Menu

Pokud se pořádně podíváte na svůj kladkový luk, přesněji na jeho kladky, pravděpodobně zjistíte, že nejsou úplně rovně, ale jsou trochu našišato. Je náklon kladek – tzv. „Cam Lean" něco, co by vás mělo znervózňovat ?

 

Některé věci, problémy, témata, jakoby dlouho a trpělivě čekaly, až „přijde jejich čas". V poslední době jsem totiž dostal několik emailů od různých uživatelů, které se všechny týkaly náklonu kladek ... no asi je správná doba na vlastní článek.

Hned na úvod několik věcí :

Za prvé, níže uvedené informace berte prosím jako můj názor. V tomto tématu se totiž už dostáváme do pokročilejších oblastí tuningu. A tak ne každý člověk musí nutně mít stejný názor a nemusí nutně souhlasit se vším, co zde budu prezentovat. Píšu zde to, co si myslím, že vím a to, co se mi osvědčilo. Pokud se vám něco nebude tak úplně „zdát" - v pořádku, zapojte vlastní rozum a případně napište co funguje vám.

Za druhé – Aby byl text pochopitelný i pro začínající bowhuntery, celou problematiku musím trošku zjednodušit. Ne moc, ale přesto. Pokud to má někdo rád složité, má k dispozici celý Internet. A pochopitelně bavíme se o běžném moderním kladkovém luku (ano, vím že existují různé experimentální konstrukce a také to, že první kladkové luky třeba nemívaly Cable Guard ... :-)

Za třetí – namísto českého „náklon kladek", si dovolím občas používat originální anglický termín – „Cam Lean". Činím tak úmyslně, neboť s tímto názvem se setkáte v informacích na zahraničních webech. Tak ať víte o co jde. No a pro své pohodlí si to dovolím zkracovat na „CL".

Za čtvrté – pokud budu kladky označovat za „rovné", myslím tím že jsou rovnoběžné s podélnou osou luku – s rameny.

OK, jdeme na to ... 

 

 

Cam Lean – trocha teorie

Pokud začnete podrobně studovat kladkový luk, asi tak na 99% dojdete ke zjištění, že kladky nejsou s rameny ideálně rovnoběžné, ale jsou vůči ose luku nakloněné. Většinou je CL výraznější u horní kladky, ale jistý odklon od ideálu možná objevíte i u spodní kladky.

Toto zjištění může leckoho znervóznit. Protože už od prvního pohledu je zřejmé, že takhle by to asi být úplně nemělo. Nicméně to tak je.

Jak je to možné ?

S dovolením úplně pominu možnost, že luk je nějaký šmejd či zmetek. Že má chybnou konstrukci, špatně namontovaná či zkroucená ramena nebo dokonce ohnuté kladky atd. To je problém, se kterým my, obyčejní uživatelé, nic moc nenaděláme.

V ideálním světě, by kladky měly být skutečně dokonale rovné – v ose. Žádný náklon. Tak, jak je to schematicky znázorněno na obrázku, by to bylo asi naprosto správně.

Ideal


U tohoto luku vede tětiva a servisní lanka pěkně přímo – z kladky na kladku. Tětiva je na obrázku modrá, servisní lanka jsem zjednodušil do jedné čáry – zelené. 

Takhle by to bylo sice skvělé, protože kladky jsou nádherně rovné, po náklonu ani stopa. Jenže ... z takového luku by šlo střílet docela obtížně. Šípu by v cestě totiž překážely servisní lanka! Tětiva samotná problém není, ta je vždy až za šípem, ale lanka by byly stále na místě a tak by zavazely – šíp by do nich při průletu narážel .. a když ne šíp samotný (šaft-trubka), tak křidélka určitě.

Právě proto se na lucích objevuje tzv. „Cable guard" – volně přeloženo jako „vodič lanek", jehož úkolem je servisní lanka odklonit bokem. Tak, aby šíp měl zaručenou volnou cestu.

Cguard1 Cguard2 Cguard3
Pár ukázek Cable Guardů - najdete stovky různých řešení, ale všechny dělají totéž - odklání lanka

 

Jenže tím, že Cable guard odklání lanka bokem, za ně vlastně tahá .. a ony tahají za kladku a tak způsobí její náklon.

Real

 

Na tomto obrázku (který je pochopitelně schematický a přehání (aby bylo lépe vidět o čem je řeč), je snad vidět co mám na mysli – Cable Guard (ta malá černá věc - packa) odklání servisní lanka (zelená) bokem, ale tím současně vyklání z ideální osy obě kladky.

