Menu

update2

Z našeho seriálu už víte, že z loveckých kladkových luků se střílí skoro výhradně pomocí release (vypouštěče). Release se zachytává do speciální smyčky na tětivě, obecně známé jako D-loop. Tato konfigurace je dnes tak rozšířená, že by se na první pohled mohlo zdát, že nic jiného neexistuje.  Jak to ale ve skutečnosti je? Pokud vás to zajímá, tento článek je určen právě pro vás.

Update - původní text byl aktualizován a doplněn o nové informace !

 

Na úplný začátek musíme konstatovat, že tradiční smyčka D-loop má dnes naprosto dominantní postavení.  Najdete ji na naprosté většině loveckých luků. Uváží vám ji na požádání v každém obchodě. Každý, kdo to s loveckým lukem myslí vážně, by měl být schopen si ji uvázat sám. Speciální provázek, určený právě k tomuto účelu, by měl být nedílnou součástí servisní krabičky každého „bowhuntera“ a to v dostatečném množství.

Nicméně, přestože je D-loop tak rozšířený, buďme upřímní a přiznejme si, že k dokonalosti má rozhodně daleko :

  • Snad největší slabina tohoto řešení je, že díky své konstrukci prostě není 100% spolehlivé  - pokud není správně uvázán,  nebo nejsou správně zataveny jeho konce (nebo dokonce oboje), hrozí nebezpečí, že při nátahu luku povolí - vysmekne se. A malér je na světě. A pořádný. Pokud nemáte založený šíp, výsledkem bude tzv. DryFire (výstřel naprázdno), který může zničit váš luk. Pokud šíp založený máte toto nebezpečí nehrozí, ale vystřelíte tam, kam jste nikdy střílet nechtěli. Ať tak či tak, ani jedna varianta není nic příjemného.

Každý, kdo D-loop někdy vlastnoručně vázal, bude souhlasit, že natahování luku s novou smyčkou  doprovází nervozita. Drží, nedrží ? Povolí, nepovolí ? Bohužel ani fakt, že D-loop už úspěšně absolvoval několik desítek nebo dokonce stovek výstřelů nemusí nutně znamenat, že teď už drží a nikdy nepovolí.

  • Druhou „slabinou“ smyčky D-loop je omezená schopnost kompenzovat chybu v technice střelce – zkrut v zápěstí. Pokud při nátahu luku dojde ke kroucení zápěstí, nedokáže D-loop příliš úspěšně toto kroucení eliminovat a přenáší jej pak na tětivu. Výsledkem je nečistý chod tětivy při výstřelu (tzv. „nock travel“) a let šípu má k dokonalosti daleko.  Vhodné je ale dodat, že pokud je technika střelce v pořádku (nedochází k žádnému kroucení) není tedy nic napravovat a i nejobyčejnější smyčka D-loop nebude mít v tomto směru problém. Navíc i konstrukce moderních release částečně pomáhá eliminovat kroucení smyčky a tětivy.

No a jak už to bývá, když je co vylepšovat, můžete si být jistí, že se dříve nebo později objeví nějaký koumák s novým nápadem. D-loop pochopitelně není výjimkou. Na Internetu jsem objevil několik alternativních řešení, které by mohly zajímat i vás. Jen pro pořádek upozorním na tyto důležité skutečnosti :

