Menu

final25.září 2013 zveřejnila firma Bear Archery na svých stránkách fotky, data a detailní informace o nových modelech pro rok 2014. Definitivně tak ukončila všechny nadšené spekulace, které se na toto téma v posledních dnech, objevovaly. Pojďme se na některé novinky podívat blíže...


Teprve před pár dny jsem dopsal článek na téma "Jak by asi mohly vypadat nové modely". Šlo čistě o mojí úvahu, vycházející z neúplných a neoficiálních informací z diskuzních fór. No, hlavně nebyly k dispozici fotky.

Teď, když firma publikovala kompletní technické specifikace a fotografie, bych se k tomuto tématu rád vrátil. Původní text jsem nechal beze změny (najdete jej na konci článku), jen bych připojil pár komentářů. Samozřejmě se jedná o mé osobní pocity a názory, takže je tak také berte :-)

To nejdůležitější hned na začátek: 

Všechna skromnost stranou.
Musím se pochválit.
Moje původní odhady se mi, tedy myslím, docela povedly.
V podstatě jsem se všude trefil a od reality se mé fantazie níjak zásadně neodlišují.
Jsem prostě dobrej :-)

 

Tak a teď vážně. Vezměme to od postupně :

Nové a starší modely současně ?

Bear uvedl na trh kompletní řadu nových modelů. Starší modely z roku 2013 sice v nabídce ponechal, ale osobně se domnívám, že je to dočasné. Že se tak děje pouze proto, aby umožnil dealerům v klidu vyprodat zásoby, které mají stále na skladě. Kdyby totiž z oficiální nabídky zmizely úplně, jejich prodej by mohl být složitější. Lidé nechtějí kupovat loňský model, který v letošním katalogu už není. Hlavně v USA. Takhle může prodejce v klidu prohlásit " ...ten Motive 6 si pane kupte, je to letošní model .. podívejte .. firma ho má uveden v modelové řadě 2014". 

Myslím si ale, že firma ve výrobě modelů z roku 2013 nebude pokračovat. Nedávalo by to smysl. Proč vedle Agendy 6 vyrábět nadále i Motive 6, když ty luky jsou parametrově a výkonnostně shodné. Takže, jakmile se Motive, Anarchy, Method a spol. vyprodají, stanou se nedostupné a "zavřou se nad nimi vody historie".

Agenda 6 a Agenda 7

Už technická specifikace napovídala, že se bude jednat o luky velmi podobné loňským topmodelům Motive 6 a Motive 7. Fotografie tento předpoklad jen potvrdily. Liší se v podstatě jen tři věci. Na první pohled je zřejmý rozdíl v konstrukci riseru (těle luku). Nový riser u Agendy je mnohem šiřší (nebo hlubši, pokud chcete) a je výrazně členitější. Podle firmy má být pevnější, lepší a vůbec ... ve výsledku je nový riser o 0,1 lbs lehčí než jeho předchůdce. 

Další změnou je guard (vodič) pomocných lanek. Přiznám se, že detaily jeho konstrukce mi zatím trošku unikají (z dostupných fotek není moc detailů vidět), ale lze předpokládat, že bude vymyšlený a funkční. Otázkou je proč změna, protože už loňský "rollerguard" byl v podstatě bez chyb. Poslední, v podstatě již kosmetickou, změnou je podoba tlumičů tětivy. Od Motive se liší nepatrně. 

To by, co se změn týká, mělo být vše. Ostatní důležité prvky zůstaly stejné - Limb pockety, ramena a hlavně Hybridní kladky H13. Ostatně to je také důvod, proč nové Agendy mají totožný výkon jako loňské Motive. 

Největší změnou je tedy již zmíněný riser. Vypadá opravdu dost odlišně. Pokud je mi známo, Motive (ani jiný model) neměl s riserem žádný funkční problém, takže vážně netuším, co je skutečným důvodem změny. Zda řešení existujícího problému,nebo zásadní vylepšení vlastností luku, nebo jen designový experiment. Vzhled, jako takový, je velmi subjektivní věc. V první chvíli mi nový tvar přišel docela ošklivý. Teď už si na něj zvykám. Nicméně stále se mi Motive líbí víc. I reakce jsou rozdílné (což se dá čekat) Někomu se líbí moc, někomu ne. 

V každém pádě bude nová Ageda jak v modelu 6 i 7 další špičkový a vysoce výkonný luk a najde si spoustu zákazníků. 

