Menu

V minulém roce se na trhu lukostřeleckých 3D terčů (tzv. gumáků) objevily terče od nového výrobce - firmy 3DTargets. Pro nás je tato informace o to zajímavější, že se jedná o českou firmu ....

 

Každý začínající lukostřelec jako jeden z prvních "problémů" řeší "do čeho střílet". Moderním silným lukům už dávno nestačí balík slámy na poli za humny :-) Ti movitější sáhnou po některém z "profi" terčů, ti druzí zase zkusí svoji šikovnost a vyrobí oblíbený hadrák nebo kobercovou terčovnici.

Jenže, každý správný bowhunter po nějaké době zatouží mít k dispozici terč pro opravdový lovecký trénink. Terč v podobě skutečné zvěře. On je to nápad veskrze správný. Přeci jen střelba na "pašíka", záludně ukrytého mezi stromy je mnohem realističtější. Není to ani zdaleka tak jednoduché jako mířit a střílet na kulatý, barevně pěkně výrazný, kruhový terč. Třeba proto, že "desítka" (tedy požadovaný střed pro váš zásah) není ani zdaleka pěkně uprostřed. A navíc nebývá nijak barevně zvýrazněna - má úplně stejnou barvu jako její okolí a míření je proto mnohem obtížnější, než byl náš bowhunter doposud zvyklý.

OK, takže se asi shodneme, že pokud vás při pohledu na luk napadá "lov", je takový 3D terč v podstatě nezbytností. A v ideálním případě ne pouze jeden, ale více typů, lišících se zpodobněnou zvěří a její velikostí.

Ovšem od nápadu koupit 3D terč k realizaci bývá někdy docela komplikovaná cesta. Některé věci zjistíte hned. Zjistíte třeba, že výrobců gumáků je více. Nebo, že se rozhodně nejedná o levnou investici a že bude dobré vybírat dobře. A třeba zjistíte, že ne každou značku dokážete na tuzemském trhu sehnat (tedy sehnat za rozumné peníze). Některé (a co čert nechtěl, zrovna ty nejpopulárnější – např. americký Rhinehart) se v našich končinách shání velmi obtížně. A současně zjistíte, že dovoz terče třeba zpoza oceánu se díky rozměrům a hmotnosti prodraží tak, že podobnou myšlenku okamžitě pustí normální smrtelník z hlavy.

A některé detaiy pouze tušíte, nebo vám dokonce při výběru uniknou úplně a vy na ně přijdete, až už je pozdě. Až máte terč doma. Třeba :

 

  • že každý výrobce k výrobě gumáků používá vlastní hmotu (ona právě ta hmota je asi to nejcennější know-how každé firmy). A že díky rozdílům v použité hmotě ty terče nejsou ani zdaleka stejné – ve smyslu stejně kvalitní.

  • že ne každý terč vydrží tolik, co jeho konkurence. Zatímco kamarádův terč značky ABC vypadá i po letech jako nový, váš draze koupený terč výrobce XYZ po necelém roce neochvějně míří do "věčných lovišť", vydrolený, rozpraskaný, zničený ...

  • že většina terčů sice šíp spolehlivě zachytí (alespoň když jsou nové), ale ne každý je stejně ochotně vrací původním majitelům. Tím myslím to, že z většiny terčů se šípy vyndávají docela blbě. Tudíž do své výbavy budete muset koupit nějakou pomůcku – tzv. "grip" na vytahování šípů. Ale ani s takovým gripem z některých terčů šíp rozumným způsobem skoro nelze dostat. Pokud mi nevěříte, pak se optejte autora tohoto článku na jeho vlastní zkušenost s terči od italského výrobce SRT, které má doma :-( Oba, šakal i zajíc jsou stále jako nové, hlavně proto, že do nich nikdo téměř nestřílí – každý se jim obloukem vyhne, protože "porod" při vytahování šípu zkusíte jednou, dvakrát a pak je s sebou na trénink raději ani neberete ... koukám na ně v garáži a lituji peněz, které jsem do nich "vrazil" ... kdybych to byl býval tehdy věděl ... tak jsem si koupil nějakou jinou značku ... nojono ... 

