Menu

Možná máte luk teprve krátce, možná zase tolik nestřílíte .. Možná vše vypadá jako nové,  ale ... možná je správný čas na výměnu tětivy a lanek ...


Před několika dny jsem četl komentář od majitele kladkového luku, který netrpělivě čeká na novou tětivu poté, co mu stará praskla. Ve stejné době přišly dva maily s dotazem, jak je to vlastně s výměnou tětivy a jak složité to je. Navíc, každý den koukám na svůj vlastní luk, který už dopis na téma "Moc bych si přál novou tětivu", dávno poslal Ježíškovi. Serving koncových oček tětivy v místě uchycení na kladkách už má nejlepší dny dávno za sebou a urgentně se dožaduje výměny.

To vše mě přivedlo na myšlenku, že by nebylo od věci, napsat něco málo na toto téma ... 

Jak je to vlastně s výměnou tětivy?


Kvalitní luk vám bezesporu bude dobře sloužit mnoho let a kromě běžné údržby nevyžaduje žádné investice.

Ale, tětiva a lanka jsou jiná pohádka.  Jde o spotřební materiál. Materiál, který, od okamžiku instalace na luk stárne každým dnem. Stárne s každým výstřelem. Postupně se zhoršují jeho vlastnosti, a přestože o něj vzorně pečujete, jednoho dne prostě najdete čas na výměnu.

Poznámka – v následujícím textu si dovolím, pro své pohodlí, používat termín „Tětiva“ pro celý set, který je na vašem luku (tedy tětiva + lanka).  Podle typu vašeho luku půjde buď o jediné lanko (Buss cable v případě SingleCam) nebo o dvě lanka (Buss + Control nebo 2x Buss nebo 2x Control u  Hybrid, Dual a Binary systémů). Případná výměna by se měla vždy týkat CELÉHO setu. Alespoň já nevidím jediný důvod, proč měnit např. pouze tětivu a ostatní stará lanka nechat. Takže odteď až do konce článku termín „TĚTIVA“ znamená tětiva + lanka  :-)

 

Kdy a proč vlastně měnit tětivu ?

  • Tětiva vám už praskla – což je ta nejhorší varianta, protože k této situaci nikdy nemělo dojít. Howgh. Dávno předtím, než něco podobného mohlo nastat, jste ji měli vyměnit. Tětiva většinou nepraskne jen tak zničehonic, ale své opotřebení dává najevo docela dlouho dopředu. 

    Pokud ignorujete známky jejího výrazného opotřebení a stále z luku střílíte, je to v podstatě to samé, jako na autě dál a dál sjíždět starou pneumatiku a prostě odevzdaně čekat, až praskne někde na dálnici při rychlosti 150km. Protože pokud vám opotřebená tětiva při nátahu praskne, dojde pravděpodobně k tzv. „Dryfire“. Následkem může být vaše zranění, nemluvě o pravděpodobném poškození celého luku (viz článek Noční můra DryFire)

 

  • Opotřebená nebo poškozená tětiva – tětiva není konstruována, aby vydržela navěky, takže její opotřebení je normální a musíte s ním počítat. Nebo se vám ji možná "podařilo" poškodit kontaktem s něčím ostrým, plamenem při instalaci D-loopu atd.

Předpokládám, že v rámci běžné údržby tětivu pravidelně mažete. Přitom máte možnost pokaždé si ji pořádně prohlédnout a zkontrolovat. Pokud objevíte místo, kde začínají praskat jednotlivá vlákna nebo zjistíte výrazně poničený serving (ochrannou omotávku) pak vězte, že je čas na výměnu.

