Menu

Pokud potřebujete nové šípy, máte v podstatě dvě cesty. Nechat si je vyrobit podle vaší specifikace, a získat je tak hotové, nebo zvládnout celý proces výroby vlastními silami. Těm, kteří uvažují o druhé možnosti, by tento článek měl poskytnout základní informace, co taková "domácí" výroba šípů vlastně obnáší.

 

Je jasné, že pokud právě začínáte, máte dost jiných starostí, a nějakou výrobu šípů asi vůbec nebudete řešit. Objednáte a koupíte je hotové. 

NIcméně, jak půjde čas, začnete ze sebe postupně odlupovat nálepku s nápisem "Zelenáč". A dřív nebo později vám kupování hotových šípů přestane vyhovovat. Začnete se zajímat, jaké by to bylo, kdybyste si šípy dokázali vyrobit sami, doma. Nápad je to skvělý. Ale, co k tomu potřebujete za vybavení? Jak těžké to je a má vůbec smysl se tím zabývat ? 

Na samotný začátek bych rád zdůraznil několik věcí:

  • „Výroba vlastních šípů“, v případě kladkových loveckých luků, pochopitelně neznamená, že budete běhat po lese a hledat vhodné rovné klacíky, které poté budete do finální podoby pižlat kuchyňským nožem a na křidélka otrháte sousedovic krocana :-). Nic takového nehrozí. I nadále budete pracovat s profesionálními polotovary - šafty, hroty, křidélka, nocky atd .. bez toho se neobejdete. To vše budete kupovat, ale vlastní zpracování těchto polotovarů do finální podoby bude jen ve vašich rukou.

  • Níže uvedený text bohužel  asi není kompletní popis všech možností, na které dnes při výrobě šípů můžete narazit. Je možné, že jsem na něco zapomněl, nebo o něčem prostě nevím. Snažil jsem se, abych do článku zahrnul co nejvíc informací,  ale aby stále zůstal pochopitelný i pro začátečníka (ostatně, pro ty je článek určen především). Také nejde o detailní manuál, který by dopodrobna popsal každý krok výroby. Jakože to jednou přečete a už vše umíte. Nic takového. Bohužel ... 

 Níže uvedený text proto prosím berte jako základní přehled. Nebo úvod do problematiky. Jako text, který by vám měl v základu nastínit, co vás pravděpodobně čeká, pokud se do vlastní výroby šípů pustíte. Už teď můžu slíbit, že to bude zábava. Teď myslím výrobu šípů, ne můj článek :-)


Proč vlastně vůbec výroba šípů doma?

První věc, kterou si musíme vyjasnit asi je, zda má cenu se do domácí výroby šípů vůbec pouštět. Zda se vyplatí investice do potřebného vybavení, bez kterého to prostě nepůjde a čas, který nad tím pochopitelně strávíte. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody:

  • V dnešní době pochopitelně není problém šípy koupit hotové.  Vyberete si jaký šíp, jaký Spine, zadáte délku, vyberete si typ a barvu křidélek, jaký hrot a případně další komponenty. Zaplatíte a za pár dní máte hotové šípy doma. Výhody jsou zřejmé - je to bez práce, nepotřebujete žádné drahé vybavení a nemusíte vůbec nic umět a nemusíte se v problematice nijak extra vyznat. Navíc můžete věřit (nebo alespoň doufat), že šíp bude kvalitně zpracován. Většinou tomu tak je. Ale celý proces výroby pro vás bude takový "Blackbox" - na jedné straně do něj houknete a na druhé vypadne šíp. Co se děje uvnitř nijak neovlivníte. Kromě toho budete vždy omezeni nabídkou výrobce - třeba jen některá křidélka, jen některé lepení atd.

  • Pokud si ale šípy vyrábíte sami, máte pod kontrolou celý proces. Každý krok, každý detail. Můžete naprosto volně experimentovat. Můžete jeden šíp zaříznou kratší a druhý delší. Jeden můžete olepit rovnými křidélky a druhý jako Offset a třetí jako Helical. Na jednom mohou být křidélka kratší z plastu a na druhém třeba 5 palců dlouhé peří. Můžete cokoliv. Můžete dokonce zkusit i takovou blbost jako je posunout vůdčí křidélko oproti zbývajícím dvěma o kousek dopředu a bádat co to provede. 

Pochopitelně v běžné praxi asi nebudete každý šíp dělat jinak, ale jen jsem chtěl naznačit, že máte mnohem širší možnosti, než jaké nabízí možnost objednávky hotových šípů. Barvy, délky a typy křidélek, způsob jejich lepení, jejich přesná pozice na šípu. Různé vložky – inserty, dodatečné zátěže. Všechno je na vás.

Když se nějaký pokus ukáže jako „slepá cesta“, nic vám nebrání konfiguraci změnit. Třeba stávající křidélka strhnout a nalepit si nová a jinak.

Obrovskou výhodou je také nezávislost. Šípy si vyrobíte kdy Vy potřebujete a kolik jich potřebujete. Žádné nervy, zda to obchod a pošta stihnou. A pak především opravy. Je běžné, že při tréninku utrpí šíp nějaké poškození – třeba poškodíte jedno křidélko. Oprava je snadná, ale pouze v případě, že to umíte a máte na to vybavení. Pokud šípy kupujete hotové, pak se pro vás i taková malicherná blbost může změnit na zbytečný problém. 

 

Já osobně považuji vlastní výrobu šípů za základ svých dovedností. Nevidím jediný důvod, proč bych si neměl šípy vyrábět sám. Snad jedině finanční náročnost na pořízení nezbytného vybavení? Ale, pokud kupujete hotové šípy, pochopitelně to také není zadarmo. A potřebné vybavení nemusí být nutně extra drahé. 

 

Malý tip pro lenochy

BlazerQuickFletchJeště než se pustíme do popisu skutečné výroby šípů, považuji za vhodné se právě na tomto místě zmínit o jedné zajímavé vychytávce.  Na trhu jsou k dostání křidélka, nalepená na teplem smršťovací plastové trubičce. Pokud potřebujete olepit šíp novými křidélky, stačí očistit jeho konec (strhnout stará poškozená křidélka), navléknout trubičku na šíp na správné místo a vložit do horké vody. Trubička se během chvilky smrští těsně kolem šípu a ... je hotovo.

Šíp je během pár minut vybaven novými křidélky. Perfektně drží, mají perfektní tvar, rozestup. Pěkné. Nevýhodou je vyšší cena a hlavně omezená nabídka křidélek.

Pokud chcete zvládnout pouze opravu šípu bez ambicí na skutečnou výrobu, pak tohle je zajímavé řešení. Výrobců je pochopitelně více. Namátkou třeba Blazer Quik Fletch od firmy Bohning  nebo Quikflecth of firmy NAP. 

