Menu

Před pár týdny se na trhu objevila vůbec první kniha, určená pro sběratele starých tradičních luků Bear. Pojďme se podívat, co všechno obsahuje a zda má cenu do ní investovat ...


Protože firma Bear Archery a její produkty jsou natolik legendární, není divu, že se hodně lidí věnuje sbírání všeho možného co s ní a osobou jejího zakladatele Freda Beara nějak souvisí. Jednou z nejčastějších možností je pochopitelně sbírat staré luky.

* abychom byli úplně přesní, Fred Bear se výrobě a prodeji luků věnoval už mnoho let před rokem 1949. Nejprve pod značkou Bear Products a později už jako Bear Archery. Jenže to firma sídlila v Detroitu a výroba luků byla individuální ruční práce, kdy pro Beara pracoval legendární "bowyer" Nels Grumley.Z té doby jsou známé legendární modely jako Deerslayer, Bush, Hunter, Field, Rover atd . Velká změna nastavá v okamžiku, kdy se firma přestěhovala z Detroitu do zcela nové továrny v Graylingu (stát Michigan) a výroba luků se po necelém "zahřívacím" roce rozběhla v podobě sériové produkce.

A za začátek této „moderní sériové éry" se považuje právě rok 1949, kdy z nabídky mizí staré modely a objevují se zcela nová jména, z nichž některé známe dodnes ... nejprve Grizzly (rok 1949), poté Kodiak (1950) a následně pak další ...

Jenže, když si uvědomíte, že firma vyrábí luky od roku 1949 (* viz box vpravo) až do dnešních dní, rychle vám dojde, že těch luků bylo docela hodně. Teď mám na mysli především nejrůznější modely (jako např. Grizzly, Kodiak, Kodiak Magnum, TakeDown, atd ..). A pochopitelně v rámci jednoho modelu jednotlivé variace - podoba jednotlivých modelů se často měnila každý rok (hlavně v padesátých a šedesátých letech), později už to bylo méně často, ale stejná nezůstala nikdy moc dlouho. 

OK, takže pokud vezmeme, že by existovalo nějakých 30 různých modelů a každý z nich by měl nějakých 20 a více variací, pomocí jednoduchého násobení se dostaneme k číslu 600+ různých luků (a to rozhodně nepřeháním, protože skutečné číslo bude mnohem vyšší). A vyznat se v tomto množství rozhodně není úplně jednoduché.

Rozeznat od sebe jednotlivé modely většinou není až takový problém – na luku vždy bývalo nějaké označení o jaký model jde (a většinou je zachované dodnes), ale každý správný sběratel chce daný luk správně zařadit také časově. Tedy určit, ze kterého období luk pochází, a to s přesností nejméně na rok, ideálně ještě přesněji. A to už je oříšek. A někdy docela tvrdý.

Protože i když všechny luky Bear mají na sobě napsáno nějaké sériové číslo (psalo se ručně), nelze ho k časové identifikaci (až na pár výjimek) vůbec použít. Sériová čísla se ve starších dobách „nulovala" každý měsíc. Písmena, která sériová čísla uváděla (prefixy) nebo doplňovala (suffixy) nemají většinou žádnou logiku, a nebo pokud snad na chvíli měly, znenadání se vše změnilo a jakýkoliv možný systém vzal opět za své. A i ve zdánlivě logické řadě se znenadání objevila výjimka. Občas v továrně někdo při výrobě něco popletl, někdo napsal úmyslně něco jiného (skutečný důvod už se nedozvíme), občas se některý luk vrátil k opravě a sériové číslo se mohlo, ale také nemuselo změnit, atd .. atd ..

Prostě, pokud to řeknu hodně otevřeně, v sériových číslech je takový „bordel", že v naprosté většině je k časovému zařazení není možné vůbec použít.

Pamětníci z Bear Archery to v pozdějších rozhovorech vysvětlují tak, že sériová čísla tehdy sloužila především ke krátkodobé evidenci výroby a účetnictví. Nikoho tehdy ani ve snu nenapadlo, že by se jimi vyráběné luky mohly stát o mnoho desítek let později předmětem sběratelského zájmu a že by za funkční sériová čísla sběratelé rádi „zaplatili zlatem" :-)

Pro časové zařazení je tak nutné použít především parametry jako je tvar luku (formy ve které byl vyroben), použité materiály (dřevo), laminát na ramenou (jeho barvu) a případně další doplňující prvky – materiál, tvar a barva „tipů" (konců ramen), zdobení (např tzv. „mince" nebo „medailony") atd.

Jenže, k tomu abyste mohli podobné zařazení vůbec provést, potřebujete informace. Spoustu informací. A o to víc je zarážející, že až do letošního roku neexistovala ani jedna, veřejně dostupná publikace, určená pro sběratele luků od Bearů, přestože je tato značka mezi sběrateli jednoznačně nejpopulárnější.