Tětiva (modrá) stále vede pěkně rovně (protože tu nikdo nikam netahá), ale z obrázku je jasné, že v kladkách už zdaleka nevede v ideální dráze – nevede v drážkách, které pro ni v kladkách jsou určené, nebo rozhodně ne po celé délce drážky

Obrázek současně vysvětluje další věc – a to, proč je náklon horní kladky většinou výraznější než u spodní. Cable Guard je totiž namontován v horní polovině luku a tak je jeho vliv (tah) na horní kladku větší než na spodní (která je od něj dál).

 

Vadí to vůbec ?

Odpověď by asi mohla být : jak kdy, jak kde a jak komu :-)

Hlavně záleží, o jak velkém CL se vůbec bavíme. Pokud bychom se bavili o těchto fotkách, pak je odpověď jednoznačná – ANO, VADÍ.

toomuch1 toomuch3 toomuch4 

 
Protože v těchto případech je už náklon naprosto extrémní !!!

Nejenže tyto luky nebudou (ani zdaleka) fungovat optimálně a podávat nejvyšší možný výkon, ale zde je pouze otázkou času, kdy se tětiva sesmekne z kladky. Stačí málo – chyba střelce, technicky hůře provedený nátah, cokoliv a majitel či střelec bude mít velký problém. Při nátahu menší, při výstřelu výrazně větší.

Dovolím si říct, že luk s takovým CL je už nebezpečná zbraň .. hlavně pro svého majitele a střelce !!!

 

Níže je situace o něco lepší – kladka je stále nakloněná, ale vypadá to, že tětiva vede víceméně v drážce, která je pro ni v kladce určená (to, jak moc hluboká drážka je, se liší luk od luk výrobce od výrobce, konstrukce od konstrukce). 

Camlean2

 

Luk s takovým CL je už pro střelbu bezpečný. U těchto "malých náklonů" jde především o to, jak moc velký náklon je a jak moc „velkou škodu" dokáže napáchat ve ztrátě výkonu. Zda dotyčnému uživateli vůbec stojí ta trocha výkonu a lepšího chodu tětivy za všechnu tu práci spojenou s nutným servisem. To už je věc každého soudruha ..

Dalším hlediskem je, zda náš luk má vůbec k dispozici nástroj, kterým bychom mohli CL eliminovat. Zde bude především záviset na konstrukci luku – přesněji na systému kladek, který konkrétní výrobce používá.

 

Jak na to - teorie

Na nápravu CL se používá především tzv. YOKE. Je to rozdvojení na konci servisního kabelu (nazývaného jako Buss Cable)


Yoke


Pokud má luk kladkový systém označovaný jako CAM 1/2 nebo HYBRID (Hoyt, Bear, PSE..), pak objevíte jeden YOKE - najdete ho na Buss Cable u horní kladky. Druhé lanko (Control Cable) žádné větvení nemá.

Úplně stejně to má luk tzv. SINGLE nebo SOLO CAM, kdy jeden YOKE (opět na Buss kabelu) je u horního ramene – zde ale není skutečná kladka, ale pouze průběžné kolo (Idle Wheel), což je ovšem rozdíl, který nás z pohled náklonu kladek nemusí nijak zajímat.

Pokud jde o tzv. DUAL CAM systém (např. některé modely od Mathews nebo Mission) tak najdete dva YOKE – u každé kladky jeden (luk tak má dva Buss kabely a žádný Control)

No a pokud na svém luku žádný YOKE neobjevíte, pak jste majitelé luku se systémem BINARY (starší Bowtechy, Obsession, atd..) – váš luk nemá Buss cable, ale má dva Control kabely, což ale v praxi znamená hlavně to, že YOKE nenajdete ani nahoře, ani dole ..

No a právě pomocí YOKE lze CL napravit (s větším či menším úspěchem – viz níže). Obecný princip je tento :

 

  • Každý pramen Yoke je připevněn k jedné polovině ramene luku – jeden k pravé polovině, druhý k levé.  

  • Yoke je ze stejného (většinou, nebo velmi podobného) materiálu jako tětiva a je kroucený. Tím že jednomu prameni přidáme kroucení jej o kousek zkrátíme. Naopak, pokud kroucení ubereme, daný pramen o malinko prodloužíme  

  • Zkracováním/prodlužováním pramenů Yoke vlastně zkrucujeme dané rameno, ve kterém je uložená kladka a tím kladku nakláníme jedním nebo druhým směrem.

