Menu
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Výběr šípu pro kladkový luk

Výběr šípu pro kladkový luk 04. bře 2016 19:29 #1

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
Admin: ... toto téma bylo založeno pro příspěvky z vlákna " Výběr kladkového luku 2016 ", které už tak trochu odbočily od tématu (začaly se zabývat výběrem šípu)

========

FoxArcher napsal: ...... snad bude dobrá i na A/C/C šípy které chci později používat. :) ...


dovolím si pouze malý komentář na téma "plánovaných šípů" (prosím brát s rezervou = jen jako osobní názor) :

- A/C/C jsou bezesporu jedny z nejkvalitnějších šípů, které může lukostřelec zvolit. A taky za ně zaplatí .. neb patří (pochopitelně) mezi ty nejdražší .. ale otázkou je, zda dotyčný lukostřelec opravdu tyto konkrétní šípy chce a hlavně využije ... pokud je střelec na špičkové sportovní úrovni (a má s ACC zkušenost) a chce tutéž špičkovou úroveň přenést na loveckou platformu, pak asi ano ..

- nicméně pro obyčejného smrtelníka jsou (možná .. dle méhou soudu .. třeba pro mě osobn ) šípy ACC až zbytečně dokonalou a předraženou volbou

- pokud dotyčný nalezl zalíbení obecně v kompozitech (karbon a hliník), což mu chválím, pak bych mu doporučil k zamyšlení jiný model od Eastonů, a to FMJ (Full Metal Jacket) ... také kompozit - karbon a hliník. Na rozdíl od ACC je ale "opačný" .. zatímco ACC má hliník uvnitř a karbon nahoře, FMJ má uvnitř karbon a hliník nahoře. Pro nás amatéry je to asi "fuk" ...

- osobně považuji FMJ za jeden z nejlepších loveckých šípů na současném trhu. Za rozumné peníze špičkový kompozitní šíp pro ty, kteří ví co chtějí a tedy kupují = bezpečnost při střelbě, zvýšená odolnost, zvýšená hmotnost, vysoká až brutální dopadová KE= průraznost (při střelbě ze silnějších luků) .. podstatné hlavně z loveckého pohledu ..

Osobně jsem si FMJ vybral před lety za základě vcelku detailní analýzy nabídky na trhu -vs- názoru uživatelů .. a nikdy jsem nelitoval. Až na pár testovacích pokusů jsem nikdy nekoupil jiný šíp a ani necítím potřebu. Naopak .. od té doby jsem na "FMJ víru" přivedl řadu kamarádů a naslouchajících kolegů a pokud vím, nikdo se na mě kvůli tomu nezlobil a nezlobí ... B)

- A/C/C jsem kdysi měl v "osobním plánu", ale po zkušenostech s FMJ jsem ztratil chuť se tím vůbec zabývat .. když to řeknu zjednodušeně .. pokud bude Easton vyrábět FMJ, já osobně nemám důvod kupovat (a ani zkoušet něco jiného) .... rád si občqs zaexperimentuji s jinými šípy (třeba superlehké daTorch, ale pro běžné použití tu mám stále FMJ)

- to že FMJ je populární produkt, ukazuje jeho další vývoj ... objevil se FMJ DeepSix (pro spec. hroty a inserty) a letos i nepatrně tlustší FMJ 6mm .. to vše ukazuje, že pro Easton je FMJ jeden z klíčových produktů .. což je dobře ...

OPAKUJI ... vše výše uvedené platí, pokud chcete z luku střílet kompozit a značky Easton .. pokud vám "stačí obyčejný" karbon .. pak je spousta jiných možností ... ale já už mám volbu mezi Easton ACC a Easton FMJ vyřešenou :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
Poslední úprava: od TWitko.

Výběr kladkového luku 2016 08. bře 2016 11:12 #2

Nejde než souhlasit...Zdá se mi to zbytečně "drahé střelivo" na začátek...šťastný majitel nového luku by si spíše měl koupit alespoň "tucet" až dva tucty levných PowerFlightů...a střílet a střílet...(5 ks pro začátečníka je asi málo).
Je to samozřejmě můj osobní pohled na začátek s kladkovým lukem...ale možná to bude velmi-velmi nadanému začátečníkovi stačit...
Rozstřílet drahé šípy na začátek je podle mě docela škoda...(přímo vyhozené peníze)
Chápu to prvotní nadšení z vybavení...ale po prvém nezdařeném výstřelu za 350-400,-Kč(cena 1ks ACC šípu) to je docela líto...
Ale to je pouze můj osobní názor...
Zdraví Wilikada B)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Poslední úprava: od Wilikada.