Tětiva dostává docela zabrat v místech, kde se na kladkách všelijak prudce ohýbá, v místech uchycení koncových oček apod. Je dobré si na tato místa dát pozor a pozorněji je sledovat. Některé luky, díky konstrukci kladek, jsou na takové opotřebení náchylnější. Skoro vždy je v těchto místech tětiva chráněna servingem a právě jeho poškození a odplétání začíná signalizovat vážnější opotřebení. Tětiva s poškozeným servingem je špatná, i kdyby sama o sobě ještě byla nedotčená. Poškozený serving můžete buď opravit (pokud to dokážete), nebo raději vše vyměnit.

hinttip1Tip: dalším, poměrně častým indikátorem toho, že se v tětivě děje něco nedobrého může být PeepSight. Pokud se až dosud choval "slušně" - držel delší dobu správně natočený a najednou zničehonic se začal otáčet bokem, může to být náznak toho, že někde pod servingem začala praskat jednotlivá vlákna tětivy.

 

  • Protažená tětiva – a znovu – jde o spotřební materiál, který nemá vydržet navěky. Jak tětiva stárne a přibývá výstřelů, jednotlivá vlákna, ze kterých je vyrobena se protahují(*).

*  Je užitečné vědět, že v anglických textech se můžete setkat se dvěma rozdílnými termíny:

Stretching – označuje protažení tětivy, které se ale vrací zpět  na původní hodnotu. Takové protažení může být způsobeno např. vyšší vlhkostí, změnou teploty atd.. Jakmile se podmínky vrátí na normál, zmizí i protažení. Stretching je sice nepříjemný, ale nemá nic společného s opotřebením tětivy.

Creeping – označuje nevratné prodloužení tětivy, způsobené většinou stářím. Tětiva se prostě protáhne a hotovo. Creeping je problém.

** a je také dobré vědět, že ne každý a ne všude tyto termíny používá správně. Takže, pokud čtete nějaký text, je dobré z kontextu zjistit, zda autor  tyto termíny rozlišuje a používá správně.

 

Tětiva se stává delší, než by měla být a tím se mění i vlastnosti luku. Všechny tyto změny jsou naprosto nevítané. Mění se délka nátahu, mění se síla nátahu, mění se tzv. LetOff (pokles síly na konci nátahu), mění se charakteristika nátahu. Mění se rozměry luku - především hodnota ATA a BH (Axle to Axle a Brace Height). Dochází k rozladění luku – ztrácí se synchronizace a časování (Timing) kladek. To vše pochopitelně vede ke ztrátě výkonu luku.

V případě staré a protažené tětivy je zbytečné rozladěný luk složitě ladit zpět do nějaké rozumné podoby. Jediným správným řešením je výměna staré, protažené, tětivy za novou.

 

  • Preventivní výměna – opět bere v úvahu, že tětiva není vyrobena k tomu, aby sloužila navždy. Po určité době nebo po daném počtu výstřelů se tětiva prostě vymění, i když na první pohled nevykazuje ani opotřebení ani náznaky protažení.

Názory na takovou výměnu se pochopitelně různí. 

    • Fanatičtí nadšenci vám doporučí výměnu jednou ročně. I když jste z luku skoro nestříleli.
    • Méně fanatičtí budou sice chtít měnit každý rok, ale jsou schopni  uznat, že pokud má tětiva v daném roce méně jak 1000 výstřelů, mohla by vydržet ještě druhý rok.
    • Většina se shodně, že po 10 nebo 15 tisících výstřelech je čas na výměnu, nezávisle na čase.
    • Většina se také shodne že dva roky jsou maximum, nezávisle na počtu výstřelů
    • Někdo řekne tři roky ...
    • A najdete i názor, že tětiva musí vydržet na luku tak dlouho, než začne být doslova "na kaši". A pak teprve vyměnit. Proč měnit něco, co měnit nemusím.

 

A jak to máte dělat Vy? Tady je každá rada drahá. Každý si musí vybrat  podle svého názoru a přesvědčení. 

