Hinge release – sportovní speciál i pro bowhuntery?
- Napsal Administrator
- Kategorie: Vybavení
Vypouštěče (release) typu "Hinge", také nazývané jako "Back tension", jsou jednoznačně doménou sportovních střelců. Přesto mohou být užitečnou pomůckou i pro "obyčejného" bowhuntera ...
Důležitá poznámka - opravdu velmi nerad se pouštím do teorie správné techniky střelby, protože se ani zdaleka necítím povolaný k tomuto tématu něco sdělovat ostatním. Chci se ale podělit se svou dobrou zkušeností s tzv. "hinge release", a to bez jisté dávky teorie prostě nejde. Proto prosím (hlavně zkušené střelce) o patřičnou dávku shovívavosti, případně o opravu či doplnění ...
Trocha teorie na úvod ...
My bowhunteři v naprosté většině používáme tzv. "zápěstní" vypouštěče (wrist release). Kolem zápěstí řemínek, v ruce nějaké "hejblo", které má na straně spoušť. Ta se ovládá ukazováčkem. Princip je zdánlivě snadný ... natáhnu, zakotvím, ukazováček na spoušť a mačkám.
Jenže právě tady je často problém. Hodně z nás, kteří se k luku dostali tak nějak oklikou (třeba z lovecké strany), jsme samouci. Nikdy jsme neprošli žádnou lukostřeleckou "školou". Žádným oddílem, kde by se nám od začátku věnoval zkušený trenér, který by nám vysvětlil základy správné techniky a okamžitě opravoval naše chyby. Většině z nás se tak podařilo "zasvinit" svojí střeleckou techniku různými chybami a zlozvyky se všemi negativními následky na přesnost a konzistenci.
Jednou z nejčastějších je chyba při vypuštění šípu – tzv. "release". Kdysi mi jeden zkušený střelec dal radu: "...na velké míření se vyprdni, ale dej si záležet na vypuštění. Případná chyba v míření bude jen malá chyba v terči, ale udělej chybu ve vypuštění a šíp bude úplně mimo". Myslím, že měl velkou pravdu.
Správnou technikou vypuštění je plynulý pohyb uvolněné nátahové ruky směrem dozadu, kdy prst položený na spoušti zajistí výstřel jakoby "mimochodem". V podstatě jako byste pokračovali v nátahu. Pohyb vychází spíše ze zad a ruka se pohybuje směrem dozadu. Prst (ukazováček) je uvolněný, je pouze součástí ruky a přestože je to on, kdo "stiskne spoušť a vystřelí", není to výsledek pouze jeho práce. Anglicky se tento pohyb označuje jako "Follow through" – což lze přeložit snad jako "projití skrz". Samotný výstřel by vás měl víceméně překvapit.
Namísto toho hodně střelců použije pouze a jen prst. Položí ukazováček na spoušť a při výstřelu ji prostě zmáčkne. Je to náhlý pohyb a často vedený docela energicky s mnohem větší silou, než by bylo potřeba. Celý pohyb, byť omezený pouze na prst, tak s sebou často strhne celou ruku. Někam dolů či do boku. V angličtině to nazývají jako "punching trigger" – něco jako "bouchání do spouště". Je to špatně a výsledkem této chybné techniky bývají tzv. "stržené rány" a nekonzistentní střelba.
Tomuto zlozvyku hodně napomáhají dva faktory:
- Náš ukazováček na "hlavní" ruce (což je současně i nátahová ruka) je nesmírně dominantní prst. Oproti jiným prstům v něm máme značnou sílu a z běžného života jsme zvyklí tento prst používat "silovým" a "dominantním" způsobem. Ukazováček navíc často "vede" celou ruku. Proto je (bez patřičného tréninku) pro nás obtížné nechat při nějaké činnosti tento prst volný, nebo snad řekněme uvolněný. Ostatně stejný problém mají střelci z palných zbraní. I zde ovládá ukazováček spoušť a často tak činí způsobem stejně chybným – namísto jemného, plynulého pohybu dojde k "drsnému trhavému" zmáčknutí (kdy s sebou ukazováček strhává do akce celou ruku), pochopitelně se stejným výsledkem – stržené rány.
