Menu

flash bear logo blackOficiální představení nových modelů firmy Bear pro rok 2017 máme (snad) za sebou a tak se můžeme bez nějakých zbytečných spekulací podívat, s čím budeme (či nebudeme) střílet příští rok ...

 

Prosím o shovívavost v případě většího množství překlepů. Článek jsem musel napsat víceméně "na jeden zátah" a za co nejkratší dobu, což nebylo úplně jednoduché ... případné chyby zkusím opravit časem ... stejně tak doufám, že jsem někde nespletl nějaká fakta - když tak prosím o upozornění. Díky ... 

Je úterý ráno, sedím u počítače, koukám na web Bear Archery a prohlížím si nové modely. Měl bych o nich něco napsat, ale přiznám se, že zrovna teď moc nevím jak do toho ... jednak je ráno, a jednak jsem trooooošičku v rozpacích jak začít a taky jak pokračovat :-) O mně se ví, že jsem fanda značky Bear. Někteří říkají, že až nekritický fanda ... Ano, fanda jsem, ale myslím, že pro to mám docela dobré důvody. Už mi  pár luků s medvědem prošlo rukama. Ať ty moje, nebo jsem je pro někoho "dělal". 

Ale, už minulý rok jsem byl z novinek trošičku zklamaný. Ne moc .. jen trochu, ale bylo to po mnoha letech poprvé. Dokonce jsem napsal, že topmodel Escape se mi vůbec nelíbí a že bych si ten luk asi nekoupil. Vycházel jsem tehdy pochopitelně z fotek a obrázků. O něco později se mi Escape objevil v dílně a já musel přiznat, že jsem se mýlil. Ten luk je ve skutečnosti mnohem hezčí než vypadal na fotkách. A hlavně, že střílí (opět) výborně. 

Na letošní představení novinek se opět těšil. O to víc, že letos toho na veřejnost "neprosáklo" tolik, co v minulých letech. Pocit "tajemství" byl takový intenzivnější. A to tajemství lecos slibovalo. Něco se šuškalo o luku, který má být hodně rychlý ... nebo spíš pekelně rychlý, objevily se informace o sportovním speciálu (což by pro Beary byla po mnoha letech obnovená premiéra). Vypadalo to na další razantní krok mezi naprostou špičku, nebo dokonce o krůček před ní. Čekal jsem nějakou větší show ve stylu toho, co minulý rok převedl třeba Hoyt a letos PSE na Facebooku. Celý večer plný pečlivě dávkovaných informací (rozuměj pomalu, pěkně krok za krůčkem), obrázek, fotka, video ... no prostě show, která nás odmění za to trpělivé čekání.

Bohužel u Bearů se nic takového nekonalo. Přesněji - já jsem nic takového nenašel či neobjevil. Pokud jsem snad něco přehlédl, pak se omlouvám a sypu si popel na hlavu, ale z mého pohledu to vypadalo takhle :

 • večer v neděli zkontroluju Facebookové stránky Bear Archery a jejich web .. nic
 • v pondělí ráno a pak znovu večer zkontroluju Facebookové stránky Bear Archery a jejich web .. nic
 • v úterý ráno kouknu na Facebook ... NIC. Podívám se tedy ještě na web a "ejhle", v kategorii luky se objevily nové modely. Fotka, základní specifikace, snad nějaký obecný text o tom, "...že sen každého lovce je splněn". Ale kromě toho nic, Nic, NIC .. žádná "šou" se nekonala. Nebo jsem jí prostě nějak minul ... 


Nikde není zmínka o nových kladkách, které se objevily, nikde žádný detailní rozbor (nebo třebas jen reklama) na nějakou novou technologii. Nic takového. Přijde mi to trochu divné. Nebo spíš nevím, co si o tom právě teď myslet ... ono je klidně možné, že ty chybějící informace na web někdo časem doplní, je možné že nějaká "větší akce" proběhne na webu či Facebooku až dnes nebo třeba zítra (zatím o ničem takovém ani zmínka). Možné je vše, ale sorry, uvedení novinek na celou další sezónu si představuju trošku jinak ... no ... 

