Menu

Že jsou naše lovecké kladkové luky silné, všichni asi víme. Jen si možná ne vždy úplně uvědomujeme, jak strašně silné doopravdy jsou. Jakou bestii to vlastně držíme v ruce. K napsání tohoto článku mě inspirovalo pár fotek, které mi o víkendu poslal kamarád...

Kámoš je na dovolené, na chalupě a pochopitelně má s sebou svůj luk. A trénuje. No a jak tak celý den střílí, vloudila se chybka. Co čert nechtěl, při jednom nátahu měl prsty položené na release jinde, než by správně měl mít. Výsledkem bylo, že jakmile luk naplno natáhl, prsty se neplánovaně dotkly spouště, release povolil, luk vystřelil a šíp vystartoval.

Vystartoval pěkně, ale trošku jinam, než bylo původně plánováno. A v cestě mu stál zahradní deštník. Taková ta klasická velká mrcha, kterou dnes koupíte v hobbymarketu. Velikánská potvora s nosnou konstrukcí vyrobenou ze železných jeklů. Na tom všem jakési syntetické plátno. Ještě doplním, že noha deštníku je volně uložena v trubce, takže celý deštník se může volně otáčet kolem své osy.

Náhoda tomu chtěla, že šíp při svém toulavém letu trefil jeden z těch železných jeklů konstrukce. Jen pro zopakování - je to kus docela festového železa. Žádný čínský hliník. Mohl po něm sklouznout. Celý deštník se mohl pootočit a šípu tak vlastně uhnout. Nic takového se ale nestalo. Šíp prostě nedal nebohému deštníku na nějaké úhybné manévry vůbec žádnou šanci. Prostě tím jeklem projel, jak kdyby byl z papíru. Jak máslem. Propíchl nebohý jekl durch, prošel téměř celý a zastavil se až o křidélka. A zůstal trčet propíchnutým plátnem deštníku ven.

Podle toho, co mi kamarád později popisoval do telefonu, se šíp při průniku tím jeklem tak rozžhavil, že to syntetické plátno kolem něj začalo doutnat. Na šíp se v první chvíli prý vůbec nedalo šáhnout. 

Až sem je to vlastně veselá historka. Teď ale přichází čas na malé poučení. Kamarád je naštěstí opatrný a střílí tak, jak se má. Tak, aby ostatní stáli vždy za ním. Ne někde bokem. Prostě aby před ním nikdo a nikdy a nikde nebyl. Přiznejme si, že tato pravidla asi všichni známe. Jen je možná ne vždy, úplně do detailu, dodržujeme. A náhoda je blbec, stačí málo a šíp vyrazí směrem, kam bychom to nikdy nepředpokládali. A nemusí se jednat jen o chybu střelce. Stačí prasklá tětiva, při výstřelu prasklý Nock .. je toho víc .. to vše může způsobit, že vystřelíte úplně jinam, než jste chtěli. Někam, kam by vás to ani nenapadlo. 

Tak dávejte sakra pozor, ať tam nikdy nikdo nestojí !

Podívejte se pořádně na ten jekl a představte si, co by takový šíp udělal s něčím živým.

Stačil by "blbej" pes nebo kočka :-(

 t umbr1 t umbr2  t umbr3 
 t umbr4  t umbr5  

 

K něčemu to ale prý bylo taky dobré. Svědkem celé události byl náhodou soused, starý myslivec. Ten do té doby horlivě zpochybňoval schopnost kladkového luku pro lov. Tvrdil, že je to sice pěkná věc, ale nemůže to mít prostě dost síly na to, aby to spolehlivě skolilo lovenou zvěř. Bezprostředně pro prostudování díry v jeklu prý pronesl několik nepublikovatelných slov, a naprosto změnil názor :-)

H.

Jen pro úplnost doplním pár technických detailů - luk Bear Motive 6, síla cca 65 lbs, nátah cca 27,6". Šíp Easton FMJ Lost Camo, cvičný hrot, 4" křidélka (asi AAE). Lepil jsem je já - podívejte jak drží :)


disbut2