Menu

Nedávno jsem od jednoho z návštěvníků webu dostal email, ve kterém mi tak trochu „vyčítal“ moji zaujatost a především nadměrnou propagaci firmy Bear. Rád bych k tomu dodal pár slov .. 


Autor mě jednak pochválil za web jako takový, ale pak mi (i když nijak ve zlém) vyčetl to, že podle jeho názoru propaguji až přehnaně Bear.  Že to, především v začínajících uživatelích, může vyvolat dojem, že tahleta značka je prostě nejlepší a všechny ostatní „jí nesahají ani po kolena“. Což prý není zas tak úplně pravda. A jestli snad, za tím vším nejsou i jiné, třebas komerční, důvody atd ...

 • Pochvala webu mě potěšila.
 • Kritika mé "zaujatosti" už méně. S autorem jsme si vyměnil několik emailů a myslím, že i vše vysvětlili. Nicméně od té doby jsem měl pocit, že by bylo dobré některé záadní věci zopakovat i zde. A možná ještě přidat pár dalších vysvětlení.


Hned na začátek bych ale rád zdůraznil jedno. Zmíněný email v žádném případě nechápu jako „útok“ a následující text tedy rozhodně není žádná „obrana“.  Je to jen můj komentář, který snad pomůže objasnit, jak to vidím já ...

 

Žádny komerční vliv

Hned na začátek zopakuji to nejdůležitější :

Bowhunter.cz je ryze amatérský web,
založený na čistě fanouškovském nadšení pro problematiku loveckých kladkových luků.

Tento web nemá spojitost s žádnou komerční firmou.

Howgh ....


Neprodávám luky, neprodávám vybavení. Nemám žádné napojení na jakoukoliv firmu a tudíž ani nemám zájem propagovat nějakou konkrétní značku. A už vůbec ne na úkor ostatních. A to se pochopitelně týká i značky Bear.

Dokonce ani žádnou takovou aktivitu aktuálně neplánuji. Tím neříkám, že se to nikdy v budoucnu nemůže změnit. Tím říkám jen to, že nemám v danou chvíli v úmyslu se oblasti loveckých kladkových luků věnovat komerčně. 

Abych byl naprosto upřímný - přiznám se, že už mě to napadlo. Že by bylo super se tomu začít věnovat pořádně. Mít pořádný obchod, nabízet víc značek, spoustu vybavení, pořádný servis .. prostě opravdový „proshop“. Prostě dělat to, jak se to dělat má. Jenže, čím víc jsem nad tím přemýšlel, tím víc jsem docházel k závěru, že to asi dělat nechci.

 • Jednak už jsem docela v letech a nemám toliko energie ani času, kolik by bylo třeba
 • Za druhé vím, že proměna „koníčka“ v profesi většinou nedopadne nejlíp (už jsem někdy něco podobného zažil) – máte sice práci, ale přijdete o koníčka. O to, co vás kdysi tak bavilo.
 • Za třetí tak nějak tuším, že v našich končinách prostě není dost velká klientela potřebná k tomu, aby se opravdu velkoryse pojatý obchod uživil. A jen to nějak „šušnit na koleně“, za každou cenu, se mi prostě nechce.
 • Takže, pokud se něco nějak zásadně nezmění, pak se lukům komerčně věnovat nehodlám.


Jen si to shrňme. Není zde žádný komerční vliv, který by vysvětloval moje „zapálení pro firmu Bear“.  A i kdybych, někdy, nějaký obchod měl, pak značka Bear bude pouze jednou z mnoha a rozhodně jí nebudu nijak upřednostňovat.

 

Je tedy Bear nejlepší ?

Základní odpověď je jednoduchá -  Není.

Bear je pouze jednou z několika firem, které vyrábí špičkové luky. Na trhu je dnes několik velkých „hráčů“, kteří vyrábí "to NEJ". A firma Bear je pouze jednou z nich. 

Firma Bear je naopak docela zajímavá svoji historií. Od počátku byla špička – založil ji Fred Bear a byla synonymem pro kvalitní luky. Jenže pak odešel Fred, firmu převzal Jennings, pak umřel Jennings a firmu převzal někdo jiný .. ani nevím kdo ... a výsledkem bylo, že kvalita postupně zmizela. Bear vyráběl čím dál větší šmejdy, které prodával např. ve Wallmartu a zdálo se, že po slavné značce brzo neštěkne ani pes. Nikdo, kdo to s luky myslel vážně nevěnoval jejich produktům ani minutu.

