Vybíráme vybavení - část 2
- Napsal Administrator
- Kategorie: Základy
Tento text je součástí miniseriálu. Pokud jste dosud nečetli předchozí části, doporučuji nejprve prostudovat předchozí kapitolu ...
V minulé části jsme se, hlavně pri motání všech těch šňůrek a uzlíků, trošku zapotili. Ale máme úspěšně za sebou instalaci Nock Pointu a náš luk zdobí krásný nový D-Loop. Super. Už se nám to začíná rýsovat. Tak pokračujme. Teď už to bude o něco snadnější - slibuju.
Release
Už jsme si několikrát řekli, že z moderních kladkových luků se střílí už téměř výhradně pomocí mechanického vypouštěče - Release. Release, ostatně jako téměř vše, dnes existuje v nespočetném množství provedení. Pokud se ale budeme soustředit výhradně na lovecké luky a použití pro loveckou lukostřelbu zjistíme, že většina používá tzv. Wrist-release - release uchycený pomocí koženého pásku k zápěstí. Najdete pochopitelně i lovce, kteří používají např. release držené v dlani, nicméně jde především o lovce se sportovní minulostí. Ti jsou natolik zvyklí na své sportovní vybavení, že je používají i pro lov. Pro nás ostatní je wrist release jasnou volbou. I tak najdete na trhu řadu modelů od řady výrobců. Výběr bude jen na vás. K vašemu výběru snad jen několik poznámek :
Uzavírání pásku se řeší buď pomocí suchého (Velcro) zipu nebo pomocí klasické spony. Doporučuji model s klasickou sponou - především proto, že snadněji dosáhnete stále stejného zapnutí. Při použití stejné dírky máte release stále stejně těsný, stále na stejném místě. U Velcro zapínání je dozažení této konzistence těžší.
Liší se také provedení uchycení release na tětivu. Najdete jak provedení s čelistmi tak i provedení s háčkem. Ten je možná výhodnější svým snadnějším uchycením na tětivu, půjde však spíš o věc vkusu a zvyku.
Důležitější veci, která stojí za pozornost je rozdílné provedení "spouště". Nekteré release mají spoušť posunutou výrazně dopředu, jiné zase více vzadu. Opět půjde spíše o otázku osobních preferencí a fyziologie ruky každého uživatele, než o nějakou obecnou pravdu, že lepší je verianta A nebo B.
Většina dobrých release také umožňuje nastavení délky a v jisté míře i citlivosti spouště. Možnosti a komfort nastavení se opět liší model o modelu, takže pokud máte na svůj budoucí release vysoké požadavky, pečlivě studujte katalogy.
Sight - mířídla
Jak už napovídá samotný název, je učel tohoto dopňků jasný - umožnít střelci zamíření na cíl. Při výběru mířidel je nutné mít na paměti lovecké zaměření našeho luku. Sportovní mířídla (Target SIghts) se od loveckých dost liší. Většinou jsou delší, mají pouze jeden záměrný bod a nastavení vzdálenosti se provádí stavitelným šroubem. Sportovní střelec dopředu ví na jakou vzdálenost bude střílet, má čas si ji nastavit a poté mu na míření pochopitelně stačí jediný záměrný bod (pin).
Lovecká mířídla (Hunting Sights) oproti tomu (většinou) obsahují záměrných pinů hned několik. Lovec může stěží předpokládat v jaké vzdálenosti se cíl objeví. Proto více záměrných pinů, kdy každý z nich je možné nastavit zvlášť. Např. pokud mají vaše mířídla 5 pinů, můžete je mít nastaveny ve "vašich typických" rozestupech - např. 10m, 20m, 25m, 30m, 40m. Jednotlivé piny jsou pochopitelně stejně dlouhé se liší svojí výškou ... vyšší pin pro kratší vzdálenost, nižší pro větší vzdálenost. Před výstřelem je pak nutné odhadnout vzdálenost k cíli, zvolit odpovídající pin a jeho pomocí mířit. Někdy bývají piny pro rychlější orientaci barevně odlišeny.
Lovecká mířídla se navzájem liší v řadě detailů a pochopitelně i v ceně. Na vás je, abyste při výběru pečlivě prostudovali katalogy výrobců, porovnali nabídku, možnosti a ceny jednotlivých modelů atd a hlavně vaše potřeby... Na tomto místě si můžeme pouze naznačit některé základní možnosti a rozdíly:
- pravé nebo levé - pokud používáte luk pro leváky, ujistěte se, zda se mířídla nabízí i v této variantě, případně zda jsou univerzální. U některých modelů budete mít ale smůlu.
