Jak na nošení luku?
- Napsal Administrator
- Kategorie: Vybavení
Pokud začnete trávit s lukem delší dobu v lese, přesouvat se na delší vzdálenosti, brzo zjistíte, že luk je sice krásný, ale současně docela neskladný. A i když se to zpočátku nezdá, také docela těžký
Možná vám to připadá jako nepodstatná pitomost. Zbytečná starost. Vždyť holý luk váží kolem 2kg, s vybavením tak kolem 4kg. Což třeba ve srovnání s loveckou puškou, vybavenou výkonnou optikou, není zas tak moc. To je pravda, ale na pušce mám popruh, ten hodím přes rameno a je „vymalováno“. Nese se docela pohodlně a přitom je neustále „po ruce“. I tak se někdy docela pronese :-)
S lukem je to ale trochu jiné.
- Teď pochopitelně nemluvím o terčové střelbě, kdy si luk odložíte do stojánku u vašich nohou, a do ruky ho vezmete jen na pár ran.
- Nemluvím ani o 3D střelbě, kde luk přenesete pouze z jednoho stanoviště na druhé a zase ho můžete odložit, než na vás přijde řada.
- Nemluvím ani o lovu „na čekanou“, kde luk někde položíte nebo pověsíte a do ruky jej vezmete, až když je skutečně potřeba.
- A pochopitelně nemluvím ani o situaci, kdy už máte založený šíp, cíl je dohled a vy už jen čekáte na ten správný okamžik. Pak je logické, že držím luk v ruce, založený šíp, release zaháknutý ve smyčce Dloop, připravený k nátahu a ke střelbě.
Řeč je především o situaci, kdy se pohybujete terénem a luk vláčíte s sebou. Hodinu, dvě, tři a víc, kilometry nepočítám. Po několika takových výpravách začnete přemýšlet, kam s tou zpropadenou věcí, která je minutu od minuty těžší, všude se plete a do všeho se zachytává.
Pojďme se podívat, jaké existují možnosti. Nebo přesněji .. na jaké jsem přišel já a které jsem prozatím víceméně vyzkoušel.
Nepochybuji, že existují i nějaké další způsoby. Něco, co jsem zatím neviděl, nenašel, nebo co mě zatím nenapadlo. Pokud vám v níže uvedeném seznamu chybí váš oblíbený zůsob, uvítám informaci a rád článek doplním.
Ještě bych podotknul, stejně jako u podobných článků, že vše níže uvedené jsou moje osobní zkušenosti a názory, které mohou, ale také nemusí, platit obecně. To, že mně se něco líbí, ještě nutně neznamená, že se vám to bude líbit taky :-)
Luk prostě nesete v ruce
Nést luk v ruce je ta nejjednodušší možnost. Nic nepotřebujete, nic neřešíte. Jenže ono to vážně není nějak moc pohodlné. Dobře se luk nese za tětivu, a když ho tak poprvé chytnete, máte pocit, že tohle je ono. Ale po chvíli už to taková sláva není. Tětiva začne řezat do prstů. Někomu to vadí víc, někomu míň. A hlavně, pokud je zima, začnou vám prsty poměrně rychle mrznout. Nebo aspoň mně ano.
Navíc máte trvale obsazenou jednu ruku, takže se komplikuje řada činností, kdy se hodí mít obě ruce volné. Např. pozorování dalekohledem. No a taky se blbě z krabičky vyndává a zapaluje doutníček :-)
Popruh přes rameno
Je řešení v podstatě zkopírované od nošení lovecké pušky. Prostě popruh, který uchytíte na obou koncích luku, hodíte přes rameno a nesete. Výhodou je jednoduchost. Stačí vám kus popruhu a na oba konce dát nějaká poutka nebo háčky. A pak vymyslet, kde na luku to uchytit. Zda za kladky, nebo ramena, nebo riser (tělo). Jednoduchou verzi si vyrobíte sami a skoro nic to nestojí. Snadno si tak můžete vyrobit x prototypů a upravit si je podle svých potřeb.