Naštěstí se před několika lety změnil vlastník (dnes je to, pokud se nepletu, Escalade Sports), který stanovil za cíl návrat mezi elitu. On to nebyl moc jednoduchý úkol, protože pověst značky byla docela hodně pošramocená.

Nicméně se začalo dařit. Přišel model Carnage, další rok Anarchy. Pak Motive, Agenda a teď Arena. 5 let po sobě dokázala firma vyprodukovat luky, který se mohly směle srovnat s tou nejlepší konkurencí. A firmu Bear prostě začali brát fanoušci opět vážně. A s postupujícími roky už "hodně vážně".

Bear je značka, která se dokázala vrátit od "samotných bran pekla". Zpátky, téměř na samotný vrchol ... a to je něco, co stojí za uznání.Alespoň to moje mají.

 
thinkJá osobně mám prostě tuto firmu rád. Je to moje osobní preference. Mám od nich tři luky. Líbí se mi jak vypadají. Líbí se mi jak střílí. Líbí se mi, jak se firmě daří držet nastolený směr – vrátit se mezi špičku. Nejenže dokáží dodržet trend minulých let, ale vždy ještě něco přidají. Rok od roku jsou lepší. Líbí se mi, jak firma funguje. Líbí se mi jejich vztah k zákazníkům, komunikace atd ... 

Znovu opakuji, tohle vše je pouze moje osobní preference, která neříká vůbec nic o tom, zda jsou konkurenční značky dobré nebo špatné.

A navíc, vůbec se nepovažuji za ortodoxního a zaslepeného fandu. Nemám žádný problém s tím, aby můj příští luk byl třeba Hoyt. Nebo Bowtech. Dokonce právě nad Hoytem a jejich modelem Nitrum Turbo vážně uvažuji. Až nadejde okamžik pro nový luk, bude Bear pouze jednou z možností. Jedním z kandidátů. Možná bude mít malinkatou výhodu v tom, že tu značku mám v oblibě, ale tím to končí. Vše ostatní si bude muset tvrdě zasloužit.

Vše výše uvedené bylo označeno jako „základní“ odpověď. Pak ale existuje ještě jedna odpověď, která už není tak jednoduchá. Odpověď na otázku, jaký luk si má koupit případný zájemce. Ale té se budu věnovat samostatně na konci tohoto článku.

 

Názory a jejich objektivita či subjektivita

Vždy, když píšu nový článek, přemýšlím, nakolik by měl obsahovat pouze fakta a nakolik si můžu dovolit do něj vložit své názory nebo komentáře.

S názory a komentáři je totiž obecně problém. Jsou vždy subjektivní. Nelze jinak. Vždy jsou nějak zatíženy autorovým viděním světa. Jeho zkušenostmi, preferencemi, náladami, vkusem atd ...

To je problém názoru. Jenže některé články nelze bez názoru vůbec napsat. Další možná ano, ale bylo by to jen suché konstatování faktů a konec. A to mi přijde škoda. Proto dávám svým názorům ve svých článcích prostor. Ostatně, kde jinde bych se mohl vykecat, když ne tady, že ? :-)

A tak, jakmile se někde objeví mé názory, prostě z nich vycítíte moje preferece. S tím se asi nedá nic dělat. Na druhou stranu, pokaždé se snažím držet co nejvíce „při zdi“. Být co nejvíce zdrženlivý a třeba názory, kde už bych šel „zbytečně moc na hranu“, raději nepublikovat. Pokud tedy nejsem skálopevně přesvědčen, že takové tvrzení je objektivní.