Výběr kladkového luku 2016 08. bře 2016 13:13 #3

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
přiznám se, že já začal téměř od začátku s již zmíněnými FMJ. "Téměř" znamená, že jsem asi první dva týdny střílel hliníkové Eastony, než jsem se zorientoval a provedl "životní FMJ volbu" B)

Důvodem byla hlavně nechuť po nějaké době po změny na jiný šíp "předělávat" luk .. což v případě přechodu na jiný šíp je asi nutnost - přeseřízení mířidel skoro určitě a možná i jemný tuning. Je pravda, že zničený FMJ (cca 10 USD za samotný šaft) bolí víc než nějaký levný, ale co už ... na druhou stranu zničit FMJ není zas tak jednoduché, jak se někteří bojí - ano, "díky" hliníkovému plášti je dokážete ohnout, ale rozhodně to není tak, že by se ohýbaly samy při prvním nešetrném použití .. jen je třeba hnát od terče "svinským krokem" začátečníky, kteří "čapnou" šíp za "prdel" a tahají to bokem, a pak moc často nestřílet mimo terč :-)

Jedinou aplikací, kde se použití FMJ zásadně vyhýbám je bareshaft tuning u zcela neseřízeného luku - tím, jak šíp letí úplně blbě a dopadne do terče (v mém případ hadráku) hodně bokem se často stane, že se šaft ohne. Proto dnes začínám bareshaft tuning s čistě karbonovými šípy a teprve poté, až je vše víceméně OK, nastupuje FMJ (pokud ho tedy majitel luku hodlá střílet). Než jsem takto "zmoudřel", odepsal jsem na jednom luku během pár minut 5 zcela nových FMJ šípů .. čímž se mi celý proces krápanek prodražil (s ohledem, že to byly moje šípy a tomu dotyčnému jsem to sestavení a seřízení dělal zadarmo B) ) .. holt za blbost se platí ... a přece moji blbost nebude platit nevinný člověk :-)

Nicméně se asi sluší dodat, že i když jsem příznivec težkých šípů (kvůli průraznosti), tak jsem před nějakou dobou zůstal naprosto "paf" z šípu Easton daTorch. Podotýkám, že se jedná o špičkový, celokarbonový šíp, který je velmi lehký. Kupoval jsem ho pro luk Mission Riot. Ten, protože to není žádný high-end, má nižší konstrukční IBO rychlost. A právě v kombinaci s velmi lehkým šípem lze tento "nedostatek" kompenzovat (podotýkám, že nejde o luk pro lovecké použití, takže mě tam nižší KE (dopadová energie) netrápila).

A když jsem viděl, jak s tím šípem střílí "obyčejný" Riot, tak jsem zkusil co bude dělat na mém Motivu 6 ... váhově to bylo docela na hraně .. něco malinko přes 5grainů na libru (zopakujme si, že 5gr/libru je doporučený bezpečností minimální limit ... jinak hrozí poškození luku) ... no a když jsem vystřelil, tak mi spadla brada. Ten šíp k terči neletěl. On se tam okamžitě objevil. Pochopitelně trochu přeháním, ale ta rychlost byla děsivá .. poznatelná prostým ookem. Prostě prásk a šíp byl v terči.

Byl jsem z toho tak nadšený, že jsem dokonce začal uvažovat o tom, že bych na daTorchy prostě přešel. Až skutečnost, že se nědělají v tuhosti, kterou bych potřeboval (.300), ale pouze v .330 (což je pro mě fakt málo) mě vrátila do reality. A pak také, že bych vyměnil tu rychlost (kterou vlastně nepotřebuju) za sníženou KE. Ale upřímně, mít luk především pro terčovou střelbu (3D) pak bych vážně uvažoval jak je se svým lukem "dát dohromady" B) .. pokud ale někdo potřebuje rychlý šíp a nevadí mu vyšší cena .. pak doporučuji se na Easton daTorch podívat zblízka :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
Poslední úprava: od TWitko.