Nevýhoda je jedna, ale docela velká. Není to pohotové. Aspoň mně to tak přijde. Nestačí jeden malý pohyb, ale abych luk "vysvobodil" musím poměrně složitě uvolnit oba konce. Pochopitelně jako naschvál to nikdy nepůjde jednoduše. Hlavně když to nejvíce potřebujete.
Přijde mi to jako dobré řešení, ale pouze na delší přesuny, kdy nepotřebuji mít luk rychle v pohotovostním stavu.
Klasika ala "puška" | Jednoduché řešení ve složitém provedení. Na můj vkus až moc složitém |
Vylepšenou verzí je rukáv nebo snad návlek (např. od firmy Primos). Slouží současně k nošení i k ochraně. Rukáv navléknete na tětivu a kladky a zajistíte. Popruh hodíte přes rameno a jdete. Krásně to chrání citlivé části - tětivu a kladky. Před deštěm, bahnem, větvemi. To je fajn. Může být užitečný při vytahování luku na posed, kdy případný kontakt s větvemi nebude tak nebezpečný.
Ale i toto řešení mák pohotovosti opět hodně daleko. Než vymotáte luk z obalu, naděláte spoustu kraválu a zabere to nějaký čas.
Vyhovující pro delší přesuny, kdy vlastně luk nepotřebujete v pohotovosti, nicméně rozhodně nebude fungovat při vlastním lovu. Můj názor.
Nosič na zádech
Zajímavé řešení začal vymýšlet můj kamarád Petr. Alespoň jsem ho viděl, když jsme byli střílet v lese 3D při poslední schůzce asociace CBA.
Měl oblečené takové ty armádní postroje (kšandy nebo snad "šráky"). K nim měl na zádech připevněný provázek. Z něj vyrobil smyčku, do které luk uváže a pak jej přesune na záda. Takže může jít, luk mu visí na zádech. Dobrý. Je potřeba vymyslet kde provázek uvázat, jak má být dlouhý a kam je vázat na luk, aby vše dohromady fungovalo. Co jsem měl možnost vidět, tak během krátkých přesunů luk docela spolehlivě držel a nikam mu nepadal.
Pro použití jej ze zad přetočíte dopředu, uvolníte ze závěsu a hotovo. Vypadá to jako docela pěkný nápad s tím, že Petr plánoval na něm dál zapracovat a zdokonalovat jej. Bohužel v tuto chvíli nemám ani fotku tohoto řešení, ani informace o tom, zda a jak pokročil.
(jinou možností, je využít komerční výrobek, ledvinku nebo batoh, které uchycení a transport luku umožňují. Více informací najdete o kousek níž...)
Nevýhoda je zřejmá – opět mi to nepřijde jako pohotové řešení. Bude dobré na delší přesun, ale před vlastní střelbou budete muset luk přetočit dopředu, „osvobodit“ ze závěsu a pak teprve jej budete mít v ruce.
Druhým problémem bude, co dělat v případě, když na zádech ponesete batoh. Kam s lukem, když je jeho místo obsazené ?
Holster - kapsa na nohu
Jako "holster" se označuje pouzdro, které navlečené na opasek visí podél stehna. Provázkem (u většiny modelů) jej přichytíte k noze. Pouzdro má tvar velké kapsy, do které zasunete kladku luku a můžete o ní opřít jeho váhu.
Není to plnohodnotné řešení pro nošení luku, ale spíše taková pomůcka pro dobu čekání. Docela zajímavý způsob, jak odlehčit ruce, která nese luk. Rukou vlastně jen udržuji luk v rovnováze. Zcela pustit ho, pochopitelně, nemůžu.
Pokud stojím a čekám, pak je to OK. Jakmile se ale potřebujete přesunout, není vůbec pohodlné kráčet s lukem zapřeným o stehno. Takže kladka z kapsy ven, luk zase nesu pouze v ruce, a holster využiju až při dalším zastavení.
Jak jsem již řekl, není to plnohodnotné řešení, ale je to lepší, než tzv. „drátem do oka“.
No, a když už je řeč o drátech. Nosič, který jsem osobně vyzkoušel (od firmy Hunters Safety System) má jednu nepříjemnou vlastnost. Po nějaké době se začalo deformovat vyztužení (drát všitý v lemu kapsy), které má kapsu držet otevřenou tak, aby se do ní dala kladka pohodlně zasunout.
