Jak zkrotit PeepSight?
- Napsal Administrator
- Kategorie: Tuning luku
PeepSight (průhled v tětivě) je bezesporu vynikající pomůcka, která zvyšuje přesnost střelby. Ovšem jen tehdy, pokud je na správném místě a ve správné pozici. V opačném případě se z něj může lehce stát jízdenka do blázince ...
To, že PeepSight (nadále si dovolím úspornou zkratku PS) je užitečná věc, je bez diskuze. O tom ostatně svědčí i fakt, že až na naprosté výjimky nenajdete kladkový luk, který by v tětivě neměl instalován onen malý kroužek, umožňující při míření průhled skrz tětivu.
Abyste jeho výhody skutečně ocenili, je ale nutné splnit dvě základní podmínky:
- PS musí být v tětivě instalován ve správné výšce. Protože jinak se k němu budete všelijak krčit nebo natahovat a o přesné a konzistentní střelbě nemůže být řeči.
Oprava výškového umístění nebývá problém. Prostě PS opatrně posunete v tětivě nahoru nebo dolů na nové místo. Při takovém posouvání buďte ale opatrní. Špatně vyrobený PS s ostrými okraji nebo „otřepy" z výroby by mohl lehce poškodit vlákna tětivy. A bylo by zle. Pokud budete PS posouvat častěji, o větší kus, nebo PS p5i pohybu v tětivě drhne, doporučuji luk lehce zmáčknout v pressu. Tím uvolníte napětí v tětivě a PS posunete lehce a bez rizika poškození vláken tětivy.
- PS se při plném nátahu musí natočit do správné pozice vůči oku střelce tak, aby skrz něj bylo dobře vidět.
Pokud to tak není, stává se PS naopak nesmírně otravnou věcí. Nebo spíš noční můrou. Při každém nátahu se PS natočí šikmo. Buď přes něj nevidíte vůbec, nebo mžouráte skrz úzkou štěrbinku. O nějakém správném míření si můžete nechat zdát. A o konzistenci střelby také.
Takže zkusíte polohu PS nějak opravit. A ono to možná pomůže. Na krátkou chvíli. A pak to zase začne .. PS se začíná pomalu otáčet mimo. A po několika dalších ranách je zase úplně blbě. Termín „jízdenka do blázince“ pak docela věrně odpovídá tomu, co se bude odehrávat ve vaší hlavě. Není divu, že začnete přemýšlet, zda celý „slavný“ PS nevyhodit a nezkusit to bez něj. Ovšem to taky není ideální řešení.
Mnohem lepší je donutit tu malou, proklatou věc, aby držela tam kde má a jak má. Aby fungovala tak, jak má. Protože pokud PS funguje pak na něj nedáte dopustit.
Proč se to, sakra, vůbec otáčí ?
Odpověď je jednoduchá – protože PS je instalován v tětivě. A tětiva je kroucená. Pokud se na ni podíváte zblízka zjistíte, že je vyrobena z mnoha pramenů speciálních vláken, a celá je zakroucena o daný počet otáček (pro toto kroucení se v angličtině používá termín „twist“). Kroucení je nutné, protože bez něj by tětiva prostě nefungovala. Alespoň ne z těch materiálů, které se dnes k její výrobě používají.
Problém ovšem je, že PS instalovaný do takové tětivy, bude ovlivňován jejím zakroucením v místě, kam jej umístíte. Navíc, při nátahu luku se celá tětiva sama trochu otáčí. A společně s ní, se pootočí pochopitelně i PS.
Tohle všechno možná vypadá docela komplikovaně, ale není to tak hrozné. Vám vlastně může být úplně jedno, jak moc našikmo je PS v klidové pozici. Když není luk natažený, ať si PS klidně směřuje kam chce. Klidně někam bokem. Klidně na druhou stranu.
Co vás zajímá je, aby se při plném nátahu spolehlivě otočil směrem k vám. Aby se, ze své klidové „šišaté“ pozice, natočil perfektně kolmo k ose „vaše oko – pin mířidel – cíl“.
