Menu

  • Kategorie: Vybavení

Rád bych se podělil o svoji zkušenost se šípy GoldTip. Možná to někomu dalšímu může ušetřit starosti, nervy a v neposlední řadě taky peníze.

Technická poznámka : toto je historicky první příspěvek, který na tomto webu publikuje někdo jiný než já. Když se mi Petr ozval s nápadem, že by zde zveřejnil svoje zkušenosti se šípy GoldTip, ani netušil, jakou radost mi tím udělal. Nezbývá než doufat, aby podobných příspěvků od dalších uživatelů webu postupem času přibývalo.

Petře .. díky Honza.

 

Běžně používám carbon trubky (šafty) od firmy Gold Tip, model Expedition Hunter (černé) a pro běžný trénink s 3D hroty jsem s nimi spokojený.

Je to základní řada loveckých šaftů. Pro střelbu se cvičnými hroty OK. Ale pro střelbu s pevnými loveckými hroty už mi ale nepřijdou moc vhodné. Jejich nestejnorodé vlastnosti se na jejich chování a letu prostě projeví. Rozptyl na 30m je okolo 25cm (kruh). Z tuctu vyberete (se štěstím) tak 2 nebo 3 se shodným letem a zásahem - tj. na 30m/kruh cca 5cm.

t-ProHuntCamo

 

Tak jsem se rozhodl si udělat radost. K narozeninám. Taky jak jinak, aby to doma prošlo :-) Objednal jsem od GoldTipů nejpřesnější řadu a ještě s úpravou camo model PRO HUNTER. Když radost, tak pořádná. Takže jsem objednal hned 3 tucty!

 

Šípy dorazily a byly parádní. Jenže radost trvala jen do doby prvních výstřelů z mého Mathews Heli-m (70lb).

Šípy byly velmi nepřesné. Nechápal jsem, co se děje. Tedy až do okamžiku, než jsem podrobně prohlédl trubky a zjistil, že k proklamované dokonalosti mají sakra daleko. Část je excentrická, rozdíl v tloušťce stěny je i 0,15mm !!!  

Závěr byl jasný - všechny mají výrobní vadu. Polyuretanový lak vytlačil a zúžil stěnu, tím narušil celou konstrukci. Vzhledem k tomu, že každá trubka má své identifikační číslo a mně došla neuvěřitelná změť výrobních čísel, tak jsem si říkal, jestli to dokonce nebyl záměr poslat přes oceán ukázkový výběr zmetků.

Záměr to snad nebyl, ale zmetky určitě ano.

Následoval jediný možný krok. Reklamace přímo u výrobce.

Firma GoldTip sice dělala nějakou dobu „mrtvýho brouka“, ale po urgencích mi nakonec přišla odpověď ve smyslu „ ...hmm .. no ano, něco s těma tyčkami je opravdu v nepořádku  ...  co místo nich chcete ? "

Tak jsem odepsal, (teda můj známý odepsal, neboť já jsem anglický analfabet), že bych rád dostal jen to, co naslibovali ... tedy špičkové šípy s váhovou tolerancí +/-0.5 gr. a rovinnou 0.001“.

Následovalo přiznání, že na základě mé reklamace (možná nejen mé) provedli ve výrobě důkladnou kontrolu a zjistili, že momentálně jejich technologií nejsou schopni vyrobit, v provedení CAMO, tak přesnou trubku.

t-problem 1 t-problem t-problem bulk
Hned dva problémy najednou - označené. Lak vtlačený dovnitř a následně deformovaná stěna. Všimněte si značného rozdílu v tloušťce. Další nepovedené kousky.  Že nešlo o vadu jen jednoho, dvou kusů dokazuje tahle fotka. Jeden šaft vedle druhého trpí tou samou vadou. U GoldTipů mají opravdu problém.

 

Nezbylo než zapomenout na CAMO provedení. Přesnost má pochopitelně přednost.

Z GoldTipů mi následně poslali nový výrobek. Pevnější a lehčí model PRO HUNTER 300  s tolerancí 0.001“

S těmito šípy už jsem spokojený. Na 30m .. "kam to pošlu, tam to je". Všechny šípy létají a dopadají stejně. A pokud snad ne, tak je to vyoseným hrotem (pevným loveckým). Ten někdy stačí povolit a zase dotáhnout, případně mu musím trošku pomoct .

Kontrolu vyosení hrotů a tím zpřesnění střelby dělám na testru šípů Pine Ridge Arrow Inspector, popsaném i na tomto webu. (Honzo, moc dík, žes stvořil tento web a taky dík „BNDL“ za odkaz na českého dodavatele. Přestože mám ten obchod prolezlej od spodu až po vrch, bez toho odkazu bych ho snad nenašel).

 

Teď už aspoň vím, kdy je to rukama a kdy ne. 

PetrDu

(pokud by měl někdo zájem, k dispozici je pochopitelně více fotek, než jen ty publikované v tomto článku - Honza/Admin)


disbut2