Menu

Peep Sight dnes najdete téměř na každém loveckém luku. Skoro by se mohlo zdát, že bez něj to nejde. Ale, opravdu .... by to bez PeepSightu nešlo ? 

 

Některé věci se mohou jevit jako naprosto samozřejmé. Nezbytné. Jednou z nich je tzv. Peep Sight (PS). Bez toho malého kroužku, instalovaného do tětivy si většinou už lovecký kladkový luk neumíme představit.  Pokaždé, když natáhneme luk, PS se „poslušně" postaví před naše oko. My míříme ... koukáme průhledem v PS ... zaměřujeme cíl přes pin na mířidlech a .. bác.

Je bez diskuze, že PS většinou přináší výrazné zlepšení přesnosti a hlavně konzistenci střelby.

Hlavním důvodem je, že zajišťuje kontrolu nad tzv. „Anchor Pointem“ (dále už jen AP).  Místem, kde po nátahu „zakotvíme“ pravou ruku natahující luk (pochopitelně platí pro praváka). Toto místo, tento AP, je pro naši střelbu klíčový. Naše mířidla, jejich seřízení, jsou neoddělitelně spjatá právě s místem, kde při nátahu "kotvíme" ruku. Pokud zakotvíme jinde než obvykle, naprosto změníme výchozí pozici a tím i směrování založeného šípu. Pak můžeme mířit jak chceme, ale šíp poletí jinam.

Právě průhled PS, průhled tou malinkatou dírkou, má zajistit, aby nátah končil stále ve stejném místě. Aby váš AP byl pokaždé naprosto stejný.

Technická poznámka: další pomůckou jak vylepšit pozici AP je tzv. „Kisser Button“. Malý gumový placatý kroužek, který se také instaluje na tětivu. Tak, aby při plném nátahu končil někde v koutku úst. Je to vlastně další referenční bod, který má střelci potvrdit, že jeho AP je v pořádku.

  • Nátah ... ukotvení pravé ruky .. kisser cítím v koutku, okem vidím přes PS .. můj AP je v pořádku.
  • Pravda ale je, že na rozdíl o PS se Kisser nedočkal ani zdaleka tak masového rozšíření. Nebo spíše pomalu ztrácí svoji dřívější popularitu.

 

OK, takže přínos Peep Sightu je jasný. Proč tedy vůbec uvažujeme, že bychom ho neměli používatt? Protože i on má své nevýhody:

  • Hmotnost - přestože většina PS jsou titěrné kroužky, stále něco váží. Některý míň, některý víc. A jakékoliv „závaží“, instalované na tětivu, ji zpomaluje. Ne o moc, ale zpomaluje. Pokud máme ještě „kisser“ pak už to jsou závaží dvě. Skoro nicotná, ale jak se říká ... 100x nic umořilo oslíka. 

  • Otvor v PS by měl být sladěn s velikostí hlavy mířidel. Platí pro lovecký luk a pro ideální případ. Tím, že „zakroužkujeme“  hlavu mířidel v průhledu PS, zajistíme opravdu přesný AP. Pokud nám to navzájem „nesedí“, vzniká prostor pro chybu.

  • Malý průhled v PS výrazně omezuje množství světla, které se dostává do oka. Což může být problém při střelbě v podmínkách, kdy toho světla už není nazbyt. Třeba brzy ráno a za soumraku. Sice ještě vidíme, ale dobře mířit už moc nelze.

  • Do otvoru v PS se nám může dostat „binec“, který znemožní průhled nebo ho hodně omezí. To se týká především PS s opravdu malým otvorem (většinou sportovní PS) nebo modelů s optikou, kdy stačí jediná kapka, orosení atd a je zle.

