Menu

 • Kategorie: Vybavení

Dnes se podíváme na dalšího výrobce kladkových luků a jeho současnou nabídku ...

1 2
vývoj loga Athens Archery .. 

Firma Athens Archery byla podle většiny zdrojů založena v roce 2009, ale její počátky je třeba hledat již v roce 2002. Tehdy se manželé Jason a Amanda Hudkinsovi rozhodli založit firmu Lyntech Engineering, která vyráběla komponenty převážně pro zákazníky z odvětví automobilového průmyslu. Firmě se dařilo dokud nepřišla s rokem 2007 ekonomická krize a s ní prudký propad výroby. Společnost nakonec přežila, ale aby využili výrobní kapacity bylo na místě rozšířit spektrum výroby.

A jak praví legenda, seděl Jason 15. listopadu 2007 na posedu číhaje na whitetaila a sžíraný starostmi s poklesem výroby se začal modlit za východisko. A jen co řekl Amen a podíval se na svůj luk, dostalo se mu záblesku osvícení a seznal, že na tom luku není nic, co by se nedalo vyrobit v jeho firmě. Druhý den svůj nápad přes skepsi kolegů ve firmě prosadil a přesně měsíc nato již v terénu testoval první prototyp kladkového luku.

Nicméně sériová výroba je jiná věc. Naštěstí páteř strojového parku firmy Lyntech tvoří CNC frézky, které byly schopné bez speciálních přípravků obrábět všechny stěžejní díly pro luky. To, že jsou luky od Athens kompletně vyráběny v USA je koneckonců součástí reklamy firmy, která dodnes sídlí v Rochesteru v Indianě. Hudkinsovým se také podařilo najít investora Dennise Tippmanna, jednoho z největších výrobců paintballových zbraní, který zajistil potřebné financování. 

První luk, stále ještě prototyp, byl představen na veletrhu Archery and Bow Hunting v lednu 2008, ale první sériový luk pro běžný trh byl až model Accomplice, uvedený do prodeje začátkem roku 2009.

Accomplice si velice rychle vydobyl pověst kvalitního luku a dostal Athens Archery do povědomí lukostřelecké veřejnosti, díky čemuž vydržel v nabídce až do roku 2013. Vyráběl se ve dvou délkách 32 a 34" s BH 7", 4 librami váhy, 330fps. S nastavitelným Let-off 65-80% se jednalo o velice příjemný luk.

3 4
 Jason Hudkins  Accomplice

 

Uživatele se shodují, že velkou devizou luků Athens je zpracování bez jakýchkoliv nerovností nebo stop po obrábění. Naopak je u některých luků použito strojní gravírování pro vytvoření 3D vzoru na povrchu těla. Krom toho firma nabízí i custom úpravy jako laserové a vodní vyřezávání hlubokého vzoru. Dále možnost nanesení jakéhokoliv barevného vzoru. Samozřejmě vše za příplatek.


5

 

Krom toho je Athens známé tím, že krom běžně dostupných sil ramen je možné na základě objednávky (a příplatku) dodat na většinu jejich luků i ramena do síly 110 liber.

Chválu také sklízí záruční podmínky. Krom bezvýhradné a doživotní záruky mají některé luky navic i přenositelnou záruku, tedy je jedno jestli luk reklamuje majitel který luk koupil a zaregistroval na svoje jméno, nebo v případě přeprodeje někdo jiný. Záruka stále platí v plnném rozsahu. Navíc dle zkušeností je i reklamační řízení velice rychlé a bezproblémové.

Konstrukčně však nepřinášejí luky Athens nic nového a jednotlivé modely jsou si dost podobné. To ovšem neznamená nic špatného, Athens se prostě vydalo cestou osvědčených řešení které jsou postupem času pilovány k dokonalosti. Navíc mi to docela usnadní popis.

Riser je vždy klasické konstrukce z hliníku.

Ramena jsou ze sklolaminátu, v drtivé většině případů nedělené a v paralelním uspořádání. Ve svých počátcích bralo Athens ramena od renomované firmy Barnsdale Archery, později si začali vyrábět vlastní. Žádné dohledatelné stížnosti na praskání.

