Menu

Nový, malý, lehký, elegantní. Přitom umí vše, co jako bowhunter potřebujete. Řeč je o letošní novince – dálkoměru firmy Nikon, příznačně nazvané Archer's Choice ...


Když jsem před pár týdny začal psát článek Střelba v terénu - jak na správný odhad vzdálenosti, každému jsem doporučovat používat k tréninku laserový dálkoměr.

Na stole mi přitom ležel můj starý veterán značky Bushnell, který mi mnoho let věrně asistoval na golfových hřištích. Na golf to byl ideální pomocník. Pochopitelně jsem ho občas používal i pro luk, ale .... vzhledem k tomu, že není nejmenší ani nejlehčí, pokaždé jsem váhal, zda ho s sebou tahat nebo ne. Navíc začínal trošku stávkovat při horší viditelnosti a úplně nevyhovoval, co se funkcí týká – umí sice zohlednit sklon, ale s ohledem na golfovou hru (tedy přesně opačně, než potřebujeme my). 

NAC

 

Takže, když jsem uviděl na Internetu letošní novinku od Nikonu, nazvanou Archer's Choice, (NAC) bylo vlastně rozhodnuto. Nikon je dobrá značka, jak napovídá název, jde o model určený speciálně pro lukostřelbu, takže s funkčností by neměl být problém. A i těch několik málo recenzí, které jsem našel (je to relativně nový model) se vyjadřovaly pozitivně. Bylo rozhodnuto definitivně.

Ostatně, Vánoce se kvapem blíží, a pokud chci v mém věku dostat něco pořádného, musím si to nadělit sám :-) Drobná komplikace hned na začátku byla, že tento model je dostupný pouze v USA (hledal jsem na českém Nikonu, ale konkrétně tento model se „nekoná“). Nicméně nákupy ze zahraničí máme „zmáknuté“ a tak za cca týden mi na stole ležel malý balíček.

 

První dojmy


Samotná krabička obsahuje vše, co potřebujete a ještě něco navíc:

 • Dálkoměr
 • Návod – pochopitelně bez české verze
 • Baterii
 • Jednoduchý popruh na krk
 • Neoprenové pouzdro v camo provedení Realtree APG


Právě ono pouzdro je to „něco navíc“.  Přiznám se, že pouzdro bych si jako extra doplněk nikdy nekoupil, neboť žiju v pocitu, že nic takového nepotřebuji. Že to bude spíš zavazet a otravovat. 

Ale v tomto případě bylo moc dobře, že se mě Nikon na můj názor neptal a pouzdro je prostě součástí balení. Protože pouzdro je skvělé. Je perfektně provedené, chrání přístroj a přitom nezavazí a vypadá moc pěkně.

Když jsem dálkoměr poprvé položil před sebe na stůl, dominujícím pocitem bylo nadšení. Nadšení nad jeho velikostí. Je to "prťavá" věc, která navíc skoro nic neváží. Pochopitelně jsem z technických parametrů věděl, jak je velký (tedy malý) dálkoměr je, ale jedna věc je čísla číst na papíře a druhá to vidět na vlastní oči. A držet ve vlastní ruce. Ostatně na fotce si ho můžete prohlédnout, právě v porovnání s mým postarším Bushnellem.

t-compare1 t-compare2 t-compare3
Srovnání se starým dálkoměrem Bushnell je, přiznávám, trošku nefér. Rozdíl je pochopitelně patrný na první pohled Tohleto "mimino" si už doopravdy můžete brát pravidelně kamkoliv s sebou

 

Pokud dřív bývala velikost dálkoměru  důvodem, proč jsem si ho na obyčejnou procházku do lesa často nevzal, pak tento důvod naprosto pominul.  NAC tak mrňavý, že jej bez problém strčíte kamkoliv do bundy. Vejde se mi dokonce i do zadní kapsy u kalhot. Je veliký tak akorát, aby se dal ještě pohodlně držet v jedné ruce. O váze se dá říct pouze to, že vůbec nehraje roli. Pocitově neváží skoro nic. 

Provedení není co vytknout. Khaki zelené tělo s příjemným pogumovaným povrchem a na něm ozdobný pásek v jasné zelené barvě. Plus štítek s velkým logem Archer's Choice. Pěkné.

O neoprenovém pouzdře už byla řeč, ale znovu. Pouzdro je perfektní. Nejenže má krásnou barvu (Realtree APG camo), ale dálkoměr do něho krásně vklouzne a vás by snad ani nenapadlo, že byste ho mohli nosit jinak. Měkký, příjemný povrch, výborně vyřešený kryt přední části s objektivem a senzorem. Zespodu je kryt nacvaklý pomocí „druku“, (takže ho lze v případě potřeby úplně sundat). Nahoře se chytá pomocí magnetu, všitého do těla pouzdra.