  • No a pochopitelně ... otáčení. Aby PS fungoval jak má, je potřeba, aby byl ke střelci nakolmo. Opravdu kolmo, nejen trošku. A to je, jak většina uzná, občas docela problém. PS instalovaný v kroucené tětivě velmi rád, a velmi často, rotuje společně s ní. Otáčí se a otáčí a vyladit ho opravdu perfektně chce zkušenosti, patřičné úsilí, trpělivost a taky štěstí

Otáčející PS může být jenom otravný. Nebo také může naprosto znemožnit pořádné míření a střelbu, protože už nekoukáte kruhovým průhledem, ale nějakou šišatou štěrbinou. A o zarovnání s hlavou mířidel nelze vůbec mluvit. Takže buď budete pečliví a strávíte spoustu času nad jeho „krocením“ – viz článek Jak zkrotit PeepSight, nebo přiznáte, že jste „tydýt“  a koupíte si PS se zarovnávacím lankem. Čímž na luk dáte další nesmysl, na tětivu přidáte další zátěž a do kladkového systému něco, co tahá za lanka, když nemá.

  • Další teoretickou slabinou PS je, že aby správně fungoval, musí být instalovaný v tětivě na správném místě – ve správné výšce. A to může občas být problém. Protože začátečník třeba neví úplně přesně, kam (jak vysoko) PS dát. Nebo v případě kratšího luku – s menší ATA – zjistíte, že ho nedokážete dát tak vysoko, jak je třebai. Horní kladka je blízko, na tětivě je už namotán ochranný serving a tak nezbude, než dát PS sice co nejvýš, ale pořád je to níž, než byste potřebovali.

Takže máte PS v nevhodné výšce a při nátahu a míření se k němu musíte všelijak naklánět a kroutit, což rozhodně není dobře. S tím také souvisí nutnost PS do tětivy pořádně fixovat, aby se sám „nevydal“ po tětivě na cestu a neměnil, pomalu ale jistě, svoji pozici.

  • Posledním problémem PS, který mě napadá je ale ten nejhorší.

    Jde o tzv. „přehozené dominantní oko“. Tedy případ, kdy pravák má dominantní levé oko. Což je v praxi docela malér. Natažená tětiva a PS jsou před pravým okem, to by mělo koukat a mířit a do mozku podávat informace, ale mozek upřednostňuje levé oko, které na to „kouká trošku odjinud“. Podle toho, co jsem se dočetl, to trénovat moc nejde. A postiženým většinou nezbývá, než dominantní levé oko úplně zavřít (aby „do toho nemohlo kecat“), případně dokonce vyjít dominantnímu oku vstříc a „přehodit“ luk na druhou stranu.Což ovšem znamená koupit nový luk pro leváka a začít trénovat ruce naprosto opačně. Což musí být ... "mazec" :-(

Takže, když jsme vyjmenovali všechny chyby, které PS může mít a špatnosti, které nám způsobuje, mohlo by nás napadnout, že ho na luku vůbec nechceme. Nápad hezký, ale pojďme se podívat, jaké alternativy se nabízí, pokud bychom ho skutečně chtěli uvést do praxe.

 

Žádný PeepSight

Nejjednodušší možností je, zbavit se PS bez náhrady. Ale .... přiznám se, že jsem to zkusil a nepřijde mi to jako dobrý nápad. Prvních pár ran bylo skvělých. Pak už jen dobré. A po nějaké době jsem se tak „rozpadl", že jsem měl problém trefit vůbec terč. Máte-li pochybnosti, zkuste si to sami. 

Prostě, chybí mi tam kontrola AP.  Potvrzení, že je zakotveno správně. Je to, jak kdybyste stříleli puškou a mířili jen pomocí „mušky“ bez pomoci „hledí“.

Čímž neříkám, že to nejde. Pochopitelně, že to jde. Vždyť řada naši kolegů střílí z „obyčejných“ luků tzv. Instinktivní střelbu. Bez PS, bez mířidel. Jen tak, od oka. A jak dobře. Ale to jsme v jiné pohádce. Naše kladkové luky nejsou na instinktivní střelbu moc vhodné. Nebo to neumím :-) Asi oboje.

Nebo, pokud půjde o střelce s výbornou technikou, který má ten svůj správný nátah a AP doslova "zažraný pod kůži". Ten nebude mít problém „zakotvit“ pokaždé naprosto správně. Jeho pozice hlavy, oka, nátahu, zakotvení, to vše bude naprosto přesně jako vždy. Takový střelec by neměl bez PS žádný problém.  Ale já takový střelec rozhodně nejsem.