Kladky jsou vždy dual cam, vycházející ze systému Binary od Bowtechu, na základě licenční dohody. Athens ještě experimentovalo s jinou verzí dual camu, ale skončilo to neslavně žalobou na porušení patentu US 8220446 B2 patřící jistého Richardu Batdorfovi, který soud vyhrál.

Na většinu současných luků jsou použity kladky označované jako DLS, které jsou rychlé, lze u nich nastavovat let-off, jsou minimalistické konstrukce a přesto odolné, ale mají nepříjemnou vlastnost a totiž, že u nich nelze nastavovat délku nátahu nejen prostřednictvím otočného modulu, ale ani skrze výměnné moduly. Prostě se musí koupit luk s požadovanou délkou nátahu, nebo vyměnit celé kladky. Tohle je poněkud nešťastné řešení, v dnešní době otočných modulů i u velice rychlých luků takřka zastaralé, nepočítaje svět sportovních speciálů. koupě chtivý zákazník musí přesně vědět jakou délku nátahu potřebuje, jinak má problém.

To samé platí pro další kladky řady EV2 S/X. Světlou výjimkou je luk Solace, který byl v nabídce v sezónách 2015 a 2016. Byly u něj použity nové kladky NSX umožňující změnu délky nátahu pomocí otočného modulu. Krom toho byl k dispozici i s pevnou DLS kladkou, s kterou bylo dosaženo větší rychlosti 335fps oproti 330 v případě NSX.

 

6 7
DSL NSX

Athens sice vlastní pár svých patentů, ale jsou to spíše zlepšováky. Jeden docela zajímavý je ale na boční držák šípů Zen, který se po sejmutí z luku dá pro potřeby střelby z treestandu zavrtat do stromu a ještě na něj pověsit samotný luk.


8


Nějaký čas se firma i věnovala výrobě příslušenství pod značkou Alpha, kupříkladu základky a lovecké hroty, ale záhy se rozhodla zaměřit pouze na luky, takže doplňkový sortiment obsahuje pouze reklamní předměty jako trička a čepice.

Jedním ze způsobů propagace je sponzoring určitých "sdružení" po vzoru PSE, které si vydržuje Drury Outdoors. V případě Athens jsou to skupiny Buck Commander a Reel Shot TV, což jsou všechno profesionální lovci žijící z natáčení videí a testování výstroje a výzbroje. Na základě spolupráce s Buck Commander dokonce vzniká stejnojmenný luk.

Krom toho se pro reklamu u Athens hojně používají samotní uživatelé, kupříkladu Joella Batesová z Tennessee, která jako první žena ulovila velkou pětku (lva, leoparda, nosorožce, slona a kapského buvola) lukem. Samozřejmě zakázkovým speciálem od Athens, což firma nemálo využila k propagaci.

A nyní se podívejme na současnou nabídku luků od Athens. Určitou nevýhodou je systém prodeje pouze prostřednictvím dealerů. Naštěstí pro nás má Athens v rámci Evropy zastoupení v Itálii, Německu a Španělsku, takže případný nákup by nebyl problém, ale počítal bych s EU přirážkou.

 

Revelation

9 1

Revelation je vlajkovou lodí nabídky pro rok 2017.

Existuje ve třech variantách: se standardním BH 6", tolerantnějších, leč pomalejším provedení s BH7" a ve verzi "Sick for the Hunt Edition" což je to samé jako základní model, jen se zelenými doplňky jako jsou tlumiče vibrací a tětiva. Je to klasický zástupce své třídy krátkého loveckého luku.

Provedení je dle ohlasů nadstandardní, stejně jako charakteristika nátahu, ale opět je tu prokletí DLS kladek s pevnou délkou nátahu.
Luk je k dostání v široké paletě barev a v silách 40-50, 50-60 a 60-70 lbs.

 • IBO 350FPS
 • ATA: 31″
 • BH: 6″ a 7"
 • Draw Weight: 40-70lbs
 • Let Off: 70-80%
 • Váha : 4.5lbs
 • Draw Length: 26-30″
 • Cena 999$

 


Altitude

10 1Altitude je v podstatě prodloužená verze Revelationu.

Jistě tedy potěší příznivce delších luků, také nátah umožňuje delší, což přijde vhod přerostlejším střelcům. Prodloužení však mělo nepříznivý vliv na rychlost a váhu.

Jinak by pro něj mělo platit to samé co pro Revelation. 