Jen taková zajímavost – nevýhodu použití ukazováčku si lidé pochopitelně uvědomují a objevily se názory, že pro aktivaci release by byl mnohem výhodnější nějaký jiný prst – slabší a nedominantní. Třeba takový prsteníček nebo dokonce malíček. Na fotkách jsem viděl prototyp zápěstního release, aktivovaného prsteníčkem (bohužel netuším, zda to autor "dotáhl" do fáze výroby a prodeje). Taky vím, že existuje release (ale model držený v ruce), který lze kromě palce aktivovat také malíčkem. Dokonce jsem zkoušel použít na svém obyčejném zápěstním vypouštěči právě prsteníček, ale moc to nešlo .. klasický release na to není navržený a seskládat tam ty prsty tak, aby se prsteníček ke spoušti vůbec dostal, nebylo zrovna jednoduché, pohodlné už vůbec ne a tak mi to nefugovalo.
Jiný způsob, kterým se někteří snaží problém "punchingu" vyřešit je nastavení spouště na co nejjemnější možný odpor (pokud to tedy konstrukce release umožňuje). Možná to trochu pomůže, ale správně to asi není. Problém totiž není v tom, že by vám spoušť kladla příliš velký odpor, ale je v nesprávném pohybu - ve vaší technice.
- Za druhé - bowhunterské luky bývají velmi často "bestie" s agresivními kladkami, vysokou silou nátahu, "dotažené na maximum" a s nízkým "LetOff". A pokud není střelec fyzicky na odpovídající úrovni, což je docela častý jev, dává mu natažený luk pří míření docela zabrat. A technická čistota provedení výstřelu je tak to poslední, na co dotyčný myslí. V podvědomé touze "ať už je ten šíp pryč" prostě sáhne po spoušti a MAČKÁ ... a máme tu klasický "punching trigger".
Tolik asi k teorii. Je mi jasné, že výše uvedený popis není ani dokonalý ani kompletní. Snažil jsem se najít nějaká videa, která by lépe osvětlila rozdíl mezi správným "Follow through" a chybným "Punchingem". Nějaká jsem našel (viz odkazy na konci článku), ale problém je v tom, že ty rozdíly nejsou na první pohled nijak markatní – prostě ne vždy okamžitě poznáte co je špatně a proč. Nicméně nic lepšího nemáme, a snad i ony pomohou v pochopení problematiky.
Hinge release
Teď se konečně dostáváme k tématu, kvůli kterému článek vůbec vznikl. Hinge release je totiž vybavení, se kterým se běžný bowhunter na svých toukách lesem hned tak nesetká.
Na běžných vypouštěčích vždy nadete něco, čím se střílí – myslím spoušť. Zápěstní mají spoušť na ukazováček, dlaňové zase spoušť většinou na palec. Ale spoušť tam prostě je. Jenže u Hinge je to jinak. Jde o speciální typ vypouštěče, který se od ostatních liší tím, že žádnou spoušť nemá!
Hinge release od firmy TruBall. Nenechte se splést, ten černý kolík opravdu není spoušť, ale pouze opora pro palec |
Žádná spoušť ? Nespletl jsem se ? Ne, nespletl a ani si z vás nedělám legraci.
Hinge release doopravdy nemá nic, co byste mohli zmáčknout a tak zahájit výstřel. Tento vypouštěč pracuje na zcela odlišném principu – aktivuje se prostřednictvím otáčivého pohybu (zakroucení) ruky, která ho drží. Odtud také pochází jeho pojmenování "slovník: hinge – otáčivý pant (třeba u dveří)".
Vypadá to asi takto - zacvaknete háček release do smyčky D-loop a natáhnete luk. Release drží, nic se neděje. Zakotvíte, a zamíříte na cíl, release stále drží. Jakmile jste připraveni střílet, v podstatě pokračujete v nátahu. A jak táhnete směrem dozadu, zápěstí nátahové ruky se začíná pomalu přetáčet. A právě tohle je ten pohyb, aktivující vypuštění. Táhnete, přetáčíte a .. najednou BÁC. Překonali jste "kritický bod", release povolí a šíp letí.
V podstatě lze říct, že okamžik výstřelu je pro vás vždy překvapením. Nikdy přesně nevíte, kdy "to přijde".
