Menu

finalTento článek v "přímém přenosu" mapuje "zrození" jednoho loveckého luku. Začíná přáním pořídit si luk. Pokračuje výběrem značky a modelu, volbou vybavení, přes nákup všeho potřebného a dovoz do ČR. Dále pak montáž a seřizování až po finální krok - předání luku majiteli. Článek budu postupně doplňovat tak, jak se bude celá záležitost vyvíjet ... 

Před pár dny mi zavolal kamarád, který se konečně "rozhoupal k tomu" pořídit si vlastní lovecký luk a požádal mě o pomoc. O radu. Nakonec jsme se dohodli, že mu pomůžu celou konfiguraci nejen navrhnout, ale zařídím pro něj i vlastní nákup. A až vše dorazí, luk mu sestavím a vyladím tak, aby mohl začít střílet a pilně trénovat.

Napadlo mě, že by z toho mohl vzniknout docela zajímavý článek, který by zmapoval, jak se celá věc vyvíjela. OK .. bude článek. Původně jsem chtěl počkat, až bude úplně vše hotové, a teprve potom to celé sepsat a zveřejnit.

Pak ale převládlo přesvědčení, že "časosběrný formát" bude možná zajímavější. Dá případným zájemcům mnohem věrnější představu, jak se vše vyvíjí v "reálném čase". Informace tedy budu zveřejňovat tak, jak se budou objevovat, včetně těch nejmenší detailů. Výsledkem by měl být "téměř on-line" dokument o tom, jak se tu objevil "jeden nový lovecký luk". Můžete být svědky celého procesu .. od vymýšlení, přes nákup až po čistě technické věci jako je sestavení a vyladění luku a třeba i výroba šípů. 

Pro psaní jsem zvolil tzv. "opačné pořadí" - tedy nejnovější informace budu vždy psát nahoru, hned pod tento úvod. Tak, abyste pro novější text nemuseli listovat až na úplný konec stránky. Případnou novinku v článku bude indikovat logo UPDATE s datem poslední aktualizace ...

Nějak se nám ten text postupem času rozrostl, tak pro snadnější orientaci přidávám odkazy na jednotlivé události 

 


19.srpna - "Případ uzavřen" ... a další "na obzoru" :-)

Když jsem psal část o montáži a seřízení, myslel jsem, že je konec. Ale, přesto se od té doby něco málo stalo. A tak mi přišlo vhodné to sem ještě doplnit. Ať je to tu opravdu "komplet".

V úterý 12.srpna se u mě doma objevuje kamarád - nový majitel luku. Potřebujeme ještě doladit pár drobností. Hlavně finální pozici PeepSightu tak, aby odpovídala jeho fyziognomii. No a protože předpokládám, že se s PS bude asi hýbat docela dost, chci mít po ruce bowpress. Proto u mě doma v garáži. Tedy v dílně, to zní líp :-) Ostatní drobnosti, seřizování mířidel atd už můžeme udělat kdykoliv a kdekoliv později.

Jak předpokládám, nalezení správné výšky PS nám chvilku trvá. Protože kamarád začíná, nemá zažitý "svůj anchor point". A tak zkoušíme s PS hýbat dolů a pak zase nahoru a pak zase dolů a pak zase .. až nakonec konečně máme to správné místo. Jenže PS všech těchto pohybů pochopitelně a nadšeně využil k tomu, aby se v tětivě otočil tak, že přes něj není vůbec vidět. Což se ovšem dalo čekat :-)

Nevadí .. luk jde do pressu, zmáčkne se, povolí se tětiva a může se ladit (několik způsobů, jak vyladit  PS do správné pozice, je popsáno v článku Jak zkrotit PeepSight. Důležité je, že za chvíli je Peep natočený tak, jak má být. A nedalo to ani tolik práce. Super ... ladění v dílně je hotové, zbytek uděláme o víkendu venku.

V neděli se potkáváme kousek za Brnem v lese. To ještě vezu luk v plastovém pouzdře já, ve svém autě. Naposled. Odsud už si ho bude odvážet nový majitel. Přibalil jsem mu k tomu ještě 5 šípů, které jsem stačil vyrobit. Ostatní dodělám později. A taky přidávám oboustraně potištenou A4 s několika zásadními radami. Něco o bezpečnosti, a pár rad co dělat a hlavně co nedělat tak, aby se vyhnul výstřelu "naprázdno" - tzv. DryFire. Pokud už nějakou dobu střílíte, přijdou vám některé věci jako samozřejmé. Nicméně kamarád je úplný začátečník a tak radši poradím 2x zbytečně, než na něco důležitého zapomenout.

Trochu poladíme mířidla, tak aby "seděl" první pin. Ostatní si už kamarád nastaví sám, jak se jeho potřeby časem vyvinou. Vše, zdá se, funguje. Luk střílí, šípy létají víceméně kam mají :-) Ne, vážně. Kamarád mě docela překvapuje, jak dobře a přesně střílí. Je to zatím sice něco málo přes 10m, ale jsou to taky jeho úplně první výstřely z luku v životě. 

t-ZKTak a co dál .. no snad ještě jedna fotka. A ještě jedna. Památeční :-)

Nemám s sebou pořádný foťák, takže kvalita není nejlepší ... ale na tom zas snad tolik nesejde.

Důležitá je jiná věc. Vše dobře dopadlo. Kamarád má svůj vysněný nový luk. A vypadá spokojeně. 

Takže tak. Takhle tedy končí "Příběh jednoho luku". Tedy ta moje část. Dál už bude příbeh pokračovat, beze mě a bez dokumentace. Já jen oběma (majiteli i luku) přeju, ať je ten příběh co nejdelší ...

Howgh !

 

A co dodat na úplný závěr ? Snad jen to, že "volno" mít rozhodně nebudu. Na obzoru se pomalu rýsuje další luk. Nový člověk, nový zájemce ... vypadá hodně odhodlaně. Vlastně už jsme na všem důležitém domluvení. Tentokrát to bude nový Bear Agenda 6 .... už se vážně začínám těšit :-)

  


8 - 10.srpna - montáž, seřízení a tuning

Je pátek. Včera jsem se vrátil z krátké dovolené a dnes odpoledne se konečně dostávám k novému luku, který tu na mě čeká. Nemám sice tolik času, abych to zvládl na jeden zátah (večer hurá do hospody), ale něco začnu už dnes a co nestihnu, dodělám v sobotu. No a pak to ještě všechno sepsat, doplnit fotky a publikovat.

No ... čeká mě perný víkend ... ech, co to říkám ... pěkný víkend :-)


OK, luk máme a všechno potřebné vybavení taky. Takže je na čase se do toho pustit. Než začnu, ještě jednou prohlížím celý luk a hledám případné poškození. Vše je OK. Ještě si ho jednou pořádně prohlédnout, protože takto už ho nikdy neuvidím. A pochopitelně fotka ...

t-DSCN0403

Kromě jiného mám taky nachystaný poznámkový blok, kam si píšu veškeré věci, které jsem na luku provedl. Je to takový technický deníček, ke kterému se můžu později vracet.

Vřele vám doporučuji mít něco podobného a skutečně si zapisovat každý krok, každou změnu, každé nastavení. Včetně detailů – co jste dělali, proč jste to dělali, co jste očekávali a jaký byl skutečný výsledek. Obzvlášť při ladění jsou tyto poznámky někdy k nezaplacení. Sice si přitom někdy připadáte jako idiot ("...to si přece nemusím psát, to je jasné ..."), ale věřte mi, že za pár dní už to tak jasné být nemusí.

Začínám tím, že obě ramena luku nastavím na maximum. Tak, abych měl jistotu, že jsou obě nastavená stejně.

Případné další úpravy (povolování a utahování) už budu provádět stejně na obou ramenou. Pomocí imbusových šroubů teď otáčím PO směru hodinových ručiček až na doraz. Dál to nejde. U obou ramen to stejné. Obě ramena jsou nyní na svém maximu a pokud budeme věřit firmě Bear, mají nyní stejnou sílu. 

Osvědčilo se mi udělat značku – při pozdější manipulaci mám lepší přehled, kde vlastně jsem ... 

t-DSCN0403

Teď je luk na svém maximu. Někde kousek nad 70lbs (podle technického listu, co byl k luku přiložen). Nový majitel, ale rozhodně tak silný luk, nechce. Alespon ne zpočátku. Je to rozumný přístup, protože pokud nejste zvyklí, zbytečně se s tím budete dřít. Potřebujete trénovat, střílet desítky nebo stovky ran a být co nejvíc v pohodě. A ne po 10 výstřelech skončit naprosto zničení. O nebezpečí úrazu - poškození kloubů nebo šlach raději nemluvím.