Já osobně to beru takhle ... pokud střílím 200 dní v roce a pokaždé dám aspoň 50 ran, pak je to 10.000 výstřelů za rok. Což je dost. Takže jsem se rozhodl měnit tětivu preventivně jednou za rok. Hotovo. Konec. Dál nic neřeším.  Nemám zájem se trápit s poškozenou, ani s protaženou tětivou. Už proto, že cena nového setu je kolem 100 USD i s dopravou, což mi nepřijde jako zásadnější překážka. Vlastně, i kdybych tolik ran nenastřílel, stejně ji po roce vyměním. Jedině snad v případě, že by luk stál po většinu roku opřený někde v koutě, pak bych ji nechal ještě další rok. A o to pečlivěji sledoval její stav.

 

  • Výměna standardní tětivy za lepší - tzv. „custom“ - nový luk je již od výrobce osazen tětivou, kterou lze označit jako tzv. OEM. Pro výrobce luků ji pochopitelně někdo vyrábí. Jen se nedozvíte kdo. Což by snad tolik nevadilo. Důležitější ale je, že kvalita těchto OEM sad většinou nebývá žádný zázrak.

Netuším proč to tak je. Snad je to snaha o co nejnižší cenu, ale originální tětiva je většinou tou nejhorší, co kdy na luku budete mít. Většinou se hodně protahuje. Hlavně zpočátku. Bohužel ani později moc nedrží a protahování pokračuje. Nepříjemným bočním efektem je např. neustále rotující Peep-sight, který skoro nikdy nedokážete poladit tak, aby držel proti oku a neustále se někam nestáčel. Velmi brzy se objeví poškození servingu atd ... 

configstringPokud si objednáte tětivu od některého z renomovaných výrobců (tzv. Custom) zjistíte, že nová sada je o "o něčem jiném". Prostě lepší a kvalitnější než to, s čím jste až dosud žili. Takové tětivy bývají tzv. „pre-stretched“ - už při výrobě jsou jednotlivá vlákna natažená až na 300liber, čímž se vyřeší jejich úvodní protažení. Hotová tětiva tak je  délkově „stabilizovaná“, po montáži na luk si „sedne“ už po 20-100 výstřelech a pak „drží“ a ani se nehne. Tuning provedený na takovém luku je pochopitelně jednodušší a hlavně kvalitnější a déle vydrží. Problémy nejsou ani s neustálou rotací Peepsightu. Také serving je proveden kvalitněji a spolehlivě drží i tam, kde se původní začal odmotávat už po několika týdnech. To se pochopitelně týká i všech koncových oček, kde se nic netřepí atd. Mnohem pečlivěji jsou dodrženy i rozměry tětivy a lanek.

Luk osazený takovou custom tětivou střílí líp než kdykoliv předtím. Velmi často se reportuje zvýšení rychlosti o 6 až 10 fps. Což na pouhou výměnu tětivy není špatné.

Právě rozdíl v kvalitě je důvod, proč hodně nadšenců současně s novým lukem kupuje i novou custom tětivu a mění ji za tu původní, OEM. I když z ní vlastně vůbec nevystřelili. OEM letí do koše hned, nebo maximálně slouží jako záloha a do koše letí později.

„Třešničkou na dortu“ je možnost sám si zvolit materiál a novou tětivu si také sám barevně navrhnout. V závislosti na použitém materiálu je k dispozici řada barevných kombinací, takže bude záležet jen na vaší fantazii a vkusu jak bude váš luk s novou tětivou vypadat.

 

Jak koupit novou tětivu?

 

Takže OK, chcete (nebo potřebujete) novou tětivu.Co s tím ?


Úplně první možností je, že se rozhodnete novou tětivu koupit přímo od výrobce luku (nebo autorizovaného prodejce) jako náhradní díl (tzv. „Spare parts“). Pokud tedy výrobce něco takového vůbec nabízí. V takovém případě si prostě u dealera firmy Bear objednáte např. tětivu na Bear Motive 6 a dostanete přesně to, co Bear na luky běžně dává. Nemusíte řešit rozměry, barvu, materiál .. nic takového a dostanete to, co potřebujete.