 

Po shlédnutí tohoto videa by vám mělo být  jasné o co vlastně jde.

 

 

Tak, lenochy máme za sebou a teprve teď to začne být zajímavé. Právě jsme se zbavili těch, které to moc nebaví a my ostatní se můžeme pustit do všech detailů skutečné výroby šípů. Vezmeme to postupně, krok za krokem.

 

Objednávka šaftu šípu a příslušenství

Už při objednávce polotovarů musíte přesně vědět co chcete, co výrobce dodává jako standardní součást šaftu a naopak, které příslušenství se musí objednat zvlášť. Doporučuji vám proto velmi pečlivě prostudovat katalogy výrobců šípů, ať vaše objednávka obsahuje vše důležité.

Předpokládám, že už víte jaký šíp chcete (výrobce a typ) a jaký Spine potřebujete pro váš luk (více informací o Spine naleznete v seriálu vybíráme šípy a v článku Výběr šípu - pomocí tabulky nebo programu?).

Easton catPro příklad použijeme mé oblíbené šípy Full Metal Jacket od firmy Easton. Já používám Spine 300. V katalogu Easton najdu si tyto informace (viz obrázek):

 

  • První důležitá informace je, že Spine .300  je u tohoto modelu šípu k dispozici. Nemusí to tak být vždy, obzvláště pokud chcete hodně tuhé nebo naopak měkké šípy. Zkontrolujte si v jaké délce jsou neřezané šafty dodávány – zda vyhovují vaší délce nátahu. Zmenšit/zaříznou není problém, ale prodloužit, pochopitelně, nelze. Nicméně výrobce dodává šafty dostatečně dlouhé, takže nepředpokládám, že by zde nastal problém.

  • Dozvíte se také, že součástí šaftu (Included) je Nock a Insert. Jenže u tohoto modelu jsou k dispozici inserty dva.  Zatímco X-HIT Insert má standardní závit (conventional thread) druhý typ DeepSix Insert je specialitka přímo od firmy Easton, která vyžaduje speciální hroty – přesněji hroty se speciálním závitem.

Protože já chci na šíp montovat standardní cvičné hroty (a případě lovecké hroty, které už mám a které mají standardní závite) bude pro mě tou správnou volbou X HIT insert. Některé jiné modely šaftů podobnou volby insertů pochopitelně neumožňují. Nabízí buď insert se standardním závitem nebo pouze DeepSix závit.

  • Jak Insert i Nock jsou součástí dodávky šaftu. Jsou zahrnuty v ceně a jsou přiloženy v balení. Jen si při nákupu musím dát pozor, abych koupil ten správný typ (v internetovém obchodě budou pravděpodobně dvě různé, ale podobné volby Easton FMJ/X HIT a Easton FMJ/DeepSix). Tak to nespleťte.

  • Zde si dovolím dva malé tipy :
  1. šafty jsou standardně baleny po dvanácti kusech (dozen). 12 ks je zavařeno v igelitovém balení a to, kromě jiného, obsahuje také pytlík s vybavením (12ks insertů, lepidlo a takový malý plastový „čmudlík“), které budete potřebovat při lepení. Pokud si objednáte celých 12ks, prodejce prostě z regálu vezme celé uzavřené balení a pošle vám ho. Prostor na chybu minimální.

    Pokud si ale objednáte např. jen 5 šaftů, prodejce musí originál balení rozdělat, odpočítat 5 šaftů. Hodí je do krabice - vašeho balíku. Pak musí rozdělat pytlík s inserty (nebo šáhne do krabičky, kde se již nějaké inserty z minula válí) a hodí je do balíku.  Čmudlík by měl přidat, ale možná zapomene. S lepidlem to bude podobné. Prostor pro chybu je značný. Může zapomenout na inserty, nebo jich pošle málo. Nebo omylem pošle jiné. A čmudlík a lepidlo jsou vždy loterie.

    Proto vřele doporučuji – kupujte šípy/šafty po celých tuctech. Většinou dostanete originál balení tak, jak ho expeduje výrobce a v něm vše ve správném typu a počtu. Navíc při nákupu po tuctech občas dostanete o něco málo výhodnější cenu. 

  2. Občas narazíte na zvýhodněnou nabídku, kde je uvedeno něco ve smyslu „Shafts only – no inserts, nocks included“. Pak vězte, že zde se opravdu prodávají pouze a jenom šafty a nic jiného.  Pokud doma nemáte vlastní dostatečnou zásobu Nocků a insertů, pak vám takový samotný šaft k ničemu nebude!

  • Nicméně vraťme se zpět k naší objednávce. Jen letmo si zkontrolujeme možné dodatečné příslušenství – jsou to především cvičné hroty. Model DeepSix je pochopitelně určený pro DeepSix insert. Zbylé dva z označením „conventional thread“ jsou určené pro klasický X HIT insert. Nabízí se tu také možnost koupit a použít namísto obyčejného hliníkového X HIT insertu těžší mosazný (pokud byste potřebovali ladit těžiště šípu – tzv. FOC). 

Hroty zobrazené v katalogu jsou přímo od firmy Easton, ale na trhu máte k dispozici široký výběr totožných hrotů i od jiných výrobců. A levnějších nebo i lepších. Stačí se poohlédnout např. v obchodě LancasterArchery. Pro výběr bude podstatné, aby :

    • aby měly klasický závit (conventional thread) a tedy šly do zvoleného X HIT insertu zašroubovat
    • měly správný rozměr – vnější průměr. Aby hrot nebyl ani větší ani menší než vnější průměr šípu. V katalogu Easton je pro šíp se Spine 300 uveden tento rozměr (OD=Outside Diameter) jako 9/32“.  Takové hroty budu také objednávat.

  • Pokud kupujete lovecký hrot (Broadhead), jehož výrobce doporučuje instalaci ochranného kroužku, pak budete muset dokoupit tzv. Broadhead Adapter Ring a z katalogu je zřejmé, že pro Spine 300 je správná velikost/typ BAR5. Některé lovecké hroty (převážně otevírací - tzv. mechanické) tento kroužek vyžadují jiné ne. 

Tak, objednáno ... uplynul nějaký čas a vám domů dorazil balíček s objednanými díly. Nyní přichází na řadu další krok.

 

Řezání šípu


Standardně se neřezané šafty dodávají v délkách kolem 31 a více palců (tak, aby i s rezervou vyhovovaly všem). To znamená, že v 99,9% případ; je šaft mnohem delší, než potřebujeme. A je potřeba ho zaříznout na správnou velikost. 

Právě vhodný nástroj - pila - bude asi vaší první větší investicí.