Takže můj osobní závěr je ... bez PeepSightu to nepůjde. Nebo přesněji, nepůjde to tak, že bych PS jen vyhodil a dost. Pokud ho chci vyhodit, bude se na luku muset objevit něco, co jej nahradí.

Takže, pokud PS nechceme (ale jen tak nám to nejde) je jasné, že musíme na luk namontovat nějakou náhradu. Něco, co nám PS nahradí, ale nebude trpět jeho „neduhy“. Otázka je, jaké alternativy se nabízí.

warnUpozornění : zdůrazňuji, že následující text je už v podstatě pouze teoretický. Jsou to informace, které jsem posbíral ze všech možných zdrojů z internetu – stránky výrobců, diskuze atd...

Ani s jedním z popisovaných doplňků nemám žádné praktické zkušenosti. Tedy zatím. Pouze mě to zajímalo (a stále zajímá) a uvažuji, že bych něco takového časem vyzkoušel. Takže procházím net, zjišťuju co existuje, jak to funguje, co o tom píšou ostatní, hlavně tedy ti, co to vyzkoušeli. 

Ale napadlo mě, že to co jsem vykoumal, může být zajímavé i pro ostatní. Berte prosím níže uvedené informace s jistou rezervou. Pochopitelně se snažím, aby vše co napíšu bylo víceméně správně, ale .... pokud vás něco zaujme, tak než to koupíte, prověřte si, zda je to skutečně tak, jak píšu.

Pokud jsem se někde spletl, dejte i vědět .. opravím to.  Pokud se časem rozhoupu k osobnímu testu, dám samozřejmě vědět.

Dále .. níže uvedený seznam nemusí být nutně kompletní. Možná se časem objeví další výrobek, možná jsem něco přehlédl už teď. Když tak díky předem za informaci. 

Níže uvedené výrobky jsou seřazeny PODLE ABECEDY. Jejich řazení tedy nemá nic společného s tím jak jsou dobré, drahé, moderní či osvědčené atd ...

 

Anchor Sight

AnchorSight (dále s dovolením AS) je výrobek firmy Archery Innovations. 

AnchorSight

Zjednodušeně řečeno, jde o trubičku, vyrobenou z hliníku. Na přední straně (blíže ke střelci) je zaměřovací kroužek. V zadní části (dál od střelce) pak neprůhledná stěna s namalovaným „záměrným křížem“ a s tečkou uprostřed.  Obraz této zadní části je zvětšen pomocí optiky.

Pomocí montážní destičky namontujete AS prakticky kamkoliv na luk na vhodné místo. Rozsah montáže je sice do jisté míry libovolný, ale i on má svá omezení - měl by být někde poblíž mířidel (v pohodlném dosahu periferního vidění) a nesmí kolidovat s konstrukcí luku – lanka, „Cable guard“ atd ..

Ale, nemusí být na nějakém konkrétním místě. Můžete ho mít vpředu u mířidel, vzadu za tělem luku, nahoře nad mířidly nebo pod nimi. Tak, jak vám vyhovuje a hlavně aby byl na očích. Jen na ukázku pár verzí montáže v praxi. Nahoře dole, vzadu, vpředu .. jak je libo

t-Bow-w-AS1 t-Bow-w-AS2 t-Bow-w-AS3

 

Důležité je si uvědomit, že se při míření NEDÍVATE SKRZ váleček!

Ten tedy neslouží k míření – nedíváte se skrz - ani by to nešlo. Zadní stěna je neprůhledná.  

AS slouží pouze jako reference, zda luk držíte kde máte a jak máte a zda máte správně „zakotveno“ – správný Anchor point.

Princip je asi takový:

  • AS namontujete na luk, seřídíte a luk (mířidla) případně znovu nastřelíte. Pro zjednodušení teď s dovolením pominu proces instalace a seřízení AS, případně nastřelení. Není to nic složitého .. jen už jsou to detaily přesahující tento článek.