Ale ... a to bez urážky ... dostanete ten stejný "šedý průměr", s jakým jste to kdysi koupili. Takže proč vlastně něco takového dělat ? Přiznám se, že nevím. Snad jen, pokud si vůbec nejste jisti, jak a co a kde objednat, takže jedinou výhodou tohoto přístupu je to, že vlastně nemůžete udělat chybu.


Protože druhá možnost je mnohem zajímavější, ale o něco komplikovanější. Pokud se rozhodnete k objednávce „custom“ tětivy, budete muset přesně specifikovat, co chcete. A k tomu budete potřebovat znát tyto informace:

  • Jaký systém kladek má váš luk - tedy jaké kabely (kromě tětivy) vlastně chcete. Jestli máte Single Cam a pak to bude tětiva a Buss. Nebo máte Cam 1/2 (Hybrid) a pak to bude tětiva, Buss a Control nebo jiný systém a jiná kombinace lanek. Tyto informace byste měli najít v manuálu ke svému luku, nebo na Internetu. Nebojte se také optat na diskuních fórech. Případně se můžete optat přímo výrobce tětivy. 

  • Rozměry - délka - musíte znát délku tětivy a jednotlivých kabelů. Všechny tyto údaje byste měli najít v manuálu ke svému luku. Bývají také uvedeny na nálepce na jednom z ramen luku.

    Pokud vycházíte z informací na luku, doporučuji si takto zjištěné hodnoty ještě pro 100% jistotu ověřit kontrolním vyhledáváním na Internetu (výjimečně se totiž může stát, že na nálepce na rameni luku jsou napsány chybné údaje – např. se to týkalo asi 1-měsíční série luku Bear Method z roku 2012, u které byl na nálepce chybný údaj o délce Buss kabelu – zatímco v manuálu to bylo napsáno správně).

Stejně tak se obraťte na Internet v případě, že ani nálepku nebo manuál k dispozici nemáte. Primárním zdrojem asi budou stránky výrobce, kde většinou najdete technické specifikace i starších modelů. Pokud neuspějete, zkuste diskuzní fóra. Na podobné věci se totiž někdo ptá každou chvíli, takže diskuze jsou plné témat typu: „Dobrý den. Neznáte někdo rozměry luku XYZ ... 32 3/4"  ... Děkuji ..“ atpod.

  • Výrobce a model luku - v objednávce také budete muset uvést pro jaký luk tětivu objednáváte - zadání výrobce, modelu, roku výroby. Výrobce tětivy si tak může zkontrolovat, zda požadované rozměry nejsou úplná pitomost, ale hlavně bude vědět, kde má být na tětivě instalován serving, v jaké délce atd.  

  • Materiál – zatímco originální tětiva byla vyrobená z „něčeho“, teď máte možnost si materiál sami vybrat. To už může být trošku oříšek, protože možností je povícero.

    Můžete si zjistit, z jakého materiálu byla vyrobena původní OEM tětiva. A zvolit stejný materiál. Materiál bude sice stejný, ale ubezpečuji vás, že kvalita bude vyšší.

Bezpečným základem může být "klasika" – materiál označovaný jako 452x od firmy BCY Fibers. Tento materiál je mezi těmi moderními asi nejdéle a nejvíce používaný. To ale neznamená, že by byl zastaralý. Stále je spousta lidí, kteří mu dávají přednost před "modernějšími" a „lepšími“ novinkami. Dokonce se k němu po x letech experimentů zase vrátili.  452x má výhodu právě v tom jak osvědčený. Výrobci tětiv mají technologii práce s ním dokonale zvládnutou. K dispozici je také největší výběr barev a barevných kombinací.

Další populární možností je materiál nazvaný 8190, opět od BCY. Má trošku jiné složení než 452x a výrobce slibuje dobrou stabilitu, dále pak menší průměr hotové tětivy (díky menšímu počtu vláken) a tudíž zvýšenou rychlost šípu.