Jenže, se zkřiveným drátem se kapsa začala všelijak deformovat, ohýbat a zavírat. Občas jsem měl problém tam kladku vůbec dostat – musel jsem použit druhou ruku abych kapsu otevřel. Takže jsem drát rovnal, on se zase křivil, a tak pořád dokola. Není to nic kritického, ale k dokonalosti to mělo daleko.
Na trhu najdete jiné výrobky od jiných firem, které využívají toto řešení. Lze jen předpokládat, že některé z nich budou třeba fungovat o něco lépe.
Výhoda tohoto řešení je, že na tětivě můžete mít založený šíp. Při stání na místě je to OK. Ale při pohybu už to bude horší.Šíp by trčel dopředu nebo do strany, takže při pohybu terénem by docela zavazel a měl tendenci se všude zachytávat.
Hák na opasek – zachycení za grip
Dalším řešením, které jsem vyzkoušel byl jednoduchý hák (zašitý v obalu z camo textilie), který navlečete na opasek. Podobný jako dva "kolegové" na obrázku níže.
Do háku jednoduše založíte grip/držadlo luku. Jednoduše ? V katalogu to vypadá pěkně, jenže realita je jiná. Úplně. Nejenže kvalita provedení toho mého byla tak mizerná, že se mi na to nechtělo ani dívat (křivé švy, párající se stehy), ale hlavně to nefunguje. Alespoň na mém luku to nefungovalo vůbec.
Hák je hodně široký, nebo řekněme "otevřený". A můj kladkový luk prostě nemá v místě gripu těžiště. Jakmile jsem luk založil do háku a přestal ho přidržovat, okamžitě se začal naklánět na těžší konec, až se po pár vteřinách úplně přetočil, z háku se vysmekl a vypadl na zem (tedy vypadl by, kdybych ho nechal).
Uchycení za grip má také tu nevýhodu, že kladky a tětiva jsou dole. Tam, kde s nimi budete zachytávat o nejrůznější překážky.
Můžete taky zkusit luk otočit, tzn. do háku ho zakládat tětivou, ale to taky není nic moc. Hák je příliš široký a tětiva po něm klouže. Stačí málo, sesmekne se mimo těžiště. Luk celý se přetočí a padá na zem.
ThirdHandArchery HipClip
Háček nazvaný HipClip je hezké řešení od firmy ThirdHandArchery. V podstatě široký háček, který ale není nijak "hluboký" – je to vlastně jen taková "štěrbina". Vyrobený z měkké gumy, který navléknete na opasek. Do gumového háčku pak prostě zavlečete tětivu.
Luk visí za tětivu, která je společně s kladkami pěkně nahoře a tedy v bezpečí. Naopak, úplně dole jsou mířidla a stabilizátor. Stabilizátor „vzal čert“, ale na mířidla je potřeba dávat trochu pozor. Nechcete, aby se zaklínila někde ve větvích a vy jste je při chůzi násilím rvali ven.
Velká výhoda tohoto řešení je, že tětiva a s ní i luk v háčku spolehlivě drží. Opravdu spolehlivě. Pokud tětivu do háčku zaháknete alespoň trochu uprostřed, pak zavěšený luk drží jak má a nikam se nepřevrací. Luk vůbec nemusíte přidržovat rukou. Nikam nespadne.
Guma, ze které je háček vyrobený je krásně měkká, takže nehrozí, že by tětivu nějak poškodila.
Výhodou je také značná pohotovost. Luk visí u pasu, tětivou nahoru. Stačí jen pomalu vytáhnout. Jednoduchý pohyb a luk máte v ruce.
Je to pěkné řešení. Má ale také své drobné nevýhody :
První je, že na tětivě můžete mít sice založený šíp, ale při běžné délce šípu a průměrné velikosti člověka, bude hrot šípu končit někde kousek nad zemí. Bude se při chůzi zachytávat o každý trošku vyšší trs trávy, spadlou větev atd. Prostě na nějaké velké chození se založeným šípem u pasu to není.
