Menu
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Níže uvedená diskuzní vlákna jsou propojena s články na webu Bowhunter.cz
Uživatelé nemohou v této části vytvářet nová diskuzní vlákna (jsou zakládána automaticky, při publikování nového článku na webu), ale mohou se pochopitelně zúčastňovat diskuze (psát příspěvky a odpovědi).
  • Strana:
  • 1

Téma: Hinge release – sportovní speciál i pro bowhuntery?

Hinge release – sportovní speciál i pro bowhuntery? 11. dub 2016 22:03 #1

Toto je automaticky založená diskuze ke článku na webu Bowhunter.cz

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Hinge release – sportovní speciál i pro bowhuntery? 12. dub 2016 01:04 #2

Přidám s dovolením svůj pohled na věc bez toho, abych rozporoval něco co je v článku napsáno. Jen zopakoval to co je podle mého nejvíc podstatné.

Vidím dvě hlavní výhody v back tension vypouštění, které podle mě tvoří zároveň gró moderní lukostřelby :

1) Samotná konstrukce vypouštěče je udělaná tak, že vás v podstatě donutí k nátahu použít záda.

Zvažte první minuty následujícího videa



kde nám borci a kluci s velkým K ukazují jak se dokáží trefit. Hezký. Ale při nátahu v prvních dvou, třech výstřelech si můžete jasně všimnout, jak luk tahají bicepsem a ramenem. Jenže protože jsou to Klucí koumáci a mají zřejmě hodně nastříleno, přišli na to, že je záhodno nestát luku v cestě a střílet pořádně do osy, jinak se prostě trefit nedá. A to oni rádi. Proto na poslední chvíli narvou nátah do zad, aby se do té osy dostali. Povede se jim to? Někdy možná ano, někdy nemusí (ale to se vystřihne). Tak či tak je to další stupeň volnosti v technice. Potenciální místo pro chybu. Pokud by ale použili moderní back tension vypouštěč, patrně by nebyli schopní takhle luk ani natáhnout, protože je konstruovaný tak, že střelce prostě luk jinak než přes záda natáhnout nenechá.

Martin Damsbo to s ním umí natáhnout docela pěkně :



Ale dokáží to i normální smrtelníci doma na dvorku, byť třeba ne úplně na 100% :



Perličkou je, že pocit takhle provedeného nátahu je velmi podobný jak na kladkovém luku, tak na reflexu. Takhle to vypadá, když se pokusíte nasimulovat back tension na olympijském luku. Asi ne pro všechny, ale minimálně k zamyšlení.



2) Druhý aspekt je už zmiňovaná absence spouště, která střelce donutí správně provádět onen zatrolený páreček tah-tlak ve výstřelu.

Mrkněte sem



a sledujte jak se při výstřelu Bradymu jakoby rozjedou ruce od sebe. To je právě zapřičiněné vyrovnaným tlakem v přední ruce a tahem v zadní, který musí být provedený ve výstřelu. Tedy v momentě, když šíp opouští luk. Tohle je věc, která se poměrně blbě učí a je přitom dost podstatná pro přesnost a konzistenci. Zjednodušeně se dá říct, že pokud tohle zvládnete, už si jen mířením vybíráte místo na terči kam se trefíte. Na reflexním luku, kde držíte celkem velkou sílu to ještě jde, protože tam se do toho můžete bez větších následků pořádně opřít. Na kladkách, kde je let off a kde držíte malé síly se ten správný mnohem menší poměr tahu a tlaku hledá blbě a hlavně vás k tomu nic nenutí! Pokud nevíte, že to máte dělat, tak to dělat nebudete. Back tensiony tohle mají naimplementované v sobě. Prsty, nebo spouští vystřelíte vždycky. S back tensiony kombinaci tahu a tlaku buď uděláte, nebo nevystřelíte. Nebo za to budete škubat jak trotlové zadní rukou, což vám okamžitě dojde, že je špatně, protože tím rozhodíte celý výstřel.