A vlastně to ani nemusí být úplně perfektně. Dovolím si tvrdit, že i když bude trošičku našikmo, vzal to čert ... nemusí to být perfektní. Musí to být použitelné. Pochopitelně je na každém, aby si stanovil jak perfektní to musí být, aby to zrovna on považoval za použitelné.
Bude to také záležet na typu a velikosti použitého PS. Jinak dokonalé natočení bude vyhovující pro „díru“ o velikosti 1/4" , jiné pro sportovnější PS s výrazně menším otvorem 1/8“. A úplně jiný požadavek budete mít na PS s korekční čočkou, kde i docela malý odklon od ideální roviny je docela dost nepříjemný.
Jak narovnat PS ?
Způsobů, jak srovnat pootočený PS do požadované a správné polohy je několik. Některé techniky jsou sice tzv. „správnější“ než ty ostatní, ale třeba vyžadují vybavení, které momentálně nemáte (např. bowpress). Proto doporučuji, abyste „správnost“ pustili z hlavy a našli si to, které vám bude vyhovovat a hlavně fungovat.
Zarovnávací lanko
Uvádím ho zde vlastně pouze pro úplnost. Existují PS, které se pomocí pružného zarovnávacího lanka napojí na kabeláž luku. Jakmile napnete luk, napne se také toto pružné lanko a PS se srovná do správné polohy. Toto řešení je téměř „blbovzdorné“. Funguje a uživatel se nemusí nijak extra zatěžovat se složitým laděním pootočeného PS. Ten se prostě natočit musí, ať chce nebo nechce. Napínací lanko mu nic jiného nedovolí.
Zdá se to jako ideální řešení, ale není. Zde jsou (moje) důvody:
- Musíte správně nastavit délku napínacího lanka. Nic složitého, ale pokud to nebude správně, nebude to fungovat
- Na tětivu přidáváte další zátěž. A čím víc zátěže na tětivě, tím více ji zpomalujete a tím více možného výkonu luku ztrácíte.
- Napínací lanko tahá za kabely luku, což není, s ohledem na synchronizaci kladek, příliš vítaná vlastnost.
- Napínací lanko bývá z pružné gumy a pokud praskne, jste ztracení. A pokud praskne, buďte si jistí, že se tak stane někde daleko od domova, někde uprostřed lovu, a vy pochopitelně nebudete mít náhradní a jste v pytli ...
- Budete tak trošku vypadat jako trdlo, které si neumí poladit ani vlastní PS.
PS se zarovnávacím lankem byly svého času velmi populární, ale mám pocit, že doba jejich největší slávy už je pryč. Těžko říct, který z výše uvedených důvodů za to vlastně může. Nicméně, když se dnes optáte na doporučení, většina vám bude toto řešení vymlouvat. Přesto ale stále najdete jeho věrné zastánce, kteří se na něj spoléhají. Je na každém, aby zvážil pro a proti.
Posun nahoru/dolů
Pokud PS posunete v tětivě nahoru nebo dolů, bude PS pochopitelně poslušně následovat kroucení tětivy. Tím, jak se změní jeho pozice, se i on trošku pootočí.
Toto pochopitelně není správná cesta jak problém s pootočeným PS řešit. Vy potřebujete mít PS nejen správně natočený, ale potřebujete jej mít i v naprosto správné výšce. Správně natočený PS vám nebude k ničemu, pokud je na tětivě příliš nízko nebo naopak příliš vysoko.
Tak proč to zde uvádím? Z jediného důvodu. Abyste si uvědomili, že pootočení PS je závislé na jeho pozici v tětivě !
Pokud byste totiž nejprve složitě řešili otočení PS a následně zjistili, že je příliš nízko či vysoko, jeho posunutím na nové místo půjde vaše předchozí práce „do pekel“.
Jako první byste měli vyřešit správnou výšku PS v tětivě. Tato výška závisí na mnoha faktorech – především na konstrukci luku (délka ATA) a vaší fyziognomii.
