Menu

Pokud se chystáte na nákupy potřebného loveckého vybavení v zahraničí, pak vám možná přijde vhod následující informace o mých aktuálních problémech se službou DHL Express ...

DHLbrdhČastějším návštěvníkům těchto stránek je asi dobře známá moje záliba v nakupování v zahraničí - viz článek Jak na zahraniční nákupy po Internetu.

Seženete vše, co potřebujete. Ceny dobré a doprava bezproblémová. Tedy většinou. Nicméně čas od času se objeví problém a přijde mi "fér" vás o něm informovat tak, abyste se mu Vy mohli případně včas vyhnout.

Tentokrát se moje "varování" týká dopravce DHL ...

Jen stručné shrnutí - především v USA nakupuji často. Buď přímo nebo přes virtuální adresu v USA - viz článek Přeposílací služby. Většinou se vám nabízí několik možností, jak zakoupené věci dopravit k nám domů, do ČR. Nabídka se pochopitelně liší podle možností (a velikosti) prodejce. Většinou je to americká pošta (USPS), kterou zde v ČR zastupuje (a vyřizuje celní odbavení) Česká pošta. Někdy se vyplatí "šáhnout" po DHL, někdy to může být TNT, atd ...

Já osobně jsem pro své zásilky většinou volil mezi USPS a DHL. Jak kdy, podle toho, jakou cenu mi nabídli, podle toho jaký servis jsem očekával. Z pohledu celních formalit (clo a DPH) při příchodu do ČR to vycházelo víceméně stejně. Obě "cesty" mi doručily nespočet zásilek, které obsahovaly všechno možné, co souvisí s luky, vybavením, bowhuntingem, atd ... Vše fungovalo ...

Tedy, až donedávna ...

Teď před Vánoci jsem se trošku "rozšoupl" na eBayi. Pár nákupů starších věcí, týkajíích se historie luků, vybavení, především pak věcí od Bear Archery.

Zdůrazňuji - žádná z těch věcí není skutečná "pamětina" nebo snad "relikvie" - tedy něco co by zasloužilo skutečnou pozornost. 
Nejsem Bill Gates, abych mohl kupovat věci za statisíce či snad miliony dolarů. To jen, aby bylo jasno ... bavíme se o věcech za desítky, max. za 100 nebo max 300 USD

 

No, prostě jsem tak koupil starší papírovou krabici, ve které je 12 šípů od firmy Bear. Dřív se tak prodávaly. A některé měly cvičné hroty a některé lovecké. Dnes jsou většinou zrezlé a dobré snad jen pro pitomce, jako jsem já :-)

A k tomu nějaký starší toulec a "vzorková" krabička loveckých hrotů Bear - takové měl dřív každý prodejce, aby si zákazník mohl vybrat. OK .. prostě několik blbostí. Ani nevím proč jsem pro dopravu zvolil DHL Express. Upřímně .. předchozí 4 zásilky šly s USPS, tak mi jich asi přišlo líto .. tak ať si kluci "přijdou na své" :-)

Ale ouha ...

Poté co zásilka dorazila do ČR začal "kolotoč".

Kontaktoval mě pán, který má moji zásilku na starost. A sdělil mi, že potřebuje plnou moc. Papír, který po mně nikdy DHL nechtělo. Nicméně pán trval na svém. Trošku jsem se divil, že to až dosud nebylo potřeba, ale zase jsem si říkal, že to vyplním jednou a v budoucnu už budu mít klid. Nicméně mi bylo řečeno, že tato plná moc bude fungovat jen pro tuto jednu zásilku a pro další bude třeba to celé zopakovat ... Ehee ??? !!!! 

No, vyplnil jsem a oskenoval a odeslal formulář, ktery mi poslali. Za dva dny přišel email, že to nebyl ten správný formulář (s omluvou) a je třeba jiný.

Inu, vyplnil, oskenoval a odeslal jsem tento nový.

Následoval email se sdělením, že odeslaný formulář není dostatečně kvalitní. Vyplnil jsem jej znovu a odeslal znovu. Následoval další komplikace, týkající se drobné neshody v údajích o trvalém bydlišti .... 