  • Níže uvedený seznam nemusí být, a také pravděpodobně není, kompletní. Nedělám si iluze že vím o všem :-) Pokud objevíte něco dalšího, budu vděčný za informaci. A tento článek rád časem doplním.
  • Pokud osobně některé řešení vyzkoušíte, budu vděčný za vaše konkrétní praktické zkušenosti. Vděčný budu pochopitelně nejen já, ale i ostatní čtenáři těchto stránek. 
  • Cílem tohoto článku není podat podrobné informace, včetně detailního návodu jak si takovou či onakou smyčku vyrobit. Spíše by měl  informovat, že takové řešení existuje a co v zásadě jde. Pokud vás něco skutečně zaujme, na Internetu (základní odkazy uvádím) najdete spoustu dalších informací. Textové návody, videa, atd ...  
  • Pokud byste se rádi do experimentování pustili, ale netroufáte si kvůli angličtině, nezoufejte a dejte mi vědět. Pokud budu schopen, rád vám pomůžu přeložit potřebné texty nebo video.
  • Zatímco klasická D-loop smyčka je notoricky známá (najdete tedy jasné a přesné návody doslova krok za krokem až do posledního detailu, včetně informace jaký má být materiál, jaká délka, jak přesně uvázat první a jak druhý uzlík atd ... zde se dostáváme tak trošku do oblasti, které se dříve na mapách označovaly nápisem Hic Sunt Leones (zde jsou lvi), což obvykle znamenalo - "tady o tom víme docela prd". Základ je sice jasný, ale všechny detaily už tak úplně ne. Budete možná muset trošku experimentovat, než najdete přesně to řešení, které vám bude vyhovovat. Ale pokud se pouštíte do podobných věcí, tak by vás experimentování mělo vlastně bavit. 
  • Abych nemusel pořád dokola psát D-loop, budu používat zkratku DLP. Pokud se tedy napíšu DLP, myslím tím obyčejnou, až klasickou D-loop smyčku. Uvázanou z klasického, populárního, docela tuhého, docela tlustého provázku, který je k tomuto účelu speciálně určený a který najdete v každém katalogu od X výrobců, v Y provedeních a Z barvách.

Kovový D-loop

t trunock


Pokud pozorně projdete katalogy příslušenství, občas narazíte na zvláštní „udělátko“. Je to taková kovová smyčka ve tvaru písmene „D“, která se na tětivu šroubuje. Jako příklad poslouží Tru Ball Nok (na obrázku) nebo velmi podobný QAD Ultra Nok. Jistým plusem tohoto řešení je, že ho nelze špatně uvázat. Pokud jej tedy špatně nenašroubujete, pak se z tětivy nepovolí a tudíž nehrozí nebezpečí  uvolnění.

Druhým pozitivem snad může být, že pokud potřebujete změnit pozici smyčky na tětivě, povolit šroubky a posunout bude asi snazší, než  posouvat „festově“ utažený DLP. Další pozitivum mě, bohužel, nenapadá.

Naopak, nevýhod je mnohem víc. Je to celé výrazně těžší než DLP a vy už víte, že každý grain na tětivě navíc znamená ztrátu rychlosti. Vůbec to neřeší (spíše naopak) problém zkrutu při nátahu. Je hlučný při výstřelu. A taky – divně vypadá. Některé modely jsou navíc jen pro konkrétní typ/velikost Nocku. Údajně může poškodit tětivu. Sečteno podtrženo – nic moc.

Pokud si projdete diskuzní fóra, nenajdete snad jediného zastánce této „vychytávky“.  A přiznám se, že ani já nevidím jediný důvod, proč bych měl něco takového používat nebo někomu doporučit.

„Torque-less“ D-loop

 ... tady jsem tvrdě narazil hned na začátku a to už ve snaze najít vhodný český překlad :-) Termín „torqueless“ by šlo asi nejlépe přeložit jako  „odolný proti kroucení“ ... ale to je moc slov ... aby to bylo jedno jediné slovíčko, tak mě napadlo snad jedině „zkrutovzdorný“ ... ale uznejte sami, že to zní šíleně :-)

Omezíme se proto na konstatování, že „Torqueless D-loop“ je smyčka, která odolná proti kroucení při nátahu. V dalším textu si dovolím pro zjednodušení používat zkratku TL-DLP.

Pokud byste chtěli TL-DLP vyzkoušet, důležitou informací asi bude, že na její výrobu se  již nepoužívá onen tradiční provázek. Naopak budete potřebovat :

  • speciální materiál na výrobu tětivy označovaný jako  8125 (Spectra)
  • serving šňůrku v tloušťce 0,026“


technická poznámka -  požadavek na materiál vychází z originálního návodu. Autor zde přímo doporučuje materiál 8125 s poznámkou, že ne každý je vhodný (např. materiál 452x také používaný pro výrobu tětivy označuje jako příliš drsné/abrazivní s tím, že by mohlo docházet k postupnému poškozování tětivy.

Pokud požadovaný materiál náhodou máte, není co řešit. To samé platí, pokud jste ochotni jej koupit. 

