Vybíráme vybavení - část 1
- Napsal Administrator
- Kategorie: Základy
Tento text je součástí miniseriálu. Pokud jste dosud nečetli předchozí části, doporučuji nejprve prostudovat předchozí kapitolu ....
Tak, pokud jste skutečně pečlivě prošli předchozí kapitoly, máte vybraný luk a šípy, nebo máte alespoň dostatek informací k tomu, abyste si ze široké nabídky mohli vybrat. Nicméně luk, tak jak ho zatím "máte" nestačí .. je to holý luk, který je třeba vybavit potřebným vybavením. Jen upozorním, že tento miniseriál si neklade za cíl detailně zmapovat všechny možnosti, které dnešní trh nabízí. Ani by to nešlo, protože by se nám to na tyto stránky snad ani nevešlo. Naším cílem je projít základní věci, vysvětlit si k čemu co je a nastínit základní možnosti. Vše ostatní už bude na vás - prohlížejte katalogy, hledejte na Internetu, čtěte recenze, diskuze, prohlížejte videa atd ...
Opět platí to, co bylo řečeno už v části věnované nákupu luku. Pokud budete svůj luk kupovat v kamenném obchodě, nakoupíte tam pravděpodobně i vybavení. Má to výhodu - pomohou vám vybrat a hlavně vám vybavení na luk hned namontují a případně seřídí (alespoň trochu). Má to i nevýhodu - budete s výběrem omezeni na zboží, které obchod nabízí a prodává.
Pokud budete nakupovat na Internetu, nabídka a váš výber jsou maximální. Ale ... vše si budete muset na luk namontovat a nainstalovat sami. To samé platí i pro nastavení a seřízení. Máte-li zkušeného kamaráda, máte-li někde poblíž lukostřelecký oddíl, je to skvělé. Nemáte-li, jste sami. Osobně si myslím, že se nemusíte ničeho moc bát. Instalace a základní seřízení není nic extra složitého. Osobně se považuji "za kopyto" a zvládl jsem to bez větších problémů. Pokud narazíte na problém, nezoufejte. Na 99% na stejný problém už narazil někdo před vámi a problém je už vyřešený. Stačí jen odpověď najít. Používejte Internet, hledejte ... pochopitelně, čím je vaše angličtina lepší, tím snadnější to máte.
Na tomto místě vás zkusím navést na dva zásadní informační kanály, které vám mohou pomoci
Diskuzní fórum Archerytalk.com Osobně ho považuji za zdroj informací č.1. Je tam vše a alespoň 5x :-) Vážně, toto fórum obsahuje neuvěřitelné množství informací, jen je najít a přečíst. Když při hledání přes Google zadáte jakékoliv klíčové slovo související s lukem, jedny z nejlepších výsledků povedou na Archerytalk.com. Navíc sem přispívají opravdoví odborníci - na váš dotaz klidně dostanete odpověď od člena některého profesionálního týmu. Fórum často sledují i lidé přímo spjatí s výrobci, takže můžete dostat odpověď přímo od "zdroje"
I na Youtube můžete najít spoustu zajímavých informací. O to užitečnějších, že si můžete na vlastní oči prohlédnout " o čem je řeč". Najdete zde několik kanálů, které jsou přímo věnované loveckým lukům. V každém díle se autor věnuje nějakému aspektu, problému, technice, fíglu a vysvětluje co a jak. Pro začátek vám můžu doporučit následující videa :
Build Your Bow - pěkný miniseriál anglického obchodu MerlinArchery, který se věnuje právě sestavení nového luku a namontování všeho potřebného vybavení. Odkaz vede na 1.díl seriálu. Další si jistě najdete sami (v době vzniku tohoto textu bylo k dispozici 9 dílů)
Kenny Parson - více než 100 videí od člověka-profesionála. Různá témata - údržba, montáž, seřízení, tipy ...
Ike's Outdoors - opět více než 400 videí - většina z nich věnována lukům, seřízení, testům vybavení, tipům atd ..
