Menu

Do světa lukostřeleckého vybavení vstoupil docela netradiční výrobce (tedy netradiční, pokud se luků týká). Firma Garmin představila mířidla Xero. No a jak už u Garminů bývá zvykem, jde o technologiemi nabitou hračku, která si určitě zaslouží naši pozornost ... 

 

Koukám na to a stále mi není úplně jasné, co si o tom všem mám myslet. Kdyby se popisovaný výrobek jmenoval XENO, pak není co řešit. Je to zcela jasný mimozemšťan (proto taky Xeno, že ?). Jenže přesný význam termínu XERO mi tak trochu uniká .. a úplně stejnou nejistotou trpí i moje myšlenky ohledně věci samotné ...

Dovolím si upozornit, že jsem Garmin XERO A1(i) nikdy na vlastní oči neviděl. Vycházím výhradně z obecně dostupných zdrojů (internet, videa, obrázky a diskuze). A proto doufám, že mi něco důležitého neuteklo, že jsem něco nepopletl a tak. V takovém případě prosím o opravu, doplnění ... a děkuji předem.

 

XeroOnBow 03Takže Garmin XERO - jedná se o mířidla na kladkový luk (tedy předpokládám, že si tohle nikdo nedá třeba na sportovní "tradičák").

Jako každá mířidla mají i Xero zaměřovací pin. Luk natáhnete, pin umístíte na cíl a vystřelíte .. a cíl trefíte. Potud vše jasný. "Nema problema gospodin"

... ale protože je to Garmin a protože je to Xeno, ehmm promiňte .. chtěl jsem napsat Xero, tak to nebude tak úplně jednoduché, jelikož:

 

  • celé je to narvané elektronikou 

  • kromě vlastních mířidel jde vlastně i o integrovaný dálkoměr

  • na mířidlech ve skutečnosti žádné piny nejsou, ale jsou vytvářeny uměle – jde o projekci světelného bodu na skleněnou plochu (tedy něco na princip kolimátoru)

  • konkrétní pozice zaměřovacího pinu/bodu je automaticky vypočtena podle změřené vzdálenosti, takže střelci nejenže odpadá nutnost odhadovat vzdálenost k cíli, ale taky nemusí mudrovat, který pin pro konkrétní vzdálenost použít, případně u jednopinových mířidel nutnost ručně posouvat hlavu mířidel nahoru či dolů

  • protože pin v reálu neexistuje - je pouze projektován, netřeba se zatěžovat tím, zda je pořádně vidět nebo ne, zda potřebujete „přisvítit“ nebo ne. Prostě svítí vždy a pochopitelně máte možnost intenzitu jasu měnit tak, aby vám vyhovovala

  • no a protože jde o high-tech vychytávku, tak se jako bonus nabízí spousta dalších „pišišvořin“, se kterými si majitel může hrát a více či méně efektivně je používat k vlastnímu prospěchu (více informací níže)

 

xero a1

 

Ano, toto jsou mířidla Garmin Xero. Vypadá to zajímavě, že ? Líbí se vám? Nebo spíš děsí ? Důležitější je, že vás to zajímá, tak pojďme pokračovat ...

 

 

Montáž na luk

Montáž na luk je naprosto standardní – nic co by se zásadně odlišovalo od „klasických“ mířidel jiných výrobců

 

Xero mont

 

Mířidla mají 3 montážní otvory, takže si můžete dle vlastních preferencí vybrat, zda je chcete mít blíže k tělu luku anebo dál. OK, není to možná takový rozsah jako u některých konkurenčních modelů, nebo dokonce modelů s posuvnou lištou (tzv. „dovetail“), ale normálnímu smrtelníkovi by to mělo v pohodě stačit.

Na mířidlech vidím také otvory určené k montáži quiveru – držáku šípů. Vzhledem k tomu, že na mířidlech samotných nejsou žádné ovládací prvky, nebude docházet ke „konfliktu“ mezi mířidly a quiverem - quiver občas brání přístupu k ovládacímu kolečku posunu jednopinových mířidel nahoru/dolů. Což je docela otrava a řeší se to všelijakými montážními redukcemi. V případě Xera byste měli být podobných nepříjemností ušetřeni.

Mířidla mají možnost nastavení ve všech třech osách. Takže uspokojí i náročné lukostřelce požadující perfektní seřízení, nutné pro maximální přesnost. Navíc díky principu funkce Xera bude nastavení hlavně třetí osy výrazně jednodušší než u "klasiky".


 

Základní seřízení

Asi nikoho nepřekvapí, že tohle „hejblo“ potřebuje k životu elektriku. Takže úplně prvním krokem je instalace baterek. Dvě „mikrotužkové“ AAA baterky (doporučené Lithium) a máte, dle tvrzení výrobce, na více jak rok vystaráno. Už tohle může znít zajímavě – hlavně pro ty z vás, kteří pravidelně používají přisvícení pinu na mířidlech a jsou donuceni ty „čmudlíkové pidibaterečky“ měnit každou chvíli ...