OK, ale zanechme mých pocitů a jdeme na konkrétní věci


Legend Series aneb chaos v názvech ? 

Hned několik nových modelů se honosí jménem LS-něco. LS jako Legend Series. Opět mi možná něco uniklo, ale vůbec netuším co má ono "Legend Series" znamenat. Máme tu LS-5 což je špičkový topmodel, pak LST, což je sporťák a pak LS-4 což je, dejme tomu, luk vyšší střední třídy a pak LS-2 což je (s prominutím) jakási "ňufka" v RTH setu (s vybavením).

Prostě ať na to koukám jak na to koukám, nevidím nic co ty luky mají společného. Co by je mělo řadit mezi onu "Legend Series". Kladky nejsou stejné, ramena vypadají jinak, riser to samé (tedy jiné). Opravdu nevidím žádného společného "LS jmenovatele". Vycházím z informací, které jsou mi v tuto chvíli dostupné (a těch skutečně není mnoho). Pokud jsem něco přehlédl, pak s omluvou prosím o nasměrování ... 

OK .. další moje myšlenka tedy byla, že prostě všechny nové modely se budou jmenovat "LS-něco". Že je to holt nějaký nový systém pojmenování. Jenže ani to tak nevypadá. Protože další z nových modelů se jmenuje MOMENT. Žádné LS .. takže Moment do Legend Serie asi nepatří ? A pokud ne, pak proč ? Nevím ... 

Jak říkám, je možné že nějaký dobrý důvod pro ono tajemné "LS" existuje. Třeba nový materiál těla luku? Nebo ramen? Nebo nějaký konstrukční prvek? Bylo by to logické. Ale s pomocí dostupných informací (v okamžiku vzniku tohoto článku) jsem na to prostě nepřišel. 

LS-6 

Novým topmodelem Bear pro rok 2017 je jednoznačně luk nazvaný LS-6 (ano, v šeptandách se původně mluvilo o názvu Bolt, který ale nekam zmizel ...)

bear legend series ls6 realtree

 


Tohle je zajímavý luk, který se díky hodně nezvyklému tvaru riseru asi nebude líbit úplně každému. Obvzláště to "madlo" hned nad gripem působí značně nezvykle. A věřte nebo ne, ono to "madlo" skutečně je. Alespoň to tak tvrdí i oficální popis. Že je to místo, kde můžete luk popadnou a pohodlně přenášet. Mně osobně, pár minut poté co pominul prvotní šok, se ten luk líbí. Vážně :-) Jak jsem brblal u letošního Escape, tak LS6 jsem vzal "na milost" skoro hned :-)

Že netuším proč je v názvu to LS už jsem psal výše. Ale zmatek s názvem pokračuje. Není mi tak úplně jasné, co je znamená ta "6" ? Jeden by řekl, že to bude logicky nějaký parametr luku - v tomto případě snad BraceHeight (ano tak to bylo u Motivu - 6 a 7). Jenže ono to tentokrát asi tak nebude, protože tenhle luk má BH=5". Takže já fakt už nevím :-)

Pokračujeme ... BraceHeight 5" je už docela nízká hodnota. Podle "obecně uznávaných teorií" to znamená, že luk by měl být výkonnější, ale méně tolerantní k případným chybám střelce (šíp po výstřelu zůstává déle na tětivě). Otázka je, jak moc "špatné" to bude ve skutečné praxi. Ještě nedávno byly luky běžně s BH nad 7" a o modelech s BH 6" tvrdilo, že jsou pro "normálního amatéra téměř nepoužitelné" a ejhle .. z 6" se stal víceméně standard, nad kterým se nikdo nepozastavuje, a hlavně - střílí se s tím dobře. Takže je možné, že díky celé konstrukci luku bude i těch 5" snesitelných, či lépe řečeno bez problému použitelných. Na tohle nám odpoví pouze praxe a zkušenosti skutečných uživatelů ... A bylo by snad ještě dobré poznamenat, že LS6 rozhodně není první luk, který po tak nízké BraceHeight "šáhnul". Ano, není to běžná hodnota, ale rozhodně ne nic, co už bychom jinde neviděli ... 

Co tu máme dál ?