Až dosud byly jediným možným zdrojem informací :

  • původní staré katalogy Bear Archery
  • informace z internetu – převážně z diskuzních fór, kde se podobně „postižení" jedinci scházejí a vyměňují si informace

 

Jenže, se starými katalogy Bear je hned několik potíží:

Za prvé se originály blbě shání. A hlavně ty staré, pokud je seženete, jsou často pekelně drahé. Naštěstí existuje ekonomicky únosné řešení v podobě naskenovaných kopií na CD. Ovšem, ty jsou dostupné pouze pro období 1947-1978 (pokrývají tedy tzv. Grayling období). Jenže scan je pouze scan a tak občas došlo ke změně barevného podání, občas někde kousek chybí, občas byl na použitém originálu flek nebo ručně psaná poznámka. A obrázek v katalogu velmi často zobrazuje luk z jiné pozice, než vy právě potřebujete, takže nějaký důležitý detail není prostě vidět, ať obrázkem kroutíte jak kroutíte :-)

Za druhé – katalogy ne vždy věrně zachycují, co se daný rok vyrábělo a prodávalo. Výrobní sezóna byla září-září, ale katalogy pokrývaly období leden-leden. Takže po určitou dobu továrna vyráběla něco, co v katalogu vůbec nebylo a naopak.

No a navíc se někdy (a bohužel docela často) pro nový katalog prostě použily fotky z minulého roku a tak katalog třeba rok nebo dva hrdě ukazuje něco jiného, než se v továrně vyrábělo a v obchodech prodávalo. Holt šetřilo se už tehdy :-)

No a ještě navíc – i během jednoho roku docházelo ve výrobním procesu ke změnám. Jednou šlo o nutnou konstrukční změnu či vylepšení, jindy zase o změnu použitého materiálu atd. Někdy to byly nepodstatné detaily, ale někdy se podoba luku změnila docela zásadně.

Takže, i pokud máte katalogy k dispozici, v některých případech vám nejsou moc platné. Naopak, spíš vás mohou občas pěkně zmást.

 

Diskuzní fóra – ty jsou skvělé, protože na nich najdete příspěvky od skutečných sběratelů – a hlavně skutečných odborníků. Někteří z nich se sbírání věnují už desítky let. Někteří z nich mají sbírky čítající několik stovek starých luků Bear. Někteří z nich měli možnost se setkat s lidmi, kteří v továrně pracovali a vyptat se na detaily. Někteří mají dokonce k dispozici části vyrobních dokumentací nebo záznamů o výrobě, atd ...

arsenal1   arsenal2
Dvě malé ukázky z obrovské sbírky (více jak 900 luků, 4.000+ hrotů a všechno možné, co vás jen napadne) od asi největšího současného sběratele a odborníka na vše, co souvisí s Frede Bearem a Bear Archery, Wadeho Phillipse ... Tento člověk už má k tématu co říct :-)

 

Takže, tito lidé mají neuvěřitelné množství informací, kterými mohou začátečníkům jako jsme my, pomoci. A dělají to rádi a často. Zaplaťpánbůh za to. Jenže, ona většinou nikde neexistuje ucelená databáze těchto informací. Jako ve smyslu „klikni sem a tady najdeš vše...". Získat potřebné informace znamená procházet nejrůznější diskuze, strávit desítky nebo stovky hodin čtením, přemýšlením, porovnáváním protichůdných údajů, fotek atd .. A občas jsou ty nejlepší „kousky" schované ve vláknech, ktera byla původně o něčem úplně jiném .. jen se diskuze časem „zvrtla", takže jejich nález je spíš dílem šťastné náhody, než výsledkem usilovného a pilného studia.

Prostě není to jednoduché. I když vás to baví :-)

Proto znovu ... je s podivem, že až dosud se neobjevila publikace na toto téma. Osobně se domnívám, že několik lidí se tímto nápadem seriózně zabývalo už mnoho a mnoho let, ale k vlastní realizaci nikdy nedošlo. Množství práce a komplikace s tím spojené asi odradilo většinu zájemců, možná také s ohledem na fakt, že většina těch největších expertů jsou dnes už docela staří pánové. No a v neposlední řadě hraje asi roli i ekonomika. Vydání knížky není rozhodně levná záležitost a množství potencionálních zájemců – kupců (přeci jen se bavíme o dost specifické zálibě) nezaručuje jednoduchou návratnost (o ziskovosti snad ani nemluvím).

 

Bear Archery Traditional Bows – A Chronological History 1949-2015


BookO to větší bylo moje překvapení, když jsem na jedné diskuzi zachytil informaci o nové knížce, určené právě pro sběratele. Knize, která má pomoci s identifikací a časovým zařazením luků od Bear Archery.

A že si klade za cíl obsáhnout všechny modely, vyráběné za posledních 67 let. Včetně takových detailů, jakou jsou použité materiály (dřevo, laminát), barvy, detaily atd .. Upřímně mi to vyrazilo dech, protože jsem si to množství informací neuměl ani představit. Ani když má kniha 360 stran, nechápal jsem, jak se to tam tomu chlapovi (autorovi) mohlo všechno vejít.