OK, jsme domluvení, že luk "stáhnu" někam nad 60lbs. Snižování napínací síly se provádí otočením šroubů PROTI směru hodinových ručiček. Musím dát pozor, abych obě ramena povolil stejně a hlavně, abych je nepovolil víc, než povoluje výrobce. Na většině luků najdete upozornění, kolik otáček můžete oproti maximu ubrat. A pokud ne na luku, pak v manuálu určitě. Každý luk to může mít jinak - nespoléhejte se jen na to, že kamarád na svém luku může povolit třeba 5 otáček !

t-DSCN0505

 

Povoluji nakonec o "bezpečné" 3 otáčky. Luk mi pak po změření "dává" sílu cca 62 lbs, což mi přijde odpovídající potřebám majitele. Že jsou povolená ramena poznáte podle štěrbiny mezi tělem luku a rameny.

t-DSCN0502

Dalším krokem je montáž restu (zakládky). Na tomto luku bude populární „štětinaté kolečko“ od firmy Trophy Ridge – nejvyšší model Sure Shot Pro, který umožňuje pohodlné a hlavně jemné nastavení ve vertikálním i horizontálním směru.

t-DSCN0405


Dalším mým doporučením je vzít plastový pytlík, kam budete dávat všechno, co vypadne z krabiček, kde je zabalené příslušenství. Většinou otevřete krabičku, vyndáte věc, která v ní byla zabalená a kterou potřebujete, a navíc se na vás vysypou různé papíry. V danou chvíli nemáte moc čas ani náladu to detailně prohlížet a tak to vyhodíte. A až později zjistíte, že kromě reklamních blábolů tam mohlo být i něco užitečného. A pak to hledáte v popelnici :-)

Je lepší si to dávat bezpečně bokem a přebrat to později v klidu. Navíc, tento luk není pro mě a já netuším, co bude majitel považovat za důležité a co ne. Takže schovávám vlastně úplně všechno.

t-DSCN0408Práci na luku vám hodně usnadní nejrůznější pomůcky. Jednou z nejdůležitějších je tzv. Bow Vise – svěrák na luk. Luk do něj uchytíte, můžete jej všelijak naklánět, natáčet, Ale když potřebujete, drží v něm jak přibitý a navíc v poloze, kterou potřebujete.

Nejenže je to pohodlné, ale pro některé věci (např. vyvážení luku) jej považuji za téměř nezbytnost. Více informací můžete najít v článku Bow Vise – vaše třetí ruka.

Já používám docela drahý model od OMP, ale dobrou službu vám udělají i levnější a obyčejnější modely.

Vlastní rest se k luku montuje pomocí dvou dodávaných šroubů do děr, které jsou k tomu určené. Nic složitého. Jen potřebujete správné nářadí. Na luku jsou povětšinou "obyčejné" imbusové šrouby, ale rozměry jsou americké. Je proto nutné mít nějaké "specializované" nářadí, které tyto rozměry má (české sady imbusových klíčů bohužel moc nefungují).

Nyní nás čeká tzv. Základní nastavení – Setup. Jde o to správně nastavit rest (vertikálně i horizontálně) a správně zvolit místo, kde se bude zakládat na tětivu šíp - tzv. Nock point.

K tomu bude nezbytné luk tzv. „vyvážit“. Ustavit ho tak, aby tětiva byla kolmá k zemi. K tomuto účelu se prodávají pomůcky, z nichž asi nejznámější a nejlevnější je plastová vodováha, která se připne na tětivu. Ta moje už tam moc nedrží, takže ji musím vždy pomoci kouskem lepící pásky. Ale už ji moc často nepoužívám.

t-DSCN0411

Já osobně dnes využívám laserovou vodováhu, kterou jsem si kdysi pořídil za úplně jiným účelem a pak přišel nato, že může být užitečná i takhle. Je to trochu pracnější, ale mnohem přesnější a hlavně .. při práci s laserem si připadám strašně důležitý :-)

t-DSCN0414

Když se podíváte pozorně, uvidíte jak svislý laserový paprsek osvětluje celou tětivu - po celé její délce – tzn. tětiva je nyní perfektně kolmá k zemi. 

Pokud vás to zajímá, pak více informací o vyvážení luku najdete v samostatném článku Vyvážení luku - jak na to ?

Jakmile je luk vyvážený, můžeme do restu založit šíp (kolmo na tětivu) a rest nastavíme výškově tak, aby šíp „šel“ přes tzv. „Berger Holes“ (otvory v tělě luku). Je na vás, abyste odhadli, která výška je správná. Osobně doporučuji nastavit rest tak, aby šíp vedl „maličko“ pod ideální rovinou (později se vám může hodit, že rest můžete lehce přizvednout).

t-DSCN0419


Jakmile máte nastavenu výšku, dalším krokem je nastavení restu v horizontální rovině. Jde o to, aby založený šíp vedl „rovně dopředu“ – neodkláněl se ani vlevo ani vpravo. Já za tímto účelem používám další laserovou pomůcku (tentokrát určenou jako speciální příslušenství pro luk), která se namontuje namísto mířidel a naznačí vám ideální rovinu.

t-DSCN0420


Poznámka – zmíněná laserová pomůcka byla docela drahá a koupil jsem si jí hned na počátku v představě, že se bez ní neobejdu. Dnes bych se na ni vykašlal. Pracně nastavenou ideální rovinu stejně později při ladění luku změníte, takže ta „dokonalá přesnost“ je vlastně k ničemu. Nicméně, když už ji mám, tak ji používám. O svých pocitech při práci s laserem jsem se už zmiňoval, ne ? :-)

Jakmile máme správně nastavený rest (především výškově) je dalším krokem nalezení správného místa, kde budete na tětivě zakládat šíp - tzv. Nock Point. Obecné doporučení je, aby založený šíp měl malý sklon „pod kolmici“. Je to hodně individuální a liší se to také podle typu používného restu. K určení sklonu šípu se používá další pomůcka – plastová vodováha za pár dolarů. Na obrázku má založený šíp sklon 1/8“.

t-DSCN0427


Jakmile máte nalezeno správné místo, je třeba NAD i POD tímto místem uvázat omotávku ze speciální šňůrky. Používá se buď tzv. „serving“ materiál (šňůrka na ochranné omotávky tětivy - tzv. "serving"), nebo šňůrka určená právě pro "výrobu" Nock Pointu.

t-DSCN0428 t-DSCN0429 t-DSCN0430


Více informací o vázání Nock Pointu najdete v článku „Vybíráme vybavení – část 1“ v odstavci Nock Point.

Po uvázání obou omotávek jsem si ještě zkontroloval, zda mi někde něco neuteklo a zda mi stále „sedí“ sklon 1/8“.

t-DSCN0438


Dalším krokem je uvázání tzv. smyčky „D-loop“. 

K výrobě potřebujete speciální provázek a užitečné může být i další vybavení – na základní "otevření" smyčky stačí obyčejné „jehlové kleště“ a na finální "echt" dotažení používám speciální kleště, prodávané právě pro tento účel. Dobrým nápadem je šňůrku pořádně navoskovat - používám "klasický" vosk na tětivy, který mi tu zbyl, protože na mazání tětivy dnes už používám něco jiného.

Vlastní výrobu smyčky D-loop ponechávám bez detailního komentáře a zveřejňuji pouze fotky. V případě zájmu najdete podrobnější informace v článku „Vybíráme vybavení – část 1“ v odstavci D-loop.

t-DSCN0439 t-DSCN0444 t-DSCN0445
t-DSCN0446 t-DSCN0447 t-DSCN0449
t-DSCN0452    


OK, smyčku D-loop máme, takže máme za co i luk natáhnout. A to je dobrý důvod si vystřelit.

t-DSCN0455

Úplně první výstřel z nového luku Bear Motive 6 !!!  Bude jich ještě spousta, ale jen tenhle byl první a tak stál za dokumentaci ... :-)

Kromě „romantického“ důvodu (první rána) má střelba z nové smyčky také svůj praktický důvod. Nové smyčce D-loop, alespoň zpočátku, moc nedůvěřuji. Proto vždy po jejím uvázání vystřelím (pěkně zblízka) do terče tak 10, 20 ran. Prostě, kdyby mělo náhodou něco povolit, tak ať to povolí právě teď, když to čekám ...

Dalším krokem je montáž mířidel. Není moc co popisovat – dva šrouby do připravených otvorů v luku. Snad jen – tato mířidla TR React nabízí pro instalaci hned 5 sad otvorů, které se liší vzdáleností a výškou. Mám rád mířidla co nejvíce „vystrčená“ vepředu a pro tento luk použiji „nižší“ výšku (vyzkoušeno z praxe). Proto používám poslední možné otvory (ty úplně poslední se závitem uvnitř jsou určené pro instalaci quiveru – držáku šípů).

t-DSCN0456


Většina mířidel má vlastní osvětlění, které je ovládáno otočným kolečkem (polohy : Nesvítí – svítí trochu – svítí víc – svítí hodně – Nesvítí). Problém v praxi je, že během dne, kdy je dost světla, skoro nezpoznáte, že máte omylem zapnuté osvětlení. A tak se zbytečně vybíjí baterky, které už tak vydrží docela "prd". Osvědčilo se mi udělat si na ovladači osvětlení jednoduchou značku – pozice VYPNUTO.

t-DSCN0470


Následuje instalace PeepSightu (průhledu v tětivě). Montovat budeme model VERSA Peep od firmy TruGlo.

Upřímně – není to žádný zázrak. Spíše taková zbytečně velká, plastová „obludka“. Existují mnohem lepší Peep Sighty. Tak proč montuji tenhle ? 

Protože VERSA má jednu obrovskou výhodu. V jednom balení máte 4 různé vnitřní průměry a všechny ještě ve třech různých barvách. Pokud začínáte, bez předchozích zkušeností napoprvé jen velmi těžko "trefíte" ten správný PS, vhodný právě pro vás. 

