Menu

Ještě než se tu odvážím publikovat první článek na téma Tuning luku, rád bych doplnil několik informací. Nejsem žádný profesionální nebo zkušený „tunér“ luků. Howgh. Dokonce jsem přemýšlel, že podobné informace na serveru Bowhunter nebudu zatím vůbec zveřejňovat.

Protože jak chci někomu radit, když se sám učím. Je zde spousta zkušenějších, kteří by k tomuto tématu měli a mohli co říct. Jenže, i když ti zkušení tu někde určitě jsou (o tom nepochybuji), informací moc nenajdete. 

Já při ladění svých luků vycházel téměř výhradně ze zahraničních zdrojů. Pročetl jsem X návodů, prošel Y diskuzí, položil hodně otázek a prostudoval Z videí. Zpočátku jsem se trápil s tím, že na první pohled každý radí něco trochu jiného. Abychom si rozuměli – cíl je vždy stejný (optimálně vyladěný luk), ale cest jak se k tomuto cíli dostat je více. Vyzkoušel jsem toho více, rozhodně ne vše. Něco se mi osvědčilo hodně, něco méně, něco skoro vůbec. 

Navíc, nejsem žádný technický typ. Spíše naopak. Když jsem poprvé začal se svým krásným lukem opravdu „laborovat“ a poprvé z něj sundal tětivu a lanka a začal měnit jejich napnutí přidáváním nebo ubíráním otáček, měl jsem kolem žaludku divný pocit, že se pouštím do něčeho na co nemám a že něco definitivně pokazím.

Nepokazil. Zatím :-) Možná se mi vždy ne vše povedlo na první pokus, ale konečný výsledek byl vždy lepší než výchozí stav. Bylo příjemné zjistit, že i takové „kopyto“ jako já, je schopné se o svůj luk postarat. Že jsem nezávislý na něčí pomoci a dobré vůli. Takže, pokud jsem to zvládl já, zvládnete to taky. Pokud tedy budete opravdu chtít ....

No, a když jsem si tohle všechno shrnul, vyšlo mi, že by byla škoda se o těch svých pár zkušeností nepodělit. Pochopitelně prezentované informace rozhodně nejsou můj vynález nebo objev. Jen jsem je někde získal, načetl, vyzkoušel a nyní bych je rád předal dál.  Pokud jste někde na počátku, snad vám to bude k užitku. Pokud jste zkušený profík, mějte pro nás obyčejné smrtelníky pochopení a shovívavý úsměv ... a nebo nám prostě poraďte. Díky :-)

 

Co je to vůbec Tuning luku a má to vůbec význam ?

Já když slyším např. o Tuningu auta, představím si, jak se obyčejné standardní díly z auta vyhazují a mění se za nějaké speciální. Výsledkem je pak auto, které oproti standardnímu provedení jezdí lépe – lépe brzdí, má více výkonu, lépe „sedí“ atd ... a stálo to pekelný balík.

rocketU luku je to trošku jinak. Alespoň zde. Jako tuning zde označuji proces, kdy vyladíte luk v jeho stávající podobě, do co nejvíce optimálního stavu. Nikdo tedy nechce, abyste svá mířidla vyměnili za lepší, nikdo vás nebude nutit vyhodit fungující rest WhiskerBiscuit a nahradit ho QADem HDX (high-end Drop Away rest).  Prostě vezmete svůj luk tak, jak jej zrovna máte, a „vymačkáte“ z něj co nejvíc ..

