Menu

mathewsupdate2Spolu s tím, jak jednotliví výrobci představují nové modely, se doslova "roztrhl pytel" s marketingovými "žvásty" o "Revolučním řešení XYZ, které navždy změní svět bowhuntingu .." Ano, šlo o zajímavé novinky, nápadité technické finesy, ale skutečná "revoluce" ? Ta se tedy nějak nekonala. Nicméně, teď představila své novinky firma Mathews a ukázala něco, co by za revoluci už označit šlo .... 


Technická poznámka - opravený a později doplněný text je označen odlišnou barvou ... 

Budu upřímný a přiznám se, že luky od Mathewsu nepatří k mým nejoblíbenějším. Tudíž bych moje čekání, na jejich letošní novinky, rozhodně nenazval netrpělivým. Bylo mi to tak trošku jedno. A určitě jsem nepředpokládal, že bych jim věnoval nějakou extra pozornost, natož vlastní článek. Ale realita je trošku jiná. To, co Mathews dnes představil, si zaslouží jak pozornost tak i vlastní článek .... 

Každý výrobce luků má svůj oblíbený systém kladek. Buď vyvinutý vlastními silami, nebo licensovaný. Hoyt a Bear mají Cam 1/2 (Hybrid), Bowtech zase Overdrive Binary. Mathews byl dlouhou dobu synonymem pro tzv. SingleCam/SoloCam systém (jedna skutečná kladka dole a nahoře jen průběžné kolo - Idle Wheel).

Jenže, jak šel čas, začínal být SoloCam trochu zastaralý. Možná ne zcela oprávněně, ale přece ... nemá takový výkon jako např. Hybrid, a zákazníkům, "zmasírovaným" propagandou konkurence prostě přestával stačit. Proto Mathews už minulý rok uvedl modely luků se systémem DualCam. Jenže to nebyla žádná převratná novinka. DualCam je známý a používaný už delší dobu a tak rozhodně nepatří mezi nejžhavější hity na trhu ...

Proto se tak trochu čekalo co bude dál ... bude Mathews i nadále trvat na tom, že SoloCam je NEJ? Nebo prostě ustoupí a bude licencovat třeba Hybridy ? Nebo snad vymyslí něco nového ?  Do toho všeho v poslední době začala prosakovat "šuškanda" o možných problémech firmy. Pár desítek propuštěných zaměstnanců, docela masivní redukce sítě dealerů ... "na každém šprochu pravdy trochu ... "

Systém NO CAM - překvapení

HTR detailKdyž jsem dnes dopoledne na diskuzích zahlédl, že Mathews přišel se systémem NO CAM (žádná kladka), měl jsem pocit, že si buď někdo dělá legraci, nebo že u Mathewsů prostě zrušili divizi kladkových luků a budou dělat už jen tradiční ...:-) Ale nic takového se nestalo. Systém NO CAM je skutečný ¨kladkový" systém, a na současném trhu jej lze označit za naprostou novinku. 

Jak už napovídá název, na luku NENÍ ŽÁDNÁ KLADKA. Pokud tedy za kladky považujeme to, co má konkurence. Tzn. všelijaké "šišoidy". U systému NOCAM jsou kladky, tak jak je známe, nahrazeny DVĚMA KOLY. Vypadá to, jak kdyby "Idler Wheel" ze SoloCam luků byl nejen nahoře, ale i dole. No to jsou věci ...


Obě kola jsou pochopitelně v ramenech uložena excentricky,  tak, aby byl zachován tzv. LetOff (pokles síly na konci nátahu).

Výrobce tvrdí, že výsledkem je superhladký nátah a perfektní "Nock travel". A že je to vlastně to nejlepší, co svět kdy spatřil. Mathews je seriózní firma a tak to určitě fungovat bude. Na druhou stranu víme, že "každý pes si chválí svůj ocas". Takže to, jak to bude skutečně fungovat, nebo spíš to, jak se to osvdědčí v praxi, ukáže jen čas. Až se luk dostane mezi uživatele, až se objeví víc názorů a zkušeností. 