 

Anarchy HC

Jak napovídal název, opravdu jde o "slavnou klasiku" - model Anarchy, ale se zcela novými Hybridními kladkami. No ... a to může být docela problém.

Protože Anarchy byl nesmírně populární. Byl topmodelem a obrovským hitem už v roce 2012, kdy hodně pomohl Bearům k návratu na vrchol. Poté "bez ztráty kytičky a s úsměvem na tváři" přešel do nabídky 2013. Stále nesmírně populární, stále s dostatkem obdivovatelů, zastánců a pravděpodobně tedy i zákazníků.

Byl tím NEJ lukem hlavně pro skupinu konzervativních zákazníků, kteří chtěli "staré dobré luky". Tito, většinou dlouholetí, střelci prostě stále chtějí luky takové, jak vypadaly ještě před pár lety. To znamená delší luk (s ATA přes 35")  a jednoduchý kladkový systém - SingleCam.  Jen velmi obtížně se smiřují s trendem posledních let - stále nové a složitější kladkové systémy a hlavně neustále zmenšování ATA, které vede k tomu, že některé modely už vypadají spíše jak hračky. 

Pro tyto zákazníky byl Anarchy výbornou volbou. Ideálním řešením. Nabízel vše, co požadovali. To vše při výborném výkonu. I proto se stal legendou. A na legendy se přeci nešahá. Nicméně teď se tak stalo.

Nový AnarchyHC má stále ATA přes 35", ale oblíbený SingleCam je pryč. Namísto něj se na jejich milovaném luku "roztahuje" zcela nový Hybridní systém nazvaný A-Cam (ten vychází ze systému H13, jen nemá tak agresivní tvar). Nic proti Hybridním kladkám - ten systém se Bearům povedl a je velmi oblíbený (třeba mně vyhovuje Motive s H13 více než Single na Anarchy). Ale o to tu nejde - prostě si myslím, že u lidí, kteří byli typickým zákazníky pro Anarchy, se tato novinka nesetká s pochopením a příznivou odezvou. Zde už totiž nejde o kvalitu. Zde jde o tradice. 

Příznivci "staré klasiky¨ tak najednou nemají v nabídce Bearů luk, který by si mohli koupit. V nabídce sice zůstal SignleCam systém u nového modelu Venue, který ovšem svým ATA = 32 1/4" rozhodně nesplňuje požadavky na delší luk. 

Navíc změna na hybridní kladky s sebou nepřinesla žádné zvýšení výkonu. Starý i nový Anarchy nabízí oficiálně stále stejných 330fps. Tak, kde je nějaký výsledný efekt? Ve výkonu není, ale přeci jeden malý by se našel. Bear hybridy umožňují pohodlnou změnu délky nátahu (Draw Length) pouhým povolením šroubu a pootočením modulu v kladce.  Zatímco u původního Anarchy se SIngleCam jste museli kupovat celý nový modul. Což je bezesporu příjemná změna, ale nebude asi stačit.

Takže co dál ? Takže asi nic .. :-) 

Podle mě je tohleto docela chyba. Anarchy měl zůstat tak, jak byl. Pokud by Bear SingleCam opustil úplně (třeba z důvodu ukončení licence systému), pak by to šlo ještě pochopit. Ale pokud v nabídce aspoň jeden luk se "singlem" zůstal, pak to měl být právě Anarchy. Pokud u Bearů chtěli delší luk s Hybridy, stačilo trošku natáhnout stávající model Method. A mohli mít oboje.

Nicméně, a to už jsem napsal, je to jen můj názor. A na můj názor, upřímně řečeno, tak nějak "se*e pes" :-))  Firma Bear snad ví co dělá. Mají k dispozici data z prodejů a mnohem lépe, než já, ví, co se prodává a co ne. A co je potřeba trhu nabídnout. No uvidíme.

 

Venue

Letošní novinka Venue nahradila loňský Empire. Empire byl volbou pro ty, co chtěli SIngleCam, ale raději by kratší luk, s dnes obecně populárnější menší ATA (kolem 32"). Náhrada proběhla naprosto stejně jako v případě dvojice Agenda-Motive. Tedy že nový model přináší "pouze" nový riser, nový guard a jiné tlumiče. Toť vše. Vše ostatní zůstalo naprosto stejné jako u modelu Empire. Včetně kladek, výkonu a ceny (do posledního centu).