Výběr kladkového luku 2016 10. bře 2016 15:23 #4

Argument "Rozstřílet drahé šípy na začátek je podle mě docela škoda...(přímo vyhozené peníze)" je s prominutím úplně mimo a pokud se to děje, tak je buď špatný trenér a pokud není trenér, tak bych diskutoval o příčetnosti samotného střelce. Logicky. Nemůžu si přece myslet, že když se netrefím na 30m, trefím se na padesát. Stejně tak jako neplavu hned dva kilometry pokud se sotva držím nad vodou, protože bych se utopil, tak nestřílím na 100m sotva natáhnu luk. Najdu si vzdálenost, která mi vyhovuje a trefím na ní terč každým šípem s tím jak jsem jistější a jistější, jdu dál a dál od terče. Pak nemám ani problémy se ztrátou šípů a můžu si hned z kraje koupit kvalitní. Na tom není nic složitého ... kromě toho, že někteří lidé mají utkvělou představu, že prostě musí dát tu semdesátku! A stejně jako každý musí sjet tu černou sjezdovku. Nu, sjet možná ano, ale lyžovat se na ní nenaučí...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 17. bře 2016 16:06 #5

Děkuji za skvělé postřehy a informace. ;)

Takže já už mám také jasno, určitě půjdu cestou pro FMJ.
Ale je tu jeden háček na který jsem z okraje narazil.

A to ten že FMJ nejsou jediný typ a já nevím který typ FMJ zvolit aby pasoval na mou zakládku :
Trophy Ridge - Sure Shot Pro Whisker Biscuit / Velikost : Medium do 0.320" inner.

Budu střílet na 55lbs a 29" nátah, takže spin cca: 400FULL METAL JACKET - http://www.eastonhunting.com/products/arrows/full-metal-jacket
DEEP SIX FULL METAL JACKET - http://www.eastonhunting.com/products/arrows/deep-six-fmj
FMJ 6MM - http://www.eastonhunting.com/products/arrows/fmj-6mmZajímá mě jaký je rozdíl mezi těmito třemi typy.
Děkuji za případné doporučení vhodného FMJ šípu pro mou základku a libráž. :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

better call FoxArcher :D

DJs life - https://www.mixcloud.com/FoxArcher/
Poslední úprava: od FoxArcher.

Výběr šípu pro kladkový luk 17. bře 2016 18:04 #6

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
Fox .. no Eastoni to v poslední době docela domotali, neboť v nabidce je více produktů velmi podobného jména. Zkusím říct co vím (si myslím) a vezmu to popořadě, jak jsi ty šípy uvedl :

1. Full Metal Jacket - je ona letitá, osvědčená klasika. Tedy to co jsem doporučoval já. Průměr šaftu je 5mm. Součástí dodávky jsou nocky (X nock) a inserty. Většinou si můžeš zvolit zda chceš "klasické závity" = tzv. X HIT insert, nebo insert typu Deep Six. Oba do šaftu pasují, jen v tom druhém případě musíš používat jiné hroty (se závitem Deep Six). Nebo se ještě dají koupit extra mosazné inserty typu X HIT, které váží víc (75 nebo 50 grainů, podle toho zda odlomíš takový malý ocásek nebo ne) a pasují do nich také "obyčejné" hroty (závit 8-32). Ale tyto mosazné se vždy kupují zvlášť. Ty alu X-HIT váží 16 grainů. Inserty typu DS váží 25grainů

Mimochodem k typu č. 1 existuje ještě jedna podvarianta a tou je FMJ Dangerous Game .. podle mě víceméně klasický FMJ, ale je težší a dodává se i ve spine .260 - je to šíp na těžkou africkou zvěř.

2. DS Full Metal Jacket - je starší šíp (ale rozhodně novější než 1) a využívá toho, že závit DS je subtilnější a vejde se to tenčího šaftu. Takže průměr je 4mm. Pochopitelně bude mít jiný typ nocků G Nock a budou do něj pasovat pouze inserty DeepSix G HIT .. a omezení na hroty s tímto závitem. Tento šíp jsem v životě neměl v ruce a ani necítím potřebu ;)

3. FMJ 6mm - je nějaká novinka, u které přiznám se, že ani nevím proč vznikla. Rozdíl je zřejmý - šaft je tlustší a má 6mm. Tedy pochopitelně má jiné nocky H a pasují do něj nějaké jiné inserty ST RPS, do kterých se ale dají šroubovat klasické hroty (závit 8-32). Ani s tímto šaftem nemám žádných zkušeností ....S ohledem na zakládku .. ty máš WB Medium. Když se lidi ptají zda pro FMJ (klasické) mají mít Small nebo Medium, dostávají odpověď že Medium je OK (viz diskuzní fóra), a že ta trocha volného místa nevadí, ale je spíš OK. Z toho mi (bez zkušeností z praxe a možností to ověřit) vychází, že kolečko MEDIUM by pro :

