Menu

Pokud vám z vašeho luku létají šípy trochu jinam, než míříte, může se vám hodit tento návod na seřízení "stranové" chyby - tzv. „windage" ...


Poznámka : níže uvedený postup jsem již jednou popsal v článku „Kitchen Sink - Tuning luku ala Nuts&Bolts”, kde byl pouze jednou součástí většího a komplexního návodu.  A tím jsem danou problematiku považoval za objasněnou. 


Jenže, stále se, především u začátečníků,  setkávám s tím, že jim to není vůbec jasné. Že v tom mají zmatek. A na dotaz, proč si to nepřečetli na webu dostávám trochu nečekanou, ale vlastně docela logickou odpověď ve stylu :

... já jsem naprostý začátečník a jak jsem viděl něco o tuningu, tak jsem se do čtení toho textu raději ani nepustil. Možná někdy později ... 

.. já už něco málo vím, a článek jsem číst začal, ale jak jsem viděl něco o twistování tětivy, bowpressu, kroucení ramen, tak jsem čtení raději nechal ...

 

Je to vlastně pravda. Návod na stranové seřízení je v popisu tuningu Nuts&Bolts schovaný mezi jinými technikami. A protože zde popsaný návod je určený především začátečníkům, nebude asi od věci to pro ně vysvětlit ještě jednou. Samostatně. Možná i trochu více podrobněji.

 

Takže, o co tu půjde ?

Níže uvedený návod, postup je se bude věnovat pouze stranové korekci. V angličtině tzv. „windage“. Tedy co dělat, když šípy létají od cíle nalevo nebo napravo. Ano budeme zde řešit pouze odchylku VLEVO-VPRAVO. Nadále si dovolím pro Stranovou odchylku používat zkratku „SO"

Odchylka ve směru nahoru nebo dolů (tzv. elevation) je něco jiného a koriguje se jinak, nicméně mnohem jednodušeji a podíváme se na ni třeba někdy později v samostatném článku.

Jaké mohou být příčiny ?

Pokud právě teď kroutíte hlavou a říkáte si, že tady není co řešit, že náprava SO je přece jednoduchá – stačí pouze přenastavit mířidla, pak máte možná pravdu, ale taky ji mít nemusíte.

Důvodů, proč ke SO dochází je totiž víc. Naši pozornost si zaslouží asi tyto :

  • Špatně zvolený šíp – opravdu hodně měkký
  • Špatná střelecká technika 
  • Špatně nastavená délka nátahu

  • Špatně nastavený rest (zakládka šípu)
  • Špatně nastavená mířidla


Nejprve si v rychlosti projděme ty méně pravděpodobné – v seznamu jsou to první tři. Ve většině případů je sice SO způsobená buď špatně nastaveným restem nebo mířidly, ale je dobré vědět, že zrada se může někdy schovávat i jinde.

Nevhodný – příliš měkký šíp

I začátečník musí vědět, že pro každý luk je třeba vybrat šíp o správné tuhosti (tzv. spine). S ohledem na konstrukci luku, nastavenou sílu luku a délku nátahu. Pokud střílíte příliš měkký šíp, bude se při výstřelu příliš prohýbat a o čistém letu a přesném zásahu si můžete nechat pouze zdát.

To, že si ověříte, že vaše šípy víceméně odpovídají vašemu luku, považuji za důležité. Za zásadní. Že jste začátečník vás neomlouvá. Tohle musíte umět. Howgh.

Ani to, že vám ten šíp prodali v obchodě společně s lukem, takže to musí být správně, bohužel také není žádný argument. Měl jsem tu člověka, kterému k silnému luku obchodník prodal naprosto nevhodný šíp. Tak měkký, že už to nebylo pouze o absenci přesnosti, ale i bezpečnosti střelby. Potřebné informace najdete třeba v první polovině čláku Volba šípu pomocí tabulky nebo programu ? 

