Menu

Tento text je součástí miniseriálu. Pokud jste nečetli předchozí díl doporučujeme si nejprve přečíst předchozí kapitolu

Démon rychlosti a standard IBO

Pokud jste si přečetli předchozí části tohoto návodu už tušíte jaké úsilí věnují vyrobci technice a jejímu vývoji. Kladky, Systémy kladek, paralelní konstrukce ramen, nové materiály ramen, tětiv, lanek. To vše za jediným účelem - maximalizovat množství energie při nátahu do ramen luku a po výstřelu její nejefektivnější využití - předání šípu. Proč tolik starostí o energii ? Odpověď je jasná :

Více energie = větší rychlost šípu

Technologický pokrok za poměrně krátkou dobu je u luků skoro neuvěřitelný. Zatímco ještě před nějakými 10 lety dokázal  velmi silný luk je stěží vyslat šíp rychlostí kolem 230 fps (feet/sec) dnes i průměrný luk dosahuje rychlostí kolem 300fps. Ty opravdu špičkové modely vysílají šípy v rychlostech kolem 330, 340 a i dokonce 350fps. Ze snahy o dosažení stále vyšších rychlostí se pro většinu výrobců stala doslova pouť za Svatým Grálem nebo spíše obrovské reklamní kladivo, kterým bijí po hlavě své budoucí zákazníky. Možná si řeknete proč tolik kraválu kolem už tak závratné rychlosti ? Odpověď zní :

Rychlost je dobrá !

rocket

Čím více rychlosti máte k dispozici, tím lépe se vám bude žít. Čím rychlejší šíp, tím plošší bude křivka jeho letu. Pokud jste např. špatně odhadli vzdálenost cíle, může to plošší křivka letu zčásti zachránit - místo dopadu nebude tak vzdálené od původního cíle jako v případě pomalého šípu, který má křivku letu výraznější. Čím rychlejší šíp, tím méně času má zvěř po výstřelu na odskok a tím ménší nebezpečí, že váš šíp mine plánovaný cíl. Nemusí o moc, ale mine. Pokud máte k dispozici dostatek rychlosti, můžete ji výměnit za těžší šíp, který sice poletí proti lehčimu kolegovi o něco pomaleji, ale poskytne výrazně větší průraznost a tudíž ranivost.

Aby se daly údaje o rychlosti různých luků různých výrobců vůbec provnávat, bylo nutnou přijmou nějaký standard = tím se stal standard IBO (International Bowhunting Organization). Ještě než si řekneme co to vlastně je, zopakujme si nejdůležitější parametry, které ovlivňují rychlost šípu. Jsou to :

  • Draw Weigth - síla luku, síla nátahu. Čím větší bude DW, tím rychleji šíp poletí
  • Draw Length - délka nátahu. Čím větší bude DL, tím rychleji šíp poletí
  • Váha šípu - čím těžší bude šíp, tím pomaleji poletí

 

Takže zpět ke standardu IBO. Pokud dnes chce výrobce luku uvést oficiální rychlost svého luku, provede měřění rychlosti šípu za těchto podmínek :

  • Draw Weight = 70lbs
  • Draw Length = 30"
  • Váha šípu = 350 grainů - pozor opravdu se nejedná o gramy (zkratka "g"), ale o jednotku označovanou jako GRAIN (zkratka "gr"). 1grain = 0,064 g.

 

Technícká poznámka : přestože zde mluvíme o standardu, je nutné si uvědomit, že výrobci se ve snaze o dosazžení co nejlepšího výsledku snaží trochu podvádět - např. na tětivě nejsou vůbec žádné doplňky, které tam v praxi určitě budou (D-loop, Peep Sight), střílí se šípy bez křidélek (omezení odporu vzduchu) a zveřejňuje se nejlepší výsledek (nikoliv průměr).

Nicméně tyto drobné "nepřesnosti" nepředstavují ve výsledku tak zásadní rozdíl, takže hodnota IBO pro náš může být užitečnou informací. Je pouze nutné si uvědomit, že v praxi pravděpodobně nikdy takového čísla nedosáhnete. Změřená hodnota bude pravděpodobně o nejakých 5 až 10fps nižší. Na druhou stranu jsem už viděl výsledku uživatelských testů nových luků, kde změřená hodnota dosahovala oficiální IBO hodnoty nebo ji dokonce o pár jednotek převýšila. Je možné, že výrobci "šli trošku do sebe" a zveřejňují reálnější čísla, nebo šlo o prostou chybu v měření.