To se pochopitelně netýká pouze výrobců luků (a tedy i „ propagované“ značky Bear).  Stejně tak při čtení článků zjistíte, že „nejlepší šípy“ jsou prostě Easton FMJ, nejlepší mířidla jsou XYZ a release „ABC“. Stejně tak subjektivní je i můj názor ohledně nakupování v zahraničí, atd.. atd. V poslední době začínám tíhnout k jednopinovým mířidlům. Je tedy možné, že časem z mých textů "ucítíte závan mého přesvědčení, že jednopiny jsou prostě to NEJ ..." :-)

Vždy se ale snažím dotyčnou část textu uvést jako „můj soukromý názor“. Pokud mě neklame paměť a pokud jsem snad někde nezapoměl, pak tohle upozornění píšu všude. Čtenář, schopný pochopit psaný text, by tak měl vědět, že následující informace má přijímat s jistou obezřetností.

A pokud se snad někdy a někde "utnu", stačí se ozvat. Přečtu si vaše výtky a pokud budou správné, kritizovaný text rád upravím.

Problém jednoho autora

Asi největší problém webu Bowhunter je skutečnost, že 99% článků jsem napsal já. Tudíž naprostá většina článků je ovlivněná mými názory. Z téměř každého textu budete prostě více či méně cítit, co si ten "blbec myslí" :-) Ale to asi jinak nejde ...

Problém by se dal vyřešit lehce. Tím, že by tu autorů bylo víc. Co autor, to názor, to jiné preference. Takhle nějak je to třeba v časopisech. Těch autorů je tam tolik, že se jednotlivé subjektivní pocity v celkovém výsledku tak nějak „vyrovnají“ a vytvoří docela objektivní celek.

Ano, to by bylo super !

Jenže problém je, že tu prostě žádní jiní autoři nejsou. Občas se sice někdo ozve, občas někdo projeví zájem, zda by to šlo.

Pochopitelně, že by to šlo.

Vítám jakýkoliv článek (pokud to nebude naprostý blábol), na jakékoliv téma (pokud bude souviset s luky nebo bowhuntingem). Jenže až dosud ".. skutek utek’. Přes veškerou moji snahu získat pro tento web I další autory, si zatím budete muset vystačit se mnou :-) 

Pokud jste ale .. snad ... někdy nad vlastním textem přemýšleli, pak vás prosím .. nepřemýšlejte a pište. Je to zábava. Teda většinou ... Uvidíte :-)
 

Proč nejsou články i o jiných značkách ?

Občas se mě někdo ptá, proč tu jsou články jen o produktech či novinkách těch stále stejných firem. Pochopitelně Bear a třeba Hoyt. Ale ti ostatní výrobci, jakoby ani neexistovali. Že je snad okázale ignoruju. A že to není správné ...

Rád bych to uvedl na pravou míru. Pravda je, že o nich nepíšu. A že to správné není. Ale důvod je prostý. Já jim prostě nerozumím tak dobře, abych o nich psát mohl.

Jako příklad vezměme např. značku PSE:

 • Vyrábí špičkové luky, o tom není žádná diskuze. Jedny z nejvýkonnějších luků, jaké dnes vůbec můžete koupit. Paráda...
 • Jenže, mně osobně se nelíbí. To je čistě můj subjektivní dojem. To nemá nic společného s tím, zda je ten luk dobrý nebo ne. 
 • Takže výrobky PSE nijak zvlášť nesleduju. Nemám o té značce, o jejich produktech, jednotlivých modelech, žádný rozumný přehled.  Znovu - tím neříkám, že jsou špatné. To rozhodně ne. Neříkám o nich prostě nic, protože se v tom prostě pořádně nevyznám.

 • A když potom PSE uvede nové modely, co mám dělat ? Bez detailnějších znalostí značky, bez znalostí vývoje jednotlivých modelů za několik posledních let, bez znalosti technických detailů jako je např. používaný systém kladek (a jeho vývoj), prostě nejsem schopen napsat žádný smysluplný komentář. 

 • Takže ano, koukám na nové luky, jsem sice schopen (víceméně pro svoji vlastní potřebu) pochopit co vidím, ale rozhodně nejsem o tom schopen napsat rozumný text. Tedy ne takový, který bych se odvážil a chtěl publikovat.

Totiž, i "obyčejný" krátký článek na téma, které jakž takž znám (např. Bear) mi zabere skoro celý den nebo dva. Článek na téma, které neznám, by mi ale zabral času mnohem více. Prvně bych musel nastudovat všechny "vstupní" informace, které potřebuji .. co je to za firmu, jaké byly minulé modely, zda byly úspěšné, nebo naopak „propadák“ a případně proč, zda se změnil nějaký zásadní technický detail – např kladky, zda je to jejich systém nebo jen licence atd atd .. a pak teprve bych mohl popsat novinky.