VERSA tohle řeší – hlavní tělo (bez vložky) má průměr 1/4“. A s pomocí jednoduše vyměnitelných vložek (bez nářadí či bowpressu) můžete vnitřní průměr změnit na 1/8“, 5/32“ nebo 3/16“ a k tomu ještě vyzkoušet různé barvy. Můžete libovolně experimentovat, a až si najdete svoji ideální kombinaci, tak prostě koupíte přesně co chcete, a VERSU tím nahradíte.

t-DSCN0459


Pokud se servisem luků začínáte, tak právě při instalaci Peep Sightu narazíte na první nepříjemný problém. Potřebujete Bowpress (lis na luk), což je docela velký a hlavně drahý kus vybavení.

t-DSCN0460


Kromě takového velkého stolního Bowpressu existují i menší a levnější přenosné (portable) verze, ale přesto – už je to něco, co není zrovna levné a co musíte mít, protože se bez toho dál "nehnete".

Na Internetu sice najdete "zaručené" informace o tom, že by to mohlo jít i bez pressu. Třeba za pomoci jednoduché a levné pomůcky String Separator, ale ... nedoporučuji vám to :

  • nové a silné luky mají tětivu pekelně napnutou
  • moderní materiály, ze kterých je tětiva upletena už nejdou tak pěkně a lehce separovat, jako za starších časů
  • Vy musíte tětivu rozdělit na dva stejné prameny a přitom nesmíte potrhat ta jemná vlákna, ze kterých je upletena - v napnutém stavu to vlastně nejde.
  • již zmíněnou pomůcku (String separator) mám a používám ji, ale bez předchozího zmáčknutí luku v pressu bych si ji nikdy netroufl použít - udělejte chybu, poškodíte tětivu a máte opravdu problém.
  • prostě -  bez povolení tětivy v Bowpressu to bezpečně provést nelze - můj názor. Snad jen v případě naprostého zoufalství, ale v takové situaci jsem naštěstí nikdy nebyl. 
  • ... a už vůbec neřeším takové "prasečiny", jako je šroubovák strčený do kladky .... 


Naopak, po zmáčknutí luku v pressu napnutí tětivy povolí. Vy můžete v klidu a v bezpečí separovat jednotlivé prameny tětivy a již zmíněná pomůcka String Separator vám přitom bude skvěle pomáhat.

t-DSCN0468

Do rozdělené tětivy se opatrně vloží PS a press se povolí. Prameny tětivy sevřou PS z obou stran

t-DSCN0463

Instalovaný PS je potřeba do tětivy uvázat. Na obrázku je zatím provizorní uvázání (pouze nad a pod), protože předpokládám, že se přesná pozice PS bude ještě měnit - dolaďovat podle fyziognomie a potřeb majitele. Až bude definitivně na svém místě, zaváže se pořádně.

t-DSCN0503


Práce na PeepSightu ale ještě nekončí. Pochopitelně je po instalaci natočen úplně jinak, než bych potřeboval. Kdyby jen trošku, nějak to přežiju – mám zato, že teď nemá cenu dělat nějaké jemné, finální ladění do perfektního stavu, protože jak se z luku bude střílet, tětiva se trochu protáhne a než si definitivně „sedne“, tak se PS stejně ještě pootočí. 

Jenže tohle je moc ... teď přes něj není vůbec vidět. Nezbude mi, než dát luk do pressu, zmáčknout a zakroutit (nebo povolit) tětivu tak, aby PS byl v nějaké rozumné pozici. V tomto případě je moc natočený doprava, takže jej potřebuji otočit vlevo. Koukám jak je kroucená tětiva a vychází mi, že musím přidat zakroucení tětivy. Přidávám postupně - nejprve půl otáčky, pak celou ... mezitím střílím aby si to "sedlo" a změna se mohla projevit ... a zase přidávám ... až je to nakonec víceméně rozumně. Není to ideál, ale ten ani nechci. Hledat ideál v tomto okamžiku je ztráta času a enrgie.

„Stálo“ to 2 a ½ twistu tětivy (přidání zakroucení o 2 a půl otáčky).

Tak, máme D-loop i mířidla, máme i Peep Sight, nic nám nebrání začít střílet a seřizovat.

Jenže k tomu potřebuji nastavit správnou délku nátahu. Protože seřizovat a ladit budu já, musí nátah odpovídat mé osobě. Hybridní kladky H13 mají tu výhodu, že délka nátahu je jednoduše měnitelná – pouze pootočíte modul, který je v kladkách a nastavíte „doraz“ – tzv. DrawStop.

t-DSCN0471


Délka mého nátahu je 29,5“.  Z tabulky v manuálu luku si najdu, že by tomu odpovídala pozice modulu 9 ½ ... jenže, ze zkušeností vím, že skutečná délka vyjde vždy o něco větší, než udává manuál (není to jen u Bearů – platí to víceméně obecně). Takže raději zvolím pozici 9 – která by mi měla dát délku nátahu 29“, ale ve skutečnosti mi dá těch požadovaných 29,5" (plus mínus něco).

t-DSCN0473


Změna je jednoduchá – povolím šroubky na otočném modulu a otočím jej do pozice 9. Pořádně utáhnu a ještě musím nastavit doraz nátahu - DrawStop. Opět jej zašroubuji do pozice označené 9. Totéž pochopitelně musím udělat i na druhé kladce – obě kladky musí být nastaveny na stejnou hodnotu.

Teď nastal čas zkontrolovat Synchronizaci kladek. Tzn. zda se obě kladky otáčí stejně a zda se obě ve stejném okamžiku zastaví – opřou se svými DrawStopy o lanko a tím se nátah zastaví.

Problém trošku je, že tyto detaily musíte zkoumat při naplno nataženém luku. Tzn. buď luk natáhnete a poprosíte někoho dalšího (důvěryhodného), aby se podíval ..., nebo, a to je mnohem lepší řešení, použijete pomůcku zvanou „DrawBoard“, kam luk upnete, s pomocí kliky jej natáhnete a můžete si sami v klidu prohlížet, co potřebujete.

Pokud je pro vás existence DrawBoardu novinkou a zajímá vás víc, pak doporučuji článek – Potřebujete DrawBoard ? Postavte si ho ...

P1020186


(technická poznámka – toto je starší fotka, kterou jsem pro tento článek pouze „zrecykloval“. Na DrawBoardu není upnutý luk Motive, ale můj starší Bear Anarchy)

OK, dávám luk na DrawBoard a natahuji. Na závěsné váze můžu sledovat jak se mění síla nátahu. Mnou změřené maximum v podstatě odpovídá tomu, co udával „rodný list“, který byl k luku přiložený ...

t-DSCN0477

Dotahuji luk až do konce nátahu a zjišťuji, že obě kladky synchronizované jsou. Obě se zastavují stejně – DrawStop na obou kladkách naráží do lanka ve stejný okamžik.

No to jsou věci ! Docela mě to překvapuje, protože to se nestává na novém luku moc často. Ale fajn. O to lépe ... o jednu práci míň. Ale nebojte se, o detaily nepřijdete, my se k tomu ještě o kousek níž dostaneme :-)

Tak, tímto krokem nám skončilo hrubé montování a základní seřízení a teď se dostáváme do fáze, kdy začneme seřizovat trochu jemněji – ladit.

A to se už neobejde bez střelby – hodně střelby.


Pro vlastní ladění používám techniku Kitchen Sink. Pokud vás to opravdu zajímá a chcete rozumět tomu, co se bude popisovat níže, přečtěte si pořádně článek Kitchen Sink–tuning ala Nuts & Bolts. Je tam podrobně vysvětleno co se dělá a hlavně proč se to dělá.

Já zde už nebudu nijak detailně vysvětlovat důvody - proč dělám to, co dělám ... omezím se jen na popis prováděných úkonů.

Nejprve přijde na řadu základní stranové seřízení mířidel (windage). Střílím z cca 1,5m normální šíp na tenký provázek zavěšený svisle před terčem. Upravuji mířidla tak dlouho, až šíp provázek prostřeluje. OK, teď mám mířidla stranově seřízená.

Teď ze vzdálenosti 9m (víc doma k dispozici nemám, ale ono to vlastně stačí). Stále střílím normální šíp. Rychle seřizuji mířidla i výškově – pouze jejich první pin. Na mých 9m stačí a ostatní si nový majitel seřídí později sám.

OK.. šíp, co se výšky týká, dopadá kam má, ale jde trochu stranou - doleva od cíle. Posunuji proto rest/zakládku trochu doprava. Lepší. Ještě trochu a trošičku a OK. Šíp nyní dopadá kam má – na obrázku dole se pěkně trefil do označeného bodu. Bohužel jsem šíp vytáhl dřív, než jsem pořidil fotku .. no, ale dírka tam je, tak mi snad budete věřit  :-)  A těch neolepených šípů, co jsou v terči,  si prozatím nevšímejte ...

t-DSCN0479


OK, běžný šíp s křidélky létá kam má. Teď nastává složitější situace – tzv. „bareshaft“ – jak se anglicky označuje šíp bez křidélek. Chybí křidélka (kormidla), která by napravila jeho chybný let a tak je mnohem citlivější na případné chyby v nastavení - ukáže co je špatně.