  • Následně při každém nátahu zkontrolujete držení luku, pozici „zakotvení“ pomocí Anchor Sightu. Prostě okem mrknete a pokud je vše jak má být, pak tečka v AS musí být přesně uprostřed kroužku.  Pokud je, máte jistotu, že vaše držení, vaše zakotvení je stejné, jako když jste luk nastřelovali. Že šíp poletí jako vždy.

  • Jakmile je tečka mimo kroužek, něco je špatně. Buď máte špatně „zakotveno“ nebo ruka držící luk s ním začíná kroutit. Stačí opravit chybu v držení, tečka „jde do kroužku“ a vy víte, že vše je OK. Pak můžete mířit pomocí mířidel tak jako vždy.

Je to vlastně hodně podobné jako vodováha - libelka, co máte na mířidlech. Také na ni při míření „mrknete“ zda je OK, případně opravíte nakloněný luk a dál míříte přes piny mířidel. Tohle je stejné .. jen se namísto na libelku mrknete na AnchorSight.

 

Pro ilustraci jen dva obrázky – nejsou z vlastního míření, ale je na nich dobře vidět správná a chybná pozice „tečky“ a „kroužku“

t-AnchorSight2

t-AnchorSight3
Zde je tečka přesně tam, kde má být. Uprostřed kroužku. Pokud by šlo o skutečný nátah, pak by vše bylo naprosto OK. Tady už je to horší. Tečka utekla ze středu. Někde v nátahu, zakotvení je chyba. A nebo ruka držící luk s ním kroutí.

 

AS  „kontroluje“ kromě správného zakotvení také kroucení luku při příliš silném držení. Jakmile uchopíte držadlo luku silně a začnete s ním kroutit, okamžitě vám tečka „uteče“ z kroužku.

t-AS20ydmoreAutor AS navíc tvrdí, že pomocí odklonu tečky ze správné pozice můžete, pokud tedy chcete nebo potřebujete, úmyslně a poměrně přesně řídit požadovaný odklon šípu od ideální roviny. Že stačí tečku posunout požadovaným směrem a šíp poletí trošku jinam než obvykle létá. Že s jistou dávkou cviku lze takto posílat šípy trochu jinam, než by normálně létaly.

Např. posunutím tečky „nad“ kroužek, přesněji že pokud do kroužku umístíte první spodní čárku zaměřovacího kříže, je to jako kdybyste namířili o 20yardů dál (cca 18m) než normálně pin míří (přesná odchylka je pochopitelně závislá na rychlosti konkrétního šípu). Což může být zajímavá možnost jak mít na mířidlech třeba jen jeden pin a používat ho pro různé vzdálenosti.

 

Udělejme si malé shrnutí :

  • Anchor Sight je namontován mimo hlavní mířidla. Tedy neplete se vám do míření. Nic nezavazí, nic nepřekáží, nic neomezuje výhled.

  • Na druhou stranu, abyste zkontrolovali správnost držení a AP, musíte se na něj podívat. Tzn. přestat se při míření soustředit na cíl a kouknout někam jinam. A třeba tohle je důvod, proč jej někteří přestali používat. Alespoň podle jejich komentářů. Např. poměrně populární Ike, známý svými videi a recenzemi na Youtube. (kanál Ike’s Outdoors)

  • Vyrobené je to z hliníku, něco by to mělo vydržet, podle výrobce to jde celé případně rozdělat, vyčistit atd. Barva buď černá nebo pro estéty i camo provedení

  • t-AnchorSightOnBowNa luku to nevypadá nijak hrozně .. viz obrázek vpravo kde AS "zdobí" luk Matthews. Možná nezvykle, ale ošklivé to není. Alespoň mě osobně to nijak „neuráží“.

  • Hmotnost 3,4oz/cca 100g je sice horší než pár grainů PS, ale hlavně to není na tětivě a poblíž středu těžiště luku to ani nepoznáte.

  • Výrobce nabízí dvě provedení – levnější černé (105 USD) a camo 120 USD, což z Archery Sightu dělá docela dražší záležitost (v porovnání s ostatními možnostmi)

 

Oficiální promo video



Podrobnější hodnoceni informace o instalaci, seřízení od Kennyho Parsona (můj oblíbený)  - video je sice starší (rok 2009), ale princip stále stejný

 

další určitě najdete sami ..