Druhým krokem je základní seřízení mířidel ve třech osách – základní výška (elevation) a boční seřízení (windage) a pak také seřízení tzv. třetí osy. Mělo by to být relativně snadné – jde v podstatě o to, abyste ... jako to říct .. „dostali tečku do kroužku“. V mířidlech prostě vidíte tečku a kroužek a vy je musíte „sladit“ k sobě. Pomáhají pomocné šipky, které naznačují jakým směrem je třeba posunovat nastavovací mechanismy mířidel.

 

Xero set
princip seřízení mířidel - zelený kroužek (pod horním okrajem není skoro vidět), červená tečka kterou do něj musíme dostat a pomocné šipky ukazující směr potřebných úprav. Lehčí to být snad ani nemůže ... 

 

Takto to možná zní složitě, ale v praxi to složité nebude – jen to chce ta mířidla mít na luku a luk před sebou … a ne o tom jen číst v článku.

Ostatně stejné nastavení by se mělo dělat u KAŽDÝCH mířidel (tedy mluvím o těch kvalitních, které nastavení 3 osy umožňují). Ale bohužel se tak často neděje. Často proto, že ono to není u klasických mířidel úplně jednoduché a potřebujete hodně zkušeností a další pomůcky. A nejčastěji obojí.

Naopak u Garminu Xero, díky principu funkce (projekci) by to mělo být, jak říkají naši drazí američtí kolegové, „Easy peasy, lemon squeezy“ (chápete správně - „hračka“)

 

Xero align
A tohle je cíl našeho seřizování ... tečka v kroužku. Pohoda ...



 warn Upozornění – pokud vám pojem „Seřízení mířidel podle třetí osy“ momentálně vůbec nic neříká, pak opravdu vřele doporučuji si dostudovat ... třeba v článku Tajemství třetí osy, který najdete na tomto webu. A to i v případě, že nic takového neděláte a dělat nechcete (k vaší škodě). Už jen proto, abyste věděli o co jde a jaká omezení (co se přesnosti zaměření týká) váš luk bude mít. 

 

Spoušť (trigger)

Xero musíte nějak ovládat. Abyste nemuseli sahat nikam daleko nebo „za roh", tak k tomu účelu slouží malé tlačítko-spoušť (spojené s mířidly káblíkem). Tlačítko uchytíte na jakékoliv vhodné místo na luku. Pravděpodobně to bude někde poblíž držadla luku, tak abyste to dokázali ovládat pohodlně jedním prstem i při plně nataženém luku. Kablík nějak smysluplně přichytíte, ať moc nezavazí. Řešení je to hezké, funkční a vlastně i vyzkoušené v praxi. 


Xero trigger

 

Poznámka bokem: faktem je, že podobné tlačítko na podobném místě už používají lovci, kteří z nějakého důvodu loví v noci, pro ovládání svítilny (zcela ponechávám stranou diskuzi zda tak lovit, kde a co tak lovit a hlavně zda je to OK či ne, ať z pohledu svědomí či legislativy daného místa). Nám teď jde pouze o čudlík.

Takže někdo už tam čudlík má. A někdo tam má dokonce už čudlíky dva, protože ten druhý ovládá kameru. A teď tam přibude další. To už bude docela výzva tohle všechno ovládat .. a otázkou je, kdy tam přibude další (třeba od automatického podavače šípů :-) a pak další ... a další. Trochu se obávám, že s pokračující technickou revolucí bude na našem luku za chvíli „přečudlíkováno“ :-)

 

 

Seřízení mířídel

Seřízení, nebo lépe řečeno “nastřelení” mířidel probíhá velmi podobně jako u klasických mířidel vybavených "chytrou" technologií, označovanou třeba jako SMART (u TrophyRidge) nebo podobně.

Pro nezasvěcené trocha teorie na vysvětlenou - v podstatě jde o to, že nastřelíte dva (minimálně), nebo raději tři, v ideálním případě ještě víc vzdáleností a automatika mířidel je schopna dopočítat celou balistickou křivku odpovídající vaší konkrétní konfiguraci. Křivka je pochopitelně závislá na rychlosti s jakou daný šíp odlétá z vašeho luku. Tedy závislá na rychlosti luku (dáno konstrukcí, vyladěním, doplňky), na šípu (váha, vyvážení, typ křidélek - odpor vzduchu) a na střelecké technice ...

Zjednodušeně řečeno, pokud „systém“ zná několik bodů vaší balistické křivky, je schopen se nějak „dopátrat“ jak vypadá její tvar a tudíž je schopen určit jak vypadá v kterémkoliv bodě = v kterékoliv vzdálenosti.