Další nepříjemností je kymácení při chůzi (opakuji, že je to moje osobní zkušenost – možná, že někdo to bude cítí úplně jinak). Situace, kdy se skoro při každém kroku luk zhoupne sem a tam. Nevypadne, nebojte se, ale to kymácení je nepříjemné. Bouchá vám to do boku, dělá to zbytečný kravál.
Kymácení lze jednoduše částečně eliminovat tak, že ruku položíte třeba na kladku luku a lehce ho přidržujete. Tak, aby se moc nekymácel. Docela to pomáhá.
Další možností jak vyzrát na „kymácení“ je otočit luk. Výše popsané totiž platilo pro situaci, kdy máte luk u pasu zavěšený tak, že quiver (nosič šípů – pokud jej tedy na luku máte) je zvenku – dál od těla. Těsně k tělu je ta "tenčí" strana luku, kde je rest (zakládka).
Zkusil jsem luk otočit quiverem k tělu (používám výrobek značky TightSpot). V mém případě to hodně pomohlo. Quiver, a hlavně v něm založené šípy, vytváří o nohu docela velké tření a kymácení se prakticky eliminovalo.
Jenže ... bylo téměř nemožné zastrčit luk do háčku jen jednou rukou. Háček a jeho úzká štěrbina jsou tak blízko u těla, a quiver se šípy je natolik tlustý, že mi to na 90% pokusů prostě nešlo. Obzvlášť pokud je chladněji a vy jste trošku více oblečení. Musel jsem si pomáhat pravou rukou, což už je docela nešikovné, a i tak to byl občas docela problém. Stejně tak nepříjemné může být i vytahování – díky úzkému háčku těsně u těla se quiver zachytává o oblečení, o bundu. Jak naschvál se to někde zasekne vždy, když to nejméně potřebujete a vysvobození je docela složité a hlavně hlučné.
Vlastnoručně vyrobený háček pro zachycení za D-loop
V mém případě toto řešení časově předcházelo gumovému háčku popsanému v předchozím odstavci. Když jsem luk nosil v ruce za tětivu, napadlo mě, proč ho nepověsit k opasku za smyčku D-loop. Tu smyčku, do které se zachycuje release.
Ta smyčka dostává při nátahu a výstřelech dost zabrat. A opakovaně. Zaháknu do ní kovový zobáček release, natahuji silou 70lbs a někdy i dlouho držím. Pokud smyčka, a provázek ze kterého je vyrobená, zvládají toto opakované a drsné namáhání, pak musí bez problémů zvládnout obyčejné zavěšení na opasku, kdy drží jen váhu luku, což je cca 4kg.
Za pomoci karabinky koupené v Řempu , kousku kůže a pár nýtků jsem vyrobil takovýto háček.
vyrobený háček | srovnání s originální plastovou karabinou |
Karabinku jsem upravil tak, že jsem odtrhl kovový drátek-pojistku, odřízl konec karabinky (tam kde byl zářez pro pojistku) a zařízlý konec opiloval a obrousil tak, aby byl co možná pěkně kulatý a hladký. To celé jsem instaloval do poutka vyrobeného z kůže a protože se mi nechtělo to sešívat, prostě jsem to spojil nýtky.
Háček visí od opasku dolů, na mé levém boku. Při zavěšení navléknu smyčku D-loop na tento háček a hotovo. D-loop je víceméně ve středu tětivy, takže luk je vyvážený, drží a nikam se nekácí. Navíc zavěšení je spolehlivé – prakticky neexistuje možnost, že by se luk nechtěně vyvlékl a někam mi spadl.
Pravda, zpočátku byl trošku problém trefit se očkem D-loop smyčky na háček. Musel jsem si často pomoci druhou rukou, dívat se přitom přes rameno kde je smyčka a kde je háček (a přes rameno, ve svetru a bundě je tam blbě vidět). Ale, poměrně brzy jsem se naučil vše zvládat po hmatu a dnes je to opravdu plně zautomatizovaný pohyb. I v rukavicích.
Uvolnění luku je stejně jednoduché. Levou rukou chytu tětivu, prsty nahmátnu D-loop a háček a stačí jediný malý a plynulý pohyb a luk je „venku“. Pak pouze přehmátnout na grip a luk je v pohotovosti.