Stránky výrobce: http://www.archeryinnovations.com

Podrobnější popis principu funkce, instalaci, seřízení, nastřelení: http://www.archeryinnovations.com/technicalinfo

Více obrázků AS namontovaného na luku: http://www.archeryinnovations.com/allimages

 

Poznámka: kdyby měl někdo zájem o podrobnější informace a potřeboval pomoci s překladem ať textu ze stránek nebo z videí, stačí se ozvat. Platí pochopitelně i pro další produkty ... nebo .. ono to vlastně platí obecně :-)

 

Hind Sight

t-HS-DeerVýrobky firmy HindSight Inc. opět slouží jako plnohodnotná náhrada PS, ale na rozdíl od výše zmíněného AnchorSightu fungují na trošku odlišném principu. Na luk je namontujete do takové pozice, že míření probíhá SKRZ ně. Při míření tedy linie míření probíhá na spojnici - oko -> HindSight -> Pin na mířidlech -> cíl.

Hind Sight (dále HS) je v podstatě jednoduchý kroužek, který má zvýrazněný střed. Podle konkrétního modelu jde o podobu „záměrného kříže“, nebo dvě protilehlá vodorovná ramena, nebo pomocí optiky vytvořené světelné body.  Tento střed při míření vždy zarovnáváte na „referenční“ pin ve vašich mířidlech.

 

t-HSII t-HS-twilight t-HS-centershot
Provedení s "klasickým" záměrným křížem Dvě protilehlá ramena  Optická varianta se svitícími body

 

Pro lepší pochopení zkusím nastínit zjednodušený princip instalace a funkce :

  • Na luku máte instalována vlastní mířidla. Výrobce doporučuje použít mířidla s kruhovou hlavou (chráničem pinů) - tak aby se kruh HS mohl překrýt s kruhem hlavy mířidel

  • Jeden z pinů na vašich mířidlech zvolíte jako „referenční“. Většinou (a je to také doporučené) je to hned první pin určený pro nejkratší vzdálenost. Tento pin si „nastřelte“ obvyklým způsobem. Pro tento referenční pin budu dál používat zkratku RF

  • Nyní na luk namontujete HindSight a seřídíte jeho pozici tak, aby při nátahu a míření byl RF přesně uprostřed HindSightu – přesně uprostřed záměrného kříže, nebo přesně mezi dvěma rameny (v závislosti na použitém modelu HS) . Správnou pozici vidíte na obrázku - zde je model se záměrným křížem


t-HS-align-OK

  • Jakmile HS takto seřídíte, máte vlastně hotovo. Od tohoto okamžiku je pro vás tato pozice ZÁSADNÍ. Při každém nátahu a míření musí referenční pin „zapadnout“ přesně do středu HS.  Tak máte jistotu, že máte zakotveno správně – na stejném místě a držíte luk správně (nekroutíte ho). Zakotvěte jinam nebo kruťte lukem, a RP se ocitne mimo střed HS.

  • Při střelbě na větší vzdálenost jednoduše použijete další pin na vašich mířidlech (stejně jako vždycky), ale ... a to je DŮLEŽITÉ – HindSight zarovnáváte stále (a pouze) na referenční pin ! (v našem případě první pin)

Příklad - máte 3-pinová mířidla jako na následujícím obrázku

t-HS-multiple

 

 Jako referenční pin jste si zvolili doporučený první. Kromě toho máte piny na mířidlech rozvržené takto: první (zelený) pin je nastřelený na 20m. Druhý červený na 30m a třetí žlutý na 40m. Cíl, na který chcete střílet  je ve vzdálenosti 40m. Takže:

    • natáhnete
    • pomocí HS „zarovnáte“ referenční pin (první – zelený)
    • a na cíl míříte pomocí příslušného pinu – v našem případě je to třetí, žlutý 
    • po celou dobu míření musí být RP uprostřed HS - tedy stále "držíte"  první/zelený pin uprostřed kříže HS (tím kontrolujete zakotvení a držení)
    • bác

 

No a to je k principu funkce vlastně vše. Jednoduché a funkční. Doplnil bych jen několik důležitých informací :

Výrobce dodává celou řadu různých modelů. Kompletní nabídku najdete na stránkách výrobce. Nabídka modelů HindSight je poměrně široká a pokud byste se pro toto vybavení rozhodli, budete mít nad čím přemýšlet.