Až dosud se tento „dopočet“ řešil buď mechanicky (závitem a převody přímo v zařízení), kdy se podle dvou nastřelených pinů automaticky „roztáhly“ i ty zbývající ostatní piny (to je právě případ SMART technologie u firmy TrophyRidge), nebo s pomocí externího software, který vytvořil stupnici s patřičnými rozestupy a tu jste pak používali pro posouvání jednopinových mířidel.

Úplně stejný systém nyní používá i Garmin Xero. Má ale tu obrovskou výhodu, že jeho zaměřovací pin není skutečný. Je to pouze světelný bod, který se promítá na zobrazovací plochu mířidel a jeho pozici tedy může přístroj libovolně měnit.


Zpět do praxe - provádíme nastřelení:

  • Nastavíte si svoji základní vzdálenost, ta bude, dejme tomu, pro většinu normálních lukostřelců kolem 20 yardů nebo třeba 20 metrů (mimochodem zde se sluší poznamenat, že Xero pochopitelně umí pracovat v obou jednotkách). Střílíte a upravujete pozici pinu do té doby, než se trefujete kam chcete.

  • Pak postoupíte o kousek dozadu .. dejme tomu o 10m. A zopakujete předchozí scénář. Změříte vzdálenost (takže mířidla ví jak daleko jste od terče) a vystřelíte. Pak za asistence přístroje samotného posuzujete výsledek. Střed nebo odchylka ? Pochopitelně se „odchylkou“ myslí "vysoko/nízko" (stranovou odchylku tohle neřeší, ta se nastavuje pomocí "windage" v základním seřízení).

  • Podle vaší odpovědi Xero jemně upravuje pozici promítaného bodu a vy střílíte tak dlouho, než trefujete co máte. V tu chvíli lze danou vzdálenost potvrdit jako „seřízenou“.

  • A znovu o kus dozadu .... o 10m a opět změření vzdálenosti (aby Xero vědělo) a následuje střelba a korekce a.. ...a ... a .. potvrzení

  • A znovu o kousek dál ...


Tímto způsobem můžete „zmapovat“ kolik vzdáleností chcete. Čím více tím lépe. Xero pokaždé ví, jak daleko od terče jste, zná správnou pozici zaměřovacího bodu a tudíž je schopno lépe a lépe dopočítat celou balistickou křivku vašeho luku (přesněji dané konfigurace = luk x šíp x střelec). Pokud jde vše jak má, po nějaké době máme hotovo. Mířídla jsou nastřelená.

 

Použití

Pokud jsem vše správně pochopil (znovu opakuji, vycházím pouze ze shlédnutých fotek a videí a dostupných informací), pak běžné použití vypadá asi takto :

  • Stojíte v nějaké vzdálenosti od cíle. Ono je vlastně jedno, zda cílem je terč nebo lovená zvěř.

  • Držíte luk ve střelecké pozici (a je v podstatě jedno, zda je natažený nebo ne). Držíte jej tak, abyste cíl viděli v mířidlech a stisknete tlačítko „spouště“. V mířidlech se objeví červený zaměřovací bod, s jehož pomocí určujete co je cíl = na co vlastně míříte. V tu chvíli funguje Xero jako dálkoměr a vzdálenost měří.

  • V okamžiku kdy tlačítko pustíte je vzdálenost změřená, červený bod mizí a nahrazuje ho zelený ZAMĚŘOVACÍ bod. V podstatě obdoba zaměřovacího pinu na běžných mířidlech. Pro vás je to vlastně PIN, přes který máte mířit a střílet (co na tom, že doopravdy neexistuje). Jeho poloha v mířidlech odpovídá změřené vzdálenosti ... přesněji řečeno změřené a přepočtené vzdálenosti. Tyto údaje najdete i na displeji – změřená, spočtená vzdálenost a úhel sklonu


    Xero aim


    Xero totiž umí nejen měřit vzdálenost, ale dokáže také změřit sklon a podle sklonu změřenou vzdálenost přepočítat na vzdálenost tzv. „střeleckou“. Na fotce je to pěkně vidět: Změřená vzdálenost k cíli je 38m, úhel sklonu je 15o dolů. A přepočtená - "střelecká" vzdálenost (ta nejdůležitější, podle které se míří) je 36m.

    Ty dvě vzdálenosti mohou sice být stejné či velmi podobné (pokud střílíte víceméně na rovině) a pak lze rozdíl označit za zanedbatelný, ale pokud se bavíme o extrémnějších úhlech střelby, tak rozdíl může hrát zásadní roli. Zde se opět dostáváme trošku do oblasti „vyšší dívčí“ a pokud moc netušíte „vo co go“, pak vřele doporučuji k přečtení článek Jak na správný odhad vzdálenosti, kde v jeho druhé polovině, v odstavci "Střelba nahoru a dolů - jak na to?", najdete více informací o této problematice.

