Menu
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1

Téma: Délka mířidel. Delší nebo standartní délku ?

Délka mířidel. Delší nebo standartní délku ? 06. bře 2016 21:50 #1

Jen takovej dotaz k výběru mířidel. Jakou roli hraje i celková délka mířidla. Je to přesnější nebo jen více složitější zamířit když je mířidlo předsazené více pře dluk než ty standartní délky? Předpokládám že k více předsazenému mířidlu bude aj třeba menší průhled jak 3/16. ale zase se zmenší takovej ten prostor kolem pinu přes který je pak třeba huř vidět okolí ?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Délka mířidel. Delší nebo standartní délku ? 06. bře 2016 22:21 #2

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
řekl bych, že :

- čím dál budou mířídla, tím to bude přesnější .. sice ne o moc, ale teoreticky ano .. viz mířidla pistole .vs. puška
- čím dál budou mířidla, tím bude jejich hlava (scope) vypadat menší .. bude potřeba menší PeepSight aby se vzájemně ideálně zarovnaly-překryly

- čím dál budou mířidla, tím větší budou rozestupy mezi jednotlivými piny (u vícepinů) pro stejné vzdálenosti ... možné řešení u hodně rychlých luků(lehkých šípů), kdy už piny nejdou natlačit víc k sobě

- čím dál budou mířidla, tím hůře se to bude luk cpát do kufru, obalu apod... a tím víc se budou mířídla zachytávat a budou dostávat "na prdel" při vyndávání ..

- čím dál budou mířidla, tím víc budou "na ráně" při pohybu v terénu, při odkládání luku atd ..

- pro volné experimenty je asi ideální tzv. "dovetail mount", kdy na luku je namontována pouze "hrazda" nebo taková ta tyč nebo jak tomu mám říkat a po ní mohou volně posunovat mířidla. Navíc to pak lze rychle sundat a nandat. Jen je třeba si dobře označit kde to bylo :-)

A jen dodám, že u některých výrobců je možné si tu hlavu mířidel (tzv. "scope") koupit větší nebo menší ..např. Axcel pro můj Accutouch nabízí hlavu X-31 a hlavu X-41, které se liší ve velikosti ..

Já jsem nad verzí s dovetailem přemýšlel, ale nakonec jsem zvolil klasickou montáž .. (kvůli možným konfliktům dovetailu s toulcem TightSpot, který používám) .. a pokud mají mířidla více montážních otvorů (což ta lepší mívají) pak volím vždy tu nejvzdálenější možnou (aby byla míříidla co nejdál) ... což ale u té klasické montáže nebývá žádný extrém.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Délka mířidel. Delší nebo standartní délku ? 06. bře 2016 22:42 #3

Vyzkoušel jsem oboje a dříve jsem taky ani moc nevěděl, kde a jaký rozdíl hledat, dokud jsem nevyzkoušel. S odstupem a taky vysvětlením od lidí, co byli mnohem zkušenější, jsem vyzkoušel obojí, tedy jak pevné krátké a cenově o dost levnější, tak až po mé dnešní Spot Hogg Hogg It. Mám dvoje a na jedněch large guard a na druhých small guard. Piny 0,19. Osobně mám o dost raději ty menší - small guard. Liší se pouze velikostí hlavy, kde jsou uloženy piny, jinak jsou absolutně totožné.
Oba jsou také na posuvné hrazdě, což je naprosto senzační věcička, které právě umožní, jak krátké, tak i vzdálené nastavení, kterým osobně dávám přednost. Dají se jednoduše zasunou a rychle vysunout na stanovenou stupnici, lehké rychlé a přesné nastavení v sekundě. Toto umožnuje bezpečně přepravovat.
Jinak co se týče přesnosti, tak na vzdálenosti nad 20m, je to jistě výhodou, mít mířidla dále.
Je to opravdu jako střílet puškou a pistolí bez zaměřovačů, jen muškou. Přesnější a jistější bude puška.
Jistou nevýhodou krátkých těch levnějších je, že dost často nemají stavitelné všechny 3 osy, což naopak posuvné většinou mají, proto jsou i tak drahé:-(
Délku vysunutých mířidel jsem nikdy nezaznamenal osobně jako nějaký problém, to bych se musel pozastavovat i nad stabilizátorem a šípem:-), ale je pravda, že mám kolegu, kterému to třeba vadí, tak to má každý jinak.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Poslední úprava: od nils.
 • Strana:
 • 1
Powered by Kunena fórum