Menu

Pokud dnes „vstoupíte“ do světa loveckých luků a začnete se poohlížet po vhodných mířidlech, budete doslova zahlceni záplavou  „vícepinových modelů“ a pravděpodobně některý z nich také koupíte. Zdá se to logické, ale je to skutečně to pravé ?


Berte prosím tento článek (a společně s ním i případné další články z této „minisérie“) s jistým nadhledem.    

Není mým cílem vám sdělit  nějakou „tajnou pravdu“. Něco, co byste měli prostě slepě následovat a pak už budete navždy „šťastní“. Už proto, že nic takového nevím. Nad tím, o čem zde píšu, prostě jen nějakou dobu přemýšlím. A napadlo mě, že by to možná zajímalo i někoho jiného.

Možná objevíte něco zajímavého, něco možná zkusíte, nebo to vše zahodíte :-) 

Nebo možná  .. k něčemu budete mít vlastní zkušenost, o kterou se budete ochotni podělit. Celé je to k diskuzi .. je to hodně otevřené téma, ke kterému má skoro každý co říct. Něco začátečník, něco zkušený lovec. Žádný názor není bezcenný. Protože volba správných mířidel je proces ... jak se vyvíjí vaše schopnosti a nabíráte zkušenosti, mění se vaše potřeby a priority, budete také pravděpodobně měnit názor na to, co je to "pravé". A vaše zkušenosti mohou pomoci někomu jinému, kdo se nachází v podobném stadiu „vývoje“.

Takže o co vlastně jde ? 

Začnu asi tímto - užitečnost vícepinových modelů nehodlám obecně zpochybňovat. Dnešní trh jim patří. A to má určitě nějaký logický důvod. Představují nejjednodušší řešení jak pohotově vyřešit požadavek na střelbu v různých vzdálenostech – od 10m do .. třeba 50m a nebo i víc. 

Právě proto dnes většina loveckých mířidel nabízí větší počet pinů. Jednoduše co pin, to jiná vzdálenost. Takže v nabídce jsou často 3-pinová, velmi často 5-pinová, najdete i 7-pinová. A onehdy v hospodě mi kdosi tvrdil, že viděl snad i 9-pinová. Nevím, ale možný už je všechno :-)

Výrobci pouze odpovídají na požadavky uživatelů. To, že většina mířidel na trhu jsou vícepiny znamená jediné – většina uživatelů je prostě přesvědčena, že "vícepiny" jsou tím nejlepším řešením a proto je požaduje. Howgh.

Jenže? Doopravdy platí parafrázované rčení, že „ ...čím víc pinů, tím víc Adidas ... ?“ 

Pochopitelně, čím víc pinů máte k dispozici, tím víc vzdáleností máte „pokryto“. Zatímco vedle sedící „soudruh“ se třemi piny má „zastříleno „jen“ na 15, 30  a 40m, vy máte váš 7-pinový „zázrak“ nastřelený "dokonale". Na 10, 20,30, 40, 50, 60 a 70m. Hmm ... zdánlivě nemá soudruh proti vám šanci :-)  … ale

ale  ... otázka je, kdo je na tom vlastně líp ... vše má totiž své ALE. Ne vždy VÍC musí nutně znamenat LÉPE. Ono totiž více pinů taky znamená výrazně větší možnost se splést, zaměnit jeden pin za druhý, výrazně větší chaos při míření. Musíte ignorovat všechny ostatní piny a mířit pouze přes ten JEDEN správný. 

Důležitá poznámka – ať se budeme bavit o čemkoliv, budu předpokládat, že vzdálenost k cíli jste odhadli správně (viz článek Jak na správný odhad vzdálenosti). Protože pokud vzdálenost k cíli odhadnete špatně, dál není co řešit. Cokoliv dalšího už bude jenom špatně a hůř ...

 

Můj osobní chaos

Zkusím popsat jak jsem vlastně k úvahám na téma "počet pinů" došel. V tuto chvíli mám na svém loveckém luku 5-ti pinová mířidla Trophy Ridge React. Nějaké indormace najdete třeba v článku Minirecenze mířidel TR React.  Jsou to dobrá mířidla a já jsem s nimi v podstatě spokojený.

Ale úplně dokonalé soužití to není. Třeba barevné řešení :

  • první a druhý pin jsou zelené
  • třetí  je červený
  • čtvrtý a pátý jsou opět zelené

V mém případě jsou nastavené cca takto:

  • 1.pin = (zelený) vzdálenost 10 a 20m  (na tyto vzdálenosti je trajektorie šípu téměř totožná s minmálním rozdílem)
  • 2.pin = (zelený) vzdálenost 30m
  • 3.pin = (červený) vzdálenost 40m
  • 4.pin = (zelený) = 50m
  • 5.pin = (zelený) = 60m


dovolím si toto mé soukromé nastavení trošku zanalyzovat :

  • vzdálenost 40m je pro mě z loveckého pohledu maximum. Prostě nejsem schopen střílet z větší vzdálenosti a garantovat rozumnou přesnost.  Neuvažuju střelbu na slony, ale třeba jen na srnčí, kde velikost komory může být tak kolem 10cm = 5cm na každou stranu. Takže aby byla nějaká rezerva, beru 40m jako své maximum.

  • Vzdálenosti 50m, potažmo 60m tedy já osobně chápu jako „čistě tréninkové vzdálenosti“ ... moc rád si na ně zastřílím na střelnici, zlepšuje to jistotu pro kratší vzdálenosti, ale rozhodně bych tak nelovil. Takže tyto dva piny jsou pro mě, opakuji ...k lovu,  naprosto k ničemu. Možná bych měl dodat „zatím“. Ale větší vzdálenosti mě právě teď, co se lovu týká, ani moc nelákají.

