Menu

K tomuto článku mě inspiroval náhodný výsledek, který na mě vyskočil při hledání za pomoci "strýčka Google". Narazil jsem na článek na http://www.saveafricananimals.org s titulkem Lov lukem - zlo, které způsobuje cca polovinu nesmrtelných zranění. Po jeho přečtení ve mně zůstal docela špatný pocit. Ne proto, že autor s lovem zvěře nesouhlasí, to je jeho názor a já mu ho neberu, ale proto, že v textu je spousta nesmyslů, polopravd a lží - opravdu nevím, zda je autor jenom hloupý (bez urážky) - tedy o této problematice prostě nic neví, nebo prostě cíleně a účelově lže.  

 

Předesílám, že tento článek nemá být obhajobou lovu zvěře. Nekladu si za cíl přesvědčit někoho, komu se lov a zabíjení zvířat zdá odpornou věcí, že to tak není. Že je to parádá. Chápu, že každý má právo na vlastní názor a já mu jej nehodlám brát ani jej měnit. Každý jsme jiný a každý z nás má na různé věci různý názor. Mohli bychom taky diskutovat zda je morálnější zabít zvíře chované cíleně na maso, které strávilo celý život zavřené v nedůstojných podmínkách nebo zvíře divoké, které mohlo prožít volný a svobodný život. Mohli bychom, ale nechci. Není zde na to v tuto chvíli ani prostor ani chuť. 

 

To, co bych rád probral jsou zjevné nesmysly uvedené ve výše zmíněném textu. Chci prostě uvést některá fakta na pravou míru. Závěr si budete muset udělat sami. 

1. cca 50% nesmrtelných zranění ?

Opravdu netuším co má autor na mysli termínem "cca 50% nesmrtelných zranění" či jak se k tomuto číslu dostal. Už použití alibi v podobě zratky "cca" ukazuje, že si tím není moc jistý ani on sám. Ano, je mi jasné, že jako nesmrtelné zranění bude označeno zranění zvířete při "špatné ráně" - při výstřelu, který mine primární cíl - oblast, kde se nalézají životně důležité orgány (nazýváno jako "komora"), kde zásah má fatální následky. Špatná rána je špatná rána a stává se všem lovcům - ať loví lukem, kuší, puškou, kulometem, dělem prostě čímkoliv. Není mi ale jasné kdo a kde a jak tyto špatné zásahy počítal ? Nějak si nedovedu představit, že lovec ohlásí špatnou a tudíž nesmrtelnou ránu telefonem někam na ústředí a tam si řeknou .. ááá a už je to 51% ... to je dneska hrůza ... 

Navíc, spousta špatných ran končí prostě tak, že zvíře úplně minou. A často je v takových přápadech velmi obtížné rozpoznat, zda rána zvíře zcela minula nebo zasáhla ale špatně. Zvíře prostě odkočí a je pryč. A teď co ? Máme hlásit na ústředí další nesmrtelné zranění nebo ne ? 

Dovolím si závěr, že spojení slov "cca 50% nesmrtelných zranění" je prostě jen řečnický obrat použitý tak, aby čtenáře vyděsil a donutil zaujmout patřičný - tedy odmítavý - postoj. Pokud se pletu a opravdu někde existuje věrohodná statistika založená na věrohodných číslech, pak se s ní rád seznámím.

2. Důkaz nepřesnosti - odkaz na video

Tento "argument" je snad největší masakr celého textu. Autor uvádí odkaz na Youtube - záznam World Cup (není to tedy mistrovství světa, ale o to tu nejde). Dovolím si ocitovat část:

".... Na prvním z nich uvidíte profesionální sportovce, kteří celý svůj život věnovali lučištnickému sportu. Na tomto videu vidíte 2 lučištnice na Mistrovství světa při boji o bronz. Přesto i takto trénovaní sportovci, kteří mimo jiné navíc střílí za ideálních podmínek (stojí v klidu a míří na nepohybující se cíle, které jim nemohou ublížit, ve výhledu jim nepřekáží větve, křoví, ...), mají pouze cca 50% úspěšnost při zásahu na nejžádanější oblast. To znamená, že pouze přibližně v 50% případů trefí na terči 10 (srdce, plíce), která se u živého zvířete rovná smrtelnému zranění. Je jasné, že minimálně 99% "lovců", kteří loví se šípy, nikdy nebude mít takovou mušku jako tito profesionálové. Z toho jednoduše vyplývá, že lovci budou mít více jak 50% střel mimo smrtelně zranitelná místa a lov těmito zbraněmi je pro zvířata zcela jasně nejkrutější ...