 

 

Yokework    YokeTwisted


Na levém obrázku je luk, jehož horní kladka je příliš nakloněná a my ji chceme narovnat. Je zřejmé, že musíme zkrátit pravý pramen a levý nechat (případně jej trochu prodloužit – viz níže). Tím dojde ke zkrutu horního ramene a v něm uložená kladka by se měla narovnat.

Na obrázku vpravo je vidět stejný luk po naší úpravě – na pravém prameni jsme přidali otáčky (twisty) – pramen se zkrátil, rameno zkroutilo a kladka se docela pěkně narovnala.

K vlastní realizaci takového servisního zásahu je třeba ještě dodat následující :

  • K tomu abyste mohli přidávat/ubírat otáčky na pramenech Yoke, jej musíte nejprve sundat z ramene luku, což není nijak obtížné, ale budete ptřebovat tzv. Bowpress (lis na luk), ve kterém luk zmáčknete, aby lanka povolila a mohlo se s nimi pracovat.

  • Pokud jde o přidávání/ubírání otáček .. je ideální kombinovat obojí – na pravém přidám cca polovinu potřebného a na levém prameni něco podobného uberu .. jenže ne vždy je to možné .. často už na jednom prameni žádné otáčky nenajdete (nebo minimálně a je dobré tam aspoň něco nechat), takže někdy nezbude, než pracovat pouze s jedním pramenem.

Pokud má váš luk pouze jeden Yoke, pak je vždy u horní kladky (ta je na náklon náchylnější – pamatujete?) a tak můžete korigovat pouze tu. Dolní kladka zůstane víceméně mimo váš servisní dosah (většinou to ale není potřeba)

Pokud máte dva Yoke, můžete si pohrát s oběma kladkami


No a pokud nemáte Yoke vůbec, tak prostě nemáte s čím kroutit a jak kladku rovnat.

Nebo přesněji – způsob existuje, ale není příliš „user friendly". Na obou stranách kladky, jsou na ose umístěny podložky, které nejsou stejné. Přesouváním těchto podložek můžete do jisté míry náklon kladky ovlivnit také. Pokud selžou podložky (nestačí na to) je údajně další variantou zkusit prohodit ramena (pokud jsou dělená) a spoléhat, že některé je tužší a některé měkčí a mohou tak náklon kladky srovnat .. . Upozorňuji ale, že tento postup znám pouze z chytrých knih a já sám jsem podobné „harakiri" nikdy naštěstí nemusel dělat, protože si cíleně vybírám luky takové konstrukce, abych měl Yoke k dispozici (ano, vyhýbám se Binary systému jako čert kříži).

 

Dalším kritériem, které je nutné při posuzování vzít v potaz je, jak se náklon kladky mění během nátahu. To, co vidíme na první pohled je CL v klidovém stavu – na nenataženém luku. Jenže, v nenataženém stavu se z luku nestřílí. Nás zajímá především co se děje při nátahu – nebo vlastně při výstřelu (budeme předpokládat, že je to víceméně to samé).

Jakmile totiž začnete luk natahovat, začne celý systém kladek, lanek a tětivy pracovat. A začnou se také měnit síly, které na jednotlivé komponenty působí – lanka tahají odlišně, Cabe guard může nějak reagovat – pružit, uhýbat, posouvat se atd .. a vše může být najednou úplně jinak. Nebo trochu jinak.

Takže je teoreticky možné, že kladka která je v klidu nakloněna se během nátahu ideálně srovná a vše je OK. A nebo přesně naopak – že se ze vzorově rovné kladky stane šikmá věž v Pise ...

Výrobci jsou si pochopitelně problematiky tahu lanek při nátahu dobře vědomi a tak dnes na lucích objevíte nejrůznější sofistikované konstrukce Cable Guardů, které různě pruží, ohýbají se, měknou a tuhnou ... výsledek je tu lepší, tu horší ..

Co je ale důležité – pokud se rozhodnete ladit CL, měli byste ho sledovat po celém rozsahu nátahu. Od klidového stavu přes celý nátah až po doraz. S tím ale souvisí nutnost dalšího nezbytného dílenského vybavení, kterým bude tzv. Drawboard.

Jen tato vychytávka vám umožní mít luk v klidu a pohodě natažený a zafixovaný v kterémkoliv místě a okamžiku. Bez něj budete asi odkázáni pouze na opravu CL v klidovém stavu a budete jen doufat, že i v nátahu to bude víceméně OK.

