Reflexní luky - 1. Úvod do problematiky
- Napsal ML
- Kategorie: Tradiční a reflexní luky
Začátky jsou vždy těžké. Stejně je to s napsáním úvodních frází k tomuto textu, který si klade za cíl shrnout několikaleté poznatky ze střílení z převážně reflexních (nejen) loveckých luků ...
Impulsem napsání k článku o reflexních lucích bylo jak nahromadění mých vlastních praktických zkušeností a snaha o jejich zařazení a setřídění si v sobě samém, tak naprosto skvělá forma článků na bowhunter.cz a zkušeností zde prezentovaných, které se mi jevily jako fundované, úplné, pro laiky jasně pochopitelné a zároveň nepostrádající jiskru zápalu pro lukostřelbu i pro psaní.
Vyjdeme z premisy, že luk je pouze nástroj. Stejně jako třeba u nožů tak není správná otázka "jaký?", ale "na co?". I přesto, že jde o poměrně triviální mechanismus existuje mnoho typů luků, které se parametry diametrálně liší svým určením. Není nic horšího než když začátečník dostane do ruky nevyhovující luk, který si vybral zpravidla na základě ceny, nebo proto, že se mu prostě vizuálně líbí a postřeluje s ním doma na zahradě. Je samozřejmě otázka co dotyčný začátečník od luku čeká, ale zkušenosti ukazují, že prožitek z pocitu výstřelu vezme u tak monotónní činnosti jakou je lukostřelba rychle za své. Dříve či později se tak človíček začne zajímat co že se to vlastně děje na tom terči, začne koumat jak to zlepšit a narazí ... ono to nejde. Se střelbou tak v lepším případě pokračuje dál a totálně si pokazí techniku, nebo se v horším případě na střelbu vykašle úplně, protože ho nebude bavit (drtivá většina případů).
Jaké jsou tedy možnosti? Z našeho pohledu začátečníka bohatě postačí rozdělení na dva typy luku. Hrubě můžeme říci, že většinu běžně dostupných reflexních luků rozdělíme podle účelu na lovecké (můžete se setkat i s označením tradiční, ale protože jsme na webu týkajícího se bowhuntingu, tak si to označení s dovolením trochu upravím) a sportovní. Oba typy se liší zejména délkou luku, váhou a nátahovou silou.
Lovecké luky
Lovecké luky se typicky vyrábí v délkách 58" – 62" (palců - inch) kvůli snadné manipulaci v terénu, ale i z důvodu, že výstřel z kratšího luku má větší kinetickou energii. Tu je mu třeba ale také dodat. Minimální síla pro lovecké použití je proto 40 liber. Což ovšem dostačuje jen na drobné lesní potvůrky a malou vysokou. Pro skolení větší zvěře nejsou výjimky luky o síle 55 a 60 liber. Lovecké luky jsou proto poměrně poměrně těžké na nátah, mají malé, nebo žádné možnosti ladění (což je ovšem v polních podmínkách klad). Jsou hmotnostně lehké kvůli snadné přenositelnosti. Luky tohoto typu jsou většinou dřevěné a to částečně z praktických a částečně z tradicionalistických důvodů. Jsou však k dostání i ve variantách s kovovými středy a sklo-laminátovými rameny. V případě dřevěných luků přichází v úvahu dřevěné šípy. V technologicky pokročilejších variantách pak karbon či hliník.
Lovecký luk Bear |
Sportovní luky
Sportovní luky mají typicky 66" - 70". Je to proto, že delší rozpětí luku je pohodlnější na nátah a netvrdne tolik v konci dotahu. Luk se dá se snadněji a přesněji vyladit a má k tomu mnohem širší možnosti než luk lovecký. Sportovní luk je hmotnostně těžší, aby stabilně seděl při výstřelu v ruce, je možné ho doplnit o stabilizátory a mířidla. Napínací síly se typicky používají v rozmezí od 30 - 45 liber a jsou určeny pro velmi přesnou střelbu s relativně malým průrazným účinkem. S využitím loveckých hrotů se tu vůbec nepočítá. Vyrábí se zejména v provedení kovového madla a kombinace dřeva, pěny nebo karbonu na ramenech. Používají se šípy čistě hliníkové, karbonové, nebo kombinace obojího. Dřevo dnes již takřka vůbec.
Sportovní luk Hoyt |
I z tak stručného popisu musí být jasné, že dosažitelná přesnost obou typů luků bude zcela někde jinde.
Lovecký luk je dělaný primárně na střelbu v lovecké vzdálenosti - tedy do 30m a je zde důraz na maximální penetraci šípu, zatím co sportovní typ luku zasáhne cíl s rozumnou přesností i na 70m, ale k lovu je z několika praktických, nebo vyloženě funkčních důvodů, které sice zlepšují přesnost ale znemožňují lov, naprosto nepoužitelný. Proto je dobré si předem promyslet co vlastně budu chtít s lukem podnikat, na jaké vzdálenosti, podle toho vybrat konkrétní nástroj a zbavit se tak dopředu nereálných požadavků. Představa, že je možné s loveckým vybavením vyhrát olympiádu je přinejmenším stejně humorná jako, že s olympijským lukem vybaveným klapačkou ulovím na 70m jelena.
Tolik tedy k úvodnímu přehledu a k možnostem. Příště si povíme o tom jak začít střílet ...
ML.