Menu



V druhé části seriálu o zakládkách se podíváme na jednotlivé kusy zakládek s nimiž mám zkušenosti a pokusím se je stručně zhodnotit. Předesílám, že jde skutečně pouze o reálné zakládky. Předem se tedy omlouvám zarytým tradicionalistům, že srovnání různých filců, kůží na rukavice a "medvědích kůží", které lze při značné míře fantasie také považovat za zakládky zcela vynechávám...




Hoyt hunter



Klasická plastová zakládka, která našla masové uplatnění napříč různými segmenty lukostřelby a to nejen díky minimální ceně. Kvůli velké výdrži je oblíbená u střeleckých začátečníků, protože ji prakticky nejde urazit. Jde jí však postupně vydlabat. Hunter má výřez na button a lze ho s ním použít, ale díky u těla zesílenému ramínku lze s touto zakládkou střílet i bez buttonu. Proto jí kromě sportovních začátečníků mohou použít i lovci na svých tradičních lucích. Úsměvnou perličkou budiž, že je to zakládka, kterou svého času používal na svém kladkáči luku i sám Rambo. Zakládka se dodává jako plastová ploška s oddělenou oboustrannou samolepkou, která je velmi, velmi pevná. Teoreticky by se snad dala strhnout a přelepit, prakticky se však jakýkoli pokus o její demontáž většinou rovná demolici, což vzhledem k ceně pár desetikorun moc nevadí.




rest 02 1

 

Cartel Flipper



Základní a velmi levná drátková zakládka určená pro mírně pokročilé střelce ze sportovního luku s olympijským stylem střílení. Zakládka není magnetická a zpětný doraz má vyřešený mechanicky. Pokud vypouštíte šíp mezi prsty a zakládku moc nenamáháte, asi nějakou dobu vydrží. Ale i tak je poměrně křehká. Při string walkingu s nějakým těžším šípem ji není problém urazit po jednom tréningu. Jde však na rozdíl od Huntera dobře přelepit. Kromě relativně nízké ceny však není nic co by z této zakládky udělalo vyložený trhák. 


rest 02 2

 


Gompy



Jedno z unikátně pojatých mechanických řešení, které připomíná kancelářskou sponku. Ramínko je zdvojené a doraz je stejně jako u Cartel Flipper řešený samo vytláčením ramínka do původní polohy. Zakládka je velmi odolná ve smyslu celistvosti a urazit jí je velmi obtížné i string walkingem, protože drátové ramínko je dvojnásobné. Bohužel se nechá vymlátit vnitřně, což se projevuje znatelným poklesem ramínka při zatížení šípem. Navíc není ani extra levná, takže asi není mnoho důvodů proč používat právě tuto zakládku.

rest 02 3

 


SF Forged Arrow Rest



Na rozdíl od některé z mutací SF (nově WNS) zakládek, které dohánějí odolnost zajímavým technickým řešením i cenou. Zakládka jako taková je tak normálně odolná. String walkingem rozhodně lze urazit. Má však sympatickou vlastnost že je stavitelná, proto není potřeba ji s každou změnou strhávat a přelepovat. Výška zakládky se velmi snadno nastavuje šroubkem, skrze než je možné hýbat s celým držátkem ramínka. A jde ho v případě uražení i sundat a vyměnit za ramínko z jiné podobné zakládky (samostatně prodejné pokud vím není). Zakládka se dá dokonce i opravit. Drát z lištičky je možné odstřihnout a nahradit modelářským ocelovým drátem s průměrem něco málo přes 1mm. Rozhodně zajímavá volba pro širší veřejnost, kutily, nebo experimentátory, kteří chtějí nebo musí používat nalepovací zakládku za rozumnou cenu.


rest 02 4

 


Shibuya Ultima



Pokud ovšem experimentovat nechcete a sázíte na maximální prověřenou jistotu, tak je tu už jen ultimátní Shibuya. Profi zakládka s aktuální cenou kolem jednoho tisíce korun, která opravdu vydrží. Je nastavitelná ve smyslu levé a pravé strany a jede opravdu o profi výrobek pro olympijské luky. Na jiný luk totiž nemá cenu Shibuyu dávat a třeba se string walkingem by možná ani rozumně nefungovala. Pokud si dokážete luk dobře vyladit a máte skvělou střeleckou techniku odvděčí se vám naprosto peříčkovou odezvou při níž vystřelený šíp nebude ani tušit, že na něčem leží a kolem něčeho prolétá. I když snad připadají v úvahu i jiné varianty, tak špičkoví střelci používají na svých lucích právě kombinaci Shibuyi a Baiter buttonu.



rest 02 5


 

Beiter Recurve Arrow Rest

Opravdu zajímavá a maximálně univerzální zakládka s unikátní velmi chytrou konstrukcí. Nejde jen o to, že je symetrická a tudíž nemusíte hlídat její pravolevost. Prostě si jednu koupíte a nalepíte jí ze strany, z níž potřebujete. Výhodou je i odolná konstrukce ramínka z tvrzeného plastu, které jako jediné z nalepovacích zakládek rozumně unese i zátěž string walkingu a někteří střelci jí na starších středech používají právě na bare bow. A kdyby se přece jen něco pokazilo, je její ramínko velmi snadno vyměnitelné.