Prvních pár ran s bareshaftem je pro mě vždycky problém. Vím, že musím střílet dobře (bez chyb), abych ránu nestrhával. A jak na to myslím, vždy to kazím :-) Proto platí – v klidu se rozestřílejte a hlavně .... nikdy neposuzujte situaci podle jednoho nebo dvou bareshaftů .. střílejte je tak dlouho, až začnou dávat opakovaně stejné výsledky. Teprve potom, začněte něco řešit. Totéž platí i pro únavu - jakmile začnete být utahaní, nekoncentrovaní, jde vaše střelba "do háje" a první, kde se to projeví, je právě bareshaft. Máte-li pochybnosti, dejte si "oraz". 

 
A další důležitá poznámka, kterou znovu a stále opakuji - šípy, které budete střílet jako holé (bareshaft), musí být dokonalé. DOKONALÉ ! Nesmí mít ani náznak nějaké vady, nedejbože ohnutí. Takový šíp by létal sám o sobě blbě a nic vám neprozradí – maximálně vás splete. Jakmile proto dojde na bareshafty, mám na stole tester šípů - viz článek Pine Ridge Arrow Inspector, a bareshaft šípy opakovaně a pořád dokola kontroluji. Klidně po každém vytažení z terče. Ono opravdu stačí málo a pro ladění takový šíp není jen bezcenný, ale naopak strašně zavádějící.

t-DSCN0481


OK .. po více ranách zjišťuji, že bareshaft šípy dopadají vlevo od cíle (tu fotku už jste viděli, ale teď si už bareshaftů všímat máte). Není to sice o moc (překvapení – čekal jsem to horší), ale přesto.

t-DSCN0479


To znamená, že rameno luku nepracuje stejnoměrně – jedna strana „tahá“ jinak než druhá. To se dá napravit pomocí Yoke, což je rozdvojení na Buss kabelu u horní kladky. Lanko se zde dělí na dva prameny a každý z nich vede k jedné straně ramene. Přitažením (zkrácením) nebo povolením (prodloužením) – tedy pomocí twistu a untwistu – jedné či druhé "větve" se dá "zkrut" ramene částečně korigovat.

Nám bareshafty létají doleva od cíle, takže potřebujeme trochu přitáhnout pravou stranu horního ramene.

t-DSCN0482

OK, luk do pressu, zmáčknout a povolit lanka, sundat pravý Yoke, přidat půl otáčky a zpět. Znovu střelba. Pár ran „ať si to sedne“ a pak znovu hodnotit. Je to o fousek lepší, ale přidám ještě jeden „půltwist“ na pravém Yoke. Opakovaná střelba a s výsledkem jsem spokojený.

t-DSCN0483


Hezky se na to kouká, jenže už teď tuším malou zradu. Zasahovali jsme do lanek luku a to se mohlo promítnout na synchronizaci kladek. Takže luk jde na DrawBoard a bude kontrola.

A opravdu ... horní kladka se teď otáčí rychleji - svým DrawStopem naráží do lanka (ControlCable), čímž zastavuje nátah, zatímco spodní kladka by se potřebovala ještě kousek otočit. Tohle není dobře - synchronizace kladek se nám tzv. "rozpadla".

t-DSCN0486b


S pomocí informací z článku Vše souvisí se vším vím, že pro zrychlení spodní (Bottom) kladky mám dvě možnosti :

  • Zkrátit lanko zvané Control Cable
    nebo naopak
  • povolit lanko zvané Buss Cable.


No, já jsem svými zásahem (twistováním) do Yoke trochu zkrátil celý Buss, takže teď ho trochu povolím.

Budu ho ale povolovat na opačném konci, než je Yoke – na jeho uchycení na druhé, tedy spodní, kladce. Tím povolím celé lanko, ale nastavený zkrut horního ramene (pomocí Yoke) zůstane zachován.

Dávám luk do bowpressu, mačkám a povoluji tím celou kabeláž. Teď můžu sundat Buss z čepu na spodní kladce a povolit (untwist) půl otáčky. Tětiva i lanka jsou kroucená, takže pootočením jedním směrem zakroucení přidáváte (twist) a tím lanko zkracujete. Naopak pootočením druhým směrem zakroucení odebíráte (untwist) a tím lanko povolujete. Jen je potřeba si vždy dopředu pořádně promyslet, který směr je který :-) 

Takže, povolil jsem Buss o půl otáčky. Luk znovu na DrawBoard a kontrola synchronizace - dorazu. Je to lepší, ale ještě to není ono. Spodní kladka je stále o něco málo pomalejší. Takže .. znovu do pressu, povolit ještě půl otáčky Bussu a znovu na DrawBoard. OK, teď už to vypadá jak má. Oba dorazy – DrawStopy se opřou o lanko ve stejný okamžik.

t-DSCN0496b

Kus práce máme za sebou. Dávám si zasloužené kafe a cigáro a napadne mě, jen tak pro pořádek, znovu zkontrolovat sklon šípu.

Luk tedy znovu "do váhy", založit šíp a změřit sklon. Ehmm ... malé nepříjemné překvapení, protože sklon se zvýšil někam mezi 1/8" a 1/4“.

Proč ? Jak jsem twistoval tětivu (kvůli otočení PeepSightu), tak se zkrátila na horní části a celý Nock Point se maličko posunul nahoru. A šíp má tak o něco málo větší sklon, než bych rád.

... to je na luku trošku „problém“, že vše souvisí se vším. Na něco sáhnete a tím si „rozdrbete“ něco, co jste před chvílí pracně seřidli :-)

No, ten sklon je moc .. chci ho menší ... můžu převázat celý Nock Point, což se mi teda moc nechce. Znamenalo by to zrušit stávající Nock point, zrušit D-loop i omotávku na tětivě a udělat to celé znova.

Spousta práce. Ale, kdyby byl rozdíl větší, nic jiného by mi nezbylo.

Jenže, v tomto případě je to "o fousek". A já si můžu pomoci přizvednutím restu. Proto jsem hned na začátku (výškové seřízení restu přes tzv. Berger holes) doporučoval dát rest o "malinko" níž, protože teď vám to "malinko" pomůže.

OK, přizvedám rest, až je sklon šípu znovu zpátky na požadovaných 1/8“. Stačil opravdu kousek. Sklon šípu je OK, a výšková pozice restu stále odpovídá požadavku vzhledem k BergerHoles. 

Kvůli této změně si dám ještě pár kontrolních ran běžnými šípy – OK.

Následují bareshafty. Taky OK.

Dám pro jistotu ještě jednou luk na DrawBoard a kontroluji synchronizaci – OK.

Vypadá to slušně. Jen tak mimochodem seřizuji tlumiče tětivy – takové ty gumové packy, do kterých tětiva narazí po výstřelu. Dávám je tak, aby v klidové pozici byl mezi tětivou a gumou malililinkatý prostor. Jak si luk „sedne“, tohle bude stejně potřeba doupravit.

A ještě pro úplnost dělám Paper Tuning. Tedy střelbu přes papír a kontroluji průstřel v papíru. 

t-DSCN0504 t-DSCN0506

:-) už teď tuším, že se ozve nějaký rejpal, že toto není dokonale čistý průstřel. Ano souhlasím .. mohlo by to být lepší ... ano, možná by to chtělo ještě trošku poladit ... ale nakonec se rozhoduji to právě teď vyhlásit jako OK. Proč ?

Tady je zdůvodnění :

  • už se mi nechce (ne, dělám si legraci – to není ten pravý důvod)
  • luk si ještě „sedne“ a opravdu jemné doladění bude potřeba udělat ještě jednou, později
  • hlavně – teď je luk seřízený na moji délku nátahu a majitel má úplně jinou. Takže pořádné a finální ladění budeme muset stejně udělat až jemu „na míru“
  • ani síla nátahu možná nezůstane stejná - budeme možná přitahovat ramena
  • nemám správné šípy k tomuto luku ... pracovně střílím své „300“ a ty jsou pro tento luk moc tuhé ... a "340-tky", které máme pro tento luk koupené, ještě nemůžu vyrobit, protože neznám všechny potřebné parametry - sílu a délku nátahu atd .. 
  • WhiskerBiscuit (štětiny) se na papíru obecně ladí blbě, protože šíp dostává zespodu trošku „kopanec“. A by to bylo ještě horší, moje šípy mají navíc tzv. „Helical“ lepení, což není pro rest typu WB vůbec ideální, protože tam se tento kontakt ještě umocňuje .. 
  • osobně nevěnuji Paper Tuningu nijak velkou pozornost. Vlastně, normálně ho ani nedělám. Tohle byla, po dlouhé době, výjimka. Pouze pro tento článek. Upřímně - je mi docela fuk, jakou díru nechávájí mé šípy v papíru. Pro mě je mnohem důležitější vyladit luk pomocí metody Kitchen Sink. A test pomocí bareshaftů. To, že mi holé šípy létají stejně jako normální. Protože to mi zajistí, že i šípy s velkými fixními loveckými hroty budou létat stejně jako šípy terčové.


takže proto ... :-) 

OK .. z mého pohledu je to snad vše. Tedy téměř vše.

Ještě zbývá nastavit na luku délku nátahu odpovídající novému majiteli.

Nemá zatím žádné zkušenosti a tak se musíme spolehnout na odhad, založený na rozpětí paží. Podle měření je to hodnota 176 cm. Děleno 2,5 a převedeno na palce mi vychází 27,7“. OK, řekněme 27,5 (už jsem říkal, vždycky to vychází v reálu o něco víc).