 

Achich, tohle snad autor opravdu nemohl myslet vážně ... takže pěkně postupně :

  • odkazované video opravdu ukazuje dvě špičkové lukostřelkyně, střílící z kladkového luku. To bezesporu.

  • Jenže .. tyto dámy střílí na vzdálenost 70m. Ještě jednou 70m a teď ještě slovy .. sedmdesát metrů !  

  • Žádný soudný lovec na podobnou vzdálenost netřílí a ani by ho to nenapadlo. Nenapadlo by to ani lovce nesoudného .. snad jen úplného idiota.Vzdálenost na kterou se "odehraje" většina skutečných loveckých výstřelů se pohybuje od 10m do 20m. Větší vzdálenosti jsou naprostou výjimkou a i ty nejdou za 30m, už proto, že k ulovení zvěře potřebujeme nejen přesnost ale i značnou kinetickou energii šípu, která se vzdálenosti klesá.  Pokud někdo tvrdí, že běžně loví na větší vzdálenost je buď lhář nebo blázen. Neexistuje reálný důvod proč lovit lukem na větší vzdálenosti. Krása bowhuntingu je právě v tom, že se musíte ke zvěři dostat tak blízko. Pokud chce někdo střílet na 70m vezme si pušku.  

  • Velikost "desítky" na terči oněch dam rozhodně neodpovídá velikost místa, které musíte zasáhnout, když chcete zasáhnout komoru zvířete. Nemám u sebe konkrétní terč, takže mohu pouze odhadnout, zle desítka zde bude něco kolem 6cm. Pro smrtelné zranění máte "k dispozici" oblast mnohem větší. Takže pro fatální zásah plně vyhovuje celá žlutá oblast a pravěpodobně i část červené. Z toho vyplývá, že zmiňované dámy by opravdu mohly lovit i na těch 70m. My ostatní ne a taky to něděláme. 

Pro objektivnější srovnání navrhuji jiné video. Např záznam běžného turnaje pořádáného firmou LancasterArchery letošní rok a kategorie seniorů. Tedy normální lidé pokročilého věku. Žádný Mistr světa nebo Olympionik. Střílí se na 20yardů (cca 18m) a žlutá část terče (je jiný než na 70m) má tyto rozměry : 

  • nejmenší vnitřní (11 bodů) má 2 cm
  • větší (10 bodů) má 4cm
  • největší žlutá (9 bodů) má 8cm
  • jen pro zajímavost - největší červená má 16cm - tedy pohybujeme se stále v oblasti velikost "komory" a tudíž smrtelného zásahu

Podívejte se jak střílí obyčejní pánové v letech na vzdálenost, která nejlépe odpovídá typické lovecké vzdálenosti. Zjistíte, že až na vyjímky "vytloukají" střed terče - pohybují se v oblasti 1 až 3cm. Tihleti senioři by mohli lukem lovit veverky a to ještě ve skoku.

Tolik k přesnosti střelby loveckým kladkovým lukem. Doufám, že to stačí ... nebo ne .. dodám ještě tohle ... povšímněte si, že naprosto zkreslený popis videa kromě jiného posloužil k "výrobě" 50% nesmrtelných zranění. Začíná se tedy lehce vyjasňovat, kde se to hausnumero z bodu 1 vzalo.

3. Video se lvem, který je zabíjen šípy a týrán k smrti

toto video se mi nepodařilo nalézt. Namísto toho jsem viděl trailer National Geographics o lvech obecně.  Krásné záběry. NIcméně ono popisované video není, takže těžko něco hodnotit.  Text popisující krustosti ale zůstal. No co už ... 