V opačném případě je otázkou, zda lze chybějící materiál nahradit něčím „co je po ruce“ – použít jiný materiál na výrobu tětivy a/nebo např. tolik populární serving šňůrka v rozměru 0.022“

Osobně bych se toho příliš nebál. Smyčka totiž není instalována přímo na tětivě, ale na její ochranné serving omotávce. Tedy na místě, které je samo o sobě docela odolné a předpokládá značné zatížení.  Navíc, u CatFish smyčky (viz níže) není materiál na tětivu použit vůbec a vše je nahrazeno právě a pouze jediným typem serving šňůrky o tloušťce 0.022“ . Pokud se ale namísto originálního materiálu rozhodnete použijete náhradu, budete si muset pravděpodobně návod poněkud poupravit – např co se počtu vláken budoucí smyčky týká (u CatFish smyčky – viz níže – je pro serving 0.022“ doporučen počet vláken 12).

  • další nezbytností je tzv. JIG (česky „přípravek“). Existují všelijaké sofistikované modely, nicméně pro první pokus vám bude stačit obyčejné dřevěné prkénko s dvěma hřebíčky zatlučenými ve vhodné vzdálenosti od sebe.


Celý princip výroby TL-DLP je v principu ilustrován na těchto obrázcích :


t TLDLP1
t TLDLP2 t TLDLP3 t TLDLP4
  • čepy JIGu (nebo dva hřebíčky) se nastaví do konkrétní vzdálenosti od sebe – optimální vzdálenost je potřeba vyzkoušet v praxi. Autor doporučuje velikost kolem 1.15“  Kolem těchto čepů se 5x omotá šňůra XYZ. Oba její volné konce se zajistí.  Vznikne smyčka tvořená z pěti vláken šňůry „8125“
  • cca polovina smyčky se pevně omotá serving šňůrkou (přesný návod na videu).  Poté se odstřihnou přebytečné konce hlavní šňůry
  • takto vzniklá smyčka, se umístí na tětivu pod spodní omotávkou Nock pointu. Otočí se kolem tětivy a provlékne se skrz sebe. Smyčka se nemůže z tětivy uvolnit a očko slouží k zachycení release.

Omlouvám se, pokud je výše uvedený popis nejasný či matoucí. Nezoufejte - po shlédnutí videí vám bude naprosto jasné, o co jde :

 (poznámka – na konci druhého videa je pěkně vidět, jak lze pomocí omotávky serving šňůrkou PŘES smyčku, zafixovat nově instalovanou smyčku „na své místo“)

TL-DLP smyčka má tyto výhody :

  • Smyčka, pokud tedy přímo nepraskne, nemůže z tětivy sklouznout. Její uchycení je NAPROSTO bezpečné a tím odpadá jedno z hlavních rizik klasické DLP.
  • Smyčka je lehká, dokonce lehčí než DLP
  • Celá konstrukce je téměř plně odolná proti zkrutu – pokud během nátahu dojde ke kroucení zápěstí, bude se kroutit pouze očko, ale zkrut se již nebude přenášet na tětivu.
  • Celou TL-DLP smyčku si v klidu vyrobíte „bokem“ a teprve hotovou ji jednoduše instalujete na tětivu. Odpadá tedy nebezpečná manipulace s ohněm blízko tětivy luku (zatavovaní konce klasické DLP smyčky)
  • Změnou vzdáleností čepů JIGu (hřebíčků) lze pohodlně měnit výslednou velikost vzniklé smyčky. Můžete si tak vyrobit smyčku přesně podle vašich požadavků a poté jste schopni vyrábět smyčku stále stejně velkou.
  • Není problém mít vyrobenou záložní smyčku a v případě potřeby ji rychle a hlavně bezpečně instalovat i "v terénu". 

Pokud máme mluvit o nevýhodách , pak snad pouze toto :

  • TL-DLP je na tětivě uchycena pouze na jednom bodě – a to konkrétně pod Nock pointem (zatímco klasická DLP smyčka je chycena na dvou bodech – NAD i POD).  Nátah tedy neprobíhá přesně „za šípem“ ale „pod šípem“. Na první pohled to může vypadat docela divně nebo snad podezřele. Přestože tam nějaký vliv na chod tětivy (nock travel) určitě bude, podle praktických zkušeností to nezpůsobuje žádný problém. 