OK ... po nějaké době střílení už dokážete trochu odhadnou "kdy asi", ale stále je to překvapující. Najednou to nejste tak úplně Vy, kdo pouhým pohybem jednoho prstu jasně určí okamžik výstřelu. Váš úkol je zde jiný. Zamířit, stabilizovat se na cíl a provést pohyb označovaný jako "follow through" ... a Hinge release se postará o zbytek.
Na tomto videu je krásně prezentovaný princip činnosti Hinge release
Už jsem se zmínil, že tento typ vypouštěče je v podstatě speciál, který nachází hlavní uplatnění ve sportovní terčové střelbě. A pokud ho snad někdo používá pro rekreační střelbu, nebo dokonce pro lov, pak jsou to lidé, kteří díky své sportovní minulosti jsou na tento typ zvyklí. Zvyklí tak, že odmítají přecházet na něco jiného. Ale i tak to moc obvyklé není.
Dobře, ale proč se něčím, co je sportovní speciál, vůbec zabýváme na stránkách věnovaných víceméně lovecké lukostřelbě ?
Protože i nám, obyčejným bowhunterům, může být Hinge release hodně užitečný. Hlavně při tréninku – při "zažívání" správných návyků a správné střelecké techniky.
Vysvětlím to na své vlastní zkušenosti. O release typu Hinge jsem na různých diskuzních fórech četl dlouho a tolik, že jsem prostě jednoho dne neodolal myšlence vyzkoušet ho sám na sobě. A tak se stalo, že se mi doma objevil model Sweet Spot II od firmy TruBall. Je to skutečný hinge release, vybavený navíc jednou bezpečností vychytávkou, určenou pro lidi, kteří s tímto typem vypouštěče začínají (více informací níže).
Nadšený z nové hračky jsem ho začal zkoušet ... a ke své hrůze záhy zjistil, že se svojí stávající technikou téměř nejsem schopen vystřelit. I když jsem si byl teoreticky vědom rozdílů mezi "trigger punching" a "follow through" a žil jsem v domnění, že to dělám víceméně správně (protahuji při výstřelu dozadu), realita byla zcela odlišná. Namísto plynulého výstřelu jsem bez rozumného výsledku škubal rukou jako šílenec.
Až po delší době, nejprve po tréninku na kusu staré tětivy a teprve poté na skutečném luku, mi začal Hinge jakž takž fungovat. Tím myslím, že jsem střílel. Jenže šípy vůbec nelétaly tam, kam jsem chtěl a jak jsem byl zvyklý.
Důvod ? Domnívám se, že tento: u klasického vypouštěče se spouští jsem prostě zamířil "tak nějak" na cíl a pak rychle zmáčkl spoušť. Rychle ... dřív než pin z cíle zase zmizí. Neudržel jsem zaměřovací pin na daném místě dostatečně dlouho. Žádná stabilizace. Vlastně jsem ani nemířil. Prostě takové "šup a BÁC". Ono to ve většině případů vždy "tak nějak dopadlo", ale s Hinge to najednou nefungovalo. Tam je opravdu potřeba zamířit, ustálit se, pěkně podržet a přitom táhnout. Celý ten proces musí být mnohem klidnější, pohodovější, žádný spěch. Teprve pak to začne lítat. Tak, jak čekáte a hlavně i tam, kam chcete.
Hinge vám prostě neodpustí žádnou z těch zásadních chyb při vypuštění, které běžně děláme. Buď nevystřelíte vůbec :-) nebo někam úplně jinam, než bystě chtěli. Ale, pokud si dokážete tu novou, správnou techniku osvojit, zjistíte, že začínáte střílet dobře a konzistentně.
A to nejlepší teprve přijde ... v okamžiku, kdy už to jakž takž funguje, Hinge odložíte a na zápěstí si připnete svůj hlavní release – ten lovecký se spouští. To, čemu jste se u Hinge naučili, máte v hlavě a dokážete to použít i nyní. A je to o to příjemnější, že tam máte tu spoušť, na kterou jste tak zvyklí. Ale najednou s ní dokážete pracovat lépe - tak jak se má. Žádné agresivní trhání ukazováčkem, prostě jen položíte prst na spoušť a jemně potáhnete. Tak, jak jste se to před chvílí naučili. Najednou vám je skutečný význam onoho "follow through" naprosto jasný. Už víte, co to znamená a jak to máte dělat. Ten pocit .. ten pohyb .. máte v hlavě. A ono to najednou střílí. Perfektně. Sypete rány do terče tak přesně a konzistentně, že tomu sami nemůžete uvěřit.