Navíc, nikdo nic netušil. Většinou se o podobných počinech něco dopředu ví. Šuškanda ... TamTamy ... mezi lidmi se hned tak něco neutají. Ale tohle byl doslova "Blesk z čistého nebe" :-)

Dalším překvapením byla postava autora. Knihu napsal „nějaký" Jorge L. Coppen, jehož jméno mi ale vůbec nic neříkalo. Nikdo z těch velkých „kluků", které znáte jako "Guru" z diskuzí. A asi jsem nebyl sám, protože dotyčného autora neznal (až doposud) nikdo. Nicméně teď už víme, že dotyčný taky není rozhodně žádný nováček – jak sám říká, celoživotní bowhunter, sběratelství se věnuje zhruba 25 let. Navíc měl to štěstí, že se osobně znal a spolupracoval s Al Readerem (nebo přesněji měl možnost se od něj učit). "Al" byl asi největší sběratel a znalec věcí souvisejících s Bear Archery (bohužel zemřel v roce 2009, aniž by dokázal své znalosti zkompletovat do formy vhodné pro veřejnost a publikovat). No a hlavně - Jorge se až dosud nijak veřejně neprezentoval .. ani na výstavách, ani na diskuzích. Takže unikl obecné pozornosti. To jsou věci .... 

No možná, že neznámý byl, ale teď tedy rozhodně není :-)

Přestože jsem už během svého „malého sbírání" nějaké rozumy pobral, pochopitelně jsem neváhal ani minutu a knížku objednal. Každá informace navíc má cenu zlata. No a na Amazonu za ni ani nemusíte platit zlatem. Stačí obyčejná platební karta a knížka stojí jen 25 USD. Na anglickém Amazonu trochu víc, ale zase je levnější poštovné a nemusíte se „drbat" se clem a DPH ... takže si vyberte dle libosti.

Objednával jsem 15.ledna. Trochu mě otrávilo datum předpokládaného dodání (15 až 20 února), protože jsem pochopitelně chtěl nové informace mít k dispozici co nejdříve, ale co už... nakonec to nebylo tak hrozné a knížka mi 30.ledna přistála ve schránce.

S již zmíněnými 360 stranami je to docela slušná „bible" (OK, tak na knihy od G.R.R. Martina ze série obecně známé jako „Hra o Trůny" to sice nemá ani náhodou, ale i tak je to slušný balík papíru :-)

Kniha má pevnou (brožovanou) vazbu s měkkou obálkou, což je sice docela pěkné na pohled, ale na každodenní „práci" to asi není úplně ideální. Nechce držet otevřená tam, kde ji chcete aby držela. Musíte ji nějak fixovat, zatěžovat atd .. hlavně když má ležet vedle počítače, zatímco vy na něco koukáte na obrazovce, něco píšete na klávesnici atd .. Otázkou tedy je, jak dlouho vazba vydrží, ale zatím to vypadá OK. Přebal má za chvíli „oslí uši", to ale hlavně proto, že jsem čuně. Osobně bych asi raději nějakou kroužkovou vazbu, která je na podobné studijní materiály určitě vhodnější (např. Broadheads ID Guide od W.Phillipse), ale na to, co chci já, se mě nikdo bohužel neptal :-)

Kniha, kromě úvodních obecnějších kapitol, obsahuje popis a identifikační pomůcky pro následující modely :

  • Grizzly
  • Kodiak
  • Kodiak DeLuxe
  • Kodiak Magnum
  • Super Magnum 48
  • Kodiak Hunter
  • Super Kodiak
  • Fred Bear Take Down (dřevěný)
  • Super Grizzly
  • Bear Take Down Hunter
  • Lady Kodiak
  • Cheyenne
  • Polar
  • Cub
  • Kodiak Special
  • Panda
  • Tamerlane, HC-30, HC-300
  • Little Bear
  • Temujin
  • Tartar
  • Tournament Victors
  • White Bear a Ranger
  • Bear Target Take Down
  • Bear Formula
  • Challenger
  • Kodiak Pony
  • Lit’l Kodiak
  • Alaskan
  • Tigercat
  • Bearcat
  • Magnesium Take Down
  • Black Bear
  • Bear 76 Deluxe
  • Minuteman
  • Bruin LongbowMontana longbow
  • Byron Ferguson Signature Roayl Safari longbow
  • Byron Ferguson Signature Patriot longbow
  • AuSable longbow


Z názvu knihy je to asi zřejmé, ale raději to zdůrazním – kniha se věnuje výhradně lukům označovaným jako „tradiční". Tedy reflexní luky a longbow. Nenajdete zde žádný z kladkových modelů. Pochopitelně. Howgh.

Úvodní obecné kapitoly sumarizují obecně známé a platné informace, které lze použít pro obecnější datování všech modelů. Jako např. různá loga používaná v různých obdobích (tzv. „Small running Bear", „Standing Bear" a „Silk logo"), pozici nálepek označujících model a patenty na ramenou – někdy zevnitř, jindy zvenku, typy tzv „mincí-medailonů" a použitý materiál, použité dřevo atd., atd..

Poté je v samostatných kapitolách vždy podrobněji rozebraná jedna modelová řada. Text popisuje vývoj daného modelů, jak se vyvíjel jeho tvar, měnily používané materiály. To vše rok za rokem. Jak se měnila délka luku, jaké byly možnosti – u některých modelů v některých letech byly např. nabízeny různé délky a síly luků atd.

Vše je doprovázeno (občas) fotkami. Ty jsou sice barevné, ale bohužel nejsou nijak velké (většinou takový malý obdélníček, něco kolem 11cm x 3cm). Luk je v naprosté většině vyfocený zboku a ve středové části („riser"). A pouze z jedné strany, většinou ze strany "shelfu".

