Menu

update2Před čtvrt rokem jsme zde publikovali článek o novinkách-tradičních lucích Hoyt. V té době se zdálo, že u této značky snad upadly lovecké modely v nemilost (oproti předchozí nabídce žádná změna). Jenže to jsme netušili, že Hoyt si představení loveckých novinek schovává až na polovinu ledna. Je tedy nejvyšší čas na doplnění informací .... 

 

Technická poznámka (ještě jednou pro jistotu :-) ) 


OK, souhlasím, že je to trošku zmatek, ale my za to fakt nemůžeme ... :-)


Lovecké tradiční luky Hoyt


Oproti našemu tvrzení z minulého roku (žádné změny) musíme konstatovat, že změny jsou. Opravdu. A to změny poměrně velmi, velmi zásadní. Na rozdíl od kladkových luků (říjen 2016) přichází Hoyt s oznámením nových reflexních loveckých luků "až" v půli Ledna 2017, čímž poměrně nepřekvapivě naznačuje, co mu táhne prodeje. 

Hoyt se rozhodl unifikovat řadu loveckých reflexů a vzal to nevídaně z gruntu. Defakto zrušil všechny dosavadní řady luků (dá se ovšem čekat, že ty původní budou k dostání ještě nějaký čas v doprodeji a třeba i za mírně lepší cenu) a nahradil je jediným středem Satori. Jde o střed, který geometricky vychází z léty ověřeného Buffala. Byl pozměně maličko designově, takže zde najdete podobně zostřené úhly jako například u Epiku a zhruba stejný duch designu, aby dobře zapadl do stávajícího portfolia. Potud kosmetika.

 

 06 satori
Hoyt Satori 

 

Šokující změny nastaly pod kapotou. Zarazí už dostupné délky středů. Kromě dosud standardních délek 19" a 21" je střed k dostání nově i v délce 17" což umožňuje s dostupnými rameny celkovou délku luku v rozmezí od 58" do 64", tedy více než bylo dosud u Hoytu běžné. Ramena jsou navíc dostupná v délkách Short a Medium, čímž na jednu délku luku dostáváte možnost volby dvou variant. Delší střed a krátká ramena - tedy potenciálně stabilnější výstřel s drobným úbytkem výkonu. Nebo pro pokročilejší střelce krátký střed a dlouhá ramena - na takový luk budete potřebovat pevnou ruku a skvělou techniku, ale dostane se vám maximální švihavosti a výkonu. Škálovatelnost na úrovni délky a to jak v mezích tak variantách s novým modelem tedy znatelně vzrostla.

 

 07 module plate
New Module Plate 

 


A tím novinky zdaleka nekončí. Hoyt sám propaguje novinku Module Plate až na posledním místě za slušivým baťůžekm známým z předchozích modelů a držákem šípů. Pravdou, ale je, že jde o velmi zásadní aspekt umožňující zásadní přeladění luku. Zjednodušeně jde o to, že na sportovních lucích má střelec k dispozici button, s nímž může udělat dvě operace. Měnit jeho tvrdost a pozici vůči středu. Tvrdostí ovlivňuje v menší míře pozici soustřelu a hlavně jeho velikost. Posunem v horizontální rovinně (v jiné to ani nejde) pak pouze pozici soustřelu na terči. Na klasickém tradičním luku potřebujete správný spin šípu, aby šípy létaly do středu terče v rozumné velikosti soustřelu. Pokud tohle nemáte, hledáte nové šípy. Může ale nastat situace, že soustřel máte i na trochu nevyhovujících šípech dobrý, ale není v ose terče kam ehm, jaksi...míříte(?). V té chvíli na sportovní luku posouváte button, na Satorim posouváte New Module Plate a na běžném tradičním luku začínáte střílet více doprava, nebo doleva podle toho, kam vám šípy ulétávají.