.. tedy, abych byl upřímný, během tohoto cirkusu mi přes DHL přišla jiná zásilka, kde vše proběhlo, jak jsem čekal. Nikdo nic nechtěl, pouze přijela dodávka a já jsem,při převzetí, doplatil DPH a clo. Tak jak jsem čekal. Tak, jak to má být a bývá.

NIcméně první zásilka stále vázne na nějakých formalitách. Dnes jsem měl možnost s pánem (mimochodem příjemný člověk) mluvit a zjistil jsem, že problém s největší pravděpodobností spočívá v LOVECKÝCH HROTECH. Ano v těch 20 let starých hrotech, které jsou na šípech v krabici a v té krabičce se vzorky loveckých hrotů !!!!

Divíte se ? No já taky !

Prostě někdo na celnici ve spolupráci s DHL se rozhodl, že LOVECKÉ není SPORTOVNÍ a že tohle prostě jednoduše vyclít nepůjde. Že je to (asi) zbraň a k takovému proclení je třeba plná moc a tohleto a tamhleto a ještě cosi ... (já už se v to docela ztrácím).

Na můj argument, že minule mi to přivezli bez problémů, jsem dostal odpověď, že to není možné. Opakuji .. JE. Mám doma XYZ loveckých věcí, které mi přivezla DHL .. 

Na můj argument, že Česká pošta a její deklaranti tomhle vůbec neřeší, jsem dostal odpověď, že MY (jako DHL)  jsme pečlivější nez ČP :-)

Co na to říct ? Snad jen tohle ...

já vám, kluci z DHL, blahopřeji, že jste pečlivější než Česká Pošta, ale bylo by dobré vědět a asi i současně dodat, že tohle je jedna z posledních zásilek, které pro mě vezete.
Ale ... Vaší pečlivost si můžete demonstrovat na svých zásilkách a za své peníze. Mě nechte na pokoji ....  :-)

Prostě, pokud budu potřebovat cokoliv poslat z USA do ČR a bude to jen vzdáleně "zavánět" loveckými věcmi, ten "kšeft shrábne někdo jinej". DHL mi může nabízet co chce a jak chce, ale já je budu, jako dopravce, volit velmi opatrně. Tedy v mém případě skoro NIKDY. 

Nemám zájem se s nějakým člověkem dohadovat, zda šíp je lovecký nebo sportovní - marně vysvětlujete, že ŠÍP je prostě jenom ŠÍP .. a není rozdíl mezi loveckým a sportovním. Prostě jak to má, podle formulace pána z celního, "zpětné háčky" tak je problém.

Netuším, zda se tak "zle" dívají i na rybářské háčky, protože tam jsou zpětné háčky taky a skoro všude. No, chudáci rybáři :-)

Ještě chci zdůraznit ... neříkám, že tu zásilku nakonec proclít nepůjde ... v tuto chvíli stále věřím, že se to povede. Říkám jen, že dopravce DHL Express vyrobil "buzeraci", která je podle mě naprosto zbytečná a bude vás "stát" zbytečné papírování, komunikaci, telefonování atd ... 

Zbytečné ... protože jiný dopravce .. v našem případě USPS a následně Česká Pošta, podobné věci odbaví bez zbytečných kompikací. 

Možná jsem jen natrefil na příliš pečlivého pána .. ale to já nevím .. a ani to nehodlám zjišťovat, protože mě to, tak nějak, nezajímá ....  

Prostě pro mě se služba DHL Express momentálně posunula do kategorie ".....Pouze když bude nejhůř"

Závěr ? 

Je na vás samotných.

Pokud hodláte dopravit zásilku, která obsahuje výhradně věci, které lze označit za SPORTOVNÍ, pak to asi lze risknout. 

Nicméně, pokud váš balík obsahuje cokoliv, co na první pohled zavání LOVECKÝM zaměřením, pak ... pokud se nechcete zbytečně topit ve zbytečných papírech, volte jiného dopravce než DHL Express ...

Je to vlastně to samé, jak "zvěsti, že v Amsterodamu na letišti zabavují lovecké hroty - a to i v tranzitu".

Ono se to kdysi skutečně stalo, ale platí to pořád ? Nevíme .. ale je fakt potřeba to zkoušet sám na sobě, když můžeme letět s někým jiným a odněkud odjinud ? Za ty samý $$$ a v podobným letadle ? :-)

 

"Just my humble opinion" ... tedy .. pouze můj "hloupý" názor :-)

H.