Rozhodně zapomeňte, že byste karbonový, nebo dokonce kompozitový šíp „pižlali“ ruční pilkou. Vážně, ani to nezkoušejte. Nejde to a šíp zničíte. I když jste šikovní a máte pocit, že byste to zvládli. Karbon se roztřepí a ztratí svoji pevnost. I když to okem nepoznáte, ruční pilkou to prostě nejde! Howgh

Pila, kterou se šípy řežou, musí mít minimálně 5.000 otáček za minutu, což pochopitelně s ruční pilou nezvládnete.

 

V podstatě máte dvě možnosti:

  • Koupit profesionální pilu, přímo určenou pro řezání šaftů šípů. Existují různé provedení, různě drahé, ale jedno mají společné. Šíp uříznou spolehlivě a kvalitně. Navíc jsou vybaveny měřícím pásmem, takže šíp pohodlně zaříznete na přesnou délku. Pokud můžete, doporučuji vybrat model s odsáváním prachu – superjemný karbonový prach, létající všude kolem, není na dýchání nic moc. Lze nahradit vhodně umístěným starým vysavačem. Cena profesionální pily se pohybuje cca od 150 do 250 USD.

  • Pokud jste kutilové a už vlastníte víceúčelové nářadí např. Dremel, můžete zkusit vyrobit vlastní pilu z tohoto nástroje. Fantazii se meze nekladou a záleží jen na vaší šikovnosti, co nakonec vyrobíte. Na Internetu najdete spoustu inspirativních fotek a návodů na „samodomo“ pily. Radím, abyste se nespokojili s prvním nápadem, který najdete, ale udělali si podrobnější průzkum. Najdete lecos - od primitivních udělátek až po skutečně dokonale zvládnuté výrobky. Snad nejdůležitější vlastností jakékoliv domácí konstrukce je, aby uchycení pily a tedy i rovina řezu, byly opravdu kolmé k podélné ose šípu. Ne „trochu kolmé“, ale „opravdu kolmé“. 

 

t pila   homesaw1  homesaw2

Moje dílnička a komerční pila značky DECUT.
Chybějící odsávání u tohoto modelu nahrazuje starý vysavač

 "Internet Homemade" pila
z víceúčelového nářadí - foto 1
 Ta samá pila, jen fotka z jiného úhlu :-)

 

 

Dokonalé opracování řezu


Tak a máme tu první okamžik, kdy se váš, doma vyráběný šíp, začne lišit od běžného šípu, vyrobeného na objednávku. Zatímco většina obchodů-výrobců šípů se dozajista spokojí s tím, jak šíp uřízli na jejich pile a hned zvesela postupují do fáze lepení insertů, vy doma si se svým šípem můžete pohrát mnohem déle a mnohem pečlivěji. 

O co přesně jde?

  • Přestože profi pila řeže „opravdu kolmo“, k úplné dokonalosti má řez přeci jen ještě kousek. Možná je tam nějaká nerovnost, nějaká hranka atd.. Prostě není to ještě ono. Existují speciální nástroje, s jejichž pomocí očistíte a ohladíte řeznou plochu a zaručíte tak její maximální kolmost. Je nutné si uvědomit, že čím dokonalejší (kolmější a rovnější) řez je, tím lépe na těle šaftu „sedí“ hrot. Hrot je proti šípu poměrně těžký a tak jakákoliv odchylka v jeho usazení způsobí, že šíp nepoletí dokonale rovně nebo čistě. Pokud není řezná plocha dokonale zarovnaná, bude to mít za následek drobnou nekonzistenci v letu šípu. Asi nic kritického, ale proč ?

  • Podobně na tom je i konec, který je uříznutý již v továrně a který je určen pro usazení Nocku. Továrna se s tím taky nijak „nemaže“ a pokud máte rádi dokonalost, není od věci Nock vyjmout a i tento konec šaftu pořádně zarovnat, ohladit. 

  • Je jasné, že nikdo (ani za peníze) nebude cizím šípům věnovat dlouhé minuty pracného hlazení a rovnání. Vlastně proč by to dělali? Ani se nepředpokládá, že zákazník, který si šípy objednává hotové někde v obchodě, si takovou péči zaslouží. Že o nutnosti rovnání řezů vůbec něco ví a že by takovou práci ocenil. A právě proto si děláte šípy doma, abyste si s podobnými detaily mohli skutečně vyhrát.

 

Na rovnání řezů existují pomůcky, kterým se obecně říká „Squaring device“ nebo „Squaring Tool“. Jejich konstrukce je vlastně docela jednoduchá – do přesně vyfrézovaného sedla založíte šaft, přitlačíte na brusnou destičku a postupným otáčením brousíte. Práce je to sice jednoduchá, ale nějakých pár minut to zabere. 

Je užitečné si celou řeznou hranu na začátku označit lihovým barevným fixem a pak opracovávat tak dlouho, až barva z celé hrany všude zmizí. Nikde nezůstane ani stopa po barvě. Pak teprve máte jistotu, že jste odebrali materiál z celého obvodu šaftu a řez je skutečně kolmý a dokonale rovný.

Nejčastěji používané rovnací nástroje jsou dnes např. G5 A.S.D od firmy G5 nebo velmi podobné řešení od firmy Lumenok. Jejich cena se pohybuje kolem 40 USD. Výběr je na vás. Osobně používám obě, a neshledávám v nich nějaké zásadní rozdíly. G5 se snad lépe hodí na opracování hliníkových šaftů, zatímco Lumenok mám raději pro práci na karbonových šaftech a jemnější práci. Kdybych měl nutně volit pouze jeden, pak by vyhrál asi Lumenok. 

 

 t rezbarva-all t rezbarva-brus 
celou plochu řezu označím "lihovým" fixem  a brousím na Lumenoku. G5 "odpočívá" v pozadí
t rezbarva-part   t rezbarva-ok
na řezu jsou stále viditelné stopy barvy - sem
broušení dosud nedosáhlo ... brousím tedy dál
Hotovo. Barva je pryč.
Celá plocha řezu je opracována. 

 

 


Vlepení insertu


Tak, šafty máme zkrácené a s dokonale kolmými a rovnými řezy. Můžeme postoupit k lepení insertů. 

