Menu

  • Kategorie: Vybavení

V rámci této recenze s dovolením trochu zafušuji kolegům kladkařům do řemesla a podrobím zkoumání jednu z dalších vykopávek z hloubi mé skříně. Recenze luku z roku 2008 se může zdát dnes už skoro retro, ale své opodstatnění má. Bear a nejen Bear totiž nižší modely své řady inovuje jen velmi zlehka a spíše evolučně...

 

Proto jste se se stejným, nebo velmi podobným lukem mohli v uplynulé dekádě setkat pod i jmény Charge, Encounter, Attitude a aktuálně je mu nejblíže asi Wild (i když tam už je časový odstup znát). Změny mezi jednotlivými verzemi budou patrně kosmetické, proto bych se nedivil, kdyby se mé vývody ve větší části vztahovaly i na ostatní zmíněné modely. Exaktní důkaz pro to ale nemám.

Bear je i v Čechách velmi známá značka amerického výrobce původně tradičních luků. Specializuje se na luky pro lov dodávaných na americký mainstreamový trh, který by se dal trochu ironicky popsat slovy "zastřel si svého krocana". Zejména část levnějšího segmentu je přizpůsobena průměrnému americkému uživateli, což z jejich produktů dělá ideální startovací bod pro evropského našince, který o problematice vůbec nic neví. Mimo jiné i proto, že technologicky jsou luky Bear kvalitně udělané a mechanicky velmi odolné. Hodí se tak na domácké experimenty a hobby střílení stejně jako do prachu buše, či vlhké džungle. Ve sportovním ranku se s nimi ale skoro nesetkáte, což dost možná může mít nějaký důvod. Výhodou je jejich značné rozšíření a obecné know-how, které se s nimi pojí. To hodně zjednodušuje případný servis.

 

01 lights katalog
Pohled do katalogu

 

Lights Out je luk poměrně lehký. Holý má pouhých 1,680kg což může být výhoda pro člověka, který střílí z luku poprvé. I tak bude mít asi zpočátku problémy luk v přední ruce při výstřelu klidně podržet. Váha má ovšem dvojité ostří ve stabilitě. Nevím, snad je to pouze můj pocit, ale luk se mi zdá i při použití stabilizátoru trochu nevyvážený ve smyslu klidného pojmutí výstřelu. Může s tím souviset i na můj vkus velmi krátká délka, protože luk má pouze 30". Silově jde nastavit ve standardním rozmezí 50 - 60 liber a operuje s poměrně velkým předpětím tětivy 8.75" a let offem 80%. To ho vyloženě předurčuje do začátečnických rukou. Tak velké předpětí a let off má sice efekt na výkonnost, ale luk díky němu získá i poměrně značnou odolnost proti chybám ve vypuštění. Což může být ovšem i zápor. Protože na takhle konstruovaném luku se sice jako začátečník snáze trefíte, ale snadněji si na něm vypracujete i chyby v technice, které vám luk bude mít tendenci zahladit místo aby vám je dal najevo. To je však podružný problém, protože vždycky máte šanci střílet dobře :-) Rychlost šípu se tabulkově pohybuje kolem 300fps. Velká otázka je jakého šípu. Toho s loveckým hrotem asi ne. Použité kladky jsou typu Single Cam, což pro mnohé nemusí být střelecké optimum, ale rozhodně jde o nejjednodušeji servisovatelnou konstelaci na trhu. Což v případě začátečníků bude hrát roli.

 

02 lights bok
Luk z obou stran


Jediný opravdový problém vidím v nátahu luku konkrétně jeho škálovatelnosti. Lights Out má stavitelnou kladku v rozmezí 25 - 31". RTH sada, kterou jsem koupil já byla výrobně nastavena na 27,5" což mi plně vyhovovalo. Přesto jsem si zkusil luk překonfigurovat na kratší nátah, ale ouha. Nátah je sice kratší, ale kladka je v tom případě nedotočená a luk se v podstatě plně nedostane do záběru pomocných lan. Odhaduji, že let off je v tom případě i o pár liber větší než v standardním nastavení. Při nastavení dlouhého nátahu jsem měl naopak pocit, že je kladka otočená moc a luk přetahuji přes ramena a jeho přirozenou zeď. Efekt je podobný i když z hlediska přesnosti je to trochu menší zlo než první případ. Má to svou logiku. Lepší sportovní luky nejsou zdaleka stavitelné v tak širokém rozemzí jako tyto levné univerzály a má to svůj důvod. Technicky se tato variabilita totiž docela blbě zajišťuje, tak aby byl luk ve všech délkách konzistentní (trik je ale v délce očka pro vypouštěč, kterým se to dá trochu doladit). Luk bych tedy doporučil hlavně střelcům, kteří se pohybují v nějakém rozumném okolí standardního nátahu 28".