V článku popsané zkušenosti jsou sice úsměvné, ale je to přesně tak. Vypouštěč vás vede a vy opravdu zjistíte, že vlastně vůbec neumíte správně střílet. Paradoxní je, že to není proto, že by se to nedalo. Pokud víte co máte dělat, uděláte minimálně první bod bezezbytku i na běžném tradičním releasu. Druhý bod se spouští je diskutabilní, protože tam je efekt nabytečného úkonu, kde je možné potratit pozornost a udělat chybu. Ale dá se to zažít...chce to jen tréning a dostatečně zafixovat.

Nejlepší je, že pokud tohle zvládnete, dokážete spisovně vystřelit i z nekladkových vehiklů, protože mechanika pochybu je v tomhle velmi podobná. Pokud někdo tvrdí, že střílí s kladkou, protože se s reflexem netrefuje, není to proto, že by s ní uměl střílet líp, ale protože neumí střílet vůbec a na kladkovém luku pouze profituje z přesné osovosti a mechanické přesnosti jak luku, tak vypouštěče, který eliminuje chyby prstů. Proto si myslím, že není dobré začínat na kladkách. Je to ve skutečnosti těžší než nekladkové luky i když to ze začátku vypadá přesně naopak, protože se přece trefím...

Ten závěr s tím přiřítěním se na střelnici je úplně typický :-) Slovy klasika : „Na tréningu jsem vždycky mistr světa“. Takhle to prostě je. To je vyloženě psychologická záležitost. Jakmile si člověk řekne, „tak teď“, tak se to zaručeně nepovede. Rozdíl mezi špičkami není v tom kdo má lepší techniku. Tu mají perfektní všichni. Ale kdo má silnější psyché a dokáže střílet i pod tlakem stejně jako na tréningu.

Respekt k autorovi článku, pokud se k podobným poznatkům dohrabal sám. Mě to tloukli do hlavy několik let, než jsem začal věřit. A i tak to někdy pořád hapruje...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Poslední úprava: od ml.

Hinge release – sportovní speciál i pro bowhuntery? 12. dub 2016 09:24 #3

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
ml: 3x díky :-)

- zaprvé, že jsem nedostal "sprďáka", že se se*u do věcí, kterým nerozumím (čehož jsem se v tomto případě docela obával) .. i když to možná ještě přijde ...

- zadruhé, že jsem dostal dokonce pochvalu :-)
- zatřetí - a to hlavně - za perfektní doplnění článku o další informace a videa ! :tu:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Hinge release – sportovní speciál i pro bowhuntery? 12. dub 2016 11:10 #4

Ne máš zač :-) Naopak. Přijde mi, že tvoje vývody jsou správné a že jsi na dobré cestě se posunout dál. Určitě je to lepší cesta než donekonečna nakupovat luky a kroutit šroubky i když i to je někdy důležitý.

Na tvém vývoji je nádherně vidět to co se stalo třeba i mně. Že pokud chce člověk dlouhodobě střílet a chce se v tom nějak zlepšovat, tak ho to do toho sportovního vybavení prostě přirozeně dotlačí. Vidím tady na BH jednopiny, což není asi úplně typické hunter vybavení, vidím sportovní release (který je imho hodně důležitý, důležitější než mít Hoyta), padla zmínka i o čočce v průhledu v tětivě...podle mě nejsme daleko od toho, kdy se tu bude řešit čočka do hledí, planžetový zakládky, šípy X10ky a terčové verze luků. Ale to samozřejmě není špatně. Tím že se člověk naučí pořádně střílet ze sportovního luku určitě nezhorší svojí techniku na loveckém vybavení, které je upřímně si to přiznejme dělané hlavně na ten lov. Maximálně ti pak bude připadat trochu nepohodlné. Ale to je jen pocit. A jak říká můj trenér : "pocity nestřílí, střílí technika".

Jo, vidím to na dobré cestě...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Hinge release – sportovní speciál i pro bowhuntery? 07. pro 2016 17:20 #5

Zdarec... tady poslední dobou sleduji celkem užitečný kanál. Videí je tam už celkem plno ale tu se zrovna zabývají technikou s Hinge relasem.

https://www.youtube.com/watch?v=UvKy1KTll5E&t=1873s

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Strana:
  • 1
Powered by Kunena fórum