To vše by byla práce tak .. na týden a možná i víc (?). A já prostě tolik času nemám a i kdybych ho měl, věnuji ho raději jiným tématům.  Tím ale neříkám, že si značka PSE pozornost nezaslouží. To rozhodně ne.

Chci tím jen naznačit, že já nezvládnu vše. Že prostě nedokážu, a snad ani nechci, pokrýt vše, co s loveckými kladkovým luky souvisí. Možná, že mě někdy PSE nečím zaujme natolik, že se nadšeně pustím do podrobnějšího studia a začnu se té značce věnovat více. Typickým příkladem může být letošní novinka od firmy Mathews. To je také firma, která až donedávna stála „mimo můj zájem“. Jenže, stačilo uvést na trh nový kladkový systém NOCAM a stalo se co ? Stalo se, že upoutali můj zájem a .. článek byl na světě.

Na druhou stranu ... a to mi prostě přijde mnohem důležitější ...  nevidím jediný důvod, proč by fanda značky PSE, který jejich vývoj pozorně sleduje, nemohl napsat a vlastní text a poslat mi ho ke zveřejnění. Rád, OPRAVDU rád, ho zde zveřejním. A taky ... rád si ho přečtu, protože mě to pochopitelně zajimá.

Ona,ta "ignorace" se netýká jen PSE. Nepíšu (protože tomu prostě dostatečně nerozumím) i o jiných značkách – Mathews (až na tu NO CAM výjimku), Bowtech, Elite, Stroher, Obsession, Expedition bows, Martin .. těch výrobců luků je víc. A co teprve vybavení ... naprosto zatím "ignoruji" mířidla HHA, CBE, Axcel, TruGlo, CooperJohn, SureLoc, SpotHogg,  atd ... nebo zakládky QAD, NAP ... atd ... atd ... je toho tolik...

Přitom tuším, že v našich končinách jsou lidé, kteří s těmito značkami mají osobní zkušenosti. A že by byli schopní bez problémů napsat text, který by ostatní zajímal a byl jim k užitku. Pokud ale nic nenapíší (a nepošlou), pak nemám co publikovat. A sám to všechno nezvládnu. Do té doby bude obsah webu Bowhunter.cz prostě omezený jen na témata, která zajímají mě a která jsem schopen nějak rozumně zpracovat. Což je sice škoda, ale jiné řešení nevidím ...

Občas chybí „zpětná vazba“

Pokaždé, když publikuji nový článek, nesu tak trochu „kůži na trh“. Přemýšlím, co jsem napsal, co jsem zapomněl, co jsem mohl splést. A kdy se ozve někdo, kdo dané problematice opravdu rozumí, a namítne, že „melu nesmysly“. Nebo v lepším případě, že je to víceméně správně, ale tamten detail je úplně špatně.

Opakuji, že nejsem žádný světový expert na kladkové luky. Někdo, kdo se této problematice věnuje už desítky let a je to jeho životní koníček. A že mám "zmáknutý" vše, co s tím souvisí. V našich končinách dozajista existují lidé, kteří mají mnohem víc zkušeností a vědomostí než já. Kdyby tito lidé publikovali co ví, tak já bych prostě jen potichu seděl doma u počítače, četl a „šoupal nohama“. A web Bowhunter.cz by asi nikdy nevznikl. Jenže, tito lidé nic nepíší a proto jsem začal já. 

Přiznám se, že zpočátku jsem se docela děsil, kdy mi někdo vynadá, proč se pletu do věcí, kterým nerozumím. Podobný „výprask“ ale nepřišel. Za to jsem byl tehdy rád. Ale nepřichází ani dnes, což už mi trošku vadí. Protože je mi jasné, že nevím vše. Že některé moje tvrzení nemusí být úplné, že někde můžu tvrdit úplnou blbost. I když se snažím, aby se to nestalo, vyloučit to pochopitelně nejde.