Accuracy HTR feel


Doplněno 18.11.2014 - musím opravit chybu (kterou jsem napsal v původním textu (viz. výše). Z tehdy dostupných informací to nebylo moc zřejmé, ale teď je nejvyšší čas uvést věci na pravou míru.

 • Konstrukce NO CAM je OPRAVDU novinka - jde o konstrukci zcela odlišnou od toho, co se používalo dřív (excentricky uložená "kladka" kruhového tvaru).

 • Kolo, zastupující kladku je uloženo CENTRICKY - tedy osa prochází přesným středem. Kolo se tak při nátahu otáčí naprosto rovnoměrně - nemění vůči tětivě svůj tvar. Tím je zajištěno, že chod tětivy je maximálně " hladký"  a rovnoměrný.
 • LetOff (povolení síly nátahu na konci) zajištují výměnné moduly, přes který vedou servisní lanka. Ty mají "šišoidní" tvar a přebírají tak na sebe funkci kladky (a ta může být kulatá)

 • Takže, na dráze tětivy skutečně žádná kladka (šišoid) není. Funkci kladky zde přebírá modul, přes který ale tětiva neprochází.

 

Zatím na to můžeme jen koukat a přemýšlet. Ale už teď můžeme říct, že Mathews letošní rok doopravdy uvedl na trh něco, co vzbudilo zájem a diskuze. Zda to bude komerční "sukces", nebo cesta do slepé uličky, se teprve ukáže. 

Luk už se v USA prodává, takže konečně máme k dispozici i názory skutečných uživatelů. Podle toho, co lze v diskuzích vysledovat se luk opravdu líbí. Víceméně všichni potvrzují předpoklad, že to "není žádné dělo", ale chválí příjemný a plynulý nátah a hlavně, všichni se shodují v tom, že luk je nesmírně tichý. Ůdajně je to nejtišší luk, co většina z přispěvatelů viděla-slyšela.

Na Internetu dnes najdete spoustu uživatelských fotek a videí - já bych snad upozornil konkrétně na tohle . Je na něm poměrně pěkně vidět princip práce konstrukce KOLO/modul a hlavně i z videi je zřejmé, že luk je opravdu tichý.

Technická poznámka : Jen pro úplnost by bylo asi dobré dodat, že dvě kulaté kladky, nejsou vlastně žádný nový vynález. Takto vybavené luky (obě kladky kulaté, uložené excetricky) se na kladkových lucích objevovaly už před 20 lety. Např. můj Bear Bruin, který mi visí na stěně za zády, je vybaven přesně takto. Jen ty kladky nejsou tak velké a nejmenují se tak "honosně" :-)  Jako důkaz si dovolím fotku - tohle sice není konkrétně můj luk, ale jde o podobný model a hlavně se stejnýmí, kulatými, kladkami.

BearBruinbow

Otázkou ale je, jak jsou u nového NO CAMu řešeny pomocná lanka. Přiznám se, že z dostupných videí jsem si netroufl na nějakou hlubší analýzu. Počkáme a uvidiíme ...
 

 

NO CAM HTR

HTRNový systém našel pochopitelně uplatnění hned v několika modelech. První, a pro nás asi nejzajímavější, je lovecký model, označovaný jako HTR.

Pomineme-li kladky, jeho parametry víceméně odpovídají podobným modelům konkurence :

 • Brace Height : necelých 7", tedy přesněji 6 5/8"
 • ATA : 32"
 • Síla nátahu : 50, 60 a 70 lbs
 • Délka nátahu : 24 až 30"
 • Váha : 4,3lbs
 • LetOff - pomocí modulů 65%, 75% nebo 85%
 • IBO : 330 fps

Je vidět, že luk není žádná "raketa", ale drží se slušného průměru. 

Co naopak trochu vybočuje z průměru je cena - 1.100 USD mně osobně přijde docela dost. Ale vyšší cena je u Mathewsů obvyklá.

Luk se dodává v několika barevných provedeních - černá, černá "tactical", šedá, LostCamo a Lost OT camo.

HTR colors

 

Terčové luky NO CAM TRG

TRG7Společně s loveckým modelem HTR uvedl Mathews na trh 3 verze čistě sportovních luků, vybavených těmtito "kladkami".