To pochopitelně není vše. Najdete další videa od jiných autorů. Najdete instruktážní videa přímo od výrobců luků nebo vybavení. Najdete všechno ... tedy všechno asi ne, ale najdete toho hodně. Prostě hledejte. Tak to by snad stačilo a věnujme se vybavení :
Rest
Rest (nebo česky zakládka šípu) je jedna z nejdůležitějších věcí na vašem luku. Bez něj to prostě nepůjde. Jeho úkolem je podpírat šíp co nejlépe během nátahu, podpírat šíp co nejlépe během výstřelu a pokud možno moc nezavazet při výstřelu ... tak aby při výstřelu nedošlo ke kontaktu restu a křidélek šípu. Je to mnoho úkolů s dost protichůdnými požadavky. Není proto divu, že kolem restu je pořádný "kravál". V nabídce jich najdete moc. Nejrůznější typy. Nejrůznější modely. Nejrůznější provedení. Liší se resty pro klasické luky a pro moderní kladkové luky. Liší se resty pro sportovní a lovecké luky. Navzájem se liší i resty určené jen pro lovecké luky a to hodně. Abychom se v tom vůbec vyznali, hodně to zjednodušíme :
rest pro klasické luky - jsou připevněné k riseru a šíp se do nich zakládá zboku. Šíp se pokládá na malý jazýček nebo pružinku. Nic pro nás.
sportovní rest pro kladkové luky - je připevnen k riseru a v podstatě "leží" na tzv, "Arrow shelf" - rovné ploše, která vznikla vyklenutím riseru. Šíp se pokládá shora na malý a tenký jazýček, který představuje jeho jedinou oporu. Pro účely lovecké střelby není praktický a proto nás příliš nezajímá.
lovecký rest pro kladkové luky - v základu jde v podstatě o mohutnější konstrukci vycházející ze sportovní varianty. Podpora šípu je zde masivnější (tak aby šíp při nátahu ve složitějších podmínách z restu nepadal) a přitom nedocházelo ke kontaktu při výstřelu. Většina loveckých restů také obsahuje "horní rám" nebo "klec", která má udržet šíp na restu i v případě, že máte v nenataženém luku založený šíp a pohybujete se v terénu.
Asi 2 nejpopulárnější skupiny současných loveckých restů lze označit jako :
Pass-through - průchozí - rest je pevný a šíp jím při přůletu prolétává. Pochopitelně konstrukce restu se snaží minimalizovat možný kontakt s křidélky šípu. Obrovskou výhodou tohoto typu restu je jeho jednoduchost a robustnost. Vše je pevné, nikde se ni nepohybuje. Nikde se nic nenastavuje, neseřizuje. Eliminace kontaktu restu se šípem není tak perfektní jako u další skupiny, ale je pořád stejná - většinou minimální Nic se nemůže pokazit, vše funguje pořád stejně.
Na obrázku vpravo je jeden z nejpopulárnějších loveckých restů tohoto typu. Jde o tzv. Whisker Bisquit firmy Trophy Ridge. V podstatě je to kruhový rám a v něm koutouček tvořený štětinami. Šíp se zakládá mezerou v rámu do kruhového otvoru ve středu, kde jej štětinky perfektně drží. Drží tam když jdete, drží tam když luk natahujete, drží tam když střílíte. Při výstřelu prolétávají křidélka štětinami. Dochází tedy ke kontaktu, ale ten není nijak velký. Přestože jsou štětiny dostatečně tuhé na to, aby udržely šíp, dokáží jimi křidélka projít bez toho, aby se výrazněji narušil čistý let šípu. O tom, zda a jak moc narušuje WB čistý let šípu se vedou neustálé vášnivé diskuze. Většinou teoretické. V praxi WB používají tisíce lovců, bez jakýchkoliv problémů - najdete dokonce i video ukázky střelby s WB na 100m - rozptyl = 0.0nic :-)
Pokud se chystáte na svůj první nákup a nemáte jasného favorita z následující supiny, doporučím vám toto - kupte si rest Whisker Bisquit od Trophy Ridge. Ideálně model PowerShot nebo SureShotPro (liší se možností nastavení). Cena kolem 60 USD není nijak závratná a budete mít rest, který vám bude výborně sloužit během vašich začátků, než se rozhodnete pro jiný, složitější a dražší. A i potom bude pořád připraven pro okamžik až se k němu rozhodnete pokorně vrátit - pro jeho jednoduchost...