Technická poznámka :

pro úplnou přesnost je nutno uvést, že k měření hodnoty IBO nemusí DW nutně být 70lbs. Standard hovoří o maximální síle 70lbs. V praxi je tedy možné testovat luk s menší DW - např. 60lbs. V takovém případě je možné použít lehší šíp tak, aby zůstal zachován poměr 5gr šípu na 1lbs DW (u luku 70lbs to bylo = 70*5 = 350gr, u luku 60lbs to bude = 60*5 = 300gr). Tato technika se používá např pro luky, které se v síle 70lbs nevyrábí nebo pro které vychází výsledná hodnota lépe. Většinou ale půjde o údaj z 70lbs luku.

Druhým standardem se kterým se můžete setkat je standard AMO - ten definuje luk s maximální DW=60lbs, DL=30" a váha šípu musí být 9gr na 1lb DW. Takže pro 60lbs luk jde o šíp o váze 540gr. Tento test výrazně lépe popisuje chování luku v podmínkách loveckého použití - menší DW který používá více lidí a těžký, průrazný šíp. Nicméně nesetkáte se s ním tak často.

 

Rychlost je dobrá, ale rozhodně neznamená všechno

V předchozím textu  jsme z rychlosti udělali tak trochu modlu. Teď je nutné vzít naše tvrzení zpět. Nebo ho alespoň trochu upravit. Ano, rychlost je dobrá. Jak již bylo řečeno, poskytne vám plošší křivku letu, poskytne vám větší prostor pro výběr těžších šípů atd, ale je nutné si uvědomit jedno .. rychlost prostě není vše. 

Už v předchozích dílech jsme si popisovali části luku a zmínili se např o Brace Height (vzdálenost mezi Pivot Pointema tětivou). Už víte, že čím menší je BH, tím vyšší rychlost bude luk poskytovat. Z luku s extrémně malou BH vymáčknete větší rychlost. Ale ... takový luk bude současně méně tolerantní. Neznamená to, že bude méně přesný. Pokud z něj vystřelíte naprosto správně, bude velmi přesný. Ale, pokud během výstřelu udeláte nějakou chybu, takový luk vám ji neodpustí ... nepomůže ... vše se projeví na přesnosti.

Víte taky, že čím delší je délka nátahu DL, tím větší bude rychlost. Ale zkuste si na luku nastavit větší DL než odpovídá vašemu tělu a ošklivě za to zaplatíte. Opět přesností. 

Dovolím si na tomto místě parafrázovat jednu starou poučku :

warn

Není to rychlost co zabíjí. Je to PŘEDEVŠÍM přesnost ! 

 

Vzpomeňte si na ni, kdykoliv byste dostali chuť vyměnit přesnost za pár fps navíc. Na co vám bude nejrychlejší luk na planetě, když s ním nic pořádně netrefíte ?

V této souvislosti je dobré se ještě zmínit o dalších faktorech, které výrazně ovlivňují použitelnost vašeho luku a šípu pro reálný lov. Jsou to Kinetická energie a Momentum (setrvačnost). Správný lovecký šíp není pouze rychlý, ale musí mít také dostatek energie pro efektivní usmrcení kořisti. Právě pro dosažení optimální KE a M budete nuceni oželet část rychlosti tím, že nebudete střílet lehké šípy, ale budete volit těžší a průbojnější varianty. Více informací najdete především v kapitolách věnujících se výběru vhodného šípu pro váš luk a časem i v překladech anglických textů v sekci Luky a vybavení - Pokročilé.

 

Rychlost v praxi

S rychlostí ještě nekončíme. Nejlépe si to ukážeme na příkladu. Budeme předpokládat, že jste si právě donesli domů nový luk - Bear Motive 7. IBO tohoto luku je 340 fps. Nezbývá, než k nákupu takového luku poblahopřát. Máte doma "opravdové dělo" :-) a všichni vám ho budou závidět. 

Víme, že IBO rychlost je v podstatě tabulková - Bear (výrobce) ji změřil při DW=70lbs, DL=30" a se šípem o váze 350gr to vše za ideálních podmínek.

Mimochodem váha šípu 350gr je pro tento luk MINIMÁLNÍ povolená.

Podle tabulek IBO se nesmí z luku vystřelit šíp, který je lehčí než 5gr na 1lb jeho Draw Weight !!!

Při nedodržení tohoto limitu může dojít pří výstřelu k závažnému poškození vašeho nového luku a případně i vašeho zdraví. Jde o událost, která se podobá velmi obávané lukostřelecké nehodě, která se naývá DryFire - výstřel naprázdno.  Toto si prosím pamatujte a dodržujte ... minimální váha šípu (celého včetně těla, hrotu, fletchingu) musí být 5gr * DW. Pro 70lbs luk je minimum váhy šípu 350gr, pro luk nastavený na 65lbs je to váha 325gr atd ... 