Jiná věc je, že to dlouho nevydrží :-) Po nějaké době se opět začnou drát na povrch staré zlozvyky a s nimi i ono "bouchání" do spouště. Pokud ale máte někde po ruce Hinge, není problém si jej vzít a připomenout si, jak by to mělo vypadat. A tak znova a znova a stále dokola. Nevím jak dlouho - asi navěky :-)
Hinge release je prostě perfektní tréninkovou pomůckou pro každého, kdo "bojuje" se svojí střeleckou technikou, je si toho vědom a je ochoten něco udělat pro její vylepšení. Je na vás, zda po něm budete sahat pravidelně, už jen z preventivních důvodů, nebo si ho necháte v záloze a vytáhnete, až bude opravdu potřeba.
Jediná skutečná nevýhoda snad spočívá pouze v ceně. Kvalitní Hinge se pohybují v rozmezí 150-250 USD, což rozhodně není málo a věřím, že právě cena dokáže odradit spoustu případných zájemců. Na druhou stranu, pokud se bavíme o tréninkové pomůcce, není asi potřeba, aby měl každý bowhunter svůj vlastní. Pokud se dokáže domluvit parta kamarádů, v pohodě jim bude stačit jeden kousek, který si budou půjčovat.
Pokud se Hinge rozhodnete vyzkoušet, dovolím si malý tip z praxe. Předtím než jej poprvé naostro zacvaknete do luku, zkuste si s ním hrát "nanečisto". Vezměte si kousek provázku, nebo třeba starou tětivu se smyčkou D-loop a vyzkoušejte si, jak to celé vlastně pracuje. Jaký přesně je ten pohyb, kterým se aktivuje. Pořádně si to natrénujte. Je příjemnější a snazší to vymýšlet a zkoušet v klidu a pohodě, než s nataženou 70librovou kladkou a založeným šípem.
Řešení i pro problém "Target panic"
Nerad bych se zde pouštěl do rozboru problému, který se označuje jako "Target panic", protože to je jev složitý a měl by být vysvětlen někým zkušeným, kdo tomu opravdu rozumí (což já tedy nejsem).
Ale chci to zde uvést pro úplnost. A tak se omezím pouze na toto: jako Target Panic se obecně označuje psychický problém střelce, kdy dotyčný nedokáže nejprve zamířit na cíl, ustálit se a teprve poté vystřelit. K výstřelu dochází předčasně – ještě v momentu, kdy cíl není spolehlivě zaměřen. Nejhorší je, že dotyčný vlastně ani ještě střílet nechtěl, jenže už ten pohyb aktivující spoušť tak úplně neovládá. K výstřelu dochází podvědomě. V některých extrémních případech dojde k "samovolnému" výstřelu v okamžiku, kdy se zaměřovací pin vůbec poprvé dotkne terče – o tom, že by byl někde poblíž středu (a bylo zamířeno) nelze ani mluvit.
Jde o psychickou záležitost, která v menší či horší formě trápí spoustu střelců. Prst položený na spoušti prostě odmáčknou i když vlastně ještě nechtějí. U některých dosáhne tak kritické hranice, že prostě lukostřelby raději nechají. A i těm, kteří se ho zdánlivě zbaví, se dokáže pravidelně vracet.
Právě pro ně je Hinge release často doporučovanou "léčebnou" pomůckou, protože s ohledem na techniku výstřelu není tak jednoduché "odpálit spoušť". A proto na internetu najdete termíny "Hinge" a "Target Panic" tak často společně.
Znovu ale opakuji - problematika Target Panic je mnohem složitější !!! Může mít mnoho příčin a lze jí řešit různými způsoby. Hinge je pouze jednou z možností. Pokud snad máte pocit, že se TP týká vás, nespoléhejte pouze na tuto technickou pomůcku, ale najděte si kvalitního trenéra, který vám určitě pomůže.
