Menu

V trochu netradiční dobu se v nabídce Bear Archery objevily dva nové kladkové luky - Crux a Cruzer. Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji  ...

Bear většinou představuje svoji novou modelovou řadu na podzim. A hned celou - od top modelů až po ty levnější. Ostatně stejně tomu bylo i na konci září 2013 kdy s velkým úspěchem prezentovali modely na rok letošní. Takže podle tradice by měl být ještě pár měsíců "klid". Měl, ale není ... 

Před několika dny se na stránkách Bear Archery objevily tesně po sobě dva modely - nazvané Crux a Cruzer. Oba označené jako modely 2015.

Crux

crux-camo-xtra-zoomPrvní z novinek, model Crux, je typickým představitelem "střední třídy".

Kladkový systém u Bearů nazývaný Hybrid (jinak známý jako Cam 1/2), který je v dnešní době považován za optimální řešení z hlediska výkonu a možnosti ladění.Crux dostal kladky označované jako A-CAM. Ty  jsou stejné jako používá např. nový model Anarchy HC. Tedy "velmi slušný oddíl". Nejsou sice tak agresivní jako H-13, které používájí Agenda nebo Motive, ale rozhodně se nejedná o nic špatného :-) Naopak pro mnoho uživatelů bude jejich nátahová křivka příjemnější.

Crux je relativně krátký luk - ATA = 30 5/8", ale v dnešní době už to není nic mimořádného. Na trhu najdete mnohem kratší luky. Takže spadá tak někam doprostřed. Doba, kdy 32" bylo považováno za minimum, už asi zcela minula. Pokud uživatelům tyto kratší luky vyhovují, pak lze jen říct "proti gustu, žádný dišputát...

Luk je nabízen s nátahovou silou (Draw Weight) max. 50, 60 nebo 70lbs. Pochopitelně pokaždé si můžete sílu podle svých požadavků snížit až o cca 10lbs.

Délka nátahu (Draw Length) je proměnlivá v rozsahu 26 - 30,5" a nastavuje se pomocí otočného modulu v kladkách. Pro změnu DL stačí obyčejný imbusový klíč a co je důležité, nepotřebujete dokupovat nic dalšího.

Hodnota Brace Height (BH) je na dnešní dobu naopak docela vysoká = 7,5" a slibuje, že luk bude tolerantnější k případným chybám střelce. 

No a dostáváme se k hodnotě IBO = 320fps, což je maximální, avšak teoretická, rychlost vystřeleného šípu. Znovu opakuji, že tuto hodnotu v reálné konfiguraci nikdy nedosáhnete. 

Co se výkonu týká, Crux tedy rozhodně není žádný dravec. Pochopitelně je to jistá daň za kompromisnější konstrukci - A-kladky a vyšší BH. Tedy za to, že se s lukem bude příjemně střílet. Na druhou stranu i přesto, že reálné hodnoty rychlosti šípu se budou pohybovat okolo 260-270 fps, stále zůstává plně použitelný i pro lovecké použití.

Luk se dodává buď holý, nebo osazený nutným vybavením. Vzhledem k provázanosti obou firem se zde bude jednat o vybavení od Trophy Ridge. Populární štětinaté kolečko Whisker Biscuit, 4pinová mířidla, stabilizátor, quiver, instalovaná smyčka Dloop a PeepSight.

Barevné provedení si můžete přát jaké chcete, pokud to tedy bude zrovna Realtree Xtra :-)

Doporučená cena 450 USD.

Model Crux tak vlastně vyplňuje "díru" v nabídce Bearů. V této cenové relaci byly zatím k mání pouze luky se Single Cam systémem.

Na závěr jedno malé video přímo od Bear Archery.  

 

Cruzer


cruzer-camo-xtra-zoomDalší novinkou je model Cruzer, který je dle mého soudu určen jako náhrada stárnoucího Outbreaku. 

Jedná se o luk, který umožňuje až neuvěřitelnou flexibilitu v nastavení svých parametrů :

  • Síla nátahu (Draw Weight) je měnitelná v rozsahu 5 až 70 lbs 
  • Délka nátahu (Draw Lenght) pak 12" až 30"


Každý střelec si tak může luk upravit přesně podle svých požadavků a to od opravdu malého juniora až po staršího, pohodového lovce. Jeden luk pro všechny. Ráno si s ním potrénuje "panímáma" na zahradě, odpoledne si ho vezme synek na trénink a večer si ho odveze tatík na lov do lesa :-)

Ne vážně - byť by luk podobný režim využití opravdu umožňoval, neustálé přenastavování by asi nebylo úplně praktické. A tak skutečné využití bude asi jinde:

  • ideální pro juniora, který roste. Luk poroste s ním.
  • Ideální pro někoho, kdo začíná na "mušších" vahách a postupně buduje sílu. Luk se mu přizpůsobí.
  • Ideální pro tréninkový oddíl, kde jeden luk může postupně používat řada střelců.

Takto flexibilní luky dnes najdete v nabídce skoro každé firmy. I Bear má svůj Outbreak, který ale tak trochu zestárl a začal být okoukaný a současné konkurenci obstál už jen stěží. Cruzer podle mého názoru míří na jeho místo.

Co se mi na tomto luku líbí moc je, že narostl do rozumných velkikostí (ATA = 32"). Většina podobných luků jsou strašně malé a dospělý člověk vypadá, jako by vykradl hračkářství. Cruzer ale bude, i v rukou dospělého a normálně rostlého chlapa, vypadat pořád jako luk. 

IBO rychlost je pochopitelně nižší - cena za flexibilnost. 310 fps není mnoho, ale je to víc než měl Outbreak a hlavně, je to to samé jako u konkurence. Tady prostě platí, že z kompromisních řešení prostě víc nevyrazíte. 

Jen poznámku pro úplnost - nechtěl bych, aby výše uvedené vyznělo tak, že 310fps je málo. Ono se to může jevit jako málo, ale pouze v porovnání s dnešními maximy, které dosahují některé supermodely (345, 350, i 360 fps). 

Ale je nutné si uvědomit, že ještě před několika lety byla hranice 300fps považována za "sen" a běžné luky byly mnohem pomalější a ... přesto se  s nimi lovilo. A hodně a úspěšně.

Cruzer by měl být k mání buď jako holý luk, ale mnohem častěji se asi bude kupovat jako kompletní set, vybavený vším potřebným. Vzhledem k provázanosti Bearů a Trophy Ridge tak na luku najdete vybavení této značky. Populární rest Whisker Biscuit, 4-pinová mířidla, stabilizátor, quiver, Dloop a Peep Sight. Vše, co tam být musí, a vy můžete začít vlastně hned střílet.

Barva opět jen a pouze Realtree Xtra

Cena 400 USD  

Tedy o stovku víc než za starší Outbreak. Jo, za pokrok se platí :-) 

No a na závěr malé video přímo od Bearů 

Pokud vás některý z luků zaujal, další informace najdete na stránkách výrobce Bear Archery Products.

H.