Menu

  • Kategorie: Historie

V rámci snahy alespoň trochu zmapovat historii a současnost lukostřeleckého "byznysu" přidáme do mozaiky další střípek - budeme se věnovat dalšímu slavnému jménu - Mathews ...

 

1 2 3 
vývoj loga společnosti Mathews Inc.



A začneme z kraje. Matt Mcpherson, zakladatel Mathews Archery, se narodil roku 1959 jako druhé ze 7 děti do zbožné a chudé evangelické rodiny. Jeho otec byl přímo pastor, ale kromě toho také náruživý lovec, takže Matt začal lovit již v raném věku.

Jeho matka však nadšení pro palné nesdílela a tak Mattův lukostřelecký úděl začal na základě kompromisu mezi rodiči, kdy jako první vlastní zbraň dostal luk. Konkrétně stavebnici luku od Bingham Archery.

4A tak se Matt začal hned od začátku učit stavět luky. První Mattův pokus o kladkový luk se dle jeho slov odehrál již v roce 1970 z různě nakoupenych dílů. V roce 1973 se Matt dokonce dostane do časopisu Bowhunting Magazine, kde je vyfocen s vlastním prototypem kladkového luku na základě reflexních ramen.

K technické stránce lukostřelby měl tedy vždy blízko, ale přímo se jí neživil. Vyráběl kytary, v dospělosti s nimi začal podnikat ve větším měřítku a tak si za tímto účelem rovnou zřídil továrnu na kytary McPherson Guitars, která vcelku slušně prosperovala. V roce 1979 se setkává se svou budoucí ženou Sherry v církevním sboru a ještě o něco později zakládá nahrávací společnost Autumn Records.

Zajímavé je, že se sám moc jako lovec neprofiluje a dle svých slov nikdy nezamýšlel použít svoji osobu jako lovce pro účely reklamní kampaně. Přesto pochopitelně loví, konkrétně má rád lov jelenů. Dále převážně škodnou a krom toho "přiznal" medvěda a jelena wapiti.

 

5 
Mcpherson Archery Dominator

 


První pokus o firmu na výrobu luků a přidružených náležitostí se odehraje roku 1985, kdy zakládá Mcpherson Archery a patentuje si systém Inner Cam, na jehož základě staví luky. Později patent i firmu prodává a po krátké pauze v roce 1992 zakládá Mathews.

Hned při založení firmy byl Mattem patentován Dual Feed Single Cam System, který vešel ve známost jako Solocam a stal se technologickým mustrem pro luky Mathews na mnoho dalších let. Nápis Solocam byl dokonce nějakou dobu uveden i v názvu firmy, aby ho pak po letech vystřídalo údernější “Catch us if you can”.

První katalog se objevuje v roce 1993 a je sdílen s produkcí firmy Boucher.

 

6 7 8



Firma začínala se dvěma zaměstnanci, kromě samotného Matta šlo ještě o konstruktéra Joela Maxfielda. Říkalo se, že původně sídlila v garáži, což ale Matt později popřel. Původní sídlo bylo v Austinu v Minnesotě a šlo o normální montovanou tovární halu s velikostí 300 čtverečních stop. Záhy se však firma rozrostla a přestěhovala se na současnou adresu do městečka Sparta ve Wisconsinu. Je to rozlehlý komplex budov o celkové výměře 18.000 čtverečních stop ve kterém pracuje na 350 zaměstnanců. Pro zajímavost dodám, že Matt měl se stěhováním skvělé načasování. Původní budovu nedlouho po opuštění kompletně zlikvidovalo tornádo.

Podle Matta byly nejtěžší první dva roky, kdy i několikrát zvažoval firmu zase prodat a věnovat se jen hudebnímu průmyslu. Nakonec ale vydržel a k jeho překvapení firma takřka exponenciálně rostla.

Nemůžu se zde nepozastavit u určitého svérázu který je Mattovi vlastní. Nikdo nepochybuje o jeho přínosu, ať už mluvíme o technické stránce luků tak o jeho osvětové činnosti pro propagaci lukostřelby. Nicméně při interview na to nikdy nezapomene upozornit. Opravdu jsem snad nenarazil na rozhovor kde by nepoužil svou oblíbenou frázi "the best bows in the world". A Obvykle to řekne několikrát.