A teprve až jste si jistí, že PS je instalován ve správné výšce, začněte řešit jeho otočení.
„Trénink“ tětivy
Tětiva je tvořena ze syntetických vláken a tato vlákna mají „tvarovou paměť“. Pokud není pootočení PS moc velké, můžete zkusit následující postup:
- Před každým výstřelem (nátahem) nakruťte tětivu i s instalovaným PS v požadovaném směru. Klidně to přežeňte a nakruťe ji o výrazně větší otočku (90o až 180o), než ve skutečnosti potřebujete dosáhnout.
- Natáhněte luk a vystřelte.
- A znovu a znovu a znovu a .... překvapivě znovu.
- Pokud budete mít štěstí a budete dostatečně vytrvalí, postupně donutíte vlákna v tětivě, aby změnila svoji tvarovou paměť a začala se přizpůsobovat vašim potřebám.
Tento způsob je poměrně jednoduchý, ale přesto docela funguje. Problém může být, že tvarová paměť je věc pomalá, ale zuřivě vytrvalá. Změna na novou, požadovanou pozici může trvat dlouho. Hodně dlouho. A i poté, co se zdá, že už máte vyhráno, si vlákna zničehonic vzpomenou, že dřív to bylo jinak. A mají tendenci se aspoň trošku vracet tam, kde bývala a kde vy je mít nechcete.
Srovnání pomocí D-loop
Smyčka D-loop, pokud je správně uvázaná a hlavně utažená, se doslova „zahryzne“ do ochranného opletu tětivy (servingu) a splyne s ním téměř v jeden celek. Této skutečností lze využít k narovnání pootočeného PS.
Běžně je D-loop uvázaný na tětivě tak, že v klidové poloze směřuje přímo vzad. Při nátahu tak vlastně táhne tětivu směrem dozadu, ale nemá tendenci ji nijak otáčet.
Vy ale můžete smyčku vůči tětivě trochu pootočit. V klidové poloze tak nebude směřovat „čistě“ dozadu, ale bude směrovat také trochu do strany. Při nátahu dozadu pak smyčka bude tětivou také otáčet. A právě toho můžete využít.
Stačí pootočit smyčku D-loop na tětivě. Je to trochu složitější a chce to docela úsilí. Prsty jedné ruky musíte pevně držet tětivu (aby se neotáčela) a druhou rukou se snažíte pootočit smyčku D-loop vůči tětivě. Pokud se vám to povede, pak v klidovém stavu už nebude D-loop směřovat pěkně vzad, ale více či méně stranou.
Například pokud se vám při plném nátahu PS otáčí moc doprava, zkuste stejným směrem pootočit i D-loop. Při nátahu luku pak smyčka potáhne tětivu vzad a současně ji bude stáčet doleva, což by mohlo (a mělo) vyrovnat váš PS.
Pokud je PS stále trochu pootočený doprava, budete muset D-loop pootočit vůči tětivě ještě o kousek doprava. Naopak, pokud by to už bylo moc (PS začal být doleva), pak stačí D-loop tročku vrátit.
Na obrázku je to docela dobře viditelné. Vlevo je "klasická" neutrálně umístěná smyčka směřující pouze vzad (nebude stáčet tětivu). Vpravo je smyčka D-loop pootočená na tětivě doprava. Při nátahu bude otáčet tětivou (i s PS) doleva.
Tento způsob rovnání PS je poměrně hojně používaný. Už proto, že je:
- nejjednodušší – nepotřebujete žádné složité vybavení
- přináší okamžitý výsledek
- lze s ním srovnat i docela „brutální“ otočení PS – občas uvidíte luk, kde smyčka D-loop jde úplně do boku, kolmo k ose střelby, nebo dokonce do boku a trochu dopředu.