Ještě předtím však doporučím pořádně očistit a odmastit řez a hlavně vnitřek šaftu (bude asi plný prachu po řezání a broušení). Doporučeným odmašťovadlem je IsoPropylAlkohol, který jsem ovšem já zatím nikde nesehnal, takže používám obyčejný Aceton. Sice prý není ideální, ale u mě funguje. A vatové tyčinky do uší. Namočím vatu a pořádně pročistím vnitřek šaftu do té hloubky, co tyčinka dovolí. Insert pro šaft FMJ je vlepený docela hluboko, takže čistit je potřeba především tam (hmm... na ilustračním obrázku to ale šudlím na kraji).

t cleaninsert

 

K samotným insertům je snad vhodné poznamenat, že jich existuje celá řada typů – liší se nejen u různých výrobců, ale i u různých typů šaftů. Najdete insert, který má takový "límec" – kroužek, který po vlepení zůstane venku – tvoří "límec" šaftu. Jiný typ insertu vlepíte celý dovnitř, ale jen na kraj. Jiný také dovnitř, ale pěkně hluboko. To vše se liší v závislosti na konstrukci šaftu a insertu.

Pokud se chystáte lepit daný typ insertu poprvé, pořádně si prostudujte návod – obvykle je natištěný v podobě obrázků někde na sáčku s inserty. Případně si vyzkoušejte „nasucho“, zda skutečně správně rozumíte tomu, co a jak máte udělat. Nasucho můžete zkoušet kolikrát chcete, s lepidlem to už budete musel zvládnout napoprvé.

t insert-all


V našem případě (šípy FMJ Easton) budeme lepit inserty X HIT. Ty se celé vsunou dovnitř, a to docela hluboko za okraj šípu. K jejich přesnému umístění slouží takový plastový „čmudlík“, který by měl být součástí balení. Lepidlo bývá také součástí balení, ale pokud není, nic se neděje. Já lepím inserty normálním dvousložkovým epoxidovým lepidlem. Postup vypadá následovně:

  • Rozmíchám malou dávku lepidla. Opravdu bude potřeba jen troška.

  • Vnější konec insertu držím v ruce a druhý (vnitřní) lehce omočím v lepidle.

  • Insert pomalu vsunuji do šaftu a otáčím s ním sem a tam. Občas lehce povytáhnu zpět, otočím a zase pomalu zasunuji. Ať se lepidlo dostane co nejvíc kolem insertu a do všech jeho zářezů. Přebytečné lepidlo občas setřu papírovým ubrouskem a dávám pozor ať zbytečně nezapatlám šaft zvenku (dělá to hnusný fleky a blbě se to čistí). Až zasunu insert úplně dovnitř, znovu opatrně očistím zbytky lepidla – a dávejte si velký POZOR ať se vám lepidlo nedostane dovnitř insertu – je tam závit a nešel by vám tam později našroubovat hrot šípu.

  • Zasadím konec plastového čmudlíku a s jeho pomocí zatlačím insert dovnitř co to jde. Délka čmudlíku přesně odpovídá délce budoucích hrotů, takže insert bude čekat uvnitř šaftu přesně na tom správném místě.  Šíp naposled pořádně očistím od zbytku lepidla a dám bokem schnout do vodorovné polohy.  Vlepené inserty nechávám schnout přes noc a pokračuji až druhý den.  Plánuji vyzkoušet 5minutový epoxid, ale zatím jsem se k tomu nedostal a vlastně to ani nepotřebuji. Nicméně měl by fungovat, pokud spěcháte.

 

t insert1  t insert2   t insert4
konec insertu opatlat
trochu v lepidle 
pomalu zasouvat do šaftu a otáčet.
Průběžně čistit přebytečné lepidlo
pomocí čmudlíku insert
zasunout dovnitř šaftu až nadoraz 

 

Zkoušel jsem také pro lepení použít vteřinové lepidlo, ale nedoporučuji to. Insert sice držel, ale práce byla velmi nepříjemná. Celý proces vsunutí a usazení insertu musí proběhnout v jednom souvislém a rychlém pohybu. Stačí se na vteřinku zastavit a lepidlo dostojí svému jménu. Během vteřiny se „chytne“, ztvrdne a insert zůstane někde na půl cesty v poloze, kterou nechcete. A jste v pytli, protože s tím už skoro nic nenaděláte. 

 

 

Lepení křidélek


Posledním velkým krokem, který nás čeká je nalepení křidélek – tzv „fletching“. K němu budete potřebovat několik věcí:

Pochopitelně křidélka. Pokud se rozhodnete k vlastní výrobě šípů, doporučuji si pořídit křidélek dostatečnou zásobu. A ne pouze jeden druh, byť by to byl váš oblíbený. Využijte toho, že můžete experimentovat a zkuste si občas koupit nějaká jiná křidélka. Jiný tvar, jiný materiál, jinou velikost, jiný výrobce. A ještě další. Zkuste klidně i pravé peří. Stojí to prd, nebo přesněji stojí to pár korun (i když pravé peří je o neco dražší než plast). Pokaždé, když budete odněkud něco objednávat, hoďte do košíku také nějaká křidélka :-) 

Zkuste si vyrobit pár zkušebních šípů jinak než jste zvyklí a porovnejte jak létají ve srovnání s vaší obvyklou konfigurací. Jen Vy víte, jaké používáte hroty a jak s nimi létají vaše šípy a jen Vy můžete posoudit, zda náhodou není nová kombinace lepší.

Druhou věcí, bez které se pravděpodobně neobejdete je nástroj určený pro lepení křidélek - tzv. „Fletching Jig“ (nadále si dovolím zkracovat na FJ). Kromě pily na řezání šípů bude FJ další nutnou investicí, protože bez něj to opravdu nepůjde. Výběr toho správného FJ je trošku komplikovanější záležitost. Na trhu dnes existuje spousta modelů od různých výrobců a pochopitelně za různou cenu.

Je nutné, abyste si nejprve ujasnili následující :

  • velikost křidélek – některé levnější FJ umí lepit pouze menší křidélka – většinou do délky 2,5“ (např. populární 2“ Blazers). Často to bohatě stačí. Nicméně, přijdete o možnost lepit populární velikost - tedy 4“ křidélka. Navíc rozdíl v ceně FJ není zas tak velký, takže já osobně doporučuji spíš FJ v „dospělé velikosti“ – tak, aby zvládl minimálně 4“ křidélka.

  • způsob lepení – musíte vědět, zda budete křidélka lepit rovně (Straight), nebo s Offsetem nebo dokonce tzv. Helical. Způsob, jakým budete křidélka lepit, může docela zásadně ovlivnit, jak dobře budou vaše šípy létat. Bohužel ale nelze jednoduše říct že B je lepší než A a C je lepší než B. Problematika je trošku složitější - závisí na tom, jaké hroty bude používat. Zda cvičné nebo lovecké. A pokud lovecké, tak zda pevné nebo rozevírací. Záleží na tom, jak velká křidélka a z jakého materiálu budete používat. Jaký typ. Jakého výrobce. Záleží na tom, zda upřednostníte směrovou stabilitu nebo rychlost. Záleži na tom, jaký máte na luku namontován rest.

