Menu

Shodou okolností se mi poštěstila nevídaná a neodmítnutelná příležitost letět si zalovit do Jihoafrické Republiky. Celý výlet je natolik neobvyklý, že jsem se rozhodl do podrobna rozebrat jak se to celé semlelo, co je třeba vyřídit a následovat bude deník, kde popíšu jak to celé proběhlo, včetně oné konkrétní chvíle lovu, která byla hlavním, nikoli však jediným, cílem ...

 

 

Jak to všecho začalo?

t 3Někdy v únoru jsem se bavil s Honzou (strůjcem webu Bowhunter.cz) o možnostech lovu v zahraničí. Doteď jsem lovil jen drobnou zvěř a chtěl jsem zkusit svůj um na něco většího a obtížnějšího. Nejlogičtější varianta byla v podobě jelena na Slovensku. Je to kousek, není problém se domluvit a nejsou problémy s cestováním s lukem. Na druhou stranu jsou naši dávní spoluobčané v tomhle směru poněkud finančně náročnější na to, že se tam dá lovit to, co tady, akorát s lukem.


Nicméně když jsem se na to ptal Honzy, bylo mi řečeno, že se Slovenskem nemá osobní zkušenosti, ale, že letos plánuje lovecký výlet do Afriky a že by se pro mě možná našlo místo!
Jet do Afriky lovit těžkou, exotickou zvěř lukem, se zkušenostmi se zajíci a pernatou zvěří a s vybrakovaným kontem ze stěhování a rekonstrukce... Bláznovství, něco nemyslitelného... Trvalo mi asi 10 vteřin rozhodnout se, že jedu za každou cenu a potvrdit aby se mnou bylo počítáno. A začalo se to řešit.

Z prvu byly pouze nejasné informace. Honza má známého, který se živí pořádáním lovů v JAR a preparací z toho vzniknuvších trofejích. Mělo jet, tuším, 5 lidí z toho dvě pušky a tři luky. Známost nám měla zaručit hladší průběh, příjemnější prostředí a nižší ceny. Navíc tu byla možnost udělat si kurz IBEP a to jako zřejmě první Češi v Africe. V téhle fázi to pro mě znamenalo jenom to, že jsem začal dělat přesčas, abych na to měl peníze a rovněž jsem zahájil zostřený trening. Nic víc po dalších několik měsíců nebylo třeba, termín byl stanoven na začátek srpna.


Po nějaké době se mi ovšem ozval Honza a nabořil mi plány. Přestalo se mu to časově hodit a soubor dalších problémů mu znemožnil účast. A jak to tak bývá, další lidi se začali hroutit. Za týden už bylo jasné, že pojedu sám samotinký, čemuž zrovna nehrála do karet moje ne zrovna nejlepší znalost angličtiny. Ne, že bych vůbec neuměl, ale trvá než se trochu rozmluvím a můj přízvuk, dá-li se to tak nazvat, musí být utrpení pro každého kdo mě poslouchá. I přesto jsem se rozhodl jet. Ne proto, že jsem odvážný, ale spíš proto, že jsem tvrdohlavý pitomec. Když jsem ale dostal do svých rukou režii výletu, začalo se to trochu hýbat.

Rozhodl jsem se pro "hlavní" zvíře v podobě Oryxe pro jeho majestátnost, trofejnost, a taky z důvodu, obtížnosti lovu. Původně jsem zvažoval Kudu, ale poměr cena/výkon jasně odsoudila přímorožce ke srovnání sil. Stejný osud plánuji i pro Impalu a antilopu skákavou, kterou jsem vybral pro její obtížný odlov.
Černého petra si vytáhl blesbok. Ani jsem ho moc nechtěl lovit a obejdu se bez trofeje, ale bylo mi řečeno, že 4ks. jsou optimální z ekonomického hlediska, tak jsem ho přibral do počtu.
Na druhou stranu jsem si chtěl přibrat paviána. Cíleně se sice neloví, je to jen takový bonus když je čas a příležitost a jeho cena je minimální. No uvidíme.
Je třeba dodat jedno: Můj životní cíl stran lovu je dostat Kapského bůvola. Zvíře nevídané, až bájné odolnosti a zabiják lovců číslo jedna. Za tenhle výlet se u mě projevila racionalita jen v tom, že jsem nešel lovit hned z kraje jeho. No do Afriky nehodlám jet naposled, takže tak :)

Nakonec to dopadlo všechno trochu jinak, ale celý příběh by nebyl kompletní, kdybych neotiskl své očekávání před lovem. S hlavou vztyčenou a hromadou hotovosti jsem prostě 8.srpna nakráčel na letiště a děj se vůle Boží.