Pro moderní kladkové luky s vypouštěčem volte vždy raději tužší šípy. Dnes převládá názor, že i hodně tuhý šíp nijak zásadně nevadí (opakuji – pouze pro moderní kladkové luky - pro tradiční luky s mělkým šípovým oknem to rozhodně platit nebude)

Špatná střelecká technika

Pokud neumíte střílet a při vypuštění ránu tzv. „strháváte“, bude místo dopadu šípu tak trochu otázkou náhody. Špatná technika není u začátečníků žádná ostuda. Nikdo učený z nebe nespadl. Nicméně bylo by naprosto zbytečné, či dokonce kontraproduktivní z nepřesné střelby vinit luk a snažit se to vyřešit nějakým „štelováním“. Chyba je ve vás, nikoliv v luku.

Špatně nastavená délka nátahu

Mluvím tu o kladkovém luku a situaci, kdy se délka nátahu střelce a délka nátahu, nastavená na luku, zásadně rozchází. Pokud vám váš luk „nesedí", pak je velmi pravděpodobné, že šípy nebudou z luku vylétat „čistě" – po optimální dráze a nebudou tedy ani dopadat na správné místo.

Detailní vysvětlení proč tomu tak je, už je mimo rozsah tohoto článku. Pokud vás to zajímá, pak více informací najdete v původním textu „Tuning ala NutsBolts". My se omezme na prosté konstatování, že příliš dlouhý nátah (na luku) pro praváka často způsobí odchylku vpravo od cíle. Krátký nátah pak (i méně často) vlevo od cíle.

A řešením je seřídit luk tak, aby délkou nátahu co nepřesněji odpovídal vaší fyziognomii.

 


Tak, a konečně se dostáváme k tomu, o čem tento článek má vlastně být. K odstranění SO pomocí seřizování mířidel nebo restu(zakládky). Nebo obojího. A to je právě často problém – protože vy prostě nevíte, co je špatně. A nevíte, co máte vlastně seřizovat.

Většina lidí začne zcela automaticky seřizovat mířidla. A nakonec je i seřídí. A šípy létají kam mají. Jenže, stačí změnit vzdálenost a zase je to jinak. A zase štelujete mířidla, ale pak to zase nebude sedět na té minulé vzdálenosti. Pak se někde doslechnete, že by to mohl taky být rest (zakládka). Tak se hýbe s restem. A za chvíli se vám to nezdá, tak zkusíte motat s obojím. A staré přísloví říká, že Mnoho psů bývá zajícova smrt. Nemůžete prostě měnit nastavení dvou věcí zaráz, protože pak se ke smysluplnému výsledku asi nikdy nedoberete. Musíte na to jít krok za krokem. Prvně jedno a pak druhé.

Ještě než se pustíme do vysvětlování jedno důležité upozornění. Nikdy nezačínejte seřizování na základě jedné, nebo dvou ran. Nebo když vám každá rána letí někam jinam. Musíte dostávat opakované výsledky – sice špatné, ale opakované. Jen pak si můžete být jistí, že víte co je špatně a jak to opravit.

badaim goodaim
Každá rána jinam. Ano, tohle rozhodně není dobře, ale co tady chcete spravovat ? Nebo spíš jak nebo kam ? Pohoda. Zde nám všechny šípy dopadají vlevo od cíle. Z této střelby už lze vyvozovat rozumné závěry a začít na luku něco montovat. Oprava bude brzo hotová.

 

Při jakýchkoliv pochybnostech je lepší znovu a znovu opakovat střelbu, tak abyste se ujistili kterým směrem chyba vlastně je, než uspěchaně začít seřizovat „na druhou stranu“.

A ještě jedna dobrá rada .. pořádně si zaznamenejte, kde bylo původní nastavení mířidel a restu. Než do nich poprvé „sáhnete". Když se nebude dařit, můžete se vždy vrátit na původní místo a začít znovu.

 

OK, pojďme se podívat jak to tedy je a začněme trochou teorie : 

OKaPopisky

Toto je ideální stav, ke kterému se budeme chtít dostat. Optická linie po které míříme se shoduje s linií výstřelu (letu šípu) – tou kam míří šíp a kudy poletí.