V souvislosti s články na Bowhunteru dostávám poměrně dost emailů. Jenže, naprostá většina z nich je od začátečníků. Pochopitelně jsem za ně rád, protože především pro začátečníky celý web dělám. A jejich chvála a díky mě opravdu potěší a dá mi chuť pokračovat.

Ale, nedají mi žádnou zpětnou vazbu. Na to bych potřeboval email od někoho, kdo se problematice věnuje už léta, a je schopen říct, co jsem napsal špatně nebo neúplně. Za takový email bych poděkoval a chyby opravil či informace doplnil. Jenže, takové emaily mi, bohužel, nechodí skoro vůbec.

Proto znovu zopakuji to, co bylo řečeno výše: Uvítám každou zpětnou vazbu, každý příspěvek. Pokud se vám bude chtít publikovat celý text, jste vítáni. Pokud ne, pak alespoň pošlete vaše komentáře k mým textům.

 

Když nový luk tak jaký? Že by zase Bear ?

V druhém odstavci článku jsem napsal, že na otázku „Je Bear nejlepší“  je základní odpověď - NENÍ.  Za tímto tvrzením si stojím, jenže věci bývají ještě o něco málo složitější. Teď bych, s dovolením, rád toto téma trošku rozvedl.

Občas se mi stane, že se na mě obrátí někdo, kdo opravdu začíná. S dotazem, jaký luk si má koupit. Je mi jasné, že zkušený lukostřelec se mě ptát nebude, protože on sám víc CO a PROČ a JAK a KDE.

Takže, omezíme se na začátečníka. OK, dostanu dotaz jaký luk si má koupit.  Možná si myslíte, že mu jako „zaslepený fanda značky Bear“ dozajista doporučím něco od tohoto výrobce. Opak je pravdou. Nikdy a nikomu nenutím nic konkrétního. Kdysi, už opravdu dávno, jsem doopravdy prodával (elektroniku - skutečně jako prodavač za pultem) a pamatuji si jedno. Nikdy do ničeho zákazníka nenutit. Je mnohem lepší zákazníka nezískat, než získat zákazníka „nasranýho“, protože poslechl vaše rady a teď není spokojený.

Takže se, pokud možno, vždy omezím pouze na to, že dotyčnému zájemci sdělím své názory. Řeknu vše, co vím a co si myslím. Od A do Z. A zdůrazním, že jsou to MOJE osobní názory. Finální volba je ale na něm. Upřímně, v takovém případě je mi naprosto "fuk" co si dotyčný za své peníze koupí. Chce Bear, ať má Bear. Chce Mathews, ať ho má. Elite ? OK, pak Elite. Nebo snad chce kuši, tak ať si teda koupí kuši .... Jeho peníze, jeho volba, jeho luk. Konec diskuze.

Jenže, úplně jiná situace nastane, když otázka zní „Jaký luk by sis koupil Ty?“. Tedy jako já. Pak to začne být osobnější ...

A hlavně, vše se zásadně komplikuje v okamžiku, kdy prostě tuším, nebo už dokonce vím, že ten luk budu kupovat já (nebo s nákupem budu zásadně pomáhat), následně ho budu sestavovat, ladit a servisovat. Protože v tom okamžiku se ho „hry“ dostává pár dalších „karet“, na které musím brát ohled. Dovolím si jen nastínit, co vše „musím“, nebo se snažím, vzít při takové radě v úvahu :

 

Umíme ten luk vůbec rozumně koupit ?

Pokud si dotyčný hodlá luk koupit sám, je mi vlastně jedno, co si vybere a jak a kde si to koupí. Zda osobně navštíví nějaký obchod, zda si to koupí v nějakém eshopu nebo třeba na eBayi.

Jenže, často je součástí mého doporučení také následná pomocná asistence při vlastním nákupu. A v tu chvíli je to o něco komplikovanější. Protože potřebuji vědět, kde danou značku dokážeme „rozumně“ sehnat. Zda se dá sehnat v Evropě, nebo ji budeme muset kupovat v USA. A v tom případě odkud. Protože, ne každý obchod posílá do ČR, a důležitým faktorem může být i cena poštovného. Prostě najednou mám zodpovědnost (a ne malou) za své rozhodnutí nebo doporučení.

