Menu

Určitě to znáte .. vystřelíte a ouha, šíp letí jinam než má. A zapíchne se přímo do stromu za terčem. A vy už víte, že máte problém, protože dostat šíp ven nebude úplně jednoduché ....


Tak pochopitelně, nestává se nám to moc často, protože MY přece střílet umíme :-) Ale čas od času to uletí prostě každému. A když ne nám, tak někomu z našich kamarádů. Ale to je vlastně jedno. Ten šíp musíme dostat nějak ven. A tak se odkládají luky a nastupují nože, všelijaká dlátka a tesátka nastává dlabání a rýpání. Ani s nimi to není žádná legrace a často při podobné operaci dojde k úhoně i samotný šíp. V horším případě ruka nadšeného pomocníka.

Před nějakou dobou jsem na nějakém videu zahlédl šikovné „udělátko". Vyprošťovač šípů založený na principu ... nepřišel jsem na lepší termín ... takže na principu „obráceného kladívka" :-)


t celkovy pohled2


Docela si mi to zalíbilo, protože je to jednoduché a jak se zdálo tak i funkční. A navíc to vypadalo, že by neměl být zásadní problém si to vyrobit doma. Po nějakou dobu jsem ten nápad nosil v hlavě a přemýšlel jak to zrealizovat.


t schema


Doufám, že z mého neumělého náčrtku sami poznáte, že to není žádný projekt hodný NASA. V podstatě tyčka, na jedné straně navařená zarážka a na druhé vnitřní závit 8-32 což je standard pro závit na hrotech. Šikovný soustružník nemá za chvíli co dělat. Jenže to byl právě můj problém – šikovní soustružníci v mém okolí už vymřeli a noví se nerodí, nebo co. Nenašel jsem nikoho, kdo by mi to byl schopen zrobit v rozumném čase a za rozumné peníze.

No a pak mě napadlo, že by šel použít starý šíp. Přesněji šaft (trubka) a insert (vložka, která se lepí do šaftu a do které se šroubují hroty. K tomu nějak vymyslet tu zarážku na konci a nějaké závaží a je to vlastně všechno ..

Technická poznámka : na tomto místě je asi dobré poznamenat, že popisované udělátko je funkční POUZE pro šroubovací hroty. Pokud na šípech používáte nalisované nebo nalepené hroty, pak bohužel .. toto řešení pro vás asi nebude. 

Stejně v případě, že používáte hroty s nestandardním závitem - např. DeepSix od Eastonů. V takovém případě budete sice schopni tahat svoje hroty, ale kamarádům s jejich odlišným standardem/závitem asi nepomůžete.

 

Takže ještě jednou co k výrobě potřebujeme :

t items

  • Kus starého šaftu, - já použil starý zlomený hiníkový Easton o průměru cca 8,8mm.

  • Insert pro vlepení do šaftu – ten jsem vydoloval z onoho zlomeného šípu.

  • Závitová tyč cca 15cm – s ohledem na použitý šaft a jeho vnitřní průměr mi tam krásně „sedl" rozměr M8 , který se mi navíc válel v garáži.

  • Pár podložek - jako zarážka na konci.

  • Matička – já použil dvě, aby se mi nepovolovaly (druhá funguje jako kontramatka a navíc zakrývá konec závitové tyče).

  • Nějaké závaží (na výše uvedené fotce není, ale na dalších obrázcích ho vidíte) – použil jsem staré kupecké závaží 1kg, ze kterého se odřízla taková ta „hlavička“ za kterou se to drží a uprostřed se vyvrtala díra patřičného rozměru – v mém případě 10mm. Pokud nesežete kupecké závaží, použijte cokoliv na co přijdete – jediná podmínka je nějaká rozumná hmostnost a díra rozumného průměru uprostřed. Závaží musí po tyčce (šaftu) lehce a volně klouzat, takže raději o nějaký milimetr navíc.

  • Dvousložkové epoxydové lepidlo - na vlepení insertu a závitové tyče do šaftu. S ohledem na co nejvyšší pevnost doporučuji nějaké "normální" - tedy vyhnout se v tomto přípdě těm 5-minutovým.

 

Postup výroby

Prvním krokem je zakrácení šaftu na nějakou rozumnou velikost. Je to vlastně jedno kolik přesně to bude ... musí být tak dlouhý, aby umožňoval využít „kladívkový efekt" a zase ne moc dlouhý, aby se to dalo nějak rozumně přenášet. Já ho mám něco málo přes 20cm.

Vlepení insertu – zde je první malá „zrada". Pokud se na insert pořádně podíváte, zjistíte, že je v něm nejprve větší díra bez závitu (délka cca 12mm) a až teprve potom začíná menší díra s vnitřním závitem.

Pokud byste insert do šaftu nalepili tak, jak se obvykle lepí, pak se u hrotů, které jsou do stromu zapíchnuté hodně hluboko, už nemusíte naším vyprošťovákem k závitu vůbec dostat.

Je tedy potřeba insert do šaftu vlepit opačně - tak, aby malá dírka se závitem byla hned na kraji – tedy opačně než normálně.


t insert revz


Pro tuto „obrácenou instalaci" budete možná muset na insertu udělat nějaké malé úpravy. Jaké, to bude záležet na typu insertu, který použijete. U některých budete muset odříznout „zesílený límec", jinak jej do šaftu pochopitelně nedostanete. U jiných budete možná muset odříznout úplný konec (asi jen 1mm) se závitem (např. inserty typu HIT od Eastonu mají ten konec ukončený jakoby „zaslepením" –  abych tam mohl šroubovat hrot, musím to zaslepení pochopitelně odříznout).