Přípravy a jak to vlastně funguje


Následující řádky jsou výsledkem čilé mailové komunikace s exponovanými osobami, mnoha hodin strávených na zahraničních forech a osobní zkušenosti. Musím řici, že jsem udělal spoustu chyb jak v přípravě, tak na místě. Nicméně jsem ty chyby prostě musel udělat, abych se jich pro příště vyvaroval. Snad níže uvedené poslouží někomu jako návod. Mnoho skutečností je aplikovatelných i na lov s puškou, ale vzhledem k povaze článku to bude cíleno na luky.

Takže, první věc je zajistit samotný lov. V tomhle směru není od věci zaregistrovat se a vyřídit to přes nějakou agenturu, která tyto věci v ČR nabízí. Zajistíte si hladší průběh, bude vám doporučen vhodný PH (Profi Hunter - ten člověk, který s vámi loví, vozí vás a nezřídka jste u něj ubytováni) a v konečném důsledku i trochu ušetříte. Alternativu vyhledat si nějakého PH v Africe na vlastní pěst nedoporučuji, alespoň napoprvé rozhodně ne.

Je třeba si uvědomit, že všechna lovená zvěř tam nežije pohromadě. Já jsem třeba byl v oblasti Modimolle, což je místo zaslíbené lovu Kudu a Impal, ale antilopy skákavé tam třeba nenajdete. Optimální je vybrat si nějaké „hlavní" zvíře, které chcete ulovit a nechat si doporučit od PH další zvěř v okolí, popřípadě se smířit s tím, že budete cestovat. Stejně tak je s PH vhodné prodiskutovat optimální délku lovu. Ono se dá taky domluvit, že někde budete tak dlouho, až ulovíte třeba Kudu a na zbytek pobytu se přestěhujete jinak, kde budete pokračovat se springboky, ale není to úplně ideální řešení, protože nikdy nevíte jak dlouho lov potrvá.

Rozhodně nemá cenu tam jet se seznamem: Pondělí=Impala, úterý=blesbok. Takhle to nefunguje a upřímě by to byla trochu nuda.
Pro inspiraci: příští rok tam chci jet znova, tentokrát jen na pár dní na lov Pakoně, ti se tam poměrně vyskytují, domluvím se s PH že ideální bude jet tam za tímto účelem na 3 dny s rezervou, zjistím si, co se v oblasti dále vyskytuje... á prasata bradavičnatá a zebry takže když nebudu mít štěstí s pakoněm a naopak uvidím nějakou výstavní zebru, tak mám náhradu. A když se mi zadaří na začátku, tak můžu trávit další dva dny lovem prasat, neb jsou levná a hojná.

Nelze pominout otázku peněz. Lov v Africe má punc zábavy pro milionáře a je pravda, že to není nejlevnější dovolená na světě, ale z pohledu cena/výkon se mi to zdálo přiměřené. Pro představu posílám ceník který platil pro mě, vzhledem k oblasti lovu a mého PH

 

  • Nyala - 1700 EUR
  • Přímorožec jihoafrický - Oryx - 800 EUR
  • Common reebuck - 850 EUR
  • Mountain reedbuck - 500 EUR
  • Antilopa skákavá - Springbock - 260 EUR
  • Steanbock - 210 EUR
  • Waterbock - 1450 EUR
  • Buvolec běločelí - Blesbock - 280 EUR
  • Zebra - 800 EUR
  • Duiker - 250 EUR
  • Eland - 2200 EUR
  • Hartebeest - 800 EUR
  • Impala - 270 EUR
  • Klipspringer - 800 EUR
  • Kudu - 1500 EUR

 

Je tam spousta dalších zvířat k lovu, včetně specialit jako jsou lvi, ale tam už nejsou ceny takhle paušální a jde o jakýsi koeficient trofejnosti.