    Závažnějším problémem může být "vytlačení"  Nocku šípu z tětivy - vice informací naleznete zde !

  •  Možné problémy s „rovnáním“ Peep Sight (PS). Je poměrně častým jevem, že PS instalovaný v tětivě, není v klidové pozici ve správné pozici vůči střelci – je prostě „tak nějak všelijak našikmo“. Do správného zarovnání vůči střelci se dostává až při nátahu a to právě pomocí  pomocí DLP. Smyčka DLP je na tětivě také různě našikmo a při nátahu pomůže natočit PS do správné roviny.  Toto řešení není sice úplně „košer“, ale funguje to, a řada z nás to tak používá.

Ale TL-DLP se do tětivy nikdy tak pevně „nezakousne“ a většinou se na tětivě dokonce volně otáčí. Tudíž není schopná našikmený PS srovnat. Pokud se rozhodnete TL-DLP vyzkoušet, budete asi muset PS nejprve srovnat tak, aby už v klidu byl správně. Dělá se to pomocí „twistování“ tětivy (přidání nebo ubrání kroucení tětivy ) K tomu ovšem budete potřebovat tětivu sundat z kladky a k tomu budete pochopitelně potřebovat „bowpress“. Celé je to práce navíc, ale odměnou vám může být vědomí, že to konečně máte tak, jak to má správně být. Jinou možností je pokusit se TL-DLP smyčku přichytit pevněji k tětivě pomocí serving šňůry – více informací níže.

 

CatFish Loop


Pod tímto podivným názvem (dovolím si nadále používat zkratku CFL) se skrývá další varianta„torqueless“ – tedy „zkrutovzdorného“  řešení. Jde o velmi blízkého příbuzného TL-DLP smyčky – instalované na tětivě vypadají téměř totožně.

Drobné rozdíly jsou ve „výrobě“ a hlavně v potřebném materiálu. Velmi příjemná změna oproti předchozí smyčce je, že pro CFL postačí pouze serving šňůra o průměru 0.022“ . Ano, přesně ta serving šňůra, kterou pravděpodobně už máte doma, protože jsme ji v našem seriálu několikrát doporučovali jako univerzální šňůru pro všelijaké servisní práce - vytváření Nock pointu, instalace Peep Sight atd ...

Pokud se rozhodnete vyzkoušet alternativu ke klasické DLP, vzhledem k méně náročné výrobě, požadavkům na materiál a v podstatě totožnému výsledku, doporučuji vyzkoušet právě tuto variantu.

Výroba CFL je velmi jednoduchá (a podobná) jako v předchozím případě:

  • základem je opět JIG (2 hřebíčky) kolem kterých omotáte 6x krát dokola serving šňůru – vznikne tak 12 vláken.  Doporučená vzdálenost čepů pro začátek je 2 1/2“
  •  Následně kolem středové části (konce necháte volné) vytvoříte omotávku – serving. Takže vám vznikne taková „činka“ .
  •  Celé to přeložíte pěkně napůl - obě oka pěkně na sebe. Pomůže pořádně navoskovat, aby se jednotlivé prameny pěkně spojily a držely při sobě. Následně se oka přeloží se přes tětivu a omotaná část se provlékne okem skrz.
  •  Umístí se POD omotávku nock pointu a utáhne se. Výsledná smyčka, uchycená na tětivě, je na první pohled takřka k nerozeznání od verze TL-DLP.

t CFL1

t CFL2

Opět platí - pokud vám popis není moc jasný, nezoufejte. Tato videa vám pomohou přesně pochopit o co jde :

Výhody tohoto řešení jsou opět jasné :

  • pokud se nepřetrhne smyčka samotná (a to téměř nehrozí), nemůže se povolit.  Prostě na tětivě bude bezpečně držet, ať se děje co se děje. Žádné nebezpečí špatně uvázaného uzlíku, vyklouznutí a následný malér.
  • Smyčka je lehká, dokonce lehčí než DLP
  • vynikající odolnost proti kroucení při nátahu
  • možnost vytvořit si smyčku (její velikost) přesně podle požadavků
  • možnost mít vyrobenou záložní smyčku s sebou a jednoduše vyměnit i v terénu

Nevýhody opět stejné nebo podobné jako u TL-DLP. 