- počet pinů - nejčastěji najdete modely se 3 nebo 5 nebo dokonce i 7 piny. Nenechte se zmást představou, že více pinů je lepší volba. Více pinů také může vytvořit pekelně nepřehledný guláš, kdy budete namísto klidného míření zuřivě vzpomínat, který pin je na jakou vzdálenost a počítat,který z nich je ten správný :-) Navíc, v případě dnešních moderních luků, kdy je dráha letu šípu hodně plochá, se vám mohou jednotlivé piny natlačit hodně k sobě a nebudete přes ně pořádně vidět na co míříte.
- Naopak i v loveckých mířídlech najdete "sportovní" řešení - 1 pin, jehož výška se mění stavěcím šroubem na těle mířídel. Je určitě příjemné mít v mířídlech "uklizeno" - mít jeden jediný pin, na který se můžete v klidu soustředit, je ale nutné odhadnutou vzdálenost nejprve nastavit pomocí šroubu, což může být nepohodlné a může to zdržovat, obzvláště pak při horších světelných podmínách.
- montážní otvory - některá mířídla umožňují pouze jednu pozici motáže na tělo luku. Jiné (jako v případě našeho obrázku) nabízí možností hned několik. Můžete tak mířídla namontovat déle od luku (míření bude o něco přesnější, ale vystrčené mířidlo může více zavazet) nebo je namontovat naopak blíže k luku.
- možnost nastavení - většina mířídel umožňuje jemné nastavení celého těla ve dvou osách - nahoru/dolů a vpravo/vlevo. Provedení tohoto nastavení se pochopitelně také liší. Někde vám musí stačit jednoduchý šroub, někd enajdete dokonalé jemné nastavení. Nejdražší modely umožňují nastavení i v tzv. 3 ose, což je věc více používaná ve sportovní lukostřelbě.
- ukazatel náklonu - téměř všechna mířídla dnes obsahují klasickou vodováhu, která ukazuje, zda luk držíte skutečně rovně, nebo vlivem chybného držení dochází jím všelijak kroutíte s následnou chybou v přesnosti. Některé novinky namísto vodováhy obsahují tzv. "Retina displej!", který tuto chybu ukazuje na podobě různě se zatmavujícího okénka. Bude pravděpodobně jednodušší intuitivně sledovat okénko než studovat "kde je sakra zase ta bublina .. " Je to pochopitelně pouze detail, a závisí na zvyku, ale rozdíly mezi mířidly, alespoň těmi lepšími, jsou už jenom o detailech.
- osvětlení - lepší mířídla mají konce pinů osvětleny světlovodnými vlákny. I bez použití napájení tak konce pinů skutečně proti okolí zdánlivě svítí, jako by v nich byla LED dioda. Tu tam u těch lepších také skutečně najdete (napájena malými baterkami do hodinek), takže pokud jsou světelné podmínky horší, můžete si přisvítit.
- všelijaké vychytávky - některé modely mířídel se "pyšní" vlastnostmi, které (jak tvrdí prospekt) "jinde nanajdete a bez kterých se neobejdete". Výše uvedený Retina ukazatel může být jedním příkladem. Druhým příkladem zajímavé "vychytávky" je model React od Trophy Ridge. Zatímco u ostatních mířídel si musíte nastavit všechny používané piny sami metodou pokus-omyl, u Reactu nastavíte pouze první a druhý pin (řekněme první pin pro 10m a druhý pro 20m) Ostatní 3 zbývající piny se nastaví automaticky pro stejný rozestup - tedy 30, 40 a 50m. V podstatě kopírují balistickou křivku, která se "vypočetla" z rozdílu prvních dvou pinů. Údajně to funguje velmi dobře a může to být příjemná vlastnost. Pokud tedy nechcete mít všechny piny pod SVOJÍ naprostou kontrolou, nebo je mít v nelineárním rozestupu.
- bava provedení - pokud jste esteticky nároční a chcete vyladit svůj luk a vybavení do jedné barvy pak vězte, že ne všechny modely mířidel jsou k mání ve všech barvách, a že váš výběr tak bude do jisté míry omezen.