K tomu je třeba připočítat náklady na ubytování, PH, dopravu atd. U mě to bylo cca 150 EUR denně, ale kolik vás to bude stát vám nejlíp odpoví váš PH, což platí i o ceníku. Jiné náklady, jako třeba oběd v restauraci nejsou problém, JAR není nějak drahá země a je s cenami zhruba na úrovni ČR.

Je vhodné konzultovat s PH rozpočet, aby jste měli dostatečnou rezervu kdyby něco, ale dobrá zpráva je, že se obvykle dá nějaký neočekávaný lov zaplatit zpětně převodem. Takže když si budete chtít ulovit navíc támhetu výstavní zebru, na kterou vám chybí 200 EUR, nemusí to být nutně nemožné.
Tady je třeba zmínit, že lov je tam obchod jako všude jinde. Živí to tam spostu lidí, PH chtějí přirozeně maximalizovat svůj zisk, a je třeba nepodléhat naivitě a být odpovědný co se financí týče. Na druhou stranu jsem neměl nikdy pocit, že mě tam chce někdo vysloveně natáhnout. Oni totiž chtějí, abyste se tam vrátili, ulovili něco dražšího, byli tam déle. A to, že budete spokojeni i po tom, co se vám to po návratu rozleží v hlavě, je značná záruka úspěchu. Bezpochyby se tam najde nejeden parazit, ale já jsem naštěstí zažil jenom přátelské prostředí.

Dále se nevyhnu optimálnímu výběru a vlastnostem zvěře, jakož i o způsobu lovu neb jsou tu jisté rozdíly od evropské praxe. Omezím se na specifika antilop, neb mám přímou zkušenost a vzledem k cenám a oblíbenosti jsou to nejlovenější zvířata v Africe.

Všechny antilopy jsou velice pozorné, permanentně připravené k útěku a opatrné. Mají excelentní čich, sluch, zrak a reflexy. Zvláště ty reflexy jsou nepříjemné při střelbě z luku, pokud vás antilopa zaregistruje a jistí a vy vystřelíte, může se stát, že to zvíře při zvuku trhne a změní svou pozici vůči šípu. Věc vám neulehčí ani když jsou antilopy ve stádu, uvidí vás jedna a začne utíkat, utečou všechny.

Pokud máte tu kliku a operujete jenom proti jednomu zvířeti, pohybujte se jenom když se dívá jinam a ve všech případech se vyvarujte rychlých a neplynulých pohybů. Antilopy obvykle dávají poplašný signál frkáním. Pokud uslyšíte frknutí, tak velice pečlivě zvažte jestli budete střílet, antilopy jsou v takovém případě značně pozornější a obvykle to znamená že o vás vědí.

O jednotlivých druzích je vhodné si něco nastudovat a konzultovat specifika lovu s PH. To co platí pro jeden druh, nemusí nutně platit pro druhý. Taky doporučuju stáhnout si obrázky zvěře které chcete lovit, s vyznačenou zásahovou zonou do mobilu a průběžně si to vrývat do paměti. Znalost vitální zony je klíčová, obvykle se míří kus pod "rameno". Je třeba zasáhnou plíce, srdce, velké tepny. To zaručí rychlou smrt a čitelnou stopu krve.

Je taky třeba počítat s tím, že tělo antilop je 3D, málokdy máte čistý boční profil, většinou je k vám nějak natočená, v případě treestandu dokonce ve dvou osách. Musíte tedy vědomě vést výstřel tak, aby šíp co nejvíce zdevastoval vitální zonu.

Samozřejmě nejlepší tedy je, aby antilopa vaši přítomnost vůbec nezaregistrovala. Naštěstí PH není jen od toho, aby vás vozil, ale jeho havním úkolem je zajistit, aby lov proběhl úspěšně, takže budete instruováni. Není to však žádné dogma, pokud si chcete zkusit odlovit antilopu na šoulačku tak vám to bude umožněno, ale úspěšnost bude menší, než třeba někde číhat u napajedla.

Dá se lovit na šoulačku, z treestandu, z úkrytu nebo z auta. Pro všechno platí, že je třeba nevystavovat kůži, na ní jsou zvířata zvlášť citlivá, když ji vidí.