Základním rozhodnutím bude, zda si koupíte celou kompletní sestavu – zadní část (vlastní HS) společně s hlavou mířidel (většinou jde o 3-pinová mířidla firmy TruGlo), nebo zda si chcete ponechat stávající mířidla - pak si koupíte pouze vlastní HindSight. 

Pokud, a to předpokládám, už mířidla máte, není problém je v kombinaci s HS použít. Důležité ale je, že se musí jednat o mířidla fixní – která namontujete na luk a po nastřelení se s nimi dál nehýbe  (např. typická vícepinová lovecká mířidla)

Jednopinová mířidla, kde se pro různé vzdálenosti posunuje pomocí mechanismu celá hlava mířidel nahoru/dolů (trošku podrobněji se o nich zmiňuje článek Jednopinová mířidla – ze seriálu Jeden Pin by nestačil ) nelze s „obyčejnými“ modely HindSightu použít. Výrobce sice i pro tyto případy nabízí řešení – např. model Equalizer, ale použití se mi jeví jako docela komplikované.

 

Další volbou je typ záměrného kříže. Občas někteří uživatelé kritizují, že „klasický“ záměrný kříž je zbytečně masívní – omezuje průhled a hodně zakrývá cíl. Snad proto jsou v nabídce i jiné modely - subtilnější protilehlá ramena nebo dokonce variantu se světelnými tečkami.

Dále se liší provedení montážní platformy. Od „obyčejné“ destičky“ až po sofistikovanější verze z řady Extreme, které umožňují větší variabilitu montáže HS a mířidel.

Důležitým faktorem je i velikost hlavy vašich stávajících mířidel. Pokud je větší (1 ¾“ a více), pak se doporučuje použít modely HS označené jako Magnum, které mají kroužek se záměrným křížem větší a lépe se „kryjí“ s hlavou mířidel.

t-HS-glowPrvky záměrného kříže jsou vyrobeny z fluorescenčního materiálu ProGlow, který podle tvrzení výrobce dokáže „svítit“ až 14 hodin po nasvícení. Neměl by tedy být problém správně zaměřovat i v horších světelných podmínkách - viz obrázek vpravo.

Modely HS vybavené optikou (svítící tečky) mají vlastní přísvit a integrované zvětšovací sklo (2x ), které zvětší (trošku) vše, na co se skrz HS koukáte.

Při rozhodování je potřeba promyslet a proměřit, zda se zvolený model na váš luk „vejde“. Zda máte dost místa a zda nedojde ke kolizi třeba s kabeláží luku. Základní pomůckou mohou být obrázky na FAQ stránce výrobce – viz http://www.hindsightco.com/hsfaqs.html  cca uprostřed.

Ceny se pochopitelně liší podle jednotlivých modelů, ale obecně řečeno, jsou docela příznivé a případným nadšencům umožní si s tímto vybavením i nezávazně yaexperimentovat. Ceny jsou od 30 USD za základní model, kolem 50-60 USD za to, co většina lidí asi kupuje, a plná verze (i s předními mířidly) se pak pohybuje  kolem 130 USD. 

Hmotnost se vzhledem k široké nabídce modelů  pochopitelně liší také a každý si bude muset „tu svou“ kombinaci zjistit sám.

Podle četnosti diskuzí, které jsem našel a v jejich porovnání s jinými možnostmi náhrady PeepSightu není HS nijak extrémně rozšířený. Ale reakce, když už jsou víceméně pozitivní.

Na závěr jedno amatérské, ale zajímavé, video, na kterém si můžete prohlédnout HS v optické verzi (svítící tečky) a v porovnání s klasickým HS se záměrným křížem.