- šíp 4mm bylo už asi docela velké (???)
- šíp 6mm by se měl vejít v pohodě (asi)

Moje doporučení je - FMJ typ 1 a inserty typu X HIT - buď hiníkové, co jsou v dodávce, nebo ty mosazný, pokud máš potřebu zvyšovat váhu "na předku" .. a k tomu běžné hroty se závitem 8-32, neboť ty DS hroty jsou drahé a nabídka omezená (můj názor).

Co se týče prověření vhodného spine, udělám až budu u velkého počítače (kde mám potřebný SW) a budu mít čas. Pokud na to zapomenu, klidně se připomeň :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
Poslední úprava: od TWitko.

Výběr šípu pro kladkový luk 17. bře 2016 18:13 #7

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
ještě jsem zapomněl dodat .. DS FMJ (tedy var. 2) - 4mm se dodává ve spine .280

zatímco verze 1 - (tedy kromě Dangerous Game) končí u .300. Tohle je snad jediná věc, kterou tomuto modelu 2 závidím. Používám .300 a mám pocit, že bych snesl o malinko tužší šaft. Jenže .260 co má DG je už moc a nárůst váhy z DG taky nechci .. takže po 280 pokukuji a vzdychám .. nicméně to mě nepřesvědčí k nákupu těchto šaftů ..

protože už mám spoustu vybavení které by nepasovalo - svítící nocky mám ve velikosti X a hroty se standardním závitem ...

tedy i nadále zůstávám a stále doporučuji "klasické FMJ B)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro kladkový luk 18. bře 2016 09:45 #8

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
Takže co se spine (tuhosti) šípů týká .. níže uvedené výsledky vypadly z programu SFAX. Doufám, že jsem tam někde neudělal chybu, naházel jsem to tam narychlo. Luk Bear Escape .. protože nemám nejnovější verzi databáze, dal jsem tam namístoho toho Agendu 6 - bude to to samý .. stejný parametry, stejná IBO rychlost.. šípy Easton FMJ, síla nátahu 55# a délka nátahu 29". Olepení šípů jsem dal 3x Blazer po 6 grainech, ale to nehraje velkou roli, váha insertu je klasika 16grainů a nock je 9grainu (X nock). Něco málo na tětivě - Peep sight, Dloop , ale to nehraje téměř žádnou roli ...

Obr 1 = FMJ spine .400, délka šípu 28,5", hrot 100grainů

Podle toho vypadá ten šíp hodně měkký (podívej se na posuvník vlevo nahoře - už je dost posunutý směrem k WEAK. Což není dobře.

Obr 2 = FMJ spine .340, délka šípu 28,5", hrot 100grainů

namísto 400 jsem použil tuhost .340 - tady je to zase o něco tužší než je ideál, ale je to rozhodně lepší než být na "měkké" straně - pokud se bavíme o kladce. S tímto by šlo bez větších problémů žít.

nicméně jsem se to pokusil nějak dostat na optimum. Tuhost 400 je blbě, tam s tím nic neuděláme .. jedině hodně snížit váhu hrotu, případně zkrátit šíp (což už asi moc nejde) nebo ještě stáhnout libráž luku (což taky asi nejde).

Takže v každém pádě nutno vzít tuhost 340. A s ní se dá hrát ...toto je jedna možnost doladění - do šípu se dá těžší hrot 125gr a šaft se trochu prodlouží - třeba na 29". Tím šíp změkne a přblíží se optimu.

nebo .. druhá možnostNechal jsem hrot o váze 100gr (jednodušší a větší výběr) a vrátil jsem délku šaftu na původních 28,5", ale zvedl jsem sílu nátahu na 60lbs. A je vidět, že to pomohlo ..

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro kladkový luk 18. bře 2016 10:09 #9

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
ještě si dovolím dovětek .. s ohledem na výslednou rychlost šípu. Ona to při tech 55# není žádná "diskotéka" .. 256fps při 340 šípu (obrázek 2). Pochopitelně, že při zvyšování váhy hrotu a prodlužování šaftu (obr 3) se zvyšuje celková váha šípu, což se u toho luku promítne na dalším propadu rychlosti ... 250 fps (obr 3) .. nopak zvýšení nátahu (při zachování 100gr hrotu a kratšího šípu) dá hezčích 268fps.