K otevření a zavření nepotřebujete druhou ruku. Vezmete přístroj, otřením o rukáv nebo nohavici odklopíte kryt, změříte a pak zase pomocí rukávu kryt přiklapnete. Řešení pomocí magnetu je na tohle naprosto skvělé. 

Úplně zezačátku jsem musel kryt trošku dotvarovat. Jak byl sbalený v krabičce, byl trošku deformovaný. Ale stačilo mu během prvního dne několikrát připomenout jak má vypadat a vše bylo OK.

 

t-NAC1 t-NAC2 t-NAC3
Dálkoměr a pouzdro. Pouzdro vypadá skvěle a na dálkoměr výborně "pasuje" Zavřený přední kryt spolehlivě chrání objektiv a optiku laseru. Nahoře se sám "chytne" pomocí všitého magnetu. Stačí pouze "otřít" např. o rukáv a kryt se sklopí dolů. Ovládání jednou rukou tak není problém.

 

Na horní straně přístroje jsou dvě tlačítka, kterými přistroj zapínáte, provádíte měření a nastavujete požadované funkce.  Tlačítka jsou pochopitelně umístěná tak, že je pohodlně ovládáte prsty té ruky, kterou dálkoměr držíte.

Otáčení kroužku u okuláru umožňuje doostření obrazu.

Na spodní straně krytka prostoru pro baterii. Příjemné je, že ačkoliv je vodotěsná, otevřete ji pomocí prstů, bez nároku na nějaké extra nářadí.

 

Funkce přístroje

Přestože přiložený návod je pouze v Angličtině, neměl by to být zásadní problém. Ovládání je tak jednoduché, že byste na vše přišli za chvíli i bez návodu.

Nejdůležitější je tlačítko POWER ON. Stisknete poprvé a dálkoměr se zapne. Na displeji se objeví zaměřovací kříž. Namíříte kříž na objekt, stisknete podruhé, problikne ikonka laserového měření a hotovo. Na displeji svítí vzdálenost s přesností na 0,1m. Toť vše.

Dalším stisknutím měříte znovu. Po cca 8 vteřinách nečinnosti se přístroj sám vypne. 

Druhé, menší tlačítko označené jako MODE slouží k osvětlení displeje,  při delším držení přepne měření z metrů na yardy a zpět.

Pomocí stisknutí obou tlačítek zároveň nastavujete následující možnosti:

 • Preference prvního nebo vzdáleného cíle – zde můžete přístroji "poradit" kde leží objekt, který Vás zajímá. Zda vepředu nebo vzadu. Toto nastavení je užitečné v případě, že měříte v těžším, zarostlém terénu. A mezi vámi a objektem jsou překážky (křoví, větve, plot, atd). Pokud vás zajímá jelen, co stojí vzadu daleko za křovím, nastavíte režim DISTANCE. Pak dálkoměr změří nejvzdálenější objekt. Pokud vás naopak zajímá jak daleko je to křoví, pak nastavte režim FIRST. V tomto případě se zobrazí vzdálenost k nejbližšímu změřenému objektu. Zvolený režim je na displeji indikován zkratkami DST nebo1ST.

 • Měření Skutečné nebo Horizontální vzdálenosti – pokud je nastaveno měření Skutečné vzdálenosti, pak hodnota, kterou přístroj změří a zobrazí, je vždy skutečná vzdálenost mezi vámi a zvoleným cílem, nezávisle na úhlu (nezávisle na tom, že Vy a cíl jste v jiné výšce). Tato skutečná vzdálenost ale nebývá pro střelbu lukem tou nejvhodnější a většinou potřebujete znát spíše tzv. Horizontální vzdálenost.

Přístroj dokáže pochopitelně zobrazit i tuto hodnotu, vypočtenou na základě změřeného úhlu. Rozsah úhlů, ve kterých je možné měřit, je skutečně impozantní: až +/- 89o .
(toto číslo je neoficiální informace, získaná z jedné recenze na Internetu. Oficiální hodnotu jsem nikde na stránkách Nikon nenašel)

Přístroj zobrazí vždy pouze jediný údaj - jediné číslo. Pokud na displeji současně svítí zkratka ANG (Angle), pak jde o přepočítanou Horizontální vzdálenost.

Pokud indikace chybí (ANG nesvítí), pak jde o Skutečnou vzdálenost.

Pokud vám právě teď není rozdíl mezi Skutečnou a Horizontální vzdáleností moc jasný, doporučuji článek Střelba v terénu - jak na správný odhad vzdálenosti - poslední odstavec.V případě, že je obraz na displeji rozmazaný, pootočením kroužku okuláru si ho jednoduše doostříte.