    Záleží na spoustě věcí. Je to docela věda. Nějaké další informací najdete ve 3.díle seriálu Vybíráme šípy, ale rozhodně to není vše. Pokud to hodně zjednoduším pak lze říct asi toto :

  • Rovné (Straight) lepení je dobré pro terčovou střelbu se cvičnými hroty. Já nepoužívám. 

  • Offset (což je Straight lepený šikmo) už způsobuje otáčení šípu a má tudíž dobrou směrovou stabilitu. Nezpomaluje nijak zásadně rychlost šípu. Nekoliduje s restem typu "Biscuit" (štětiny). Při volbě rozumné délky (4") nebo speciálnch křidélek (např. 2" Blazer) dokáže dobře stabilizovat i pevné lovecké hroty. Pro mě osobně zatím můj favorit. 

  • Helical (do "vrtule") má nejlepší směrovou stabilitu. Ale největší ztráty na rychlosti. Navíc v kombinaci s restem typu Biscuit může dělat problémy. Může a nemusí. Opět záleží na délce a typu používaných křidélek. Např. 2" Blazery mi přes Biscuit "chodí" dobře, zatímco 4" křidélka z pravého peří se doslova zdevastovaly za pár výstřelů a i samotný let stál za prd (příliš velký kontakt). Ale u jiného restu (DropAway) bylo peří bez problémů. Pokud bych střílel výhradně pevné lovecké hroty (zatím preferuji spíše otevírací), pak bych asi začal více experimentovat s tímto druhem lepení.

Problematika "vedení" loveckých hrotů  a s ní související problematika "jak lepit" je docela komplikovaná. Co člověk to názor. Rozhodně přesahuje ráme tohoto článku. Co tedy poradit? Doporučuji vám koupit jak lepení pro Offset tak i pro Helical. Budete mít vybavení, které vám umožní v budoucnu volně experimentovat a volit způsob lepení i podle změny konfigurace vybavení - hroty, křidélka atd ...  

 

Podle vašich požadavků si budete muset koupit ten správný FJ. Ty dobré mají naštěstí výměnné čelisti, které slouží k různým druhům lepení. Takže zatoužíte-li po lepení v jiném stylu, pak si můžete dokoupit pouze náhradní, odpovídající čelist.  

Na trhu je dnes hodně široká nabídka nejrůznějších FJ. Různí výrobci, různé typy, modely. Není v mých silách detailně popsat všechny. Už proto, že tak dobře informovaný prostě nejsem. Přemýšlel jsem co s tím, a nakonec jsem se rozhodl, že vám doporučím toto :

 

  • buď si sami definujte vaše potřeby a finanční možnosti a vyberte si z nepřeberné nabídky sami. Pak volte co nejuniverzálnější řešení. Pokud možno se vyvarujte "extra ekonomické" varianty, která umožní jeden jediný styl lepení a hotovo. V takovém případě hrozí, že za nějakou dobu budete kupovat něco jiného. Předtím než koupíte, projděte si diskuzní fóra. Sice ne každý názor je podstatný, ale získáte obecný přehled co kdo používá a jak je spokojený.

  • nebo prostě dejte na moji dobrou radu a kupte si to, co používám já sám. Ostatně i já vybíral na základě doporučení z nejrůznějších zdrojů. A to je důležité - jsem velmi spokojený.


BitzFletching Jig od firmy Bitzenburger patří už dlouhou dobu mezi to nejlepší, co si pro lepení křidélek můžete pořídit. Snad nenajdete člověka, který by „Bitze“ měl a jeho nákupu litoval. Cena oproti konkurenci je sice o něco málo vyšší, ale bohatě vám to vynahradí kvalita provedení a hlavně perfektní funkčnost a spolehlivost. Oproti některým supermoderním modelům vypadá Bitz docela zastarale, ale ve funkci naprostou většinu konkurentů "strči do kapsy".

Součástí standardního balení FJ Bitzenburger je kovové tělo a jedna čelist. Standardní čelist umožňuje rovné (Straight) lepení a pomocí nastavovacích prvků na těle se může jednoduše změnit na typ Offset – pravý nebo levý a navíc s libovolně proměnným posunutím

Pokud chcete lepit křidélka také v tzv. Helical stylu, můžete si dokoupit další čelist (máte volbu zda chcete pravý nebo levý Helical). 

Bitz bez problémů nalepí všechna křidélka, která vás jen napadnou – od 2“ Blazeru až po 6“ křidélka z pravého peří.

Standardně Bitz zvládne nalepit „klasický“ styl -  3 křidélka  po 120o, nebo pokud byste si snad přáli, tak i 4 křidélka po 90o nebo 4 křidélka lepená v úhlech 75x100x75x100 stupňů. Dají se koupit i extra nástavce pro jiné složitější odstupňování, ale přiznám se, že vůbec netuším, k čemu je to dobré. Tedy, troufnu si tvrdit, že naprosté většině z nás bude klasické 3-křidélkové lepení po 120o bohatě stačit.

 

Pokud se odhodláte investovat cca 85 USD za set (tělo a čelist) případně dalších 32 USD za druhou Helical čelist, budete mít na dlouhou dobu vystaráno. Vlastně napořád. Pokud se vám cena zdá příliš vysoká, nebo prostě chcete zkusit něco jiného, nabízí se vám řada alternativních FJ  od firem Bearpaw, Arizona Tower, Bohning FJ nebo Bohning Tower, Jojan, Cartel ...  Některá řešení vypadají docela pěkně (obzvlášť modely tower, které umožňují lepit zaráz všechna tři křidélka).

A naopak, pokud vám Bitz přijde moc obyčejný a levný, nabízím jednu exkluzivní variantu – Firenock Aerovane v Ultimate setu „za bratru“ 800 USD (touto nádherou lepené šípy snad musí zasahovat střed terče vždy a samy). Až budu velký a budu vydělávat peníze, tohle si koupím :-)

 

loctiteVhodné lepidlo je už jen drobný detail. Ale důležitý detail. Protože pokud budete mít blbé lepidlo, nic nenalepíte, nebo se s tím strašlivě nadřete. Pro své začátky jsem si koupil speciální lepidlo Fletch Tite od firmy Bohning. Dobré, osvědčené, doporučované. Nicméně poměrně brzo jsem ho nahradil „obyčejným“ vteřinovým lepidlem Loctite, (model Power Gel), které je běžně dostupné i u nás. 