  • CFL je na tětivě uchycena pouze na jednom bodě – a to konkrétně pod Nock pointem (zatímco klasická DLP smyčka je chycena na dvou bodech – NAD i POD).  Nátah tedy neprobíhá přesně „za šípem“ ale „pod šípem“. Na první pohled to může vypadat docela divně nebo snad podezřele. Přestože tam nějaký vliv na chod tětivy (nock travel) určitě bude, podle praktických zkušeností to nezpůsobuje žádný problém. 

    Závažnějším problémem může být "vytlačení"  Nocku šípu z tětivy - vice informací naleznete zde !

  • Existuje zvláštní varianta CFL, která umožňuje instalovat smyčku stejně, jako je tomu u klasické DLP – tedy NAD i POD nock point (nátah tak probíhá ZA šípem, namísto POD šípem).  Výroba smyčky je totožná, jen je o něco větší (2 3/4 “ ). Zásadně se ale liší se instalace, během které budete muset sundat tětivu. Bez bowpressu to  bohužel nepůjde, ale jinak je to jednoduché a z výše odkazovaného videa to bez problémů pochopíte.
  • Pokud máte instalován Peep Sight našišato, CFL vám s jeho rovnáním při nátahu moc nepomůže – ve standardní podobě se na tětivě volně protáčí (což je žádoucí). Doporučuje se PS srovnat pomocí „twistování“ tětivy.

Jak pro TL-DLP tak i pro CFL se ještě zmíníme o možných drobných variacích :

  •  Uvázanou smyčku můžete na tětivě ponechat tak jak je - pak bude utažená pouze "sama sebou". V tomto případě se na tětivě dokáže volně otáčet. Nebo jí můžete k tětivě pevněji přitáhnout pomocí serving šňůrky – podobně jako se přichycuje např. Peep Sight. Vezmete svoji oblíbenou serving šňůrku a uděláte pár omotávek s uzlíkem přímo přes smyčku. Pár uzlíků nahoře nad očkem, pár uzlíků dole. Výsledný efekt trošku záleží na tom, jak moc uzlíky utáhnete – lehčeji utažené budou držet smyčku na místě, ale zachováte její schopnost se na tětivě protáčet. Silně dotažené mohou protáčení omezit a pomoci např. při dorovnání PS
  •  Už víme (pokud se nejedná o zvláštní variantu CFL) že jak TL-DLP tak i CFL jsou k tětivě uchyceny pouze na jednom místě – POD Nock pointem. Je jen na vás, zda smyčku uchytíte až pod spodní omotávkou nock pointu, nebo místo ní (smyčka spodní omotávku zcela nahradí). 
  •  Pokud potřebujete zabránit nežádoucímu posunu smyčky po tětivě nahoru či dolů, máte v podstatě dvě možnosti – pomocí serving šňůrky udělat kousek omotávky pod nebo nad smyčkou, nebo utáhnout omotávku přímo přes smyčku.

Bude asi na každém, aby experimentováním zjistil, jaký způsob je pro něj ten nejvhodnější.

cflfix1

cflfix2

  • Na prvním obrázku je smyčka CFL zcela nahrazující spodní omotávku. Pokud nebude na své místo fixována serving šňurkou, je pravděpodobné, že bude mít tendenci se po tětivě posouvat nahoru nebo dolů.
  • Na druhém obrázku je smyčka CFL instalovaná POD stávající spodní omotávkou nock pointu (bohužel omotávka i šňůrka ze které je smyčka vyrobena mají stejnou barvu). Navíc je zespodu zajištěna další omotávkou – tak nemůže dojít k nežádoucímu posunu po tětivě.
  • Zafixování smyčky pomocí omotávky PŘES smyčku je pěkně vidět na konci druhého videa o TL-DLP.

update2

Důležitá bezpečností informace !

O alternativních náhradách D-loop se v poslední době hodně diskutuje také na zahraničních fórech. Na ArcheryTalk jsem objevil varování, týkající se bezpečného použití TL-DLP a CFL, pokud  jsou uvázány na tětivě POUZE na jednom bodě - pod nock pointem.

t CatfishangleproblemPojďme se podívat, o co přesně jde. Na obrázku vlevo vidíte luk v plně natažené poloze. Na tětivě je uchycena Catfish Loop smyčka a to pouze na jednom místě (pod nock pointem). Protože Nock šípu není přímo před smyčkou, ale nad ní, je uístěn na tětivě, která jde šikmo (zatímco drážka v Nocku je rovná). Tím je část Nocku jakoby "vytlačována" dopředu - Nock není na tětivě založen tak hluboko, jak by správně měl být.