 

Rumor

Tak na tuhletu novinku jsem skutečně zvědav. Tohle je, dle mého názoru, od firmy Bear hodně velký úlet. Nebo riziko. Tohle bude buď velký "sukces"  nebo naprostý propadák. O co jde ?

Jde o dámský luk. Luk určený výhradně pro bowhuntery nežnějšího pohlaví. Dámský luk má pochopitelně v nabídce každá firma. I Bear měl v loňském katalogu hnedle dva modely. Lepší Siren a "horší" Home Wrecker. Jenže, oba tyhle luky patřily tak nějak do  "druhé poloviny katalogu". Rozhodně nesnesly srovnání s firemními topmodely. Ani parametry, výkonem, použitými technologiemi a pochopitelně ani cenou. Oba dámské modely byly postavené na jednoduchém SingleCam systému a stály maximálně polovinu toho co nejdražší model. Úplně stejná situace je i u jiných výrobců. 

Jakoby firmy tušily, že mezi ženskou polovinou populace moc klientů není. Možná ženy tolik neloví. Možná tolik z luku ani nestřílí. A když už, tak jim "stačí" obyčejnější. Že prostě nepotřebují, či snad nechtějí, to nejlepší. A hlavně nejsou ochotné platit za to balík peněz. Tak to bylo až dosud.

Ale .. teď Bear uvedl na trh Rumor. Čistě dámský luk, vybavený novými hybridními kladkami FH2 a technologiemi z tomodelů - Limb pockety, materiál ramen, tlumiče atd. Což by bylo v pořádku, kdyby to vše nestálo 899 USD. Ano, naprosto stejnou cenu, co stoji Agenda 6. A bez urážky, tady si myslím, že se někdo zbláznil. 

Výkon tohoto luku je na "ženský" luk docela impozantní - 300fps při nátahu 27" a síle 50lbs. Je vidět, že se Bear opravdu snažil udělat setsakra dobrý luk, ale ....Pochopitelně, je to (opět) jen můj osobní názor, ale nedovedu si představit, kolik žen je do bowhuntingu tak zapálených, aby byly ochotné utratit za luk takový "balík". Nebo kolik chlapů vyplázne takový balík za luk určený "jen" pro svoji manželku, kterou to střílení baví "tak trošku".  No, jak jsem napsal už na začátku, na úspěch tohoto modelu jsem opravdu upřímně zvědavý.

 

Effect, Authority, Attitude, Finesse atd ...

Doufám, že se na mě čtenáři nebudou moc zlobit, když svojí "analýzu" nevztáhnu na další novinky, které se v nabídce Bearů objevily. Ano, jde sice jen o "ekonomické" modely, ale to rozhodně neznamená,  že by tyto luky nebyly dobré. Jsou dobré a své zákazníky si, jako vždy, najdou a budou jim spolehlivě sloužit. Jen prostě nejsou tak zajímavé, protože nepoužívají ty NEJ technologie, takže o nich není moc co psát. Pokud o podobném luku uvažujete, stačí si pozorně prostudovat technické specifikace, případně podrobnější popis a mělo by být jasné, co za dané peníze dostanete a zda vám to bude vyhovovat.

 

Celkový dojem ?

Na závěr bych si dovolil tak trošku shrnout svůj dojem. Bear Archery udržuje trend posledních dvou let, kdy se vrátil na naprostou špičku. Nové modely většinou logicky navazují na úspěšné předchůdce. Systém Hybridních kladek, které uvedl v roce 2013, se evidentně osvědčil a bude tvořit základ modelové linie pro další roky. Pokud někdo očekával nějakou zásadní revoluci, bude asi zklamán. Ale on pro nějaké revoluční změny nebyl ani důvod ani prostor. Naopak - jedinou skutečně revoluční změnu u AnarchyHC já osobně nepovažuji za šťastnou. 

Agendy vychází z Motivů, což jsou špičkové a velmi povedené a populární luky. Není tedy důvod, aby Agendy byly jiné. Je logické, že Bear nehodlá se svým úspěchem moc experimentovat a pokračuje dál. Osvědčený systém Hybridních kladek, ramena, limb pockety. K tomu nový riser. Jeho design bude předmětem subjektivních pocitů. Já osobně jsem rád, že mám svůj Motive 6, který se mi (zatím) líbí víc. Jiná věc je, jak moc se změny v konstrukci riseru projeví ve funkčnosti.