To je snad vše co mě k rozdílům mezi mířidly napadá. Snad jen ještě jedna důležitá a dobrá zpráva. Opět platí - ať si vyberete jakékoliv mířídlo od jakéhokoliv výrobce a ať máte jakýkoliv luk (mluvím o normálním výrobku normálního výrobce), budou k sobě pasovat. Otvory pro montáž mířídel, jejich velikost, rozestup, uístění na luku jsou opět standardizované už mnoho let a tudíž vám nevznikne žádný problém.
Peep-Sight
Peep-Sight (PS) je vlastně druhá část mířídel. Zatímco hlavní mířídla jsou namontována na těle luku, PS je v podstatě plastový kroužek umístěný na tětivě. Přesněji v tětivě. Tětiva je rozdělená do dvou nebo tří pramenů (podle provedení PS). V tětivě tak vzniká průhled, který se střelec dívá. Díky tomu, že záměrné body jsou dva a PS a mířídla a jsou relativně daleko od sebe, zvyšuje se přesnost míření a střelby.
PS je bezesporu velmi užitečná pomůcka. S jejíi instalací, především pro začátečníka, jsou ale spojeny jisté problémy :
- pro instalaci PS do tětivy je potřeba tětivu rozdělit na dvě nebo více částí - pramenů. Protože tětiva je v normálním stavu pod značným tahem ramen luku je napnutá a taková operace je téměř neproveditelná. V ideálním případě je nutné tětivu povolit, ale k tomu potřebujete zařízení označované jako Bow-press. Ten stiskne a podrží ramena luku a tím povolí tětivu a pomocná lanka. Tětivu je pak možné v klidu rozdělit a PS instalovat. Jakmile je PS na místě, může se Bow-press povolit. Drobné úpravy v umístění PS pak lze provádět i v napnuté tětivě.
Rozdělit napnutou tětivu (bez použití pressu) byť jen na dvě poloviny je sice teoreticky možné, ale rozhodně se to nedoporučuje. Moderní tětivy jsou pletené z mnoha jemných vláken-pramenů, která samy jsou pleteny z ještě jemnějších vláken. Při dělení od sebe musíte opatrně oddělit jednotlivé prameny, ale nesmíte rozdělit jednotlivý pramen. Na napnuté tětivě ale nepoznáte, kde je to pravé místo a kde naopak není. Může se tak velmi lehce stát, že tětivu poškodíte a "bude vymalováno". O to horší situace bude, pokud tětivu potřebujete rozdělit na 3 částí. Bez klidu a volné tětivy je to nemožné.
Problém je, že Bow-press nepatří mezi vybavení, které začátečník kupuje hned první den společně s lukem. Ve skutečnosti je profesionální Bowpress většinou relativně velký a pěkně drahý kus železa. Cena kolem 2.000 USD není výjimkou a existují i dražší. Je to v podstatě profi dílenské vybavení určené pro profesionály a hodně velké nadšence.
Co s tím ? No máte v podstatě 4 možnosti :
- zkusit to bez Bow-pressu - nedoporučuje se
- proklít celý Peep SIght a střílet bez něj - nedoporučuje se
- najít ve svém okoli Bow-press a nechat si PS nainstalovat. Bude ho mít obchod, bude ho mít dozajista nějaký nadšenec, kterého najdete v nejbližším lukostřeleckém oddílu - doporučuji.
- koupit si vlastní Bow-press. Ne, nebojte - nezbláznil jsem se. Naštěstí kromě profesionálních verzí za tisíce dolarů existuje jedno krásné a elegantní řešení. Jmenuje se přenosný Bow-Press je to zařízení za pár dolarů. Je to v podstatě kus ocelového lanka s koncovkami a napínacím mechanismem. Podívat se na něj můžete tady - Bowmaster Portable Bow Press. Pro moderní luky s paralelními rameny budete potřebovat ještě sadu koncových adapterů Bowmaster Split Limb L Bracket. Za nějakých 50 USD tak budete mít vlastní Bow-Press, se kterým si vystačíte pro většinu servisních úkonů a který se navíc vejde doslova do kapsy a můžete ho vozit s sebou podle potřeby. Toto řešení opět doporučuji a to vřele.
Problém ale přetrvává pro majitele luků s rameny, které jsou označovány jako Past Parallel (vysvětlení co je to PastParallel najdete v kapitole Vybíráme luk - část 3) protože takové luky Bowmaster prostě neumí. Nebo alespoň ne bezpečně. Majitelé pastparallel luků prostě budou muset použít jiný bowpress, který jejich luk zvládne bepečně stlačit.