Šoulačka je jednoznačně nejobtížnější vzhledem k vybroušeným smyslům zvěře, ale z vlastní zkušenosti můžu říci, že to jde i s lukem. Nepříjemná je neustálá kontrola toho, jak vane vítr. Bohužel je to poměrně nepřenosné umění, takže si to musí každý zkusit sám. Zase je to skvělá příležitost zkusit si to, prostě si přiberete další lovecký den a i bez loveckého úspěchu se naučíte něco nového.


Treestand je klasika, prostě vylezete na strom s nějakou sedačkou na vhodném místě a čekáte, výhoda je, že nemusíte řešit směr větru, nevýhoda je nutnost maskovat se poněkud lépe vzhledem k tomu, že stromy tam v sezoně neoplývají hojností listí a zvěř poněkud více myslí stran nebezpečí ve 3D. Ideální je tedy hejkal, či alespoň maskovací síť. Tady však pozor aby jste byli i s maskováním schopni neslyšně ovládat luk.


Ukryt je v afrických podmínkách nejčastěji maskovaný stan ve tvaru krychle, postaven na příhodné místo, což obvykle znamená u napajedla. Taky se lze setkat s celou zemljankou se střílnou či prostým valem z větví a jistě to není výčet konečný. Nejvíce problematický je nedostatek místa stran manipulace s lukem a hledání ideálního úhlu výstřelu z nevelké střílny. Zrovna pro tenhle typ střelby je nadmíru důležité nacvičit si nátah a střelbu ze všech možných nestandardních poloh. Sice tam většinou sedíte na židličkách, ale to vůbec neznamená, že z nich budete i střílet. A opět platí mít zakrytou kůži. Jeden odlesk a zvěř je pryč.


A konečně střelba z auta. Antilopy nemají takovou hrůzu z aut, záleží jak který druh a taky na denní době, ale zažil jsem třeba skupinu blesboků, které bylo třeba vytroubit, aby uhli z cesty. Vzhledem k „férovosti" při lovu lukem to nemohu moc doporučit, ale alternativou je použít auto jen k dopravě a střílet ze země, a tenhle způsob se mi líbil nejvíc. Jedete, vidíte zvěř, nepozorovaně vyskočíte, došouláte do ideální pozice a vystřelíte. Nemá to takovou úspěšnost jako třeba treestand, ale je to akční, rychlé a přitom slušně obtížné.

Pozor! Nestřílejte na pohybující se zvěř. Přišel jsem na to tím horším způsobem a jen kombince štěstí, ultimativních hrotů a dobrého odhadu zajistila, že mnou lovená Impala zbytečně netrpěla. Když si předsadíte záměrný bod s tím, že si do něj antilopa nakráčí. Může to fungovat, ale taky může při zvuku výstřelu ztuhnout nebo odskočit.

Další specifikum lovu v Africe jsou vzdálenosti. Jistě, v případě posedů určujete pravidla do značné míry vy, ale obvykle počítejte s delší vzdáleností, než je zvykem. Doporučuju trénovat hlavně na 30-40m, což ovšem neznamená, že menší vzdálenost byste měli zanedbávat. Spousta úkrytů je ve vzdálenostech 15m od napajedel. Víc už nemá moc smysl, vzhledem k reflexům zvěře, bych si na delší vzdálenosti střelbu odpustil.


Pro informaci na jaké vzdálenosti jsem střílel já:

  • Blesbock 28m
  • Impala 30m
  • Prase bradavičnaté 40m
  • Kudu 45m

Zpětně musím říci, že střílet na Kudu na takovou vzdálenost bylo špatně a příště se toho vyvaruju a to prase bylo výsledkem znamenitých podmínek, jinak bych to taky zabalil.

S tím souvisí problematika odhadu vzdálenosti. V té buši to odhadnout lze, tu více tu méně. Ale u otevřených ploch na to zapomeňte, nemáte se tam čeho chytit, ani velikosti zvířete, neb rozsah velikostí téhož druhu je obvykle značný. Problematické je taky použití range finderu v případě střelby z auta a koneckonců i kdekoliv jinde neb vás to stojí čas a potencionální hluk. Naštěstí PH jsou většinou vybaveni měřičem vzdálenosti a fungují jako jakási obdoba armádních spotterů. Prostě vám dají vědět jaká je vzdálenost, nehledě na to, že vám hledají cíle. Vzhledem k potřebě ticha se výsledek často ukazuje lovci na prstech.

