Zmenšené terče pro domácí trénink
- Napsal Administrator
- Kategorie: Vybavení
Pokud častěji trénujete v omezeném prostoru (např. doma), možná už jste narazili na problém s příliš velkými terči. Pak pro vás mám zajímavý tip, jak ho vyřešit - program Scaled Targets.
Už jsem to zde několikrát psal. Velmi často střílím doma. V garáži mám postavený hadrový terč. Z haly k terči to mám dobrých 9m. Není to moc, ale stačí mi to. Když venku prší, je zima nebo mi to prostě nevyjde na střelnici, je to ideální způsob jak potrénovat, udržet si kondici, nebo se jen tak bavit. Mých 9m lze ještě označit jako nadstandard. Potkáte nadšence, co mají k dispozici třeba jen 5metrů. A i od nich se dozvíte, že cokoliv je lepší než nic!
Problémem střelby na malou vzdálenost často bývá vhodný terč. Ty normální jsou takhle zblízka až nepříjemně velké. "Nepříjemně" proto, že se postupně přestáváte soustředit a snažit. Podvědomně cítíte, že takovou „stodolu“ prostě trefíte vždycky.
Proto jsem se snažil najít vhodnou náhradu. Něco menšího, co by i z malé vzdálenosti představovalo výzvu. Lepil jsem si po ploše terčovnice různé samolepky, kolečka, atd .. dobré, ale není to ono. Na internetu najdete ve formátu PDF různé „A4 terče“, a na nich opět malá kolečka, čtverečky, prťaví jeleni nebo medvídci, pěkně jeden vedle druhého. Taky dobrý, ale stále to není ono.
Pak jsem objevil program ScaledTargets .... a hledání bylo u konce. Rád bych ho představil i vám. Takže pojďme se podívat o co jde :
Scaled Targets
Program umožní na běžné domácí tiskárně vytisknou 7 různých typů oficiálních terčů (FITA 122, FITA 80, FITA 60, NFAA 1 spot, NFAA 5 spot, Vegas 1 spot a Vegas 3 spot), které jsou oproti originálu zmenšené tak, aby svojí velikostí odpovídaly vzdálenosti, na kterou střílíte.
Nejlépe je to vidět na obrázku. Úplně nalevo je populární terč Vegas 3-spot, na který se střílí z 20 yardů (cca 18metrů). Napravo nahoře je stejný terč zmenšený pro střelbu z 10 metrů a pod ním opět stejný terč pro vzdálenost 5m.
Zjednodušeně řečeno, střelba z 5 metrů by, s takto zmenšeným terčem, měla být stejně obtížná, jako je střelba z 18 metrů na originální terč. No, na Olympiádě by to jako regulérní náhradu pravděpodobně neuznali, ale to nás trápit nemusí. Na Olympiádě nejsme a na domácí trénink to bohatě stačí.
Nehodlám tu detailně popisovat ovládání programu krok za krokem, protože u návštěvníků tohoto webu předpokládám jistou dávku počítačové gramotnosti. Omezím se pouze na vysvětlení několika důležitých faktů :
- Program Scaled Targets si můžete zdarma stáhnout zde
Program Scaled Targets není skutečným program. Ve skutečnosti je to dokument - powerpointová prezentace. Nicméně já si dovolím i nadále používat nepřesný termín „program“. - Ke spuštění budete potřebovat program Microsoft PowerPoint. Bez něj to, bohužel, nepůjde.
- Program obsahuje makra. Při jeho otevření se vám zobrazí varovný dialog, žádající potvrzení. Je to v pořádku! Nejde o žádný virus! Makra jsou skutečně v pořádku a pokud chcete program používat, musíte jejich použití povolit.
Poté, co program nastartuje (na obrazovce se objeví úvodní informace) jděte do horního menu, zvolte menu TOOLS -> položku Macro -> Macros. Z následující nabídky si vyberte požadovaný terč. (pochopitelně budete ve vlastním zájmu ignorovat položku „clear_all“ :-) a stiskněte tlačítko RUN.