ExamplePage
Ukázka z knihy .. typická stránka z kapitoly, popisující model Kodiak

 

Upřímně ... fotky nejsou "nic moc". Jen výjimečně se v knize dočkáte fotek celého luku a nějakých „extra" fotek (tím mám na mysli dodatečné detaily - např. tipy ramen, „overlay" riseru při pohledu zepředu atd., které jsou ale někdy/většinou dost důležité). Bohužel v tom, kdy jsou a kdy ne, není žádný zásadí systém. Jde spíš o občasné zpestření. Fotky v naprosté většině pochází buď z katalogů Bear nebo odněkud z Internetu.

Nejsem sice žádný expert, ale upřímně si myslím, že se docela orientuji v modelech Grizzly, Kodiak a Kodiak Special a jakž takž i v modelu Fred Bear TakeDown. O ostatních modelech vím „sem tam něco" a o zbytku (většině) .. NIC  :-)

Proto jsem text hodnotil pouze z kapitol o výše zmíněných modelech. Pokud mohu soudit, text obsahuje vše podstatné (pro začátečníka). Je z něj docela „cítit" jak a z čeho vznikal .. základ tvoří většinou informace a texty z Bear katalogů a k tomu jsou doplněny další užitečné informace získané z nejrůznějších zdrojů na Internetu.

Když jsem dané kapitoly prohlížel, docházelo mi, že přesně tohle už jsem taky někde četl .. pravděpodobně ze stejných zdrojů, jako publikované informace čerpal sám autor. A že kdybych měl něco podobného sepsat já, vypadalo by to vlastně hodně podobně. Občas nějaká informace (oproti tomu co vím) chybí, na druhou stranu jsem se občas dočetl nějaký detail, který jsem ještě neznal.

Text v podstatě obsahuje vše podstatné, co by mělo začínajícímu sběrateli pomoci s identifikací a správným základním časovým zařazením konkrétního luku (+/- 1 rok, ve výjimečných případech maximálně dva).

 

Abych ale jen nechválil, dovolím si několik VELMI SUBJEKTIVNÍCH kritických poznámek:

Osobně mi přijde, že informace jsou „natlačeny příliš k sobě", a co je horší většinou jen v textové podobě. Chybí mi lepší a častější vazba nějakého popisovaného detailu na fotku, ze které by bylo zřejmé, co má autor na mysli. O jakém konkrétním detailu právě hovoří a jaké jsou třeba možnosti – na co mám přesně koukat a k čemu mi to v identifikaci pomůže. Protože právě na detailech a přesném pochopení toho, "na co přesně mám koukat nebo co mám hledat", je velmi často založena správná časová identifikace.

Např. Kodiaky v letech 1954 až 1956 měly tzv. „double shelf" .. což je sice hezké vědět, ale některý začátečník může mít problém s pochopením, o co vlastně jde. Protože to tam není nikde vysvětlené. Tyto luky byly totiž oboustranné – měly šípové okno na obou stranách – luk mohl používat jak pravák tak i levák. Zkušenějšímu sběrateli je pochopitelně naprosto jasné, co takový "double shelf" znamená, ale začátečník může být docela zmatený. A osobně se domnívám, že kniha je určená především pro začátečníky. Přitom by stačila jedna fotka zepředu/zezadu kde by bylo všem okamžitě jasné o co jde.

Občas používá termíny, které nejsou tak úplně běžné a s absencí vysvětlující fotografie tak zanechává čtenáře v určité nejistotě, zda správně pochopil "o čem je řeč". Např. v kapitole u Kodiak Magnum se píše "... The riser was capped with a decorative white and green cap on the back of the bow...". Přiznám se, že jsem se s termínem "capped" a "cap" ještě nesetkal, a vysvětlující foto není. Takže mohu pouze tiše předpokládat, že jde o ozdobné prvky, obecně zvané jako "overlays".

Stejně tak při popisování rozdílu mezi TakeDown risery typu I a typu II. Detail, který se pro rozlišení obou typů (zdánlivě velmi podobných) používá, je v oblasti držadla, ale bez pořádné fotky to můžete lidem popisovat jak chcete, ale většina z nich vůbec nebude chápat, co máte na mysli.

 

Další výhradou může být použití fotek, které nejsou pro daný luk úplně typické. Např. Grizzly se v roce 1961 dodával pouze v provedení camo (maskovací provedení). V katalogu Bear pro rok 1961 je fotka, kde je Grizzly nádherně pomalovaný – barevné, perfektně provedené lístečky. Prostě radost se dívat. A stejnou fotku použil i autor ve své knize.

Problém ale spočívá v tom, že v této podobě ten luk skoro nikdo neviděl. Mnohem častější je výrazně zjednodušená varianta "camo" (ano, nějaký lísteček tam jako je, ale není to vůbec tak pěkně barevné a celé je to jakoby trochu „rozmazané" či snad dokonce "odfláklé". A hezké ? No jak pro koho :-) ). A často najdete i další camo verzi, která je provedená pouze v podobě různobarevných fleků. Prostě nic podobného tomu, co znáte z katalogu, potažmo nyní z knížky pro sběratele.