Problematické jsou rovněž všechny překážky. Buš je v podstatě hromada větví, ujistěte se proto, že při výstřelu nehrozí, že o nějakou zavadíte.

A ještě jedna věc stran treningu. Ověřte si, jak vám to střílí na extra krátkou vzdálenost. Dva metry, vy stojíte a míříte na terč na zemi. Může se stát, že bude třeba zvěř dorazit a vzhledem k choulostivosti celé akce není na škodu si to nacvičit.

 

Co s sebou


Luk
, čím silnější tím lepší. Držel bych se alespoň na 60 librách v případě antilop. Nejde tak ani o energii jako spíše o rychlost, v případě takto lekavé zvěře je prostě žádoucí přepravit šíp od střelce ke kořisti co nejrychleji. Vážně, ty potvory jsou jak pružiny, vždy připraveny zdrhnout. Optimum je rychlý, 70 liberní luk. Je třeba věnovat pozornost utlumení, nikde nic nesmí cvakat, celé šípové okno je vhodné olepit filcem, takové ty samolepící dorazy na nábytek, prodávané v kutilských potřebách jsou zvlášť vhodné.

Rozhodně doporučuju stabilizér. Ne tak pro vyvážení, jako spíš pro tlumení vibrací.

Zaměřovač jaký kdo uzná za vhodné, já měl jednopin Pursuit a byl jsem zpokojen i při šoulání. Jen jedna věc. Není úplně dobré mít stupnici či piny po, dejme tomu, 5 metrech, lepší je mít mířidlo přehlednější s tím, že tu lehce nadsadíte, či podsadíte. Ale neberte to jako dogma. Co komu vyhovuje...


Šípy. já osobně jsem na doporučení zvolil Easton FMJ s patřičným spine a 2" křidélka Blazer, lepená v Helicalu. A byl jsem naprosto spokojen. Při váze 495gr. Je to optimální šíp i na lov těžších antilop. Můžete však použít jaký šíp chcete, jen držte váhu nad 450 ideálně však kolem 500gr. Výše se už dostáváme do bolestivého kompromisu váha/rychlost. A nekonečných válek na internetu o tom, jaká váha je na co ideální. Kalkulujte však taky trochu s vyvážením, řešení není dát na extra lehký karbon extra těžký hrot.

Nedoporučuju rovné lepení křidélek, mějte offset, nebo nejlépe helical. Protože i když používáte mechanický hrot, tak není tak čistý jako cvičný a hrozí určité ovlivnění letu střely. Dobrá stabilizace je tedy na místě.

Lovecké hroty. Věčnou volbu, jestli použít hroty mechanické, nebo pevné docela dobře řeší africká realita. Na některou zvěř, typu bůvol, prostě musíte použít fixní hroty pro co největší průbojnost. Když pomineme tyhle extra tuhá zvířata, je na místě zaměřit se na co největší poškození, což jsou obvykle velké otvíráky. Ne že by se nedalo lovit i fixy a třeba takový oryx je docela tuhé zvíře, ale s moderním výkonným kladkovým lukem není důvod vzdávat se výhod velkého mechaniku.

Osobně jsem používal hroty Rage X-treme a zcela upřímně si nemyslím, že v případě antilop existuje něco lepšího. Porážecí účinnek je dechberoucí, ty louže krve jsou v tomto velice výmluvné. Tahle vlastnost může zachránit i méně povedený výstřel neb při rozpětí 2,3" je velká pravděpodobnost, že se přesekne něco důležitého. Vše, co jsem střelil padlo velice rychle pár metrů od místa zásahu. Dále bych vyzdvihl totožné chování jako u cvičného hrotu. I průbojnost je velice dobrá a jsem přesvědčen, že při použití s vhodným lukem a šípem je více než dostatečná pro všechny druhy antilop.


t 4


Co se týče množství měl jsem s sebou na lov 4ks zvěře 9ks šípů a 6ks loveckých hrotů a toto množství se ukázalo jako dostatečné jak pro lov tak trening.