Kromě výše uvedeného IBO limitu existuje ještě AMO limit, který je o něco komplexnější a složitější. Nicméně pro běžnou potřebu bude naprosto stačit, když bude dodržovat jednodušší IBO omezení.

 

Vraťme se ale zpět k našemu novému luku. Tedy pardon, vašemu luku :-)

  • Vezměte luk tak jak je, založte předpisový šíp o minimální váze 350gr, vysřelte a změřte jeho rychlost. Klobouk dolů, Bear nelhal, na displeji se opravdu ukázalo 339 a něco fps, což je téměř to samé jak uváděl prospekt. 
  • Další věc, kterou jste ale právě zjistili je, že 70lbs je na vás prostě v této chvíli moc. Potřebujete trénovat a zesílit. Zatím je nutné stáhnout DW luku na přijatelnějších 65lbs. Otočíte párkrát šrouby na Limb Pocketu a je hotovo. Nyní má luk požadovaných 65lbs. Změříte rychlost a ... údaj je nižší. Nyní ukazuje 328 fps. Potvrdilo se obecné pravidlo, že na každou ubranou 1lbs DW, klesne fps cca o 2,2 něco. Hmm .. ale pořád je to hodně dobré.
  • Dalším nutnou úpravou je DL. Je nastavená od výrobce na 30" a vy ji potřebujete mít 28,5". Takže šup, povolíte modul na kladce, přenastavíte, utáhnete a hotovo. Váš Motive má nyní správnou DL=28,5". Provedete měření a ... sakryš .. rychlost zase klesla. Tentokrát na 312 fps. Potvrdilo se další obecné pravidlo, že rychlost obecně klesne o cca 5,3 fps na každý 0,5" DL. No nic, už to není tak impozanntí, ale pořád je to vynikající.
  • Dál bude potřeba na tětivu nainstalovat věci, bez kterých se neobejdete. Tedy minimálně nock serving, D-loop a Peep sight (pokud ještě nevíte o co jde, nezoufejte. Probereme to později. Prozatím se spokojte s tím, že jsou to nejaké provázky a gumový kroužek, které se namontují na tětivu). Jsou to drobnosti, váží to prd tak co ? Naschvál .. zluste si vystřelit. A ejhle .. rychlost klesla .. ne moc, ale klesla. Teď je "už jenom" 306 fps. Kdo by to do těch blbostí řekl, že ? Obecně platí, že čím víc nesmyslů máte na tětivě navěšených, tím větší ztráty budou. Nicméně, nějaké minumum, bez kterého se neobejdete, tam holt být musí. 
  • Bezvadný a to je konec ? Tohle už je konečná rychlost ? No možná je a možná není. Uvědomte si, že z luku stále střílíte šíp o váze 350gr. Tedy minimální váhu. Tedy skoro minimální váhu, protože mezitím už jste snížili DW o 5lbs, takže ťeď by vám stačil 325gr.
  • Otázka ale zní : budete chtít i nadále střílet z luku takto lehké šípy ? Odpověď je složitější a o něco podrobněji ji probereme později. Zatím to zjednodušíme. Dejme tomu, že vám zkušenější kolega doporučil pro vaše potřeby šíp Easton FMJ. V potřebné tvrdosti šípu, v délce 28,5" s 100gr hrotem, standardním vybavením a s 3 křidélky Blazer bude váš nový krásný lovecký šíp vážit 465 gr.

turtle

  • Tak šup s ním do luku a střelte. A tady máme nový a pravděpodobně finální údaj o rychlosti vašeho šípu vystřeleného z vašeho luku. Celých 273 fps. Možná se vám zdá, že to už ani zdaleka není taková sláva jako na začátku, ale nenechte se mýlit. Ta rychlost je stále vynikající a hlavně naprosto dostačující pro lov. Navíc, je to už reálná hodnota a ne nějaké imaginární numero z katalogu. 

 

Pokud by vás zajímalo jak váha a délka šípu, váha hrotu křidélek apod ovlivňují rychlost vašeho luku pak na Internetu najdete několik web kalkulaček právě s tímto určením. Pro začátek můžete zkusit třeba Backcountry Bowhunting Archery Calculator . Není sice úplně nejpřesnější, ale pro základní orientaci to stačí (pokud vám nebudou sedět čísla z mých výpočtů s výpočty z této kalkulačky pak je to proto, že jsem použil jiný program).