Pozor - Hinge umí i nepříjemně "kousnout"
Se začátky soužití s Hinge je spojeno jedno nebezpečí, nebo snad spíše nepříjemnost. Už jsme si řekli, že tento typ release aktivujete "otáčivým" pohybem zápěstí. Dokud táhnete rovně, release drží a nepustí, ale jakmile začnete otáčet, je jen otázkou času, kdy povolí ...
A to může být velmi nepříjemné, pokud se tak stane nechtíc a nečekaně, třeba uprostřed nátahu. Prostě zacvaknete do smyčky a začnete napínat luk. Dokud natahuje čistě a nátahovou rukou nekroutíte, jste v pohodě. Ale stačí, abyste se s lukem trochu "prali", rukou zakroutili víc, než je záhodno a .. jejda .. release náhle povolí. Šíp odletí někam dopředu a vy se můžete jen modlit aby netrefil co nechcete.
A to není vše - nátahová ruka vystřelí proti vám a velmi často se stane, že vám vlastní pěst skončí přímo v obličeji. Na netu najdete dostatek historek popisujících rozbité nosy a rty a tak není divu, že si Hinge udělalo docela strašidelnou pověst, právě mezi těmi, co s ním začali. A odrazuje ty, co by to rádi zkusili.
Řešení jsou v podstatě dvě – naučit se natahovat správně a čistě a ještě pro jistotu v rovině "mimo obličej" tak, aby v případě nechtěného povolení "šla" ruka mimo hlavu (to se ostatně hodí obecně – třeba i pro případ selhání mechanismu zápěstního release, nebo prasknutí smyčky Dloop)
Nebo můžete sáhnout po modelu, vybaveném "bezpečnostní pojistkou". Příkladem je již zmíněný Sweet Spot II od firmy TRU Ball.
Na obrázku si povšimněte "tlačítka" nebo spíše "kolébkového přepínače" na horní části. Ten zajišťuje, že se vám během nátahu release omylem nespustí. Je to jednoduché – před nátahem ho přepnete do zamčené pozice a můžete bezpečně natahovat. Ať děláte co děláte, kroutíte či nekroutíte, release prostě nespustí – nemůže - mechanismus je zamčený.
Teprve až nátah dokončíte, zakotvíte a jste nachystaní ke střelbě, tak palcem onen přepínač přepnete – "odemknete". Jednoduché ťuknutí palcem - "klik" a od tohoto okamžiku se začne Sweet Spot II chovat jako skutečný Hinge release. Jenže to už jste připravení, luk natažený a žádné nebezpečí nehrozí. Teď už stačí jen pořádně zamířit a začít onen "kouzelný" pohyb dozadu. "Bác, šíp v terči .. a dozajista "X" :-) ".
Tento vypouštěč jsem si na základě kladných ohlasů, recenzí a doporučení pořídil i já. Pro občasné tréninkové účely mi právě díky této bezpečností pojistce přišel nejvhodnější. Jen dodám, že tento release (podobně jako další od různých výrobců) lze pořídit v různých variantách, které se liší "počtem prstů", které na release "poskládáte" – přiznám se, že v tomto jsem nedokázal jako začátečník poznat rozdíl, takže jsem se spolehl na obecně doporučovanou 3 prstou variantu.
Možná provedení TruBall SweetSpotII – pro dva prsty, tři, čtyři a verze pro čtyři stočená dozadu. Máte na výběr ... |
Dalším nebezpečím, které je ale společné všem release drženým v ruce, je možnost vysmeknutí z dlaně. Možná se to zdá jako nesmysl, jako něco málo pravděpodobného, ale dočtete se o tom častěji, než by se dalo čekat. Nejsem schopen posoudit, jaké jsou skutečné příčiny. Zda nadměrně zpocené ruce, nebo nervozita, nebo ztráta koncentrace .. ono je to vlastně jedno .. v každém případě to znamená, že release vyjede střelci z prstů a letí i s tětivou dopředu. Tam potká buď tělo luku, mířidla, nebo obojí a skutečné škody jsou otázkou náhody a smůly.