  • Dalším trablem, hlavně z pohledu bowhuntera trénujícího na skutečný lov, jsou zásahové zóny. Na gumáku jsou sice jakési oblasti vyznačeny, ale bohužel v mnoha případech vůbec neodpovídají realitě – tedy kam by bylo dobré šíp zamířit. Vy sice umístíte šíp spolehlivě na "komoru", ale podle "malůvek na terči" jste vedle. A naopak – pokud byste trefili výrobcem udaný "střed", pak vy, jako zkušený lovec, víte, že tento zásah by v reálu rozhodně nebyl. No, pokud trénujete sami, tak to asi není problém – můžete se na nějaké výrobcem vyznačené zóny vykašlat a místo zásahu si hodnotit sami dle svých zkušeností a názoru. Horší je to v případě, že střílíte s dalšími lidmi a musíte poslouchat jejich kritiku vaší střelby "máš to zase vedle" ... nebo sledovat jejich neoprávněný jásot "koukej – čistý střed, ten by šel k zemi raz dva", když přitom víte že tahle rána by moc dobrá nebyla.

 


OK, zkraťme to .. z mých skromných zkušeností po dobrém 3D terči požaduji především tohle :

  • Aby spolehlivě zastavil šíp z toho nejsilnějšího luku, kterým do něj budu střílet – v mém případě 70lbs kladka. "Zastavil" myslím tak, aby šíp neprošel příliš skrz. Pochopitelně křidélka musí zůstat před terčem ale i příliš mnoho šípu za terčem není dobře – často je tam nějaký strom o který je terč opřený atd...

  • Abych z něj dokázal šíp rozumně vytáhnout. Jsem ochoten se smířit s gumovým gripem a trochu zabrat, ale nehodlám při každém vytahování terč svalit na zem, stát na něm a zabírat veškerou silou co mám ... a po vytažení být zralý na infarkt.

  • Aby mi terč nějakou dobu vydržel. Co nejdéle. Ideálně mnoho, mnoho let ...

  • Aby aspoň trochu rozumně vypadal (bylo poznat, že jde o jelena a ne o medvěda) a pokud terč má vyznačené zásahové zóny, aby byly alespoň trochu smysluplně.

  • No a pochopitelně, aby byl za nějaký rozumný peníz.

 


3DTargets vstupuje na scénu .... :-)


O to víc mě zaujalo, když jsem zjistil, že se na našem trhu objevila nová značka. Přesněji, že se objevila tuzemská firma, která se do výroby 3D terčů pustila.

OK, abych byl upřímný, věděl jsem to ještě dříve, než se první terče objevily na trhu, protože jsem měl tu čest vidět jedny z prvních testovacích prototypů. Saša Vrága, zakladatel a majitel firmy 3DTargets, je také předseda České Bowhuntigové Asociace a tak se občas potkáme na nějaké společné akci :-)

Mnohem důležitější je ale fakt, že Saša se bowhuntingu věnuje mnoho let. Rukama mu prošla řada terčů od jiných výrobců a dobře ví jak má takový terč vypadat a jak se má chovat a co by měl vydržet. Což je u výrobce takového vybavení docela důležitá věc.

Úplně první terč který jsem od 3DTargets viděl byl pavián. Ten mě hodně zaujal, protože paviána v nabídce ostatních výrobců moc často nevidíte a navíc je hodně povedený. No a od té doby se nabídka docela rozrostla – dnes má nadšený lukostřelec na výběr :

 

3d terc pavian 3d terc svist 3d terc dikobraz
Pavián Svišt Dikobraza taky nevidíte každý den
3d terc tetrev  3d terc srna  3d terc kamzik lezici 
Tetřev Srna Kamzík
3d terc liska  3d terc divocak   
Liška Kanec (divoké prase) je v našich končinách nutnost :-)  

 


Tohle je současná nabídka. Podle informací od výrobce se bude nabídka dále rozšiřovat - snad až do počtu 30 různých zvířat. No a pak mají následovat případné úpravy ve smyslu – různé velikosti, postoje atd ... No, tohle rozhodně nejsou malé plány a pokud by se podařilo zrealizovat byť jen část z nich, bude mít český bowhunter rozhodně z čeho vybírat.

