Menu

V předchozích částech jsme si řekli o tom co to je holý luk a jak volit jeho parametry. Dnes si povíme něco víc o v předchozích částech hojně zmiňovaném string walkingu (procházení po tětivě)...


String walkinkg je technika střelby typicky se pojící s holým lukem. Jde zřejmě o nejpřesnější mířící techniku střelby z luku bez mířidel. Spočívá defakto v jejich emulaci pomocí triku, kterým donutíte luk střílet na různé vzdálenosti ve vertikální ose. Stačí, když nebudete tětivu respektive šíp držet klasickým úchopem s jedním prstem nad šípem, ale chytíte si luk na tětivě trochu níže. Vzdálenost na jakou budete střílet je pak přímo úměrná vzdálenosti vašich prstů od lůžka šípu. V čím větší vzdálenosti od lůžka tětivu chytíte, tím na kratší vzdálenost budete střílet. Geometrie luku je v tomto neúprosná a pokud máte geometricky přesný luk (což u sportovního vybavení většinou máte), je možné si s milimetrovou přesností určit body na tabce pro konkrétní vzdálenosti. Luk budete typicky kotvit někam do oblasti lícní kosti a mířit pravděpodobně přes hrot šípu. Dají se zvolit i jiná mířidla, třeba button, nebo špička zakládky, ale hrot je asi nejintuitivnější. Pokud se vám povede nalézt správnou stupnici vzdáleností, kterou si na chránič prstů můžete třeba i vyznačit (akorát pozor na závodní regule, někteří rozhodčí to nemají rádi). Svůj relativně velmi přesný zaměřovač pak máte doslova v kapse.

01 string walkingZatím to zní jako pohádka. Tak v čem je tedy problém? Upřímně, je jich víc. A ne zanedbatelných. String walking je totiž znásilnění přirozené geometrie luku a z toho plynou omezení a nepříjemnosti mezi řádky, které nemusí být na první pohled zjevné. V ideální lukostřelbě byste totiž měli dělat všechno stále stejně. To v případě string walkingu už z definice neplatí, protože prsty nemáte pro každou vzdálenost na stejném místě. A vzdálenost o kterou končík podebíráte, byť je to třeba jen několik centimetrů má na výstřel velký vliv. Poznáte to hned jak se pokusíte nastavit odpružení šípu pomocí buttonu, abyste zjemnili jeho start. Na jednu vzdálenost to není problém. V okamžiku kdy nahmátnete vzdálenost jinou ovšem zjistíte, že na ní už vám vaše pečlivě vyladěné šípy dělají při startu nepříjemné brikule, maličko se vám posune soustřel, nebo luk úplně změní zvuk výstřelu.
Zvuk se může zdát sice podružný, ale dobře vyladěný luk se podle něj pozná. Na zvukově klidný výstřel ovšem na holém luku úplně zapomeňte. A to i s velmi tichými rameny. Maximum co dokážete je při držení těsně pod končíkem. Čím níže po tětivě půjdete, tím víc vám bude luk práskat a ani tichá ramena s nalepenými tlumiči na tom nic nezmění.

Neradostné je to i se střelbou na různé vzdálenosti. Připravte se na to, že každou vzdálenost budete muset otestovat zvlášť a stejně se vám velmi pravděpodobně nepodaří dojít do bodu, že byste stříleli na všechny vzdálenosti v rozmezí 5 - 50m stejně bez zásahu do hardware. A to jak z důvodu, že luk se bude na každou chovat trochu jinak, tak i z důvodu že výstřel samotný bude pocitově jiný. Síla a tuhost nátahu se pro každou vzdálenost nepatrně změní. Ve chvíli kdy začnete rozlišovat jemný svalový cit vám dojde, že se vlastně musíte naučit střílet na každou vzdálenost zvlášť. Budete nuceni sem tam prohodit button nebo si přecvaknout na jinou tuhost, abyste šíp alespoň rámcově dostali tam kam potřebujete. Řádově horší to bude s přizpůsobením vašich zad a techniky, protože ta se přecvaknout nedá.

Ideální to není ani s mířením, které není rozhodně tak jednoznačné jako v případě přesných vláknových mířidel. Šíp přes který míříte vám bude vadit v plném výhledu na terč což je nepříjemné. Tento problém jde trochu zahladit použitím tenkých šípů. Přes ty se vám bude mířit snadněji. Odstranit ho však úplně nelze. Ani přes tenké šípy ale nebudete pravděpodobně schopni přes jejich hroty odhadnout neznámé vzdálenosti v terénu lépe než na pět metrů. Na rozdíl od pinových mířidel, nebo dokonce kladkové optiky, kde se dokážete pohybovat i v řádu metrů a jejich zlomků. Instruktoři vás budou ze začátku nabádat k tomu, abyste nepřestávali mířit až do dopadu šípu do terče, což je určitě správná a bohulibá činnost, kterou snáze provedete na pevných mířidlech namontovaných k luku. V případě míření pomocí šípu máte mířidla v okamžiku výstřelu fuč, protože si je vystřelíte do terče. Ztratíte tak referenční bod do něhož střílíte a jste více náchylní k rozhození formy kolem kritického okamžiku výstřelu.

S absencí mířidel souvisí i způsob kotvení luku při výstřelu. Jelikož budete pro míření používat vlastní šíp, nebo nějakou část luku kolem něj, budete muset kotvit šíp blíže k oku. Jako univerzálně nejvhodnější se jeví místo pod lícní kostí, které dokážete relativně snadno kontrolovat. Přesto nejde o tak přesné kotvení jako kotvení pod bradou, protože při něm nedostanete pohodlně tětivu na špičku nosu. Na kratší vzdálenosti kdy máte prsty dole si můžete o nos opřít tak maximálně končík. Na delší vzdálenosti kdy hraje roli každý milimetr ani to.

02 tabka
Příklad vzdáleností v metrech na jednotlivých švech chrániče prstů


Ztráta druhého referenčního kotvícího bodu je doslova smrtící v kombinaci s tím, že je výslovně zakázáno použít jakékoli zařízení ke kontrole nátahu i když by krásně prošlo dvanácti centimetrovou kroužkovou hranicí. Budete tedy kotvit méně přesně a ještě nemáte šanci si zkontrolovat nátah. Musíte tedy spoléhat pouze na bezvadnou konzistenci svojí techniky.

Olympijský luk použitý běžným způsobem, tedy s mířidly, klapačkou je už z principu o hodně konzistentnější nástroj než luk holý a na výsledcích to může být hodně vidět. Přes to všechno má střílení holým lukem nezpochybnitelné kouzlo. Jste při něm sice znevýhodněni. Zato však máte všechno dokonale pod palcem. Holý luk je luk na tělo, který vám umožní, nebo přesněji řečeno donutí k bezprostřední kontrole celého výstřelu bez vylepšovátek a podpůrných berliček. String walking a míření přes šíp je v omezené míře možné použít i na tradičních lucích. Pokud se ho tedy dobře naučíte, budete schopni alespoň zhruba vystřelit téměř z čehokoli co střílí a zasáhnout okolí cíle.

V další části seriálu si zkusíme holý luk postavit a změřit.

ML.


disbut2