 

Jak na to – praxe

Předtím než se vrhnete na svůj luk a strávíte laděním CL zbytek života :-) byste si ale měli uvědomit jeden zásadní fakt.

Vaším cílem je přesně střílející luk a ne dokonale srovnaná kladka. Kladka s nulový náklonem vám bude „naprd", pokud luk bude střílet jinam, než kam má.

Pokud se vám to zdá nelogické, vězte že mě to přišlo kdysi nelogické taky. Vždyť přece, pokud budou kladky dokonale srovnané, tětiva a šíp budou „chodit" po optimální dráze a luk by měl střílet „jako víno". Ano, to je teorie a zní naprosto logicky – souhlasím, ale realita je, jak už to bývá, trošku odlišná.

Ve výsledku končím s lukem, který střílí dobře a přesto horní kladka zůstává trošku našišato. Pochopitelně teď nemluvím o nějakém extrému, jaký najdete na fotkách nahoře, ale ideálně srovnaná prostě není – je maličko „šejdrem". Z mého pohledu prostě celý kladkový systém, včetně všech lanek, Cable Guardu apod prostě pracuje optimálně právě při tomto malém náklonu (znovu upozorňuji, že se bavíme o skutečně malém náklonu).

Níže uvedený text berte jako stručný popis postupu, který používám já. Následujte jej doslova, nebo si z něj vyberte co libo, nebo si to vymyslete celé sami.

Začínám s tím, že na zkontroluji náklon kladek a pokusím se kladku narovnat. Co nejlépe, ale prosím .. v nějakých běžných „lidských rozměrech". Děláme na luku, nepracujeme v NASA! Není potřeba to mít úplně dokonalé, protože to v dalších krocích zase (asi) trochu rozdrbeme.

Na kontrolu náklonu je ideální přiložit ke kladce něco rovného a delšího – třeba šíp (za předpokladu, že je rovný) a sledujete jak vede vůči tětivě. Tím, že je šíp dlouhý nám pěkně ukáže i menší náklon kladky, který by nemusel být na první pohled zřejmý

LeaningCam 

Na obrázku je dobře vidět, jak se šíp odklání od tětivy víc a víc (směrem nahoru) – kladka je tedy našikmo – horní kladka má CamLean.


Oprava bude snadná – je třeba přitáhnout pravé rameno luku, což uděláme zkrácením pravého pramenu YOKE – přidáme nějaké twisty (kroucení) a pokud je to možné povolíme levý pramen Yoke (znovu ... pokud už na levém prameni není co povolovat (něco málo by tam zůstat mělo) budete pracovat pouze s pravým pramenem).

hinttip1TIP: předtím než začnete na luku něco měnit, VŽDY si nachystejte tužku a papír a všechny kroky si pečlivě pište. Pište si co děláte, co očekáváte a jaký byl výsledek. Když se něco nepovede, víte jak se vrátit na začátek. A když něco nebude fungovat, můžete si to číst dokola, než vám třeba dojde kde je chyba.

 

OKcam

Hotovo – kroucení Yoke pomohlo, kladka se výrazně srovnala. Šíp, přiložený ke kladce, běží pěkně rovnoběžně s tětivou. OK, pokud bychom byli úplně „pyntlich" .. neběží úplně dokonale, ale tohle je to, co už jsem říkal .. nejsme v NASA. Tohle bych já považoval za srovnanou kladku. Howgh.

Tak, kladku máme srovnanou. V této chvíli předpokládám, že luk by měl střílet dobře. Jenže předpokládat můžu co chci, ale pokud to neověřím, pravda to být nemusí.

Takže, nyní je čas ověřit tento předpoklad střelbou, pro kterou použiji tzv. „Bareshafty", což jsou šípy bez křidélek.

Tím, že šípu chybí stabilizační křidélka, nedochází po výstřelu k žádné korekci letu a dráhy šípu. Jak a kam šíp vyletí, tam taky poletí a tam taky dopadne. Tečka, žádná diskuze. Proto jsou bareshafty tak cenným pomocníkem při ladění luku – dokonale ukáží každou odchylku v letu šípu.

 

Za další - je důležité si uvědomit, že náklon kladky ovlivňuje především STRANOVOU chybu – tedy rovnáním kladky – laděním YOKE tak především ovlivňujete odchylku VLEVO-VPRAVO od cíle. 

Na výškové odchylce se kladka, Yoke a spol. podílí minimálně – snad je v tom, že z luku s narovnanou a vyladěnou kladkou dostanete větší výkon = větší rychlost = šípy mohou létat trochu jinak (lépe) než jste byli zvyklí (hlavně pokud byl váš luk opravdu hodně „mimo").