Drop-Away - rest je konstruován jako pohyblivý - opěrná část šípu je při nátahu vztyčená a plně šíp podpírá. Při výstřelu naopak doslova uhýbá letícímu šípu z cesty. Většinou spadne dolů - odsud také jeho jméno "Drop-Away". V ideálním případě nedochází k žádnému kontaktu se šípem. Zatímco je šíp při nátahu a míření plně podpírán - nespadne ať s lukem kroutíte sebevíc, při výstřelu rest doslova "zmizí" z cesty a šíp prolétáva čistě a bez kontaktu. Toto řešení je dokonalé - pokud funguje.
Vyžaduje však instalaci dodatečného kontrolního lanka a jeho seřízení. Pomocí tohoto lanka "rozpoznává" rest okamžik výstřelu. Vyžaduje také větší údržbu a kontrolu nastavení a bezvadného chodu.
Pokud vše funguje jak má, nemá takový rest konkurenci. V okamžiku kdy mechanismus selže - rest neuhne šípu z cesty - však nastává problém - dochází k masivnímu kontaktu letícího šípu s restem a ke značnému vychýlení šípu.
Doporučit nějaký model DA restu je obtížné. Na trhu je několik výborných produktů různých výrobců. Osobně používám (docela krátkou dobu) TrophyTaker SmackDownPro a jsem spokojen. Ale ani s jinými výrobky např. QAD nebo LimbDriver neuděláte chybu.
S výběrem "toho správného" DA restu ještě souvisí jeden aspekt. Už víte, že každý takový rest má kontrolní lanko, které se musí napojit na luk. Model od modelu, výrobce od výrobce se mohou v závislosti na konstrukci lišit požadavky kam toto lanko musíte nainstalovat. Některé modely vyžadují instalaci na rameno luku. Jiné na kontrolni lanko luku, které se při nátahu napíná, jiné naopak na to, které se povoluje atd ... Před nákupem si ověřte, zda vám pořadovaná instalace kontrolního lanka vyhovuje a jaké s ní mají případně zkušenosti jiní uživatelé.
Všechny resty (alespoň ty od běžných výrobců) půjdou namontovat na jakýkoliv běžný luk. Dva otvory určené k tomuto účelu najdete na všech lucích - jejich umístění, velikost, rozteč, závit to vše je standardizované už mnoho let. Některé resty uchytíte jen jedním šroubem, jiné hned oběma. Aspoň o jednu starost méně :-)
Na závěr jedna velmi důležitá informace ohledně základní instalace/montáže restu. Přestože jsou otvory pro uchycení restu k luku jasně dané, každý rest umožňuje jemné nastavení své pozice směrem nahoru-dolů a napravo-nalevo. Přesné nastavení pozice restu vůči luku je velmi důležité a je vlastně základním prvkem optimálního vyladění luku - tuningu. Více informací o této problematice najdete v textech v Sekci Pokročilé informace - Tuning.
Nock point
Jako Nock point se označuje místo na tětivě, kam se zakládá koncovka šípu - Nock. Jeho správné umístění má velký vliv na správný let šípu a je tedy nutné, aby toto místo bylo dobře zvoleno a hlavně, aby toto místo bylo výstřel od výstřelu stejné.
Nalezení toho jediného správného a nejlepšího místa pro Nock point není úplně jednoduché. Vlastně je výsledkem delšího procesu, který se nazývá jako Tuning - vyladění luku. Každý luk v závislosti na své konstrukci a v závislosti na použitém vybavení - rest, šípy atd .. může mít správnou pozici Nock pointu jinde. Ne o moc, ale trochu ano. My se teď, jako všichni ostatní, spokojíme s tím, že pro začátek nastavíme pozici základní. Pro začátek bude stačit a později ji doladíme. Podrobnější informace najdete v textech v Sekci Pokročilé informace - Tuning.