Arrow Diameter a Faint Rings
Tento parametr a s ním související Faint Rings si zaslouží trošku detailnější vysvětlení:
- Zatímco terč se zmenší na základě vámi určené vzdálenosti, váš šíp pochopitelně zůstává stejný. Stejný je i jeho průměr. A šíp do terče udělá stále stejnou díru. A ta díra je prostě větší, než by s ohledem na zmenšený terč, měla být. A tak bude vaše scóre nepřesné (budete dosahovat více bodů, než by tomu bylo v reálu)
- Zadáním rozměru používaného šípu se na zmenšeném terči vykreslí tzv. Faint Rings. Doplňkové čárkované kružnice, které můžete vzít v úvahu při hodnocení vašeho scóre. Opět to bude nejlépe pochopitelné z obrázku
Oba zásahy (A i B) by se normálně počítaly jako „10“. Ale, pokud chceme vzít v úvahu, že šíp udělal do zmenšeného terče výrazně větší díry než by tomu bylo u originálu, pak bude situace jiná. Všimněte si, že každý kruh má ještě jednoho menšího sourozence, vykresleného čárkovanou čarou. Faint Ring. Pokud bychom hodnotili podle něj, pak zásah A je jenom „9“. Je sice „přes čáru“, ale pro hodnocení platí menší, čárkovaná. A tu neporušil. Takže opravdu pouze 9. Zásah B je bez problémů – stále za 10. - Pokud FR chcete použít, je potřeba programu zadat průměr vašeho šípu v palcích. Např. pro mé oblíbené Easton FMJ z katalogu vyčtu, že OD (outside diameter) je 9 / 32 což je 0,281. Tuto hodnotu bych zadal. Pokud FR nechcete, jednoduše zadejte 0.
Pokud to mám nějak shrnout, pak plné čáry a barevné rozlišení slouží pro míření a čárkované Faint Ringy pro určení scóre. Přiznám se, že osobně FaintRingy pro svůj trénink moc nepoužívám. Jednak s nikým nesoutěžím, tudíž nepotřebuji tak detailní rozlišení, a (to je asi hlavní důvod) bez FR dosahuju lepšího scóre a to se mi líbí víc :-)
Scale factor / vzdálenost
Druhým parametrem, který program potřebuje znát, je rozdíl mezi vzdáleností na kterou se má střílet a vzdáleností na jakou se skutečně střílíte Vy. Vlastní dialog a způsob zadání se liší v závislosti na typu terče :
U terčů FITA 122 a FITA 80 je to malinko komplikovanější – program neví jaká je normální vzdálenost, na kterou byste na tyto terče stříleli. Proto po vás bude chtít zadat tzv. Scale factor (faktor zmenšení). Vzoreček pro výpočet je snadný :
Scale Factor = skutečná vzdálenost / běžná, normální vzdálenost
Číslo, které vám vyjde a které zadáte musí být logicky menší než 1. Program přeci terče zmenšuje, ne zvětšuje :-)
U ostatních terčů je to jednodušší. Program zná normální oficiální vzdálenost a vy musíte zadat pouze skutečnou vzdálenost, na jakou střílíte právě teď Vy. Faktor zmenšení si tak program vypočte sám. Jen upozorním, že :
- zadávaná vzdálenost je v „yardech“ (přepočet odhadnete z hlavy, nebo použijte nějaký převodník na Internetu)
- zadávaná vzdálenost musí být vždy menší než 20 yardů, což je vzdálenost na kterou se střílí na "plný" terč.
Hotovo, tiskneme, střílíme
Po zadání druhého parametru se na obrazovce objeví vykreslený zvolený terč, zmenšený podle zadaných parametrů.
Technická poznámka : nevím proč, ale mě program vždy končí s chybovým hlášením „Run-Time Error“. Nevím co to znamená, ale vůbec mě to nezajímá, protože terč je vykresleslený správně a k dispozici. Stačí se pouze zbavit chybové hlášky tlačítkem END a je klid.
Připravený terč pak normálně odešlete na vaši tiskárnu. Při tisku si dejte pozor na nastavení tiskárny, zda je vypnutá volba „Fit to Page“, aby nedošlo ke změně rozměru tištěného dokumentu tiskárnou.
No a to je vše. Nezbývá, než nový terč dát na terčovnici a začít střílet. Budete překvapeni, jak obtížný najednou váš trénink, byť z „blbých“ 9 metrů, bude. Jsem zvědavý, zda se i vám bude program líbit tak jako mně. Vaše komentáře vítám a pochopitelně i vaše tipy, pokud znáte nějaký podobný program.
H.
P.S. Úplně na závěr ještě jeden malý tip. Občas si vytisknu terč, který je menší, než by pro mých 9 metrů měl být. Zpočátku je to děs. Takový mrně nemůžu pořádně trefit. Po nějaké době si na něj ale zvyknu a začnu ho považovat za normální. O to příjemnější je pak překvapení, když se vrátím k té správné velikosti. Takový terč mi pak připadá jak „vrata do stodoly“. Bohužel tento pocit a z něj vyplývající jistota a střelba mi ale nikdy nevydržely dlouho :-)