Podle tabulky v manuálu to vychází na pozici 7,5 na kladkách. Takže odmontovat moduly a DrawStopy a přemontovat je na do pozice odpovídající hodnotě 7 1/2

Rychlá kontrola na DrowBoardu, zda sedí synchronizace. Je to OK.

Hotovo ? Ne, málem jsem zapomněl na quiver TightSpot. Montáž je ale jednoduchá - dva dodávané šrouby do k tomu určených otvorů v mířidlech a pak trochu posunout tělo quiveru tak, aby byl na luku v nějaké rozumné poloze. Finální nastavení už bude věc majitele. 

TAK A HOTOVO ...

Před sebou mám nový luk Bear Motive 6, osazený kvalitním příslušenstvím. Vše smontované, seřízené a vyladěné. Radost se na to dívat. A o kousek vedle spoustu poznámek.

t-DSCN0509 t-DSCN0511

 

A co bude dál ?

Nezbývá, než zavolat majiteli a oznámit mu radostnou novinu. A domluvit se s ním na nějakém vhodném termínu, kdy se potkáme u mě v garáži.

Tedy v dílně - zní to líp :-) Protože nás ještě nějaká práce čeká :

  • vyzkoušet zda „sedí“ spočítaná délka nátahu, případně ji ještě upravit.
  • vyzkoušet, zda „sedí“ nastavená síla nátahu a podle schopností střelce ji případně trochu upravit.
  • potřebujeme nastavit PeepSight do správné výšky. Teď je nastavený tak nějak univerzálně – víceméně na mě. Pokud mu bude výška vyhovovat, pak jen dobře. Pokud ne, PS prostě posuneme. Určitě tu příležitost využije k tomu, aby se pootočil jinam, než chceme. Takže to pak asi bude ještě chtít trošičku doladit.
  • s ohledem na styl střelby (a hlavně místo „zakotvení“) bude možná potřeba trochu výškově seřídit mířidla (elevation) – hlavně první pin (od kterého se vše další odvíjí) tak, aby odpovídal vzdálenosti cca 20m.
  • potom seřídit další - druhý pin pro další vzdálenost. Dejme tomu 30m. Ostatní piny – 3,4 a 5 se pak automaticky nastaví pro další vzdálenosti ve stejném rozestupu. Tedy pro 40, 50 a 60m. To je obrovská výhoda mířidel TR React a jejich technologie "Smart Pin".  Nemusíte se pracně „drbat“ s nastavováním všech pinů. Stačí dva a hotovo ... ostatní se nastaví automaticky.
  • potřebujeme vyzkoušet a seřídit nový release – TruBall Fang.  Udělat ho co nejkratší tak, aby se částečně kompenzoval kratší nátah, ale přitom byl pohodlný pro střelbu.
  • a pochopitelně ... vyrobit šípy. Zatím se střílelo mými, které jsou ale spočítané a vyrobené na jiný luk. K tomu ale nejprve potřebuji :

    • znát finální délku nátahu
    • znát aktuální sílu nátahu
    • změřit si minimální možnou délku šípu
    • nastartovat program SFAX a spočítat ideální šíp = hlavně jeho délku, aby vhodně doplnil aktuální nastavení luku


Ale .. tohle vše jsou vlastně už jen detaily. To podstatné máme hotovo.  Máme lovecký luk !

Nějaké shrnutí na závěr ?

Myslím, že tím náš článek může asi skončit, pokud se tedy neobjeví něco nového a důležitého.

Zmapoval celý proces „zrození loveckého luku“. Od první myšlenky, přes výběr, nákup až po finální montáž.

Celá záležitost trvala necelý měsíc (od 13.7 do 10.8). A kdybych se neflákal na dovolené, mohla trvat o týden míň :-)  Na druhou stranu, vše šlo tentokrát docela rychle. Až podivně moc rychle a hladce. Možná dodavatelé věděli, že o nich píšu a dali si záležet :-) :-)


Doufám, že se vám článek líbil a že splnil svůj účel. Ukázat lidem, kteří třeba nad něčím podobným zatím jen přemýšlí, že to není nic složitého. Nebo přesněji ... že to není nic nezvládnutelného. Ukázat jim, co je čeká v případě, že se něco podobného rozhodnou sami realizovat.

Přiznám se, že jsem se u psaní tohoto článku docela bavil. Protože téměř u každého kroku jsem si vzpomněl sám na sebe. Jak jsem, před nějakou dobou, sám a poprvé procházel celým tímto procesem. Poprvé .. pokaždé se mi zdálo, že další krok už prostě „nedám“. A přesto jsem to zkusil a ono to nějak vyšlo. Montáž .. seřízení. Pochopitelně to vždy nebylo napoprvé ideální, ale co? Nějak to střílelo. A jakmile jsem přišel na to, že je něco špatně, prostě jsem zjistil "Jak na to"  a pak to prostě přenastavil. A postupně si troufal na víc a víc ...

Na druhou stranu, buďme upřímní. Pokud jste si článek přečetli pořádně (hlavně ty nejnovější části), asi už víte, že na pořádnou montáž a seřízení potřebujete nějaké vybavení. Nemusíte ho mít tolik co já (některé věci, co mám, jsou docela zbytečné a lze se bez nich v klidu obejít). Ale přeci jen něco mít musíte.

Něco si můžete sami vyrobit (např. Draw Board) nebo to provizorně nahradit (pomoc druhého člověka).

Něco ale prostě potřebujete – např. Bowpress. Nemusíte mít hned ten stolní, velký (ani já ho dlouho neměl). Můžete začít s nějakým jednoduchým a levnějším přenosným - „portable“ (např. Synuum Press). Ale něco mít musíte. Protože bez takových věcí to prostě nepůjde. To je cena za to, že si můžete vše dělat sami.

A hlavně .... musíte mít chuť se do toho pustit.

A já vám můžu jen popřát, abyste tu chuť v sobě našli a to co nejdřív :-)

H. 


31.července - luk dorazil "domů" - máme vše !

Když jsem předevčírem psal novinku, že Finové posílají luk, tipoval jsem dopravu tak necelý týden. Nějak se mi to tipování ale v poslední době nedaří :-)

Dnes odpoledne montuju něco na čtyřkolce v garážovém stání a koukám, jak před barákem zastavuje pošťácký vůz. Čekám na jednu malou zásilku z Číny a tak jdu pošťákovi vstříc a společně hledáme "můj balíček". Hledám něco malého (mají v tom být jen nějaký dráty), ale najednou mi pošťák vítězně podává velkou kartónovou krabici. Koukám na to jak vejr, moc nechápu, ale pak si všimnu loga - BEAR ARCHERY ... a všechno je jasné ....

... To snad není možný ... předevčírem to posílali a dneska je to u mě doma? Minule to trvalo dobrých 10 dní. Nevím, co se děje, snad že jsou prázdniny, ale podstatný je fakt, že luk dorazil ! A to znamená co ? To znamená, že máme vše :-)

Utíkám s krabicí do garáže a chystám se ji rozbalit ... Ne .. prvně fotky :-) 

t-Bear box t-Bear box-2
 Krabice, ještě nerozbalená (ani ve Finsku).
Je přesně tak, jak ji u Bearů zavřeli a zalepili ...
ano je trochu mokrá - venku prší a prší :-) 
 No, není to nádherný pohled ?
Krásný logo, krásný pohled ... ! :-)


Tak fotky mám a teď hurá do krabice .... Miluju ten pocit, když ji otevíráte. Vím, co bude uvnitř, ale přesto jsem napnutý úplně stejně, jak když jsem vybaloval svůj první luk :-)

t-Bear-unbox1  t-Bear-unbox2
Vytaženo z krabice ...
ještě v originálním igelitovém obalu
a s ochrannými kartónovými kostkami 
.. a ještě jednou ..
tentokrát už bez igelitu  


Uvnitř je pochopitelně luk - Bear Motive 6. Zabalený v igelitovém pytli a s vloženými kartónovými kostkami, které při transportu chrání tělo luku (riser).
Takže igelit dolů, kostky taky a .. fotit :-)

t-Bear serno   t-Bear-detail  t-Bear-man
Sériové číslo ...
jen tak, pro "záznam"
 a "rodný list" ... sešitek
s rukou vepsanými údaji o tomto konkrétním luku.

 Uživatelský manuál a "technický list"


Prohlížím si luk ze všech stran. Jednak zběžně kontroluji, zda není někde něco poškozené, naražené, otlučené ... Není.

Koukám na kladky, prohlížím tětivu a lanka. Prostě kontroluji případná poškození, která by byla vidět na první pohled. 

Vše vypadá OK. Dělám další fotky ... možná se mi budete smát, ale tohle je jedinečný moment. A já ho chci nějak zdokumentovat. Luk budete z obalu vytahovat ještě stokrát, tisíckrát, ale nikdy to nebude stejné jako "poprvé" ...

Fotím sériové číslo (jen tak pro "strýčka Příhodu") a prohlížím si přiložený sešitek. Ten kromě důležitých informací obsahuje také něco, co lze nazvat "rodným listem". Malá tabulka s ručně vyplněnými údaji právě o tomto konkrétním kousku :

  • nastavená délka nátahu 28"
  • maximální síla ramen - 73 lbs
  • datum výroby : 29.7.2013 ... no vida, předevčírem měl narozeniny !!! 