Nicméně jako vše má i tento způsob své slabší stránky:
- Ortodoxní nadšenci budou namítat (a zcela oprávněně), že tětiva se nemá při nátahu kroutit/otáčet. Protože toto kroucení je nežádoucí pohyb navíc. Tětiva, která se při nátahu pod vlivem D-loop otáčí „sem“, se bude při výstřelu zase otáčet „tam“. A tento pohyb se může (a bude) přenášet i na šíp. Což jeho dokonalému letu neprospěje. Můžeme se dohadovat nad tím, jak velký vliv to má nebo nemá, ale o tom, že je to nežádoucí, není pochyb. Na jedné si třeba za drahé peníze koupíte release, který má díky konstrukci minimalizovaný vliv na otáčení tětivy a pak si vyrobíte pomocí D-loop takovou „vývrtku“.
- Při použití alternativních smyček (náhrady klasické D-loop) je toto řešení naprosto nefunkční. V poslední době se objevilo několik velmi zajímavých náhrad klasické D-loop smyčky (viz. článek D-loop na večné časy?). Ty, mimo jiné, naprosto eliminují zkrut tětivy vlivem nátahu. Tím, že jsou na tětivě uvázány „ na volno“ – mohou se na ní volně protáčet - nedochází k jejímu kroucení a otáčení. Což je, z pohledu čistého chodu tětivy po výstřelu a čistého odletu šípu, dobře. Ale pochopitelně to vylučuje možnost srovnávat pomocí smyčky pootočený PS.
- Pootočená smyčka D-loop má tendenci se po tětivě občas smeknout (pootočit) zpět do původní polohy. Když otáčíte smyčku oproti tětivě, v podstatě ji násilím nutíte, aby se po ní sklouzla požadovaným směrem. Jenže, když se může sklouznout TAM, může se i sklouznout ZPĚT. Což se pochopitelně také čas od času stane. Stane se to hlavně proto, že to nechcete :-)
Jak luk napínáte tahem za pootočený D-loop dozadu, smyčka otáčí tětivou. Jenže tětivě se otáčet moc nechce a tak se smyčka na tětivě může občas prosmeknout trochu zpět. V podstatě se vrací do neutrální polohy, ve které byla předtím. Najednou už není smyčka na tětivě pootočená tolik, kolik je potřeba ke správnému zarovnání PS. A po x dalších výstřelech a dalším samovolném sesmeknutí je už pootočená ještě méně. A začíná to vadit. Takže vám nezbude, než smyčku vůči tětivě znovu pootočit rukou a násilím.
Toto je poměrně častý stav a dá se s tím i žít. Protože nová, správná pozice D-loopu vydrží pár výstřelů. Po tu dobu máte klid. Pak už je PS pootočený víc, než jste ochotní snášet a tak smyčku zase trochu přetočíte. A zase máte X ran v klidu. Dokonce si na to zvyknete tak, že prsty po X výstřelech naprosto automaticky trochu přetočíte D-loop.
Jenže, čím častěji nutíte smyčku sklouznout po tětivě, tím méně a méně je smyčka do tětivy „zahryzlá“. A tím častěji a ochotněji se zase vrací zpět. A tak pořád dokola.
Tento projev může být pochopitelně u každého jiný. Můžete mít štěstí a smyčka D-loop se v nové, pootočené pozici do servingu zahryzne jak vlk a už se ani nehne. Můžete smyčku v nové pozici pochopitelně zkusit pořádně utáhnout. Co nejvíc, aby se už nesmekala zpátky. Třeba se povede. Většinou to ale zase vydrží jen nějaký čas.
Mně občas pomohlo pořádné navoskování uzlíků přetočené smyčky D-loop. Ale nikdy ne na dlouho. Dokonce jsem viděl (naštěstí jen na fotkách) čin zoufalce, který se snažil D-loop v nové pozici vůči servingu tětivy zalepit vteřinovým lepidlem ! Vůbec netuším, co takové lepidlo může provést s jemnými vlákny tětivy, ale zkoušet to nehodlám a vám radím to samé !