rest 02 6
 

Nejzajímavějším fíglem je ovšem stavitelnost ramínka. Ramínko je připojené k vnitřní šroubovací ose, jejíž šroubováním dosáhnete, toho, že se dá ramínkem pohybovat dozadu a dopředu, což pravda není až takový zázrak, protože šípu je celkem jedno, jestli leží a zakládce více vepředu nebo vzadu. Pokud ale použijete jednoduchý trik a nalepíte zakládku na luk na šikmo, dosáhnete toho, že se vrchol ramínka bude pohybovat vzhledem k luku nahou a dolů, což se defakto rovná výškové stavitelnosti. Jak primitivní. Ale jak účinné! Nevýhodou je cena, která je řádově srovnatelná s mechanickými zakládkami, nebo Shibuyou. Pokud tedy nutně nemusíte lepit zakládku na bočnici středu, je stále vhodnější podívat se po jiné variantě.




Spigarelli ZT



Jednou z těchto variant může být právě mechanická legenda pro sportovní luky Spigarelli ZT. Jde o evergreen a o jediný typ zakládek ideálně použitelných pro sportovní holé luky. Zakládka je naprosto nezničitelná a to i string walkingem. Osobně mi na luku vydržela i při mlácením string walingem celých pět let než upadla a i poté nebyl problém ramínko jednoduše nahradit za jiné, protože sehnat rezervní není problém. Trochu problém je ale centrální hliníkový váleček, kde jsem častějším utahováním strhl závity. Ten už se tak dobře neshání. Takže opatrně s utahováním červíka i protilehlého magnetického šroubu. Pět let je každopádně na string walking úctyhodná doba a skvělá bilance i kdybyste si měli koupit celou novou.


rest 02 7

 


Zakládka má kromě mechanické pevnosti výhodu ve velmi jednoduchém a jemném ladění ramínka, které lze snadno přizpůsobit tloušťce šípů ve vodorovném i svislém směru a má velmi pěkně vyřešené ladění tuhosti ramínka. Dokonce i cenově vychází o pár stokorun levněji, než výše zmiňovaná Shibuya. Jediným nedostatkem je tak vazba na moderní sportovní středy, které musí její montáž podporovat. Na starší sportovní středy od Hoytu vyrobené před rokem 2000 namontovat nelze, pokud nechcete střed mechanicky upravovat. Je třeba dodat, že ZT je opravdu nejjednodušším a nejzákladnějším modelem této třídy zakládek a trh nabízí i mnohem sofistikovanější řešení s jemným laděním do všech stran. O tom proč by měl všem uvědomělým střelcům stačit právě tento model a ty ostatní jsou zbytečné si povíme příště.

 



Whisker Biscuit



Vzhledem k tomu, že jsem pouze okrajovým střelcem z kladkového luku, vystačil jsem si zatím s tím nejrozšířenějším co trh poskytuje a to je právě model "sušenky". Princip je jednoduchý. Do tříčtvrtečního koláče ze štětinek otevřeného uprostřed se umístí šíp, který při průletu skrze štětiny teoreticky hladce projde. Zakládka má výhodu jednoduchosti, je bezúdržbová a dokonale blbu vzdorná (pokud nějak dokážete, že vám z ní spadne šíp, tak rozhodně nemáte nárok mít v ruce občanku, natož luk). Jediné co potřebuje střelec vědět je, že se štětinky vyrábí s různým vnitřním průměrem a podle toho vybrat správný diametr šípu, který by neměl být v lůžku moc volný. 




rest 02 8

 

Tahle zakládka je nicméně i přes svá pozitiva a sociální jistoty i přes masovou rozšířenost (prodejci tvrdí, že je na 70% prodaných lucích) vcelku diskutabilní a někteří střelci včetně místního pana domácího jí nemají moc rádi z důvodu, že mají pocit, že šíp při průchodu štětinami nezdravým způsobem ovlivňuje. Odpůrci mají své zkušenosti. Já mám zase své a ty jsou v maximální míře pozitivní. Pravda ale je, že elitní kladkoví střelci by přes něco takového asi nestříleli.

Celkem zajímavost je, že tato zakládka jako jediná přerostla z čisté lukostřelby ve svérázný vypouštěcí mechanismus, Který používá celá frakce, no u nás bychom asi řekli pytláků, kteří na sušenkách staví zvláštní lukorpaky z nichž pak střílí šípy technikou podobnou té lukostřelecké. Výhoda je nesporná. Flexibilita a malá hmotnost i velikost celého zařízení. Pokud máte rozkládací šípy, tak to celé pohodlně složíte do stehení kapsy od maskáčů.


rest 02 9

 



Tolik tedy podrobnější popis zakládek. V závěrečné části seriálu se podíváme jak zakládky správně naluk namontovat, co při tom zohlednit a přidáme teoretické vysvětlení k některým tvrzením z předcházejících dvou dílů.

ML.


disbut2