Menu

Pár poznatků na závěr

Jedno staré české vojenské rčení říká, že „mladý voják .. hotový kok*t“.

Volně přeloženo .. bez zkušeností to jde ztuha a s chybami. Pokud to někoho zajímá, možná se mu budou hodit následující poznatky. Věci, které se mi osvědčily, nebo mi naopak chyběly :

Harnessy

Harnessy - bezpečnostní postroj, který na sebe navlečete a uchytíte ke stromu. Ke stromu, na kterém sedíte (o který je opřený váš treestand). 

To, že jsem nic podobného na sobě neměl, považuji za největší pitomost, které jsem se na tomto výletě dopustil. Chápu, že „větším klukům než jsem já“  může podobná věc připadat zbytečná nebo dokonce zbabělá. Myslete si co chcete. Ale je to něco, co vám může zachránit život. Nebo zdraví. Ono spadnout z 5 metrů (či dokonce víc) není zrovna dobrý nápad. A lidé umřeli, nebo se zmrzačili, pádem z menší výšky.

Stačí málo. Smeknutí. Nepozornost. Zadřímnutí. 5 hodin je dlouhá doba.

Navíc, já harnessy mám ke svému šplhacímu posedu. Takže mi leží doma. A to, že jsem si je s sebou nevzal, svědčí o jediném – jak moc jsem tento aspekt nedomyslel. Příště jdou do kufru bez jakékoliv diskuze. 

Výrobců je více. Já osobně mám výrobek firmy Hunter's Safety System  

Podložka na sezení

Zapomněl jsem, nebo přesněji úmyslně jsem si sebou nevzal podložku "pod zadek". Přiznám se, že jsem si na ni občas při 5 hodinovém sezení, na kovovém roštu sedačky, vzpomněl. Naštěstí mi to zase tolik nevadilo, ale příště bych si ji s sebou asi vzal. Každý kousek komfortu navíc, je docela důležitý.

Kobercová páska

Lepící kobercová páska se skvěle hodí např pro stažení rukávu volnější bundy tak, aby se vám o něj nemohla při výstřelu zachytit tětiva. K dostání je v docela rozumných barvách - hnědá nebo zelená. Ocenil jsem ji nejenom já, ale i někteří kolegové. Navíc samolepící páska má další využití ... záleží jen na vašich potřebách a fantazii.

GPS

v lese, kde prostě není na každém druhém kilometru nějaká silnice nebo přímo vesnice, bych bloudit rozhodně nechtěl. A v rovinaté krajině nenajdete žádný záchytný bod. Jsem názoru, že se podobná věc (byť je jako záloha) hodí. Já ji s sebou nevzal. Naštěstí jsem ji nepotřeboval. Příště bych ji raději měl s sebou.

Provaz na vytahování (luku, batohu, čehokoliv)

pochopitelně můžete na treestand vylézt s kompletním vybavením, ale je to zbytečně složité. Je jednoduší vysápat se nahoru, usadit se, vše si nachystat a pak si luk v klidu vytáhnout. Mně dobře posloužilo 10m tzv. „paracordu“ – padáková šňura. Tenká, unese velkou váhu a je úžasně skladná. Na konci uvázaná karabinka, kterou jsem zacvakl do smyčky D-loop. Moje rada zní - udělejte si provázek mnohem delší, než si myslíte, že budete potřebovat.

Dalších X metrů paracordu

Na volné použití. Na rozřezání. Hodí se na všechno, co vás jen napadne. Vyrobíte z ní různé smyčky, držáčky, poutka apod. Když s sebou budete mít taky dvě nebo tři karabiny, pak jsou vaše tvůrčí možností téměř neomezené.

Držák na luk

většinu času jsem sice měl luk na klíně, v pohotovostní poloze. Nicméně jsem uvítal možnost občas luk odložit. Bezpečně někam zavěsit. Pochopitelně, první co vás napadne, je využít nějakou větev. Ale já skoro nikdy žádnou vhodnou větev ve svém okolí nenašel.

hipclipNamísto toho jsem použil držák od firmy ThirdHandArchery (používá se hlavně k nošení luku na opasku). Doplněné o smyčku z paracordu, kterou jsem navlékl na okraj treestandu. Umožnilo mi to odložit si bezpečně luk na tak dlouho, co jsem potřeboval.

 

Quiver upravený pro zavěšení

normálně mám quiver (držák šípů) připevněný na luku. Ale upřímně, pokud sedím na jednom místě, proč mít na luku další zátěž navíc?  Další věc, co zavazí. K čemu jsou mi při takovém způsobu lovu na luku další 4 šípy ?

Některé quivery mají na sobě právě pro tento účel poutko. Odmontujete a pověsíte.

Můj quiver ale nic takového nemá. Odmontovat jde sice lehce, ale nic na pověšení na něm nenajdete. Musel jsem docela improvizovat. Doma, pomocí vrtačky a kousku paracordu bych to vyřešil (a taky po návratu vyřeším) rychleji a elegantněji.

Dálkoměr

vzhledem k tomu, že vzdálenosti sedačka-vnadiště se pohybovaly vždy do 20m, se dálkoměr jeví jako zbytečný. Já osobně mám první pin mířidel použitelný pro vzdálenosti od cca 7m do cca 20m, s lehkým nadsazení i do 25m.

