Menu

blogcolJe to už docela dlouho, co jsem zkoušel něco vyrábět z kůže. Jezdíval jsem kdysi na koni - takový rekreační western a občas si vyrobil nějaké pouzdro, nějaký doplněk. Bavilo mě to. Dokonce jsem si pořídil i nejnutnější vybavení, nutné pro "sedlářskou" práci. A je to už docela dlouho, co jsem tyhle věci vzal naposled do ruky. Ležely si v klidu zapomenuté v šuplíku pracovního stolu ....

Až nedávno jsem objevil úžasný server Knife.cz. Své výrobky tam inzerují čeští nožíři. Pokud se vám líbí nože a ten server neznáte, pak vřele doporučuji k návštěvě. Budete mít na co koukat. Já se jen musím pokaždé hodně držet, abych nekoupil vše, co se mi tam líbí. To bych se domů za chvíli nevešel.

Přesto se mi tam zallíbily v poslední době dva kousky tak moc, že jsem prostě neodolal. A oba nakonec skončily u mě doma.

Jeden menší, silně praktický, nůž typu Bushcraft a druhý obrovský Bowie z damaškové oceli. Chápu, že praktické využítí tohoto obra je pochopitelně značně diskutabilní. Je tak velikánský, že si vůbec nedovedu představit, že bych jej někam nosil. Ale byl prostě tak krásný, že jsem nemohl odolat. Člověk nemusí mít jen praktické věci, že ? 

No, nože byly doma, ale chyběla k nim pouzdra. MOhl jsem si je nechat za příplatek vyrobit, ale z ničehonic, se ozvala moje "sedlářská hrdost" :-) A tak jsem si vzpomněl, v kterémžeto šuplíku mám schované to sedlářské nářadí a začal hledat po baráku zbytky kůže. A vymýšlet jak to vlastně celé vyrobím. 

 

Velký damaškový Bowie

Už vzhledem k velikost nože (celková délka 38cm a čepel 24cm) bylo jasné, že i to pouzdro bude docela obluda. Navíc, jediný větší vhodný kus kůže, který jsem dokázal doma najít, byl buď tloušťky 2mm nebo 4,5 mm. Ta dvojka mi přišla hodně málo a protože jsem nechtěl čekat, rozhodl jsem se použít tu tlustou. Pouzdro je v podstatě klasického tvaru (kopíruje tvar nože) s vlepenou vložkou - čepel má tloušťku 6mm.

Bylo znát, jak dlouho jsem s kůží nepracoval. Dělal jsem stupidní chyby, některé věci vymýšlel až "za pochodu" a občas něco pokazil. Zbytečně jsem se nadřel. Tak to bývá, když jsou ruce rychlejší než hlava.

Původní vize byla pouzdro ručně sešít dvojitým švem. Ale tesně před samotným šitím, když jsem na pozudro koukal, mě napadlo namísto obyčejné dratve použít kožený řemínek. A nesešít, ale obšít. Řemínek je sice výrazně masívnější, a ne vždy se hodí, ale k tak velkému pouzdru "mi to prostě sedělo". Vyrobil jsem proto XY metrů koženého řemínku a začal obšivat. Šlo to docela rychle a tady je výsledek. 

 

 t bowie1
t bowie3 
 t bowie2

 

Můžu-li já soudit, tak se povedlo. líbí se mi. Masivní obšití pouzdru pomohlo. Dodalo mu plastičnosti, kterou tak velká plocha kůže potřebovala. Akorát mě mrzelo, že při barvení kůže (lihovým mořidlem) se objevily na kůži fleky, jejichž přesnou příčinu neznám. Vypadá to, jako kdyby v těch místech byla kůže nějak narušená a barva se tam prostě vpila jinak než do okolí. Ale, jak se kůže opakovaně promazává celkové barevné podání tmavne a fleky se tak postupně ztrácejí. Navíc to pouzdru dává vzhled staré, používané a ošuntělé věci. Takže se mi to začíná snad i líbit. Inu, říká se, že člověk si zvykne na všechno :-)

 

 

Praktický Bushcraft s Firesteelem

Přiznám se, že obrovskou inspirací pro mě byl tento článek(návod), který jsem objevil na serveru Knife.cz. Autor "Samurai" detailně popisuje zakázkovou výrobu pouzdra na podobný nůž, jaký mám já, doplněný ještě o uchycení Firesteelu (tyčka na křesání jisker na rozdělávání ohně). Firesteel jsem doma také našel a tak mi bylo okamžitě, jakmile jsem článek poprvé uviděl, jasné, že tohle JE ONO. Tohle CHCI. Tohle musím prostě mít a tohleto zkusím vyrobit.

Přestože je návod perfektně napsaný a vše vypadá jako "jasná věc", nakonec jsem se u toho docela zapotil. Především proto, že po zkušenostech s Bowiem jsem odmítl vymýšlet věci za pochodu a rozhodl se vše pořádně nakreslit a promyslet dopředu. Bylo taky potřeba pouzdro upravit pro můj nůž a můj Firesteel. Tři večery jsem omalovával nůž na papír, čmáral kolem, gumoval, čmáral a gumoval. Finální návrh vidiíte zde:

t bushplan


Přišlo mi, že na toto pouzdro bude ideální kůže o síle kolem 3 - 3,5mm. Tu jsem musel objednat. Přišla ten ten den, kdy jsem domaloval svůj návrh a já mohl začít. "Drbal" jsem se s tím výrazně víc než s předchozím pouzdrem, už proto, že konstrukce byla složitější a já si nebyl jistý, zda jsem vše promyslel do detailů. A nechtěl nic zkazit, protože té krásné nové kůže by mi bylo líto. Takže jsem vše zvažoval dvakrát.

No nakonec se povedlo. Kůže, opět mořená lihovým ředidlem, tentokrát chytila docela pěkně. Po namoření a uschnutí sice nebyla tmavší barva skoro vůbec vidět, ale jak se hotové pouzdro začalo promazávat, začíná krásně hnědnout. Kontrastní bílé švy byl úmysl.

 

t bush1   t bush2  t bush3

 

No, nevím jak vám, ale mě se výsledek líbí moc. Snad ještě dodám, že nůž samotný má celkovou důlu 24cm, čepel 12,5cm. Pouzdro i s nožem pak délku malinko přes 25cm, šířku 6cm a tloušťku 1,5 až 2cm. Nedošlo tedy k žádnému zásadnímu zvětšení a i s pouzdrem je nůž pořád dobře "nositelný".  Systém uchycení na opasek umožňuje klasické "kolmé" nošení na opasku šíře 4cm, "šikmé" nošení na stejně širokém opasku, nebo "podélné" nošení, které je ale omezeno na pásek šíře 3cm. Nechtělo se mi, jen kvůli tomu, rozšiřovat pouzdro pod rukojetí nože o další 1cm.

 

No a to je vše. Já se mohl pochlubit a hned je mi líp :-)

H.

P.S. Málem bych zapomněl  poděkovat autorovi zmíněného článku na Knife.cz, který mě inspirovat, a který mně hodně pomohl. Děkuji, pane "Samurai" !