Zde ale musíme uvést jednu důležitou skutečnost. Tuning luku neděláme pouze proto, abychom z něj dostali co nejvíce energie a šíp tudíž letěl rychleji než předtím (i když pochopitelně k tomu dojde taky). Nás, protože máme lovecký luk a budeme střílet loveckými hroty, zajímá především to, aby luk skutečně střílel kam míříme.


gonnamadPřijde vám to divné ? OK, tak příklad - běžně trénujete se šípy s cvičným hrotem. Šípy víceméně dopadají tam, kam si přejete. V pořádku až do okamžiku, než namísto cvičného hrotu namontujete pevný lovecký hrot (broadhead). A nastane nepříjemné překvapení – šípy s urputnou pravidelností dopadají jinam než chcete. Jinam, než jste byli zvyklí. A třeba i dost jinam ... klidně i o 10cm výš a 20cm vpravo a to střílíte na 30m. Pak to zkusíte na 50m a možná terč vůbec netrefíte ...  Co teď ? Přenastavit mířidla ? A co když použijete jiný hrot? Zase to bude jinam ... to budete muset přestavovat mířidla pokaždé ?   Co se to děje?


No, asi se stalo zhruba toto ... šíp z vašeho luku prostě nevylétává správně. Nebo spíš vylétává pěkně blbě. Tak nějak nakřivo. Ale křidélka, i když se vám mohou zdát jako malá, nicotná, mají úžasnou stabilizační schopnost. A tak dokáží i šíp letící „šejdrem“ pěkně narovnat, takže za chvíli letí docela slušně. Navíc jsou křidélka úplně na ideálním místě – na konci šípu, což jejich stabilizační funkci napomáhá. Jenže ... jakmile vyměníte cvičný hrot za  lovecký s fixními čepelemi, v podstatě jste na šíp umístili další křidélka. Ale tentokrát na to nejhorší možné místo - hned na začátek. Tato „křidélka“ pracují doslova proti těm vzadu. Výsledná stabilizační funkce pak vůbec není taková, jako byla v případě cvičného hrotu, a šíp doletí jinam.

To vše se pochopitelně nestane, pokud šíp opouští luk, přesněji tětivu, v ideálním směru (vertikálním i horizontálním). V takovém případě je opravdu jedno, zda má na sobě namontován malý cvičný nebo velký lovecký hrot. Křidélka téměř nemusí kormidlovat, navzájem se „neperou“ a šíp poletí prostě rovně, tam kam má. Tam kam chcete. A tam taky dopadne.

Takže jedním z cílů tuningu luku je zajistit, aby při výstřelu „putovala“ tětiva se šípem po správné rovině a šíp pak luk opustil v ideálním směru. V Angličtině se používá termín „Nock travel“.

 

Který tuning je ten správný ?

Odpověď není jednoduchá. Už jsme si řekli, že způsobů je více. Pokud budete hledat, najdete termíny jako je Paper Tuning, Bareshaft Tuning, Walkback Tuning, Modified French tuning, Creep tuning a Kitchen Sink Tuning, Timing a Synchronizace kladek, Tiller Tuning, Broadhead Tuning ... je toho spousta a všechno to zní děsně ... nebojte se toho. V podstatě jde jen o rozdílné způsoby (a velmi často hodně podobné) jak dosáhnout toho samého cíle. Toho aby váš luk v dané konfiguraci „chodil“ optimálně. Možná, že některé techniky jsou „hrubší“ a některé zase umožňují opravdu jemné nastavení (pro lovecké luky možná až zbytečně jemné).

Ne každý způsob je vhodný pro každého. Nebo spíš nejvhodnější. Některý způsob vám prostě může vyhovovat líp. Anebo bude líp vyhovovat vašemu luku. Ne každý luk je stejný a ne každý luk můžete poladit stejným způsobem. V některých případech je např. nutné změnit nastavení Yoke (rozdvojení na Buss lanku), ale takovou úpravu budete např. těžko provádět na luku s Binary systémem kladek, kde žádné Yoke nejsou.  

Nebo váš luk nebude na danou techniku prostě „odpovídat“ správně nebo dokonce vůbec. Zatímco ostatním se krásně začnou projevovat změny, vy můžete stejným způsobem kroutit ostošest a skoro nic .. žádná panika. Jsou jiné cesty. A protože všechny vedou do stejného místa, prostě tam dojdete jinudy.