Nevýhodou opět je problematický pohyb se založeným šípem. Teoreticky to lze, jen :
- se díky šípu založenému na tětivě zmenšuje prostor pro navléknutí háčku, takže je to o něco obtížnější
- ale (a to především a stejně jako v předchozím případě) bude založený šíp při chůzi zavazet. Luk je u pasu, šíp je dlouhý, končí těsně na zemí, o vše se zachytává. Nic moc.
Kymácení bylo stejně otravné jako v předchozím případě. Jenže, u „mého“ háčku už není žádný problém luk otočit quiverem k tělu a na háček pověsit.
Kožené poutko je celé ohebnější než gumový háček. Navíc, háček se může volně pootáčet. Vše není tak strašně nalepeno k tělu a vytváří se prostor, dostatečný pro quiver. Ten má dost místa – takže zaháknutí a vyháknutí luku není problém. Přitom stále vytváří o nohu dostatečné tření tak, aby omezilo nepříjemné kymácení.
Už jsem napsal, že tento háček jsem si vyrobil ještě předtím, než jsem na Internetu objevil gumový háček od ThirdHandArchery. Ten jsem si koupil o něco později, víceméně ze zvědavosti a pro účel testování, protože jsem na něho četl všude samou chválu.
Docela poctivě jsem obě řešení porovnával. Dokonce jsem jednu dobu na opasku nosil oba háčky vedle sebe a co chvíli uchycení luku střídal. Oba háčky jsou vlastně velmi podobné – umožňují nosit luk ve stejné pozici, s víceméně stejným komfortem .. jen mi nakonec ten můj přišel o malinko lepší.
Obě řešení také mají společné omezení - prakticky není možné takto nést luk se založeným šípem. Otázkou ale je, nakolik je toto omezení skutečně „OMEZENÍ“. Protože při delším přesunu nepotřebuji založený šíp. A pokud už opravdu nastal důvod mít založený šíp, pak už by luk měl dávno být v plné pohotovostní pozici v ruce a ne se kymácet někde u opasku.
HipClip v podpaždí
Objevil jsem (i když zatím nevyzkoušel) jedno řešení, které se nabízí pro háček od firmy ThirdHandArchery (vlastně by měl fungovat s jakýmkoliv rozumným háčkem).
Výrobce sám ho označuje jako Kentucky Bow Carrier (neptejte se mě proč).
Háček je namísto na opasku zavěšený na popruhu, který máte kolem krku a pod rukou - tak jak se nosívala pošťácká brašna :-)
Luk tak visí mnohem výš než v předchozích případech - kousek pod ramenem, v podpaždí. Ostatně nejlépe je to vidět na obrázku (za kvalitu se omlouvám, ale lepší jsem prostě nenašel)
Tato pozice sice může na první pohled vypadat docela divně, ale čím déle na to koukám a čím více nad tím přemýšlím, tím víc se mi líbí. Zde jsou důvody :
- Luk je v perfektním dosahu levé ruky – jeho uvolnění z háčku bude bezproblémové
- Zavěšení do háčku by mělo být opět bez problémů – navíc je to docela blízko očím, takže na to bude v případě problému dobře vidět.
- Luk bude poměrně dobře chráněný. Při pohybu komplikovanějším terénem mu ruka dokáže poskytnout lepší ochranu než když je dole u pasu
- Kymácení snad nebude vůbec žádný problém, protože ho stačí lehce přimáčknout loktem k tělu a bude klid.
- Můžete mít založený šíp, protože luk je natolik vysoko, že se šíp nebude dostávat do kontaktu se zemí nebo travou.
Navíc jeho výroba bude velmi jednoduchá. Postačí háček, kus popruhu a přezka na „štelování“ délky. Poté, co zjistíte správnou délku, stačí popruh sešít a hotovo.
Jako bonus s sebou budete mít neustále smyčku z popruhu, která se dá v případě potřeby použít na něco jiného – např. vytvoření závěsu pro luk na treestandu – posedu.