Jde o modely TRG 7, TRG 8 a TRG 9, což jsou sportovní, terčové speciály. Dlouhé luky (ATA = 38"), které, jak už napovídá jejich název, se liší  délkou Brace Height = 7, 8 a 9".

Ježto nejsem sportovní střelec, vůbec nejsem schopen podrobnějšího komentáře. Snad jen dodám, že cena je docela "mastná" - 1.800 USD.

 

Dobrý nebo špatný krok ?

Následující řádky berte prosím jako můj soukromý, tudíž dozajista neobjektivní názor. Kdybych byl tak chytrý, jak se v následujících řádcích tvářím, že jsem, tak nesedim na zadku v Česku a nedělám amatérský web, ale mám někde v Americe úspěšnou firmu na luky :-)))) Budu chápat a dokonce vítat jakoukoliv kritiku, případně jiný názor ... diskuze dole je otevřená :-)

OK. Je tedy novinka v podobě  NO CAM nečím, co by Mathews vytáhlo zpět mezi špičku ? Nebo to řeknu jinak a lépe - mezi nejprodávanější výrobce ?

Já osobně si tím nejsem moc jistý. Bude asi hodně záležet na reakci koncových zákazníků. Na tom, jak se jim bude luk líbit. Na tom, jak se marketingovému oddělení Mathewsů podaří je přesvědčit, že TOHLE je opravdu "ta správná cesta".

Mně osobně se to zatím moc nejeví. NOCAM proklamuje maximálně hladký nátah. Ano, to je věc, kterou prostě kladky agresivního tvaru nikdy nebudou umět. Ale platíte za to logickou ztrátou výkonu. A otázka je, čemu dá běžný bowhunter přednost. Přiznám se, že mně osobně agresivní chod kladek nijak nevadí. Je mi to vlastně jedno. Pokud to "v pohodě utáhnu" je mi to fuk. Po žádném "hladším" chodu netoužím. Nevidím žádný zásadnější rozdíl mezi nátahem u Bear Anarchy (což je SoloCam s hladkým nátahem), a Bear Motive, který ma Hybridy docela agresivního tvaru. A rozhodně bych nebyl ochoten za tuto "hladkost" platit menším výkonem.

U terčových luků to bude dozajista úplně jiná pohádka. Tam, si nové NOCAM TRG modely určitě najdou řadu nadšených zastánců. Ale u loveckých luků ? Myslím, že moc ne. Můj názor.

Další diskutabilní věcí bude, jak moc půjde nový systém ladit. Tedy tuning. Vidím dělená ramena, ale nevidím žádné "Yoke". To asi znamená, že budeme bez šance, ovládat zkrut ramen ? Ono by to nevadilo, pokud by obě půlky ramene "chodily" stejně, ale ony prostě v naprosté většině stejně nechodí. A už minulé DualCamy od Mathewsů měly tzv. "plovoucí Yoke", což byla pro tunery docela noční můra (to se ještě dalo pořešit jejich náhradou za pevné). Ale tady nejsou "pro jistotu" žádné ... 

Na druhou stranu, firemní video tvrdí, že tato konstrukce prošla největším testováním v dějinách firmy. A stejně tak tvrdí, že nabízí ten nejlepší možný "nock travel". Což je věc, o kterou při tuningu jde. Takže, budeme-li předpokládat, že u Mathewsů ví o čem mluví a nelžou, pak by to mělo fungovat. Ale jak dobře to bude fungovat ukáže čas. Čas a zkušenosti skutečných uživatelů. Teprve pak budeme moci říci, zda to byl skutečně revoluční krok, nebo slepá ulička, do které Mathews vstoupil. 

Když tak nad tím přemýšlím, já osobně bych si právě teď tento luk nekoupil. Nelibí se mi. Celkový design, nové kladky, kompromisní výkon, zdánlivě nedostatečná možnost tuningu. Na trhu je za stejné nebo i lepší peníze spousta jiných modelů ... Ale ono to vše může být úplně jinak .. za čas.  Uvidíme.
 

Zbývá snad jen dodat odkaz na stránky výrobce Mathews 

a ještě video prezentující novinku - systém NO CAM
H.