Ono obecně .. ty FMJ jsou těžký šípy. Jsou lovecký a vyšší hmotnost je vítaná s ohledem na dopadovou energii (KE). Ale nejlíp spolupracují se silnějšími luky. Tak aby ta balistická křivka nebyla moc výrazná. To je cena za težší, průrazný šíp.

Jiná věc je, zda dotyčný takto těžký šíp potřebuje .. buď s ohledem na plnované použití (sport, lov) nebo na stávající konfiguraci (síla, nátah, atd..) podotýkám, že u té varianty 4 máme celkovou váhu šípu 465 grainů. Což je dost. Pokud to lítá ze 70lbs kladky, je to jedno .. té energie je tam přebytek, tak proč ji neposlat do těžkýho šípu. Ale pro slabší luky už je to možná plýtvaní špatným směrem .. Jen tak pro zajímavost jsem do poslední varianty (60lbs, 100grain hrot) dal namísto FMJ jiný šaft .. superlehký celokarbon Easton daTorch .. (spine .330)


Tohle je hodně zajímavý výsledek ... rychlost vyletěla téměř na 300 (to je v podstatě o něco víc než dělá moje 70lbs s FMJ o váze kolem 500gr),a byť je šíp hodně lehky (368grainů) tak díky vysoké rychlosti je dopadková energie obdivuhodných 72,8 .. což je v podstatě stejně, jako bylo při použití mnohem těžšího FMJ (obr 4).

Jen chci říct, že i když jsem zastánce těžkých šípů a FMJ zvlášť, možná je dobré promyslet to ze všech stran .. a kdybych byl na tvém místě (mluvím o síle nátahu), pak bych šel možná jiným směrem ... fakt nevím .. B)

Doplněno : jenom aby nedošlo k mýlce .. ten daTorch není žádná sportovní terčová tyčka, je to plnohodnotný LOVECKÝ šíp .. používá ho profi lovec Michael Waddell z Bone Collectors .. viz http://www.eastonhunting.com/products/arrows/datorch .. průmer má 6mm, takže by se ti do WB Medium vešel :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
Poslední úprava: od TWitko.

Výběr šípu pro kladkový luk 18. bře 2016 11:10 #10

Zdravím chlapi,

mrknul jsem na diskuzi a co z ní vyšlo.

Podle mě je to trochu na úkor tak trochu všeho. Tím mám na mysli, že dotyčný si koupil špičkový luk, rychlý a silný a teď z něj chce střílet pomalu a těžce...Proč??

Působí to na mě, jako bych si koupil Ferrari a jezdil s ním jen na dvojku a max. do 100km/h. Nač si potom kupovat takové dělo, když jeho kouzlo nikdy nevyužiju??

Nevím co bude hlavním předpokladem a důvodem pro výběr šípu, ale rozhodně bych šel cestou "Torch".
FMJ jsou bezesporu perfektní šípy, ale v tomto případě, mi přijdou, jako přestřelená volba a nevyužití potenciálu luku co nabízí. Taky bych jistě z vlastní zkušenosti nejprve doporučil nějaké levnější šípy, protože dozajista tato první sada bude dříve či později zničena a bylo by škoda experimentovat a seznamovat se se šípy a lukem hned s takovými šípy.
Co se týče spine, tak mi přijde 340 na 55lb celkem zbytečně moc tuhé, pokud fakt nejdu lovit a i tak, co jdu lovit??
Být dotyčným, koupím 6ks šípů, jako startovací, natrénuju, poznám, vyzkouším a pak jdu dál. Co když zjistím, že si dovolím klidně těch 60 a no problém? Nebo naopak? Závěr bych dělal až bych to vyzkoušel, nebo mu doma bude ležet kupa šípů, co nebudou pro jeho potřebu co k čemu.
Na závěr, je to můj názor, netřeba ho brát v potaz, ale chtěl jsem to nadhodit, protože mi to přijde užitečné vědět.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 18. bře 2016 12:04 #11

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405

Co se týče spine, tak mi přijde 340 na 55lb celkem zbytečně moc tuhé, pokud fakt nejdu lovit a i tak, co jdu lovit??


Dovolím si nesouhlasit s tímto bodem .. volba tuhosti šípu ani tak nesouvisí s tím, zda jdu lovit a co jdu lovit .. tedy že pokud do trénuji to pytle tak stačí šíp mekký a pokud na buvola, pak potřebuji tuhý.