Měření samotné probíhá velmi rychle a spolehlivě. Zatím se mi nestalo, že by přístroj odmítl vzdálenost změřit. Stát se to pochopitelně může, obzvlášť v případě, že jsou špatné světelné podmínky, nebo měřený objekt má špatnou odrazivost atd. U staršího Bushnellu se to stávalo (hlavně v poslední době) docela často. Nikon zatím fungoval vždy a všude.

I změřené vzdálenosti odpovídají (kontrolováno za pomoci Bushnellu). "Sedí" i přepočet na Horizontální vzdálenost  (aspoň se mi to jeví po pár cvičných pokusech)

Až doposud vše bez jakýchkoliv problémů, bez výhrad a chyb. Nicméně na dva drobné nedostatky jsem narazil.

 

Drobné nedostatky

První věcí, která se mi nejeví příliš šťastně, je osvětlení displeje. Pokud měříte při špatné viditelnosti a nevidíte už pořádně, co je na displeji, můžete si zapnout osvětlení. Stisknete krátce tlačítko MODE.

Výsledek je ale takový prapodivný. Celý displej jakoby zčervená – intenzita této proměny je závislá na okolních světelných podmínkách. Celé to hodně připomíná "jako" obraz z nočního vidění, nebo spíš nepovedenou imitaci nočního vidění. Takové slabé, nevýrazné a do červena.

Podle tvrzení výrobce přístroj sám nastaví optimální jas a zabarvení displeje – abyste lépe viděli jak měřený objekt, tak i zobrazené údaje. Nevím, jak komu to pomáhá, ale mě moc ne. Většinou to, co se objeví takto podsvětlené, vidím docela blbě. Ne vždy (protože intenzita „rudého efektu“ se mění), ale občas na to mžourám jak „vejr“. Měřené pozadí vidím většinou hodně špatně a i na vyluštění údajů z displeje musím vynaložit docela úsilí. 

Naštěstí takto problematické je "podsvětlení" až při opravdu velkém šeru, kdy bych stejně na nic nestřílel, takže nepotřebuji ani měřit jak je to daleko.

Nicméně přínos této funkce mi tak trošku uniká. Možná jsem něco nepochopil, nebo mám problém s očima (a to skutečně mám – viz níže).

day night
Zobrazení ve dne není problém. Zaměřovací kříž, vzdálenost, nastavený režim. Pohoda Takto by to mělo podle teorie vypadat za šera. To bych neřekl ani "popel". Ale v praxi to takhle rozhodně nevypadá. Celý obraz je pod "rudým" závojem a i údaje na displeji nejsou zdaleka tak dobře čitelné. 

 

Druhý problém souvisí opět s okem – přesněji okulárem. Předesílám, že díky zánětu lícního nervu před mnoha lety mám dodnes problém přes něco koukat jedním okem. Což je ovšem tento případ. Začnu všelijak přivírat druhé oko, přitom křivit to první atd. Jednak vypadám jako blbec a hlavně se mi tak špatně kouká. Většinou mi pomáhá oko opřít o očnici okuláru.

Na očnici dalekohledů často najdete takový distanční kroužek, jehož  posunutím vpřed nebo vzad si upravíte bod, kam přikládáte oko tak, aby bylo v ideálním místě (tzv. EyeRelief – Vzdálenost výstupní pupily). Díky mému handicapu jsem na jeho správné nastavení obzvlášť citlivý.

Bohužel NAC nic takového nemá. S okulárem sice zatočit můžete, a on se trošku vzad nebo vpřed posune, ale to souvisí s ostřením obrazu. Nic jiného zde není. Podle technické specifikace je to správné místo pro oko necelé 2cm za okulárem. Jenže, zrovna já bych si oko potřeboval o něco opřít a ono není o co. Takže všelijak mžourám a občas prostě blbě vidím. 

Vím, že takto popsáno, to zní strašně složitě a jako velký problém. Ale není to tak hrozné. Je to vlastně drobnost. Sice nepříjemná, ale stále drobnost. Není to nic, co by mi bránilo přístroj plnohodnotně používat. Navíc je to velmi subjektivní záležitost a většina „normálních“ lidí žádný podobný „problém“ vůbec nezaregistruje.  Nicméně starý Bushnell takový distanční kroužek měl. No, nic není dokonalé ...

 

Moje hodnocení

Dálkoměr NIkon Archers Choice mám pouze několik dní, takže s nějakými dlouhodobými zkušenostmi, jako je odolnost proti vlhku, pádům atd., nemohu sloužit. Zatím věřím, že Nikon prostě drží kvalitu, na kterou jsme u této značky zvyklí, a že žádný problém nenastane.