Optimální startovní pozici ukazuje obrázek vpravo. Položte na již namontovaný rest šíp a umístěte jej tak aby byl k tětivě kolmo (90 o). Nyní šíp posuňte o kousek výše - hodnotu na obrázku (5/16") neberte moc vážně - lepší obrázek jsem prostě neměl k dispozici. Doporučené hodnoty se také liší pro různé typy luků. Obecně se doporučuje posun v rozsahu od cca 4mm do 6mm. Jde hlavně o to, aby šíp byl nad kolmicí. Teoreticky může být i na kolmici ALE NEMĚL BY BÝT pod kolmicí. To nám zatím bude stačit.
Nyní si potřebujeme takto nalezené místo nějak označit, abychom příště věděli, kam šíp založit a nemuseli nad tím tolik bádat. Z tohoto důvodu se na tětivu montují pevné "značky", které jasně označují kam založit šíp. Dříve se k označení používaly mosazné kroužky, které se kleštěmi namáčkly na tětivu. Dnes se setkáte spíše s označením pomocí malé omotávky ze speciální šňůry, označované jako "Serving thread" (tato šňůrka se hlavně používá k ochrannému opletení tětivy - tzv. serving - odtud pochází její název). Serving thread se vyrábí v různých tloušťkách vhodných pro výrobu různých druhů tětiv. My sice tětivy vyrábět nebudeme, ale provázek se nám bude hodit. Doporučuji vám si koupit celou "špulku" (XYZ m) v tloušťce 0.022 - např. Brownell 0.022 Diamond Serving. Bude se vám mnohokrát hodit - používá se nejen k označení Nock pointu, ale jeho pomocí se uchycuje na tětivu další příslušenství, můžete si s jeho pomocí sami opravit poškozený serving tětivy. Zkrátka provázek k nezaplacení :-) Jako nedokonalá náhrada se dá použít i rybářská pletená šnůra (musí mít kruhový průměr) odpovídajícího průměru, ale není to ono (vlastní zkušenost).
Založte na správné místo Nock šípu a pomocí provázku vytvoříte "omotávku". Jednou označíte místo NAD a druhou místo POD. Používají se obyčejné uzlíky - uvážete uzlík na jedné straně tětivy, uvážete uzlík na druhé straně tětivy. Takto to zopakujete 4x a uzlíky uvážete dva za sebou. Níže uvedený obrázek ukazuje jak na to.
Poté, co máte uvázaný poslední uzel přichází trošku náročnější operace. Přebytečné konce provázku zastřihněte, vezměte zapalovač a konce šňůrky zapalte - hoří výborně a rychle, tak dávejte velký pozor. Vaším úkolem je odtavit přebytečné konce a VČAS je zamáčknout. Opakuji VČAS - dříve než se oheň dostane k tětivě. Uvědomte si, že i tětiva je z velmi podobného materiálu, který se velmi ochotně taví, ale právě tětivu rozhodně tavit nechcete. Správně zatavené konce serving šňurky zafixují právě vytvořenou značku na svém místě.
Omlouvám se, pokud je zde zmíněný popis matoucí, ale opravdu jsem se snažil. Pro lepší pochopení právě popsaného vám nyní doporučuji shlédnout Youtube video Build Your Bow - part 2, které se věnuje právě instalaci Nock pointu - pokud nemáte dost trpělivosti - začněte na čase 2:45 Je tam pěkně a názorně vidět vše, co jsem se tak neuměle snažil popsat.
Pokud vše dopadlo dobře, máte nyní na tětivě místo kam budete zakládat šíp, toto místo je pár milimetrů nad kolmicí a je označené malou omotávkou serving šňůrky seshora i zespodu a tětiva luku zůstala nepoškozená :-). K výše uvedenému popisu ještě doplním pár poznámek :
- uzlíky-omotávka by měly být rozumně utažené, aby se samovolně po tětivě neposouvaly, ale nedotahujte je "na krev". Pravděpodobně je bude při pozdějším ladění luku muset trošku posouvat.