 

03 lights kladky

Detail kladky


RTH varianta byla dodána s běžným příslušenstvím z dílen Trophy Ridge. Štětinatá zakládka Whisker Biscuit je spíš lovecká záležitost, ale dobře poslouží i na hobby střelbu. Jen je dobré vědět, že štětiny v zakládce jsou vyměnitelné a vyrábí se v několika různých průměrech středového otvoru, který by měl být ideálně blízko průměru stříleného šípu. Zakládka je stavitelná v horizontální ose, což podle mého názoru pro začátek bohatě postačuje. U dodaných třípinových mířidel už bych výměnu zvážil. Jde o klasické plasťáky a takřka nejvíc low cost mířidla, která TR vyrábí. Tři piny mají docela velikou bambuli na konci pinu, přes níž se docela špatně míří a pokud s nimi klepnete, přerazíte světlo vodivé vlákno, které zhasne jak prostřelená srnka. Jemnější kovová a klidně více pinová mířidla bych tady určitě doporučil. Na dodaném držáku šípu jsem neshledal žádné vady, kromě toho, že ho nepotřebuji :-)

Za zmínku stojí i poměrně atypický grip, který je na lucích Bearu raritkou. Jde o dvě mírně bakulovatější plastové gripové postranice, přišroubované ke středu tak jak jsme zvyklí a podložené zespodu černou kůží. Obě části gripu přes vnitřní hranu splývají a působí jako jeden celek. Dlaň opřená o kůži je v pohodlí a pokud luk držíte dobře, nezebe vás kovový střed do ruky a luk po kůži neklouže v dlani. Opravdu pěkné a funkční řešení. Celkem by mě zajímalo proč se vyskytlo právě jen u tohoto modelu a proč u něj Bear nezůstal a místo toho dodává své luky v podstatě nahé.

O dodaném trojcestném průhledu v tětivě jsem se na fóru BH dočetl jen to nejhorší, ale přiznám se, že mě osobně nijak zvlášť nevadí. Naopak oceňuji jeho snadnou stavitelnost, která jde udělat holou rukou a skutečnost, že z něj nevedou žádné šlahouny plandající na luku a zachytávající se o vše možné. Ano, pokud se tětiva blbě natočí vláknem k vám, je přes něj trochu hůře vidět, ale není to nic kritického. Původně dodaný stabilizátor jsem ale vyměnil z funkčních a částečně estetických důvodů za takřka stejný model, který má ovšem možnost zalomení úchytného šroubu. To se hodí když luk skládám do tašky. Stačí povolit jen pár závitů, zalomit stablík a zapnout zip. Není třeba vyšroubovávat ho celý. Sice se to může zdát jako prkotina, ale pokud s lukem střílíte déle a často ho přenášíte, je neustále šroubování celkem otravné. To že je zalamovací stablík v camo verzi je jen příjemným estetickým bonusem. Stejně tak jako tlumiče mezi ramena, které nebyly v původní dodávce. Nejsou nic bez čehož byste se neobešli, ale jsou příjemné. Luk tím získal trochu tiší a stabilnější chod. Nestřílí přesněji, ale je maličko pohodlnější. Pokud máte pár stovek navíc, neváhejte.

Můj celkový dojem z luku je, že je to takové kopyto, nebo spíš kopýtko, které se ve standardní konfiguraci hodí pro lov intelektuálních krocanů (protože ty blbější můžete střílet i tradičním lukem z pěti metrů :-) ) a obzvláště agresivních srnek pobíhajících vám zběsile na pozemku. Pro střelbu na typické lovecké vzdálenosti je asi v pořádku a stejně tak si s ním skvěle vyhrajete při nedělní střelbě v pantoflích vzadu na zahradě. Jiné ambice asi nemá. Přesto by byl možná zajímavý pokus osadit ho sportovní zakládkou a pořádnou optikou a vyzkoušet nějaké lepší šípy. Je dost možné, že by pak bohatá produktová řada Bearu o v našich očích hodně prořídla :-)

ML.


disbut2