- Nebezpečím také je, že zuřivým a opakovaným kroucením smyčky D-loop vůči servingu tětivy jeho materiál dost namáháte a tak můžete samotný serving utrhnout. Prostě provázek, ze kterého je serving proveden, nevydrží to stále kroucení sem a tam a praskne. Začne se na tětivě volně otáčet, rozplétat a vás čeká přemotání celého středového servingu, nebo prostě začnete shánět novou tětivu ...
Twistování tětivy
Už víte, že tětiva na vašem luku je kroucená (twistovaná). Ostatně to je také příčina toho, proč se PS otáčí. My ale můžeme toto kroucení tětivy využít k našemu prospěchu. K tomu, abychom PS dostali do pozice, ve které ho chceme mít.
Princip je jednoduchý – na tětivu můžeme nějaké otáčky (twisty) přidat nebo naopak ubrat. Tím, že přidáme nebo ubereme, se změní nakroucení tětivy. Změní se také otočení PS v klidové pozici a změní se pochopitelně i jeho nasměrování při plném nátahu.
Tento způsob srovnání PS je obecně označován jako „nejčistší“. Ano, v ideálním případě, by se měl PS do správného natočení rovnat právě tímto způsobem.
Nicméně i zde je několik komplikací :
- Budete potřebovat bowpress. Luk musíte zmáčknout, aby se povolilo napnutí tětivy, mohli jste ji sundat, přidat nebo ubrat zakroucení a zase ji vrátit zpět. Je jedno, zda máte velký press nebo malý přenosný (portable), ale bez něj to asi nepůjde.
- Budete muset trochu přemýšlet, zda twist ubrat nebo přidat. Musíte prozkoumat tětivu, kterým směrem je kroucená (většinou ve směru hodinových ručiček). Pořádně se podívejte, kde je váš PS a kde ho vlastně chcete mít. Zkuste si ho prsty pootočit do požadovaného směru a sledujte, zda je ten požadovaný pohyb PO směru kroucení tětivy nebo PROTI ?
- Po zmáčknutí v pressu odpojte jeden konec tětivy a podle výsledku předchozího bodu twist uberte nebo přidejte. Postupujte po „půl otáčkách“ – tedy otočka o 180o stačí. Vraťte očko tětivy zpět na koncový kolík a press povolte.
- Nechte tětivě nějaký čas, ať si změnu „přebere“. Změnu jste provedli na jednom konci, takže počkejte až „přejde do celé tětivy“. Klidně jí dejte pár výstřelů čas, než budete dělat nějaké závěry.
- Pak se podívejte na výsledek a .. buď je to OK, nebo pokračujte dál.
- Pište si, co jste udělali, co jste očekávali a co se stalo. Každý twist nebo půltwist si napište! Minimálně proto, abyste se mohli v případě potřeby vrátit na začátek. Abyste i za týden, za měsíc měli přehled, kolik twistů je na vaší tětivě oproti originálnímu stavu a kterým směrem.
- Je nutné si uvědomit, že tětivou nemůžete kroutit naprosto libovolně !!!
Neboť na kladkovém luku vše souvisí se vším. Nemůžete přidávat libovolný počet otáček, protože s každou další otáčkou se tětiva zkracuje. Pár twistů navíc tětiva snese, ale čím méně jich bude potřeba, tím lépe. Ještě horší je to s ubíráním twistů – tětiva se jednak s menším množstvím twistů prodlužuje a navíc – materiál, ze kterého je tětiva vyrobena má od výrobce předepsaný minimální počet twistů na palec délky. Toto jsou věci, které nás v běžném životě nemusí moc trápit, ale je dobré vědět, že prostě nemůžeme jen tak z tětivy odebrat 10 twistů.
Nicméně jednu, dvě či tři půlotáčky by vaše tětiva měla „skousnout“. Obzvlášť, pokud je budete přidávat.
- Pokud jste puntičkáři, pak na závěr doporučuji zkontrolovat hodnoty ATA a BraceHeight, zda odpovídají specifikaci (nebo spíš stavu před laděním PS) a pro jistotu ověřit i časování (Timing) a synchronizaci kladek. Nemělo by dojít k žádným zásadním změnám, ale jistota je jistota.