Velká výhoda je, že tohle lepidlo chytá rychle a celý proces lepení se tak podstatně urychluje. Zatímco dřív jsem nechával jedno křidélko schnout aspoň 10 minut, při použití vteřinového lepidla je to tak 10 až 20 vteřin. Jen mimochodem zdůrazňuji, že to "moje správné" lepidlo je "černé". Jednou jsem omylem koupil jakési "modré" .... na obale bylo cosi jako FLEX nebo tak, ale vůbec mi to nedrželo. Buď jsem měl blbý den já, nebo vážně bylo blbý to lepidlo ... takže teď už jen černé.

Originál Bohning lepidlo tak dnes používám pouze na zakápnutí konců nalepených křidélek – více níže. 

 

Můj vlastní postup lepení je asi takový  :

 

  • ZipStripPořádně očistím tu část šípu kde budou křidélka od případných zbytků starších křidélek a od starého lepidla. Toto čištění nepodceňujte. Můžete použít obyčejný nůž, ale pokud nebudete opatrní, zbytečně zničíte povrch šaftu.

    Mnohem lépe se vám bude pracovat s nástrojem, který je k tomu určený – já používám ZipStrip od firmy Norway

  • Očištěný konec šípu pořádně odmastím Propylakoholem, ale protože ho nemám, tak prostě jen Acetonem.

  • Do těla FJ vložím šíp.

  • Vybrané křidélko vložím do čelisti. Je dobré si na čelistech udělat značku kde má křidélko končit. Zajistíte si tak, aby všechny vaše šípy měly křidélka stejně vzdálená od konce šaftu a ve vzdálenosti, která se osvědčila.

  • Čelisti s křidélkem „nasucho“ (tedy bez lepidla) nacvaknu na tělo FJ. Pořádně zkontroluji, zda křidélko k šaftu pěkně přiléhá po celé délce. Dále zda např. odpovídá velikost posunutí – Offsetu. Případné nedostatky doladím pomocí ovládacích koleček na těle FJ. Až je vše OK, a jsem spokojený, pomocí šroubů pozici nastavovacích koleček pevně zafixuji. Tento krok pochopitelně stačí provést jednou při lepení úplně prvního křidélka - je to jen pro kontrolu zda všechno "sedí" jak má. Pokud opakovaně lepím tu stejnou kombinaci lepení, křidélek a šaftů, toto ověření v klidu přeskočím. 

  • Sejmu čelist i s křidélkem z těla. Na hranu křidélka nanesu pár kapek lepidla a rovnoměrně je po celé délce rozetřu. S lepidlem šetřete, obzvlášť pokud používáte vteřinové lepidlo. Méně je někdy více.

  • Celou čelist s křidélkem nyní umístím (nacvaknu) na tělo FJ. Tělo je vybaveno silným, ale opravdu silným, magnetem, který čelist pevně uchytí a drží. Jako čert. Já pouze zkontroluji, aby křidélko pěkně přiléhalo k šaftu a aby mělo dostatečný přítlak. Magnet ho podrží tam kde chci a jak dlouho chci.

  • Nechám cca 10 až 20 vteřin (používám vteřinové lepidlo, takže stačí opravdu tak málo). Pak opatrně rozevřu čelisti a odtrhnu ji od magnetu na těle FJ. Přitom dávám pozor, abych neodtrhl čerstvě nalepené křidélko (proto rozevřená čelist). Křidélko musí pochopitelně zůstat nalepené na šaftu :-)

  • Otočím ovládacím kolečkem na spodní části FJ. Tím se celý šaft pootočí o stanovený úhel – v mém případě vždy o 120o, protože lepím vždy 3 křidélka. 

  • Do čelistí vložím další křidélko, nanesu lepidlo a opět čelist umístím na magnet na tělo .. a pak to samé třetí křidélko.

  • Hotovo. Olepený šaft vyjmu z FJ. Zběžně zkontroluji, zda jsou všechny tři křidélka skutečně pořádně přilepená k šaftu a nikde se neodchlipují. Pokud objevím nějakou nedokonalost, ani se to nesnažím opravit. Prostě všechna tři křidélka strhnu a začnu od začátku. Moc často se to nestává. Pokud je vše OK, nechám šíp v klidu odpočívat a věnuji se dalšímu.

  • Na úplný závěr vezmu olepené šípy, jeden po druhém, a lepidlem Bohning vždy zakápnu každé křidélko na jeho začátku a na konci. Stačí vždy malá kapka, ale takto „pojištěná“ křidélka výrazně lépe drží. Našel jsem to jako „tip“ na Internetu, vyzkoušel, osvědčilo se mi to a tak to prostě používám.

  • Olepený šíp nechávám pořádně zaschnout přes noc a střílím s ním až druhý den.

 

Když jsem článek chystal, docela jsem se natrápil s tím, jaké fotky udělat a jak, aby měly co největší vypovídající hodnotu. Aby z nich bylo poznat, co se snažim popsat. Dokonce jsem i pár fotek udělal, ale moc se nepovedly. Bylo jasné, že vůbec nejlepší bude video. Jenže, než bych já "spáchal" video, tak to byste se asi nedočkali.

Nakonec jsem se rozhodl uvést odkaz na Youtube - autor videa sice nemá s naším webem nic společného, ale to snad nebude moc vadit. Ani jemu ani vám. Nebude snad vadit ani to, že je to anglicky. I v případě, že nevládnete angličtinou. Pokud jste si pořádně přečetli výše uvedený popis lepení, nemělo by vám pochopení toho, co se na videu děje, činit větší problém. Pokud snad ano, stačí se optat a rád vysvětlím.

Na tomto videu (na Youtube samozřejmě najdete spoustu dalších) je použitý právě Bitzenburger FJ. Snad jen pro úplnost - člověk na videu křidélka lepí na tzv. Wrap, což je samolepící fólie, která se nejprve nalepí na šaft šípu. Já osobně Wrapy nepoužívám, proto jsem se o nich ve svém popisu nezmínil. Více informací o nich najdete  o kousek níže.

 

 

 

Srovnání Nocku


S ohledem na nalepená křidélka a typ používaného restu bude asi potřeba srovnat orientaci Nocku. Většina moderních restů na loveckých kladkových lucích dnes používá tzv. orientaci – „Leading vane Up“ kdy tzv. „vůdčí“ křidélko (často barevně odlišené“ od dalších dvou) směřuje při založení šípu na tětivu luku směrem nahoru.  

Většina loveckých šípů má Nock do těla šaftu pouze zasunutý a lze jím volně (někdy lépe, někdy hůře) otáčet.  Pro pohodlné nastavení si můžete za pár dolarů koupit speciální čmudlík, nebo můžete Nock otočit pomocí vhodné mince (mince se zasune do drážky Nocku) nebo Nockem prostě jen otočíte prsty.