4. Fotky 3D terčů s komentářem - důkaz nepřesnosti

Autor nám předkládá několik fotek na kterých jsou 3D terče rozpíchané šípy. Stopy do šípech najdete všude a to je právě podle autora opět další důkaz nepřesnosti a pravděpodobně i další podklad pro oněch již zmněných "50% nesmrtelných zranění" 

Jen pro upřesnění - 3D terče jsou plastové terče v podobě zvířat. Jsou drahé jako prase. Tedy vykrmené prase. S ohledem na skutečnost, jak drahé tyto terče jsou (materiál, výroba), se většinou nevyrábí v živostní velikosti. Vyrábí se menší, než realné zvíře (předloha) skutečně je, A často o dost. Takže, můžete mít na zahradě figurinu jelena, který je tak 1:1 k vašemu většímu psovi. Netvrdím, že neexistují makety životní velikosti, říkám jen, že naprostá většina, se kterými se můžete setkat, jsou zmenšeniny. Není tedy divu, že se občas netrefíte tak, jak byste chtěli nebo očekávali.

Další věc - terče jsou terče a jako takové slouží k tréninku. Na tyto terče :

  • střílí i úplní začátečníci - takže není divu, že se občas pořádně netrefí
  • stříli zkušenější střelci z velkých vzdáleností - pro zlepšení svých schopností a taky pro zábavu - takže není divu, že se občas pořádně netrefí. Právě proto, že je to terč, si mohu dovolit zkoušet podobné experimenty, které by mě v praxi ani nenapadly.
  • se střílí, když se "ladí" vybavení ... mění se nastavení restu, mířídel, zkouší se nové šípy atd  - prostě se experimentuje. Takže není divu, že se občas pořádně netrefí.

 

Závěr ? Ukázat roztřílený terč a vydávat ho za důkaz nepřesnosti loveckého luku ? Ale notak ... nicméně to autorovi nijak nebrání aby z pohledu na roztřílené terče opět nevyvodil ono bájné hausnumero 50% nesmrtených zásahů. 

 

5. Střílet může každý a nepotřebuje povolení 

Na závěr textu autor uvádí následující informaci : ".... Tento mimořádně krutý způsob lovu by měl být zakázán. Když chcete řídít auto, tak také potřebujete projít autoškolou. Tito "lovci" ale nemusí umět opravdu nic. Pro Afriku jim stačí mít čím zaplatit za tuhle zvrácenou zábavu. Dokonce můžete koupit vašemu nezbednému dítěti léčbu, při které ho naučíte zabíjet zvířata. Některé safari firmy už mají najmuté dětské psychology kteří tvrdí, že vašemu dítěti může pomoct dostat se z problémů právě vraždění nevinných zvířat. Nebo naopak můžete své hodné dítě odměnit třeba k narozeninám tím, že mu koupíte zabití několika zvířat a strávíte s ním životní dovolenou.... "

K tomu asi tolik ... nemám osobní zkušenost jak to vypadá na profesionálním safari. Tedy když si objednáte ulovení konkerétního zvířete a dostanete průvodce - profesionálního lovce. Nevím, zda v takovém případě potřebujete nějakou licenci. Pravděpodobně ne, protože si vás před samotným lovem otestuje přímo průvodce. Podobní průvodci existujíi i u nás pro zahraniční lovce a pokud je mi známo tak ti rozhodně nenechávají své klienty, i když platí, ať si dělají co chtějí.

V ostatních případech mimo safari je výše uvedené tvrzení lež. V zemích, kde byl lov lukem postaven (nebo spíše vrácen zpět) na úroveň lovu palnými zbraněmi musíte mít loveckou licenci případně ještě navíc licenci lovce lukem. Tyto licence vydávají národní asociace a právě ty mají za úkol umožnit lov lukem jen těm lidem, kteří jsou toho schopni.

K infomaci, že existují psychologové doporučující dětem zabíjení zvířat se nebudu moc vyjadřovat, snad jen dodám že osobně tomu neveřím a že by mě zajímalo, kde podobný blábol autor našel, případně z jakého normálního textu to způsobem sobě vlastním do této zhovadilé podoby zkreslil. 

 

Co napsat na závěr ?

To je snad asi vše. Ještě jednou. Neříkám, že lovit a zabíjet zvířata je to nejsprávnější a že pokud to neděláte tak musíte začít a to hned teď. Mějte na to svůj vlastní názor. Můžete souhlasit nebo ne, vaše svobodná volba. Klidně se můžeme dohadovat a argumentovat zda ano nebo ne a proč. Ale nemělo by se lhát a když ano, tak jenom malinko a chytře a ne tak moc a tak blbě.

H.

disbut2