Např. já moc nedělám Paper Tuning. Ale, když jsem vyladil svůj Anarchy pomocí technik Bareshaft a Modified French, zkusil jsem si střelit do papíru - výsledkem byl „Bullet Hole“  perfektní, čistý průstřel. Jiná cesta ke stejnému výsledku.  Na druhou stranu je dobré vědět, že některé techniky jsou prostě „jemnější“ .. ukáží vám drobnější chyby než jiné. Tzn. luk vyladěný podle Paper Tuningu ještě nemusí dávat dokonalé výsledky pro Bareshaft ... v tom papíru prostě neuvidíte, že to ještě není „tiptop“.  Někomu to stačí a „bere“ Paper tuning, někdo to chce lepší a tak jde jinudy.

Některé techniky fungují různě pro různé typy luků. Jinak se ladí klasický luk střílený prsty, jinak se ladí „kladkáč“ střílený prsty, jinak se ladí kladkáč s release. Trošku jinak se bude ladit Single Cam (Bear Anarchy) systém a trošku jinak např. Hybrid alias Cam ½ (Bear Motive 6).

Pochopitelně můžete použít různé techniky po sobě. Některé s tím dokonce počítají. Jedna vyladí vyladí horizontální rovinu a druhá vertikální. Fantazii se meze nekladou. Pokud vás to baví, můžete si s tím hrát do nekonečna. A když se něco nepovede, prostě vše vrátíte tam, kde jste začali.

Tady na Bowhunter.cz rozhodně nenajdete podrobný popis všech možných technik. Už proto, že je neznám, všem nerozumím, nikdy jsem je nedělal a ani to zatím neplánuji. Najdete zde ale přeložené a popsané ty techniky, kterými jsem si sám prošel a se kterými mám dobré zkušenosti.

 

Ferda nebo brouk Pytlík ?

Dovolím si zde jednu problematickou poznámku. Buďte lehce skeptičtí k dobrým radám všech zkušených „mazáků“. Ať je uslyšíte nebo někde přečtete.

 warn
Nebo jinak a lépe - pokud máte ve svém okolí někoho, kdo opravdu umí, zanechte čtení , neztrácejte čas s mými bláboly, vypněte počítač a utíkejte k němu do učení. Dívejte se co dělá a ptejte se ho proč to dělá. Snažte se s ním strávit co nejvíce času, protože jinde se toho tolik nenaučíte. Poslouchejte každé jeho slovo a klidně si to piště. Někdo takový je DAR od Pána Boha. Všude na světě, ale u nás o to víc.


Jinou věcí je brouk Pytlík. Najdete jich spoustu a nejenom u luků a nejenom u nás. Jsou všude. Někde mají asi hnízdo, spíše velkopěstírnu. Ti „umí“ vše a tomu, co neumí, aspoň rozumí.  Bohužel v reálu znají tak jednu techniku ladění a to ještě ne zcela dobře. Hlavně pořádně netuší, proč dělají to, co dělají. Ještě horší ale je, že o ničem jiném nejenže neslyšeli, ale už teď ví, že je to naprd.... Jen teoretický příklad - o Creep Tuningu budou tvrdit, že je to naprostý blábol, že se to nikdy nedělalo (a jak jim to střílelo) a podle nich to nemůže fungovat (pochopitelně, že to nikdy nedělali, protože celý život střílí pouze z klasického luku a o kladkách ví prd, přičemž Creep tuning je určený výhradně pro kladkové luky a to ještě ne pro všechny typy).

Tím neříkám, abyste neposlouchali názory jiných. Naopak, každá další dobrá informace vám rozšíří obzory. I když je to třeba blbost, možná na ní je kousek pravdy. Pochopíte další souvislosti. Ale vždy používejte svůj selský rozum a stávající zkušenosti pro rozpoznání „co je co“.

Zvládnete to ?

