Začínáte? Hledáte základní informace ?
Web Bowhunter.cz vznikl především proto, aby usnadnil zájemcům vstup do světa loveckých kladkových luků. Aby poskytoval informace především pro začátečníky. |
Ode dne zveřejnění prvního článku uplynul nějaký čas a původní, nejstarší, texty se nám tak trošku začínají ztrácet pod „nánosem“ novějších informací. Najít je pochopitelně lze, ale prostě už nejsou „tak na ráně“, jak by asi měly být.
Takže :
- pokud s loveckými kladkovými luku právě začínáte
- pokud potřebujete ty nejzákladnější informace
- pokud se potřebujete na tomto serveru trochu zorientovat
měl bych pro vás následující doporučení :
Seriál vybíráme luk – obsahuje základní informace o tom, CO je moderní kladkový luk zač. Jaké existují možnosti, jaké jsou jednotlivé součásti a k čemu slouží. Jak se liší jednotlivé konstrukce atd, atd. Pokud jste opravdu na začátku, pak je toto vhodné místo kde začít.
Seriál vybíráme šípy – je volným pokračováním předchozího. Moderní šípy pro moderní luky jsou docela „věda“ a jejich správný výběr je hodně důležitý. Navíc ne každý šíp se hodí pro lovecké použití. Pro správný výběr potřebujete rozumět tomu „o co jde“ a orientovat se v nabídce, která je hodně široká.
Seriál vybíráme příslušenství - je dalším pokračováním výše uvedených seriálů. Měl by vysvětlit význam jednotlivých doplňků luku – zakládka/rest, mířidla, stabilizátor, smyčka D-loop, release atd...
Protože se tu bavíme o loveckých lucích, pak jakmile jsou vám jasné základy, je užitečné si přečíst článek o nezbytné součásti vybavení - loveckých hrotech – tzv. Broadheads. Pamatujte si, že sebelepší luk je bez vhodného loveckého hrotu pro skutečný ov naprosto nevhodný.
Pokud se s problematikou lovu lukem setkáváte poprvé, není na škodu uvědomit si, jak moc se liší luk od střelných zbraní, především co se týká tzv. "lovecké vzdálenosti". Na jakou vzdálenost vůbec můžete uvažovat o výstřelu. Článek Lovecká vzdálenost u luku by vám měl dát základní představu.
Ještě než poprvé vezmete do ruky kladkový luk, doporučuji přečíst si článek Noční můra zvaná Dry-Fire. Přečtěte si ho, zapamatujte si, co se tam píše a chovejte se podle toho. Vyhnete se tomu, abyste váš nový luk zbytečně zničili.
V tuto chvíli by vám měly být jasné naprosté základy.
Pokud vás to bude opravdu bavit, můžete pokračova článkem Domácí výroba šípů . Pochopitelně šípy můžete kupovat hotové, ale pokud to budete myslet vážně, pak je mnohem lepší (osobně se domnívám až nezbytné), když si je dokážete vyrobit nebo opravit sami. Budete k tomu potřebovat nějaké vybavení a trochu znalostí a tento článek by vám měl dát základní představu o co přesně jde.
Případné zájemce bych snad ještě upozornil na legislativu, která je s lukem spojená. Zdůrazňuji, že nejde pouze o LOV, ale také o právní úpravy s lukem spojené (luk je zbraň a jeho používání je tedy upraveno zákonem). Vše potřebné najdete v článku Luk z pohledu zákona. Vyhněte se zbytečným problémům pocházejících z neznalosti.
A mohli bychom pokračovat samozřejmě dál ... tématy jako je základní nastavení luku, případný tuning (vyladění) atd .. ale ... to už jsou pokročilejší témata. Taková „vyšší dívčí“. Pokud se ve svém zájmu o lovecké luky dostanete tak daleko, pak určitě nebudete mít problém se na webu Bowhunter.cz orientovat a vyhledat si sami potřebné a užitečné informace .... doufám, že jich bude co nejvíc :-)
H.