Menu

V současné době  se můžu radovat současně hned z těchto krasavců

 

Bear Bruin

Můj první luk, koupený někdy v roce 1992. Podle toho, co se mi podařilo zjistit, se jedná o model vyráběný firmou Bear v roce 1988. To je rok, kdy zemřel zakladatel firmy, legenda lovu lukem, Fred Bear. Mám k němu dokonce původní uživatelský manuál a taky firemní katalog, které jsem společně s lukem dostal, ale ten je o nějaký rok mladší a můj Bruin v něm už není.

Je to neuvěřitelné, ale po tolika letech ten luk stále funguje. Ne "nějak" funguje, ale naplno funguje. Dokonce s původní tětivou a lanky.  Co se výkonu týká, s moderními sourozenci pochopitelně přímé srovnání nesnese, ale nikdo ho takto srovnávat nemůže a ani nechce. 

Zajímavý je průbeh jeho nátahu. Tím, že jsou obě kladky kulaté, chybí ten brutální nástup okamžitě po začátku, jak je tomu běžné u moderních luků a od poloviny nátahu zase síla postupně klesá. Luk nemá vůbec Draw stopy, tzn na konci nátahu máte podobně "měkký" pocit jak u klasického luku.

Tenhle luk je prostě nádherná a perfektněně vyrobená věc. Nechci ho nijak zbytečně trápit a tak mu, po většinu času, patří zasloužené čestné místo na zdi. Jen pro úplnost dodávám, že luk je v síle 70lbs a při posledním měření na DrawBoardu někdy na podzim 2012 těch 70 skutečně stále "dával" !  Provedení camo, ale pro dnešní dobu již značně neobvyklý pattern.

 

 

Bear 2012 Anarchy

70lbs, 29,5" camo AGP RealTree provedení

 

Když jsem se rozhodl vrátit se zpět k lukůmt, zvažoval jsem který to bude. Výběr nejprve padl na nový Bear model 2013 - Motive 7. Problém ale byl, že nové modely prostě ještě nebyly k mání. A nikdo nevěděl, kdy budou. Navíc, já tehdy chtěl luk objednat někde v Evropě, čímž se problém s dostupností ještě zhoršil. Abych si to nekonečné čekání nějak ukrátil, procházel jsem nabídky obchodů stále dokola. A můj pohled čím dal častěji padl na Anarchy - top model Bearu z roku 2012. Ten luk se mi íbil víc a víc. SIngleCam, delší ATA, delší BH, skvělé reference ... Až jsem si jednoho dne řekl  "Na co sakra vlastně ještě čekám?" 

Za tři týdny byl Anarchy doma. Můžu jen poznamenat, že nezklamal. A že firma Bear moc dobře ví, proč ho ponechala v nabídce i na rok 2013. 

Původně jsem ho plánoval jako jediný, a tudíž i lovecký luk. A tak se pro něj kupovalo i vybavení. Nicméně, s příchodem dalšího luku, se právě teď Anarchy posouvá trošku do pozice sportovního luku. A tím se mění i jeho vybavení. Jeho momentální konfigurace je :

 • Drop Away rest Trophy Taker Smackdown Pro, na kterém ale plánuji vyměnit originální "klec" za jinou z modelu FC TopSLot
 • mířidla jednopinový model Tommy Hog of firmy Hogg-Spot
 • na luku je stále původní tětiva a lanko, ale už mám připravený nový set od firmy JBK strings. Jen čas a chuť k výměně jsem ještě nenašel.
 • na tětivě instalovaný klasický D-loop s vidinou, že někdy vyzkouším Infinity Loop
 • původně byl pro luk určen quiver (držák šípů) Trophy Ridge Threat, ale vzhledem ke sportovnímu zaměření jsem ho pro tuto chvíli sundal.
 • stabilizátor 10 3/8" Multirod Hunter
 • Peep Sight Fletcher Super Hunter

 

Bear 2013  Motive 6

70lbs  29,5"  camo APG RealTree provedeni 

 

Poté, co jsem koupil Anarchy, původní zájem o model Motive logicky opadl. Pak jsem pro kamaráda zařizoval koupi jeho luku. V tu chvíli se v obchodech konečně objevily modely 2013. Kamarádova volba padla na Motive a to hned na jeho "ostrou" verzi - model 6. Byl jsem na ten luk hodně zvědavý a trošku (ale jen trošičku) mu ho i záviděl.