Odpověď je ANO. Pokud budete chtít. Ještě jednou podotýkám – pokud se nepustíte do extrémů, nemáte co zničit. Pokud si budete zapisovat, co právě děláte, proč to děláte a jaký to mělo výsledek, můžete se kdykoliv vrátit do původního stavu. Navíc, jako bonus brzy pochopíte jak co na luku funguje.

Jinou věcí ale je nezbytné vybavení.

  • Kvalitní imbusové klíče v nejrůznějších velikostech jsou naprostou nezbytností. Doporučuji vám koupit si speciální klíče určené pro lukostřelce, protože řada používaných imbusů má americké rozměry. Typická metrická sada vám prostě stačit nebude. A při jakémkoliv tuningu budete muset s něčím hýbat. A povolovat a utahovat. A k tomu ty imbusy prostě potřebovat budete.

  • Držák luku – bow vise - bude se vám hodit, ale není nutný. Bezpečně podrží luk ve zvolené poloze, zatímco vy máte obě ruce volné na práci. Jestli ho někdy budete mít, budete za něj děkovat pokaždé, když jej použijete a nadávat si, že jste si ho nekoupili dřív.

  • Bowpress – v rámci některých typů tuningu budete muset udělat drobné úpravy do tětivy nebo kabelů luku. Bude proto nezbytné luk zmáčknout, aby se tato lanka uvolnila  a vy jste s nimi mohli manipulovat. Bowpress může být jednoduchý – Portable, ale s „velkým“ pressem se vám bude pochopitelně pracovat lépe.

  • Drawboard  (DB) – velmi užitečná  pomůcka. Téměř nezbytná, pokud se rozhodnete upravovat Timing nebo Synchronizaci kladek. Pro ostatní techniky se bez ní prozatím obejdete.

Nicméně DB je velmi užitečný, pokud chcete kontrolovat sílu nátahu, délku nátahu ... umožní vám natáhnout luk a podržet ho v libovolném okamžiku natažení a prozkoumat detaily. Vyrobit DB není zas tak složité (návod najdete časem i na tomto webu), ale pokud jej nemáte, v nouzi postačí spolupráce další osoby ... zatímco vy napínáte luk, ona pozoruje a nebo naopak.

  • Blok, tužka a fotoaparát - už to tu zaznělo, ale zopakuji to. Dělejte si poznámy. Co nejvíc poznámek. Piště si vše co děláte. Krok za krokem. Klidně si napište i další krok, který hodláte udělat. Např. "... potřebuji stáhnout ATA, takže budu twistovat Buss cable .. zkusím tak jednu celou otočku ..."  a pak si napište, že jste ji skutečně udělali a co se stalo. Nevěřte tomu, že si zítra budete vše pamatovat. Až strávíte nad laděním pár nočních hodin, nebudete si druhý den pamatovat pořádně skoro nic. Pokud se rozhodnete zasahovat do lanek a kabelů nakreslete si kudy co kam vede. Pak to vyfoťte se všech možných stran. Co nejvíc fotek. Úplně všeho. Lepší 50 zbytečných fotek, než jedna chybějící.

 

Jak začít ?

I když to není nezbytně nutné, vřele doporučuji se do jakéhokoliv tuningu pouštět s vědomím, že máte na luku správně provedený Základní Setup - nastavení. Tedy že :

  • Rest je namontován ve správné výšce
  • Rest je namontován ve správné horizontální pozici
  • Nock point je správně umístěn na tětivě

Podrobnější popis Základního nastavení najdete zde opět v sekci Tuning.  Podotýkám, že výše uvedené nemusí být nastaveno naprosto dokonale – od toho právě tuning provádíme, abychom našli optimální nastavení.  Nemělo by ale být hned od počátku úplně mimo. Zbytečně byste si tím celý proces tuningu protahovali a komplikovali ....

Takže, to je, co se týče obecných řečí, asi vše ....  takže, pokud jsem vám to neznechutil, vzhůru do ladění .. tedy tuningu ... v odpovídající sekci by se měly postupem času objevovat články o jednotlivých technikách.

H.


disbut2