ATA 32,25" je v dnešní době asi "zlatou střední cestou" pro lovecký luk. Mně se "líbí" ... 

Trošku větší, ale stále normální, hmotnost 4,2lbs .. ok. Nemám problém.

Dvě verze s nastavitelným rozsahem síly nátahu (DrawWeight) - 45-60lbs a 55-70lbs ... ok

Nastavitelná (otočným modulem) délka nátahu (Draw Lenght) 27"-30". Tak upřímně, tohle mi přijde už jako docela malý rozsah.

Vysvětlím: mám kamaráda (není o moc menší než já, možná trošku kratší ruce) a ten má 27,5". Vešel by se tak o fousek. Já mám 29,5" a to nejsem žádný obr. Takže lze předpokládat, že spousta lidí se do tohoto omezeného rozsahu prostě nevejde .. hlavně ti vyšší. Howgh .. smolík, pacholík obříku .. u nás si náš nejvyšší model letos asi nekoupíš (???)

Je mi jasné, že omezený rozsah nátahu je cenou za rychlou a výkonou kladku .. jen říkám, že spoustu urostlejších chasníků tímhle Bear asi (minimálně) naštve. A dozajista odpadnou "lovuchtivé Amazonky", což byly slečny a dámy, které před ženskými verzemi upřednostňovaly mužský model nastavený na kratší nátah, protože ten spodní limit 27" je na běžnou slečnu dost.

LetOff je 70%, což je na dnešní dobu docela nízká hodnota (dnes bývá 75, 80 a dokonce i víc). Ale OK, opět asi "cena" za výkon.

Tak a konečně jsme u toho výkonu - tedy u rychlosti. IBO je ... ano .. 355fps.

Což je hodně pěkná hodnota. Hodně vysoká hodnota. Vím, že na trhu jsou i rychlejší luky, ale 355fps zařadí LS-6 mezi špičku. Jenže, upřímně ... není to zase tolik .. kolik by se dalo čekat vzhledem k ostatním konstrukčním parametrům luku. Tedy již zmíněný BraceHeight 5", konstrukce kladek (omezený nátah), nízký LetOff a výsledkem toho všeho je "pouze" 355fps ?

Nechápejte mě špatně .. opakuju, 355fps je impozantní hodnota. Jde mi pouze o srovnání - 350fps udělal můj Motive 6 v roce 2013. A to měl BH 6" a LetOff 75%. To samé Escape z minulého roku. Z tohoto pohledu mi prostě u LS6 (s ohledem na jeho nekompromisní parametry) nějakých pár fps chybí. Někam zmizely. Jen nevím kam. Opravdu v této chvíli, bez zkušeností z praxe, těžko posoudit. 

Možná (a tvar kladek by tomu snad odpovídal) bude chod nátahu hladší, plynulejší, příjemnější. Nebude (možná) tak agresivní jako byl u kladek H13 a H15 (Motive, Arena a Escape). Pak mi ale moc nedává smysl dělat luk s BH 5" a současně na něm "uhlazovat" kladky.

Nebo se možná jen Bear rozhodl méně "přehánět" (většina výrobců ohledně IBO rychlostí tak trošku "práší") a bude udávat hodnotu IBO bližší realitě - tomu, co by případný tester dokázal v praxi naměřit. 

Nevím, vážně nevím .. a bez zkušeností z praxe to pouze z obrázku nezjistíme. Navíc, když chybí (na webu) podrobnější popis.

Jinak na první pohled ostatní při starém. Cable Guard v provedení Hinge (osvědčený z modelů 2014 až 2016), limbpockety jako Escape, dva tlumiče tětivy. Prostě "normální Bear" :-)

Trochu zvláštností je (vlastně zůstává, protože tomu bylo tak už i minulý rok) že topmodel je k dispozici pouze v jedné velikosti - myslím délku ATA. Zatímco ostatní (např. Hoyt, PSE) nabízí v posledních letech nejvyšší model v kratším i delším provedení, u Bearů to byla  naposled Arena (30 a 34"), což jsou dva roky zpátky. Tohle divné, protože zde jde Bear tak trochu "proti proudu" ... dokonce bych řekl i proti "selskému rozumu", ale snad víc co dělají ...