Zatím jsem se nedostal k tomu toto řešení vyzkoušet. Mám svůj háček, který mi zatím naprosto vyhovuje. Ale určitě to zkusit chci. Jakmile budu mít nějaké zkušenosti, rád je sem doplním.
Další vymyšlenosti ...
Výše uvedené způsoby jsou ty, které jsem na vlastní kůži vyzkoušel (nebo hodlám v nejbližší době vyzkoušet). Kromě nich narazíte při hledání na Internetu také na řadu dalších „vynálezů“ a možností.
Batoh nebo velká „ledvinka“ s kapsou na transport luku
Většinou mají speciální kapsu, do které luk zasunete, zajistíte a můžete vyrazit. O nějaké pohotovosti asi nelze moc mluvit, ale pro přesun na velké vzdálenosti to bude dobrá volba. Nebo se mi to tak aspoň jeví.
parádní ledvinka, do které se lecos vejde | ... kromě jiného i luk |
Pokud zapátráte na Internetu, najdete podobných ledvinek a batohů od různých výrobců pochopitelně mnohem víc.
„Taktické řešení“ Hip Bone
Omlouvám se za ten název TAKTICKÉ, ale tak jej označuje výrobce.
Jde v podstatě o sofistikovanější podobu „obyčejného háku“. Sestává se ze dvou částí
- Koncovka v podobě koule – namontujete na luk. Buď na konec stabilizátoru nebo na tzv. „cable guard“ – což bývala (a u některých luků stále je) dozadu směřující tyčka, která odklání kabely bokem, aby nezavazely šípu
- Hák na opasek
Hák je konstruovaný tak, že do něj koule zapadne a drží. Může se natáčet, ale nevypadne. Podle toho, kde máte kouli instalovanou je luk zavěšený buď tětivou dolů nebo naopak nahoru
uchycení za CableGuard | uchycení za stabilizátor |
Problémy, které mě napadají jsou :
- Většina moderních luků už nemá „cable guard“ v podobě obyčejné tyčky, ale jsou to konstrukce všelijakých, složitých „patvarů“, takže na ně to už nenamontujete
- Ne každý stabilizátor má na svém konci závit a tak třeba vůbec neumožní kouli našroubovat
- Kymácet je to bude jako "čert"
Takže, případný zájemce si bude muset promyslet, zda je toto řešení pro jeho konfiguraci vůbec použitelné. A subjektivní dojem - na to, že je to v podstatě obyčejný hák už mi to přijde zbytečně složité
Hák na popruh od batohu
Pěkný nápad, který využívá toho, že pokud nesete batoh, máte k dispozici popruh tam, kde má být, aby na něj šel zavěsit luk. Takže stačí pouze přidat háček a hotovo ...
Háček pochopitelně nemusí být originál jako na obrázku. Může tam být klidně i můj oblíbený gumový od ThirdHandArchery ... stačí z kousku paracordu vyrobit poutko a to na popruh batohu navléknout. Máte jednoduché, funkční a flexibilní řešení.
Otázka je jiná. Jak často s sebou při lovu nosíte na zádech batoh. Ale nápad pěkný.
Háčky, háčky a zase háčky :-)
Na závěr ještě doplním další dva háčky, které jsem během psaní článku objevil. Je jich pochopitelně víc, ale tyto dva mě zaujaly. Oba dva totiž vypadají docela nadstandardně. Jako něco, nad čím se autor pořádně zamyslel a dal s výrobou i trošku práce. Sále se pochopitelně jedná o „obyčejný“ háček na opasek, do které zavěsíte luk za tětivu. Zajímal by mě ten od Sitky. Tato firma vyrábí hodně kvalitní věci, takže snad lze předpokládat, že i háčku věnovali patřičnou pozornost.
Háček firmy SITKA | Výrobce už si nepamatuji, ale vypadá zajímavě |
No a to je asi vše. Tedy, vše, co k tomuto tématu můžu zatím říct já. Opravdu VŠE to dozajista nebude. Určitě existuje něco dalšího, co neznám. Co jsem přehlédl. Pokud znáte nějakou další možnost, nebo s ní máte dokonce vlastní zušenost .. sem s ní.
H.