 

Samostatnou kapitolou je použitý materiál. Už když jsem držel v rukou první terč bylo poznat, že hmota je trochu odlišná od toho, co používají jiné firmy (a co jsem měl možnost "vidět na vlastní ruce"). Ono se to špatně popisuje, přemýšlím jak to napsat ...  terče jsou pocitově měkčí, hmota je příjemná na dotek a dokážete ji trochu zmáčknout prsty. Asi nejvíc mi materiál připomíná německé terče značky Franzbogen, ale i ten je o fousek tvrdší. Saša mi prozradil, že se jedná o jejich vlastní materiál, polyuretanovou pěnu (gumu), kterou vyvíjeli ve spolupráci se zahraniční chemičkou déle než rok. Než se dostali k dnešnímu složení, bylo to mnoho pokusů, omylů a .. peněz.

Upřímně, když jsem jejich terč viděl úplně poprvé, byl jsem trochu nedůvěřivý k jeho zastavovacím schopnostem. Ale už po prvních ranách přišlo uklidnění – terče zastavovaly moje šípy (i šípy kolegů) naprosto spolehlivě a bez problémů. Dokonce mi přišlo že šípy neprocházely tolik, co znám od zahraničních terčů, které mám doma. A znovu zopakuji a zdůrazňuji – "mastili" jsme to do nich kladkami, vše kolem 70lbs, hlava nehlava. Šípy dřevěné, karbonové, kompozitové FMJ (karbon s hliníkovým pláštěm). Vše naprosto bez problémů. Co se zastavovacích schopností týká, nemusíte mít žádné obavy. Terče od 3DTargets prostě fungují na jedničku.

 

Ale největší bombou (a nebojím se použít tohle slovo) je vyndávání šípu. Doslova "Pohoda, lebeda, klid, lábuž". Opravdu ... byl jsem zvyklý mít k 3D terčům gumový grip jako naprostou nezbytnost. Tentokrát ale není potřeba. Naprostá většina šípů šla vyndat holou rukou a bez větší námahy. Výrobce uvádí, že šíp dokáže vytáhnout bez problémů i junior, potažmo dítě. Jindy bych byl k podobnému marketingu skeptický, ale tady jsem tomu ochoten i věřit. Tohle je prostě úžasná vlastnost - potlesk !

 

Další důležitou vlastností je schopnost "samoléčby" a s ní související trvanlivost. To, co po terči chcete je, aby se po vytažení šípu díra zatáhla jako by nikdy nebyla. A takhle pořád dokola a dokola. Přestože každý výrobce tvrdí, že právě jeho materiál je ten NEJ, ne vždy je to pravda. Někdy prostě šíp vytáhnete a stále koukáte na dírku, která po něm zůstala. OK, je menší a časem se zatahuje, ale rozhodně nelze tvrdit že byste nepoznali, že tam někdy šíp byl. U terčů od 3DTargets je schopnost regenerace vysoce nadprůměrná. Vlastně se nebojím říct že vynikající. Šíp prostě vytáhnete a ... nic ... na terči zůstane maximálně jakási tečka. Žádná díra, žádná vytržená pěna. Ani na straně vstřelu ani na výstřelu. Ten materiál je prostě fakt dobrej.

 

Co se výdrže týká – skutečnou výdrž ukáže pochopitelně až čas a trvalé zatížení. Nicméně Saša testuje své terče skutečně netradičním, až extrémním způsobem. Testovací vzorky má v lese za barákem už více než rok. Čtete správně - nesklízí je. Nechává je na místě, ať svítí slunko, prší mrzne. A terče k tomu dostávají svůj pravidelný příděl šípů. Jasně, že tohle je trochu extrémní a určitě bych nikomu nedoporučil, aby se ke svým terčům takhle choval. Schovávejte je, už proto, aby vám je "neschoval" nekdo cizí :-) a jejich živostnost tím pochopitelně prodloužíte.