V extrémním případě může dojít k tomu, že se Nock šípu doslova vysune z tětivy ven. Není na tětivě řádně založen a při výstřelu může dojít k  úplnému sesmeknutí z tětivy - zatímco vypuštěná tětiva proletí okolo, šíp zůstane na místě. Následkem pochopitelně je Dry Fire jako "vyšitý" !!!

Toto nebezpečí navíc výrazně narůstá u luků s kratším ATA (Axle to Axle), kde úhel (zalomení) tětivy při nátahu je skutečně extrémní. Nicméně ani "dlouhé" luky nejsou zcela imunní (na fotce je údajně luk s ATA=40", což je dnes opravdu hodně - většina luků je mnohem kratších a situace u nich bude o to horší).

Jak toto nebezpečí řešit ?

  • Opatrnost - být si této skutečnosti vědom a dávat si pozor, zda Nock šípu nevyskočil z tětivy.

  • Při výrobě nock pointu nechat mezi omotávkami pro Nock šípu mnohem více místa, než je tomu zvykem u klasické DLP. Tím jak se tětiva zešikmí, se prostor pro Nock šípu změnší. Při plně nataženém luku, při plně natažené, zalomené a šikmé tětivě, MUSÍ být mezi omotávkami nock pointu DOSTATEK místa pro Nock šípu. Toto řešení neeliminuje problém vysouvání Nocku úplně. Naopak - málo místa to jen zhoršuje.

  • Používat Nocky, které mají "dlouhé uši". Nebo jinak a lépe řečeno, hlubší drážku.

  • Používat speciální Asymetrické nocky, které jsou na tuto eventualitu konstrukčně připraveny. Např. asymetrické nocky od firmy Breiter mají vnitřní drážku Nocku sešikmenou. Tím se eliminuje šikmost tětivy a Nock na šikmé tětivě výrazně lépe drží.

    Je to dobré řešení - navíc Breiter Nocky jsou proti originálním výrazně kvalitnější, co do zpracování a jsou většinou i lehčí. Existuje celá řada typů, a jejich popis přesahuje tento článek. Pokud máte zájem, doporučuji pořádně prostudovat web stránky firmy Breiter.

  • Používat "symetrické" uchycení  smyčky - tzn. na dvou místech a to NAD i POD nock pointem - prostě podobně, jako to má stará dobrá DLP. V takovém případě bude Nock šípu přímo za místem nátahu (kde dochází ke "zlomení" tětivy) a k žádnému "vytlačování" Nocku mimo tětivu nedochází. Toto řešení je, dle mého skromného názoru, naprosto optimální. Bohužel u "obyčejné" smyčky CFL by bylo nutné pro takové uchycení sundat tětivu. 

To však neplatí v případě smyčky Infinity, která umožňuje dvojbodové uchycení smyčky i bez nutnosti demontovat tětivu - podrobnosti níže. Z mého pohledu je to právě smyčka Infinity, která představuje naprosto ideální náhradu namísto standardně používané D-loop.

 

 

Infinity Loop

Je pravděpodobně nejnovějším přírůstkem do rodiny alternativních smyček. Autor zveřejnil její existenci na diskuzním fóru Archery Talk s odkazem na své stránky Archery Ideas teprve začátkem června  2013. 

t INFI1

update2Zajímavé na této smyčce je to, že je uchycená na tětivě na DVOU místech - tedy POD i NAD nock pointem (podobně jako klasický DLP). Nátah tedy probíha přímo za šípem, což eliminuje možnost sesmeknutí Nocku z tětivy.

Přístup na video, které detailně ukazuje jednotlivé kroky jak smyčku vyrobit a jak ji na tětivu uchytit je placený.