- uzlíky by měly být uvázané tak, aby založený Nock šípu měl kolem sebe trošičku prostoru - aby nebyl sevřen příliš pevně. Stačí opravdu troška.Moc prostor také není ideální.
- V našem návodu jsme předpokládali, že horní i spodní omotávka jsou stejně velké - asi 4 uzlíky a dost. Najdete ale i pokročilejší tipy, které doporučují mít spodní omotávu větší - třeba 8-10 uzlíků. Rozdíl je v detailech a spočívá v lepším vystředění smyčky D-loop, kterou budeme za chvíli vyrábět. Nicméně, pokud máte právě teď obě omotávky stejné a pěkné, nechte je jak jsou. Je to opravdu jen detail, který pro nás v tuto chvíli oparvdu nehraje roli.
D-loop
Moderní kladkový luk se střílí pomocí mechanického vypouštěče - tzv, release. Release se neuchycuje přímo na tětivu, ale k tomu účelu se používá smyčka ze speciálního provázku, který se prodává právě pro tento účel. Výrobců je pochopitelně více, ale doporučuji se držet osvědčeného produktu BCY D Braid Loop Rope. Tento provázek je v mnohém podobný serving šňůře. Je pochopitelně tlustší, ale má výbornou odolnost a výborně se taví (vlastnost kterou budeme potřebovat). Prodává se v různých barvách a v různé délce. Doporučuji si ho koupit o něco více, než se vám zdá, že budete potřebovat. 1 stopa (cca 33cm) sice vystačí v pohodě na dvě smyčky D-loop, ale pokud to neumíte, možná vám nebude stačit ani na jednu. Mějte raději v zásobě více, alespoň pro první pokusy.
Upozornění : odolejte nutkání nahradit originální BCY provázek nějakou náhradou, kterou máte doma v šuplíku a která se vám jeví jako vhodná. D-loop je nesmírně důležitá součást vašeho luku. Uděláte ji špatně nebo ze špatného materiálu a koledujete si o problémy. Selže-li D-loop při nátahu, v podstatě půjde o nechtěný výstřel. Pokud máte založen šíp, poletí kam nechcete a pokud jej založený nemáte, půjde o tzv Dry-Fire což je snad ještě horší. Pro D-loop používejte výhradně originální materiál k tomu určený !!!
Jestliže jsem měl problém popsat jak správně udělat Nockpoint, tak D-loop mi tedy práci rozhodně neusnadňuje. No, zusíme to (na závěr budou nějaké obrázky a opět odkaz na video, takže nezoufejte, když to z mého popisu hned nepochopíte) :
- Potřebujete kus BCY provázku o délce tak 15-20cm.
- Teď potřebujeme na jednom konci vytvořit pěkný, roztavený "hříbek". Na zvoleném konci provázek pořádně roztřepte. Provázek je pletený, takže to půjde. Pořádně roztřepit a prsty z roztřepené části vytvarujte pěknou velkou kuličku. Co kuličku - doslova bambulku :-) Vezměte zapalovač a roztřepený konec nahřívejte. Neměl by začít hořet. Nic se nestane, jen se bude hůř dělat "hříbek", o který nám jde. Ideální je, když se materiál jenom taví. Jakmile je roztřepená část pěkně roztavená nechte ji chviičku zchladnout a pak ji nějakým kovovým plochým předmětem (třeba čepel nože) stlačte proti provázku. Měl by se vytvořit pěkný roztavený hříbek. Dávejte si pozor, roztavený provázek je v podstatě roztavený plast = chytá se na kůži a pálí jako čert = dělá nehezké spáleniny.
- Nyní zavažte první uzel budoucí smyčky D-loop. Začněte vně jedné omotávky, kterou jsme si označili Nock point a začnete vázat tou částí provázku, na které jsme si vytvořili roztavený hříbek.