Stejně tak nemohu prozatím sloužit s informací o reálné výdrži baterky. Nicméně s ohledem na to, že se nejedná o žádný „knoflík“, lze předpokládat, že výdrž bude rozumná.

Z dálkoměru jsem celkově nadšený. Především jeho malé rozměry a váha (200g i s neoprenovým obalem) jsou přesně to, co jsem potřeboval. Malá věc, kterou můžu dát do kapsy a ani o ní nevím. Díky tomu ji hodlám s sebou nosit mnohem častěji, než dřív. A trénovat, což je to, co potřebuji.

Co se funkčnosti týká, není co vytknout. Kliknu a mám vzdálenost. Spolehlivé a přesné. Není co řešit. Nabídka funkcí není sice nijak široká, ale přístroj umí přesně to, co potřebuji. Preference blízkého či vzdáleného bodu umožní eliminovat případné překážky mezi mnou a cílem a umí i Horizontální vzdálenost. To mi stačí.

Když mám něco takhle posoudit, používám přirovnání „Co bych dělal, kdybych mi tu věc někdo dneska ukradl?“ Koupil bych to samé, nebo využil příležitosti a zkusil něco jiného? V tomto případě je moje volba jasná ... den či dva bych nadával a pak bych "šel" a koupil znovu Nikon Archers Choice. Pro mě osobně je to v danou chvíli přístroj, který perfektně splňuje vše, co jsem očekával.

 

Pár technických detailů

 (1yard = 0,9m)

Rozsah měření: 5 až 600 yardů
Nejmenší přírůstek: 0,1 yardu
Jednotky měření: yardy nebo metry - nastavitelné
Zvětšení x průměr objektivu: 6 x 21mm
Reálný zorný úhel: 7,5o
Vzdálenost výstupní pupily: 18,3mm
Dioptrická korekce: +/-  4o
Baterie: 1x CR2 Lithium
Rozměry: 113 x 39 x 70mm
Hmotnost: 175g bez baterie /  200g včetně baterie a obalu
Maximální úhel: +/- 89o
Poznámka – tato informace nepochází z oficiálních stránek Nikon, ale z jedné z recenzí na Internetu

Běžná cena v USA v době, kdy píšu tento čánek, je 280 USD.

 

Jak s případným nákupem?

Protože jsem konkrétně model NAC nenašel v nabídce českého zastoupení Nikonu, ani v žádném tuzemském obchodě, rozhodl jsem se nakonec k nákupu v USA.

Při psaní tohoto článku jsem ale v nabídce českého Nikonu objevil velmi podobný model, označený jako COOLSHOT AS

Podle popisu jde sice o přístroj určený primárně pro golfisty, ale :

 • Vypadá téměř totožně (liší se pouze barva těla a barva proužku) a má velmi podobné technické specifikace – rozměry, váha atd.

 • Velmi podobná je i nabídka funkcí, která je o něco širší než u modelu NAC. Podle popisu má navíc funkci „Vzdálenost upravená o sklon“, což vypadá jako funkce užitečná pro golfisty, ale k ničemu pro luk. Nicméně první dvě funkce – Skutečná vzdálenost a Horizontální vzdálenost vypadají, alespoň podle popisu, totožně s tím co nabízí NAC

 • Cena je sice vyšší než v USA, ale když si započtete dopravu, clo a DPH, začíná být docela rozumná.

 • Jediné, čím si nejsem jistý je, v jakém maximálním sklonu je přístroj schopen pracovat (tento údaj jsem nikde nenašel – jen připomínám, že i hodnoty uvedené výše pro NAC jsou neoficální). Pokud byste chtěli dálkoměr použít pro střelbu na kratší vzdálenost z vyššího posedu - pak by měl umět zpracovat i větší úhly (a právě to nemusí golfový model podporovat). Případný zájemce by si tak měl tuto schopnost předem ověřit.

 • Nedostanete k němu ten parádní neoprenový obal v camo provedení

Pokud se někde "neskrývá" zrada, pak jde o bratříčka NAC, vlastně téměř o identické dvojče (snad jen o něco chytřejší). Tudíž by mohl být zajímavým řešením pro všechny, co by rádi nakoupili v tuzemsku.

 

Pokud byste se rozhodli pro nákup přímo z USA, pak jedno malé upozornění. Dejte si pozor, co přesně kupujete. Na trhu se totiž stále nabízí starší model. A bohužel pod stejným jménem. Především na serverech typu eBay najdete řadu prodejců, kteří ho nabízí jako „výhodný nákup“ se slevou a dokonce i pod fotkou nového modelu. Starší model se jmenuje stejně, jako nový – tedy stále Archer's Choice. Jen je to něco jiného, než byste asi chtěli. Dejte si tedy pozor, ať se vám „výhodný“ nákup nezmění v opak.

H.


disbut2