Jen pro úplnost  – některé šafty, především celohliníkové, mají zvláštní typ Nocku, který je na konec šaftu napevno nalepený.  Pokud takový šaft používáte, musíte při lepení prvního křidélka věnovat velkou pozornost správné orientaci šaftu ve Fletching Jigu tak, aby vám to nakonec „správně vyšlo“. Případně můžete nalepený Nock strhnout a nalepit jej znovu do správné pozice.

 

Našroubování hrotu


Posledním krokem výroby šípu je našroubování hrotu. Hrot jste si koupili extra a jen zopakuji, že jeho závit musí odpovídat typu závitu vlepeného insertu (klasický - Conventional nebo např DeepSix). Pokud jste si tedy nekoupili špatný hrot, pokud jste insert vlepili do správné „hloubky“ a pokud jste si nezasvinili vnitřek insertu lepidlem, nebudete s tímto krokem mít zásadnějším problém. Hrot se krásně zašroubuje a přesně přilehne k tělu šípu. Pokud ne, někde jste prostě udělali chybku :-)

 

 

Pár informací navíc ....


Kromě výše uvedeného, typického, postupu a vybavení, se zde pro úplnost ještě ve stručnosti zmíním o dalších možnostech a termínech, se kterými se při výrobě šípů můžete setkat (o rychlé a snadné možnosti „olepení“ šaftu pomocí teplem smrštitelné trubičky jsme už psali na začátku článku). Je to zde tak trochu "halabala". Berte ty informace jak jsou a nehledejte v jejich pořadí žádnou logiku. 

 

Kontrola Spine šípu

Budu předpokládát, že už :

  • víte, že volba správného Spine šípu/šaftu je důležitá
  • víte, jak si správný Spine vybrat
  • a že jste si šaft se správným Spine koupili

spinetester


Ale udělejme to o něco složitejší. I když renomovaný výrobce šaftů hodnotu Spine pochopitelně garantuje, pohybuje se tato garance v jistém rozmezí. Tzn. každý šaft z jednoho sáčku může mít spine trošičku jiný. Navíc šaft nemá naprosto stejný spine v celé své délce a průměru a orientaci Když budete šaftem postupně otáčet a měřit Spine, pokaždé naměříte trošičku jinou hodnotu. Ty rozdíly jsou pochopitelně minimální a naprostou většinu z nás, běžných smrtelníků nemusí vůbec zajímat.

Nicméně, pokud byste chtěli být naprosto dokonalí, můžete si nově koupené šafty pořádně proměřit. Zjistit v jaké části, v jaké orientaci šafty vykazují největší konzistenci a podle toho je pak uřiznout a olepit. Dosáhnete tak maximální konzistence letu vašich šípů. Nijak detailněji se tím zabývat nebudu, protože až bude takové věci dělat, nebude už potřebovat moje rady :-)

Za poměrně velké peníze (cca 250-300 USD) si můžete koupit zařízení, k tomu určené. Přiznám se, že jsem sice o podobné „hračce“ kdysi uvažoval, ale zatím jsem si ji odpustil. Cena je vysoká a já hlavně nestřílím tak dobře, abych případné rozdíly byl vůbec schopen ocenit. 

Podobně jako v případě pily, i zde můžete projevit své kutilské schopnosti. Internet vám bude i tentokrát hlubokou studnicí nápadů pro vaše vlastní výtvory. 

Pěkné je to, že pomocí tohoto zařízení také zkontrolujete, zda je šaft skutečně rovný. Nicméně, pokud by vám šlo pouze o tuto kontrolu, stačí vám mnohem jednodušší a pochopitelně levnější zařízení.

 

Kontrola rovnosti šípu

ArrowInspectorDle mého názoru je kontrola, zda šaft šípu je skutečně rovný, velmi užitečná. Skoro až nezbytná, hlavně pokud pracujete se starším šípem, který má něco za sebou. X-krát jste ho tahali z terče jak dědek řepu, Y-krát jste netrefili to, na co jste mířili, no ... prostě už nemusí být úplně rovný. Čistě karbonové šípy se příliš často neohýbají, ale hliníkové nebo kompozitní šípy (karbon a hliník společně), se prostě ohnout můžou. Nemusí to být moc a okem to ani nepoznáte, ale takový šíp prostě bude létat jinak než ostatní. A vy se pak můžete zbláznit, protože nevíte kde děláte chybu, než konečně přijdete na to, že na vině je šíp.

Zařízení na kontrolu je jednoduché – např za 30 USD si můžete koupit Pine Ridge Arrow Inspector. Pokud jste kutilové, dokážete si něco podobného jistě vyrobit sami.

Použití je snadné – šíp položíte na ložiska (zajišťují co nejlepší a klidné otáčení), k hrotu šípu přiložíte třeba papír s nakreslenou tečkou a šíp roztočíte. Pak už jen sledujete hrot. Pokud je šíp rovný, hrot se od tečky ani nehne. Pokud je šíp křivý, špička hrotu začne opisovat větší či menší kroužky podle toho jak moc je šíp pokřivený. 

Já osobně kontrolu rovnosti vřele doporučuji. A nemusí to být pouze při olepování šípu křidélky. Klidně tam hoďte šípy kdykoliv vás napadne, párkrát si zatočte a ověřte si, že to co střílíte jsou stále rovné šípy a ne nějaké zahnuté banány. 

 

Wraps a Cresting

Pokud budete pátrat na Internetu, poměrně často se s těmito pojmy, používanými při výrobě šípů, setkáte.  Původním účelem (pravděpodobně) byla snaha o jednoduchou indentifikaci mých šípů od těch ostatních. Proto si na šípy začali jejich tvůrci malovat různé barevné proužky - tzv. Cresting. Jednoduše pak poznali, který šíp v terči (nebo jelenovi) je jejich a který ne.

Postupně se z "obyčejného" praktického Crestingu stal způsob, kde se mohli umělecky založení a nadaní jedinci vydovádět a odlišit se od ostatních, méně nadaných smrtelníků. Pravda je, že výsledek někdy skutečně připomíná více umělecké dílo než obyčejný šíp. Klasický Cresting se týká především dřevěných šípů, vyráběných ručně, kdy jejich parádní malování je vyvrcholením celého dlouhého a složitého procesu výroby.

No a protože i ti méně šikovní chtěli mít výjimečné šípy, začali jim výrobci doplňků nabízet různé samolepící fólie. Ve smyslu hesla: "Blbec sice malovat neumí, ale nalepit samolepku snad ještě zvládne". A právě tyto samolepky dnes najdete v nabídce pod označením Wraps.