Důležitá poznámka : pokud ladíte PS pomocí twistování tětivy, nemusí být výsledek naprosto perfektní. Stačí, když se ke kýženému cíli pouze hodně přiblížíte. Protože jemné doladění provedete pomocí následující techniky.
Jemné doladění pomocí vláken tětivy
Je nutné poznamenat, že tato technika slouží skutečně jako závěrečné, finální a jemné doladění pozice PS. Především je vhodná jako doplněk pro techniku „twistování“ tětivy, popsanou v předchozím bodě.
O co přesně jde ? Při instalaci PS se většinou doporučuje tětivu rozdělit na dvě stejné poloviny. Dva stejné prameny, mezi které PS vložíte. Pokud máte dvoubarevnou tětivu, je to o to jednodušší, protože jedna barva půjde vlevo a druhá vpravo (pochopitelně za předpokladu, že výrobce udělal tětivu symetrickou - obě barvy mají stejný počet vláken – což většinou bývá).
Tak je zajištěné, že obě poloviny mají stejný počet vláken a tak působí na PS stejnou silou z obou stran. Pokud ale nyní potřebujete PS pouze jemně dotočit, můžete k tomuto účelu použít právě nerovnoměrné rozdělení tětivy.
- Zmáčkněte luk v bowpressu, a v závislosti na tom, na jakou stranu potřebujete PS dotočit, přesuňte jedno vlákno tětivy z jedné strany na druhou. Tím se na jednu tuto stranu PS vytvoří větší tlak a je pochopitelné, že PS se tímto směrem trošku pootočí.
Z obrázku by mělo být zřejmé, o čem je řeč. Jedno z růžových vláken bylo přesunuto z pravé strany na levou. Na levé straně PS je teď o jedno vlákno navíc a PS se o malinko víc pootočí doleva.
- Povolte luk, zkontrolujte výsledek, zkuste dát tětivě i PS čas, ať se efekt změny pořádně projeví a v případě potřeby výše popsaný krok zopakujte.
Pro jistotu ještě jednou - z textu je snad naprosto jasné, že jde pouze o jemné doladění pozice PS. O drobnou finální změnu, která téměř perfektní PS srovná do dokonalé pozice. V žádném případě se nejedná o techniku, která by řešila zásadní pootočení PS na tětivě. Bavíme se zde o přesunu jednoho nebo maximálně málo několika vláken tětivy z jedné strany na druhou ! Tedy skutečně JEMNÉ doladění.
Pokud jste si dali tu práci a pomocí této techniky vyladili PS do dokonalé pozice, stálo by nyní za úvahu převázat celý D-loop. Stávající uříznout, vyhodit a uvázat úplně nový.
Uvázat a utáhnout jej tak, aby byl v „neutrální pozici“ – směřoval přesně vzad (nikam do boku) a tudíž při nátahu nezpůsoboval žádnou rotaci tětivy.
Nebo, ještě lépe, můžete jít cestou pokroku :-) a použít některou z modernějších náhrad smyčky D-loop.
A bez PS by to nešlo ?
Pokud vás otáčející se PS přivádí k šílenství a stále se vám nedaří jej srovnat, možná vás už napadlo, co by se asi stalo, kdybyste jej z tětivy vymontovali a zahodili. Prostě, kdybyste jej vůbec na luku neměli. Nešlo by to bez něj ?
Pochopitelně šlo. Vždyť spousta lukostřelců na svém luku nic takového jako PS nemá. Především zastánci tzv. „přirozené“ alias instinktivní střelby, provozované většinou z klasických luků, střílí bez PS. Dokonce i bez mířidel. A jak dobře střílí !!! Jenže, není to tak jednoduché.
Je to jako s puškou. Také můžete střílet bez mířidel, instinktivně. Ale s mířením to jde přeci jen lépe. A mířidla na pušce mají také dvě části – hledí a mušku. Muška to je vlastně pin na mířidlech a hledí ... ano to je Peep Sight. Bez něj by to šlo, ale ne tak dobře.