V té době všichni okolo začali otravovat s tím, jaký dárek mi mají koupit k narozenínám. Narozeniny moc neslavím a dárky nechci. Když ale nepřestávali a začalo hrozit skutečně vážné nebezpečí, že koupí nějakou pitomost, navrhl jsem jim, ať mi teda koupí luk. Navrhl jsem to víceméně z legrace, ale oni to vzali vážněi. No a dostat takový luk zadarmo ? Byl bych blázen, kdybych toho nevyužil!. Tak jsem ty Motivy 6 objednával hned dva.

Přiznávám, že jsem luk očekával s jistými obavami. Jeho konstrukce je docela nekompromisní. Maximální výkon, ale téměř žádná tolerance chyb. To říkaly čísla specifikace luku. Nejsem žádný extra střelec a trochu se bál jak si s něčím takovým poradím.

Realita je ale naprosto jiná. Ten luk je vynikající. Silný. Přátelský. Odpouští. Řekl bych, že je bez chyby. Jeho výkon je až děsivý. Už Anarchy je silný luk s přebytkem výkonu, ale ve srovnání s ním  šípy z Motive vylétají doslova jako z kuše. Rozdíl je zřejmý na první pohled. Přitom všem je to ale nesmírně přátelský a tolerantní luk. Nevím, jak to u Bearů dokázali, ale povedlo se jim to. Mám-li být upřímný, mně osobně se z něj střílí líp než z Anarchy. 

Motive jednoznačně a bez diskuzí převzal roli loveckého luku. V současné době je jeho konfigurace tato:

 • Whisker Biscuit rest od Trophy Ridge. Jednoduchý, funkční. Spolehlivý. Nemám s ním žádný problém, nicméně i tak jej plánuju v blízké době vyměnit za Drop Away Smackdown Pro od TrophyTakeru. Mám rád složitější věci, které je nutno více nastavovat. I zde plánuju vyměnit originál "cage" za jinou - z modelu FC TopSlot
 • 5 pinová mířidla React od Trophy Ridge
 • stále původní tětiva a lanka. Zdají se být výrazně lepší kvality než to, co je na Anarchy. Podle zkušeností s tětivou JBK na Anarchy uvidím kdy vyměním i na Motivu. A za co.
 • Klasický D-loop
 • Nachystaný quiver od firmy TightSpot. Koupený na základě samých dobrých referencí. Zatím nenamontovaný, tudíž bez vlastního názoru
 • Stabilizátor - původní DeLuxe od TrophyRidge jsem dal na manželčin luk a vzal si její TruGlo TrueTec (na její luk byl moc velký). Přestože tento stabilizátor není žádná extraliga, asi náhoda chtěla, že na Motive "sedl" jak ulitý a tak tam zatím zůstává.
 • Peep Sight Fletcher Super Hunter

 

 

Mission Riot

15-70lbs, 19-30" Lost camo 

 

Do domácí stáje nedávno přibyl nový přírůstek - manželčin luk. Zadání pro jeho výběr bylo docela komplikované. Manželce se líbily moje luky a chtěla si to zkusit. Ale ani náhodou nehrozilo, že by "utáhla"  moje "sedmdesátky", byť stažené na možné minimum (kolem 60). Nikdo vlastně vůbec netušil, kolik liber je vůbec schopna zvládnout. A kolik liber zvládne za nějakou dobu, až trošku zesílí. Navíc manželka, ač chtěla lovecký luk, od samotného začátku deklarovala, že ona lovit nikdy nebude. Takže nic co by stálo "majlant".

Nějakou dobu jsem výběr vůbec neřešil, až jsem náhodou na diskuzním fóru narazil na chvalozpěv na luk Mission Craze. A když jsem četl jeho popis, docházelo mi, že tohle je to, co hledám. A pak jsem zjistil, že vedle modelu Craze, existuje další, který by se mi líbil ještě víc - Riot. 

Tento luk disponuje naprosto neuvěřitelně flexivilním nastavením. Síla luku jde volně měnit v rozsahu 15 až 70 liber. Skutečně. Tzn. že ráno si ho vezme malý kluk do školy, odpoledne si zastřílí mamka na zahradě a večer s tím jde tatík skolit jelena :-)  Délka nátahu opět měnitelná v širokém rozsahu a navíc pouhým otočením modulu v kladce. Snadné, jednoduché, funkční. 

Luk má pochopitelně k dokonalosti Anarchy nebo výkonu Motivu daleko. Ale to vůbec nevadí, protože o to tu vůbec nejde. Je to kompromisní konstrukce, která umožní luk přizpůsobit během chvilky každým potřebám. Jako luk pro rostoucího mládežníka nebo luk pro manželku je výborný. Navíc pěkně vypadá a dobře střílí. Kromě toho, Mission je sesterská značka slavné firmy Mathews, takže kvalita zpracování tomu odpovídá.

 

H.