Narazíte také na zastánce materiálu XS2 a AstroFlight od firmy Brownell.

Další možností jsou materiály, které jsou exkluzivní pouze pro některé výrobce tětiv. Např. výrobce VaporTrail nabízí tětivy z materiálu VTX (což je materiál Brownell vyráběný pouze pro tuto firmu) nebo např. firma WinnersChoice se honosí materiálem 8190Extreme, atd.

Jak už bylo řečeno, výběr materiálu už je trochu „mudrovačka“ a bude jen na vás. Budete také pochopitelně omezení tím, jakého výrobce tětivy si zvolíte. Většina z nich nabízí dvě, maximálně tři možnosti materiálu. Budete se muset rozhodnout, zda dáte přednost klasice, nebo zkusíte nějakou novinku.

V každém pádě – zásadní chybu neuděláte. Rozdíly nejsou nijak velké a otázkou je, zda si jich běžný smrtelník vůbec všimne. Navíc, když nebudete spokojeni, budete o zkušenost bohatší a příští rok můžete vyzkoušet něco jiného. 75 USD za celou sadu vás nezabije.  Pokud váháte, doporučuji projít Internet. Najdete mnoho diskuzí a ještě víc názorů. Některé berte pochopitelně s rezervou, ale celkový obrázek si můžete udělat.

Klidně napište i vybranému výrobci tětiv – většinou velmi ochotně odpoví a poradí. Nebo spíš řeknou svůj názor. Pravděpodobně pro stejný luk, jako máte vy, už tětivu vyráběl x-krát. Jednou z toho materiálu, podruhé z onoho. A pravděpodobně má i zpětnou vazbu od zákazníků. Navíc, bývají velmi ochotní – mají zájem na vaší spokojenosti, protože konkurence je v této oblasti docela tvrdá a zklamaný a naštvaný zákazník je to poslední, o co stojí.

 

  • Barva - při objednávce musíte zadat, jakou barevnou kombinaci chcete. Zde se nabídka liší podle výrobce a podle materiálu. Někteří výrobci nabízí možnost kombinace dvou, jiní dokonce tří barev. Materiál 452x je dostupný v široké škále jako jednobarevný (tzv. „solid“) nebo dvoubarevný (tzv. „spekled“). Ostatní materiály jsou k dispozici většinou pouze jako jednobarevné. K výběru pak přibude ještě jedna barva pro serving  - opět máte na výběr z několika jednobarevných provedení.

    t-452xcolors t-8190colors
    barevný vzorník BCY - materiál 452x barevný vzorník BCY - materiál 8190
    8190X-colors t-VTXcolor
    dostupné barvy pro materiál X8190 dostupné barvy pro materiál VTX

 

Samotná volba barev může být trošku problém, protože pouze podle vzorníku se docela špatně představuje, jak bude výsledná tětiva vypadat. Na Internetu ale najdete několik jednoduchých programů, které by mohly trochu pomoci. Zkuste některý z těchto odkazů:

Starší konfigurátor VaporTrail - pěkná, ale starší verze konfigurátoru od VaporTrail (bez záruky funkčnosti). Můj oblíbený :-)

Aktuální konfigurátor VaporTrail

http://ssstrings.com/colorsel.html

https://www.korbinsarchery.com/Articles.asp?ID=250

Přesto, stále mějte na paměti, jistá omezení, jako:

    • barva co vidíte na monitoru nemusí být a skoro určitě nebude přesně taková jako ve skutečnosti
    • ne každá barva je v dispozici v každém materiálu a přestože jsou podobné svým jménem, barvou s ebudou trochu lišit
    • ve většině konfigurátorů můžete volit 2 barvy, ale někteří výrobci umožňují výběr až tří barev

Nicméně jako základní orientační pomůcka to může být k užitku

 

  • Zvláštní požadavky - v závislosti na typu luku se mohou ve vaší objednávce objevit některé speciality:

