Menu

Omluva : Tento text je zatím v pracovní podobě ... neobsahuje všechny informace co bych rád, ale z časových důvodů ho zveřejním alespoň takto. Časem ho zkusím doplnit.

Jak již bylo řečeno v článku o Lovu lukem v ČR, neni v našich zemích lov lukem povolený. Nicméně některé okolní země jsou už o kousek dál a lov lukem již zahrnuli do legálního způsobu lovu. Podmínky se pochopitelně liší v závislosti na konkrétní zemi. Obecně lze konstatovat, že k získání místního povolení budete potřebovat :

Lovecký lístek - vyžadují ho ve většině zemí. V ČR získáte lovecký lístek jako člen Myslivecké jednoty po složení zkoušek. Tedy budete se muset stát normálním myslivcem :-)

Licenci IBEP - licenci, která dokazuje vaši způsobilost ovládat luk na úrovni potřebné pro lov. Tedy bezpečně ho ovládat, být schopen přesně střílet atd. Většina zemí má vlastní asociaci, která dodržuje metodiku IPEB. Pro Evropu tuto metodiku zastupuje EBF (European Bowhunter Federation), kdy jednotlivé země mají své pobočky. V ČR bude tuto licenci zajišťovat (kurzy, zkoušky) CBA (Czech Bowhunting Association).

Nelze jednoduše říct, ve které zemi potřebujete který průkaz. Někde stačí pouze lovecký lístek, někde snad i licence IBEP, někde chtějí hnedle obojí. Pro podrobné informace o podmínkách v dané zemi je nejlepší navtšívit stránky European Bowhunting Federation a z menu si vybrat položku European Nations a zvolit konkrétní zemi.

Asi jedinou výjimkou může být typické Safari - tedy případ, kdy si objednáte a zaplatíte lov konkrétní zvěře společně s místním profesionálním průvodcem. Tady se mohou podmínky lišit případ od případu a je možné, že po vás nebudou chtít, kromě peněz, vůbec nic. Je na profesionálním průvodci, aby si vás otipoval, ohlídal atd ... vy jste pouze měšec zlaťáků, ze kterého je potřeba trošku odsypat :-) NIcméně i v případě safari si rozhodně zjistěte za jakých podmínek vás nechají lovit a čím.

H.