    Nicméně vraťme se k našemu Xero a svítícímu PINu – právě ten svítící bod je to, co vás zajímá. Je to bod, který používáte pro míření na cíl. Je přesně na tom místě na kterém by měl být - vzhledem ke vzdálenosti od cíle.


  • Příklad: jste od cíle 20m - pak bod svítí pochopitelně tam, kde svítil když jste nastřelovali na 20m. Jste na 30m ? Pak je pochopitelně tam, kde byl při nastřelování na 30m. To je jasné. Ale, když stojíte třeba na 26m, pak záměrný bod projektuje Xero do polohy, která odpovídá právě těm 26m (správnou pozici si prostě dopočítá z balistické křivky). I když jste luk na vzdálenost 26m nikdy nenastřelovali (a třeba i když jste s lukem na vzdálenost 26m nikdy v životě nestříleli), i tak se můžete spolehnout, že svítící záměrný bod je na správném místě.

    Odpadá ona improvizace, kterou známe z klasických mířidel: 

    26m?
    To nemám nastřelený. Takže co teď?
    Nooo .. to bude, něco mezi prvním a druhým pinem .. tak nějak .. asi ...

    Míření na tyto „odhadované“ mezipolohy u Garminu prostě odpadá. Xero vám na jakoukoliv vzdálenost promítne jeden jediný jasný bod na který máte mířít.

 

Otázka je, zda je automatické dopočítání je správně ? K tomu asi tolik :

  • teorie za výpočtem balistické křivky je známá a správná. Tu nikdo nerozporuje

  • správně to bude, pokud jste neodflákli prvotní nastřelení a balistická křivka uložená v přístroji skutečně odpovídá vašemu luku a spol.

  • správně to bude, pokud jste po nastřelení mířidel na vaší konfiguraci nic zásadního nezměnili - neměnili nátahovou sílu, délku, nedělali nějaký zásadnější tuning, neměnili šípy atd ...

  • a správně to bude, pokud tomu „v hlavě uvěříte“. Protože docela častý problém s těmito „vychytávkami“ je, že lidi prostě podvědomě nevěří tomu, že by to mohlo fungovat. A pokud tomu podvědomě nevěříte, nikdy váš výstřel nebude jistý a výsledkem bude chyba a „minela“. Ale ta minela jde v takovém případě „za vámi“, ta mašinka je v tom naprosto nevinně.


Druhým způsobem použití je zobrazení tzv. „Fixních pinů“. To jsou vzdálenosti, které si v nastavení přístroje definujete jako „fixní“. A pokud do tohoto režimu přístroj přepnete, pak se v mířidlech objeví ne pouze jeden svítící bod, ale hned několik. Prostě vidíte najednou několik (předem definovaných) pinů pro různé (předem definované vzdálenosti). Dá se říct, že v tuto chvíli Xero vypadá a i funguje jako klasické vícepinové mířidlo.


Fixed pins

 

Na fotce máme Xero se 4 fixními piny (mimochodem pán by si měl co nejrychleji vyměnit baterku ... ). Zobrazené fixní piny mohou být dva, tři, čtyři ... to záleží na vás. Tento režim zobrazení se do zpět do jednopinového režimu vrací buď automaticky po uplynutí nastavené doby, nebo ťuknutím do spouště.

 

Poznámka – přiznám se, že právě teď vůbec netuším k čemu by mně osobně byl tento multipin režim být dobrý. 

To co bych na Xeru ocenil asi nejvíc je právě fakt, že mám před očima jen jednu jedinou tečku pro všechny možné vzdálenosti. Tak proč se vracet k „vícepinovému zmatku“ ? Nicméně věřím, že nějaký důvod existuje ... :-)

Doplněno později - jediné co mě (zatím) napadlo je, že pokud byste přepnuli Xero do režimu Multipin a zalepili displej tak, abyste ani nááááhodou nemohli zahlédnout informace o případně změřené vzdálenosti, tak by tato mířidla, mohla .. možná .. splňovat omezení v některých sportovních disciplínách (které použití dálkoměru implicitně zakazují). Je to podobné jako v amatérském soutěžním golfu při použití golfových vozíků, které umí měřit vzdálenost (tam se to řešilo přepnutím do režimu "Neměřit" a ještě pro sichr přelepením displeje populární "telepáskou", aby se předešlo jakýmkoliv pochybnostem a diskuzím). 

 

No a to je asi tak vše. Tedy pokud se týká těch nejdůležitějších hlavních funkcí. Pokud tedy za hlavní funkci mířidel ještě stále považujeme míření :-) Nicméně kromě již zmíněného lze Xero využít ještě k dalším hračičkám ..