Chápu, že autor nemůže zahrnout do knihy všechny možnosti, ale stačilo by se jednou větou zmínit o tom, že reálné provedení, se kterými se začínající sběratel může nejčastěji potkat, bude na 99% vypadat jinak. A že ho to vůbec nemá znervóznit, že je to stále Grizzly 1961. A vlastně naopak, hnusné fleky jsou nejčastější a autentické, zatímco superkrásné provedení má být podezřelé, protože je opravdu velmi málo pravděpodobné, že zrovna začátečník by měl to štěstí a „trefil" onu vzácnou, až mysticky legendární, „katalogovou" variantu.

 

CatCamo   Realcamo  StainCamo  1962falsecamo
Zmatek v camo provedení u modelu Grizzly 1961 (zleva -> doprava) :
1) verze uvedená v katalogu Bear i v knize J.Coppena, která se ovšem v reálu nevyskytuje (alespoň co vím)
2) mnohem častější verze z reality obsahuje také "lístky", ale rozhodně ne tak pěkné jako "katalog verze"
3) další reálné provedení už jsou spíše fleky, ale setkáte se s ní poměrně často.
4) no a poslední fotka ukazuje luk, který se nápadně podobá vysněné verzi z katalogu. Začátečník by možná zajásal, že "ulovil" onu mystickou variantu. Jenže, tohle ve skutečnosti není Grizzly z roku 1961, ale jde o model Grizzly 1962 a camo provedení bylo provedeno dodatečně někým jiným.

 

Občas v knize najdete nepřesnost – např. že Bear začal používat pro své luky exotická dřeva od roku 1959. Což není úplně pravda – konkrétně u modelu Kodiak Special se už v roce 1958 objevuje dřevo „Brasilian rosewood", a teprve v roce '5 9 se objevují další typy exotického dřeva i u ostatních luků/modelů.

No a občas se najde i jasná chyba. Ale to bych autorovi vyčítal ze všeho nejméně. Občas se přepíšete v názvu, překlepnete v číslici a hned je z toho jiný ročník, občas zařádí „autokorekce" textového editoru a kdo někdy dělal s tabulkami ve Wordu ví, že výsledek je víceméně loterie :-)

Autor ale poměrně promptně reaguje a vydává tzv. „errata" – tedy seznam chyb a doporučených oprav, takže si můžete text v knize sami opravit. Jak bude objevených chyb a nepřesností přibývat, bude vaše knížka asi vypadat jak školní poznámkový sešit, plný škrtanců a doplnění, ale jak jsem říkal, tohle mi přijde OK. Jde o studijní materiál, navíc v prvním vydání, kde s něčím podobným počítám.

Neočekávejte, že v knize objevíte pokročilé informace - např. o netypických lucích, jako jsou nejrůznější experimentální modely a tzv. "transitions" .. přechodné modely, kdy model z jednoho roku přecházel (většinou postupně v rámci mnoha drobnýh kroků a změn) do modelu dalšího roku. Nicméně to je asi logické, protože tyto "libůstky" jsou většinou vyhrazené zkušenějším sběratelům a začátečník (pro kterého je kniha určena) se s nimi v naprosté většině nesetká.

 

Opakuji a uznávám, že tyto kritické připomínky jsou asi velmi subjektivní. Některé modely prostě znám a vím o nich tolik, že mi vadí cokoliv jiného než to, na co jsem byl doposud zvyklý. A je mi jasné, že autor nemohl do textu zařadit všechno, co vím já (a co on ví dozajista taky). Už prostě proto, že by se to tam nevešlo. Anebo vešlo, ale pak by knížka měla 500 stran a byla by jen o 3 nebo 4 modelech. A z popisu všech existujících modelů by se tak stala další Encyclopedia Britannica a ekonomická návratnost takového projektu by byl pouze teoretický pojem :-)

 

Naprosto jiná situace ale nastane, když knížku použiji tak, jak byla asi koncipována a míněna. Tedy jako „začátečník“.

Pro rychlé získání informací o modelu, kterému jsem se až doposud nevěnoval a o kterém vím tak říkajíc "PRD". Ale který mě z nějakého důvodu právě teď zajímá. Pro mě např. takový Kodiak Magnum.

V tom okamžiku začne totiž kniha fungovat tak jak má ... okamžitě a na pár stránkách dostanu základní a ucelený přehled informací, které potřebuji k tomu, abych se dokázal rychle a relativně velmi spolehlivě zorientovat. Není to sice "žádná diskotéka", ale jako základ to stačí.

A je klidně možné, že právě teď si někde nějaký expert na Kodiak Magnum trhá vlasy a hořekuje nad obsahem a formou prezentace informací o tomto konkrétním modelu, ale pro mě, jako začátečníka, je knížka k nezaplacení. Protože jinak bych musel rodinu poslat na dovolenou, nakoupit zásoby jídla a pití a ponořit se do mnohadenního, nebo spíš mnohatýdenního (a to ještě v lepším případě) samostudia, prohledávání informací, psaní výpisků, tabulek. A to budu ještě potichu doufat, že někdo někdy sepsal nějaký ucelenější text, na kterém mohu začít stavět (a já ho na Internetu někde najdu), protože jinak to bude strašná práce.

Detailní studium si třeba udělám později, pokud mě Kodiak Magnum něčím doopravdy zaujme a já se rozhodnu „vrhnout se jeho směrem". Ale do té doby, pro rychlou, základní a pohodlnou orientaci, mi knížka Jorge Coppena perfektně poslouží. Dokážu se rychle zorientovat a pokud se rozhodnu o Kodiak Magnum zajímat detailněji, mám výborný základ, na kterém můžu postavit své další studium.