Navíc 3DTargets terče s sebou vozí na nejrůznější lukostřelecké akce a 3D závody, kde se s nimi nikdo rozhodně nemazlí. A ani po roce takového záběru terče drží, nedrolí se, šípy neprolétají. Takže v životnosti by problém být neměl.

 

Když už jsem o kus výše zmínil ne vždy šťastně umístěné "zásahové zóny", tak u terčů z produkce 3DTargets je situace rozhodně lepší než u konkurence. Na tomhle je znát že hlavní návrhář má s lovem mnoholeté zkušenosti. Takže, pokud je praseti naznačena zóna zásahu, máte jistotu, že sem umístěný šíp by v případě skutečného lovu znamenal dobrý zásah. Znovu opakuji – tohle není samozřejmostí u většiny konkurenčních terčů. Je to sice detail, ale při hodnocení střelby vás a kolegů si nepřipadáte jako pitomci. Takže i za tohle palec nahoru.

3d terc divocak FRANZBOGEN Eber 
Při porovnání lze pochválit umístění zásahových zón u kance 3DTargets (vlevo) oproti konkurenčnímu terči Franzbogen (vpravo). Německý kolega má ty zóny opravdu ne úplně dobře ...   

 

Přemýšlím co ještě zhodnotit ...

Třeba estetické provedení. Za sebe můžu hodnotit pouze ty terče, co jsem viděl na vlastní oči – což je pavián, svišť, tetřev a dikobraz. Za mě dobrý. Moc se mi líbí pavián a dikobraz, ale třeba tetřeva už jsem viděl hezčího. Novější modely (srna, srnec, liška, kamzík) znám pouze z fotek, ale už teď můžu říct, že kamzík vypadá moc pěkně.

Navíc hodnotit estetické provedení je docela subjektivní. Jednomu se líbí tohle a druhému onohle.

A hlavně, krásný terč neznamená, že z něj budete mít radost. Smutným důkazem toho jsou terče od již zmíněné italské značky SRT – jsou asi nejhezčí, co jsem kdy viděl. Koukáte na to a vidíte malé umělecké dílo. Provedené perfektně do posledního detailu. Jenže, na co vám je krásný terč, když se vám do něj ani nechce kvůli jeho blbým vlastnostem střílet ? Odpovím si sám – úplně na prd.

 

A co třeba test ?

Jasně, tohle mě už taky napadlo. Já sice terče od 3DTargets znám a vážně se mi líbí, ale považuji za dobrý nápad je vzít někam do lesa, společně s těmi dalšími od jiných výrobců, pozvat pár nezaujatých kamarádů a udělat si pěkné střelecké odpoledne.

Prostě takový souboj gumáků, jeden proti jednomu, všichni proti všem. Udělat fotky, možná i video, poslechnout názor ostatních. Terče už mám nachystané a dokonce jsem domluvil i to dítě na ověření, že dokáže vytáhnout šíp :-) Jenže ... doba tomuto nápadu zatím nějak nepřála. Prvně vánoce, pak zima .. hnusná zima. Jak znám sebe i své kamarády, víc bychom seděli v chatě a popíjeli svařák, než stříleli a testovali. A protože to chci udělat opravdu pořádně, hodlám počkat na jaro. Prostě až bude trochu tepleji a sluníčko. Ať i ty fotky za něco stojí ... nicméně můj slib máte. Test bude.

Takže pro tuhle chvíli je to asi vše. Uzavřel bych to konstatováním, že pokud uvažujete o zpestření a zlepšení svého lukostřeleckého tréninku a plánujete pořízení nějakého "gumáka" rozhodně si prohlédněte nabídku od 3DTargets. Rozhodně mají co nabídnout ...

Na závěr ještě dvě fotky ze "skutečného nasazení" na zimní akci CBA. Terčům to ve volném terénu vysloveně sluší :-)

dikobraz real  lisak real 

 

No a úplně nakonec ještě odkaz na stránky výrobce : http://3dtargets.cz ,ať se můžete přesvědčit sami ... 

H.


disbut2