Luk a šíp jedno jsou a šíp musí svojí tuhostí odpovídat luku a jeho momentálnímu nastaveni = množství energie, které se do šípu přenáší. Pokud bude příliš měkký, nedokáže tu energii rozumně absorbovat a poletí blbě (nebavím se o extrému, kdy už to šíp prostě "nedá" a rozletí se). Množství energie na něj bude moc velké a ten šíp se bude kroutit mnohem víc než by měl a než se sihne stabilizovat, je jinde než by měl být.

Já osobně dnes souhlasím s názorem (nevyyslel jsem to já B) ), že raději být HODNĚ na tuhé (stiff) straně, než málo na měkké (weak). Vzhledem k tomu, že kladkový luk "střílí šíp středem" (centershot) už šíp nemusí při výstřelu uhýbat tělu luku, jako to bývalo u tradičáků s mělkým šípovým oknem. Dokonce panuje názor (i když nevím, zda je úplně správný), že pro moderní kladkový luk nemůže být šíp moc tuhý. Ostatně někteří profi střelci střílí ze sportovní kladky (žádný extrém co se síly nátahu týká) šípy o tuhosti 0.100 ! Teď si nevzpomenu kdo to byl, ale někde bych to snad ještě dohledal.

Ten výpočet tuhosti vypadl z programu, který je k tomu určený a co vím tak funguje spolehlivě. Minimálně je mnohem, mnohem přesnější než jakákoliv tabulka, která prostě nemůže zahrnout všechny rozdíly v konstrukci luku.

k těm dTorchům .. souhlasím že je to špičkový šíp s minimálním tolerancemi na váhu i "rovnost". .. taky za něj dotyčný krvavě zaplatí - je jeden z nejdražších. Jen připomenu, že pokud by měl být určený pro kladku utaženou na 70lbs (což se může Foxovi časem stát), pak se svojí váhou (i v tuhosti .330, což je nejtužší a nejtěžší verze) nebezpečně blíží doporučené bezpečnostní hranici 5 grainů váhy šípu / libru nátahu luku .. a takový luk bude dostávat při střelbě pekelně zabrat ... Jednou či dvakrát jsem si dT střelil ze svého Motivu a byl jsem unešen rychlostí, kterou to letělo .. jenže .. potřeboval bych tužší šaft a ten není.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
Poslední úprava: od TWitko.

Výběr šípu pro kladkový luk 18. bře 2016 12:25 #12

Spine -

já používám stejný program a je opravdu povedený a velmi dobrý. Mě nepřekvapilo, že program našel tuhost 340 na 55lb, ale to, že jste určili zkrátka jen jednu volbu z obrovské škály šípů a firem a padlo to zrovna na FMJ dost specificky založené šípy. Proč nevyzkoušet jiné alternativy? Jsem si jistý, že tam bude jo z čeho vybírat a porovnávat a určitě to stojí za to. Obzvláště, když má dotyčný pořád čas na volbu.
Není to nic těžkého si hrát s údaji a zkoušet a porovnávat a pak se podívat na ceny za různé druhy šípů. Dotyčný bude velmi překvapen.
Jistě souhlasím, že je lepší být na stupnici tuhý než měkký :-) !!!
Jinak da Torch budou jistě skvělé šípy, ale bude je škoda na začátek, stejně jako FMJ dle mě.
Stáhnout zkušební a neplacenou verzi na týden a hned se ukáže spousta variant a směrů, to doporučuji.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 18. bře 2016 12:35 #13

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405

nils napsal: já používám stejný program a je opravdu povedený a velmi dobrý. Mě nepřekvapilo, že program našel tuhost 340 na 55lb, ale to, že jste určili zkrátka jen jednu volbu z obrovské škály šípů a firem a padlo to zrovna na FMJ dost specificky založené šípy. Proč nevyzkoušet jiné alternativy? Jsem si jistý, že tam bude jo z čeho vybírat a porovnávat a určitě to stojí za to. Obzvláště, když má dotyčný pořád čas na volbu.
Není to nic těžkého si hrát s údaji a zkoušet a porovnávat a pak se podívat na ceny za různé druhy šípů. Dotyčný bude velmi překvapen.
Jistě souhlasím, že je lepší být na stupnici tuhý než měkký :-) !!!
Jinak da Torch budou jistě skvělé šípy, ale bude je škoda na začátek, stejně jako FMJ dle mě.
Stáhnout zkušební a neplacenou verzi na týden a hned se ukáže spousta variant a směrů, to doporučuji.