Pro ty, kteří se chtějí (a potřebují) podobného nebezpečí vyvarovat je možné release doplnit bezpečnostním řemínkem nebo provázkem okolo zápěstí, případně sáhnout po nějakém modelu, který už to řeší.
Střelba naslepo - tzv. "Blind Bale"
Tohle sice nesouvisí tak úplně s Hinge relase, ale když už jsme se dotkli techniky střelby - vypuštění, možná se bude hodit informace o dalším užitečném způsobu, jakým můžete trénovat - připomenout si (a fixovat) správnou techniku vypuštění.
Klasická situace - Týden doma piluju správnou techniku. Docela mi to jde a jsem spokojený. V sobotu se přiřítím na střelnici. Mám natrénováno, dneska mi do dozajista půjde. Navíc támhle jsou kámoši a já se před nimi chci konečně ukázat jako "pan střelec" .. nebo alespoň nechci vypadat zase jako kopyto. Luk z obalu, hurá k terči, na začátek třeba 20m, to by mělo jít. Stojím, mířím.. po očku koukám na ostatní jak jim to jde a jediné na co myslím je .. tref to, zasáhni střed, ne abys minul ... prostě hlavou se mi honí tisíce myšlenek, ale ani jedna z nich dozajista nebude na téma "správné vypuštění".
Přestože jste si doma techniku "follow through" natrénovali, pod "tíhou okamžiku" si ji prostě nedokážete vybavit a neprovedete ji pořádně. Soustředíte se na jiné věci. Proto je užitečné, když svůj trénink zahájíte právě zopakováním správné techniky vypuštění.
Vzpomínám si, jak jsem kdysi na střelnici zíral na nově přicházející střelce, kteří si stoupli tesně před terč a pálili do něj šíp za šípem. Moc jsem nechápal co dělají .. a přitom jsem byl svědkem oné "střelby naslepo". Ideálního začátku tréninku.
Vtip spočívá v tom, že vypustíte zbytečné věci - míření a střelbu na jakýkoliv cíl. Prostě je vám jedno, kam šíp poletí. O to teď vůbec nejde. Proto také stojíte tak blízko terče - abyste měli jistotu, že šíp nikam neuletí .. i když nemíříte, skončí v terčovnici. Pak natáhnete luk a zavřete oči. Nic nevidíte, tak na nic nemíříte :-)
Jediné na co se soustředíte je :
- správné zakotvení
- správné držení nataženého luku bez povolování
- a... správné provedení výstřelu - follow through
Nic víc vás v tuto chvíli nezajímá. Jen aby tohle bylo správně. Zavřené oči a vnímáte ten pocit. Jen ten pocit. Opakujete si, jak to má správně být. Snažíte si tu správnou techniku připomenout - "vtlačit" do hlavy tak, abyste ji za chvílí (až budete střílet z větší dálky na terč a budete mířit) dělali automaticky a nemuseli na ni myslet.
Dejte si takto třeba 10 ran, nebo klidně víc, a teprve potom začněte střílet mířenou střelbu z větší vzdálenosti. A pokud během tréninku budete mít podezření, že vám onen pocit "správného vypuštění" z hlavy mizí, klidně se ke střelbě naslepo zase na chvíli vraťte.
Na závěr ještě zbývá uvést slibovaná videa – na všech se autoři snaží demonstrovat správnou techniku "Follow Through" a chybnou "Punching Trigger". Video je sice lepší jak tisíc slov, ale obecný problém je, že ty rozdíly jsou někdy velmi špatně rozpoznatelné, a to i v případech, kdy demonstrátor úmyslně "přehrává". Nicméně snad se vám z nich podaří něco vypozorovat .
A to je asi vše. Pokud někoho možnost tréninku s Hinge release zaujala a rozhodne se to vyzkoušet, budu rád. A pokud to někomu pomůže, budu pochopitelně ještě raději. A pokud se s námi podělí o své zkušenosti někdo, kdo jej třeba už používá, bude to vůbec nejlepší :-)
H.
Těm, které článek zaujal (což dokázali už tím že jej dočetli až sem - do konce), tentokrát vysloveně doporučím následnou diskuzi na diskuzním fóru. Najdete v ní další důležité informace, tentokrát od skutečně povolaných - zkušených lukostřelců ...