 

Stránky výrobce : http://www.hindsightco.com

Nabízené modely: http://www.hindsightco.com/hindsightproducts.html

 

Perry's No Peep 

Perry's No Peep (PNP) je v současnosti pravděpodobně nejpopulárnějším řešením, jak nahradit klasický PS. Tím netvrdím, že je nejlepší. Pouze říkám, že je nejrozšířenější a má nejvíce zastánců. 

Princip funkce PNP je velmi podobný výše popsanému Hind Sightu. Liší se v podstatě pouze detaily technického provedení - prvky, jejichž pomocí zarovnáváte vzájemnou pozici mířidel a PNP.

Co je důležité - na luk jej opět montujete tak, že linie míření probíhá SKRZ něj. Tedy na spojnici - oko -> PNP -> Pin na mířidlech -> cíl.

V zásadě jde o kroužek, ve kterém je tzv. "pomocný" pin. Ten je stejný (nebo velmi podobný) jako máte na svých mířidlech. Tento pomocný pin při míření zarovnáváte na tzv. "referenční pin" na vašich mířidlech. Jako referenční pin se znovu doporučuje použít první pin mířídel (určený pro nejkratší vzdálenost).

 

PNP se dodává ve dvou různých provedeních : 

  • buď pouze jako samostatný doplněk - tzv "APO" (APO = Aligment Pin Only) kroužek, který obsahuje pomocný pin. Držák tohoto kroužku namontujete na luk a teprve na něj montuje původní mířídla. Ta, která už máte a chcete i nadále používat

  • jako kompletní sestava (označovaná jako PNP) - obsahující APO, dále pak tělo a hlavu mířidel. Na výběr jsou v danou chvíli dvě různá provedení hlavních mířidel - Black Gold a Dead Nuts of firmy Cooper John.

    Toto řešení je možná o něco elegantnější, protože na luk montujete pouze jeden "vehement" - mířidla jako celek (a ta obsahují jak "klasickou" hlavu tak i APO). Toto řešení může být zajímavé, pokud žádná mířidla prozatím nemáte, nebo se je chystáte vyměnit za jiná. Otázkou je, zda vám budou vyhovovat právě ta, které výrobce PNP nabízí (dva modely).

Důležitý ale je fakt, že co se principu funkce a použití týká, pak obě možnosti jsou naprosto totožné. 

t-APOfront  t-APOonlyside 
APO verze při pohledu zezadu. V podstatě pouze kroužek s pomocným pinem APO verze při pohledu zboku. Namontována na luk do otvorů určených původně pro mířidla. Ta se namontují až na APO.
t-APOandSight  t-PNPcompletsight 
APO verze s namontovanými mířidly lvíceméně libovolného výrobce (v tomto případě jsou to mířidla firmy G5) Kompletní řešení (PNP) obsahuje mířidla a na nich od výrobce integrované APO. Komplet se montuje jako jeden celek. K dispozici jsou dvě různá provedení, lišící se hlavou mířídel (a výrobcem)

 

Princip funkce je cca následující :  

  • Na luk namontujete buď komplet PNP nebo pouze APO (a něj pak vaše stávající mířidla)

  • Při míření zarovnáváte APO pin společně s referenčním pinem na vašich mířidlech (jako referenční se doporučuje použít první pin na vašich mířidlech. Ten je určený na nejkratší vzdálenost a většinou bývá nastaven na vzdálenost kolem 20m).

    Oba piny zarovnávate tak, aby byly VEDLE sebe. Vlevo BUDE pin na mířidlech, hned těsně vedle něj VPRAVO bude pin APO (platí pochopitelně pro praváka)

    Princip míření ukazuje následující obrázek :

t-Howtoaim

 

  • Při míření na delší vzdálenosti, pak postupujete následovně  :
    • nezávisle na vzdálenosti zarovnáváte pomocný APO pin STÁLE na stejný referenční pin mířídel (většinou první)
    • na cíl míříte pomocí odpovídajícího pinu na vašich mířidlech - tedy podle toho jak máte piny nastaveny - pro jaké vzdálenosti

Je nutné si uvědomit, že APO nám slouží k tomu, abychom při nátahu a míření udrželi zakotvení (Anchor point) stále stejný. Tzn. pozice APO pinu a referenčního pinu musí být stále stejná.
 