A teď co potřebujete na vlastní lov... Vlastně skoro nic. Měl jsem luk se založeným šípem, druhý šíp (náhradní/dorážecí/pro lepší pocit) jsem měl zastrčen v zadní kapse, mobil pro případ focení, popruh s háčkem na zavěšení luku a hlavu omotanou barracudou (taková síťovaná šála). A to je opravdu absolutně všechno co potřebujete. Na opasku se mi ještě houpal lovecký nůž, ale naprosto zbytečně. Ač nebyl nějak velký, tak mi jenom překážel. Příště si vezmu jenom nějaký zavírák pro lepší pocit, cokoliv jiného nemá moc smysl. Představa, jak se bráníte svým věrným bowiem rozzuřenému lvovi je sice pěkná, ale ne moc reálná.


Zbytek věcí, které jsem si s sebou bral z chaty, byl v takovém malém batohu přes rameno. Měl jsem na něm pověšen držák se šesti šípy, z toho jeden s cvičným hrotem (pro případ potřeby nástřelu) a jeden s úderným hrotem (pro případ šance odlovu místního ptactva), uvnitř jsem měl litr vody v čutoře, nějakou sušenku, nářaďové kleště, sadu imbusů, kus serving a D-loop šňůry, pár elektrikářských stahováků (ty se obzvlášť hodily), lepicí pásku, druhou baracudu, pas a tlusté termotriko s dlouhým rukávem. A nic víc jsem nikdy nepotřeboval. Tohle zavazadlo jsem měl většinou v autě nebo úkrytu. Nešoulal jsem s tím, i když bych mohl, jenom nebyl důvod.

Z dalších věcí bych jen zmínil dvě sady oblečení na lov, v sezoně tam prší tak málo, že nemá cenu něco s sebou na takovou eventualitu tahat. Teploty jsou tam poměrně lidské, kolem 25 přes den, ráno je však docela kosa. Samozřejmě záleží, kdy tam jedete. Dále nějaké to nářadí na údržbu luku, rozhodně nějaký jetý kartáček na zuby pro čištění kladek a mířidel, neb prach je tam všudypřítomný. Dostatek cvičných hrotů a takový ten vytahovák šípů, protože je rozhodně na místě ověřit si nastřelení před samotným lovem. Rozhodně přibalte sluneční brýle a nějaký krém na opalování, slunko je tam vážně ostré. Něco na maskování, v mém případě dvě barracudy, které mohu doporučit jako dostačující pro většinu situací.

Samozřejmě když tam jdete lovit z treestandu, vemte si pro tento druh lovu vše potřebné, ale konzultujte to s PH.

 

t 1 t 2

 

Upozorňuji, že v JAR mají jiné zásuvky než v Evropě. Je vhodné se informovat jestli je na místě k dispozici vhodná redukce.

Co je třeba vyřídit


V dostatečném předstihu dejte vědět nějaké firmě, která to zprostředkovává, že chcete přijet a ulovit si to a to. Dohodněte se na ceně, platbě, termínu, a ptejte je na cokoliv co vás napadne, i kdyby to byla sebevětší blbost. Vyžádejte si zvací dopis.

V součinnosti s vyjednáváním termínu si najděte vhodný letecký spoj do Johannesburgu. Informujte se, jak to mají vaše aerolinky a tranzitní země s převozem luku a loveckých hrotů, většinou chtějí vyplnit formulář, který vám zašlou na vyžádání přes mail.

Rozhodně se pojistěte. Pojištění na lov lukem v Africe není zrovna ve standardní nabídce většiny pojišťoven. Dělá to určitě Česká Pojišťovna a Uniqa, u které jsem se nakonec pojistil.

JAR nemá v současnosti nějaké nutné očkování, ale být očkován proti žloutenkám není na škodu. Malárie se tam reálně vyskytuje poměrně málo, ale je na místě se poptat PH, jestli není vhodné zásobit se antimalariky.

Potřebujete pas, zvací dopis, povolení k přepravě luku od aerolinek, papíry od pojišťovny a není od věci si zjistit a někam napsat čísla na PH a ambasádu.

U všeho si udělejte pár kopií. A hotovo. Nyní zbývá jen trénovat a čekat na den D.

Další díly (deník) budou brzy následovat ....

Ratte.


disbut2