- Peep SIght musíte nastavit na správnou pozici. Technicky to není tak obtížné - jakmile máte PS instalovaný v rozdělené tětivě, už jej můžete opatrně posouvat nahoru a dolů. Problém pro začátečníka často je určit tu správnou pozici. Někdy se vám zdá, že už ji máte a druhý den nechápete, jak jste tím mohli včera vůbec koukat :-) Existuje jedna dobrá rada, která mně osobně docela pomáhá. Zavřete oči a napněte luk. Stále se zavřenýma očima namiřte směrem na terč. Dejte si záležet, aby váš postoj, poloha ruky s release (tzv. anchoring point) atd. byly tak, jak mají být., aby jste nenakláněli hlavu ani dopředu či dozadu ... prostě vzorový postoj jak ho jen dokážete napodobit .... a teprve pak otevřete oči. PS by měl být přesně tam kde ho očekáváte a kde ho potřebujete. Jakmile musíte hlavou všelijak kroutit, naklánět se, abyste jím vůbec viděli, je třeba jeho pozici trochu upravit. A znovu zkoušet až to bude to pravé.
- Peep SIght se má tedenci otáčet. Hnusná vlastnost. Zatímco v klidu je na tětivě krásně rovně, po natažení se natočí tak, že přes něj není vidět vůbec nebo blbě. Může za to tětiva spletená z kroucených pramenů.Ta se při nátahu kroutí a otáčí a PS se otáčí s ní. Řešením je zkusit trochu pootáčet smyčkou D-loop vůči tětivě. Tím jak bude natočena, ovlivní při natažení luku natočení tětivy a tím i natočení PS. Otáčení D-loop jde pěkně blbě, protože smyčka je utažená na servingu tětivy doslova jako čert, ale jde to. Drobným pootáčením D-loop na tětivě a opakovaným zkoušením co a jak se změnilo dokážete PS oěkně vyladit. Jiný problém nastane, když se později rozhodnete PS posunout o kousek výš nebo niž. Kalvárie s natáčením se opakuje.
Snad z toho důvodu se vyrábí varianty PS, které k sobě mají připojeno gumové lanko, které se připojí na kabely kladkového systému luku. Princip je prostý - natáhnete luk, gumové lanko se napne a natočí PS do správného směru. Osobně jsem to nezkoušel (nelíbí se mi moc představa dalších šňůrek v luku), ale možná až to někdy vyzkouším, už u toho zůstanu.
- Velikost PeepSight - hlavně velikost vnitřního průhledu. Sportovní střelci mají v oblibě PS s velmi malou dírkou uvnitř. Průhled v loveckém PS bývá obvykle o dost větši. Obvykle se jedná o vnitřní průměr od 4 a do 6mm. Pokud si nejste jistí jaká velikost PS by vám vyhovovala, mám pro vás zajímavý tip - TruGlow Versa Peep je PS, který se sestává se základního těla (vnitřní průměr 1/4") a 3 výměnných vložek s rozdílným vnitřním průměrem. Jednoduchou výměnou vložky si tak můžete zkoušet různé rozměry průhledu aniž byste museli instalovat celý nový PS. Navíc v jednom balení máte hned tři různé barvy, takže můžete ukojit i své estetické choutky.
Možná si teď myslíte, že na to, jaká je PS malá blbůstka je s ní spojeno docela dost "problémů", že ? :-) Máte trochu pravdu. Ale nezatracujte ji, opravdu pomáhá a jakmile nainstalujete ten pravý a na správné misto, nedáte na něj dopustit.
Kisser
Jako Kisser se označuje malý gumový kroužek, instalovaný na tětivě. Při správném umístění se při plném nátahu dostane do oblasti rtů - do koutku úst (odtud také jeho název). Pro přesnou střelbu je nutné, aby vaše pravá ruka při každém nátahu končila na naprosto totožném místě. Anglicky se toto místo označuje jako "anchor point" (AP). Pokud budete mít AP při každé ráně jinde, každá rána prostě poletí jinam. Jednoduché. Základním předpokladem pro konzistentní přesnost je stále stejný AP. Většinou máte někde pod/za svou čelistí místo, kde končí klouby ruky natahující luk. Cítíte, že se ruka "zasunula" tam kam má. I Peep sight napoví, zda je vše jak má - pokud jím najednou vidíte jinak než obvykle možná máte ruku zakotvenou jinde (pokud se neposunul PS).