 • IBO 342 fps
 • ATA: 33 1/8″
 • BH: 5 7/8″
 • Draw Weight: 40-70lbs
 • Let Off: 70-80%
 • Váha: 4.5lbs
 • Draw Length: 26.5-31"
 • Cena 999$

 

 

Ascent

11 1Ascent je primárně luk pro sportovní vyžití, ale v kamuflované verzi neudělá ostudu ani při lovu.

Než čistě sportovní luk je to spíš ještě prodlouženější Altitude, stejné kladky, hlavní rozdíl je v délce a typu housingu ramen. Opět však na úkor rychlosti a váhy.

Vzhledem k zaměření je nabízen i ve více "sportovních barvách". Jinak by měl mít všechny atributy řady z které vychází. 

 • IBO 335 fps
 • ATA: 36″
 • BH: 6 3/4″
 • Draw Weight: 40-70lbs
 • Let Off: 70-80%
 • Váha: 5lbs
 • Draw Length: 28-31.5″
 • Cena 999$

 

 

Ultimatum

12V případě luku Ultimatum jsem upřímně trochu v rozpacích. Když si přečtu specifikace tak je to jasný dětský luk, ale zdá se, že je spíše určen pro dospělé lovce toužící po superkrátkém luku, a to jsou na trhu lepší volby pro oba směry, zvlášť s přihlédnutím k ceně.

Nejsem si úplně jistý použitou kladkou, na stránkách výrobce je uvedeno DLS ale zdá se přepracovaná. Pokud by to totiž mělo stavitelnou délku nátahu alespoň prostřednictvím modulů tak budiž, ale pokud by to zase mělo pevnou délku, tak to rozhodně jako mládežnický luk neobstojí.

Bohužel moc informací se mi k němu dohledat nepodařilo. Všeobecně si musím postěžovat na stránky Athens, jsou sice na americké poměry přehledné, ale informací k čemukoliv pomálu. 

 • IBO 315 fps
 • ATA: 28.625″
 • BH: 6.375″
 • Draw Weight: 25-65lbs
 • Let Off: 65-85%
 • Váha 3.7lbs
 • Draw Length: 24-28.5"
 • Cena 999$

 

 

Ace

13 1Ace se sice již nevyrábí od konce roku 2016, ale stále není problém ho sehnat v rámci doprodeje za zajímavé ceny. Za dvě sezóny své existence si získal mnoho spokojených majitelů.

Celkově jde o nezáludný odolný luk, obzvláště vyzdvihována je jeho nevšední tichost při výstřelu, skvělé zpracování, 8 barevných provedení, solidní back wall a minimum vibrací při výstřelu. Určitá nevýhoda tkví jen v DLS kladkach, respektive jejich specifická délka nátahu, která se dá měnit jen výměnou celé kladky. 

 • Brace Height 6.375 "
 • ATA 30.875 "
 • Draw Length 24.5 " - 29 "
 • Draw Weight 40 lbs - 70 lbs
 • IBO 340 fps
 • Váha 3.9 lbs
 • Let-Off 65% - 85%

 

 

Protege

14Protege je luk určen pro dorost, čemuž odpovídá nebývale široké rozmezí délky nátahu a síly. Oproti drtivé většině produkce Athens disponuje měnitelnou délkou nátahu prostřednictvím otočného modulu v kladce.

Čím je výjimečný je charakteristika valley a back wall na konci nátahu, která je dle ohlasů srovnatelná s top třídou dospělých luků, což v této kategorii opravdu není obvyklé. 

Protege je k dispozici ve čtyřech barevných provedeních : černá a růžová a kombinace Vista Camo na riseru a ramenou a zbytek (doplňky, kladky) černý nebo růžový.

 • Draw Weights : 5-29lbs
 • Draw Lengths : 11-3/4 – 26-1/4"
 • ATA : 25"
 • Brace Height : 6"
 • Váha: 2.9 lbs
 • Let Off : 65-80%
 • IBO 230 fps
 • Cena 550$

 

To by bylo k nabídce. Mě osobně se ty luky docela líbí, zvlášť Altitude, ale zdaleka ne tolik abych k nim přešel ze své oblíbené značky PSE. Hlavně mi vadí fixní délka nátahu. U sporťáků to chápu, ale u téhle třídy je to dost omezující. Jinak nemám objektivní výtky.

Ratte


disbut2