  • Kontrola správného držení luku (kroucení) – pokud máte luk plně natažený a stisknete a držíte spoušť/tlačítko, pak Xero provádí měření vzdálenosti k cíli. V tu samou chvíli také vidíte onen kroužek a bod (známe je z nastavování) a víme, že bod by měl být přesně uprostřed kroužku. Pokud tomu tak není, pak vězte, že luk držíte jinak, než jste ho drželi při seřizování. To znamená že nemůže střílet přesně. Většinou je to způsobeno chybným (silným) držením luku, které způsobuje kroucení s následkem nepřesné střelby.

  • Stranový náklon luku při výstřelu – správně by kladkový luk měl být při výstřelu kolmo k zemi (neměl by být nakloněn ani doleva ani doprava). Ostatně od toho na mířidlech máte onu malou vodováhu. Ne každý na ni ale při míření kouká a už asi nikdo nedokáže říct, zda v okamžiku výstřelu byla jak být má – tedy bublinka uprostřed. A pak mudrujeme, proč nám to lítá jinam než má.

    Zde může pomoci Xero – při výstřelu zaznamená právě zmiňovaný náklon a vy se můžete poté v klidu podívat jak jste to zase „zmastili“ .. při lovu asi k ničemu, ale na pilování správné techniky u terče pro ty pečlivější z nás asi užitečná věc.

  • Vyladění luku – Xero dokáže změřit, jak dlouho luk po výstřelu vibruje a dokáže tuto hodnotu zobrazit na displeji. Čím je tato hodnota menší (čím méně a kratší dobu luk vibruje) tím je jeho chod efektivnější. Můžete tak (pochopitelně v rámci jistého rozsahu a přesnosti) sledovat pozitivní či naopak negativní vliv vašich ladících zásahů nebo přidaného vybavení.

 

Kromě základního modelu Xero A1 existuje ještě o malinko vychytanější bráška s označením A1i. Základní funkce jsou totožné, ale "íčko" nabízí následující možnosti navíc :

  • Profily – pokud na luku používáte různé druhy šípů, pak vám budou VELMI užitečné různé profily. Mám třeba šípy pro běžný lov. Pak mám šípy na závody 3D, kdy nepotřebuji průraznost ale preferuji snížení váhy a získanou rychlost. No a pak můžu mít i „nějakou vraždu na slony“, což je supertěžký šíp, který sice letí pomalu, má výraznou křivku ale zase převrátí zaparkované auto. Anebo mám dvě sady sice stejných šípů, ale na jedné je lehká 100gr "mechanika" a na druhé sadě těžký fixní hrot s váhou 250gr. 

    Je zřejmé, že každý takový šíp poletí jinak. Jinak rychle, jiná balistická křivka. Se základním modelem Xera byste je museli při každé změně šípu přestřelovat (ostatně stejně jako u klasických mířidel). U modelu „i“ si ale vytvoříte pro každý typ šípu vlastní profil, provedete nastřelení a kdykoliv dotyčné šípy hodláte použít, na Xeru pouze aktivujete příslušný profil. Tohle je hodně fajnová funkce ... 


  • Jiná barva pinu – zatímco základní Xero má všechny piny zelené, majitelé modelu „i“ si mohou s barvami vyhrát. Tedy, pokud volbu mezi zelenou a červenou barvou budeme chápat jako „vyhrání“ :-)  Ano, pokud jsem něco nepřehlédl, pak skutečně jiná barva než zelená a červená nelze. Nicméně i ty dvě barvy mohou být při použití fixních pinů – v režimu "multipin" zobrazení užitečné.

  • Počítadlo výstřelů - Xero vám dokáže vést přehled o tom, kolik šípů jste vystřelili během tréninku a kolik celkem. Stále přemýšlím k čemu je tohle dobré. Možná abyste měli důkaz pro manželku, že skutečně chodíte na trénink a ne chlastat do hospody. Otázkou ovšem je, zda něco takového chlap doopravdy potřebuje ? :-) Ale vážně, je to sice víceméně pitomost (pardon), ale šlo by to použít třeba ke zjištění kolik toho má vaše tětiva za sebou a zda není čas k výměně.


  • Vyhledání místa nástřelu – pokud Xero A1i používáte společně s odpovídajícím vybavením Garmin (hodinky Phoenix), může vám pomoci přesně nalézt místo, kde lovená zvěř stála v okamžiku výstřelu. Xero si pamatuje pro posledních 10 výstřelů změřenou vzdálenost a azimut. Co jsem pochopil, tak tyto údaje můžete uploadovat  do hodinek a ty vás následně pomocí šipek na displeji donavigují přesně na místo, kde stál objekt vašeho zájmu (na který jste mířili/stříleli). To je pochopitelně velmi důležité misto, odkud začíná případné dohledávání zvěře.