 

 cresting  Wraps
Cresting - malované šípy  Wraps - samolepka k nalepení na šaft


Wrapy jsou dnes poměrně populární. Zkusím uvést nějčastější důvody jejich obliby:

  • Wrapy se téměř výhradně lepí na prázdný šaft a většinou pokrývají i místa, kam budou později lepena křidélka. Jejich zastánci tvrdí, že nalepené křidélko na fólii Wrapu drží mnohem lépe, než by drželo na obyčejném, čistém, šaftu. 
  • Někdo prostě musí mít vše výjimečné. I své šípy. A Wrapy jsou ideální způsob jak toho dosáhnout. Jejich nabídka je neskutečně široká. Všechny možné barvy, všechny možné motivy. Pravda je, že některé kombinace wrapů a barevných křidélek jsou skutečně zdařilé a pěkné.
  • Pokud minete terč a šíp zmizí v trávě za ním, díky barevné výraznosti se šípy lépe hledají. 

 

Pokud se mám zmínit o nevýhodách, uvedu důvody, proč třeba já wrapy (zatím) nepoužívám :

  • Nejsem takový estét. Stačí mi, jak šípy vypadají normálně a nemám žádnou potřebu je nějak dokrášlovat. Raději si budu hrát s jejich funkčností než s jejich vzhledem.
  • Nalepená křidélka mi skvěle drží i na holém šaftu.
  • Lepení wrapu je zbytečná práce, která navíc, má-li být udělána pěkně, vyžaduje docela dost úsilí. Nejsem ochoten tomu tolik energie věnovat. 
  • Stojí to peníze. Ne moc, ale něco ano.
  • Hmotnost wrapu, byť minimální, je na tom nejhorším možném místě - na konci šípu. Raději bych zatežoval předek šípu (kvůli FOC) než jeho zadní část. Jak říkám, není to moc, ale každý grain váhy na špatném místě mi vadí.
  • Pokud při opravě šípu strháváte stará křidélka a čistíte zbytky lepidla, s největší pravděpodobností strhnete i část wrapu. A nezbude vám, než ho nakonec strhnou celý. Což je práce navíc. Zbytečná práce. A k tomu přibude lepení nového wrapu.

 

Jen pro úplnost. Přestože Cresting by měl označovat opravdové malování, setkáte se s označením, kdy je tento termín použitý pro obyčejnou nálepku. Např. firma Easton u některých svých modelů uvádí, že mají "Factory Cresting". Vězte, že v tomto případě se ale o žádné skutečné malování vážně nejedná. Jde o pouhou fólii, která je na šíp navlečena a smrštěna (není lepená) a klasické malování pouze předstírá. Nové šípy vypadají docela pěkně, ale při první výměně křidélek s největší pravděpodobností "zařve" i slavný Factory Cresting. A další, abyste ho vyměnili, už neseženete. Ničemu to nevadí, jen to nění tak pěkný.

  

 

Bitzenburger Upgrade Kit

Firma Zenith Archery nabízí další vylepšení populárního FJ Bitzenburger. Vylepšení se provede výměnou jednoho originální části FJ za novou z Upgrade. V podstatě jde o vylepšenou část, do které se vkládá šaft olepovaného šípu. Zatímco do originálního Bitze dáváte šaft i s Nockem, v případě tohoto Upgrade se zasouvá šaft bez Nocku na speciálně navržený čep. Tyto čepy mají různé velikosti určené pro různé průměry šaftů. Výsledkem je lepší usazení šaftu, přesnější chod celého zařízení a ještě dokonalejší výsledek. 

Cena kitu je 30 USD + poštovné a více informací najdete na stránkách Zenith Archery Products.

 

Digitální váha

Pokud používáte různé hroty o různé hmotnosti hodí se speciální digitální váha. Stejně tak může být užitečné zkontrolovat celkovou hmotnost právě dokončeného šípu. Vzhledem k tomu, že se při výrobě šípů bavíme o „grainech“ a 1 grain = 0,065 gramů je jasné, že tento úkol nebude obyčejná kuchyňská váha stačit. Speciální váhu, právě pro tento účel koupíte např. v obchodě Lancaster Archery.

 

Flu-Flu šípy

flufluPod prapodivným názvem FluFlu se skrývají speciální šípy, které jsou vyrobeny tak, aby měly omezený dolet - jinak řečeno aby nedoletěly moc daleko. Divné? Pokud si uvědomíte, že takové šípy se používají hlavně k lovu letících ptáků, bude vám to asi jasnější. Je logické, že když chci střílet po letícím ptáku, musím střílet nahoru. Někam do nebe. A pokud se netrefím (což bych se já rozhodně nikdy netrefil), pak poslední věc kterou bych si přál je, aby můj šíp kolem opeřence prosvištěl a vzápětí zmizel někde v dálavách. Jednak bych už takový šíp asi nikdy nenašel a jednak bych se docela bál, koho a kde mohl, při mé smůle, trefit. 

Výrazně zvětšená křidélka, kterými jsou šípy FluFlu tak charakteristické, mohou mít nejrůznější tvary, ale jejich účel je jediný. Vytváří při letu takový odpor, že šíp se po chvíli zastaví a spadne na zem. Takže buď trefíte a pak spadne pták i se šípem, nebo netrefíte a pak šíp spadne samotný někde kousek od vás.

Nicméně musíme konstatovat, že střelba po letících opeřencích není pro lov silným kladkovým lukem to "pravé ořechové". Naše silné luky, vybavené složitými mířidly, k něčemu podobnému prostě nejsou navrženy. Můžete to pochopitelně zkoušet, ale asi zjistíte, že se k tomu opravdu moc nehodí. Pokud byste se o něco takového skutečně zajímali, pak byste se měli pohlédnout směrem ke klasickým lukům a tzv. instinktivní střelbě bez mířidel. 

 

Malý UpDate - dostal jsem od jednoho čtenáře odkaz na zajímavé video (díky!). Po shlédnutí musím odvolat své tvrzení, že kladkový luk není pro střelbu na letící cíl vhodný. Takže ano, pokud to umíte jako on, nebudete s tím mít problém :-)

 

 

Ne ... vážně, je jasné, že tento člověk prostě UMÍ. O tom žádná. Na druhou stranu, on ví, že za chvíli bude střílet a tak má již nataženo, je připravený, soustředěný a jen čeká. Pokud by měl jít s lukem v ruce, následně natahovat a střílet až vyletí pták, ztratil by natahováním silného luku drahocenný čas. A zbytečně. Pro střelbu na ptáky nepotřebujete 70 librový luk. Stačí něco lehkého. Ale video je to vskutku parádní.

 

Tak, to by snad mohlo být vše. Doufám, že jsem na nic důležitého nezapoměl. Pokud snad ano, dejte mi vědět .. doplníme. A díky za pozornost

 

H.


disbut2