Použijte ostrou pilku a selský rozum :-) Naštěstí inserty jsou většinou z hliníku a tak jsou řezání a případné další úpravy snadné.

Obrácený a patřičně upravený insert vlepte do šaftu pomocí epoxydového lepidla tak, aby byl skutečně na úplném kraji. Nechte pořádně zaschnout. Pokud použijete epoxyd co skutečně drží, pak min 24 hodin.

Dalším krokem je „bezpečnostní pojistka" v podobě „jistícího čepu". Upřímně - nevím, zda je tento krok úplně nutný, ale já ho dávám pro jistotu – protože při testování úplně prvního prototypu se mi stalo, že lepidlo povolilo a namísto hrotu ze stromu vyklouzl insert ven ze šaftu. Možná to bylo špatným lepením. Nevím. Znamenalo to ale pobavení přihlížejících a návrat do dílny. Takže dnes přidám „čep" - šaft společně s vlepeným insertem provrtám (pochopitelně až za závitem), pak protáhnu obyčejný hřebík, který zkrátím a rozklepu. Tohle už hned tak nepovolí ...


t insert

Na fotce je vidět opačně vlepený insert i zajišťovací čep (rozklepaný hřebík)


Následuje vlepení závitové tyče do šaftu. Nechávám na vás, jak dlouhá bude – kolik jí do šaftu vlepíte. Protože mně osobně hliníkový šaft přišel celkem subtilní a náchylný na nechtěné ohnutí či dokonce zlomení, vlepil jsem závitovou tyč prakticky po celé délce šaftu. Tak slouží i jako vítané zesílení – zpevnění.

Lepím, jak jinak, dvousložkovým epoxydovým lepidlem. Do šaftu jsem nejprve zezadu natlačil kuličku z toal.papíru a posunul ji až nadoraz k insertu (aby mi lepidlo nenateklo zezadu do insertu). Pak jsem dovnitř napatlal co nejvíce lepidla, lepidlem řádně opatlal i závitovou tyč a pomalu ji vsunul dovnitř. Nechal jsem vyčuhovat pouze tu část, která bude sloužit k instalaci zarážky (podložek a matiček) - kolik bude potřeba si dozajista sami změříte a spočítáte.

Vytlačené přebytečné lepidlo otírejte a dávejte pozor ať si nezasviníte ten volný konec – závit potřebujete čistý, abyste mohli bez problémů šroubovat matičky.


t tail dismount


Podle použitého lepidla nechte vše pořádně zaschnout - v mém případě opět min. 24 hodin.

Mezitím můžete vymýšlet kde vzít závaží ... já používám 1kg - hlavně proto, že jsem ho dostal a nic jiného, vhodného, nemám. Ale po dosavadních zkušenostech si myslím, že by spolehlivě vyhovalo i nějaké lehčí. 

Pak nezbývá něž vše smontovat. Nejprve konec – zarážku a pak pro jistotu vyzkoušet, zda lze do insertu bez problémů našroubovat hrot.

 

t tail t insert hrot
Koncová zarážka - v mém případě dvě podložky a dvě matice Hrot musí jít našroubovat do insertu naprosto hladce

 

A jak to funguje ?

Jednoduše a hned to můžete otestovat. K tomu potřebujete šíp zaražený do stromu, do dřeva atd. Jak jej „získáte" už nechám na vás :-)

Chytněte šaft a otáčením ho vyšroubujte z hrotu. Možná to půjde trošku ztuha, ale většinou to jde. Ve stromě tak zůstane pouze hrot a pokud nemáte opravdu velkou smůlu (tedy že by hrot byl extrémně hluboko) bude vyčuhovat alespoň kousek závitu.

 

t arrow in tree  t point in tree 

 

Na závit hrotu našroubujte naše udělátko, posuňte závaží až ke stromu a pak s ním prudce uhoďte o zarážku. Stačí jedna rána nebo maximálně dvě a hrot ze stromu vyrazíte ven.

Odšroubujte hrot a našroubujte zpátky tam, kam patří – na šíp. A můžete pokračovat ve střelbě.

Je to jednoduché a tak už to asi chápou všichni. Přesto jsem neodolal a vyrobil malé instruktážní video. Je mi jasné, že je v tomto případě zbytečné, ale já si to potřeboval na něčem vyzkoušet ... za kvalitu se omlouvám, ale není moc jednoduché pravou rukou natáčet a levou něco dělat ... :-)

 

 

Na úplný závěr dodám, že popsané udělátko používám ke své naprosté spokojenosti už několik týdnů. Většinou s ním uvolňujeme šípy od tradičních luků, kde to s tou přesností není tak slavné – a vzhledem k tomu, že „tradičák" nemá takovou sílu je vytažení hrotu naprosto bez problémů. Ale už jsme úspěšně vydolovali i pár šípů ze silného kladkového luku. I když v takovém případě byl hrot výrazně hlouběji, přesto vždy koukal alespoň kousek závitu, který šlo použít a hrot byl za chvíli venku také.

Je mi jasné, že popsané řešení by šlo dozajista vylepšit, takže pokud budete mít připomínky a komentáře, uvítám je v diskuzi

H.


disbut2