Menu

Nápad na tyto seriály vznikl poté, co jsem jednomu kamarádovi odeslal asi 10tý email obsahující vysvětlení, jaký luk si má koupit. Co je k čemu dobré a naopak na co si dát pozor. Pak mě napadlo, že když tyto informace trošku "učešu" a poskládám dohromady, mohly by být časem užitečné i pro někoho jiného. Pokud zrovna vy uvažujete nad tím, zda si lovecký luk pořídit A k čemu A jaký A kde A kolikže to vlastně bude všechno stát ... a všechna ta další "A", jsou tyto seriály určeny právě pro vás. Nuže, pusťme se do toho :

clipthink

Proč a k čemu ?

První otázkou, kterou byste si měli zodpovědět je, zda ho vůbec potřebujete a k čemu vám bude sloužit. Lovecký luk může být krásná ozdoba vaší pracovny, můžete si s ním občas jen tak zastřílet pro radost, ale přesto - hlavní účel existence loveckého luku je ...  je LOV. Vy sami nejlépe víte, jaký je váš názor na lov. Na lov a s tím související zabíjení zvěře. Nehodlám tu na toto téma rozvíjet polemiku. V tomhle si musí každý udělat jasno sám. Při uvažování vezměte také v potaz, že v současné době není lov lukem v ČR povolen. Víc informací najdete v tomto článku. Takže vám, než se situace snad změní, prozatím zbude lov v zahraničí. Ten je ovšem časově i finančně náročnější. I na toto téma zde najdete nějaké základní informace.

 

Za kolik ?

Další otázkou může být "kolikže to vlastně bude stát". Nejlepší odpověď bude asi znít ... "třeba tolik co lyže". Možná to zní divně, ale opravdu náklady na vybavení i "provoz" jsou hodně podobné. Luk, tedy nový, špičkový model, značkového výrobce koupíte za cenu kolem 1.000$, tedy něco kolem 20.000. Vychází mi to stejně jako špičkové lyže. Můžete pochopitelně koupit luk levnější. Dobré luky seženete i za 500 nebo 600$. Samotný luk ovšem nestačí, stejně jako lyže .. budete potřebovat další vybavení, šípy a nějaké doplňky. Do nějakých 500$ se vejdete. Další náklady si připočtěte na případné lovecké výpravy. Opět to samé jak když pojedete na lyže. Můžete jet na Slovensko, nebo taky na druhou stranu světa .... 

 

Luky, příslušenství, šípy ...

Pokud jste už rozhodnutí, ostatní je pouze technický detail. No, vlastně je to spíš pěkná hromada detailů, které vám by vám mohly pěkně zamotat hlavu. K tomu, aby se to nestalo, a vy nakonec vše vybrali podle svých potřeb a představ, slouží seriály, které na vás čekají :

  • Vybíráme luk - objasňuje vše, co byste měli vědět předtím, než si koupíte svůj první luk. Především začátečníkům by měl pomoci zorientovat se v základních pojmech, představit různé typy luků, vysvětlit, co je dnes na trhu, a jak co funguje.

  • Vybíráme vybavení - samotný luk vám pochopitelně nebude k ničemu. Bude jej potřeba vybavit veškerým nutným vybavením jako např. rest, mířídla, smyčka D-loop atd. Vše podstatné naleznete v tomto seriálu.

  • Vybíráme šípy - moderní výkonné luky vyžadují velmi pečlivý výběr šípů. K tomu, abyste se dokázali zorientovat v dnešní široké nabídce, a vybrali správně, slouží právě tento seriál.

 

Věřím, že pokud si všechny seriály pozorně přečtete, budete schopni si svůj nový luk a vše co k němu patří vybrat tak, abyste z něj měli radost. A nemuseli vše za pár měsíců kupovat znovu. Začátečníkům doporučuji začít, jak jinak, pěkně od začátku - s luky. Na úvodní část můžete přejít přímo odsud.

Přeji příjemné počtení :-)

H.


disbut2