A aby to bylo ještě komplikovanější, některé firmy vysloveně ZAKAZUJÍ prodej přes Internet. Netuším, jak moc je vám známý fakt, že třeba firma HOYT ve svých záručních podmínkách přímo deklaruje, že NEJSOU povoleny prodeje přes Email a Internet (pouze osobní nákup v autorizovaném obchodě). A že v takovém případě zákazník ZTRÁCÍ nárok na jakoukoliv záruku !!! (???)

hoytwarr

Sice jsem se opakovaně setkal s tvrzením, že toto omezení platí pouze pro USA, a pro zbytek světa a Evropu to není až tak moc striktně míněno. Možná to tak je, jenže oficiální zdroje Hoytů o žádné evropské výjimce, nic neříkají. Bohužel. Takže se skutečně může stát, že pro luk, koupený přes Internet, odmítne výrobce plnit záruku. Stane se to? Já nevím. Ale stát se to teoreticky může. To se totiž uvidí, až se podobná lapálie někomu doopravdy přihodí.

Upřímně, já osobně nebudu mít asi problém podobný nákup pro svoji vlastní potřebu „risknout“. Nebo spíš - vůbec to nebudu řešit. Luků mám doma několik, a jeden rozbitý klidně může nějakou dobu stát v koutě, než se mi podaří zajistit opravu. A i kdybych skutečně „narazil natvrdo“, nějak to ustojím ... luk vyhodím do popelnice a budu mít do konce života na co nadávat. Na ten luk jsem nemusel X let šetřit ..

Ale, můžu někomu, kdo mi svěřil důvěru a spoléhá na mé rozhodnutí, a já vím, že je to pro něj "neskutečný balík peněz", doporučit výrobek takové značky?

 

„Obecná Problematičnost“  značky

bowtreadyTohle je další, velmi subjektivní, záležitost. Jako příklad uvedu např. firmu Bowtech. Poměrně často se na diskuzích mluví o explodujících, či praskajících, če rozlepujících se ramenech jejich luků.

Bowtech v zájmu dosažení maximálního výkonu totiž často tlačí použité technologie "až na hranu". A tak se občas stane, že už něco nevydrží. Ne, že by se to jinému výrobci nestalo, ale prostě Bowtech je tím docela „slavný“. Netuším, jaké že procento, nebo spíš promile, ramen na jejich lucích je postiženo podobnými nehodami, ale pravda je, že se problémech této značky prostě mluví častěji než jinde.

Zdůrazňuji, že nemám žádné osobní zkušenosti s produkty této firmy. A tak jsem, pokud musím získat nějaké informace, odkázán na "externí" zdroje - diskukzní fóra, recenze atd ... ano chápu, jak problematické takové zdroje jsou, ale co dělat, když nic jiného nemám ?

A opět důležitá poznámka – já sám považuji Bowtech za špičkovou firmu, jejiž produkty se mi moc líbí. A vůbec bych neměl problém si luk této značky koupit. Pro sebe. Neveřím, že situace je tak vážná. A že zrovna u mého nového luku by se něco podobného přihodilo. A i kdyby snad .. tak prostě luk odložím „do kouta“ a začnu řešit reklamaci. Maximálně ho s nadávkami vyhodím do popelnice. Ale mezitím z kouta vytáhnu jiný a střílím dál. Jenže, co dělat v případě, že ten luk je a bude jediný, co dotyčný má. A šetřil na něj rok nebo dva ? Mám, nebo můžu, takovou značku doporučit ?

 

Customer Service - Zákaznická podpora

Je nutné si uvědomit, že naše tuzemská situace se docela zásadně liší od situace běžného bowhuntera v USA. Ten, pokud má problém, prostě navštíví svůj „proshop“ a řekne co je špatně. A dealer za něj ochotně vše vyřeší. Tak nějak by to mělo být.

Jenže, co udělá našinec, který tu žádný rozumný proshop nemá ? Maximálně tak na netu najde lokálního "prodejce", který "sice jako oficálně prodává", ale rozumí tomu ještě míň, než koncový zákazník ? A kterému je vůbec obtížné vysvětlit, co se s lukem stalo a co vlastně chci / potřebuji aby pro mě zařídil ?