Kisser je další pomůckou pro ujištění se, zda je AP tam, kde má být. Pokud se vám jej podaří instalovat tak, že končí např. přesně v koutku úst, máte při nátahu další kontrolní bod korektního AP. Instalace je vcelku jednoduchá - kisser navléknete na tětivu, najdete správné místo a uchytíte omotávkou ze srving šňůrky. Problémem ale může někdy být nalezení vhodného místo na tětivě, které by se dotýkalo vhodného místa na vašem obličeji. Obzvláště pak při kombinaci vysokého střelce a krátkého luku (luku s ATA pod 30"). Na druhou stranu kisser je pitomost za pár korun a nic vám tedy nebrání si jej při větším nákupu přihodit do košíku, mít jej doma a exprimentovat s ním. Provedení kisseru eixstuje opět "hafo". Různé tvary, velikosti, materiál, barva .. vyberte si dle libosti. Podobně jako kisser může v nouzi posloužit i mohutnější omotávka tětivy ze serving šňůrky.
Při uvažování o kisseru vezměte v potaz ještě jeden aspekt. Každá drobnost, i ta sebemenší a sebelehčí, instalovaná na tětivu luku snižuje rychlost šípu. Proto to opět bude volba na téma rychlost .vs. přesnost.
Stabilizátor
U samotného luku je těžiště velmi blízko gripu-držadla. Proto se jakýkoliv, i nechtěný, pohyb ruky velmi lehce přenese i na luk. Stabilizátor posune toto těžiště dále od luku - většinou dopředu. Čím dále je těžiště, tim více vyžaduje pohyb luku úsilí. Omezí se tím především nechtěné drobné pohyby při přesném míření způsobené např. třesem ruky apod. Celý pohyb luku se stabilizátorem je pomalejší a plynulejší. Proto u sportovních luků najdete až extrémně dlouhé stabilizátory - dlouhá, často karbonová tyč trčí před luk i metr a více. Precizně provedená závaží umožňují jemné vyladění optimální váha. Často může být kostrukce zdvojená, ramena vedou šikmo dopředu, někdy může vést jedno rameno i dozadu za luk.
Takto dlouhé stabilizátory plní skutečně svoji funkci na výbornou. Pro lovecký luk jsou ale příliš dlouhé. Který lovec by se chtěl prodírat hustým lesem s lukem, z něhož trčí např. metrová tyč? Manévrovatelnost naopak nutí lovce mít stabilizátor co nejkratší. Ale krátký stabilizátor zase moc nestabilizuje. Takže volba je těžká. Jde o tvrdý kompromis a upřímně, většinou vyhraje kratší délka. Na trhu najdete lovecké stabilizátory v délce od 2" (to už snad ani stabilizátor není) přes nejčastějších 6-8" až po lovecký "extrém" kolem 12".
Druhou funkcí stabilizátoru, kterou dokáží plnit i krátké modely je tlumení vibrací po výstřelu. Konstrukce stabilizátoru pro tento účel obsahuje nejrůznější prvky - sofistikované tvary, nejrůznější vložky atd.
Pomocí stabilizátoru se na luk připevňuje také tzv. "wrist strap". Je to pásek-oko, kterým se provlékne ruka držící luk. I když luk pustíte, luk nespadne - zůstane vám viset na zápěstí. Správná technika střelby "nařizuje" držet grip luku co nejméně. Prakticky jej vůbec netisknout - luk se jen opírá o dlaň. Čím pevnější je držení, tím více hrozí nebezpečí různého kroucení lukem a nepřesná střelba. Nicméně, pokud luk pořádně nedržíte, podvědomně se bojíte, aby po výstřelu nespadl na zem. Takže jej často automaticky v poslední chvílí pořádně chytnete, luk zkroutíte a "minela" je na světe. Přítomnost wrist-strapu, jako pojistky proti pádu, podpoří podvědomé volné držení luku.
Wrist-strap bývá často přímo součástí dodávky loveckého stabilizátoru. Vetšinou jde o pletený textilní popruh.