Což je třeba uznat a tím i ukončit kritické výroky na adresu autora a jeho díla. V podstatě můžu dodat jen toto : „Co já bych za podobnou knížku dal, když jsem se sbíráním začínal !!!"

 

Takže co ? Koupit nebo nekoupit ?


Pokud vás staré tradiční luky vůbec neberou a ohledně Bearů vás zajímá pouze to, kdy zlevní nejnovější model kladkového luku tak, abyste si ho mohli konečně koupit, pak je odpověď asi jasná ... "Nekupujte to. Není to pro vás !" :-)

Pokud Vás ale zajímá historie tradičních luků, zajímá vás jak se vše vyvíjelo za posledních 76 let, jaký byl vývoj ve tvaru a konstrukci luků, jak se měnily nejrůznější materiály, jaké průšvihy se občas staly (např. praskání některých modelů "Dogleg", delaminace u modelů s hliníkem..) pak by vás knížka mohla a snad i měla zajímat.

No a pokud vás snad dokonce někdy napadlo si nějaký starší luk pořídit do sbírky a nebo třeba i na skutečné střílení (což je pochopitelně možné, protože tyhle staré luky nejenže "jako" střílí, ale střílí líp než většina dnešních – viz můj Kodiak z roku 1965), pak pro vás tato knížka bude neocenitelným pomocníkem. A věřte mi, že to stojí zato. Mít v ruce luk stejně starý jako Vy (nebo třeba Vaši rodiče), přemýšlet nad tím, co všechno zažil, kde byl, co lovil a třeba i dokonce ulovil, jaké byly osudy a příběhy jeho majitelů ... a střílet z něj ... to je těžko popsatelný pocit. To vše jsou věci, které vám moderní a nový luk hned tak nedokáže dát. Možná za nějakých 30, 40 či 50 let ano, ale to už ho asi nebudete držet vy, ale někdo jiný a bude třeba přemýšlet úplně stejně :-)

Kod65a  Kod65b
Můj Bear Kodiak, ročník 1965. Nádherné zpracování, nádherné dřevo. Prostě nádherný luk, ale hlavně skvělý "shooter" (tedy "střelec"). Žádný z nových "tradičáků", které mám nebo se kterými jsem se prozatím potkal mu "... nesahá ani po paty". Pokud koupíte starý luk, který je v dobrém stavu, není jediný důvod z něj nestřílet ... 
 

 

Pokud jste už náhodou zkušenější sběratelé, věnujete se výhradně tomu "svému" a máte již zpracovanou vlastní rozsáhlou dokumentaci, pak vám asi kniha nepřinese nic nového. Ledaže byste občas (jako já) potřebovali rychle zhodnotit něco, čemu jste se až dosud nevěnovali a o čem toho moc nevíte. Pak se bude asi hodit ... 

Vřele vám knihu Jorge Coppena doporučuji pro vaše začátky. Bude pro vás neocenitelným pomocníkem. A pokud se rozhodnete dál studovat, můžete. Ale budete už pouze dohledávat další a další detaily, a přitom už máte základy, na kterých můžete stavět. Ušetříte si spoustu času, energie a nervů. A za to těch 25 dolarů doopravdy stojí.

A společně můžeme tiše doufat, že chvályhodný (i když třeba ne ve všem dokonalý) počin Jorgeho probudí z letargie některého ze skutečně velkých sběratelů a expertů a že se třeba v blízké době dočkáme další knihy, určené třeba pro pokročilejší sběratele.

Jen pro úplnost a na závěr ještě jednou připomenu, že knížka se věnuje výhradně tradičním luků (tedy žádné kladky) a je napsána v angličtině (na český překlad dozajista zapomeňte).

 

Jak začít se sbíráním ?


Napadlo mě, že bych využil článku o knize pro sběratele a na jeho konec připojil pár základních rad a tipů pro případné zájemce. Už dvakrát jsem totiž na podobné téma odpovídal soukromým emailem, takže možná nebude na škodu to napsat obecně. Samostatný článek se mi psát na toto téma moc nechtělo, ale sem bych to mohl „strčit".

Opakuji, že nejsem žádný expert. Ale znáte přísloví „v zemi slepých, jednooký králem" ? :-)

Takže případnému zájemci bych poradil asi toto :

Níže uvedené rady berte s rezervou :-) A třeba jen do začátku. Jakmile sami zjistíte, že víte „kam vás srdce táhne", co chcete sbírat a jak .. zařiďte se podle svého. Na můj názor totiž ".... s*** Bílej Tesák" :-)

Pokud vás vysloveně neláká nějaká jiná konkrétní značka, začněte s osobou Freda Beara a firmou Bear Archery. Zde je důvod - tato značka byla nejpopulárnější, vyráběla víc luků než všechny ostatní značky dohromady (v letech maximálního vrcholu to bylo kolem 300.000 luků ročně). A ty věci stále někde jsou a postupně „protékají" trhem. Je tedy velká pravděpodobnost, že se vám podaří sehnat zajímavé a krásné věci za rozumné peníze i jako úplnému začátečníkovi. Což u výrobce, který dělal nějakých 500 luků za rok, není moc pravděpodobné.