Miridlaout

Zde už se nám obě linie rozchází. Mířidla jsou nastavena špatně – vysunutá moc vlevo, což způsobí, že šíp bude dopadat NAPRAVO od cíle. Budeme tedy muset seřídit mířidla.

RestOut

Toto je přesně opačná situace – mířidla jsou správně, ale rest (zakládka) není na úplně ideálním místě. V našem případě je moc vlevo a způsobí, že šípy budou dopadat VLEVO od cíle. Bude tedy třeba seřídit rest.

Teorie je jasná ? OK. Ale jak poznáme, zda za SO mohou mířidla nebo rest ? Odpověď je, že to sice nepoznáme, ale uděláme to tak, že jednu z možností prostě vyloučíme.

 

Běžte blízko k terči

Vtip je v tom, že si stoupnete blízko k terči. Ne na malou vzdálenost, ale doopravdy blízko. Klidně 1m. Ano jeden jediný metr. Prostě tak, abyste dokázali založit šíp, natáhnout luk a mezi hrotem šípu a terčem byl tak maximálně metr.

Víc ne. Není to potřeba. Naopak je to na škodu. Tím, že si stoupnete takto blízko k terči, totiž prakticky „vyřadíte ze hry" případnou chybu v nastavení restu (zakládky šípu). Pokud není rest ale opravdu naprosto mimo, pak se jeho chyba téměř neprojeví. V takto malé vzdálenosti jde 99% případné chyby na vrub špatně nastaveným mířidlům.

Spusťte si přes terč provázek, který dole něčím zatížíte. Jde o to, aby provázek byl skutečně svislý – kolmý k zemi. Provázek může být silnější nebo tenčí. Budete to mít o něco lehčí nebo naopak těžší. 

t picture1

 

Ze vzdálenosti 1m střílejte a miřte na provázek. A sledujte, kam šíp dopadá. A znovu – nesuďte pouze na základě jedné nebo dvou ran. Chcete (a musíte) si být jistí, že chyba je buď napravo nebo nalevo. A - zajímá vás POUZE stranová chyba – VLEVO/VPRAVO. Chyba ve výšce je nyní naprosto nepodstatná. Ostatně, proto míříme na dlouhý provázek a ne na nějaký konkrétní bod.

Jakmile jste si jistí zda šípy dopadají vlevo či vpravo od provázku, je čas na změnu v nastavení mířidel. A můžete pro to použít staré lovecké pořekadlo „Kam puška, tam muška“ (mušku pro nás v tomto případě zastupují mířidla). Nebo jinak .. prostě mířidly „honíte šíp" ... :-)

  • Pokud šíp dopadal nalevo od provázku, musíte mířidla posunout víc vlevo.
  • Pokud šíp dopadal napravo od provázku, pak mířidla musí také napravo.

t sight1  t sight2 
Technické provedení změny mířidel bude pochopitelně záviset na konkrétním modelu (a výrobci), který používáte. Ale v podstatě jde vždy stále o to samé. Nějaký "vehement" umožňuje povolit a posunout mířidla sem nebo tam.

Malý tip : aretaci stranového posunu úplně nepovolujte. Protože jak se povolí moc, velmi často sebou mířidla (nebo i rest) „cuknou" až moc – víc než chcete. Je jednodušší aretaci povolit "jen tak akorát", a mířidla či rest posunovat po malých krůčcích lehkým poklepáváním zboku. Pokud máte ovšem mířidla či rest vybaveny tzv. „mikroposuvem" máte to jednodušší ... u nich k nechtěnému velkému posunu nedochází.

 

Změnu v nastavení mířidel nepřehánějte. Dělejte ji raději malou. Prostě vždy malý kousek, vše utáhněte a znovu střílet. Pochopitelně znovu a stále pěkně zblízka. A sledujte šíp. Měl by dopadat blíže k provázku. Ale stále ještě vedle. Tak to bude chtít mířidla posunout ještě kousek.