Anarchy - no nic proti Hybridům - na Motive 6 na ně nedám dopustit, ale jsem strašně rád, že mám doma starý dobrý původní Anarchy. Určitě není tak dobrý jak Motive, možná nebude tak dobrý jako AnarchyHC, ale je to Anarchy. Klasika a nádherný luk. Považuji za velké štěstí, že jsem si ho před časem koupil a rozhodně se ho nehodlám zbavovat.

Rumor - píšu to potřetí - jsem hodně zvědavý na reakci dámské části publika :-)

  

Technická specifikace novinek 

(RTH = "Ready To Hunt" paket - kompletni sada luku vybaveného nezbytným vybavením)

Agenda 6

 • 350 FPS
 • 3.9 lbs
 • 6” brace
 • 32” axle to axle
 • 50/60/70 max lbs
 • 25.5-30” drawlength
 • 75% letoff
 • $899.99

Agenda 7

 • 340 FPS
 • 4 lbs
 • 7” brace
 • 32” axle to axle
 • 50/60/70 max lbs
 • 26.5-31” drawlength
 • 75% letoff
 • $899.99

Anarchy HC

 • 330 FPS
 • 4 lbs
 • 7.25 brace
 • 35.5 axle to axle
 • 50/60/70 max lbs
 • 26.5-31.5” drawlength
 • 75% letoff
 • $899.99 

Venue

 • 330 FPS
 • 4 lbs
 • 7” brace
 • 32.25” axle to axle
 • 50/60/70 max lbs
 • 24-31” drawlength
 • 80% letoff
 • $849.99

Rumor

 • 300* FPS
 • 3.6 lbs
 • 6.5” Brace
 • 30.25” axle to axle
 • 40/50/60 max lbs
 • 23.5-27” drawlength
 • 75” letoff
 • $899.99
 • * rychlost měřena při = 27"-50#

Effect RTH

 • 325 FPS
 • 4.2 lbs
 • 7 brace
 • 31.25 axle to axle
 • 50/60/70 max lbs
 • 27-31.5” drawlength
 • 75% letoff
 • $649.99
 

Attitude RTH

 • 310 FPS
 • 3.7 lbs
 • 7.25 brace height
 • 31 axle to axle
 • 50/60/70 max lbs
 • 25-32” drawlength
 • 80% letoff
 • $399.99

Authority RTH

 • 315 FPS
 • 4 lbs
 • 6.75 brace
 • 31 axle to axle
 • 50/60/70 max lbs
 • 24.5-31.5” drawlength
 • 80% letoff
 • $499.99

Finesse RTH

 • 285* FPS
 • 3 lbs
 • 7” brace
 • 28.6” Axle to Axle
 • 40/50 max lbs
 • 23-28” drawlength
 • 80% letoff
 • $499.99

 

 

Text původního článku


Pro pořádek jsem se rozhodl v tomto článku zachovat původní text (je zonačen šedou barvou) . Předesílám, že se jednalo čistě o moje spekulace v době, kdy se na diskuzních fórech začaly objevovat neověřené informace ohledně nových modelů (včetně specifikací), ale bohužel nebyla k dispozici jediná fotka. Některá čísla tak v danou chvíli nedávala moc smysl. 

 

...... Zatím je v tom tak trošku zmatek, neboť nejsou k dispozici žádné fotografie a musíme si vystačit s holými čísly. Podle slibu jednoho z autorizovaných prodejců by se fotky měly objevit "conevidět". Pochopitelně jakmile je budu mít, doplním je sem.

Takže fotky zatím nemáme, ale už teď se můžeme pokusit, z výše uvedených dat, vyvodit pár závěrů (berte to ale jako o čirou spekulaci). Takže jak to vidím já:

 • Bear chce mít na rok 2014 kompletní novou řadu. Tzn. nebude do příští nabídky "přenášet"  žádný se stávajících modelů (tak jako tomu bylo v případě Anarchy, který zvesela a bez jakékoliv změny přeskočil z nabídky roku 2012 do roku 2013).
 • Změnila se kompletně (téměř) všechna jména. Ale, soudě podle uvedených charakteristik, některé luky zůstaly beze změny. Např. luky Agenda 6 a Agenda 7 naprosto přesně odpovídají letošním modelům Motive 6 a Motive 7 (a to i včetně cen). Troufnu si tipovat, že se bude jednat o ty samé luky, bez nějaké zásadnější změny. Možná snad jen nějaká drobnost. Spekuluje se např. o možné náhradě současných tlumičů tětivy za nové, lepší, nastavitelné apod. To, zda se nakonec budou tyto luky lišit nějakou drobnou či pouze kosmetickou úpravou, to už asi bez fotky skutečně nezodpovíme. 
 • Anarchy HC připomíná jménem "starý dobrý Anarchy" - má stejný Brace Height a o "fousek" - o 1/4" větší ATA. Nicméně, co ta zkratka HC ? Ta by odpovídala novému systému kladek - Hybrid Cams - který s sebou přinesly modely 2013 (Motive a Method). Hybrid Cams je bezesporu úspěch - vynikající výkon a dobré možnosti tuningu, ale Anarchy byl u firmy Bear synonymem špičkového luku se systémem Single Cam. Takže, znamená to snad, že se Bear se Signle cams rozloučil definitivně a nadále už bude své luky vybavovat pouze svými Hybridy ? (jen pro upřesnění - Hybrid Cams u Bearů je variace na osvědčený systém, který uvedla na trh a používá firma Hoyt pod označením Cam 1/2 neboli Cam and Half). 

  V takovém případě by tento nový Anarchy HC mohl nahradil i docela úspěšný a oblíbený model roku 2013 -  Method, který byl určen těm, kdo chtěli nové Hybrid Cams, ale na luku s delším ATA. 

  Pokud to tak skutečně bude, pak si myslím, že spousta skalních a konzervativních fanoušků bude Anarchy bez Single cam "trávit" docela obtížně. 

   

 • Dále tu máme model Venue - který rozměry tak trochu připomíná Agendu 7. Ale, je hloupost mít dva luky téměř stejných rozměrů. A když se podíváme na cenu, připomene nám to letošní model Empire. Hodně připomene. Až do posledního centu :-) Empire byl druhý Single Cam luk v nabídce Bearů. Takže, že by nakonec v nabídce aspoň jeden "singl" zůstal, poté co by nové Anarchy emigrovalo k Hybridům ???
 • Dalším tajemstvím je pro mě model Rumor.  Parametrově "nic moc" - pouhých 300 fps. Tahle nižší hodnota je pochopitelně také dána tím, že je změřena na kratším nátahu a menší síle (konkrétně 27" a 50lbs). To by mohlo odpovídat dámskému luku. Ale, dámský luk za cenu 900 USD ??? Tedy za stejné peníze, jaké stojí topmodel firmy ??? Tohle mi moc smysl nedává a upřímně jsem zvědav co se z toho vyklube :-)
 • Zbylé luky už jde jen těžko hodnotit. Už proto, že se jedná o RTH pakety, kdy cenu vlastního luku "schovává" potřebné vybavení. A bez toho, abychom přesně věděli, o jaké vybavení se jedná, (pochopitelně půjde o produkty sesterské firmy Trophy Ridge - ale modely neznáme), steží odvodíme cenu holého luku a z ní detailnější informace o co by se mohlo jednat. Nicméně spokojme se s předpokladem, že se bude jednat o podobné luky (kvalitativně), které se až dosud pro RTH sady používaly. Tedy žádný zázrak, ale dobrý a ceně odpovídající průměr.

Na závěr takový můj malý subjektivní komentář. Vím, že jsou to jen jména a jména nestřílí. Ale ta nová pro rok 2014 mi nějak moc nesedí. Nepřijdou mi nejšťastnější. Líbil se mi Motive, ale opravdu se mi moc nelíbí Agenda. Když to slyším, připadám si jako v práci :-)) Venue .. Rumor ... prostě nevím .. osobně mi ty letošní a třeba i loňské přišly jako hezčí, zajímavější.

Ale, jak říkám .. je to jen dojem a navíc subjektivní. Možná si na ně časem zvyknu a časem se mi ta jména začnou líbit. Zatím jsem ale moc rád, že mi v rohu stojí opřený Motive a vedle něj Anarchy (bez HC).

Ad fotky - je jasné, že jedna fotka vydá za víc, než 10 vět textu. Jakmile se objeví fotky, bude vše mnohem jasnější. A jak už jsem slíbil, hned jak se mi je podaří získat, objeví se i s komentářem na těchto stránkách.

 

Pokud máte k výše uvedeným lukům, nebo mým závěrům, vlastní poznatek, názor či komentář, uvítám je a rád jej zde zveřejním.

H.