Pokud možno si vyberte, co vás baví a chcete sbírat. Zda luky, nebo třeba toulce, nebo třeba šípy ? Nebo nějaké drobnosti ? Zkuste se vyhnout „širokému záběru" tedy, že budete sbírat všechno možné. Je toho moc a je snadné se v tom „utopit". Pokud ale máte hodně času a peněz, tak vlastně proč ne ? :-)

Můžete zkusit omezit dobu, která vás bude zajímat. Např pouze na éru kdy továrna byla v Graylingu - tedy roky 1947 až 1978, což je obecně považováno za „zlaté období".

Dalším možným obdobím je doba před Graylingem (tedy Detroit), ale zde bude nabídka výrazně omezena a ceny podstatně vyšší. Dalším problémem je akutní nedostatek informací z této doby – bude se vám velmi těžko získávat jakákoliv informace.

Naopak období, kdy se Bear Archery přestěhovala do Gainesville na Floridě bude asi nejlevnější, ale upřímně z pohledu tradičních luků není zas tak zajímavá jako je Grayling období ... tedy až na některé výjimky (ale opět jen můj názor .. ). Vy si možná najdete právě v tomto odbobí "to své pravé ořechové".

Zajímavou možností je věnovat se kladkovým lukům. Hlavně první modely jsou z technického hlediska hodně zajímavá řešení a oproti tradičním lukům jsou skoro „za babku". Je znát, že se jejich sbírání příliš lidí nevěnuje. A kde nejsou zájemci, jdou ceny dolů .... 

Dalším zajímavým způsobem, jak omezit rozsah sbírky, je věnovat se opravdu krátkému časovému úseku. Třeba jeden nebo maximálně dva roky (možná třeba rok vašeho narození ?) a zkusit dát dohromady vše, co se k danému období váže. Různé modely luků (ale pouze ten konkrétní rok-verze), tomu odpovídající toulce, šípy a další drobnosti. Vznikne tak pěkné "okénko" do daného období.


Asi nejčastějším způsobem sbírání je věnovat se jednomu konkrétnímu modelu luku (a případně jej ještě omezit časovým obdobím). V takovém případě doporučuji, alespoň zpočátku, vyhnout se „top modelům" jako byl např. Kodiak, Kodiak Special a Kodiak Deluxe. U těchto luků je dnes stále zájem sběratelů (a pochopitelně i ceny) mnohem vyšší, než u ostatních modelů.

Mně osobně přijde jako ideální začít s modelem Grizzly, Alaskan, Polar atd.. Obzvláště Grizzly má obrovskou výhodu v tom, že byl v nabídce (jako jediný model) bez přerušení od samotného počátku (1949) až do dnešních dní. Obecně šlo o levnější variantu mnohem dražšího a luxusnějšího modelu Kodiak, která ovšem byla velmi kvalitní a v podstatě s jednoročním zpožděním kopírovala všechny vychytávky a parády, se kterými rok předtím přišel "velký" Kodiak.

A právě z tohoto důvodu Grizzly byl (a stále je) velmi populární luk, který se vyráběl a prodával ve velkém množství. Takže dodnes se na trhu (např. aukčních serverech) objevují pravidelně krásné kousky za velmi rozumné peníze. Navíc tím, jak je Grizzly populární, k němu seženete dostatek informací (ostatně prvním modelem, kterému se výše popisovaná kniha věnuje, je právě Grizzly).

S ohledem na kontinuální produkci modelu Grizzly si také můžete vybrat téměř libovolné období, kterým svoji sbírku omezíte. Např. původní „static recurve" (roky 1949 až 1957) nebo naopak „working recurve" od roku 1958 dál. Nebo pouze roky, kdy se na držadlo luku dávala kůže (roky 1949 až 1963). Nebo třeba jen období (dle mého soudu) nejkrásnějších Grizzlyů – rok 1959 a 1960 a věnovat se sbírání tzv. „transition (přechodných) modelů" .. kdy rok 1959 postupně přecházel v model 1960 (existuje nespočet „mezivariant").

Dle mé rady se vyhněte sbírání modelů TakeDown (rozkládací luky) protože jsou pekelně drahé (hlavně ty nejkrásnější dřevěné) a je jich poměrně málo. Navíc, pokud je nekupujete z ověřeného zdroje, stačí málo a dostanete luk s nefunkčním zámkem, dobrý tak na zeď, ale zapomeňte, že byste si z něj někdy vystřelili. A z fotek to jde poznat velmi špatně.

Pokud možno se vyhněte se taky „signovaným" věcem. Tedy podepsaným od Freda Beara. Pravé věci jsou drahé a u levných je těžké na dálku (někdy i na blízko) poznat padělek. Ale je to jak kdy ... i pravý podpis někdy seženete za dobrý $$$. Chce to ale trochu zkušeností a známostí.

Vyhněte se sbírání "broadheadů" – loveckých hrotů. Nebo je případně omezte pouze na produkty Bear. Protože jinak se v tom doslova utopíte. Jsou jich tisíce a tisíce. A i kdyby každý stál jen 10 USD (což tedy většina nestojí), tak při počtu nějakých 4.000+ typů a modelů je to „babilion peněz".