Pokud vám to právě teď není moc jasné, nezoufejte ... :-)  Pro příklad - předpokládejme, že máte na mířidlech 3 piny a ty jsou nastaveny pro následující vzdálenosti :

  • první pro 20 metrů
  • druhý pin pro 30m
  • třetí pin pro 40metrů


Na luku máte také namontovaný APO a jako referenční pin používáte (tak, jak je doporučeno) hned ten první (pro 20m). Míření na cíl pro různé vzdálenosti pak bude vypadat takto :

t-PNPaim20yd  t-PNPaim30yd  t-PNPaim40yd 
Cíl vzdálený 20m. Míříme přes první (modrý) pin. APO zarovnáváme hned vedle něj. Cíl vzdálený 30m. Míříme přes druhý (žlutý) pin, ale APO stále zarovnáváme na referenční pin (tedy první) Cíl 40m. Míříme přes třetí (červený) pin, ale APO stále zarovnáváme na referenční pin (tedy první)

 

Doufám, že teď už je to jasné ....

No a to je vlastně vše. Jednoduché a funkční. Pokud lze hodnotit pouze na základě diskuzních příspěvků, pak PNP funguje. Má docela hodně uživatelů a prakticky všichni jsou spokojení.

Nicméně vzhledem k principu funkce (nutnosti zarovnávat stále na stejný referenční pin) je jasné, že toto řešení nebude (a nemůže) fungovat pro jednopinová mířidla - přesněji pro ty modely/konstrukce, kde se míření na různé vzdálenosti provádí posunem pinu nahoru/dolů. Jakmile se mění pozice pinu, nelze jej využít jako "referenční".

 

Cena za APO je 99 USD, za celý komplet pak 210 USD nebo 290 USD podle typu mířídel (Dead nuts, Black Gold).

Informační video přímo od výrobce 

 

Recenze od populárního Ika - komplet model

 

A ještě jednou Ike, tentokrát "pouze" APO model

 

Kontakt na výrobce Perrys No Peep

 

Jiná řešení ...

Výše uvedené produkty nejsou pochopitelně ani zdaleka jedinou možností jak nahradit PeepSight.

Pokud trochu zapátráte, pak na Internetu najdete řadu dalších výrobků, které slibují to samé. Do podrobnějšího popisu se mi "nevešly". Především proto, že jde stále víceméně o ten samý princip, ale prostě mi jejich provedení nepřijde tak kvalitní nebo použitelné v praxi.

Pochopitelně můžete mít jiný názor a tak by se vám mohlo hodit pár tipů a odkazů.

 

  • Eliminator Pro

http://www.extremeop.com/products.php

 

  • Peep Eliminator

http://www.peepeliminator.com

 

Dozajista najdete i něco dalšího ....  

 

Takže, je opravdu čas na změnu ?

No stále pořádně nevím ...

Nemám sice s PeepSightem žádný zásadní problém. Je instalovaný kde má být (aspoň myslím :-) nijak dramaticky se netočí, velikost je tak akorát a po několika pokusech jsem skončil u jednoduchého, ale kvalitního, modelu, který vlastně skoro nic neváží ..

Ale přesto .... a to už jsem psal v úvodu .... moc rád bych nějakou podobnou vychytávku vyzkoušel. Proč ? 

Jednak mě to baví  :-)

a taky proto, abych si na to mohl udělat vlastní názor. Jen na to bude muset nastat ten správný čas. A nálada ...

A který to bude ? Pravděpodobně bych vyzkoušel Perrys No Peep. Už jen proto, že nehodlám být průzkumníkem "slepých uliček". A právě tento výrobek má v diskuzích a recenzích asi nejvíce spokojených uživatelů a zastánců. 

Pokud snad některý ze čtenářů již má vlastní zkušenosti nebo se odhodlá něco podobného vyzkoušet, budu vděčný za jakýkoliv názor, komentář a zkušenost. A určitě nejenom já.

H.


disbut2