Opravdu se s trochou nadsázky z jeho slov může zdát, že Mathews dělá ty nejlepší luky, srovnatelná konkurence prakticky neexistuje a všechno co kdy v konstrukci kladek stálo za to vymysleli u Mathewse. Zvláště silná slova padají při obhajování tradičně vysokých cen luků z jeho produkce. Kromě toho se jeho křesťanská výchova zaryla tak hluboko, že se nechal slyšet, že je jeho firma tak úspěšná, protože nad ní drží ochrannou ruku sám Bůh, což není zdaleka jeho jediné vyjádření v tomhle směru.

Výše zmíněné však může být do určité míry zkreslené, protože Matt obecně dává daleko více rozhovorů, než je v tomhle odvětví zvykem, přinejmenším je to součást marketingu, a tak se čtenář dozví i věci kterých by se v oficiálních propagačních materiálech nenadál (já si ovšem nestěžuju, líp se mi tak sháněly podklady pro tento článek :) )


Roku 1994 je u Mathewsu vyvinut a patentován postup motání tětivy Zebra ZS Twist Bowstring. Zjednodušeně jde o to, že jednotlivé prameny jsou krouceny vůči sobě opačným spinem. To má za následek vyšší rezistenci vůči protahování tetivy a lepší rozložení vnitřních sil při výstřelu. Kromě toho, že takové tetivy používá Mathews na své luky, tak poskytuje licence jiným výrobcům.

V roce 1995 uvedl Mathews paralelní sestavu ramen. Mc Pherson se toho času nechal slyšet, že vynález paralelních ramen byl vytvořen hlavně za účelem snížení vibrací, další výhody konfigurace se ukázaly až později. Dá se trochu spekulovat o onom "prvenství", neboť i jiné firmy s paralelními rameny v té době experimentovaly, ale jednu konkrétní podobu ramen s paralelním umístěním má Mathews od tohoto roku nesporně pod svou patentovou ochranou.

 

9 10 



V roce 1998 a 1999 se dokonce Mathews dostal do prestižního "500 Inc List", což je seznam pěti set nejrychleji rostoucích firem s ručením omezeným a to dodnes jako jediná firma z lukostřelecké branže. A ve stejném roce je Matt uveden do the Bowhunter's Hall of Fame za svůj přínos na vývoji lukostřelby.


Roku 2001 založil Mcpherson National Archery in the Schools Program (NASP), což je program na podporu lukostřelby u mladé generace, kdy NASP poskytuje vybavení a instruktory a jednotlivé školy pak zázemí. Kromě toho se ještě pořádají přímo lukostřelecké "školy v přírodě". V prvním roce prošlo programem 24.000 studentů o od té doby se počet stále navyšuje. NASP požívá značného uznání i u konkurence a nejedna firma z oboru se snaží v omezené míře podobný program podporovat.

Zajímavostí je s programem spjatý luk Genesis. Byl navržen přímo Mcphersonem pro potřeby NASP. Je to ve své základní variantě 35,5" dlouhý, dvacetiliberní solocam a je výjimečný v tom, že nemá let-off ani back wall. Prostě se po pár prvních palcích nátahu síla dostane na dvacet liber a tam zůstane v rozmezí 15-30". Skoro by se dalo říci, že je to "tradičák s konstantní silou nátahu". Samozřejmě je to určeno pro děti a začínající střelce, aby se dal luk posouvat z ruky do ruky bez přenastavování a současně aby na uživatele kladl co nejmenší nároky. Přesto si luk osvojili pro jeho unikátní vlastnosti i někteří lovci drobné škodné. To zapříčinilo rozšíření nabídky o 40 liberní a "bowfishing" verzi. Původně se Genesis nabízel přímo pod značkou Mathews, ale později pro účely produkce vyčlenila vlastní divize Genesis.


V roce 2007 se firma rozhodla produkovat krom svých hlavních (a drahých) řad luků i střední a nižší střídu. Což byla logická reakce na požadavky trhu. Mathews se vždycky soustředil především na produkci drahých topmodelů, ale požadavky zákazníků byly jasné a pokud si chtěla firma udržet procenta z trhu bylo třeba přijít s podstatně levnější řadou pro začínající, rekreační a nenáročné uživatele. Nicméně firma se nechtěla vzdát svého profilu výrobce výjimečných luků. Tak se zrodil se nápad založit odštěpenou divizi s názvem Mission.