    Jako je to hezká pišišvořina, ale upřímně - s ohledem na vzdálenosti na které se s lukem běžně loví, mi to přijde jako trošku zbytečné. Těch pár metrů by si snad každý mohl či měl pamatovat. Ona ta funkce bude pravděpodobně převzatá z oblasti lovu střelnou zbraní a tam ano .. tam to může být asi velmi užitečné. Protože tam se už se bavíme o vzdálenostech v řádu desítek či stovek metrů. A teoreticky to tedy může být užitečné i pro bowhuntery, kteří z jakéhokoliv důvodu loví na delší vzdálenosti. 

 

Míry, váhy a peníze ....


Pokud až doposud vše vypadalo fajn, teď se pravděpodobně dostáváme do oblasti, kde už tak veselo nebude. 

První bodem programu je vzhled a s ním související rozměry. Je asi zřejmé, že Xero prostě není (a ani být nemůže) žádná elegantní modelka s muší váhou. Naopak je to pořádný kus vybavení, který .. upřímně .. vypadá ... no ... jak to říct ... nevypadá úplně hezky, no.

Já vím, že otázka vzhledu nebo designu je velmi subjektivní věc, a že někomu může Xero připadat jako naprostý klenot na jeho vymazleném luku. Ale mě osobně se prostě nijak extra nelíbí. Zdůrazňuji že právě teď mluvím pouze a jen o vzhledu. Přijde mi to, jako kdybych na luk namontoval "starou Hi8 videokameru na tyčce".

 

XeroOnBow XeroOnBow 02
Tak nějak takhle by mohl jednoho dne vypadat váš luk. Líbí nebo nelíbí ? 

No a jak je to velký, tak je to i pochopitelně těžký. Xero váží, dle údajů výrobce 418g (a to tipuju bez baterek). S dvěma AAA články se dostaneme (odhadem) něco kolem 500g.

... takže to máme, paní Nováková, půl kila. Můžu to tak nechat ?


Ehmm ... půl kila, to už je dost. Nováková je asi v pohodě, bo půl kila je na nedělní oběd tak akorát, ale my bowhunteři to možná budeme vidět jinak.

V době, kdy výrobci luků bojují o každý gram, na riseru frézují díry kde se jen dá, v době kdy lidi platí krvavé peníze za karbonové monokoky, přičemž argumentem je často právě hmotnost, najednou vyhodíte půl kila „z okna“.

Jenže, pokud jsme soudní, musí nám být jasný, že takhle vychytaná a složitá věc prostě něco vážit bude. Protože musí. Ze vzduchu to nevyrobíte. Dalším argumentem je to, že i konkurenční mířidla něco váží. Některé sofistikované high-end modely mají taky dobře přes 250g. I tak je to ale jenom polovina ... No, ale my s tím tady nic nenaděláme. Prostě berte nebo nechte ... 

 
No a když už si toho paní Nováková nechala navážit půl kila, bylo by asi dobrý, aby se optala kolikže je dlužná ...

.. no ... tak na to si Nováková radši někam sedněte ... ať vás to neporazí :-) 


Protože cena .. cena je MAZEC ... M  A   Z    E      C .... 

  • za základní Xero položíte na stůl 800 dolarů
  • a pokud jste se zamilovali do modelu „i“ tak si nachystejte rovných 1.000 USD.

 

Dovolím si lehce uštěpačnou poznámku - je asi docela štěstí, že značkoví výrobci luků v posledních letech svoje top modely "poslali" daleko za hranici 1.000 dolarů. Jen tak je totiž zajištěný, že za mířidla nedáte víc než za luk samotný. Protože pokud byste si chtěli dát na luk, bratru za 600 doláčů, mířidla za „tácek“, tak to už je hodně ujetý (nic ve zlým) ..
 

Jen pro úplnost – Xero jsem našel i na stránkách českého Garminu za ceny 20.000 a 25.000 za model A1 a A1i (v době psaní článku).

Což je cena naprosto odpovídající americké, hlavně když zohledníme problematiku nákupu, cenu za dopravu a pojištění a následně clo+DPH. Takže pokud Xero uvidíte na letišti v Dubaji v DutyFree shopu při cestě z dovolené, pak ho rozhodně kupte levněji tam. Ale pokud uvažujete nad nákupem tady od nás, pak já osobně vidím český Garmin jako velmi rozumné řešení – třebas i kvůli záruce.

 


Je mi jasné, že cena, nebo spíš její vnímání, je relativní. Pro někoho to je a vždy bude naprosto mimo. Pro někoho je to tak na hraně a bude čekat na vánoce. A někomu je to fuk a vánoce si udělá kdykoliv. 

