Menu

Asi každý z nás zná situace, kdy se nám na první pohled daří, ale pouze my sami tušíme, že vše není úplně v pořádku .... 

 

Jen na úvod - doufám, že se žádného návštěvníka tohoto webu nedotkne použití formule, kterou jsem tak lehkomyslně využil pro nadpis tohoto článku. Vím, k čemu původně sloužila a vlastně i slouží a jen pro pořádek prohlašuji, že to s ní právě teď nemyslím nijak vážně. 

* Apage Satanas ... Odstup Satane, pokušiteli ... 

 

Už delší dobu docela bojuji s přesností své střelby na střední a větší vzdálenosti. Svůj podíl na tom mají především tyto faktory  :

 • moje stářím a zhýralým životem poničené oči - prostě už vidím piny blbě - rozmazaně
 • nešťastná volba barvy pinů na jinak skvělých mířidlech TR React - dva zelené piny hned vedle sebe (o tom už jsem psal několikrát - třeba v článku Jeden pin by nestačil - 1.dí)
 • obecně to moc neumím - jakože nestřílím moc dobře

 

Proto, když jsem dneska využil krásného počasí a volného času, jsem vyrazil na střelnici a stanovil jsem si úkol.

Potrénovat mezní "loveckou vzdálenost", tedy něco kolem 30m. Právě na ni se mi druhý zelený pin plete s tím prvním a dělá neplechu. 

 • Přijíždím na střelnici. S sebou 6 šípů Easton FMJ (kompozit - uvnitř karbon, horní vrstva hliník). Rozehřívám tělo i mysl na 20m.

 • Střílím lépe než obvykle. Teda jako o dost líp. Mám pochopitelně radost. Už v té chvíli mi to mělo být podezřelé ... ale tehdy ještě nebylo ...

 • Přesouvám se na vzdálenost 30m. První a druhá série dobré. Až moc. Třetí série také dobrá ... a .. poslední šíp vydává po dopadu takový zvláštní zvuk. Hned je mi jasné o co asi jde. Trefil nějaký jiný. Už se mi to stalo. Asi jako každému. Výsledkem bývá odtržené/odstřelené křidélko, občas zničený Nock.

 • Nicméně po příchodu k terči zjišťuji, že tohle ... TOHLE ... se mi teda ještě nestalo.

  Šíp zasáhl ten předchozí tak přesně, že se doslova nacpal dovnitř. Žádné naštípnutí konce, ale pěkně, po celé délce, je původní šíp rozevřený/prasklý jak konzerva a přímo v něm je vražený nový šíp. To vše po celé délce až do místa, kde byl původní šíp zaražen do terče.

  Bližší ohledání (později doma) odhaluje, že i Nock původního šípu neodlétl jen tak někam bokem (jak je zvykem) ale je vtlačený dovnitř ... hrot nového šípu ho před sebou tlačil vnitřkem starého až do posledního okamžiku.

 • No teda ... tohle je dokonalý zásah. Tak dokonalý, že by při jeho shlédnutí zbledl závistí i původní Robin Hood a bez remcání mi odevzdal velení nad Sherwoodem .... t-Photo4

t-Photo6 t-Photo7 
t-Photo21 t-Photo24   • Mám pochopitelně radost .... Nadšeně vše fotím ... ještěže mobilní telefon dneska fotí už docela obstojně (další fotky pak pořizuju doma lepším foťákem)

 • Pokračuju ve střelbě, ale protože mám už jen 4 šípy, přesouvám se na na větší vzdálenost .. zkouším to z 40m. Hned druhá série přináší další překvapení ...

  t-Photo9


 • Další šíp "v čudu". Respektive jeho křidélko je odstřelené pryč. Ne, že by jen tak nárazem dalšího šípu jen tak, nějak, odpadlo (což se mi občas stane), ale je trefené přesně doprostřed, "na komoru" a vyzývavě je přiražené k terči. 

 • V tomto okamžiku mi definitivně dochází, že tohle už NENÍ normální. To už není jen obyčejný trénink nadšeného amatéra někde na střelnici. Tohle už je hra vyšších sil.

  Buď si ze mě někdo TAM NAHOŘE dělá docela blbou legraci, což se mi moc nelíbí, nebo se mě naopak někdo TAM DOLE snaží zachytit do tenat pokušení ... což se mi nelíbí o nic víc .. 

 • Přesně v tuhle chvíli mi dochází, že bych měl co nejhlasitěji vykřiknout "Apage Satanas .."  a co nejrychleji se vzdálit ...

 • Přesně to také činím ... výkřikem sice k smrti vyděsím postaršího pána, co o kousek dál zametá spadané list. Ale co je mi po dědkovi ... mně jde o život .. teda o duši ... 

 • Přijíždím domů, vše fotím jestě jednou a snažím se vysvětlit zbytku rodiny cože se mi stalo tak výjimečného.  Žena se mi směje. 

  Jediný, kdo vypadá, že mě snad i chápe, je pes. Aspoň ten je na mé straně ... 

No a to je vlastně vše. Když tak nad tím teď přemýšlím, říkám si, zda jsem se s tím zaklínadlem zbytečně neunáhlil.

Protože, pokud by mi TEN DOLE dokázal za blbou kapku krve a podpis zprostředkovat podobnou střelbu pravidelně  ... nooooo .... je to sice závazek, pravda .... ale ...  kdoby to jako nebral, že .... :-)

H.


disbut2