Tak s tím, vzít v úvahu další možnosti = jiné šafty, nezbývá než souhlasit .. ono to celý vzniklo tak, že se Fox řešil jaký šípy. A já mu řekl, bez většího přemýšlení, ať koupí FMJ B) Což radím skoro každému, protože mě se na to v 99% případů ptají lidi, co je zajímá lovecká aplikace, mají špičkový luky, mají je dotažený "nadoraz" a většinou mají nátah kolem 29" = což vše dohromady znamená doslova nadbytek energie.

A tak mi v tu chvíli nedošlo, že bude střílet luk na #55 a možná ani nechce lovit atd .. no a až jsem se mu kontroloval tu tuhost .400 bude OK, tak mi začaly docházet souvislosti ..

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro kladkový luk 18. bře 2016 12:45 #14

Vždyť taky ano a to je to. Myslím, že tím dost překvapil, že udal libráž 55. Tím nechci tvrdit, že je to málo atd., protože zastávám názor, že méně je někdy více a tady to platí obzvláště. Než se prát s lukem a honit se za rychlostí a dělat chyby a ničit šípy.
Vím, že jste to myslel bezesporu dobře a i s tím souhlasím, jak jste to napsal na vysvětlenou k libráži a účelu.
O Vaší snaze nezištně pomáhat nelze polemizovat, takže to beru, že dobrá rada od zkušeného je k nezaplacení. Holt máme drahého koníčka :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 19. bře 2016 12:07 #15

Hromada informací a skvělé rady jsou k nezaplacení, děkuji mnohokrát za vyčerpávající odpovědi :)

Dle toho co jsem tady mohl vidět a toho jak moc "pokročilý" střelec s kladkovým lukem jsem :D


Jsem nakonec vybral na začátek : Easton Powerflight ve spinu 400 a délkou 30" s kterýma budu střílet ze začátku na 55-60lbs.
Pokud časem budu chtít střílet od 60-70lbs tak objednám FMJ ve spinu 340 / 30" a myslím že vše bude v pořádku.

Velmi podstatná věc je že Powerflighty mají tloušťku 7,5 mm a FMJ pouze 5 mm proto se mi zdálo 340 moc tuhé ale není tomu tak.

Jsem taky rád že jsem WB zvolil ve verzi medium protože small v inneru 0,300" by tam už skoro dřel :D měl by prostor navíc jen 0,1mm.
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

better call FoxArcher :D

DJs life - https://www.mixcloud.com/FoxArcher/
Poslední úprava: od FoxArcher.

Výběr šípu pro kladkový luk 19. bře 2016 16:21 #16

Dobrá volba a rozumné rozhodnutí, litovat určitě nebudeš a je lepší želet šíp za 100,- Kč než 300,- Kč a věř, že se to stane, jako každému z nás :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 19. bře 2016 21:03 #17

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
Ty PowerFlighty jsou prokletím tohoto národa :-) Kam se hnu, tam na mě "kouká" tenhle šaft .. B)
vážně .. nemám je rád, ale tím nechci říct, že jsou úplně špatný .. když jsem viděl kamaráda, co je střílí, jak spolehlivě zasahuje cíl a já se svými vyladěnými FMJ spolehlivě míjím .. došlo mi, že to šípama nebude :)

ad spine .. tuhost ... 400 je pro ten luk (víceméně) málo .. a je jedno zda jsou to powerflight, nebo ACC nebo FMJ nebo GoldTip nebo cokoliv.. tuhost je parametr tyčky, vlastnost .. nic víc nic míň. Ta 400 není úplně špatně, ale když už .. tak aspoň zkrátit na možné minimum, nebo použít lehčí hrot .. a tím ho alespoň trochu přitvrdit .. čímž mám na mysli, že už jsem viděl několikrát PW dodané z českých obchodů olepené ale nezaříznuté na původní "fabrické", nezkrácené délce .. což je snad 31 nebo doonce 32" .. a za tohle by se měly sekat pracky .. :woohoo:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
Poslední úprava: od TWitko.