No a pokud se vám LS6 líbí, nachystejte si 900 USD (což je upřímně, v porovnání s konkurencí) SUPER cena.

 

Moment 

Na moment přerušíme linii modelů LS a podíváme se na další novinku - Moment :-)

bear compound moment realtree 0

 

Takhle, na první pohled, to vypadá, že se někdo rozhodl využít oblíbenost loňského modelu BR33 a udělat mu kratšího brášku:

 • IBO = 340fps
 • Brace Height = 6"
 • ATA = 31"
 • DW = 45-60lbs, 55-70lbs
 • DL = 25" - 30"
 • LetOff = 80%
 • Cena 900 USD


Délka (ATA) luku 31" je už pro můj vkus trochu menší, ale ještě stále snesitelná. Na luku jsou kladky EAZ, které si u BR33 uživatelé hodně chválili. Nejsou sice nejvýkonnější, ale mají hladký a příjemný nátah.

Cože ? Řekl jsem "nejsou nejvýkonější" ? No, berte mě, prosím s velkou rezervou, protože se stále bavíme o úžasných 340fps. Což je vzhledem k parametrům luku BH 6" a LetOff 80% vynikající výsledek (ano, jen se potvrzuje, že kratší luky mají trochu rychlostní výhodu)... 

Délka nátahu už ale asi nebude stačit větším klukům. Nicméně pro ty v nabídce zůstává stávající model BR33 (až do nátahu 32")

 

LST - Sportovní luk

Docela velkou novinkou v moderní produkci Bearů je sportovní speciál. Tedy si myslím, že LST (ano už jsme opět v Legend Serii)  je luk určený pro sportovní střelce. Něco podobného Bearům v nabídce chybělo ... což asi tolik nevadilo, protože firma se dosud profilovala jako výrobce loveckých luků.


bear legend series lst blue


Nyní tedy i čistý "sporťák". Nejsem schopen nějak kvalifikovaněji posoudit jeho parametry, či odhadnout jeho vlastnosti. Nemám ani moc přehled o konkurenci a nejsem schopen posoudit jeho reálné šance. Lehké to asi mít nebude .. uvidíme. 

 • IBO 320" (u sportovního luku asi nehraje větší roli)
 • BH = 7,25"
 • ATA =37,5"
 • DW = 45-60lbs, 55-70lbs
 • DL = 26,5" až 30"
 • LetOff = 70%


Hodně zajímavou bude asi cena 900 USD, která je, jak tuším, na sportovní speciál velmi příznivá. Co mě trošku zaráží (jsem laik) je omezená nabídka barev. Máme modrou, stříbrnou a .. to je vše. Oproti konkurenčním firmám, které zdobným sportovcům nabízí výrazně širší paletu barev, to opravdu není mnoho ... 

 

LS-4

Další novinka, opět se honosící "Legend Sérií" v názvu, mi do počítače přináší opět zmatek - jakoby ho nebylo už dost.

bear legend series ls4 rth realtree


Protože ať na ten luk koukám jak koukám, nevidím nic jiného než "starý dobrý Threat" z minulého roku. Jako, možná jsem něco přehlédl, možná je ona "novost" skryta v tom "Legendu", jak už jsem psal výše (třeba jiný materiál ramen či těla nebo tak), ale právě teď nevidím mezi LS-4 a Threatem žádný rozdíl :

 • kladky ES Hybrid
 • IBO = 330 fps
 • ATA = 32,25"
 • Brace Height = 6,25"
 • DW = 60/70lbs
 • DL = 25-30"
 • LetOff = 80%


Prostě všechno stejný. I riser, tlumiče tětivy, cable guard ... 

Řeklo by se OK, vzali Threat a přejmenovali ho na LS-4. To bych i pochopil. Jenže Threat v nabídce na rok 2017 zůstal. Sice jako model z letošního roku, ale zůstal. Tak nevím.

Jedině snad, že LS-4 je na webu prezentována jako RTH (Ready To Hunt) sada za 650 USD a Threat si můžete koupit i jako holý luk za 500 USD. Jenže i Threat se stále nabízí v podobě RTH za 600 USD (ano, má trochu jiná mířidla než LS4). Takže koupíte si LS4 nebo Threat ? V tom aby se prase vyznalo ... 