Ideální, alespoň podle mě, je kontaktovat zákaznickou podporu výrobce přímo. A "vyhandlovat" si s nimi co se stalo, a co potřebuji. Prostě si to zařídit sám.

Jenže, některé firmy se s koncovými zákazníky odmítají vůbec bavit, nebo je to alespoň značně komplikované. Např. již zmíněný Bowtech. Jejich oficální politika je taková, že vás odkáží na autorizovaného dealera. S koncovým zákazníkem moc komunikovat nechtějí. V USA možná logické, ale v našich končinách docela velká komplikace. Kde tu budete hledat někoho, kdo za vás, a s vaším problémem, bude kontaktovat výrobce ? 

Neříkám, že to nelze. Říkám jen, že je to mnohem komplikovanější, než se s výrobcem domluvit přímo. Jenže, jak to provést u firmy, která to ze zásady odmítá ?

A naopak, některé jiné firmy jsou proslavené vstřícností své zákaznické podpory. A to i přímo ke koncovým uživatelům. Nejenže dostanete to, na co máte nárok (i bez dealera), ale většinou dostanete i to, na co nárok vlastně vůbec nemáte - viz. článek Skvělá zkušenost s firmou Bear..

A právě takovou firmou, s tak skvělou zákaznickou podporou je firma Bear. Neříkám, že to tak bude navždy, ale v danou chvíli to tak je. Prostě, pokud zrovna máte problém, pak Bear je jednou z nejlepších firem, kam se můžete obrátit se žádostí o pomoc.

Takže se dostáváme zpět k otázce – mohu někomu doporučit výrobce, o kterém se víceméně ví, že není zrovna vstřícný k požadavkům koncových zákazníků ? Opět – já sám si klidně „ lajznu“  luk od Bowtechů koupit ... ten risk mně osobně za osobní zkušenost s jejich výbornými luky stojí. Ale mám, nebo spíš můžu, něco takového doporučit někomu jinému ?

Montáž, tuning a servis

Pokud už dopředu vím, že luk budu sestavovat, ladit a později i servisovat já, jsem docela rád, když je to luk, který znám. Kladkový systém, který znám. Tedy, když je to třeba Bear. Znám jejich luky, znám jejich kladkový systém (Hybrid). Už jsem pár jejich luků sestavil a „poladil“ a tak prostě mohu předpokládat, že nějak zvládnu i ten další. Že dotyčnému budu schopen předat luk, který bude fungovat, víceméně, jak má. A že to zvládnu v rozumné době.

Pokud ale vím, že vše "bude jen na mně" a pošta ke mně veze systém, který jsem až dosud nikdy neviděl a jen z dočtení vím, že je to „trouble maker“, pak z toho nebudu moc nadšený. Tedy, ne kvůli mně – já sám rád uvidím a vyzkouším něco nového. Jsem ochoten si s tím hrát celé týdny. Jenže nedočkavý zájemce tak dlouho asi čekat nechce. A tak pro mě bude velmi problametické zaručit budoucímu majiteli solidní výsledek. Takže to, jak to dopadne, je a bude bez záruky. Berte to tak, že sice lukům trochu rozumím, ale rozhodně nejsem vševědoucí profík.

Dalším kritériem může být požadavek, abych luk, který mám servisovat, byl schopen bezpečně zmáčknout ve svém bowpressu. Protože některé ultimativní konstrukce prostě zmáčknout neumím. Alespoň ne bezpečně. A nehodlám někomu cizímu zničit novou hračku za desítky tisíc jen proto, že mi vyskočila z nevhodného pressu. Ano, pochopitelně můžu dokoupit extra redukce (které ale jinak nepotřebuji). Jenže ty stojí kolem 160 USD a nejsem si moc jistý, zda jsem ochoten to zaplatit ze svého,  jen kvůli nečemu, co běžně dělám lidem zadarmo. Nebo, zda je to ochoten zaplatit a koupit majitel nového luku ?

Konfigurovatelnost luku

Pokud si začátečník kupuje nový luk, pak hned prvním skutečným problémem může být i taková trivialita, jako je stanovení správné délky nátahu (DL). Různá orientační měření jsou sice fajn, ale jsou opravdu jen orientační. Až první výstřely, nebo spíš „ty další“ ukáží, zda je DL správná, nebo je potřeba ji změnit (většinou zkrátit).