Nicméně pokaždé mě uklidnilo, když jsem si vzdálenosti znovu přeměřil. Znovu a znovu jsem si proměřil pařez tady, barel támhle a tu vzdálenou větev tam vzadu. Znovu a znovu jsem si stanovil oblast, která je pro můj luk v rámci prvního pinu. Dalo mi to o něco víc klidu. Eliminoval jsem další věc, nad kterou jsem pak už nemusel pochybovat a mudrovat.

 

QuickFletch

křidélka Blazer na teplem smrštitelném obalu. Jednoduchá a NAPROSTO dokonale funkční náhrada klasicky lepených křidélek.

Vzal jsem je s sebou bez jakékoliv předchozí zkušenosti, jen tak „pro strýčka příhodu“. A použil jsem je, když zoufale nedostačující terč likvidoval mé pracně olepené šípy. Za 10 vteřin jsem měl vyrobenu náhradu, která se navíc ukázala jako téměř nezničitelná. Skvělé. Za mně osobně 1* a budu je brát s sebou pokaždé, když někam pojedu.

Pro zájemce více informací na stránkých výrobce New Archery Products

 

Lovecké hroty

vezl jsem s sebou dva typy. Fixní čepele NAP ThunderHead a otevírací „mechanické“  NAP Spitfire Edge.

 

thunderhead  SpitEdge
Fixní hroty NAP Thuderhead Mechanické Spiftire Edge 

 

Přestože jsem zastánce otevíracích hrotů, zde jsem trošku váhal.

„Fixy“ jsou spolehlivější, nemá se co pokazit, vydrží víc. Ale ... přestože mám vyzkoušeno, že mi létají i na 40m stejně jako cvičné hroty .. tak ... přeci jen .. jsou o něco záludnější ... stačí pokazit výstřel, strhnout ránu a .. mohou se vydat trochu jinam.

Mechaniky jsou v tomto tolerantnější. Otevřené mají také větší průměr. Ale zase nemusí být tak průrazné (teď se bavíme o zásahu VELKÉ kosti). Těžká volba. Každý den jsem v ruce obracel oba typy hrotů a přemýšlel.

Nakonec jsem pokaždé zvolil mechanické (otevírací) Spitfire. Jejich použití se nakonec v praxi ukázalo jako naprosto bezproblémové. Hrot zafungoval přesně tak jak měl. Dobrý let, spolehlivé otevření. Dokonalá penetrace. Šíp prošel skrz a následně se zaryl docela hluboko do země. Všechna tři ostří zůstala na svém místě, myslím že bez problémů dál použitelná. Hrot i po zásahu vypadal naprosto funkční. Velmi výrazná stopa barvy se snadným dohledáváním. Medvěd zhasl (předpokládám) do několika minut po zásahu.

Pro mě osobně jsou Spitfire Edge hroty, které budu rád používat i nadále. Vlastně nemám jediný důvod zkoušet nějaké jiné mechanické hroty od jiných výrobců.

Jen podotýkám, že obě varianty hrotů jsem s sebou měl v jak "ostré lovecké" podobě, tak i několik kusů určených výhradně pro trénink. S ostrými hroty nikdy nestřílím do terče !

 

Servisní kufřík

Pokud by to někoho zajímalo, zabalil jsem s sebou na cestu nějaké servisní náčiní. Většina z toho nebyla naštěstí vůbec potřeba, protože se nikomu nic nerozbilo a vše fungovalo. Nicméně jsem s sebou "vláčel" :

  • multifunkční "bazmek" Leatherman - obsahující kleště, nože a nějaké šroubováky
  • univerzální sadu imbusových klíčů pro luk
  • vytahovač šípů z terče - ten se hodil moc při "dolování"  šípů z polystyrenových desek
  • mazání na tětivu - tu jsem používal denně 
  • přenosný bowpress Bowmaster
  • náhradní tětivu a lanka pro můj luk (staré, které jsem cca před půl rokem sundal z luku a vyměnil za nové)
  • serving šňůru - na opravu omotávek atd, instalaci PeepSightu, NockPointu atd .. 
  • náhradní PeepSight
  • náhradní šňůru pro výrobu nové D-loop smyčky - asi půl metru.
  • malé plastové vodováhy pro případ, že by bylo potřeba instalovat smyčku D-loop na nové místo - nový NockPoint
  • "string separator" - jednoduché "udělátko", které pomáhá rozdělit prameny tětivy a instalovat např. PeepSight
  • náhradní Nocky
  • náhradní světlo do mířidel a náhradní baterky do něj
  • náhradní release - mám naprosto stejný typ, který běžně používám. 

 

 Byť to tak asi nevypadá, vše výše uvedené se mi vešlo do malého kufříku, který jsem bez problému nacpal do cestovního kufru mezi různá trička a ponožky atd. Zabralo to minimálně místa a dávalo mi to "jakous takous" jistotu, že bych mohl zvládnout základní servisní zásahy. Naštěstí nebyly potřeba. V podstatě to samé hodlám s sebou brát i na případnou další cestu.

  

<< Předchozí

H.


disbut2