 

Starý dobrý Escape a BR33

V souladu s tradicemi u Bearů v nabídce pro rok 2017 zůstaly i letošní topmodely - tedy Escape a BR33.  Pokud jsem se nepřehlédl, u nich se nic nezměnilo a vše zůstává při "starém dobrém". 

Pokud tedy nekdo chce Bear a novinky na rok 2017 ho příliš neoslovily, má víceméně poslední možnost "rozbít prasátko" a jít si udělat radost. Protože (pokud to bude tak jak v minulých letech) oba modely, jak Escape tak i BR33, se prostě doprodají. Zpracují se zásoby dílů v továrně, doprodají se sklady v obchodech a bude "vymalováno .." . Čímž chci říct, že není záruka, že oba modely budou k dostání po celý další rok v libovolné konfiguraci. Alespoň to tak dříve nebylo ... dříve nebo později ty modely prostě došly.

Jenže otázkou je, jak to bude třeba u BR33, protože pokud by "došel = vyprodal se", nemá Bear co nabídnout bowhunterům s delším nátahem - nad 30" (a jen zopakuji, že 30" je tak akorát pro někoho s výškou kolem 185cm a delšíma rukama. Tedy žádný přerostlý mutant). 

A to si myslím že by byla chyba, kterou u Bearů neudělají. Takže nelze vyloučit, že BR33 se bude těšit i v roce 2017 plné podpoře - že nebude pouze "přesluhujícím" modelem. Ale jak to bude doopravdy teprve uvidíme ... 

 

Ženský patří do kuchyně (?)

Trošku provokativní tvrzení, ale podle aktuální nabídky Bearů to tak skoro vypadá :-) Protože zatímco v minulých letech se lovuchtivým slečnám a paním vysloveně nadbíhalo - připomeňme si "ženský speciál" Escape SD z letošní nabídky, nebo Rumor či snad i Venue z předchozích let, letos to vypadá že u Bearů upadly dámy v nemilost. 

Jediný model, který se tváří jako "lady friendly" je PROWESS, ale upřímně, tohle bych nekoupil ani své první manželce .. tím myslím jako EX. Vypadá to jako Finesse z letošního roku, jen s trochu předělaným riserem.

Protože jinak Single cam, IBO 290 atd .. za 400 USD ? "To ste upad' vašnosti, ne ?" To už bych vážně koupil třeba Mission Riot za stejný peníze s neporovnatelně lepšími parametry.

Opravdový ženský speciál (ve smyslu Escape SD) se tedy nekoná. Otázkou je, jak moc to firmě bude vadit - čti "jak moc těch speciálů, které stály docela "ranec peněz" se ve skutečnosti prodalo". Navíc řada bowhunterek opravdu namísto ženského modelu (s nižším výkonem) volila raději mužský luk. Možná více agresivní, ale výkonější. Ty by se snad mohly shlédnout v letošním Momentu (nátah od 25") nebo v mužském Escape (od 25,5")

 

Delší ? Ne, delší nemáme ... 

 A na závěr tu máme další "problém", který já, jako laik amatér, vidím v nabídce Bearů na příští rok. Ano, jde o luky s delší ATA. 

Delším ATA myslím .. třeba 34". Nebo i 35". Ale i 34 by stačilo. Jenže nic takového Bear pro sezónu 2017 nenabízí. Alespoň já nic takového, pokud pominu "modrého sporťáka", zatím nevidím (tím chci znovu naznačit, že je klidně možné, že se ještě něco časem objeví). Ale v tuto chvíli je model BR33 s jeho ATA 33,25" tím největším "medvědem", který je k dispozici. Což není mnoho.

Ještě minulý rok byla k mání Agenda 34 a letošní rok se nabízela skvělá Arena 34". Oba luky s ATA 34" (které měly i svého menšího bratříčka). Jenže Arena si odsloužila letošní rok a tím skončila. Pro příští rok ji nevidím. A žádný nástupce nikde široko daleko.