Autor si svého nápadu cení natolik, že si musíte nejprve koupit balíček 5 kreditů (1 kredit = 1 USD), načež za JEDNO shlédnutí videa utratíte jeden kredit (tedy 1 USD). Pokud tedy nepochopíte princip, budete se muset podívat podruhé ... tedy ....(TEORETICKY) ... další kredit/dolar. Takhle to ovšem být nemusí : 

  • Odkaz na video, který dostanete, je časově neomezený. Tedy, můžete na něj koukat opakovaně, co jest jen libo, nebo třeba, dnes, zítra, příští týden ...
  • Způsobů, jak si video z Youtube stáhnout, je mnoho. Video (pochopitelně zaplacené) si tedy můžete uložit na svůj počíta a koukat dokola tak dlouho, až to pochopíte. 

  • (aktulizováno - web ARCHERY IDEAS zdá se už nefunguje. Nicméně video ztraceno není - viz diskuze pod článkem)

Nicméně troufnu si říct, že to pochopíte okamžitě - hned napoprvé.

Tudíž vám minimálně 4 kredity zbudou napříště - autor slibuje další nápady a užitečné vychytávky. Uvidíme ...

Přiznám se, že jsem docela řešil dilema, zda na Bowhunter.cz zveřejnit podrobný návod. Na jednu stranu bych moc rád měl na stránkách kompletní informaci. Na druhou stranu si myslím, že duševní vlastnictví je věc, kterou bychom prostě měli respektovat. I když jde o "takovou blbost" jako je smyčka na luku. Jde spíše o princip ...

Proto jsem se rozhodl detailní postup nezveřejnit, nicméně mohu snad uvést tyto informace :

  • Smyčka Infinity loop se mi moc líbí. V praxi jsem ji dosud nevyzkoušel, ale podle toho, co jsem viděl, by měla fungovat skvěle.

  • Pokud praxe neukáže nějakou nečekanou "zradu", považuji ji za ideální řešení pro své luky. 

  • V podstatě jde o Catfish Loop a to až do okamžiku instalace na tětivu. Pak následuje jedna malinkatá změna a drobná úprava ve "výrobním" postupu a novinka je na světě. Přesněji - není to tedy úplná novinka - novátorství spočívá ve způsobu uchycení smyčky na tětivu. Je velmi elegantní, funkční, nevyžaduje demontáž tětivy.

  • Je 100% spolehlivá (nemůže se rozvázat-uvolnit z tětivy jako hrozí u D-loop).

  • Eliminuje i "vytlačování" Nocku šípu z tětivy jak je popsáno výše u CFL a TL-DLP.

  • Její výroba je skutečně jednoduchá co se materiálu týká. Autor v originále používá speciální šňůru na tětivu 452X, ale postačí vám pouze serving šňůra (konzultováno s autorem). Jednoduchý je i postup. Opravdu to podle videa musí zvládnou každý.

  • Cena 1 USD za tuto smyčku není nic, co by stálo za váhání. Pokud jste nadšenci, baví vás zkoušet nové a pokročilé věci, pak neváhejte. Informace a vědomosti prostě něco stojí. (Nicméně přiznávám, že i já placený přístup nepovažuji za šťastný nápad. Na fórech právě a jen kvůli tomuto detailu Infinity smyčku odsoudila většina lidí, aniž by vůbec věděla o co jde. A to  je škoda.)

  • Pokud jste opravdu tak chudí, že si 1 USD nemůžete dovolit, a přesto byste Infinity loop rádi vyzkoušeli, dejte mi vědět. Zbyly mi ještě 4 kredity, které si sice schovávám na další, slíbené tipy. Ale když to jinak nepůjde, jeden kredit potřebnému kolegovi prostě věnuju :-)

  • numerounoPokud byste měli problémy s pochopením videa, nějakého detailu, potřebovali překlad nebo něco takového, jsem vám pochopitelně k dispozici. Stačí napsat.

 

Ještě jednou si dovolím shrnutí a doporučení - za mě osobně je Infinity loop prozatím nejlepší náhrada klasické D-loop smyčky. Za ten jeden dolar to vážně stojí.

Díky za trpělivost při čtení a pokud se rozhodnete experimentovat, přeji hodně zdaru a pochopitelně uvítám vaše zkušenosti a komentáře.

H.


disbut2 


Při psaní tohoto článku jsou s laskavým svolením autorů použity informace, obrázky a screenshoty od firmy grivTECH a  ze stránek Archery Report Michaela Larsena