K samotnému luku je ještě přiložený Uživatelský manuál a Technický list. Manuál je obyčejný papírový sešitek se základními ale užitečnými informacemi a obsahuje data pro všechny aktuální modely Bear. Je to ten samý, jaký si můžete stáhnout v elektronické verzi na webu Bear Archery. Technický list je už pro konkrétní model luku - v našem případě pro Motive 6 a kromě základních dat jako je ATA a BH obsahuje i délky tětivy, Buss a Control cabelu - tedy čísla, která se budou hodit, až budete objednávat nové. 

A co dál ? Tak ještě je tam samolepka Bear Achery - ideální třeba na okno auta.

... ale .. a to je oproti dřívějšku změna .. chybí čepice ! Vážně .. já už teď tuším, že mě někdo bude podezírat, že jsem ji "stopil"  :-)  Ale na mou duši .. neukrad jsem ji, protože  v krabici nebyla. Možná už ji tam nedávají. Možná je kšiltovka vyhrazena pouze pro aktuální "topmodel". Nevím .. ale čepice se prostě nekoná. Namísto ní je tam ale papír s kódem, po jehož zadání získáte při nákupu doplňků Bear Archery na jejich webu 20% slevu ..

Tak aspoň něco ... 

Opona - pauza na kávu a cigáro :-)

Dneškem nám vlastně skončila první etapa našeho "příběhu". Ta část, kdy se objendávalo, nakupovalo, čekalo, vyřizovaly se nezbytné formality ... 

Od okamžiku první konzultace, kdy jsme s budoucím majitelem řešili otázku CO, až do dneška, kdy mám všechny potřebné věci doma, uteklo 18 dní. Slovy OSMNÁCT. Podotýkám, že se věci objednávaly na třech různých místech. Něco šlo z Německa, něco přímo z USA a luk, pravděpodobně, šel z USA a přes Finsko. 

To celé šlo zvládnout za 18 dní. Ano, přiznávám, že tentokrát to šlo velmi rychle. Rychleji, než normálně, kdy to trvá třeba o týden dýl. Kromě objednávky na 2 eshopech a jednoduché emailové komunikace jsem nemusel udělat vůbec nic. Vše funguje ... objednávka, zpracování, doprava i případné celní řízení. Nemusel jsem v podstatě ani zvednout "zadek od počítače" a za necelé 3 týdny mám doma nový luk a kompletní vybavení. Sami jste mohli být svědky, jak jednoduché to může být.

Tak a co bude dál ?

Dneškem náš příběh pochopitelně nekončí. 

Máme sice vše potřebné, ale k funkčnímu luku, se kterým jeho nový majitel může začít trénovat (a snad někdy později i lovit), přeci jen ještě něco zbývá.

Budeme muset : 

  • vše smontovat
  • provést základní nastavení
  • instalovat D-loop
  • instalovat Peep Sight
  • nastavit správnou délku nátahu
  • nastavit odpovídající sílu nátahu
  • zkontrolovat a seřídit "vyklonění" kladek při nátahu
  • nastavit Timing a Synchronizaci obou kladek
  • spočítat a vyrobit šípy - zaříznou šafty, vlepit inserty, olepit křidélky ... 
  • seřídit release
  • provést kompletní tuning - "Paper" i "Kitchen Sink" ... 


atd .. atd ..  a hlavně, ze všeho udělat podrobnou dokumentaci a popsat to zde ... A tohle už máme "pod kontrolou".

Jediný "problém", který mám, je, že všechno přislo dřív, než jsem čekal :-)

Předpokládal jsem, že potřebné věci budou k dispozici nejdřív na konci příštího týdne. A podle toho si naplánoval svůj vlastní časový rozvrh. Takže, teď bych sice mohl začít montovat a seřizovat. A luk by byl hotový nejpozději do konce víkendu. Ale nebude. Protože zítra odjíždím pryč a vracím se až koncem příštího týdne. 

Takže luk bude muset počkat ... omlouvám se, ale i takové věci k "Příběhu luku" prostě patří ... 

Nicméně slibuji, že když se náhodou vrátím o něco dřív, nebudu to zbytečně prodlužovat. Pustím se do toho, jak to jen půjde. Protože i mě samotného zajímá, jak se to bude vyvíjet dál :-) 

 


29.července - luk dorazil do Finska a je na cestě k nám !

t-bow-confirmedAno .. stále se něco děje. Přiznám se, že jsem ještě nestačil poklidit z pracovního stolu v dílně všechno to příslušenství, které včera přišlo z USA a které jsem tam rozeskládal kvůli kontrole a kvůli fotkám pro tento čánek.

A před chvílí se mi v poště objevil email od finské pobočky Huntersfriend, kde jsme objednávali luk Bear Motive 6.

Oznamují, že objednaný luk dostali a že ho okamžitě přeposílají k nám. Jen připomínám, že :

  • jsem po nich nechtěl žádný úvodní servis ani základní tuning, které normálně dělají, takže není důvod k nějakému zdržení
  • doprava po Evropě je již zahrnutá v ceně a protože jde o zásilku v rámci EU, už nebudou žádné další poplatky (ani DPH, ani clo). 

Uvidíme, jak umí být finská pošta rychlá ...  Ale tak nějak předpokládám, že příští týden bychom už mohli montovat .... :-)

 


28.července - balík z USA je "doma"

Když jsem ve středu 23.7 posílal emailem pořadované podklady pro celní vyřízení zásilky z USA (Lancaster), tipoval jsem, že bych to mohl mít tak do týdne doma. Když to tedy dobře půjde a nikde se to "nezasekne" ... 

Ale už v pátek 25.7 dopoledne mi zvoní mobil a hlásí se "náš pošťák", že pro mě má balík, stojí přede dveřmi a nemůže se dozvonit. Bodejž by se dozvonil, když nejsem doma. Vracím se až v neděli, takže se domlouváme, že mi to nechá na poště.

Dneska jsem se tam stavil, zaplatil 4.790,- (více níže) a vyzvedl si balík. Ano, skutečně jde o zásilku od Lancasterů, ve které by mělo být všechno potřebné příslušenství.

Jsem docela zvědavý, zda obsahuje všechno co obsahovat má. Vždycky existuje možnost, že někdo něco poplete ... zvlášť když vám na tom záleží :-)

t-Lanc-box1 t-Lanc-box2 t-Lanc-box3
Balík před rozbalením a kontrolou. Krabice je trochu "pomuchlaná", ale nepoškozená ...  Průvodka, dokládající, že zásilka prošla celním řízením a že na ní "vázne" doplatek za clo a DPH. Tento dluh zaplatíte poště ... při převzetí a tím je vše vyřízeno  "Bowhunerovy Vánoce" :-)
Vybalený a zkontrolovaný obsah -  rozložený na pracovním stole. Nic nechybí, vše je jak má být ... radost se na to dívat ...


t-Lanc-taxesProtože šlo o zásilku z USA, bylo nutné v celním řízení dořešit clo a DPH. Obojí za mě vyřídila Česká Pošta.

Při převzetí zásilky jsem musel doplatit částku 4.790,- Kč, kdy :

  • 441,- K4 je clo ve výši 2,7% z hodnoty zboží 16.300,- Kč
  • 4.168,50 je DPH ve výši 21% z hodnoty zásilky 19.850,- Kč (počítáno včetně dopravy)
  • 180,- je poplatek za celní deklaraci - proclení zásilky 


Tak a to je vše.Od okamžiku objednávky (16.7) uteklo 12 dní .. pokud bych počítal, že balík dorazil už v pátek, pak by to bylo 9 dní !!! (přiznávám, že tentokrát to proběhlo až výjimečně rychle .. většinou počítám tak dva týdny). Je potřeba k tomu něco dalšího dodávat ?

Takže, kufr z Německa je "doma", veškeré potřebné vybavení z USA je také "doma".

Teď už čekáme jen na luk ... doufám, že se Finům podaří dodržet slib a pak ... se do toho můžu pustit já :-)

 


23.července - "to jsou věci" :-)

t-Lanc-track2Ještě včera jsem zde zveřejnil snímek z "trasování" zásilky z USA - Lancaster. S komentářem, že se zatím povaluje někde v Chicagu (a vysvětlením, že někdy nejsou údaje o pohybu úplně aktuální).

No a dneska se jen tak kouknu .. a co nevidím. Zásilka právě včera, dne 22.7.2014, dorazila do ČR.

Docela zírám - když jsem dopravu vybíral, "slibovalo mi to dopravu" během 10-14 dní. Což by bohatě stačilo. A včera to byl teprve 6tý den .. a zásilka je u nás.

Pochopitelně to ještě není definitivní doručení. Protože je to zásilka z USA, musí nejprve proběhnout celní řízení a musí se zaplatit clo a DPH. Podle mých zkušeností, USPS předá balík České poště a ta by mě měla kontaktovat. Budu čekat, kdy se ozvou ... 

t-CP-celni.... než jsem dopsal tento text, se mi v emailu objevuje zpráva od celního oddělení pošty :-)

Chtějí po mě potvrzení, že :

  • jde o zásilku pro osobní potřebu (nikoliv pro obchodní účely) - stačí moje prohlášení
  • doklad o platbě - což nebude problém, protože mám schovanou emailovou kopii faktury od Lancasterů

Pak postoupí zásilku k celnímu řízení.

OK, dneska jim to pošlu a uvidíme jak se to bude vyvíjet dál ....
 