Ostatně, víte jaký je rozdíl mezi malým klukem a dospělým chlapem? Pouze v ceně hraček :-)

 

Takže asi tak ... Věřím tomu, že někomu ta cena přijde adekvátní vzhledem k tomu, co všechno ten přístroj nabízí a možná mu nebude vadit ani váha ani vzhled. Tudíž vůbec nepochybuji, že si Xero své zákazníky najde. A že jich bude, po prvotním šoku (a možná i s časem klesající cenou), víc a víc.

A ještě mě napadlo, že k té ceně by bylo fér dodat následující – berte to tak, že v ceně mířidel Xero máte i dálkoměr, který byste si jinak museli/chtěli koupit. A kvalitní dálkoměr, to je dneska bratru za 200-400 dolarů ... takže to si z ceny Xera „jakoby“ můžete odečíst ... i tak je to sice pořád hodně, ale už to není taková „vražda“.

 

Takže koupit nebo ne ?


Funkce jsme probrali, váhu a vzhled a peníze taky. Paní Nováková sice ještě pořád lapá po dechu, ale zdá se že to přežije  ....  

A my bychom se mezitím mohli zamyslet nad věcmi, které možná nejsou na první pohled úplně zřejmé, ale které mohou hrát důležitou roli:


xerobowvars
"Hračičkové" si určitě najdou něco, co se jim bude líbit ... ;-) (zdroj: garmin.cz)

 

  • Je to na elektriku – tohle mi třeba vůbec nevadí. Já se stejně bez přisvícení pinu na svých mířidlech neobejdu a tak jsem na elektrice stejně závislý. V době kdy jsem neustále kupoval takový ty malinkatý pidibaterečky, co se do běžného přisvícení v mířidlech dávají, tak za ty 3 baterky jsem pokaždé vyplázl cca 70-90 korun. A pokud jsem zapomněl přisvícení vypnout, což se stávalo docela často, tak baterky byly do druhého dne v *** . Tak v té době bych za možnost použít dvě tužkový baterky prodal klidně i vlastní duši. 

    (jen mimo zápis - nakonec jsem skončil u externího přisvícení ZBros s cenou cca 150 USD .. ano JEN za přisvícení. Takže já jsem asi ten poslední, kdo by měl kritizovat absurdní ceny za lukostřelecké vybavení. No co ... každý máme své hříchy). 

    Nicméně za mě osobně elektrika nevadí, dvě „tužkovky“ jsou super. A s deklarovanou dobou výdrže přes jeden rok vážně nevím, co tu řešíme.


  • Je to další „kurvítko“ – ano to je. Mám o výrobcích od Garminu vysoké mínění a používám je několik desetiletí a co si pamatuju vždy vše víceméně fungovalo jak má. Ale tady nejde o to, jestli je to Garmin nebo ne. Tady jde o princip - o to, že je to hodně složitá věc. A každá složitá věc se může porouchat. A čím složitější, tím větší pravděpodobnost že se ta stane.

    A mířidla jsou na luku, tedy kladkovém luku, věc naprosto nezbytná. Bez nich to nejde. Pokud se vám někde „vyhrobí“ klasická mířidla, stále tam někde zůstane nějaký pin, se kterým můžete nějak pracovat-improvizovat. Jenže tady to bude jinak .. jakmile se Xero (nebo cokoliv obdobného) nezapne jak má, tak s tím nenaděláte nic. Ledaže byste si tam černou fixou udělali tečku .. ale ta zase nebude svítit :-)  

    Prostě budete na dokonalé funkčnosti PLNĚ závislí. A je dobré to mít na paměti .. takže já, pokud bych měl na luku Xero, bych měl ještě v kufru nějaký levný 3piny za 30 dolarů jako zálohu. Seřízený, nachystaný k montáži. Hlavně pokud bych cestoval někam dál.

    Mimochodem, čím déle koukám na fotky luků s namontovaným Xerem, dochází mi následující - "hlava" mířídel, kde je soustředěna většina "hmoty a váhy", je na konci relativně subtilní montáže (znovu zdůrazňuji, že vycházím pouze z videí a fotek). A přemýšlím, co se stane, až s tím lukem někde "fest třísknete". Což je věc pochopitelně nechtěná, ale v bowhuntingu docela běžná. Jak moc ta montáž vydrží, než se něco ohne nebo povolí ?

    Nevím .. vážně netuším. I u některých současných klasických high-end mířidel (převážně modelů převzatých ze sportovní střelby na dovetail montáži) je to "už vo hubu". A obávám se, že Xero tento možný problém posune do vyššího levelu. V každém případě mít Xero na luku bude znamenat být velmi opatrný v manipulaci s ním. O nějakém robustním řešení nelze rozhodně mluvit. Ale opakuji .. to už nelze ani v případě řady jiných "klasických" mířidel, která se dnes běžně prodávají.