Výběr šípu pro kladkový luk 21. bře 2016 18:44 #18

Ještě se zeptám. tyto plastové potvory. jejich význam, nebo k čemu to je dobré ?
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 21. bře 2016 20:20 #19

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
tohle je FOB .. nevim, ceho je to zkratka (pokud je to teda zkratka), ale nahrazuje to kridelka .. proste namisto lepeni kridelek, se tam navlekne tahlecta "hruza" ... uprimne .. nemam s tim zadne zkusenosti a ani je nehodlam ziskavat .. mne se to strasne nelibi .. ale pravda je, ze jednu dobu to bylo hodne popularni .. viz treba


a da se najit spousta dalsiho .. google "FOB arrow" treba ...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro kladkový luk 21. bře 2016 21:43 #20

Pokud vím, tak je to "Fletching Only Better" :-)

Já se musím přiznat, že po tom trochu pokukuju. Nejsem úplně spokojen s tím, jak koupím u nás olepené šípy a na druhou stranu na to jak rád si vyhraju s lukem, tak drbat se s lepením křidýlek se mi strašně nechce... A tohle vypadá, že funguje dost blbuvzdorně, lidi s tím i loví, nevýhoda je, že je to o něco těžší než klasická křidélka, takže to může trochu zamávat s FOC, ale myslím nic, co by se nedalo vyřešit.

Máte s tím někdo zkušenosti?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 21. bře 2016 22:11 #21

ale na toto budes potrebovat padaci rest

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 22. bře 2016 09:10 #22

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
ad FOB - no pokud by se mi něco takovýho objevilo na luku, tak to znamená, že jsem buď mrtvej nebo právě dodělávám. Za normálního stavu NIKDY .. to už budu raději střílet bareshafty ;)

ad lepení - lepení je "boží práce", hlavně když si zalezu do garáže a mám svatý klid. V televizi můžou dávat kdejakou volovinu, žena může bejt protivná, ale to mě nezajímá .. já si lepím a baví mě to B)

a pokud to fakt někoho nebaví, na trhu jsou takový ty "rychlolepičky", co nalepí 3 křidýlka zaráz. Já pro lepení Blazerů (pro kladku) používám Arizona EZ Mini (na webu je o to někde článek) a spokojenost .. za minutu je šíp hotovej (lepím vteřiňákem). Teď kámoš koupil podobný vehement od Bohningu (Tower) = dělá to to samý a je taky spokojenej. Opakuju, že to používám pouze pro ty krátký křidýlka .. mám taky větší verzi Arizony - zkoušel jsem s tím lepit 4" peří na tradičák a nic moc .. na tohle vytahuju starýho dobrýho Bitzenburgera.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro kladkový luk 22. bře 2016 10:37 #23

Bowic - jj, to vím, to je taky důvod, proč jsem to ještě nevyzkoušel, ale zrovna včera jsem potřeboval trochu poladit rest a tak mě ten whisker biscuit (mám z RTH balíčku samozřejmě tu nejlevnější verzi) vytočil, že nebude trvat dlouho a bude drop away :D

Twitko - a říkáš nikdy, protože se ti to nelíbí nebo protože ti přijde, že to bude špatně lítat? Mně to totiž esteticky nějak nevadí, naopak mi přijde, že je to takový zajímavě nekonvenční, takže bych to nechtěl jenom pokud by to stále za prd co se kormidlování týče...

A já vím, že spoustu lidí si lepení křidýlek užívá a je k tomu spoustu vychytávek, ale říkám, mě to nějak nenadchlo a kdyby se tomu dalo nějak rozumně vyhnout, tak bych se vůbec nezlobil :D

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 22. bře 2016 12:05 #24

Mne osobne sa to nepaci. A nieco co ma napada ...bude to zavazdat pri strebe na terc ak budes strielat viac ako1 sip, ak ti nahodou toto "tukne" o rest bude sa to spravat horsie ako klasika a nechcem si predstavit co by to mohlo spravit ak by si strielal pevny lovecky hrot a QADka by nepadla a strhlo by tu vrtulu dole (je to trochu prehnane ale nahoda je blbec).

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 22. bře 2016 13:31 #25

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
Farei .. tak ono to asi fungovat bude, protoze fanousci si to nemuzou vynachvalit. Taky proto se jim rika "fanousci", ze? :-)
Ne, funkcnosti bych se nijak zasadne nebal, i kdyz Bowic nastinil nekolik problematickych momentu ..

duvod proc to nikdy pouzivat nebudu je .. ze je to HNUSNY .. ne tohle mi na luk vazne nikdy ani nepachne :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
Powered by Kunena fórum