Quiver - toulec na šípy
Toulec vám umožní mít s sebou "po ruce" dostatečnou zásobu šípů. Existuje několik rozdílných provedení toulců - často v závislosti na preferenci nebo zaměření střelce. Toulcům, které jsou připnuty na opaku a vypadají jako pouzdro "na starý dobrý Colt" dávají přednost především sportovní střelci. Existují klasické toulce, které máte na zádech. Pro klasický lovecký luk jasná volba. Pro moderní lovecké kladkové luky se snad nejčastěji používá toulec, který je přimontovaný přimo na luku. Řešení je to vcelku sympatické,, protože na luku máte ve potřebné. Chytnete luk a jdete ....
Takový toulec se v podstatě sestává z těctho částí :
- konstrukce-rámu, kterým se uchytí na luk
- "hlavy", do které se zasunou hroty šípů.
- jednoho či dvou držáků shaftu
Provedení u různých modelů se pochopitelně liší. LIší se počet šípů (nejčastěji 4 až 6), liší se provedení hlavy - někdy bývá vyplněna obyčejnou pěnovou hmotou, někdy je řešena mnohem sofistikovaněji. Liší se počet držáků shaftu šípů - býva jeden nebo dva (šípy lépe drží, neviklají se v hlavě a nedochází mezii nimi ke kontaktu). Pochopitelně se liší ve váze podle použitého materiálu a konstrukce. Některé toulce nosný rám vůbec nemají a jsou to dvě oddělené částí, z nichž každá se na luk montuje samostatně. Některé toulce je možno z jejich nosného rámu velmi jednoduše odepnout, některé obsahují nejrůznější "vymyšlenosti" jako je možnost osvětlení (může být snad užitečné, pokud v toulci máte šípy s různými loveckými hroty a až podle cíle-kořisti volíte, jaký hrot použijete), můžete najít i toulce, které vám posvítí po soumraku na cestu atd ...
Volba bude opět otázkou osobních potřeb a preferencí. V každém případě je nutné zvážit jeden aspekt - hmotnost. Výrobci se snaží vyrobit luky co nejlehší. Uživatelé se na diskuzních fórech hádají zda se jim to povedlo nebo ne, a zda jsou 2kg luku moc nebo akorát. A pak si na luk namontují bez řečí toulec XYZ, který sice obsahuje všechny možné vymyšlenosti, ale váží jako malý pes i s obojkem. Váha toulce může být pro někoho nepříjemná - proto si někteří lovci, lovící z posedů apod., toulce na místě sundávají (oceníte možnost snadného odepnutí). Některý se naopak podařilo hmotnosti využít k lepšímu vyvážení luku.
Zvolit budete muset sami. Protože se domnívám, že stejně jako většina ostatních skončíte tak, že v garáži se vám postupem času objeví toulců hned několik, doporučil bych zezačátku moc "nemudrovat". Najděte si toulec, který splňuje vaše základní požadavky a není moc drahý. Časem sami zjistíte co vám na něm vadí a co vlastně chcete a pro další nákup už budete chytřejší.
Bow press
O pressu sice už padla zmínka v souvislosti s Peep Sight, ale pro jistotu ještě jednou. Bowpress je zařízení, jehož pomocí luk zmáčknete. Přesněji zmáčknete ramena luku tak, že se uvolní tětiva a pomocná lanka a v s nimi můžete pracovat v nenataženém stavu. Další nutnou funkcí je udržet ramena bezpečně zmáčknutá tak dlouho jak potřebujete, bez nebezpečí vysmeknutí.
Bowpress je věc primárně určená pro profesionály a nadšence. Tomu také odpovídá cena "velkých" pressů - i několik set USD. Pro začátečníka je velmi obtížné si představit, že by hned zpočátku měl investovat sumu, která se rovná ceně samotného luku, do něčeho, o čem ani pořádně neví k čemu by to využil. Proto Bowpress není na typickém nákupním seznamu začínajícího luostřelce nebo lovce. Obejít se bez pressu není v USA žádný problém. Vždy najdete ve svém okolí patřičně vybavený obchod, kterému můžete případný servisní zásah svěřit. V našich končinách může být situace složitější. Pokud ve svém okolí podobný obchod nemáte, zkuste najít lukostřelecký oddíl nebo nějakého nadšence. Pokud nenajdete, pak to bude trošku ve smyslu "A teď babo raď ..." Je pravda, že press potřebujete jen občas, ale jak naschvál jej potřebujete zrovna hned na začátku, např. při instalaci Peep Sight.