  • Takže já vlastně končím třetím = červeným pinem. To ale znamená, že čtvrtý a pátý pin "jsem si kupoval = platil naprosto zbytečně" :-)

Navíc, pokud mám střílet na 30m (v praxi to může být docela běžná situace) musím mířit přes druhý zelený pin. A zrovna s ním mám docela problém :

  • mám silný luk a tak jsou piny docela blízko u sebe – hlavně ty první dva nebo tři.
  • první a druhý pin jsou HODNĚ blízko u sebe a navíc OBA mají stejnou barvu = jsou oba zelené
  • až třetí pin se od nich barevně liší ... je červený
  • moje oči už nejsou nejlepší a piny obecně vidím trochu rozmazaně

mám-li mířit přes druhý pin, je to pro mě docela utrpení. Mozek mi neustále přepíná mezi prvním zeleným (20m) a červeným (40m) pinem. Ten „správný“, druhý zelený, se mi mezi nimi doslova  „schovává“ . Prostě velmi těžko se mi na něj soustředí a ještě hůře přes něj míří. Výsledkem je občas docela "chaos" a tudíž ne moc přesná střelba.

Paradoxně někdy lépe střílím na 40m než na 30m.  Což zní možná jako blbost., ale na červený pin, díky jeho odlišnosti, se mi prostě lépe míří než na druhý zelený. Mozek se na něj, díký jeho odlišné barvě, pohodlně soustředí a na přesnosti je to znát.

Zjistil jsem, že je pro mě někdy lepší pro míření použít třetí pin = červený. Ten je sice „OFICIALNĚ AŽ“ na 40metrů, ale pokud ho trošku „podmířím pod cíl“  .. výsledek je docela OK.  Takže druhý zelený často nechávám být a raději používám červený a prostě kompenzuji rozdíl ve vzdálenosti.


Teď si to shrňme ... pro vzdálenost 20, 30, 40m .. bych pro lov skutečně použil pouze dva piny z mých draze zaplacených 5-ti. První zelený pro 10 až 20m a třetí červený pro 30 až 40m kdy volně kompenzuji odhadovanou odchylku.

Chaos, co? O "vyhozených" penězích už ani nemluvě :-)

 

Co s tím ?

Možná někoho napadlo (a byl by to dobrý nápad), využít „nadměrečné“  piny (pro "nepotřebných" 50m a 60m) třeba k tomu, abych „rozředil a zjemnil“  vzdálenosti tam kde je potřebuji ... prostě aby každý pin měl tu svoji užitečnou „loveckou“ vzdálenost .. a celé to končilo u maximálních 40m. Takže třeba (hodně od oka) .. 10, 18, 26, 34 a 40m ... no, možná by to šlo, ale:

Vezmu-li v úvahu mé schopnosti odhadu vzdálenosti (navíc ve stresu) pak jednotlivé distance jsou až „zbytečně najemno“.

Navíc, při takhle malých rozdílech by jednotlivé piny už byly tak blízko u sebe, že by se vlastně jeden druhého dotýkaly. A chaos, který způsobuje „splývání“  jednotlivých pinů by byl snad ještě horší

Možná je zásadní chyba v „sousedství“ dvou zelených pinů. Konzultoval jsem to s člověkem, který se trošku zabývá střeleckou optikou a hlavně tím, jak tohle vše vnímá lidské oko a mozek. I jemu přišlo těsné sousedství dvou stejných barev jako idiotský nápad. Asi by pomohlo přehodit pořadí optických vláken tak, aby prostě dvě stejné barvy spolu nesousedily. 

Jenže:

  • já nevím proč Trophy Ridge zvolil zrovna tuto kombinaci – zelená/zelená/červená  (stále trošku věřím, že to snad mělo nějaký důvod)
  • výměna optického vlákna není zas tak úplně jednoduchá věc ... je to kus sektsakra se lámajícího „drátu“ a pokud vysloveně nebudu muset, dělat to nebudu (zatím)

Pokaždé, když mířím na cíl a snažím se orientovat ve spleti pinů, které se mi míhají a splývají před očima, si říkám, jak by bylo krásné mít před sebou JEDEN pin. Jeden JEDINÝ pin .. nic víc ... jediný bod na který se mám a můžu pohodlně soustředit.

A s tím se mi na mysli, logicky, vybavuje otázka. OTÁZKA, se kterou jsem tento článek začal  :

Nestačil by jeden jediný pin ? 

 

Odpověď JE a současně NENÍ jednoduchá. Záleží totiž na tom, z jakého úhlu tuto otázku pokládáte a jakou odpověď vlastně očekáváte.

V dalších článcích - dílech miniseriálu bych rád probral různé možnosti jak se to celé dívat nebo jak se s tím vypořádat. Tedy ty, o kterých vím. Než to všechno sepíšu, bude to asi nějakou dobu trvat, takže poprosím o trpělivost. Možná taky nějaký článek přibude. Prostě se sem občas koukněte, zda se neobjevilo něco nového :-)

Zatím se seriál sestává z těchto částí :

A znovu opakuji – Tohle je hodně otevřené a trošku i kontroverzní téma, takže s jistou nadsázkou lze říct, že co střelec, to názor.  Pokud bude mít kdokoliv z vás ke zde uvedeným informací jakýkoliv komentář, je pochopitelně vítán.

H.


disbut2