Ve zkratce o KE

V souvislosti s rychlostí se ještě zmíníme o termínu označovaném jako KE (Kinetic Energy). Ta s rychlostí souvisí a pro vás jak lovce je mnohem důležitější. Právě hodnota KE je jedním z ukazatelů, které definují zda je váše konfigurace (luk a šípy) vhodná pro lov zvěře a případně jaké. Obecně lze říci, že pokud máte založen šíp s minimální vahou, máte maximální rychlost ale malou (ne minimálni) KE. Pro výpočet KE platí vzorec 

KE=(Mv²)/450240  

 kde M je celková hmotnost šípu v grainech (gr) a v  je rychlost v jednotkách fps

Pokud začnete zvyšovat váhu šípu, začne klesat rychlost, ale současně poroste KE. S dalším zvyšováním hmotnosti šípu se opět sníží rychlost a zvýší KE a tak pořád dokola, až dosáhnete hranice, přes kterou už KE růst nebude. Je to logické - pokud byste z luku stříleli 100kg šíp, těžko můžete očekávat nějaký rozumný výsledek. 

Vaším úkolem bude najít vhodný kompromis mezi rychlostí a KE tak, aby vyhovovaly vašim potřebám. Jen pro orientaci uvádím základní tabulku doporučených KE pro lov různé zvěře. Pokud je KE :

KE vhodné pro lov
< 25 malá zvířata - králík apod.
25 - 41    střední zvěř - srnec, antilopa apod.  
42 - 65 velká zvěř - jelen, divoký kanec, černý medvěd apod.
> 65 těžká zvěř - bizon, grizzly apod.

Poznámka - Berte prosím tuto tabulku jako velmi orientační a hodnoty KE v ní jako trošku nadhodnocené - spec. u těžké zvěře mi přijdou ta čísla jako nízká. Pokud vám náhodou vyšlo, že váš starý a slabý luk má KE = 65,1 není nejlepším nápadem vyrazit do nejbližšího lesa na grizzlyho :-)

Důležitější je, vědět že KE existuje, vědět kdy roste a kdy klesá a mít obecné povědomí jaké hodnoty potřebuji dosáhnout - pokud mám plánu lovit srnčí zvěř, nepotřebuji za každou cenu konfiguraci generující KE přes 90. Naopak, chystám-li se na vodního buvola v Africe, konfigurace s KE kolem 60 bude hodně hraniční záležitost a měl bych přemýšlet kde nějakou další KE získat. Naopak, nemá cenu se za každou cenu hnát za co nejvyšší KE, když ji v praxi nepotřebuji - a obětovat zbytečně vysoké hodnotě rychlost, která mi bude chybět. 

 Zkuste si jen pro zajímavost spočítat hodnoty z našeho příkladu výše :

  • pro konfiguraci s nejlehčím šípem 350gr a rychlostí 306 fps je KE = 72,79
  • pro konfiguraci s těžším šípem Easton FMJ 465 gr a nižší rychlostí 273 je KE = 77
  • jen pro zajímavost - kdybyste k tomuto šípu namísto 100gr hrotu dali těžší 125gr budou hodnoty vypadat takto : Váha šípu = 490 gr, rychlost = 267 fps a KE = 77,6

 

V podstatě jiný pohled na tu samou věc nabízí různá doporučení minimálního množství váhy šípu (gr) na každou 1lbs DW. My zatím víme, že IBO norma nepovoluje menší poměr než 5gr na 1lbs DW (pro 70# luk je to 350). To je ale opravdu minimum. Najdete doporučení, že pro reálný lov větší zvěře by ten poměr měl být alespoň 7gr / 1lbs (tedy šíp 490 gr). Od starších lovců  najdete také doporučení, že pro skutečný lov by tento poměr měl být až 9gr / 1lbs (takový šíp by měl pro 70# luk váhu 630gr). Možná vám to přijde dost a uvažujete jak moc by klesla rychlost (klesla by a to dost - ostatně zkuste si to spočítat), ale realita je taková, že i takové šípy se dnes používají - především lovci extra těžké africké zvěře. Někdy je problém tak těžký šíp vůbec sestavit - používají se různé zátěže v podobě vložek atd ... 

Opět a znovu - je na vás, abyste  pro svoji konkrétní potřebu zvolili pro vás ideální kombinaci áhy šípu a rychlosti = KE.

Jen pro úplnost dodám, že KE to vše tak úplně nekončí. Ve hře se objevuje další faktor, který se označuje jako Momentum (moment setrvačnosti). Ten úzce souvisí s KE, váhou šípu a rychlostí. Pokud vás tato problematika zajímá, najdete (časem a snad) více informací v sekci Luky a vybaveni - Pokročilé.  

 H.


disbut2

pokud stále chcete, můžete pokračovat další kapitolou ...