Menu
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

Téma: Barebow - vyjasnění parametrů luku

Barebow - vyjasnění parametrů luku 19. srp 2018 20:38 #1

Dobrý den, s dotazem to nesouvisí, ale musím to napsat. Bowhunter web je prostě jedinečný a je dobře, že ho máme!

Luk budu používat na převážně terčovou a terénní lukostřelbu a možná na 3D lukostřelbu.

Mám skoro vybranou značku středu a skoro vybranou značku ramen. Ale co dál? Jak zjistím nebo změřím jakou pořídit délku středu a délku a sílu ramen? Každý, kdo tomu rozumí mi radí něco jiného. A při čtení na zahraničních diskuzních fórech se mi z toho ještě víc zamotala hlava. Nechci tady řešit kolik co stojí peněz.

Z toho, co mám skoro vybráno: Středy se vyrábí ve velikostech 25" a 27". Ramena ve velikostech 66", 68" a 70".

Předpokládám, že na výšce mojí postavy nezáleží - při dlouhém luku by mi mohlo například vadit, že si nemohu dalekohled podepřít ramenem luku. Teď vážně: Jaké parametry luku pro daného střelce jsou opravdu nejlepší? Může to tady někdo polopatě a správně vysvětlit? Nejlépe obecně.

Abych byl konkrétní pro případ, že obecného vysvětlení se nikdo nechopí: Střílím se starým barebow lukem, který má sílu 32 lb. Ramena mají délku 68" a střed má délku 25". (Mám ještě dřevěný reflexní luk, kterým také střílím a který má 62" a sílu ramen 40 lb.) Mám nátah 28,5" - ráno je to trochu jiný než večer. Nový luk budu pořizovat s délkou středu ???, délkou ramen ??? a silou ramen ???.

Děkuji předem za vysvětlení.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Poslední úprava: od pavelzhor.

Barebow - vyjasnění parametrů luku 26. čen 2019 12:06 #2

Možná s křížkem po funuse, ale tak snad pro ty co přijdou v budoucnu. Pokud se bavíme o barebow s použití string walkingu. Je třeba tam nějakým způsobem kompenzovat chybu v tilleru, který při pochodování po tětivě vzniká. Z toho důvodu se většinou volí luk nejdelší možný.

Co to znamená? Je to takový luk, který když napnu, tak se jeho ramena ještě uspokojivě rozbalí a budou fungovat, byť třeba s malým výkonovým úbytkem (vždycky je to kompromis něco za něco - pokud potřebuju i ten výkon, holt si koupím ramena o dvě libry silnější, než bych měl normálně).

Kolik to je?

Obecně vychází, že drtivá většina lidí by měla pro BB se SW použít luk dlouhý 70". Typická kombinace je 25" střed, long ramena. Ale jsou tu dva extrémy, které přichází v úvahu jen v minimu případů.

Děti a střelci s velmi krátkým nátahem menším než 26". Ti z tak dlouhého luku nedokážou svým krátkým nátahem dostat dlouhá ramena do efektivního záběru. Proto se volí luk dlouhý 68" (25" střed a medium ramena). S vybavením v tomhle případě není vůbec problém.

Může nastat i opačná situace, že střelci s velmi dlouhým nátahem chtějí využít toho, že luk do efektivního záběru v pohodě dostanou a chtějí ještě svojí chybovou toleranci na tiller trochu vylepšit. Proto je tu pro střelce s nátahem kolem 30" možnost použít luk 72". Na to je potřeba speciální střed 27", který ne každý výrobce nabízí a bežná dlouhá ramena.

Zhruba se dá tedy říct, že pro BB se SW se klasická tabulka délek 66 - 68 - 70 podle nátahu posouvá o dva palce. Tedy 68 - 70 - 72. Pokud nepoužívám SW a držím šíp mezi prsty, nebo pod lůžkem. Platí klasická tabulka délek.

Co se týče síly ramen a částečně i středu ve smyslu jeho váhy, tak tenhle parametr neurčuje střelec sám, ale výhradně jeho trenér podle aktuálního stavu zvládnutí střelecké techniky.

Podle mého názoru, by pro střelbu na typickou WA maximálku 50m měl průměrně silný muž, vystačit s lukem s efektivní silou 35 liber (síla kterou z luku opravdu vytáhnete, ne ta při nátahu 28", která je napsaná na ramenou). Začátečníci s lukem (tedy ti, kteří zvládli nácvik techniky "na sucho" a s gumou) by měli začít střílet s lukem kolem 24-26liber. U žen o 2 - 4 libry méně.

Tréning v terénu hned ze začátku rozhodně nedoporučuji. Dobře střílet se naučíte jen na rovině.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Strana:
  • 1
Powered by Kunena fórum