Pevný nebo plovoucí Yoke na Buss kabelu – určuje typ „větvení“  Buss kabelu

Speed Nock – některé moderní výkonné luky mají už v od výrobce na tětivě instalovaná malá závažíčka, která údajně optimalizují chod tětivy a zvyšují výkon luku. Pokud máte takový luk a speed nocky chcete i na nové tětivě, ověřte si, zda je zvolený výrobce vůbec schopen něco takového na „custom“ tětivu dát.  Některé firmy to umí, jiné ne a další to sice umí ale dávat to tam nechtějí (pošlou vám je extra a instalovat na tětivu si je musíte sami). Např. můj Anarchy nic takového nemá, ale Motive 6 ano. Firma JBK, kde tětivy objednávám, instalaci Speed nocků nabízí, ale nesmím je zapomenout při objednávce extra přikoupit.

Tlumiče na tětivě – tzv. „Bats“ – někteří výrobci nabízí možnost na tětivu instalovat podobnou vychytávku a dokonce v různých barvách.

 

Jak vybrat výrobce tětivy ?

Výrobců „custom“ tětiv je celá řada a je pouze na vás, koho si vyberete. Pokud si nejste 100% jistí, zde je několik hledisek, které vám výběr mohou usnadnit :

  • Nabízí daný výrobce materiál, který bych chtěl ?
  • Nabízí daný výrobce konfiguraci, kterou chci nebo potřebuji – např. speed nocky, různé styly Yoků atd ?
  • Cena. Bežná cena za kompletní set (tětiva, Buss, Control) bývá kolem 75 USD (bez dopravy) za špičkový materiál. A dražší v tomto případě nemusí vždy znamenat nutně lepší.
  • Možnost přímého poslání do ČR, pokud jej požadujete nebo potřebujete.
  • Záruka
  • Reference – pokud váháte, projděte si diskuzní fóra. Opět jednotlivé názory berte s nadhledem, ale po přečtení dostatečného množství příspěvků vám to pomůže udělat si celkový obrázek.

 

Troufnu si tvrdit, že pokud vyberete známou firmu, zásadní chybu prostě neuděláte. Já osobně mám vybraného svého „favorita“ – firmu, od které jsem dosud bral 2 kompletní sady a budu objednávat třetí. Jsem naprosto spokojený, ale nechci ji nikomu vnucovat. Hlavně nemám žádné zkušenosti s produkty jiných výrobců.

  • JBKstrings - můj "dvorní" dodavatel :-)  Vybral jsem si ho na základě kladných referencí. Perfektní jednání, spolehlivost. Nemám důvod měnit.
  • VaporTrail  - další vynikající výrobce. Kdybych musel měnit, objednávám zde ... 
  • WinnersChoiceStrings - o něco dražší firma. Podle názorů z netu vyšší cena neodpovídá vyšší kvalitě. Podle názorů jiných to NEJ.
  • 60XCustomStrings 

 

a další si pochopitelně na Internetu dokážete najít sami

 

Pár poznámek k výměně

Problematika vlastní výměny staré tětivy za novou by si možná zasloužila svůj vlastní článek (který ovšem není), takže zatím jen pár základních poznámek :

  • K výměně tětivy budete potřebovat Bowpress. Potřebujete luk zmáčknout, abyste mohli stávající lanka povolit a vyměnit. Je jedno zda máte press velký nebo „jenom“ portable, rozdíl bude jen v komfortu práce. Bez spolehlivého pressu to ale nepůjde.

  • Předtím než začnete, si pořiďte kompletní dokumentaci stávajícího „routingu“ – vedení lanek. Co odkud vede, přes co to vede, kam to vede. Kde to začíná, kde to konči. Jak to začíná, jak to končí. Pokud se někde lanka kříží, které je nahoře a které dole. Atd. Namalujte si obrázky. A udělejte si fotky. Hodně fotek.  Vyfoťte si každý detail raději vícekrát. Lepší později smazat 100 nepotřebných fotek, než kdyby jedna jediná chyběla.