11Divize sídlí ve stejném výrobním komplexu jako Mathews a je bezezbytku vlastněna a na strategické úrovni řízena přímo Mattem Mcphersonem. Luky Mission nejsou představovány najednou na veletrzích, jak je zvykem u velkých hráčů, ale jsou vypouštěny postupně během roku. Další rozdíl je zvýšená životnost konkrétních modelů v nabídce.

Prostě to není tak konkurenční prostředí jako u vlajkových modelů. Konstrukčně u Missionu obvykle spoléhají na modifikovaný dual cam, krom pár singlecamů. U Mathewse nevídaná je pak možnost ladění délky nátahu skrze otočný modul. Na ramena je vždy použit laminát, krom toho Mission s Mathewsem mají společné některé konstrukční prvky, jako systém pro tlumení vibrací Harmonic Dumper.

Výkonově se většinou pohybují mezi IBO 300-330 fps, cenově pak v rozmezí $200-520. Mezi cílovou skupinou si postupem času firma získala dobré jméno a dle spekulací (poměrně frekventovaných a věrohodných) se u Missionu točí víc peněz než u Mathewsu. K tomu by i seděl fakt, že krom luků a příslušenství začal Mission, po důkladném zvažování, v roce 2012 vyrábět i kuše.

 

12 13  




Roku 2009 se Mathews rozhodl vyhovět trhu a uvedl do té doby svůj nejrychlejší luk Reezen s rychlostí 340 fps. Svého času rovněž nejrychlejší luk systému solocam. To byl ještě poměrně normální solocam od Mathewsu, pouze z něj "vyždímali" co se dalo.

Paralelně s ním byla ale také představena Monster série s kladkovým systémem AVS ( Advanced Vectoring System), který byl naprosto jiný než dosavadní produkce. Zatím jsem je o jednotlivých modelech moc nerozepisoval, protože mezi nimi nebyl příliš rozdíl. Solocam, laminát v ramenou, postupně se zvyšoval výkon a snižovala celková délka a od pětadevadesátého byla část produkce s paralelním řazením ramen. Tím nechci říct, že by to byly špatné luky, právě naopak, ve své době byli na špičce, jenom nemá moc smysl postupně je vyjmenovávat.

AVS je však něco jiného ...

 

14 15



Mcpherson se svého času vyjádřil, že osobně považuje rychlost luku za přeceňovaný fenomén, pořád preferuje solocam a AVS je ústupek poptávce. U první generace tomu tak zřejmě opravdu bylo. Samotný systém byl značně komplikovaný, s velice agresivní kladkou a chráněn šedesáti patenty. Teprve u dalších generací Monster a Mcpherson series došlo k uživatelskému zpříjemnění. Zajímavý je výpočet účinnosti současné generace systému AVS a to 89 % s 5grn. na libru.

Ještě se vraťme k těm šedesáti patentům ... při jednom rozhovoru právě takové číslo Matt použil. Já se dopočítal menšího počtu v souvislosti se systémem AVS, ale dost možná k tomu připadají některé "bezprizorní". Tak nebo tak, chráněna je každá křivka, každá nuance zvlášť. Všeobecně má Mathews daleko víc patentů než jakákoli konkurenční firma a bez nadsázky bych řekl, že i víc než všichni dohromady. Ne, že by tam toho vymysleli zas až tolik, ale pod patentovou ochranu jsou zaneseny i detaily, nikoliv jen konstrukční celky jak bývá zvykem.

Řadu luků systému AVS a pár Solocamů doplnil v roce 2014 zcela nový systém No Cam který nabídl nezvyklou hladkost nátahu a tichost, ovšem za cenu nížšího výkonu. Profil luku je rozepsán zde

 

17b 17



Čímž jsme se dostali do současnosti. Na budoucnost značky si musíme počkat, nicméně už teď si troufnu tvrdit, že značka Mathews tady s námi ještě nějakou dobu určitě bude.

Ratte


disbut2