- Obrázek napravo by vám měl pomoci pochopit jak se daný uzel váže. Je to jednoduchý uzel, v angličtině nazývaný CowHitch - kravský - neměli byste s ním mít problém. Jakmile bude uzel správně uvázán, pořádně ho utáhněte. Teď by vám měl být jasný důvod, proč jsme provázek tavili a vytvářeli onen hříbek - ten se o uzel zasekne a brání provázku, aby se pod velkým tahem uzlem prosmekl a uzel se tak rozvázal. Na tom, jak se nám hříbek povedl, tedy závisí pevnost celé smyčky D-loop. Pokud se vám hříbek moc nepovedl - je malý, nemá pěknou velkou zploštělou plochu, atd .. prostě se vám nezdá - teď je čas uzel rozvázat, hříbek ustřihnout a začít znovu. Třeba vícekrát. O nic nejde. Teď už víte jaký úkol hříbek má a jak by měl vypadat.
- OK, řekněme, že jste spokojeni. Pokračujeme dále. Nyní uvažte stejný uzel jako byl první opět na vnější straně druhé omotávky Nock pointu. Dejte si přitom pozor na dvě věci :
- Nenechávejte budoucí smyčku D-loopu nijak velkou (tak jak je na obrázku). Naopak, udělejte ji co nejkratší - veďte ji co nejtěsněji s tětivou. Pod skutečným zatížením se celý D-loop dotáhne a zvětší. A o dost. Pokud byste už teď udělali smyčku velkou, bude po dotažení velká až moc. A to nechcete.
- Druhý uzel by měl být vedený na opačné straně než první. Pokud, při pohledu zboku, má první uzlík svoji smyčku vedenou shora, ten druhý by ji měl mít vedenou zezdola. Pokud by oba uzlíky byly vedeny ze stejné strany, nic strašného by se nestalo - jen by se D-loop měl tendenci na tětivě otáčet a to je vlastnost, kterou nechcete. Chcete aby jeden uzlík táhl smyčku na jednu stranu a druhý na druhou. Tak se nebude D-loop na tětivě otáčet (na obrázku níže je to vidět docela pěkně)
- Nenechávejte budoucí smyčku D-loopu nijak velkou (tak jak je na obrázku). Naopak, udělejte ji co nejkratší - veďte ji co nejtěsněji s tětivou. Pod skutečným zatížením se celý D-loop dotáhne a zvětší. A o dost. Pokud byste už teď udělali smyčku velkou, bude po dotažení velká až moc. A to nechcete.
- Tak máme uvázaný i druhý uzlik a přebývá nám kus provázku. Ustřihněte přebytečnou část, ale kousek si nechte - budeme ještě muset vyrobit druhý hříbek. Osobně nechávám tak 6-8mm. Záleží na tom, jaký kus provázku jste zvyklí rozplétat a jak velkou smyčku chcete. Nakonec uvidíte sami - praxe vám nejlépe ukáže jaký kousek nechat. Teď jsou dvě možnosti - buď necháte druhý uzlík už zavázaný - jen rozpletete kousek provázku, natavite ho a vytvoříte druhý hříbek. Je to pohodlné, ale bude pracovat s ohněm opět docela blízko tětivy, což vyžaduje značnou opatrnost. Nebo druhý uzlík rozvážete a druhý hříbek si uděláte v bezpečné vzdálenosti od tětivy. Pak ale budete muset druhý uzlík znovu uvázat, což s roztaveným hříbkem nemusí být úplně snadné. Vyberte si podle libosti.