22.července - zásilka z Německa a potvrzení z Finska

Dneska ráno mi na mobilu pípá SMSka. Firma DPD oznamuje, že dnes dopoledne doručí zásilku z Německa. Jsem doma, takže není problém.

Téměř vzápětí se mi v mailu objevuje zpráva od Finů - Huntersfriend. Potvrzují, že jim dorazila platba za luk a že dělají vše proto, aby luk dodali tak, jak slíbili.

t-Bogen-arrvdNěco po desáté zvonek a u dveří stojí kurýr. Podává mi dvě krabice, slepené v jeden kus. V těch krabicích jsou plastové kufry, to je jasné, ale kde jsou ty hroty?  Ptám se kurýra, zda nemá ještě jeden balíček. Nemá. Už se vidím jak hroty chybí a budu vám moci v reálu prezentovat průběh reklamace.

Kurýrovi pochopitelně už nic neplatím. Dopravu jsem zaplatil při objednávce a zásilka je z EU, takže beze cla a DPH. 

A žádná reklamace se taky konat nebude. Hroty jsou vložené, společně s fakturou, v jedné z krabic. Oba kufry vyndávám a zběžně kontroluji. Žádné poškození, vše vypadá OK. Taky hroty odpovídají těm, které jsem objednal. Zatím vše funguje :-)

Poznámka pro ty, co možná nečetli tak pozorně starší text - druhý kufr je pro dalšího kamaráda, který využil příležitosti a "podělil" se na poštovném z Německa. Pár ušetřených euro .. ale proč ne ... 

Lanc-trackNo, a když už budu na webu zveřejňovat aktualizaci, rozhodnu se využít příležitosti a podívat se, jak je na tom balík z Ameriky (Lancaster).

Mám k dispozici tzv. "tracking number" s jehož pomocí můžu sledovat jak zásilka postupuje. Zatím se "povaluje" někde v Chicagu, ale poslední informace je z 19.7. Toto "trasování" nemusí být vžy úplně aktuální, ale pro základní orientaci stačí .... důležité je, že je "na cestě" ... :-)

 


18.července - update v USA a objednávka Německo

Lancaster-shippedOdpoledne přichází mail od Lancasterů - oznamují, že objednávka je z jejich strany vyřízená a připravená k odeslání. Přestože vím, že jsou rychlí a všechno objednávané zboží mělo být na skladě, překvapuje mě to. Příjemně. Jsou asi o den rychlejší, než jsem čekal  :-)  

Jen pro kontrolu se přihlašuji do svého zákaznického účtu a opravdu - tam, kde ještě ráno byl status "In process", už svítí "Shipped".

O něco později dostávám další mail s tzv. "tracking number" - číslem s jehož pomocí mohu sledovat postup zásilky on-line - kde se právě nachází. OK, tohle už žije "vlastním životem". Teď nezbývá než čekat a doufat, že se to někde nezasekne.

t-Nemecko-faPovzbuzený touto zprávou se rozhoduji udělat poslední objednávku - v Německu - v obchodě BogenSportWelt.

Potřebuji zde už pouze kufr a lovecké hroty pro cvičné použití. 

Plastové kufry objednávám hned dva. V mezičase se mi podařilo přesvědčit dalšího kamaráda, že něco takového potřebuje :-) Aspoň se podělí o poštovné. Nebude to sice žádná dramatická úspora, ale snažím se. Objednávku platím přes Paypal ... vše bez problémů. Téměř okamžitě mi mailem dochází potvrzení objednávky a faktura.

Pokud se nepletu, tím by měly být všechny objednávky kompletní. Luk máme, potřebné příslušenství taky a na poslední chybějící věci jsem právě zaúkoloval Němce :-) Teď nezbývá než čekat ... 

 

 


16.července - objednávka v USA

Původně jsem chtěl objednávku v USA udělat už včera večer, jenže .. člověk míní .. hospoda mění ..  takže jsem ji po návratu z restaurace odložil až na dnešek. 

Ale úplně jsem včera nezahálel. Do Finska jsem poslal konfirmaci platby za luk. Odpověď žádná - ani se nedivím. Udělal jsem to víceméně jen pro dobrý pocit. To, že luk je zaplacený stejně uznají, až jim peníze dojdou na účet

OK, odpoledne sedám k počítači a otevírám svůj oblíbený americký eshop Lancaster Archery.

Potřebuji tam nakoupit spoustu vybavení a jen se modlím, aby vše bylo skladem. Nebo aspoň to důležité. Předevčírem jsem to sice kontroloval, ale předevčírem není dneska. A protože luk není pro mě a docela hodně mi záleží na tom, aby vše klaplo jako má .. tuším někde zradu.

Objednávka kupodivu probíhá vzorově. Beru položku za položkou, volím případné možnosti a strkám do košíku. Vše je tam, kde má být. Tedy v košíku. Vše je skladem, žádná zrada se nekon.... 

t-Lancaster.. ale koná, ale až na samotném konci.

Zadávám cílové určení zásilky - nechávám si to poslat přímo domů.

A vyskakuje na mě poštovné 144,5 USD. CO ?

Pak je tam ještě jedno za téměř 200. To levnější slibuje doručení do cca 10 až 14 dní, což mi bohatě vyhovuje, ale .. sakra .. i to "levné" je moc ! "Blbě moc", protože jsem ve své kalkulaci pro kamaráda poštovné odhadl na 50 USD. To jsem teda fakt netrefil. Skutečně si podobnou částku pamatuji, ale .. no, na tom vlastně vůbec nezáleží ... dneska je to prostě 145 a finito .. Ber nebo nech .. :-(

Cítím se docela blbě, ale moc s tím nenadělám. Že já blbec, jsem tyto "nepředvídatelné" položky raději "nenadstřelil" ... ještě chvíli zvažuji, že bych zboží nechal poslat v rámci USA na svoji virtuální adresu a do ČR to přeposlal odsud, ale nakonec tu myšlenku opouštím. Je to komplikovanější a s nejistým výsledkem. Jako naschvál by to vyšlo dráž a ještě by to trvalo dýl. 

No, nezbývá mi než poštovné akceptovat ... kamarádovi to budu muset nějak vysvětlit. A příště si ve svých odhadech dám raději rezervu. Pořádnou.

Nicméně to důležité je, že všechny věci, které jsme potřebovali z Ameriky koupit, jsou objednané. Objednávka uzavřená a přichází mi potvrzení mailem. Nikde by snad už neměl nastat žádný problém. Doufám teda ... 

Zbývá mi ještě Německo ... ale to má čas do zítra nebo do pozítří ... 

P.S.  Pro pozorné čtenáře jedno vysvětlení - "křidélka"  Blazer bílé barvy jsem kupoval pro sebe ... jen jsem využil objednávky z USA. Kamarádovi je pochopitelně účtovat nebudu :-)

 


14.července - průzkum "bojiště"

Ze včerejšího setkání máme hotový výběr. Na mně teď je, zjistit co se dá sehnat, za kolik a kde.  

Luk - měl by být koupený v Evropě. Chci se vyhnout zbytečně vysokým cenám za dopravu z USA. Ameriku si nechávám jako zálohu, kdyby Evropa selhala. V danou chvíli pracuji s tím, že kupovaný luk bude Agenda 6.

Jak Agenda tak i Motive jsou v nabídce finské firmy Huntersfriend.eu. Cena za Agendu je 899 EUR, cena za Motive je 819 EUR. Ceny jsou opticky proti USA docela vysoké (899 EUR vs 899 USD), ale když si k tomu připočtu případnou dopravu a DPH a clo, zas tak vysoká mi už nepřipadá.

Plastový kufr je další "nadrozměrná" věc, kterou bych měl sehnat v Evropě. S tím ale problém nebude, protože ho nabízí Německý obchod BogenSportWelt. Kupoval jsem od nich ten samý před týdnem - škoda - kdybych to věděl, mohlo se to koupit společně.

Ostatní vybavení koupím (předpokládám) v USA v obchodě Lancaster Archery - pouze procházím položku po položce a kontroluji, zda to Lancaster v nabídce má a zda jsou věci na skladě. Nenacházím žádný zásadní problém, což je fajn, protože v ideálním případě půjde vše v jedné zásilce - jedno "dopravné". Kupovat něco někde jinde by znamenalo několik dalších desítek dolarů za dopravu - a zbytečně.

Dávám dohromady Excelovou tabulku se vším, na čem jsme se dohodli a píšu k tomu ceny. Tady Dolar, tady Euro. Připočítávám odhadované poštovné a pro zásilku z USA taky DPH a clo. Přepočítávám na koruny a dostávám finální částku 49.200 Kč. Ehmmm .. je to o dost víc, než jsem čekal a než jsem kamarádovi jen tak "od oka" den předtím prezentoval. Ano, mám sice "neomezený rozpočet", ale asi jen do určité míry :-/

sestava   Náš výchozí bod - Excelová tabulka se
seznamem vybavení, včetně cen. 


Hledám, kde jsem udělal chybu, ale nenacházím ... Přemýšlím, kde ušetřit. Ušetřili bych na blbostech, a navíc nic moc. Zásadní věci a tudíž i celková suma zůstávají stejné.  

Hmm, když já jsem kupoval svůj luk tak byl dolar za 18 a Euro za 20, nebo tak nějak .. teď je dolar za 20 a Euro za 27,5 !!! To je masakr ...

