Menu

Další uživatelská recenze od "Ratteho" určitě potěší ty, kdo právě vybírají mířidla pro svůj "kladkáč". Možná si vyberete právě na základě jeho zkušeností ...

 

Trophy Ridge Outlaw

Tyto mířidla jsem si zakoupil pro luk Bear Outbreak, po zjištění jak mizerné jsou ty dodávavé s lukem v setu RTS. Outbreak používám jako záložní, a na blbnutí, tudíž nároky na mířidla byly malé - prostě kompaktní, jednoduché, výcepinové a levné mířidlo.

Volba padla po zralé úvaze na Outlaw, toho času za 1100kč.

TR1

 

Konstrukce je klasická, tedy vertikální i horizontální posuv hlavy mířidel je realizován dvěma kleštinamy. Ty jsou opatřeny ryskou a povolují se imbusem s imperialním rozměrem. Po řádném utažení sice další posunutí nehrozí i při hrubší manipulaci, ale v případě nárazu to už tak slavné nebude.

Krom části hlavy a šroubů je celá konstrukce odlitá z hliníkové slitiny. Otřepy jsou téměř neznatelné a jen na nefunkčních plochách.

Celkově je provedení poměrně robustní, ale nedělal bych si iluze o nějaké velké odolnosti.

Montáž má všechny díry a závity standardní, přičemž umožňuje upnout mířidlo ve dvou polohách předsunutí, vzdálených od sebe jeden palec. Šrouby k přichycení na luk jsou součástí balení.

Kritiku si zaslouží ty „rohy“ do kterých je montáž protažena, párkrát se mi to zachytilo o oblečení (ponáším luk na popruhu).

Piny mají velikost 0.019", dva červené a dva zelené. Jsou po dvou ve dvou ložích, umožnujících vertikální posun v hlavě mířidel.

Přísvitový modul je oddělitelný, na tři pidibaterie, které jsou součástí balení. Nelze regulovat přísvit, což je hodně nepříjemné, zvláště pak proto, že zelené piny vyzařují o poznání více světla než červené a ve větší tmě docela oslňují na úkor svých červených příbuzných.

Závěrem bych řekl, že se nejedná o nikterak dobrou volbu pro hlavní luk. Střílet se s tím samozřejmě dá a do začátků se s tím dá fungovat, na lov a sport to ale není.

 

Trophy Ridge Pursuit

Už nějakou dobu jsem koketoval s možností pořídit si jednopinová mířidla, bohužel věšina z nich jsou opravdu přerostlá a složitá monstra a to moje minimalistická povaha těžce nesla.

Pak se mi však do ruky dostal Pursuit a řekl jsem si, že něco takového by se mi líbilo. Cena je navíc poměrně lidová (na poměry jednopinů), tak by mě případný nezdar tolik nebolel. Toho času v obchodě Supra stály 2230 kč. 

Musím říci, že po pár střelbách šla má dosavadní mířidla TruGlo TSX na odpočinek, a zustávám u Pursuitu.

TR2

 

Co se konstrukce týče tak:

Prakticky všechno je z hliníku, precizně vyrobené, žádné otřepy.

Vzhledem k pohyblivým dílům jsou zde samozřejmě určité vůle, ale všechny jsou odpružené a tak si stále udržují svojí vzájemnou polohu. I po větším zatížení se vždy vrátí do stejné polohy.

Výškové štelování se provádí povolením kolečka, nastavením páky na požadovanou značku a utažením. Páka je trochu subtilnější, na můj vkus, ale něco by vydržet měla.

Díry na šrouby na uchycení k luku jsou 4 a umožňují tedy dvě polohy předsazení. Od osy první díry je to k čelu mířidel 93,4mm, od druhé 111,1mm. mezi nimi jsou díry se závitem na montáž držáku šípů. To se vzhledem k poněkud více do prostoru čnícím mířidlům provádí skrze dodávané redukce. Ty mají výšku 21,6mm, samotná mířidla jsou v nejvyšším bodě 29,9mm od těla luku.

TR3Stranové nastavení se provádí konstrukčně elegantním způsobem zepředu, pomocí imbusu. Stejně tak nastavení druhé osy, díky vybrání v otvoru na šroub nad posuvem. Třetí osa se nastavuje povolením šroubů držících hlavu mířidel a přitažením čí povolením červíka mezi nimi. Mířidla nemají nic na nastavení první osy, ale to by se dalo řešit pomocí podložek.


Pin je 0.019" zelený a poskytuje dost světla bez přísvitu i za šera, vlákno je kryto plastovým nákružkem.

Ryska na poznačení poloh páky a nákružek hlavy mířidel jsou vyvedeny fluoreskující barvou. Samotná iluminace je trochu silnější, než by se mi líbilo, ale neruší to. Modul na podsvícení je odmontovatelný a umožňuje nastavení intenzity světla. Samotné kolečko spouštění a regulace svitu je ale poněkud "forově"vyrobené a neprorokuji mu velkou životnost.

Jinak se mi celkové provedení líbí. Nejenom pro kvalitu výroby, ale pro určitou úspornost a rozvahu s jakou je mířidlo navrženo. Nejlepší konstrukce je obvykle taková, která je co nejjednodušš,í při zachování všech požadovaných funkcí.

Míření a obsluha jednopinových mířidel má svá specifika a opravdu nejsou tak pohotové jako vícepiny. Z vlastní zkušenosti ale můžu prohlásit, že jsou stále plně použitelné nejenom na lov z posedu, ale i na šoulačku. Je to jen otázka cviku.

Správný postup nastavení se zdá nepohotový a musím souhlasit, že před výstřelem povolit kolečko, nastavit na správnou značku, utáhnout a až pak vystřelit chvilku trvá.

Nicméně tahle mířidla lze mít stále povolená díky určitému odporu, který klade konstrukce při pohybu se štelovací pákou. Není nijak vysoký, ale dostatečně fixuje mířidla v nastavené poloze, i při výstřelu se neposunou a přitom si zachovávají plynulost při nastavení.

V praxi to vypadá tak, že jdu se založeným šípem páku štelování mám povolenou a  v nejvyšší poloze, zpozoruji cíl, odhadnu vzdálenost, palcem pravé ruky stáhnu mířidla na požadovanou vzdálenost, natáhnu a střílím.

Zdržení je minimální, cíl spustím z očí tak na dvě vteřiny. Můj osobní názor je, že je to malá cena za komfort, který střelci poskytuje hlava jen s jedním pinem.

Samotné míření se těžko popisuje, pro drtivou většinu lidí ale bude asi příjemnější a rychlejší než s vícepinem. Jednopiny nejsou a nebudou pro každého to ideální řešení, ale já jsem plně zpokojen a mohu doporučit.

Vyskytl se však jeden problém, na který si však dám do budoucna pozor: Když se rozhodnete střílet na domácí střelnici na deset metrů, ujistěte se, že to nemáte z předchozího dne nastavené na 100m -:)

TR4


Ratte


disbut2