Ať se rozhodnete pro sbírání téměř čehokoliv, neobejdete se bez informací. Čím více, tím lépe. Pokud budou cílem vašeho snažení luky, pak výše zmíněná kniha Jorge Coppena je pro vás ideálním a naprosto nezbytným pomocníkem.

Další naprostou nezbytností jsou katalogy. Můžete se pokusit kupovat originály. Ostatně, i to může být zajímavý sběratelský cíl. Navíc, v poslední době šly katalogy se svojí cenou neuvěřitelně dolů. Neptejte se mě proč, ale zatímco se ještě před pár lety o každý originál strhla doslova rvačka, dnes se bez většího zájmu „na pultě válí" doslova klenoty z let 60-78.

Pokud potřebujete katalogy pouze jako zdroj informací, vřele doporučuji ke koupi jejich elektronickou podobu (naskenované originály) právě z období Grayling éry (1948 až 1978). Za cenu 40 USD dostanete všechny katalogy z této doby na jednom CD ve velmi slušné kvalitě. Přestože se mi osobně podařilo dát dohromady téměř všechny katalogy v originálech, dodnes používám tyto elektronické verze při běžné práci – rychlé hledání, kontrola údajů atd. a po originálech sahám výjimečně.

Pro další informace doporučuji diskuzní fóra jako např. www.tradgang.com, www.tradrag.com, www.bowsite.com, www.stickbow.com atd .. Strýček Google je mocný pomocník.

Pro nákup, alespoň pro začátek, je pochopitelně ideální www.ebay.com. Nicméně s ohledem na fakt, že většina prodejců odmítá zasílat mimo USA, budete potřebovat nějakou „meziadresu v USA". K tomu vám pomohou tzv. „přeposílací firmy" .. viz článek zde na Bowhunteru.

Platíte většinou Paypalem, většina obchodů dopadne dobře – přijde vám to, co jste chtěli a luk je v pořádku (nebo alespoň takový, jak jej prodejce popsal). Pokud ne, moc s tím už nenaděláte. Luk máte doma na druhé straně světa a reklamovat jej zpět do USA se většinou nevyplatí. Ale zase máte zkušenost a jste chytřejší .. a za zkušenosti se holt občas platí (taky mám doma jeden luk se zlomeným ramenem :-) Na eBayi máte výhodu, že prodejce má u sebe "hodncení". Pokud má někdo za sebou stovky nebo tisícovky obchodů a hodnocení má 100%, pak není důvod mu nědůvěřovat. Naopak se zamyslete nad smyslem supervýhodného kšeftu s někým, kdo má jen několik referencí. Může to vyjít ale nemusí ... 

Na co jsem ale zapomněl a co je hodně důležité je Angličtina. No, nemusíte být zrovna překladatel Shakespeara, ale musíte dokázat  pochopit o čem je řeč. O čem se píše v katalogu, co popisuje prodejce na eBayi, co píše Wade Phillips (sběratel a expert) ve svém příspěvku v diskuzním fóru na TradGangu, nebo vlastně i Jorge Coppen ve své knize ...

... prostě čím líp anglicky umíte, tím líp se vám bude žít váš sběratelský život. Pokud moc neumíte, berte to z té lepší stránky ... máte na vše čas. Spoustu času. Můžete si daný text překládat jak dlouho potřebujete. Nikdo na vás nespěchá. A aspoň máte dobrý důvod si svoji angličtinu zlepšit (a věřte mi, že se i tímto způsobem hodně zlepší). A až zase třeba někdy pojedete někam do ciziny, už nebudete za „úplnýho tydýta" :-)

A poslední rada. Ať budete sbírat cokoliv, zkuste s vlastním hromaděním věcí také spojit něco navíc.

Dozvědět se co nejvíc o věcech, co sbíráte. Co nejvíc o té době. Najít fotky z té doby, získat co nejvíc zajímavých informací, klevet, historek apod. To vše je ona pověstná „třešnička na drotu", která vaší sbírce a věcem v ní, dá další rozměr. Někteří prodávající vám předávají věci, které je provázely skoro celý život a ke kterým mají silný citový vztah. Není to jen prodej a koupě. Není to jen "Zaplať a vypadni..."

Někteří prodávající mají úžasné příběhy, které se k dané věci vážou. Některé věci je mají, některé ne. A ty příbehy nic nestojí. Někdy vám je napíšou prodejci sami, někdy je potřeba požádat. Využijte toho. Nekupujete jen staré věci, ale kupujete s nimi celý jejich předcházející „život" a s ním spojené příběhy. Mám doma luk, který jeho předchozí majitel měl skoro celý život. Dostal ho ke svým narozeninám, když byl ještě kluk, jako vysněný dárek. A ulovil s ním svého prvního jelence. Bylo to v roce 1960 někde ve Skalistých horách, kde byl ve svých 15 letech poprvé, se svým tátou, na lovecké výpravě. Onen pán na ten týden svého života nikdy nezapomněl... A když mi ten příběh předal, vzpomenu si na něj pokaždé, když ten luk vezmu do ruky ...

Už jen kvůli tomuhle stojí sbírání těchto věcí zato ... 

 

Hodně zdaru ve vašem sběratelském úsilí přeju a kdyby měl někdo snad skutečně zájem, stačí se ozvat do diskuze a probereme detaily ...

H.


disbut2