No nic .. píšu kamarádovi email a předkládám mu všechny detaily ... čekám na jeho odpoveď - schválení nebo zamítnutí.

Mezitím hledám alternativní zdroj pro nejdražší položku - luk.

Věřte nebo ne, prohlížím i české eshopy. Nabídka je lepší, než bych čekal, ale ani Agenda ani Motive tam bohužel nejsou. 

Kontroluji anglický Merlin Archery - bohužel nic zajímavého 

Kontroluji znovu německý BogenSportWelt kde hodlám kupovat kufr a .. ejhle .. oba modely .. jak Agenda 6 tak i Motive 6 jsou v nabídce. A za cenu 729 EUR. Což je tedy hodně dobrá cena. Trochu mě ale zaráží, že oba modely nabízí za stejné peníze. To se mi vážně moc nezdá (nikdo mi nevysvětlí, že model 2014 a model 2013 stojí stejně, když ani výrobce to za stejné peníze neprodává). A není to dobré znamení ... 

Píšu email s dotazem a obratem dostávám následující odpověď ... cena je prý skutečně v pořádku .. ale dodací lhůta by byla 14 týdnů. TÝDNŮ .. ne dnů .. ale týdnů. Ověřuji zda nedošlo k mýlce a skutečně se jedná o týdny. Odpoveď to bohužel potvrzuje ... omlouvají se a vysvětlují. Já sice chápu, ale 14 týdnů jsou skoro 4 měsíce a je možné, že pak mi oznámí, že se změnila cena ... tak tady asi ne ... ještě to konzultuji s "investorem" a on mi potvrzuje můj názor. Sleva je fajn, ale není tak velká aby na to čekal 4 měsíce.

Odpovídají mi z Huntersfriend (Finsko) kam jsem posílal dotaz na dostupnost obou modelů. Oba by mohli mít do cca týdne, deseti dnů a nabízí mi o něco lepší cenu než mají na stránkách - Agenda 879 EUR a Motive 775 EUR. Obojí už zahrnuje DPH a i dopravu po Evropě. 

Znovu kontaktuji kamaráda a sděluji mu aktuální novinky. Řešíme spolu rozdíl mezi Agendou a Motivem a posuzujeme rozdíl v ceně.

Přichází důležitý moment - kamarád prohlašuje, "že do toho jde .." a současně se domlouváme, že objednáme Motive za nižší cenu. V základních věcech jsou ty luky naprosto stejné ... kladky, výkon, parametry, liší se pouze tělo a vodič lanek. NIc zásadního a nižší cena potěší .. obzvláště, když je to vše dohromady o tolik dražší, než čekal. OK, bereme Motiva.

Píšu email - objednávku do Finska. Barebow (holý luk) Bear Motive 6, 70lbs, pro praváka, provedení APG camo. Píšu jim, ať nedělají žádný tuning luku (běžně je to součást dodávky), že si to uděláme sami. 

Huntersfriend-invoiceZ Finska mi přichází za 10 minut odpověď - potvrzení objednávky a proforma invoice (zálohová faktura) na 775 EUR. A potvrzení, že luk bude jak slíbili .. to týdne u nich .. to je tak za 14 dní u mě doma. Dřív než jsem čekal .. OK

S platbou mám malý technický problém - moje internetové bankovnictví moc neumí platby v cizí měně do zahraniční banky. Takže, jako pokaždé, poprosím manželku ... její internet banking to umí, ona taky ... ostatně už to pro mě dělala několikrát. Peníze v CZK jí přepošlu na účet. Souhlasí, jen musím počkat, až se objeví doma .... 

Je právě deset večer, kdy platíme přes manželčin účet finskou proformu ...

... první krok je za námi .. překročili jsme Rubicon :-) Už zase  :-)

 


13.července 2014 - konzultace

Potkávám se s kamarádem a prezentuji mu svoji představu o jeho luku. Základní zadání znělo - hodně kvalitní lovecký luk, vybavený kvalitními komponentami. Takovými, které budou spolehlivě fungovat především pro lovecké použití.

Kamarád je sice zkušený lovec, ale s luky nemá žádné zkušenosti. Je mu jasné, že bude muset dlouho trénovat, než vůbec vyrazí na svůj první lov do zahraníčí. Nicméně už teď, na "obyčejný" trénink, chce mít luk, se kterým bude později lovit. To mi přijde jako dobrá myšlenka a tak ho podporuji ....

Příjemné je, že se ve "výběru" nemusím nijak dramaticky omezovat. V rozumné míře mám k dispozici tolik financí, kolik bude potřeba. Budoucí majitel je realista, který ví, že kvalitní věci prostě něco stojí a je ochoten a hlavně schopen peníze do kvalitního luku investovat ... 

Cítím se za tu volbu docela zodpovědný a tak volím to, co bych si kupoval pro sebe. Sice nosím v hlavě některé vybavení, se kterým bych docela rád zaexperimentoval, ale v tomto případě se prostě budu "držet při zdi" ... 

Luk bude od Bearů. Mám tu značku rád. Mám k nim důvěru, dělají špičkové luky, a mají výborný zákaznický servis. Navíc ty luky znám (mám dva), umím je servisovat a hlavně - mám na to vybavení. 

Doporučuji buď nejnovější Agendu 6 nebo případně o rok starší Motive 6. Oba jsou výborné, vlastně jsou v klíčových věcech stejné. Bude trochu záležet na tom, jaký model bude lépe k sehnání a případně i cena. Oba luky mají IBO 350 fps, díky docela nekompromisní konstrukci s BraceHeight 6". Což sice nevypadá jako luk vhodný pro začátečníka (menší tolerance k chybám), ale mám vyzkoušeno, že Bearům se i tyto "ostré" luky hodně povedly. I pro méně zkušeného střelce jsou přátelské a příjemné a tolerantní. Síla luku bude 70lbs s tím, že si ji majitel zpočátku stáhne někam na 60 lbs.

Mířidla doporučuji Trophy Ridge React - 5-ti pinová se "Smart" technologií nastavování pinů. Mám je na svém luku a i když bych si dovedl představit mířidla s většími možnostmi nastavování (3 osa), loveckým potřebám plně vyhovují. Lehká, robustní. Přitom "uprostřed" cenových relací - opravdu drahá mířidla jsou i 2x dražší.

Delší dobu strávíme nad volbou restu. Na začátek mu doporučuji "štetiny" - Whisker Biscuit Sure Shot Pro od Trophy Ridge. Kamarádovi se sice líbí můj "padák" Trophy Taker Smackdown Pro, ale daří se mi ho přesvědčit, že na úplný začátek mi štětiny přijdou vhodnější. Jsou jednoduché, funkční a vlastně "blbovzdorné". Na "lepší" a složitější rest může přejít kdykoliv později. Navíc znám lovce, kteří štětiny používají mnoho let a za nic jiného je měnit nechtějí (a blábolům o údajné "nepřesnosti" se jen smějí)

Další položkou je PeepSight TruGlo Versa. Není to žádná "špička", ale pro začátečníka stačí a navíc má jednu obrovskou výhodu. Pomocí výměnných vložek (které jsou v ceně) lze měnit vnitřní průměr. Až si najde tu "svoji" správnou velikost, dá se později vyměnit za nějaký lepší s pevným průměrem.

Stabilizátor je u nového luku pro začátečníka problém. Aby fungoval, měl by být co nejdelší. Jenže začátečníkům se ty delší nelíbí a chtějí co nejkratší (ideálně žádné). Nakonec docházíme ke kompromisu TruGlo TruTec carbon. Nestojí moc, vypadá slušně a docela funguje. Mám ho na svém luku, kde se mi ocitl vlastně náhodou, a jsem spokojený.

Trošku se zapotím u release. Kamarád má kratší ruce, takže nebude mít nejdelší nátah - tipuji 27,5". Dohnat případnou ztrátu výkonu z kratšího nátahu lze volbou vhodného release. Doporučuji mu firmu TruBall (mám  od nich model Beast I) a nakonec volíme model Fang. Jde přitáhnout blízko k zápěstí, má dvě výměnné "spouště" lišící se tvarem. Tohle by mělo fungovat.

Quiver - držák šípů na luk bude buď nějaký levný co bude spíš zavazet, nebo pořádný, ale dražší. Kamarád poslouchá moje doporučení a "bere" TightSpot.

Šípy - s ohledem na plánované lovecké použití doporučuji kompozity Easton FMJ - používám je a nedám na ně dopustit. Teď s nimi bude sice "pouze trénovat", ale bude na ně zvyklý a bude na ně mít seřízená mířidla. A až začne později lovit, nebude muset řešit přechod na jiné šípy (váha, těžiště, atd..)

Ochranu luku při přepravě vyřeší jednoduchý plastový kufr od firmy Plano. Na velké cesty letadlem bude asi potřebovat něco "echtovnějšího", ale tohle teď řešit vážně nemusíme.

No a pochopitelně na závěr řešíme spoustu drobností - klíče, mazání tětivy a šípů, vytahovač šípů atd ..

OK, vše je víceméně domluveno. Na mně je, abych ještě jednou promyslel to, co jsme "seskládali" dohromady a začal zjišťovat, kde co a za kolik pořídit. Slibuji, že mu finální nabídku - seznam dodám co nejdříve. 


 


disbut2