A tak stále dokola. Asi se vám stane, že šíp najednou začne dopadat na druhou stranu provázku než předtím. OK .. budete muset v nastavení o kousíček „couvnout". 

 

t picture2

Až do okamžiku, kdy šípem provázek prostřelíte. A raději opakovaně. Nemusíte provázek zrovna dokonale prostřelovat, ale musí to být těsné. Jak těsné, to už záleží na vás. Na tom, jak velcí perfekcionalisté jste.

Nicméně, jakmile šíp dopadá na provázek, máte v tomto kroku hotovo. Pro tuto chvíli můžete považovat mířidla za seřízená.

Výborně, jeden „pes právě vypadl ze hry" a zajíc už se může soustředit pouze na zbývajícícho „nepřítele".  Teď už víte, že mířidla jsou OK, takže teď už je chyba (pokud vůbec je) pouze ve stranovém nastavení restu/zakládky.

 

Běžte dál od terče


Nyní nastal čas pro střelbu z větší vzdálenosti. Zvolte si vzdálenost, která je pro vás „komfortní“. Stačí 10m. Pokud „umíte“, klidně i 20m. Pokud zatím moc ne, berte klidně i 5m.

Větší vzdálenost je sice o malinko lepší, ale vy především potřebujete opakovaně přesnou střelbu tak, aby se z ní daly vyvozovat rozumné závěry. Např. když ladím luky, střílím doma z 9m (víc stejně nemám) ale považuji to, pro moji maličkost, za plně dostatečné

Takže, jděte kam uznáte za vhodné a znovu – střílejte na provázek. Tentokrát je to z větší vzdálenosti, střelecké chyby mohou být častější a budou se i více projevovat, takže buďte pečlivější v hodnocení „kam ten luk střílí".

Nicméně, až si budete jistí můžete přistoupit k další změně v nastavení luku.

Ale tentokrát budete měnit nastavení restu/zakládky ! (mířidla NE – ta už máme seřízená). A pro změnu v nastavení restu platí OPAČNÁ pravidla než tomu bylo u mířidel.

  • Dopadají šípy nalevo ? Pak rest musí trochu napravo
  • Dopadají šípy napravo ? No tak rest holt musí nalevo.

 

t rest1 t rest2
Technické provedení nastavení restu bude opět záviset na konkrétním modelu, který na luku používáte.

Ale ať je to, co je to, dobře radím .. seřizujte jemně. Opravdu po malých krůčcích. Seřizování restu je už vcelku delikátní věc.

Jakmile seřídíte, utáhnete a znovu střílíte. A tak pořád dokola až šíp začne dopadat tam míříte. Tedy na provázek. Opět je jen na vás, jak přísní na sebe budete. Jak přesní budete chtít být.

 

Tak a máte téměř hotovo. Úplně nebo téměř ? Je to na vás. Seřídili jste mířidla a seřídili jste rest. Pokud chcete být opravdu důslední, můžete si nyní celé kolečko ještě jednou zopakovat.

Obzvláště pokud jste změnili nastavení restu o větší kousek, stojí za to znovu se vrátit blízko k terči a prověřit stranové nastavení mířidel. Je možné, že budete muset provést ještě nějakou malou korekci.

A v takovém případě si zopakujte i střelbu zdálky – jen pro kontrolu a případně ještě velmi jemně dolaďte nastavení restu.

 

Tak a teď je to opravdu všechno. Nyní máte správně nastaveny jak mířidla tak i rest.

A hlavně znáte ten kouzelný trik .. v jakém pořadí a v jaké vzdálenosti seřízení provádět. A pokud kdykoliv později, třeba v terénu zapochybujete, zda je vše správně (zda se něco třeba nepohnulo díky nárazu atd), budete schopni si nastavení ověřit, případně rychle znovu seřídit.

Jediné co si musíte pamatovat je : Mířidla = Blízko, Rest = daleko. 


Což snad není zas tak složité :-) Přeju hodně úspěchů ... 

H.


disbut2