Zajímavým řešením jsou tzv Portable-přenosné pressy. Výrobek firmy Bowmaster vidíte na obrázku vpravo. Jde o jednoduché ale plně funkční zařízení v ceně několika desítek USD, které pomocí ocelového lanka a napínacího mechanismu dokáže stáhnout ramena luku k sobě a uvolnit tětivu. Jde o dobré řešení - jednak je ekonomicky dostupné, jednak máte press, který můžete vzít v případě větších cest s sebou a být schopni provést nutný servis i v polních podmínkách.
Pozor - Podle typu vašeho luku budete k samotnému Bowmasteru pravděpodobně muset dokoupit ještě další nástavec - adapter např. pro luk s paralelními rameny. Na trhu je více výrobců přenosných bowpressů a pochopitelně jejich adaptery nelze zaměnit. Také potřebujete správný adapter podle konstrukce ramen vašeho luku.Na Internetu občas najdete za "výhodné" ceny i adaptery, které se dnes již nevyrábí - jde o starší modely pro starší luky. Pořádně si proto před nákupem, obzláště po Internetu, prověřte, zda daný adapter je skutečně ten co potřebujete. Pokud budete kupovat adapter pro Bowmaster a pro moderní luk s paralelními rameny (nikoli pastparallel) pak s největší pravděpodobností půjde o adapter zobrazený na obázku vpravo. Dejte si pozor, aby jak ohnuté "packy", tak i ohnutý "žlábek" směřovaly na stejnou stranu. Starší model tohoto adapteru měl žlábek otočený na stranu opačnou. Zobrazený adapter se dodává ve třech různých provedeních, lišících se mezerou mezi "packami" (velikost Small, Normal, Large) - mezi packy se musí vejít kladka a packy by měly vycházet pěkně na střed dělených ramen.
Pozor - toto řešení - přenosný Bowmaster + adapter nebylo v okamžiku psaní tohoto textu dostupné pro luky s tvz. Pastparallel rameny. U těchto luků hrozí vyklouznutí ramen z adapteru - tedy neměl by se pro ně používat. Pokud jste majiteli luku s pastparallel rameny, budete se muset poohlédnout po jiném řešení, nebo po "velkém" pressu.
V době, kdy byl tento článek v podstatě již hotový, se na trhu objevil další, velmi zajímavý, přenosný press. Jde o výrobek argentické firmy Synunm. Jejich výrobek vypadá na videu ještě lépe než výše zmíněný Bowmaster. Také recenze několika uživatelů, kteří měli možnost se sním seznámit, jsou velmi dobré. Bohužel, firemní stránky zatím nejsou. Nebo jsou, ale ve výstavbě, Jediným kontaktním místem firmy je zatím jejich Facebookový profil. A kde případně tento press koupit je další otázka .... Nicméně pokud máte zájem, začněte hledat podle klíčových slov SYNUNM PRESS.
Velký, profesionální press pochopitelně umožňuje výrazně pohodlnější a rychlejší práci než jeho přenosná varianta. Na druhé straně - je drahý a zabere spoustu místa. Bude jen na vás, zvážit zda jeho předností využijete. I v případě "velkých" pressů musíte dát pozor na kompatibilitu s vaším lukem. I zde je potřeba zohlednit konstrukci ramen a případně požadavků výrobce. Např. firma Bear na svých stránkách zveřejňuje seznam podmínek, které musí press splňovat a najdete zde dokonce i seznam "schválených" pressů a případně jejich adapterů pro někeré pastparallel modely.
Poslední možností je udělat si svůj vlastní Bowpress. I profesionální bowpress je v podstatě velmi jednoduché zařízení. Na Internetu najdete spoustu návodů, plánků, fotek ve smyslu "Udělej si sám". Pokud máte potřebné vybavení, můžete se vydat touto cestou. Problémem je, že jako začátečník nemáte zrovna moc informací a představ, co od vašeho budoucího výtvoru přesně chtít - např narazíte na problém s konstrukcí klíčové částí pressu - tzv "prsty" - Fingers. Ty by měly odpovídat konstrukci ramen vašeho luku aby nehrozilo jejich poškození. A bez větších zkušeností se vám to bude posuzovat špatně.
Tak .. máme za sebou další kapitolu a pokud se nepletu, probrali jsme všechno důležité ... ještě nám sice pár drobností zbývá, ale o těch si něco povíme až v další kapitole .
H.