08 satori detail
Detail spodního zámku Satori nápadně připomíná sportovní Formula středy

 

A to stále není všechno! V katalogu nenajdete například informaci o níž mluví Fred Eichler v promo videu. A sice, že kotvící šrouby ramen na Satorim je možné stejně jako u sportovních luků posouvat a modifikovat tím sílu luku zhruba v rozmezí 5%, což není sice žádný zázrak, ale oproti žádné možnosti modifikace předchozích modelů je to posun. Je to však jen příjemný bonus. Z možnosti nastavení šroubů plyne závažnější skutečnost a sice, že luk je možné natilerovat podle vlastních potřeb. Předchozí modely loveckých luků Hoytu měly ramena nastavená napevno (minimálně ty starší typu Gamemaster, nejsem si jist jak Buffalo a vyšší) a s nimi i tiller, který předpokládal střelbu se šípem mezi prsty. Satori půjde nepochybně lépe vyladit pro techniku se třemi prsty pod končíkem a s největší pravděpodobností i pro string walking, který ale na takhle krátkém luku nebude úplně pohodlný. Bude však geometricky možný.

 

Úvodní slovo Freda Eichlera, lovce a jednoho z autorů luku

 

O čem už nemluví vůbec nikdo, ale já to na středu vidím (alespoň si to myslím, protože plný pohled přímo do zámku jsem zatím nafocený nenašel), je velmi pravděpodobná přítomnost stranových šroubů pro stranové zarovnání ramen. Možnost běžná v olympijských lucích je v případě loveckých luků...no diskutabilní. Hoyt se s ní moc nešíří, ale realita je prostě taková, že výrobce chce prodat maximální množství vyrobených ramen. I ta trochu křivá. Ale protože nedokáže rozlišit jestli to budete právě vy, kdo si vytáhnete černého Petra, nebo dostanete ty povedená rovná, dává pro jistotu všem střelcům na střed nástroj, aby si je mohl každý vyladit podle potřeby a přenáší tak starosti s třídou přesnosti, kterou by jinak musel dodržet, na uživatele. Sportovci jsou většinou trochu montéři, takže se s tím časem sžili (já ne, já mám naivně rád rovná přesně udělaná ramena). Jak tohle přijme lovecký svět teprve uvidíme.

 

09 satori detail2
Nad dírou pro připevnění držáku na šípy patrně vidíme malé dírky pro stranové nastavení zámků. Pohled do zámku ukazuje černou vložku mechanismu uvnitř.


Posledním bodem jsou již zmíněná ramena, která vychází z již zavedených sportovních Formula standardů. Ta už byla použita na novějších generacích předchozích modelů. Ramena jsou dostupná v Traditional verzi a jedná se o klasické dřevo a sklolaminátová ramena známá například z Buffala. Novinkou je X-Tour varianta, která názvem přímo odkazuje do sportovní stáje a obsahuje momentální novinku Hoytu - bambus. Zajímavostí může být, že zatímco tradiční verze si podržela rozpětí sil od 35 liber do 65. Bambus končí na sportovních padesáti. Proto se zdá, že půjde patrně jen o jinak nabarvená sportovní ramena, což ale nemusí být špatně. Opět uvidíme jak na tento nesoulad zareagují lovci, nicméně u ramen mají alespoň stále na výběr mezi novinkou a klasikou. U středů jsou už mosty spáleny, pokud Hoyt nepřijde ještě s něčím víc zpětně kompatibilním.

Osobně doufám, že nepřijde. Hoyt, aniž by to nějak výrazně hlásal do světa (na rozdíl od těch blbostí v kladkovém a olympijském světě co občas tak velkohubě propaguje) udělal letos odvážný krok ve vývoji loveckých luků a odhodil další břímě tradicionalismu. Vyšel tak vstříc lidem jako jsem já, kteří by sice rádi stříleli s ohnutým klackem, kdyby nic jiného nebylo, protože prostě rádi střílí. Ale nevidí důvod s ním střílet ve 21. století plném dobře dostupných špičkových materiálů a lépe funkčního vybavení (pozn. pokud nečtete tyto řádky, hodil administrátor článek do koše a mé tělo leží v pangejtě prostřeleno raritní edicí luku Bear ročník 1952). Jsem si jist, že nové aspekty dobře ověřené ve sportovní sféře, které Hoyt do svých výtvorů zařadil, racionálně pomůžou všem lovcům a zároveň mají šanci zpřístupnit lovecké vybavení i k hobby účelům k nimž se dosud moc nehodilo. Není to ostatně poprvé co se nůžky sportovní a lovecké výbavy sbližují (viz. top modely kladkových luků, které se dnes už liší snad jen barvou). Výhodné to bude jak pro střelce s většími možnostmi, tak i výrobce samotného, který nemusí držet několik nesourodých řad, ale lovecké vybavení v podstatě jen zmenší a v detailech přizpůsobí.


ML.

disbut2