Pak vás napadne, že problém vlastně není v PS samotném, ale v tom, že je umístěn v tětivě. Tady se skrývá zrada!
Takže musí být PS v nutně tětivě? Pochopitelně že nemusí.
Začněte hledat a velmi brzy najdete hned několik alternativních řešení. Téměř všechny spočívají v odstranění průhledu z tětivy a namontování druhého záměrného bodu někam jinam. Prostě se vám někde na luku objeví další mířidla, která PS nahrazují.
Míření a střelba pak probíhají vlastně stejně: Oko - náhrada PS – pin na hlavních mířidlech – cíl. Výstřel a zásah.
Jen pro základní informaci zde uvádím několik z nich:
- http://www.perrysnopeep.com
- http://www.hindsightco.com
- http://www.peepeliminator.com
- http://archeryinnovations.com
V případě, že vás tato řešení zaujmou, si další určite najdete sami. Přiznám se, že občas na některé z těchto vynálezů koukám a moc by mě zajímalo, jak se s tím ve skutečnosti střílí. Jak dobře to funguje. Podle ohlasů docela dobře. Hlavně řešení nazvané Perrys-No-Peep má v poslední době docela dost zastánců a fanoušků. Jenže na podobné experimenty zatím nemám čas. Takže možná někdy příště.
A to je vše?
Ještě ne. Vraťme se ještě na chvílí zpět k našemu starému, dobrému PS. Bylo by dobré doplnit ještě tyto informace:
- Pokud máte novou tětivu, dejte jí před laděním PS čas, aby si „sedla“. Každá tětiva, i ta sebekvalitnější a od toho nejlepšího výrobce, potřebuje nějakou dobu, aby se na luku pořádně usadila a zabydlela. Koncová očka se pořádně usadí a dotáhnou kolem koncových čepů na kladkách. Prudké ohyby na kladkách také vyžadují čas, aby se jim nová tětiva přizpůsobila. A tětiva (byť je od výrobce tzv, „pre-stretched“ – délkově stabilizovaná) se přeci jen o malinkatý kousek natáhla. To se pochopitelně týká i kontrolních lanek.
Nemá cenu plýtvat drahocenným časem a energii složitým laděním PS do dokonalé pozice na úplně nové tětivě. Dejte jí 100 nebo 200 ran. Teprve potom můžete považovat tětivu za „usazenou“ a můžete se začít řešit ladění luku – a jako jeho součást i pozici PS.
- Bohužel, výše uvedené platí pouze pro KVALITNÍ tětivy. Pokud máte tu smůlu, že na luku máte nekvalitní materiál, na nějaké opravdové usazení můžete zapomenout. Tětiva se prostě bude protahovat mnohem déle nebo si dokonce pořádně nesedne nikdy. Pokud se vám stále nedaří neposlušný PS zkrotit , pak příčinou může být právě nekvalitní materiál tětivy a lanek.
- Naopak, pokud se váš PS choval dosud vzorně a teprve před pár dny začal zničehonic zlobit, může to být první varování, že tětiva začíná nebezpečně stárnout. Mohou se protahovat některá vlákna, nebo mohou dokonce praskat (pokud se tak stane pod servingem, nemusí to být viditelné). Tím vzniká nevyváženost nebo protažení, způsobující náhlou rotaci PS. Opět, je zbytečné plýtvat časem a energií laděním PS na tětivě, která "umírá". A hlavně je ve vašem zájmu a v zájmu vašeho luku instalovat tětivu novou (více informací v článku Čas na novou tětivu).
Tak a teď je to vše. Snad. Pokud jsem na něco zapomněl, pokud znáte nějaký další způsob, jak zkrotit Peep Sight ...“ sem s tím“.
H.
V článku byly použity informace a fotografie z webu Archery Report, Michaela Larsena (pochopitelně s jeho souhlasem)