- Znovu se přesvědčte, že se vám oba hříbky líbí, že máte oba uzlíky tak jak mají být. Pokud ano, nastal čas D-loop utáhnout. Existuje celá řada pomůcek navržených právě pro tento účel. Nestojí moc a pokud je máte, usnadní vám práci a hlavně nebudete zbytečně "ničit" tětivu nebo její serving. Nicméně i pokud je nemáte, s jistou dávkou ohleduplnosti to zvládnete. Zasuňte do vytvořené smyčky D-loop např tenké kombinačky a zatáhněte směrem od tětivy pryč. Pořádně. D-loop se napne, uzlíky se dotáhnou a smyčka se zvětší. Opakujte tento krok tolikrát, až budete mít pocit, že váš nový D-loop je skoro hotový
- Teď nastal správný čas vyzkoušet jej na "plný výkon". Založte šíp, Za D-loop zahákněte release a luk pomalu a opatrně natáhněte. Pokud vše funguje jak má, luk je natažený, D-loop drží i pod maximální zátěží, prostě vše je jak má být. Následný výstřel bude jen sladkou odměnou za dobře provedenou práci. Snad jen - když budete nový D-loop takto zkoušet poprvé, stoupněte si tesně před terč a během nátahu miřte jen na něj - stále mějte na paměti, že nová smyčka může povolit a luk v tom okamžiku vystřelí. Nechcete, aby šíp putoval kam nemá. Pokud vás napadlo, že bude lepší tam šíp vůbec nemít tak to ROZHODNĚ NENÍ dobrý nápad !!! Pokud by smyčka skutečně povolila a luk vystřelil bez šípu, půjde o tzv. DryFire, kdy může dojít ke zničení luku a dokonce ke zranění.
Zkuste takto vystřelit několikrát a pokaždé si D-loop pozorně prohlédněte. Smyčka, respektive její uzlíky se utáhnou jak čert. Hříbky zajedou na své místo a drží. Pozorně zkontrolujte, zda někde něco nepovoluje, neprokluzuje atd ... pokud máte pochybnosti, odstřihněte smyčku a začněte znovu.
Na obrázcích níže vidíte krásně celý postup vázání smyčky D-loop. Jen pro upřesnění - jen to ukázka - autor váže D-loop na prázdné tětivě, kde nemá označený Nock point (abychom byli úplně přesní - někdo to tak skutečně váže). Není tam nikde znázorněna "výroba" zatavených hříbků, které celou smyčku drží. Na obrázku č.8 si všimněte jak jsou oba uzlíky vzorově uvázány opačně - levý má svoji smyčku zepředu, pravý pak zezadu.
Pěkně a názorně si také "výrobu" D-loop můžete prohlédnout na videu Build Your Bow 3 - Fitting D-loop které je věnováno celé právě výrobě smyčky D-loop na novém luku. Opravdu doporučuji pozorně prohlédnout. Autor videa je zkušený profík, který ví co dělá a je radost se dívat jak jednoduché mohou někdy věci být :-)
Na závěr části o D-loop několik poznámek a tipů :
- Neexistuje žádná předpisová velikost smyčky D-loop. Když si prohllédnete různé obrázky zjistíte, že někdo ji má docela velkou, někdo zase preferuje co nejmenší. Mě osobně např. vyhovuje smyčka co nejmenší. Snad jen, že zbytečně veliká smyčka vám vlastně zkracuje možný Draw Length luku. Otázkou je, zda ti co mají na luku skutečně velkou D-loop ji takovou mít chtějí, nebo prostě neumí uvázat menší :-)
- Pokud se vám stále nedaří pěkný roztavený hříbek, zkuste lépe připravit provázek - lépe ho rozplést. Rozpleťte ho pořádně a z rozpletené části pěkně dopředu vytvarujte prsty pěknou kuličku - bambulku. Zapalovačem pak materiál provázku skutečně jenom tavte - nenechte jej začít hořet. Jakmile provázek začne hořet, spálí se část tak pečlivě vytvořené bambulky a vy nebudete mít dost materiálu pro vytvoření pěkného hříbku.
- Dobrou pomůckou při výrobě D-loop je vosk na tětivy. Pokud BCY provázek před vázáním uzlíků pořádně navoskujete, uzlíky se krásně zatahují a drží. Navoskovaná smyčka také pěkně drží svůj tvar a dobře se sní pracuje. Vosk na tětivy budete potřebovat a bude součástí vaší výbavy, takže proč jej nepoužít i pro tento účel
Tak máme za sebou další kapitolu plnou důležitých informací. Pokud toho už teď máte plnou hlavu, slibuji, že ty další už snad nebudou tak moc náročné. Pokračovat můžete zde, na další kapitolu ...
H.