  • Dalším faktorem ke zvážení může být „legálnost“ použití. A tou legálností lze myslet dvě věci :

    Lov - na světě jsou země, kde podobná mířidla jsou NEPOVOLENÁ. Např. některé státy v USA dodnes nepovolují nic elektronického (a to ani přisvícení pinu na klasických mířidlech). Tečka. A pokud tam pojedete lovit, očekává se že budete dodržovat zákony – skutečně dodržovat (ne jako u nás, kde všichni prdí na všechno)

    Sport – pokud byste rádi aktivněji vstoupili třeba do oblasti závodů v 3D lukostřelbě, pak (přiznám se, nevím to jistě, nikdy jsem tam nebyl .. takže pouze tuším, či předpokládám) s podobnými mířidly TVRDĚ narazíte. Tam není povolen ani obyčejný dálkoměr, natož podobná vychytávka.

    Pokud se většina vašich bowhunterských aktivit odehrává v prostředí, které podobným vychytávkám není "legislativně" nakloněno, pak se asi shodneme, že je to problematická investice.


  • No a posledním rozhodovacím kritériem asi bude – „Vaše já“. Váš způsob jak k lukostřelbě, potažmo lovu přistupujete. Zda chcete „lovit a ulovit“ za každou cenu. A využití těch nejmodernějších vychytávek vám přijde samozřejmé a OK.

    Nebo je pro vás důležitá tradice. Chcete to "mít těžké". Takže běháte po lese v červené flanelové košili a s holým tradičákem si hrajete na Freda Beara. A je vám jedno, že takhle asi nikdy nic neulovíte. To pro vás není důležité. Nezajímá vás, že manželka musí nakupovat maso v Tescu, protože jinak by rodina chcípla hlady.

    Nechci to zlehčovat, ale tohle je asi nejvíc individuální kritérium. Zrovna já nemám podobná rozhodování lehký. Na jedné straně opravdu tíhnu k legendám Fred a spol. a v opravdu to považuji za to NEJ. Na druhou stranu doslova miluju všechny ty moderní hejblátka - hlavně když to má LED diody co blikají ... a občas to pípne .. tak to jsem ztracenej :-)


Když jsem Xero na netu uviděl poprvé, říkal jsem si „Proboha .. jak zoufalý už musí člověk být, aby koupil tohle ...“ a považoval jsem to skoro za odpornost či dokonce podvod, který odporuje samotné podstatě bowhuntingu. Jenže jak šel čas, tak se mi to postupně rozleželo v hlavě.

A jak jsem koukal na videa a četl názory ostatních (hlavně starších a moudřejších), tak mně postupně docházelo následující :

  • Garmin XERO není žádný podvod. Ani na lovecké tradici ani na zvěři. OK, můžeme diskutovat na téma "až moc dokonalá" pomůcka, ale podvod to rozhodně není.

  • Jsou to v podstatě obyčejná mířidla.

  • Přesněji, je to kombinace dálkoměru a mířidel. Dvou věcí, které už jsme stejně měli k dispozici a které většina z nás (mě nevyjímaje) považovala za "košer" a už dávno používala. A necítili jsme se nijak provinile. Upřímně, kdo z nás by se posadil na čekanou, aniž by si v klidu dopředu proměřil „támhleten pařez“ nebo „tamtu větev“? Už proto, aby potom nemusel ve stresu vzdálenost odhadovat a dopouštět se zbytečných chyb.

  • Xero za vás ani nezamíří, ani vám nepodrží luk, ani za vás nevystřelí. To je na vás. Xero z vás neudělá lepšího střelce, než jste. Pouze dokáže eliminovat chyby vzniklé z odhadu vzdálenosti. Zbytečné chyby, které vedou k chybnému zásahu a ke zbytečnému zranění zvěře. Takže je klidně možné, že kdybychom se optali na názor jelenů a prasat, tak ti by pro Xero hlasovali všema deseti (vlastně všema čtyřma).


Na druhou stranu plně chápu, že jsou lidé, kterým tohle prostě už přijde „moc“. A ani k tomu nemusí mít nějaké „super důvody“. Každý z nás má tu hranici někde jinde. A mění se to navíc i v čase.

Pro Nelse Grumleyho byla neúnosná představa sériové výroby luků v roce 1949. Fred Bear vlastně nikdy nestrávil kladkové luky. Jiní se nesmířili s jinými než dřevěnými šípy, další zase nesnesli otevírací hroty ... atd.

Nelze říct, že tenhle má ještě pravdu, a tamten už ne. Pokud se pohybujeme v rámci platné legislativy a obecně přijímaných zvyklostí, pak je asi na každém aby si zhodnotil jak moc mu daná věc pasuje do jeho představy „fér lovu“. A to je něco, o čem by bowhunting měl být především.

Ale i ti největší tradicionalisté si musí uvědomit, že vývoj nikdo nezastaví a Garmin Xero je pouze předvojem toho, co nás v dalších letech čeká ...

H.

 

disbut2