  • Při výměně postupujte pěkně krok za krokem. Pěkně jedno po druhém. Sundejte tětivu a hned dejte novou. Sundejte Buss, dejte nový. A pak Control.  Pokud sundáte vše zaráz, zbytečně si zkomplikujete práci.

  • Nová tětiva i s lanky přijdou od výrobce zavařené v sáčku. Při otevírání sáčku si dejte POZOR – lanka jsou totiž od výrobce PŘEDKROUCENÁ. Každé lanko obsahuje PŘESNÝ počet otáček – zakroucení – tzv. „twistů“, které musíte zachovat. Na počtu otáček SKUTEČNĚ záleží. Výrobce tětivy moc dobře ví, proč namotal na to které lanko X nebo Y otáček.

Při rozbalení a při instalaci tětivy na luk musíte toto zakroucení zachovat. Možná až při následném tuningu budete muset nějaké otáčky přidat nebo ubrat, ale rozhodně ne teď.

Aby se otáčky neodmotaly, tak jsou konce lanek navzájem zajištěny sponkami nebo provázkem. Jakmile je od sebe oddělíte, musíte si dát velký pozor, aby se vám lanko nerozmotalo. Pokud by se tak náhodou stalo, máte problém. Není to nic kritického, ale je to zbytečná komplikace. Buď musíte napsat výrobci ať vám prozradí kolikže otáček tam má být, nebo na to musíte přijít sami. Pochopitelně to jde, ale bude s tím spousta zbytečné práce a starostí.

  • Jakmile budete mít instalovanou novou tětivu a lanka, můžete press povolit a ... blahopřeji – na svém parádním luku máte novou parádní tětivu.

  • Pochopitelně vaše práce ještě nekončí. Budete muset znovu najít místo pro zakládání šípu – tzv. Nock point a instalovat smyčku D-loop (ale to už by mělo být snadné, a pokud ne pak si přečtěte článek Základní Setup).

  • Následně bude pravděpodobně nutný drobný tuning. Měli byste změřit ATA (Axle to Axle) a BH (Brace Height) a zkontrolovat, zda odpovídají specifikaci luku podle výrobce. Zkontrolovat, zda jsou kladky ve správné startovací pozici (např. podle tzv Timing značek – pokud je váš luk má), zda „sedí“ synchronizace obou kladek. Pravděpodobně nebude vše úplně dokonalé a tak se nevyhnete tomu, že luk bude muset zpět do bowpressu a budete na některé z lanek přidávat nebo ubírat zakroucení – "twisty".  Toto ladění není nic extrémně složitého, ale jeho popis už je mimo rozsah tohoto článku.

  • Nová tětiva bude pravděpodobně mnohem kvalitnější než starší OEM, ale i ona si potřebuje „sednout“. Nebude to trvat dlouho – většinou postačí 100 nebo 200 ran. Ale je dobré s tím počítat, a poté znovu zkontrolovat rozměry, timing a případně synchronizaci a doladit finální pozici PeepSightu.

Závěr

Přemýšlím, jak vlastně tento článek uzavřít. Takže snad takto:

Měli byste vědět, že na svém luku budete muset tětivu měnit. Ať dřív nebo později, rozhodně k tomu dojde. Prostě se tomu nevyhnete. A když už to teda musí být, proč to nedělat tak, jak se to dělat má. Tedy pravidelně a včas :-)

Na nákupu nové tětivy není nic složitého ani drahého. Vyberte si dobrého výrobce a získáte prvotřídní materiál. I s dopravou vám celý nový set vyjde na 80 až 150 USD.

Ani výměna tětivy není nijak složitá. Potřebujete k tomu ale nějaké vybavení. A možná trochu znalostí, nebo chuť se to naučit. Pokud vám právě teď jedno nebo druhé chybí, budete muset najít někoho, kdo vám novou tětivu na luk nainstaluje.

H.


disbut2