Jenže, předtím, než se pustím do bareshaftů, musím mít naprostou jistotu, že i ostatní komponenty luku jsou seřízené a já se tedy na výsledky střelby mohu spolehnout a vyvozovat z nich nějaké závěry a dělat na luku nějaké úpravy.

Potřebuji mít především :

  • správně nastavená mířidla
  • správně nastavený rest – zakládku šípu
  • správně nastavenou délku nátahu

 

Teprve poté mohu začít střílet bareshafty a s jejich pomocí začít korigovat stranovou odchylku. Opět pracuji s Yoke .. podle místa dopadu bareshaftyu přidávám nebo ubírám twisty na jednotlivých pramenech Yoke – tím je zkracuji nebo prodlužuji, měním zkrut ramene a tím i naklonění kladky.

Ještě jednou zdůrazňuji, že úpravy Yoke podle bareshaftu jsou už minimální. Opravdu jde pouze o jemné doladění.


Nemá cenu zde znovu opakovat informace, které už byly napsány dříve. Doporučuji absolvovat postup, popsaný v článku Kitchen Sink – tuning luku ala Nuts&Bolts, kde je v jednotlivých krocích detailně popsáno seřízení mířidel a restu a následně ladění zkrutu ramen (což je vlastně náklon kladky) pomocí bareshaftů

Nenechte se odradit délkou článku – není zdaleka tak dlouhý ani složitý jak to vypadá. Jen jsem se ho snažil popsat co nejjednodušeji a vysvětloval kdejakou blbost .. Ten postup funguje, je vyzkoušený a když si přečtete pořádně (možná několikrát) a pochopíte podstatu, zjistíte, že je nesmírně jednoduchý.

Pokud si nejste jistí svými mířidly a restem, začněte pěkně od začátku.

Pokud vás skutečně zajímají pouze a jen bareshafty, můžete začít cca v polovině článku - v příslušné části textu

 

Až skončíte, bareshafty by měly dopadat stejně jako normální šípy (s křidélky) a kladka by měla být stále víceméně pěkně rovná. Pokud se to takto povedlo pak máte hotovo.

Pokud během bareshaft ladění bylo nutné kladku nějak výrazně „vykřivit" je něco špatně. S největší pravděpodobností může být důvodem :

  • Špatně nastavená délka nátahu – v naprosté většině je nastavená délka moc velká. Nedejte na to, co vám nastavili v obchodě, nedejte na to, co vám někdo poradil, co jste si změřili pomocí nejrůznějších návodů, nedejte na to, co je napsané na luku (většinou je to o ½ až o ¾ delší než by mělo být) .. prostě zkuste zkrátit nátah

  • Výrazně špatná technika střelce – chyby střelce se při střelbě s bareshafty ukáží jako nikde jinde a pro smysluplné výsledky je potřeba střílet co nejlépe a závěry nesmíte činit pouze z jednoho zásahu. Proto je dobré střílet z malých vzdáleností – pár metrů maximálně, protože se případné chyby střelce neprojeví až tak dramaticky. Dle mého skromného názoru je střelba s bareshaftem na 15, 20 a víc metrů je nesmysl, tedy z pohledu tuningu luku. Ta už pouze vypovídá o kvalitě střelce a jeho technice a ne o tom, zda je luk OK.

  • Další možnosti jsou špatné základní seřízení luku, křivý bareshaft šíp (musí být DOKONALE rovný) nebo byl použitý šíp s naprosto nevhodným spinem (tuhostí) – hlavně příliš měkký.

 

Jen na úplný závěr, jako bunus, že jste to dočetli až sem, uvedu jednu zajímavost - existují konstrukce, které se snaží náklon kladek, způsobený tahem lanek, řešit jinak. Příkladem může být luk pro terčovou střelbu FinalCut od firmy Obsession Bows.


obsess bow

 

Pokud se na obrázek podíváte pořádně, uvidíte na luku dvě sady lanek a dva Cable Guardy. Každý z nich odklání „svá lanka“ na jednu stranu, čímž se tah lanek vzájemně eliminuje a kladka zůstává rovná. Uprostřed vzniká prostor dostatečný pro průlet šípu.

Z technického pohledu je to řešení hezké, ale upřímně, podobný luk bych já asi nechtěl. To už si raději pohraju se svým hybridním Bearem :-)

H.


disbut2