Tohle je podle mě docela chyba (pokud by to tak zůstalo). A nechce se mi věřit, že by to tak zůstat mělo. Protože se právě nacházíme v období, kdy se luky začaly opět "natahovat". Spoustu lidí už přestaly bavit "hračky" s ATA 31, 30 a méně a nadšeně reagovali na nabídku delších luků. A firmy na tento trend pochopitelně zareagovaly - minimálně tak, že nabízí své topmodely ve dvou provedeních - jeden kratší (31 nebo 32") a druhá verze s ATA 34" nebo i víc. Ať je to Hoyt s Defianty, nebo PSE s Airem nebo Evolve atd ... 

Jak jsem už psal výše .. Bear se asi rozhodl jít proti proudu, protože jinak vážně nevím ... 

 

A to je vše ?

Ano, to je víceméně vše. S dovolením jsem naprosto pominul "ňufky" typu LS-2 apod, což jsou opravdu ekonomické modely. Nic proti nim, nechci vůbec říkat, že jsou špatné. Ale není to něco, co by mě zajímalo a hlavně, není to něco, na čem by bylo možné sledovat vývoj firmy, její konstrukce, strategie a schopnosti atd ...

Takže ano, tohle je zatím vše. Znovu zopakuji - není vůbec vyloučeno, že nabídka není konečná. Že se během týdne, dvou .. nebo měsíce či dvou .. nebo třeba na výstavě ATASHow (v lednu 2017) objeví ještě něco dalšího. Nebylo by to poprvé - jiné firmy už to tak v minulosti udělaly. Je to zajímavý marketingový nástroj, jak udržet pozornost publika déle. Bear to zatím takto nikdy nedělal, ale nikdy neříkej nikdy ...

Nicméně známe tohle. Pokud bych to měl nějak zhodnotit, pak jsem přesně tam, kde jsem byl ráno, když jsem článek začal psát. Nějak nevím, co si o tom všem myslet.

Máme tu LS-6, což je luk, který se mi vážně docela líbí, i když bude dozajista docela diskutovaným tématem.

Pak tu máme pár pěkných luků, ale přijde mi, že to celé nemá nějak koncepci. Že je to jeden model tady a druhý támhle. Zátímco nabídka modelů Bearů v letech 2014, 2015 mi do sebe "krásně logicky zapadala", už v  minulém roce jsem trochu znejistěl. A ta nejistota mě po dnešku rozhodně nepřešla.

Bear má za sebou těžké období, kdy tato slavná značka málem zanikla. Trvalo dlouho a stálo to asi strašně úsilí, než se ji podařilo vrátit tam, kam patří .. tedy na vrchol. Nebo možná těsně, těsně pod něj. Na skutečný vrchol jí chyběl jen pověstný krůček .. vlastně nic jiného než rok či dva pokračovat v trendu let 2010 až (dejme tomu 2015). Vlastně jen potvrdit "že jsme definitivně zpátky". 

... abych předešel případnému zbytečnému nedorozumění - já vůbec nezpochybňuji kvalitu luků od Bearů. Naopak. Stále tvrdím, že

 • jsou to jedny z nejlepších luků na trhu
 • jedny z nejvýkonějších (srovnejte si parametry)
 • jedny z nej co se poměru cena/výkon týká (stačí si prohlédnout ceníky)
 • jedny z nejspolehlivějších (projděte si diskuzní fóra)
 • a jedny z nejhezčích (můj názor)
 • je "radost" je sestavovat a ladit (moje osobní zkušenost)
 • že pokud si koupíte luk od Bearů máte jedno z nejlepších vybavení co lze pořídit


.. ale o tohle mi teď vůbec nejde. K tomu, aby firma mohla být opravdu "top", myslím dlouhobě "top", potřebuje mít také vedení - někoho, kdo má vizi, koncepci, ví jak a kudy dál pokračovat, ideálně na mnoho let dopředu a dokáže to prosadit, třebas vůči akcionářům, kteří by raději upřednostnili okamžité zisky. A právě v tomto bodě si zrovna teď nejsem moc jistý, jak na tom u Bearů jsou ... 

No uvidíme .. 

H.


disbut2