A právě v takovou chvíli přijdou vhod luky, jejichž konstrukce umožňuje jednoduchou změnu DL pomocí otočného modulu v kladce. To nám umožní volně experimentovat s různými délkami a hledat tu nejvhodnější. Protože jiné konstrukce kladek u jiných výrobců vyžadují pro změnu DL výměnu celého modulu. A pochopitelně, abyste mohli modul vyměnit, musíte mít jiný a to znamená koupit ho. Začátečník tak často skončí s tím, že mu po všech pokusech zůstanou 2 až 3 moduly, které jsou mu vlastně k ničemu. A to pomíjím skutečnost, že nákup dalšího modulu stojí nejen peníze, ale hlavně (v našich podmínkách) čas ... 

Právě u začátečníků proto preferuji konstrukci kladek s točným modulem. Ta umožní měnit a zkoušet různé DL tak dlouho, jak je potřeba. A bez nutnosti výměny (a nakupování dalších modulů). Je to rychlé, pohodlné a levné. A můžete to zkoušet tak dlouho, jak jen chcete ... 

 

Závěr ?

Vše výše uvedené jsou víceméně jen příklady toho, na co se snažím myslet v okamžiku, kdy mě někdo požádá „abych mu pomohl vybrat luk“. Není to ani zdaleka vše, ale základní obraz toho, co se mi pokaždé "honí v hlavě", to snad dává. 

Znovu opakuji, já sám bych se třeba rozhodl jinak a zkusil třeba něco jiného a nového. Ale, může se mi někdo divit, že po zvážení všech výše uvedených faktorů skončím větou ... "OK šéfe, vidím to na Bear" ? 

Není to o tom, že by Bear dělal lepší luky než ti ostatní. Je to o tom, že mi z té rovnice o X neznámých prostě vyjde Bear jako nejvhodnejší a nejméně problematické  řešení. Stále mluvím o situaci, kdy mám luk koupit, smontovat, vyladit a servisovat pro někoho dalšího.

A také - vše výše uvedené reflektuje aktuální situaci. Zákaznická podpora se u Bearů může „zprasit“. U jiné firmy se naopak může zásadně „zlepšit“. Změní se konstrukce toho či onoho. Tím se změní „rozložení sil“ a moje odpověď či doporučení pak bude asi znít úplně jinak. A možná se taky v něčem pletu, možná něco nevím. Stačí mi to říct. Rád se poučím a pak bude i můj verdikt znít třeba jinak. A pochopitelně je možné, že jiný člověk bude mít naprosto odlišné zkušenosti a názory. A tak by jeho rada pro začátečníka, hledajícího svůj první luk, asi zněla úplně jinak než moje. 

Na druhou stranu já netrvám na tom, aby dotyčný mé doporučení slepě akceptoval. Nebudu mít problém, když mi po tom všem dotyčný řekne ".. ale já chci Hoyta .. ". OK, tak to bude Hoyt. Chcete Bowtech? Super, tak to bude Bowtech, Nebo chcete PSE .. Víte, že je asi nezmáčknu? Že to nevadí, že to odservisuje váš kamarád Karel ? Tak super bude to PSE .. atd .. 

Prostě to, co ode mne uslyšíte je pouze doporučení. Kompromis mezi možnostmi a omezeními, která se nás, bohužel tak nějak týkají. A jde pouze o můj subjektivní pohled na celou problematiku. Klidně se optejte někoho dalšího. Je možné, že vám poradí jinak a lépe.

Ale hlavně - konečné rozhodnutí je stejně na Vás. Kupte si co chcete. Po čem vaše srdce touží ... a já si to strasně rád prohlédnu a když mi to dovolíte, tak si z toho třeba i vystřelím .. :-)  

 

Tak, a to je snad vše, co mě k danému tématu napadá. Doufám, že to alespoň trochu pomohlo objasnit, proč jsou zde články takové, jaké jsou. Jenže, mějte na paměti, že všechny moje argumenty jsou pochopitelně ... subjektivní :-)

Pokud máte jakékoliv námitky, komentáře nebo dotazy, pak diskuze je otevřená .... :-)

H.


disbut2